Ako vybrať najlepší ventilátor na krbové kachle? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie ventilatory na krbové kachle

Existuje spôsob, ako dostať teplo od krbových kachlí ďalej do priestoru, ktorý si nevyžaduje žiadnu komplikovanú montáž? Áno, je ním ventilátor na krbové kachle, ktorý spája efektivitu, výkon a nesúvisia s ním žiadne prevádzkové náklady navyše. Aké sú najlepšie ventilátory na krbové kachle a čím presvedčili kupujúcich?

Výborne hodnotené a dobre predávané ventilátory na krbové kachle sa dostali do nášho rebríčka. Aby ste mali obraz o tom, ako takýto ventilátor funguje, nenechajte si ujsť ani veľký prehľad „Ako vybrať ventilátor na krbové kachle“. V ňom si povieme viac o typoch ventilátoroch, spôsobe inštalácie a základných parametroch, ktoré s výberom tohto prístroja súvisia. Ak chcete mať istotu dobrej voľby, vezmite si na pomoc testy a recenzie ventilátorov na krbové kachle, kde napríklad nájdete favoritov od značiek Kaminer, Flamingo, Turbo Fan, Lienbacher, M.A.T. či HomeLife.

Najlepšie ventilátory na krbové kachle podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Kaminer 9596 YL-504

Najpredávanejší
+ Dobrá cenová dostupnosť
+ Pracovný rozsah 60 °C – 345 °C
+ Na použitie pri voľne stojacich krboch a kachliach
+ Držiak na prenášanie horúceho vetráka
od 29 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2FLAMINGO štvorlopatkový

+ Zvyšuje účinnosť krbových kachlí
+ Veľmi tichý chod
+ Ventilátor je bezúdržbový
+ Nie je potrebný žiadny zdroj napájania
od 60 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3FLAMINGO dvojhlavý

+ Tichý dvojhlavý ventilátor bez elektrického napájania
+ Zabezpečuje cirkuláciu vzduchu v miestnosti
+ Spustí sa automaticky, keď teplota prekročí 50 °C
+ Veľmi dobrá účinnosť
od 106 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Turbo Fan 614S

+ Vynikajúci doplnok k akýmkoľvek kachliam, ktoré majú hladký a plochý povrch
+ Prevádzková teplota ventilátora 85 °C – 350 °C
+ Pomer cena/výkon
+ Nadčasový dizajn
od 44 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Lienbacher 21.00.381.2

+ Veľmi tichý chod
+ Optimálna pracovná teplota je 85 °C – 350 °C
+ Pohon ventilátora nikdy nevyžaduje mazanie
+ Z eloxovaného hliníka
od 49 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#6HomeLife Zephyr 4

+ Pre svoj chod si krbový ventilátor vyrába svoju vlastnú elektrinu
+ Veľmi tichý chod
+ Automaticky rozbehne pri teplote vyššej ako 50 °C
+ Priaznivá cena
od 39 €
⭐ 90 % Čítať recenzie

Ako vybrať ventilátor na krbové kachle

Vykurovacia sezóna je náročná na spotrebu energie. Majitelia krbových kachlí si musia vytvoriť dostatočné zásoby dreva, aby nimi pokryli celú sezónu. A keďže cena palivového dreva je každým rokom vyššia, je celkom prirodzené, že mnohí uvažujú o tom, ako zefektívniť teplo vytvorené krbovými kachľami – ideálne tak, aby sa rovnomerne dostalo aj na opačnú stranu miestnosti. Ventilátory na krbové kachle sú šikovnými pomôckami, vďaka ktorým si môžete užiť lepší tepelný komfort bez vyššej spotreby dreva. Čo sa o nich oplatí vedieť?

Čo je ventilátor na krbové kachle? Ako funguje?

Ventilátor na krbové kachle má pomerne jasný názov, ktorý predurčuje jeho tvar aj umiestnenie. Jeho konštrukciu tvorí základňa doplnená o vrtuľu s niekoľkými čepeľami (dvomi až siedmimi), ktorá sa umiestňuje na rovnú hornú stranu kachlí alebo na dymovod bezprostredne nad kachľami.

Úlohou tejto šikovnej pomôcky je rozohnať teplý vzduch vznikajúci nad kachľami a rýchlejšie ho šíriť okolitým priestorom. Pre vás to bude znamenať, že teplo od kachlí sa dostane rýchlejšie do každého kútu miestnosti a už sa nebude nadmerne akumulovať v priestore iba okolo zdroja tepla. V miestnosti bude príjemnejšia teplota a po otvorení dvier sa možno teplo dostane aj do ďalších priestorov.

Zaujímavosťou sú nulové náklady na prevádzku ventilátora. Nepotrebuje napojenie do elektrickej siete a jeho súčasťou nie sú žiadne batérie. Ako je možné, že sa ventilátor uvedie do chodu? Odpoveďou je prítomnosť Peltiérovko článku, ktorý generuje prúd na uvedenie lopatiek do chodu pomocou tepla z kachlí. Je zrejmé, že ventilátor preto musí byť v priamom kontakte s konštrukciou kachlí (hornou časťou alebo dymovodom). Stúpajúca teplota krbu sa prejaví aj na rastúcich otáčkach ventilátora. Celkom logicky – pri chladnutí krbu sa bude spomaľovať i chod ventilátora na kachliach.

Základné typy ventilátorov na krbové kachle

Pri pohľade do ponuky ventilátorov na kachle si všimnete viacero podobných vlastností (tmavá farba, vysokoodolný materiál, prítomnosť výraznej vrtule), no tiež niekoľko odlišností. Tá najdôležitejšia súvisí s umiestnením ventilátora na krbe. Môže byť položený v hornej časti kachlí alebo pripevnený na dymovode.

 • Ventilátor na kachle – Ideálne riešenie, ak máte hranaté krbové kachle – bez oblúka v hornej časti. Ventilátor iba jednoducho položíte na hornú platňu kachlí a okamžite sa pustí do práce. Dá sa kedykoľvek odňať a jednoducho udržiavať v čistote.
 • Ventilátor na dymovod – Ak máte kachle s oblou hornou časťou, dekoratívnymi prvkami a nechcete kaziť ich dojem prítomnosťou ventilátora, oplatí sa uvažovať o ventilátore s inštaláciou na dymovod. Pri výbere je dôležité zohľadniť parametre dymovodu (dĺžku, priemer). V popise ventilátora sa napríklad dočítate, že je vhodný na dymovod s dĺžkou aspoň 1 m a priemerom max. 16 cm. Mnohé krbové ventilátory tohto typu sa na dymovod prichytia pomocou magnetov. Niektoré sa na dymovod zase pripevnia pomocou upínacej uťahovacej svorky.

kachle oheň teplo

Uvedenie ventilátora na kachle do chodu

Už isto tušíte, že obsluha ventilátora bude veľmi jednoduchá a od človeka takmer nezávislá. Ventilátor roztočí vrtuľu s rastúcim teplom, ktoré generujú kachle. Čím viac budú kachle rozpálené, tým rýchlejšie sa bude vrtuľa ventilátora točiť. Je dôležité poznamenať, že rýchlosť nie je možné manuálne znížiť. Klesá priamoúmerne s klesajúcim výkonom kachlí, teda vtedy, keď spália naložené palivového drevo a postupne chladnú.

Interval prevádzkovej teploty ventilátora na krbové kachle

V súvislosti s predchádzajúcim bodom si pri výbere ventilátora na kachle všímajte interval prevádzkovej teploty. Najčastejšie ide od rozpätie od 50 °C do 350 °C.

Pri teplote 50 °C sa vrtuľa na ventilátore začne pomaly roztáčať. S narastajúcou teplotou v kachliach sa bude rýchlosť vrtule zvyšovať. Väčšina modelov je skonštruovaná tak, aby bezpečne zvládali aj vysoké teploty krbových kachlí, preto je horný interval teploty až na hodnote 350 °C.

Počet lopatiek na vrtuli

Výkonnosť ventilátora úzko súvisí s počtom lopatiek (čepelí) na ventilátore.

 • Ventilátor na krbové kachle s 2 – 3 čepeľami je vhodný skôr pre menšie miestnosti alebo vtedy, ak potrebujete iba miernejšiu distribúciu teplého vzduchu smerom od kachlí do priestoru.
 • Medzi najpredávanejšie ventilátory na krbové kachle patria modely s vrtuľou, ktorá má 4 – 5 čepelí. Ide o ventilátory, ktoré svojou efektivitou dokážu teplo rovnomerne rozptýliť už aj niekoľko metrov ďalej od kachlí.
 • Na trhu sú dostupné i väčšie ventilátory s vrtuľami, ktoré majú 6 – 7 čepelí alebo sú súčasťou konštrukcie až dve vrtule (tzv. dvojitý ventilátor na kachle bez elektriny).

Prietok vzduchu, počet otáčok za minútu

Ďalšími hodnotami, ktoré by ste si v popise vyhliadnutého ventilátora na krbové kachle mali vyhľadať, je maximálny prietok vzduchu v metroch kubických za hodinu (m3/hod., m3/min.) a maximálny počet otáčok za minútu (označovaný ako RPM, v otáčkach/min.).

Maximálny prietok vzduchu možno v tomto prípade interpretovať ako výkon ventilátora. Ventilátory s prietokom 250 m3/h sú vhodné pre menšie miestnosti, ventilátory s prietokom 300 – 450 m3/h pre stredne veľké až veľké miestnosti a modely, cez ktoré prejde viac ako 500 m3 vzduchu za hodinu, zvládnu rozptyľovať teplý vzduch aj vo väčších priestoroch.

(Ak kachle pracujú na maximum výkonu a ventilátor sa točí vo vysokých otáčkach, v žiadnom prípade naň nesahajte. Nedá sa manuálne zastaviť.)

Rozmery ventilátora na krbové kachle

Ventilátory na krbové kachle a s inštaláciou na dymovod nie sú robustné. Priemerne majú výšku cca 20 cm, šírku tiež cca 20 cm a hĺbku 10 – 12 cm. Tieto rozmery neplatia rovnako pre všetky modely dostupné na trhu. Niektoré sú o kúsok väčšie, iné naopak menšie a subtílnejšie. Niekedy postačí postaviť na platňu kachlí jeden ventilátor, inokedy ešte efektívnejšiu prácu vykonajú 2 menšie – každý smerujúci do inej strany.

Materiál ventilátorov na kachle

Základom ventilátorov na krbové kachle je materiál s výbornou odolnosťou voči vysokým teplotám. Medzi najviac používané materiály patrí eloxovaný hliník, hliníkové zliatiny a dural

Ventilátor na krbové kachle – výhody a nevýhody

Výhody

 • Ventilátor na krbové kachle zaisťuje rovnomernú cirkuláciu teplého vzduchu smerom od kachlí do miestnosti.
 • Zvyšuje účinnosť krbových kachlí a prispieva k zníženej spotrebe palivového dreva.
 • Teplo od kachlí sa dostane aj smerom do chladných kútov miestnosti.
 • Nevyžaduje žiadne napájanie. Jeho súčasťou nie sú žiadne káble.
 • Inštalácia ventilátora a uvedenie do chodu sú úplne jednoduché.
 • Je takmer bezúdržbový. Občas stačí vyčistiť lopatky ventilátora.
 • Prekvapí nerušivým, tichým chodom.
 • Nevytvára nepríjemný prievan.
 • Je vyrobený z veľmi odolných materiálov.
 • Má prívetivý nadčasový dizajn.
 • K dostaniu sú ventilátory v rôznych rozmeroch a výkonnosti.

Nevýhody

 • Ventilátor pracuje samostatne, ale jeho chod (najmä rýchlosť) nie je možné regulovať manuálne. Ani pridať, ani ubrať…. Výkon ventilátora sa prispôsobuje výkonu kachlí.
 • Lacné a menšie modely majú slabý výkon/účinok.

Ceny ventilátorov na krbové kachle

Cena krbového ventilátora je v porovnaní s cenou za samotné kachle a každoročne kupované palivové drevo takmer zanedbateľná. Môže pritom prispieť k efektívnejšiemu a úspornejšiemu vykurovaniu. Koľko zaplatíte za kvalitný ventilátor na krbové kachle? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Ventilátory na krbové kachle do 40 eur

V tejto cenovej relácii natrafíte na rozmerovo menšie ventilátory. Aj vrtuľa ventilátora bude mať menšie rozmery, čo zvyčajne znamená nižší prietok teplého vzduchu za hodinu. Pri výbere sa zamerajte na recenzie ventilátorov na krbové kachle a starostlivo vyselektujte iba modely s pozitívnymi hodnoteniami. Niektoré lacné ventilátory na kachle majú totiž slabý výkon alebo má ich konštrukčné prevedenie nedostatky.

Ventilátory na krbové kachle od 40 do 80 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie ventilátory na krbové kachle, zaujme pomerom cena/výkon. Ide o modely so solídnym výkonom, ktoré uspokoja očakávania väčšiny kupujúcich. Dostatočne efektívne, vhodné aj do väčších miestností, vyrobené z kvalitných komponentov a materiálov.

Ventilátory na krbové kachle od 80 eur

Hľadáte vysoko efektívny ventilátor, ktorý spoľahlivo a rovnomerne rozptýli teplý vzduch čo najďalej od krbu? Zaujímavým riešením pre náročných sú modely s dvoma vrtuľami.

Obľúbené značky ventilátorov na krbové kachle

 • Kaminer – Poľská značka, ktorá sa špecializuje na výrobu krbových a vykurovacích produktov, má na trhu aktuálne najpredávanejší krbový ventilátor. Osloví nízkou cenou. Vhodné pre menšie až stredne veľké miestnosti.
 • HS Flamingo – HS Flamingo je český výrobca krbových kachlí a krbových vložiek. V ponuke má aj niekoľko solídne spracovaných krbových ventilátorov rôznych konštrukcií. Pomer cena/kvalita.
 • Turbo Fan – Extra široký výber ventilátorov na krbové kachle aj na dymovod. Veľmi dobre predávané, v rôznych prevedeniach, veľkostiach a farbách. Pozitívne recenzie od kupujúcich.
 • Lienbacher – Popredný výrobca sortimentu pre krby, kachle a krbové vložky zaradil do svojej ponuky aj niekoľko kvalitne skonštruovaných oscilačných termoelektrických ventilátorov s umiestnením na platňu kachlí alebo na dymovod.
 • HomeLife – V rozmanitom sortimente potrieb do domácnosti značky HomeLife nájdete aj základný krbový ventilátor s veľmi tichým chodom.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Potrebuje ventilátor na krbové kachle napájanie?

Tento typ ventilátora nepotrebuje žiadne napájanie, ani z elektrickej siete ani batériové. Využíva technológiu, vďaka ktorej si sám vytvára energiu potrebnú na roztočenie vrtule.

Je ventilátor na krbové kachle hlučný?

Vo všeobecnosti je chod ventilátora považovaný za nerušivý (do 25 dB), niektoré modely sú dokonca prekvapivo tiché.

Dá sa pri používaní krbového ventilátora očakávať úspora paliva?

Áno, s lepšou distribúciou tepla po miestnosti je predpoklad, že ušetríte na spotrebe palivového dreva. Niektorí známi výrobcovia uvádzajú úsporu 15 – 20 %.

Môže sa ventilátor na krbe prehriať?

Kvalitný krbový ventilátor býva vybavený indikátorom prehriatia. Pri dosiahnutí teploty 250 °C sa spodná styčná časť ventilátora automaticky mierne nadvihne, aby sa ochladil.

Dá sa na ventilátore na kachle regulovať rýchlosť?

Nie je to možné. Rýchlosť otáčania vrtule je priamo naviazaná na výkon kachlí. Čím viac tepla kachle v danej chvíli generujú, tým sa vrtuľa točí rýchlejšie. Pri chladnúcich kachliach sa vrtuľa postupne spomaľuje, až zastaví.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Kaminer 9596 YL-504

Najpredávanejší
+ Dobrá cenová dostupnosť
+ Pracovný rozsah 60 °C – 345 °C
+ Na použitie pri voľne stojacich krboch a kachliach
+ Držiak na prenášanie horúceho vetráka
od 29 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2FLAMINGO štvorlopatkový

+ Zvyšuje účinnosť krbových kachlí
+ Veľmi tichý chod
+ Ventilátor je bezúdržbový
+ Nie je potrebný žiadny zdroj napájania
od 60 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3FLAMINGO dvojhlavý

+ Tichý dvojhlavý ventilátor bez elektrického napájania
+ Zabezpečuje cirkuláciu vzduchu v miestnosti
+ Spustí sa automaticky, keď teplota prekročí 50 °C
+ Veľmi dobrá účinnosť
od 106 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Turbo Fan 614S

+ Vynikajúci doplnok k akýmkoľvek kachliam, ktoré majú hladký a plochý povrch
+ Prevádzková teplota ventilátora 85 °C – 350 °C
+ Pomer cena/výkon
+ Nadčasový dizajn
od 44 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Lienbacher 21.00.381.2

+ Veľmi tichý chod
+ Optimálna pracovná teplota je 85 °C – 350 °C
+ Pohon ventilátora nikdy nevyžaduje mazanie
+ Z eloxovaného hliníka
od 49 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#6HomeLife Zephyr 4

+ Pre svoj chod si krbový ventilátor vyrába svoju vlastnú elektrinu
+ Veľmi tichý chod
+ Automaticky rozbehne pri teplote vyššej ako 50 °C
+ Priaznivá cena
od 39 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
4.8/5 - (15 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin