Najlepšie retro chladničky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie retro chladničkyMáte radi neopozeraný štýl a chcete do svojej kuchyne dominantný elegantný prvok? Retro spotrebiče zaznamenávajú posledné obdobie veľký úspech. V ich prospech hovorí do detailov premyslený dizajn, pútavá farebnosť a funkcie rovnaké, ako nájdete aj u moderne vyzerajúcich spotrebičov. Zo všetkých najviac vynikajú práve chladničky. Tentokrát sme sa vybrali vypátrať najlepšie retro chladničky a ukázať vám inšpiráciu, ako si vytvoriť jedinečný priestor, ktorý budete milovať.

Na retro chladničkách sa nám páči ich vizuál, ktorým upútajú pozornosť už na prvé pozretie. Ikonické lesklé červené chladničky s oblými hranami sú v obchodoch medzi svojimi nerezovými konkurentami jednoducho neprehliadnuteľné. Viac ako inokedy sa práve pri retro spotrebičoch pozerá na ich dizajn. To by však nemalo byť jediné! Ak chcete mať z retro chladničky skutočný úžitok, myslite aj na praktické záležitosti. Medzi ne patrí najmä využiteľný vnútorný objem, príkon, ročná spotreba, hlučnosť, vnútorné členenie, prítomnosť mraziacej časti či nenámrazovej technológie.

Retro chladničky sú plnohodnotne funkčnými spotrebičmi, ktorých kúpu nebudete ľutovať. Pri výbere však neprehliadnite dostupné testy a recenzie retro chladničiek, v ktorých sa dozviete množstvo užitočných postrehov, ktoré sa do popisu produktu nedostali. Kde začať? Poďme pekne postupne od toho najdôležitejšieho.

Najlepšie retro chladničky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Gorenje ORK192R
Energetická trieda: E
Objem chladničky: 227 l
Objem mrazničky: 97 l
Mraziaci výkon: -
Ročná spotreba: 236 kWh/annum
Hlučnosť: -
Rozmery: 194×60×66.9 cm
⭐ 100 %800 € Čítať recenzie
#2ETA 253090040E
Energetická trieda: E
Objem chladničky: 216 l
Objem mrazničky: 84 l
Mraziaci výkon: -
Ročná spotreba: 219 kWh/annum
Hlučnosť: -
Rozmery: 192×59.5×62.8 cm
⭐ 100 %680 € Čítať recenzie
#3SMEG boxom 50´s Retro Style
Energetická trieda: D
Objem chladničky: 234 l
Objem mrazničky: 97 l
Mraziaci výkon: -
Akumulačná doba: 40 hod.
Hlučnosť: 37 dB
Rozmery: 60,1 x 76,8 x 196,8 cm
⭐ 98 %2500 € Čítať recenzie
#4AMICA KGCR 387100 L
Energetická trieda: E
Objem chladničky: 181 l
Objem mrazničky: 63 l
Mraziaci výkon: 4 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 8 hod.
Hlučnosť: 40 dB
Rozmery: VxŠ: 181x55 cm
⭐ 96 %520 € Čítať recenzie
#5Klarstein Audrey Retro
Energetická trieda: C
Objem chladničky: 194 l
Objem mrazničky: 56 l
Mraziaci výkon: 3,2 kg/24 hod.
Akumulačná doba: -
Hlučnosť: 41 dB
Rozmery: 55 x 55 x 172 cm
⭐ 94 %500 € Čítať recenzie
#6Snaige Retro FR275
Energetická trieda: F
Objem chladničky: 194 l
Objem mrazničky: 58 l
Ročná spotreba: 245 kWh/annum
Akumulačná doba: -
Hlučnosť: -
Rozmery: 169×56×63cm
⭐ 94 %420 € Čítať recenzie

Ako vybrať retro chladničku

Retro hlási veľký návrat! Tohto trendu so závanom minulosti, funky a hravosti a chytili viaceré renomované značky a vyrobili celé edície retro spotrebičov, ktorým to medzi sebou navzájom ladí. Nielen retro chladnička môže zdobiť vašu kuchyňu. Obľúbené sú aj retro kanvice, kávovary, hriankovače, rúry, mikrovlnky, digestory, či retro kuchynské roboty a mixéry. Typickým znakom je atraktívna farebnosť, lesk a dôraz na výrazné madlá, rukoväte a ovládacie prvky.

Štýl retro a vintage v domácnosti

Za retro môžeme považovať už aj spotrebiče, ktoré sú staré 20 rokov. Teda, ak je predovšetkým reč o ich dizajne. Súčasné retro prevedenie sa často snúbi s vidieckym štýlom s prevahou dreva, kameňa a tehlových obkladov, no rovnako tak zapasuje aj k ultramoderným hladkým plochám na kuchynských skrinkách.

Retro rozbíja línie, vyniká svojou charizmou a do dovtedy všedného interiéru prináša závan inovácie v neopozeranom prevedení. Aj vy si môžete vytvoriť unikátne spojenia, ktoré budú dokonale odzrkadlovať váš vkus. Dizajnéri často označujú retro spotrebiče za prvok, ktorý vytvára dynamický kontrast pulzujúci energiou.

Akú retro chladničku kúpiť?

Pri výbere retro chladničky postupujete podobne ako pri výbere “klasickej” chladničky. Musíte sa rozhodnúť:

 • či hľadáte kombinovanú chladničku,
 • v ktorej časti má byť umiestnená mraziaca časť (hore alebo dolu),
 • aký vnútorný objem vystačí pre potreby vašej domácnosti,
 • aj aké špeciálne funkcie a technológie by vaša nová chladnička mala mať.

Zároveň je dôležité nájsť chladničku, ktorá do priestoru vašej kuchyne zapadne aj svojimi rozmermi. Rozhodujúcimi faktormi je aj jej vzhľad a farba. Ak túžite po lesklej krémovej alebo mentolovej chladničke, výber sa vám okreše na niekoľko modelov, kým pri nerezovom prevedení, by ste mali v hľadáčiku až desiatky podobných chladničiek.

Základné typy chladničiek

Retro chladničky nájdete takmer vo všetkých prevedeniach ako aj bežné chladničky. Niektoré typy sa u nás predávajú iba minimálne, ďalšie si však získali väčšiu popularitu.

Monoklimatické chladničky

Ide o chladničky bez mraziacej časti. Celý objem chladničky je určený iba na chladenie potravín. Dostupné sú menšie (nízke) retro chladničky, ale rovnako tak aj dominantné vysoké modely určené do väčších rodín.

Kombinované chladničky jednodverové

V tomto prípade je už menší mraziaci box súčasťou vnútorného priestoru chladničky. Ak sa k nemu chcete dostať, musíte otvoriť hlavné dvere chladničky a následne menšie dvierka na mraziacej časti. Objem takejto mraziacej časti je však veľmi malý (1 – 2 poličky).

Kombinované chladničky dvojdverové

Najobľúbenejšie riešenie, ktoré si získalo najviac priaznivcov. Každá časť – chladiaca aj mraziaca – má svoje vlastné dvere. Mraziaca časť môže byť umiestnená hore alebo dolu. Viac retro vyzerá chladnička vtedy, ak je mrazák hore, no pre praktické používanie je výhodnejšie, ak sa do chladničky nemusíte zohýbať až k zemi (a teda je mraziaca časť dolu).

Americké chladničky

Alebo tzv. side-by-side chladničky. Ide o chladničku s dvojkrídlovými dverami, pričom v jednej časti je chladnička a v druhej časti takmer rovnako veľká mraznička. Pribudli však už aj nové koncepcie, kedy je spotrebič rozdelený nielen zvislo, ale aj vodorovne. Potom je v hornej časti za dvomi dverami ukrytá chladnička a spodná časť je vyhradená pre mrazničkové zásuvky. Americké retro chladničky však na našom trhu zatiaľ neprerazili vo veľkom. Môže za to ich vysoká cena aj celková robustnosť doplnená o masívne dvere.

Energetická trieda chladničky

V prípade chladničky ide o spotrebič s celodennou prevádzkou. Preto je na mieste venovať pozornosť spotrebe elektriny. Pri starých chladničkách sa dokáže ročná spotreba totiž predražiť o desiatky eur. Ak hľadáte energeticky úspornú chladničku, potom sa orientujte medzi modelmi, ktoré majú na štítku vyznačenú energ. triedu C, D, E.

Pri popise chladničky nájdete viacero dôležitých údajov, medzi nimi aj priemernú ročnú spotrebu, ktorá je vyjadrená v kWh. Je vypočítaná pri 70 % zaplnení chladničky, ktorá je v miestnosti s teplotou 20 °C. Na spotrebu chladničky má totiž veľký vplyv jej zaplnenie. Ak ju príliš preplníte, vzduch nemôže cirkulovať a to náročnejšie je vychladiť vložené potraviny. Rovnako tak príliš vysoká teplota v miestnosti sa môže postarať o to, že náklady na chod chladničky budú ročne o niečo vyššie, ako uviedol výrobca.

Vnútorný objem

Aká je optimálna kapacita chladničky? Aby ste si nemuseli lámať hlavu, rátajte približne s objemom 60 l na osobu. Ak teda kupujete chladničku do štvorčlennej domácnosti, zamerajte sa na chladničky s objemom chladiacej časti cca 240 l. Tento údaj však do istej miery ovplyvňujú aj vaše stravovacie návyky. Pokiaľ sa stravujete prevažne doma, je dobré mať po ruke zásobu potravín, z ktorých sa dá hneď variť a teda naplno využijete aj objemnejšiu chladničku. Dobrým odrazovým mostíkom je aj doterajšia skúsenosť: Ako ste spokojný s kapacitou terajšej chladničky – je pre vás malá alebo veľká?

Pri kombinovaných chladničkách je druhým dôležitým parametrom kapacita mraziacej časti. Tam môžete orientačne počítať s objemom 20 – 25 l na osobu.

Hlučnosť

Hlučnosť moderných chladničiek nie je nijak rušivá, dokonca ani pri aktívnom chladení. Pohybuje sa v intervale približne 37 – 40 dB. Čím je menšia domácnosť, tým by mala byť aj hlučnosť nižšia, ideálne pod 40 dB.

Mraziaci výkon

Tento údaj je vyjadrený v kilogramoch za deň (kg/24 hod.). Hovorí o tom, aké množstvo (hmotnosť) potravín, dokáže mraznička dokonale zmraziť za 24 hodín.

Keďže je reč najmä o kombinovaných chladničkách, hodnoty nie sú nijak prevratné, no vzhľadom na kapacitu mraziacej časti neurazia. Mraziaci výkon je v tomto prípade cca od 3 – 6 kg za 24 hodín. (Pri samostatných mrazničkách môžete natrafiť aj na výkon vyšší ako 18 kg/24 hod.)

Akumulačná doba

S predchádzajúcim údajom úzko súvisí aj ďalší parameter – akumulačnú dobu. Hovorí o tom, ako dlho vydrží chladnička a mraznička udržať svoju teplotu pri výpadku prúdu. Najlepšie retro chladničky si poradia aj s viac ako 20-hodinovým výpadkom. Samozrejme za predpokladu, že nebudete často otvárať dvierka.

Klimatická trieda

Poznáme 4 klimatické triedy, ktoré hovoria o tom, aká môže byť teplota prostredia, v ktorom je chladnička umiestnená:

 • SN (subnormálna teplota) +10 až +32 ° C
 • N (normálna teplota) +16 až +32 ° C
 • ST (subtropická teplota) +18 až +38 ° C
 • T (tropická teplota) +18 až +43 ° C

Ak na chladničke nájdete napríklad “písmenká” SN – ST, znamená to, že chladničke bude vyhovovať umiestnenie v prostredí s teplotou od +10 °C do +38 °C.

Funkcie a technológie

Retro chladničky v súčasnom ponímaní znamenajú spotrebiče s trendy dizajnom, ktorým však nechýbajú všetky súčasné funkcie a výbava moderných chladničiek. Aké technológie vás môžu osloviť?

 • No Frost – Vyhľadávaný a účinný nenámrazový systém zabraňuje tvorbe námrazy na stenách chladničky. No Frost funguje priebežne, chladničku nemusíte vyprázdňovať a zdĺhavo čistiť.
 • Nulová zóna – Vyhradená zóna v chladničke s teplotou 0 °C, najčastejšie v podobe izolovanej police alebo priehradky. Vhodná na uskladnenie mäsa, rýb a potravín, ktoré podliehajú rýchlej skaze.
 • Ionizátor – Pomáha neutralizovať pachy v chladničke a zároveň znižuje tvorbu plesní a baktérií.
 • Antibakteriálna ochrana – Špeciálna povrchová úprava vnútorných stien chladničky, ktorá zabraňuje rozmnožovaniu baktérií a plesní.
 • Rýchle zmrazenie / Rýchle zachladenie – Funkcia, ktorá sa aktivuje po vložení väčšieho množstva potravín naraz.

Ceny retro chladničiek

Je pravda, že retro chladnička vyjde drahšie, ako bežná chladnička rovnakých parametrov? Niečo pravdy na tom bude. Za nevšedný dizajn a povrchovú úpravu si priplatíte niekoľko desiatok eur naviac.

Retro chladničky do 350 eur

Patria sem objemovo menšie monoklimatické chladničky, alebo kombinované retro chladničky s menšou mraziacou časťou. Sú vhodné najmä do menších kuchýň. Výber nie je práve široký a možno nenájdete prevedenie, ktoré bude naraz spĺňať všetky vaše požiadavky na veľkosť či dizajnové prevedenie.

Retro chladničky do 700 eur

V cene od 350 do 700 eur je už výber natoľko široký, že sa nemusíte obávať veľkých kompromisov. Nájdete tu aktuálne najpredávanejšie retro chladničky rôznych typov – od monoklimatických po kombinované s väčším objemom vyhradeným pre mrazenie. Zaujímavá je aj ich rozmanitá farebnosť. V prípade renomovaných značiek si môžete zadovážiť k chladničke aj ďalšie spotrebiče v retro dizajne, ktoré vyšperkujú kuchyňu do dokonalosti.

Retro chladničky od 700 eur

Týmto retro chladničkám môžeme vytknúť jedine vyššiu cenu. Čo sa týka prevedenia, vnútorného členenia, veľkosti a energetickej triedy, patria k špičkovým spotrebičom.

Najlepšie značky retro chladničiek

Retro chladničky nájdete v ponuke značiek, ktoré sa vo veľkom zaoberajú produkciou chladničiek. Pre spotrebiteľa je to jednoznačne dobrá správa. Technológie, pomer cena/výkon a funkcie nebudú zaostávať ani v chladničkách s retro dizajnom.

 • ETA – Kombinované retro chladničky ETA sú príjemným prekvapením. Poskytujú solídne veľký priestor – celkový objem až do 300 l. Celá edícia ETA Storio vyzerá vydarene.
 • Amica – Retro chladničky Amicia sú zástupcom cenovo dostupných spotrebičov s dobrým pomerom cena/kvalita. Popri červenej a čiernej zaujme aj netradičná modrá.
 • Smeg – V luxusných talianskych retro chladničkách Smeg sa spája perfektný vizuál so špičkovými parametrami. Ideálna voľba pre náročných.
 • Klarstein – Vysoká elegancia, precízne premyslené čisté línie a dostatočný vnútorný priestor sa postarali o to, že retro chladničky Klarstein si prerazili cestičku aj medzi dlhoročné stálice.
 • Snaige – Zaujímavá alternatíva cenovo dostupných retro chladničiek v troch tradičnejších odtieňoch (červená, čierna, béžová).
 • Gorenje – Keď sa povie retro, mnohým z nás ako prvé napadnú práve dobre známe retro chladničky zn. Gorenje. Obľúbené a s dobrou predajnosťou.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Gorenje ORK192R
Energetická trieda: E
Objem chladničky: 227 l
Objem mrazničky: 97 l
Mraziaci výkon: -
Ročná spotreba: 236 kWh/annum
Hlučnosť: -
Rozmery: 194×60×66.9 cm
⭐ 100 %800 € Čítať recenzie
#2ETA 253090040E
Energetická trieda: E
Objem chladničky: 216 l
Objem mrazničky: 84 l
Mraziaci výkon: -
Ročná spotreba: 219 kWh/annum
Hlučnosť: -
Rozmery: 192×59.5×62.8 cm
⭐ 100 %680 € Čítať recenzie
#3SMEG boxom 50´s Retro Style
Energetická trieda: D
Objem chladničky: 234 l
Objem mrazničky: 97 l
Mraziaci výkon: -
Akumulačná doba: 40 hod.
Hlučnosť: 37 dB
Rozmery: 60,1 x 76,8 x 196,8 cm
⭐ 98 %2500 € Čítať recenzie
#4AMICA KGCR 387100 L
Energetická trieda: E
Objem chladničky: 181 l
Objem mrazničky: 63 l
Mraziaci výkon: 4 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 8 hod.
Hlučnosť: 40 dB
Rozmery: VxŠ: 181x55 cm
⭐ 96 %520 € Čítať recenzie
#5Klarstein Audrey Retro
Energetická trieda: C
Objem chladničky: 194 l
Objem mrazničky: 56 l
Mraziaci výkon: 3,2 kg/24 hod.
Akumulačná doba: -
Hlučnosť: 41 dB
Rozmery: 55 x 55 x 172 cm
⭐ 94 %500 € Čítať recenzie
#6Snaige Retro FR275
Energetická trieda: F
Objem chladničky: 194 l
Objem mrazničky: 58 l
Ročná spotreba: 245 kWh/annum
Akumulačná doba: -
Hlučnosť: -
Rozmery: 169×56×63cm
⭐ 94 %420 € Čítať recenzie

Inšpiratívne retro kuchyne

Aké farby evokujú retro?

Spomínate si na lakovanú červenú/žltú/zelenú kuchynskú linku u babičky? U nás to bola nádherná mentolová, ktorá by aj s minimálnymi úpravami nadchla súčasných retro nadšencov. Len škoda, že sa jej nedala šanca a musela prenechať miesto novému nábytku.

Retro s úspechom ruší uniformitu všetkých moderných interiérov. Zahryzne sa do bielej, krémovej, čiernej aj šedej a strhne na seba svoju pozornosť.

V akých farbách sa najčastejšie vyrábajú retro chladničky?

 • Červená – Najčastejšia voľba u retro chladničiek. Výborne oživuje lesklú bielo-čiernu kuchyňu, no vynikne aj pri prírodných odtieňoch dreva.
 • Modrá – Modrá retro chladnička výborne vyzerá vyzerá v kombinácii s bielou kuchynskou linkou doplnenou o svetlú pracovnú dosku. Tmavšie odtiene modrej zapasujú aj do rustikálnej kuchyne s tehlovým obkladom cez celú stenu.
 • Mentolová a zelená – Retro chladnička v tejto sviežej farbe krásne doplní biely interiér s decentnou čiernou na doplnkoch. Rovnako tak je dobrou voľbou aj do krémovej kuchyne.
 • Hnedá a krémová – Béžová retro chladnička je ako stvorená do kuchyne v odtieňoch sivej a šedej, kde jej lesk krásne púta pozornosť.
 • Žltá – Chladnička v neprehliadnuteľnej žltej ladí k bielym, ale aj tmavým antracitovým kuchynským linkám. U odvážnych zvládne aj kombináciu s tmavomodrými skrinkami.
 • Ružová – Jemná pastelová retro chladnička s vyšším leskom nie je náročná na zladenie. Rozumie si s lesklými plochami, aj kuchyňou v prírodných tónoch. Dokonca zjemňuje aj výraznú čierno-bielo šachovnicovú podlahu.
 • Čierna – Krásne zapasuje do rustikálneho štýlu s celotehlovou stenou a otvoreným konceptom skriniek. Výborne však ukáže aj pri krémovej kuchynskej linke, najmä ak aj ostatné spotrebiče, ktoré budú jej súčasťou, vyberiete v prevedení s vysokým čiernym leskom.

Môže vás tiež zaujímať:

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej retro chladničky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu retro chladničku z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin