Najlepšie funkčné termoprádlo: TOP 10 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie funkčné termoprádlo
Termoprádlo, inak aj funkčná spodná bielizeň, predstavuje kľúčovú časť oblečenia pri mnohých športových a outdoorových aktivitách. Nasledujúce tipy vám pomôžu vybrať najlepšie termoprádlo a spoznať všetky jeho zásadné prednosti.

Pri výbere termoprádla môžete dať na skúsenosti iných, no rovnako tak sa oplatí pustiť do vlastného pátrania, pri ktorom plne zohľadníte svoje individuálne požiadavky. V prvom kroku je dôležité zvážiť, v akom ročnom období budete termoprádlo používať, ako náročná je vaša fyzická aktivita a nakoľko sa vyznáte vo vrstvení oblečenia. Takisto vás čaká rozhodovanie, či máte záujem o tričko a nohavice zvlášť, alebo vám viac bude vyhovovať set termoprádla, ktorý ponúka vo všetkých svojich častiach rovnaké vlastnosti a vyžaduje aj rovnakú údržbu.

V prípade funkčnej bielizne máte na výber stovky rôznych produktov, preto odporúčame zhliadnuť početné testy a recenzie funkčnej bielizne. Na kvalitu tohto typu oblečenia sa prirodzene kladú vysoké očakávania, preto je dobré počítať s o niečo vyššou cenou. Investíciu do kvalitného termoprádla však neoľutujete. Výborné termoregulačné schopnosti, pocit sucha a pohodlia na pokožke umocnia radosť z akéhokoľvek pohybu.

Najlepšie funkčné termoprádlo podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Nash Termoprádlo ZT Polar Second Skins

 Typ: Set 
Najlepšie termoprádlo pre rybárov
✔️ Ešte tenší materiál, no výborná schopnosť udržať teplo
✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Nežmolkujúci materiál
📌 od 65 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Merino Tričko Dog

 Typ: Tričko 
Kvalitné funkčné tričko z Merino
✔️ 100 % Merino vlna - antialergická, vysoko absorpčná a kvalitne izoluje
✔️ Pre všetky druhy aktivít, ideálne jeseň - zima
✔️ Ploché švy
📌 od 52 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3WEDZE 500

 Typ: Tričko 
Kvalitné lyžiarske funkčné tričko
✔️ Ideálne na stredne aktívne lyžovanie
✔️ Rovnováha medzi hrejivosťou a odvádzaním potu
✔️ Ľahká a odolná tkanina
📌 od 12 €
⭐ 98 % Dámske - Čítať recenzie

Pánske - Čítať recenzie
#4Kipsta Keepdry 500

 Typ: Tričko 
Funkčné tričko na futbal
✔️ Kvalitný funkčný materiál (odvod potu + primeraná hrejivosť)
✔️ Úplet bez švov - minimálne dráždenie pokožky
✔️ Hrubšia oblasť lakťov
📌 od 14 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#5Helly Hansen W LIFA MERINO MIDWEIGHT PANT

 Typ: Nohavice 
✔️ Ideálne na každú aktivitu v chladnom počasí
✔️ Kombinácia Merino vlny a polypropylénu
✔️ Ploché švy
📌 od 78 €
⭐ 96 % Pánske - Čítať recenzie

Dámske - Čítať recenzie
#6Kilpi thermo komplet Caroline

 Typ: Set 
✔️ Základná vrstva pre všetky športové aktivity
✔️ Rýchloschnúci, anti-bakteriálny, pružný a priedušný materiál
✔️ Vysoká funkčnosť
📌 od 30 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7Detské termoprádlo – Active winter

 Typ: Set 
Kvalitné detské termoprádlo
✔️ Najteplejšia vrstva z kolekcie termoprádla Husky
✔️ Špeciálne ploché švy
✔️ Anatomicky tvarovaný strih
📌 od 34 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#8Wedze BL 500

 Typ: Nohavice 
✔️ Dobrá rovnováha medzi hrejivosťou a priedušnosťou
✔️ Vhodná na stredne intenzívne lyžovanie
✔️ Odvetraná oblasť za kolenom
📌 od 12 €
⭐ 94 % Pánske - Čítať recenzie

Dámske - Čítať recenzie
#9Termo ponožky

 Typ: Ponožky 
✔️ Vytvorené s dôrazom na rýchly odvod potu a odolnosť
✔️ Rôzne druhy na rôzne účely
📌 od 5 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#10Letné funkčné prádlo

✔️ Zaujímavý výber, rôzne dizajny a farebnosť
✔️ Odľahčené, rýchloshnúce materiály
✔️ Viacero modelov na výber
📌 od 11 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať termoprádlo

Ak radi trávite čas vonku pri športe alebo v prírode, určite už ste už na vlastnej koži okúsili, aké následky môže mať nevhodné oblečenie. Raz ste oblečení málo, inokedy príliš. Najlepším spôsobom, ako sa vo vonkajšom prostredí vysporiadať s vrtochmi počasia a zmenami teploty, je venovať pozornosť vrstveniu oblečenia. To znamená, že nie jedna základná vrstva a na nej bunda, ale radšej niekoľko tenších vrstiev, ktoré spolu navzájom spolupracujú. Začnime teda pekne od základov – termoprádlom!

Základné úlohy a funkcie termoprádla

Úloha funkčnej bielizne je pri správnom vrstvení jednou z najdôležitejších. Je v priamom kontakte s pokožkou, preto sa vyrába z pocitovo príjemných materiálov, ktoré nespôsobujú dráždenie pokožky. Efektívne odvádza od tela pot pri vyššej fyzickej aktivite, udržuje vás v suchu a rovnako tak pomáha s udržaním optimálnej telesnej teploty.

Pri dobrom výbere, kedy sa funkčné termoprádlo stane vašou “druhou kožou”, ho môžete bez váhania použiť aj na zimnú prechádzku do mesta pod sveter a rifle. Nielen na športovú aktivitu alebo dlhšiu prechádzku lesom…

Výhody a nevýhody termoprádla

 • Materiál termoprádla má takú štruktúru, aby v sebe nehromadil vlhkosť z potu. Účinne a rýchlo ho odvádza smerom preč od tela. Ani pri náročnejšom pohybe nemáte na koži mokrú vrstvu oblečenia a nič vás nechladí.
 • Termoprádlo veľmi dobre udržiava telesné teplo. Eliminuje pocit chladu z vetra aj mrazu.
 • V závislosti od hrúbky, účelu a funkcionality sa termobielizeň dokáže prispôsobiť vášmu tempu a poskytnúť optimálne vlastnosti (napríklad v lete mierne chladí, v zime hreje).
 • Syntetické termoprádlo je po namočení veľmi ľahké. Po rýchlom prepratí preschne behom krátkej chvíle.
 • Niektoré textílie sú navrhnuté so špeciálnou doplnkovou úpravou – ochrana pred plesňami, baktériami, zápachom, antipeelingová úprava, eliminácia statickej elektriny.
 • Pri správnej veľkosti je termoprádlo priliehavé, vysoko pružné a nikde netlačí. Ani sa pri pohybe nevysúva / neroluje smerom nahor. Bonusom naviac sú pohodlné ploché švy.
 • Už na takmer každý šport existuje vhodné termoprádlo, ktoré podporí váš výkon a celkový komfort.
 • Na udržanie vlastností termoprádla po čo najdlhšiu dobu musíte dbať na dodržiavanie odporúčanej starostlivosti na štítku. Na termoprádlo napríklad nesmiete používať aviváž, prať ho na vyšších teplotách, ani ho sušiť v sušičke.
 • Kvalitná funkčná bielizeň môže svojou cenou konkurovať strednej aj vrchnej vrstve oblečenia.
 • Extra tenké syntetické materiály sú náchylnejšie na zatrhnutie (zipsom, o náušnicu, prsteň).
 • Funkčnosť termoprádla sa naplno prejaví, ak sú aj zvyšné vrstvy oblečenia dostatočne priedušné. Inak sa môže stať, že jedna nepriepustná “zábrana” zabrzdí vlhkosť medzi vrstvami oblečenia.

oblečenie na turistiku

Základné typy termoprádla

 • Termo tričko – Základný vrchný diel, ktorý môže mať rôzne dĺžky rukávov (od krátkeho až po dlhý rukáv). K dispozícii v letnom, zimnom a celoročnom prevedení.
 • Termo nohavice – Základný spodný diel, ktorého funkčnosť oceníte najmä v chladnejších mesiacoch (zimné športy, cyklistika, beh, turistika, na bežné nosenie pod nohavice / rifle).
 • Set termoprádla – Súprava je vyrobená nielen v rovnakej farbe a štýle, ale predovšetkým z rovnakého materiálu, vďaka čomu presne viete, kedy súpravu využiť. Sety termoprádla patria medzi najpredávanejšie. Môžu sa používať ako základná spodná vrstva, alebo ako samostatné oblečenie na rôzne činnosti. Sety majú v obľube najmä nadšenci zimných športov, zimnej turistiky, rybári, futbalisti…
 • Funkčná spodná bielizeň – Pod pojmom termoprádlo si môžete predstaviť aj základné kusy spodnej bielizne (tielka, mierne predĺžené nohavičky, boxerky, ponožky). Hoci nie je ich úlohou zahriať veľkú plochu tela (ako je to u nohavíc a tričiek s dlhým rukávom), chránia citlivé a chúlostivé časti tela pred hromadením potu, pôsobia antibakteriálne a redukujú zápach.

Termoprádlo podľa hrúbky / ročného obdobia

V ponuke funkčnej bielizne môžete nájsť okrem iného uvedenú informáciu o vhodnosti na ročné obdobie, resp. vonkajšie teploty. S tým úzko súvisí hrúbka použitého materiálu.

 • Letná funkčná bielizeň – Ide o ľahké až extrémne ľahké oblečenie, ktorého hlavnou úlohou je vynikajúci odvod vlhkosti a primeraná termoregulácia. Navodzuje pocit sucha a eliminuje vznik zápachu pri potení. Využitie má najčastejšie pri rannom behu, inline korčuľovaní, cyklistike, jazde na motorke aj pri letnej turistike v horách.
 • Celoročná (4-seasons) funkčná bielizeň – Najobľúbenejší a najviac využívaný druh termoprádla, ktorý dokáže výborne poslúžiť pri obrovskom množstve športových a outdoorových aktivít. V zime zabezpečuje príjemne hrejivý pocit a odvod vlhkosti od pokožky ako základná spodná vrstva, cez leto môže byť pri športe používaná aj ako vrchná vrstva, ktorá sa postará o rýchle odvedenie potu od pokožky a ochranu pred zápachom. Zaujímavé dizajny, farebné kombinácie, spevnenie lakťových a kolenných oblastí, precízne spracované švy a ďalšie detaily.
 • Zimná funkčná bielizeň – Termoprádlo na zimu je navrhované ako základná (spodná) vrstva do chladných až extrémnych podmienok. Dokáže spoľahlivo stíhať vášmu tempu. Materiál je jemný, hrejivý, no pritom vysoko priedušný. Vykazuje vysoké termoizolačné vlastnosti a pohodlnosť aj pri dlhodobom nosení. Vhodné nielen pre zimných športovcov, ale tiež všade tam, kde je potrebné po dlhú dobu udržať telesnú teplotu (vojaci, policajti, hasiči, záchranári, poľovníci, fanúšikovia military športov). Kvalitné ploché švy, odolne spracované manžety. Častokrát je vrchný diel so stojačikom a predĺženou chrbtovou časťou pre zvýšenú tepelnú ochranu chrbta a obličiek.

Termoprádlo podľa účelu

Máte pocit, že vám výber termoprádla zaberie viac času, ako výber bicykla alebo lyží? Nezúfajte. V množstve rozmanitých modelov a značiek funkčnej bielizne sa dá okrem ročného obdobia orientovať aj podľa konkrétneho účelu. Potom máte istotu, že vyberiete také prevedenie, ktorá vás pri aktivite nielen ochráni, ale aj vhodne podporí.

Znamená to teda, že v ponuke online obchodov môžete nájsť termoprádlo členené podľa konkrétnej aktivity, napríklad: termoprádlo na futbal, na bicykel, na motorku, na behanie, na zimné športy, na ryby, …

termoprádlo na cyklistiku

Najčastejšie využívané materiály a ich vlastnosti

Okrem kvality spracovania hrá dôležitú úlohu samotný materiál. Pri výrobe funkčnej bielizne sa používajú prírodné a syntetické materiály. Ktoré to sú a a aké sú ich vlastnosti?

Syntetika

Na termoprádlo sa pomerne často používajú syntetické textílie, najčastejšie sú to polypropylénové alebo polyesterové vlákna. Ich spoločnou vlastnosťou je veľmi dobrý odvod vlhkosti a poskytnutie primeranej hrejivosti bez zníženia priedušnosti.

Výhodami týchto materiálov sú ich nízka hmotnosť, pružnosť, flexibilnosť a pri správnej údržbe aj odolnosť voči opotrebovaniu. Syntetické materiály rýchlo presychajú, pretože ide o vlákna, ktoré vodu neabsorbujú.

Merino vlna

Merino je 100 % prírodná ovčia vlna bez syntetických prísad, ktorá sa získava strihom z vyšľachteného druhu oviec chovaných na Novom Zélande a v Austrálii. Tento materiál nájdete na najlepšie hodnotenom termoprádle a hoci ide o prírodný materiál, dokáže v mnohom konkurovať moderným syntetickým materiálom.

Merino vlna totiž dokáže udržať ideálnu mikroklímu a vytvára dokonalý teplotný komfort (okamžite po oblečení hreje alebo chladí). Samotné Merino vlákna sú hydrofóbne (odpudzujú vodu), antibakteriálne (oblečenie nezapácha potom ani po dlhšom nosení) a perfektné priedušné (pri nosení nemáte žiadny pocit lepkavosti). Slabinou je vyššia cena a zároveň aj vyššie nároky na celkovú údržbu.

Bambus

Na bambusové termoprádlo sa používa vlákno získané z prírodného bambusu. Výsledkom je materiál, ktorý zvláda veľmi dobre regulovať teplotu (v zime hreje, v lete chladí), je antialergický, antibakteriálny, výborne odvádza pot a dokáže priebežne schnúť už počas aktívneho nosenia.

Bambusové termoprádlo je dokonca vhodné pre ľudí s citlivou až atopickou pokožkou, ktorí sa necítili dobre v syntetických materiáloch. Okrem toho dokáže pohltiť prevažnú časť škodlivého UV žiarenia, preto sa bambus ako materiál často používa aj na vrchných vrstvách športového oblečenia.

Bavlna

Bavlnená bielizeň sa pre účely vonkajších aktivít dostala popri ostatných materiáloch na okraj záujmu. Minimálne vo svojej základnej, prirodzenej úprave. Bavlna je totiž nasiakavý materiál, ktorý síce dobre saje pot, no nepúšťa ho smerom von. Ak si na svah oblečiete bavlnený nátelník, už po prvej hodine môžete priamo na tele pociťovať nepríjemný pocit chladu.

Avšak, aj v tejto oblasti sa bavlne dostalo vylepšeniu a špeciálnej úprave, ktorá znižuje nasiakavosť vlákien. Pri nosení je síce bavlnené termoprádlo príjemné, mäkké a nedráždivé, no vhodnejšie skôr na ľahké voľnočasové aktivity, kde sa príliš nespotíte.

Poznámka: Nie je ničím nezvyčajným, ak natrafíte na termoprádlo, ktoré vzniklo spojením viacerých materiálov. Zvyčajne ide o kombináciu merina so syntetikou alebo bambusu so syntetikou (doplnené o elastan, ktorý vylepšuje pružnosť). Snahou výrobcov je totiž vytvoriť termoprádlo, ktoré si berie z materiálov to najlepšie a zároveň je cenovo dostupnejšie.

Ako vrstviť oblečenie?

Vrstveniu oblečenia sa hovorí aj cibuľový princíp. Vhodná kombinácia na pohľad tenších vrstiev dokáže efektívne pracovať s telesným teplom a zároveň spoľahlivo odvádzať vlhkosť a pot nielen preč od tela, ale aj preč z tkaniny. Už jedna prekážka alebo zle zvolený materiál môže celý proces znefunkčniť. A to bez ohľadu na cenu oblečenia!

Pri vrstvení oblečenia vzniká zvyčajne systém 3 vrstiev:

 • Prvá vrstva – Jej úlohou je čo najrýchlejšie odsať pot a transportovať ho k ďalšej vrstve. Zároveň má za úlohu udržať prirodzenú teplotu tela. Patrí sem termoprádlo, ktoré je v tesnom kontakte s pokožkou (priliehavé, poddajné a pružné).
 • Druhá vrstva – Má za úlohu podporiť izoláciu tela pred chladom a zároveň zachovať plynulosť transportu vlhkosti smerom preč od tela aj spodnej vrstvy. Zvyčajne ide o ďalšie tričko, tenšiu mikinu alebo rolák s optimálnymi funkčnými vlastnosťami. Stredná vrstva nesmie odparovanie zabrzdiť.
 • Tretia vrstva – Posledná vrstva podporuje transport vlhkosti smerom von (podmienka priedušnosti), no zároveň poskytuje dostatočnú ochranu pred vonkajšími poveternostnými podmienkami (nepremokavosť, vetruvzdornosť, podlepené švy, zipsy, tesné lemy, …) Patrí sem bunda, zateplené nohavice, zimná kombinéza.

Ako sa starať o funkčnú termobielizeň?

Ak chcete, aby funkčná bielizeň vydržala čo možno najdlhšie, venujte veľkú pozornosť jej údržbe a čisteniu. Kým niektoré materiály si priam pýtajú prepláchnutie po každom nosení (mierne zapáchajú), iné vydržia aj viacdňové nosenie bez toho, aby znížili váš komfort. Tak či onak, kľúčové informácie nájdete na štítku každého kusu oblečenia.

Vo všeobecnosti je pre termobielizeň rizikom vysoká teplota vody. Väčšinou sa môžu ručne preprať iba vo vode do 40 °C ( vyššia teplota zničí vlákna). Rovnako tak nie je vhodné používať vysoké otáčky odstreďovania. V mnohých prípadoch ide o vysoko hydrofóbny materiál, ktorý vlhkosť do seba jednoducho nenasaje a tak je proces odstreďovania zbytočným rizikom naviac (zatrhnutie o bubon). Zároveň platí, že pri starostlivosti o funkčnú bielizeň sa nesmie používať aviváž (obaľuje citlivé vlákna), sušička bielizne ani žehlička.

Ceny funkčného termoprádla

Na funkčnej bielizni sa neoplatí šetriť. Táto „druhá koža“ dokáže aj pri náročnej fyzickej aktivite navodiť príjemný teplotný komfort. Už žiadne prepotené tielka a pocit chladu. Na koľko vás vyjdú jednotlivé diely alebo termosety?

✅ Termoprádlo do 25 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete predovšetkým samostatné prvky funkčnej bielizne zo syntetických materiálov – spodné diely (nohavice, spodky), vrchné diely (tričká, tielka, termo roláky) a termoponožky. Cena zodpovedá kvalite a životnosti termoprádla. Ak chcete výbavu, ktorá vám vydrží niekoľko rokov, nebojte sa priplatiť si za kvalitnejšie materiály.

 • Obľúbené kúsky nájdete napríklad v ponuke značiek Arcore, Progress, Klimatex, Loap, Wedze, Kipsta, Sensor.

✅ Termoprádlo od 25 do 50 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie funkčné termoprádlo, a to predovšetkým termo sety – dámske, pánske aj detské. Kvalita spracovania aj materiálov je vyššia. Zaujímavé sú kombinované funkčné materiály merina a syntetiky, ktoré z oboch berú to najlepšie, no bez prehnane vysokej ceny.

 • Do pozornosti dávame napríklad funkčnú bielizeň od značiek Klimatex, Sensor, Kilpi, Helly Hansen, Under Armour, Columbia.

✅ Termoprádlo od 50 eur

Spoľahlivý odvod potu, výborná termoregulácia, kvalitné spracovanie, ploché švy, spevnené lemy, oblasti lakťov, kolien a vysoký komfort pri nosení – to sú hlavné prednosti cenovo drahších kusov termoprádla. Pri správnej starostlivosti vám poslúžia dlhé roky bezo zmeny kvalít. Dizajn niektorých je prepracovaný do detailov. Môžete ich potom nosiť nielen pod oblečením, ale aj ako samostatné oblečenie. Okrem najmodernejších syntetických materiálov sa čoraz väčšej popularite teší 100 % Merino termoprádlo.

 • Neprehliadnite termoprádlo od značiek Odlo, Nash, Kari Traa, Icebreaker.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Nash Termoprádlo ZT Polar Second Skins

 Typ: Set 
Najlepšie termoprádlo pre rybárov
✔️ Ešte tenší materiál, no výborná schopnosť udržať teplo
✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Nežmolkujúci materiál
📌 od 65 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Merino Tričko Dog

 Typ: Tričko 
Kvalitné funkčné tričko z Merino
✔️ 100 % Merino vlna - antialergická, vysoko absorpčná a kvalitne izoluje
✔️ Pre všetky druhy aktivít, ideálne jeseň - zima
✔️ Ploché švy
📌 od 52 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3WEDZE 500

 Typ: Tričko 
Kvalitné lyžiarske funkčné tričko
✔️ Ideálne na stredne aktívne lyžovanie
✔️ Rovnováha medzi hrejivosťou a odvádzaním potu
✔️ Ľahká a odolná tkanina
📌 od 12 €
⭐ 98 % Dámske - Čítať recenzie

Pánske - Čítať recenzie
#4Kipsta Keepdry 500

 Typ: Tričko 
Funkčné tričko na futbal
✔️ Kvalitný funkčný materiál (odvod potu + primeraná hrejivosť)
✔️ Úplet bez švov - minimálne dráždenie pokožky
✔️ Hrubšia oblasť lakťov
📌 od 14 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#5Helly Hansen W LIFA MERINO MIDWEIGHT PANT

 Typ: Nohavice 
✔️ Ideálne na každú aktivitu v chladnom počasí
✔️ Kombinácia Merino vlny a polypropylénu
✔️ Ploché švy
📌 od 78 €
⭐ 96 % Pánske - Čítať recenzie

Dámske - Čítať recenzie
#6Kilpi thermo komplet Caroline

 Typ: Set 
✔️ Základná vrstva pre všetky športové aktivity
✔️ Rýchloschnúci, anti-bakteriálny, pružný a priedušný materiál
✔️ Vysoká funkčnosť
📌 od 30 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7Detské termoprádlo – Active winter

 Typ: Set 
Kvalitné detské termoprádlo
✔️ Najteplejšia vrstva z kolekcie termoprádla Husky
✔️ Špeciálne ploché švy
✔️ Anatomicky tvarovaný strih
📌 od 34 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#8Wedze BL 500

 Typ: Nohavice 
✔️ Dobrá rovnováha medzi hrejivosťou a priedušnosťou
✔️ Vhodná na stredne intenzívne lyžovanie
✔️ Odvetraná oblasť za kolenom
📌 od 12 €
⭐ 94 % Pánske - Čítať recenzie

Dámske - Čítať recenzie
#9Termo ponožky

 Typ: Ponožky 
✔️ Vytvorené s dôrazom na rýchly odvod potu a odolnosť
✔️ Rôzne druhy na rôzne účely
📌 od 5 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#10Letné funkčné prádlo

✔️ Zaujímavý výber, rôzne dizajny a farebnosť
✔️ Odľahčené, rýchloshnúce materiály
✔️ Viacero modelov na výber
📌 od 11 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin