Najlepšie leštidlá do umývačky riadu: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie leštidlá do umývačky riadu
Obsluha umývačky riadu by mala patriť k tým najjednoduchším. Naložiť ju špinavým riadom, zapnúť vhodný program a už iba vyložiť čistý a lesknúci sa riad… A hoci očakávame automatický chod, ani tá najlepšia umývačka riadu sa nezaobíde bez čistiaceho prípravku, soli a kvalitného leštidla. Aké vlastnosti majú najlepšie leštidlá do umývačky riadu? Ak sa už dlhšie nemôžete pozerať na šmuhy a škvrny zostávajúce na zdanlivo čistom riade, pozrite si nasledujúce tipy a poháre sa budú zase raz krásne lesknúť.

Ako funguje leštidlo do umývačky riadu? Pridávať ho do zásobníka, ak používate multifunkčné tablety do umývačky riadu? Je používanie leštidla ďalšou záťažou pre životné prostredie? Všetko podstatné sa dozviete z nasledujúceho sprievodcu. Zmapovali sme sortiment, zamerali sa na rozmanité možnosti a prešli dostupné testy a recenzie leštidiel do umývačky riadu. V nich sme našli favoritov od značiek Calgonit Finish, Feel Eco, Sonett či Frosch, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a stali sa základom pre náš rebríček s top produktami v danej kategórii.

Najlepšie leštidlá do umývačky riadu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Calgonit Finish Shine & Dry Lemon

Najpredávanejšie
✔️ Výborné recenzie
✔️ Vhodné pre všetky typy umývačiek riadu
✔️ Pre dokonale čisté, lesklé a suché riady
✔️ Svieža vôňa
📌 od 7,10 € / 800 ml balenie
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Feel Eco leštidlo do umývačky riadu

Obľúbené ECO riešenie
✔️ Vyrobené len z prírodných zložiek
✔️ Účinne zabraňuje vzniku škvŕn na riadoch
✔️ Vhodné do všetkých typov umývačiek riadu
✔️ Zabezpečuje rýchle schnutie
📌 od 3,70 € / 500 ml balenie
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sonett Clear Rinse tekuté leštidlo do umývačky

Najlepšie prírodné leštidlo
✔️ Vhodné pre všetky domáce umývačky riadu
✔️ Z ľahko odbúrateľných látok
✔️ Aj pre tvrdú vodu
✔️ Výborné výsledky s ďalšími Sonett produktami
📌 od 3,80 € / 500 ml balenie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4AlzaEco Leštidlo do umývačky riadu

✔️ Český výrobok
✔️ Pomer cena/kvalita aj cena/množstvo
✔️ Z 98 % prírodného pôvodu
✔️ Odstraňuje zvyšky čistiaceho prášku a nečistôt
📌 od 8,20 € / 2×1000 ml balenie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Frosch EKO Leštidlo do umývačky

✔️ S bio alkoholom - dodáva žiarivý lesk riadu
✔️ Urýchľuje sušenie
✔️ Nezaťažuje životné prostredie
✔️ Vegánsky produkt, netestovaný na zvieratách a neobsahuje mikroplasty
📌 od 4,20 € / 750 ml balenie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Cif leštidlo do umývačky

✔️ Pre žiarivo lesklý a suchý riad bez šmúh
✔️ Overená značka
✔️ Fľaša je plne recyklovateľná
📌 od 2,50 € / 450 ml balenie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať leštidlo do umývačky riadu

Pre správny chod umývačky riadu sú nevyhnutné 3 základné prípravky:

 • čistiaci prostriedok v podobe prášku, tablety či gélu, ktorý má za úlohu zabezpečiť výborný čistiaci výsledok – predovšetkým odstránenie a rozpustenie zvyškov potravín, mastnoty, fľakov a škvŕn;
 • soľ do umývačky riadu na zmäkčenie tvrdej vody, ochranu pred usadzovaním vodného kameňa a predĺženie životnosti umývačky;
 • a leštidlo do umývačky riadu, vďaka ktorému budú riady a poháre bez šmúh, zaschnutých kvapiek vody či nevzhľadného filmu – pripravené rovno z umývačky na stôl.

Zdá sa, že leštidlo má v celom cykle iba estetický význam a jeho používanie by sa dalo oželieť. Veď aj niektoré multifunkčné tablety 3v1 sľubujú oslňujúci účinok. Avšak, nie je tomu v každom prípade tak, ako hlásajú reklamy. Ak sa už dlhšie trápite so zhoršeným vzhľadom riadov a musíte ich dodatočne umývať a dolešťovať, strácate nielen vlastný čas, ale míňate aj litre vody naviac. Kvalitné leštidlo do umývačky riadu túto prácu urobí spoľahlivo a na prvýkrát. Vytvorí na riadoch bezpečnú ochrannú vrstvu, ktorá zamedzí minerálnym látkam a zvyškom jedla opätovné prilepenie na ich povrch.

Budete sa rozhodovať na základe recenzií, ceny alebo zloženia? Veľmi dobre vieme, že pre každého sú rozhodujúce iné faktory výberu. Aby ste našli tú správnu cestu, pripravili sme odpovede na často kladené otázky, s pomocou ktorých sa v sortimente leštidiel do umývačky riadu s prehľadom zorientujete a zameriate pozornosť na riešenie, ktoré vám bude najlepšie vyhovovať.

ako vybrať leštidlo do umývačky riadu

Ako funguje leštidlo do umývačky riadu?

Zloženie leštidla do umývačky riadu je navrhnuté tak, aby v záverečnej fáze umývacieho procesu znížilo povrchové napätie vody. Znížením povrchového napätia sa obmedzí priľnavosť vody k čisteným povrchom, vďaka čomu sa efektívnym spôsobom eliminuje vznik fľakov a povlaku. Voda naďalej riady obmýva, no za sebou už viac nezanecháva škvrny. Okrem vytvorenia neviditeľnej bariéry má leštidlo schopnosť urýchliť sušenie povrchov riadu a pričiniť sa o podstatne vyšší lesk.

Ako bude vyzerať riad bez používania leštidla?

Ak by ste niekoľko umývacích cyklov leštidlo nepoužili, s veľkou pravdepodobnosťou by ste boli svedkami toho, ako sa s každým cyklom objavuje viac a viac škvŕn, šmúh a plochy, na ktorých sa zachytia drobné kúsky nečistôt. Nedávajte to za vinu umývačke riadu. Bez vašej pomoci nie je všemocná, a keďže sa snaží pracovať čo najúspornejšie, šetrí elektrinou a vodou všade tam, kde sa dá.

Bez leštidla je kvalita umývania jednoducho nedostačujúca. Riad, najmä zo skla, potom následne vyžaduje dodatočné prepláchnutie a preleštenie, čo znamená manipuláciu naviac (riziko poškodenia) a ďalšiu spotrebu vody. Nevzhľadný film sa môže dokonca objaviť aj na keramických riadoch – šálky, taniere, misky, …

Používam multifunkčné tablety. Mám siahnuť aj po leštidle?

Multifunkčné tablety do umývačky riadu boli vytvorené s dobrým úmyslom. Kombinujú čistiaci prípravok, soľ a leštidlo. V prípade trojkombinácie však môže jedna tretina pokrivkávať a samotná tableta poskytuje skôr výsledok, ktorý sa dá označiť za menej dokonalý kompromis. Výnimku tvoria snáď iba značkoví favoriti na trhu, ktorí svojimi čistiacimi schopnosťami presvedčili už množstvo verných spotrebiteľov.

Pravdou je, že vstavané dávkovače leštidla, ktoré sú súčasťou moderných umývačiek riadu, fungujú lepšie a spolahlivejšie. Dokážu regulovať načasovanie a objem leštiaceho prostriedku, ktorý sa uvoľňuje do umývačky riadu počas cyklu. Leštidlo pritom nemusíte do umývačky riadu pridávať pred každým cyklom. Zásobník na leštidlo pojme viac ako jednu dávku. Ak ste ochotní z času na čas venovať pár sekúnd naplneniu dávkovača leštidla vo vašej umývačke riadu, výsledok sa vám oplatí.

Kde a kedy sa leštidlo dávkuje?

Leštidlo do umývačky riadu určené pre bežné domáce použitie sa najčastejšie predáva vo fľašiach s objemom od 450 od 1000 ml. Ide o priezračnú tekutinu, ktorej dávkovanie nie je žiadnym spôsobom komplikované. V zásobníkovej časti je pre leštidlo vyhradený samostatný dávkovač, naviac vybavený indikátorom množstva leštidla. Rozsvieti sa, akonáhle je leštidla nedostatok a vyžaduje sa ďalšie jeho doplnenie. Programy moderných umývačiek sú navrhnuté tak, aby vo vhodnej fáze umývacieho cyklu (v závere, pri oplachovaní), vypustili primerané množstvo leštidla, ktoré následne zníži výskyt škvŕn a urýchli sušenie riadu.

ako funguje leštidlo do umývačky riadu

Aké je zloženie leštidla do umývačky riadu?

Poďme k tomu, čo robí leštidlom leštidlom. Aké zložky sa najčastejšie ukrývajú za jeho schopnosťami? Môžu mať nejaký vplyv na zdravie alebo životné prostredie?

Pri čítaní zložení leštidiel natrafíte najmä na tento zoznam:

 • Neiónové povrchovo aktívne látky – Známe ako tenzidy alebo surfaktanty. Predstavujú najdôležitejšiu súčasť leštidiel, pretože práve tenzidy majú schopnosť obmedzovať povrchové napätie medzi vodou a sklom. Vďaka tomu uľahčujú rozpúšťanie a odstraňovanie nečistôt. V neiónovej podobe nevytvárajú penu a na rozdiel od aniónových tenzidov sú k životnému prostrediu šetrnejšie. Sú netoxické a dajú sa prirodzene biologicky odbúrať. V ekologických leštidlách sú prítomné čisto prírodné tenzidy.
 • Kyselina citrónová – Jej úlohou je obmedziť tvorbu vápenatých procesov, zašednutých a mazľavých povlakov a tiež zaistiť neutralizáciu zásaditých pozostatkov, ktoré vznikli pri používaní umývacieho prostriedku v úvode cyklu.
 • Alkohol – Slúži predovšetkým na urýchlenie sušenia riadu.
 • Konzervačné látky – Predlžujú trvácnosť a stabilitu prípravku po jeho prvom otvorení.
 • Aromatické látky – Starajú sa o typicky sviežu vôňu riadu po používaní leštidla (citrus, aróma mora, aróma sviežosti). V produktoch BIO kvality nie sú syntetické parfumy prítomné. Nahradiť ich môžu na pocit slabšie prírodné arómy alebo neobsahujú žiadne arómy.

Sú leštidlá do umývačky riady záťažou pre životné prostredie?

V súvislosti s čistiacimi prípravkami do práčky či do umývačky riadu sa čoraz viac do popredia dostáva ich ekologický rozmer. Odpadová voda kontaminovaná ťažkými chemikáliami je veľkou záťažou pre živé tvory, prírodu a naše budúce generácie. Ekologické myslenie je pritom čoraz bližšie aj našincom, ktorí vedome siahajú po ekologických čistiacich prípravkoch. V radoch leštidiel (ale aj medzi samotnými čistiacimi prípravkami do umývačiek) je už hojné EKO zastúpenie, čo znamená, že sa nemusíte obmedzovať len na jednu či dve značky. Ich účinnosť je pritom porovnateľná so „štandardnou voľbou“, a v niektorých prípadoch už dokonca lepšia, o čom svedčia spokojné recenzie daných EKO leštidiel.

V niektorých leštidlách sú však naďalej prítomné agresívnejšie látky, preto je dôležité byť v tejto oblasti dostatočne informovaný. Mnohé leštidlá sú však na 95 – 100 % prírodného zloženia, sú čisté a bezpečné pre prírodu, v ktorej sa rýchlo odbúrajú. Na obaloch a v popisoch produktov sledujte prítomnosť ekocertifikátov, poprípade si zistite o ekologickom prístupe a hodnotách vyhliadnutej značky viac.

Tip na domáce leštidlo do umývačky riadu

Prípravok na umývanie riadu, prací prášok a tiež leštidlo do umývačky riadu si môžete pripraviť aj z niekoľkých bežne dostupných ingrediencií. Ak inklinujete k podomácky pripraveným čistiacim prostriedkom, vyrobte si jednoduché leštidlo. Napríklad vtedy, ak vám nečakane dôjde vaše obľúbené.

Budete potrebovať:

 • 300 ml 40 % alkoholu, 200 ml vody a 80 g kyseliny citrónovej

Všetky zložky zmiešajte v jednej nádobke, kým sa nerozpustí kyselina citrónová. Roztok nalejte do dávkovača na leštidlo a umývačku pustite bežným spôsobom.

umývačka riadu1

Ceny leštidiel do umývačky

Koľko zaplatíte za kvalitné leštidlo do umývačky riadu?

✅ Leštidlá do umývačky do 3 eur

Menšie balenia značkových leštidiel, no aj stredne veľké balenia menej známych. Sú vhodnou voľbou najmä vtedy, ak ešte s daným produktom nemáte skúsenosti. Odporúčame riadiť sa podľa recenzií leštidiel, kde nájdete cenné informácie o reálnom výsledku.

✅ Leštidlá do umývačky od 3 do 6 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie leštidlá do umývačky riadu. Rôzne balenia, veľmi dobrý pomer cena/kvalita, populárne medzi spotrebiteľmi. Dostupné aj čisto prírodné EKO leštidlá.

✅ Leštidlá do umývačky od 6 eur

Prevažne veľké balenia obľúbených značkových produktov. Ešte výhodnejšia cena v prepočte za liter. Výhodná kúpa, ak ide o leštidlo, ktoré vám vyhovovalo vo všetkých smeroch.

Najlepšie značky leštidiel do umývačky

 • Calgonit Finish – Obľúbený sortiment leštidiel na našom trhu. Top predajnosť, dobré recenzie aj žiarivo lesklý výsledok.
 • Feel Eco – Produkty do umývačky riadu s čisto prírodným zložením. Účinné zloženie bez parfumácie naviac.
 • Sonett – Ďalšie obľúbené leštidlo vystavané na látkach čisto prírodného pôvodu. Lesklý riad aj bez zaťaženia životného prostredia.
 • AlzaEco – Ekologické leštidlo na riad bez šmúh. Cenovo výhodné väčšie balenia. Predávané výhradne v Alza e-shope.
 • Frosch – Ekologické leštidlo, ktoré je navrhnuté tak, aby eliminovalo fľaky a šmuhy, a zároveň urýchlilo preschnutie riadu.
 • CIF – Známa značka čistiacich prípravkov má na svojom konte užívateľsky dobre hodnotené leštidlo v plne recyklovateľnom obale.
 • Somat – Ak sa vám leštidlo spája s príjemnou vôňou citrónu a limetky, vašu pozornosť zaujmú leštidlá od značky Somat. Zloženie navrhnuté nielen pre dosiahnutie lesku, ale aj pre poskytnutie ochrany umývačke riadu pred vápenatými usadeninami.
 • Miele – Cenovo drahšie leštidlo, no za to s výborným výsledkom – predovšetkým v umývačkách značky Miele. Naviac vybavené praktickým dávkovačom a s formulou na ochranu skla proti korózii.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Calgonit Finish Shine & Dry Lemon

Najpredávanejšie
✔️ Výborné recenzie
✔️ Vhodné pre všetky typy umývačiek riadu
✔️ Pre dokonale čisté, lesklé a suché riady
✔️ Svieža vôňa
📌 od 7,10 € / 800 ml balenie
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Feel Eco leštidlo do umývačky riadu

Obľúbené ECO riešenie
✔️ Vyrobené len z prírodných zložiek
✔️ Účinne zabraňuje vzniku škvŕn na riadoch
✔️ Vhodné do všetkých typov umývačiek riadu
✔️ Zabezpečuje rýchle schnutie
📌 od 3,70 € / 500 ml balenie
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sonett Clear Rinse tekuté leštidlo do umývačky

Najlepšie prírodné leštidlo
✔️ Vhodné pre všetky domáce umývačky riadu
✔️ Z ľahko odbúrateľných látok
✔️ Aj pre tvrdú vodu
✔️ Výborné výsledky s ďalšími Sonett produktami
📌 od 3,80 € / 500 ml balenie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4AlzaEco Leštidlo do umývačky riadu

✔️ Český výrobok
✔️ Pomer cena/kvalita aj cena/množstvo
✔️ Z 98 % prírodného pôvodu
✔️ Odstraňuje zvyšky čistiaceho prášku a nečistôt
📌 od 8,20 € / 2×1000 ml balenie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Frosch EKO Leštidlo do umývačky

✔️ S bio alkoholom - dodáva žiarivý lesk riadu
✔️ Urýchľuje sušenie
✔️ Nezaťažuje životné prostredie
✔️ Vegánsky produkt, netestovaný na zvieratách a neobsahuje mikroplasty
📌 od 4,20 € / 750 ml balenie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Cif leštidlo do umývačky

✔️ Pre žiarivo lesklý a suchý riad bez šmúh
✔️ Overená značka
✔️ Fľaša je plne recyklovateľná
📌 od 2,50 € / 450 ml balenie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
4.9/5 - (11 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin