Najlepšie zavinovačky pre bábätká: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie zavinovačky na spanie
Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie zavinovačky pre bábätká na spanie? Zorientovať sa v bohatej ponuke vyžaduje istý čas. A keďže vieme, že času pri bábätkách nie je nazvyš, pripravili sme výber zaujímavých zavinovačiek v rôznych prevedeniach. Hoci sa od seba na prvý pohľad odlišujú, predsa len majú jednu spoločnú vlastnosť – chcú poskytnúť dieťatku pohodlné a bezpečné miesto na spánok.

Zavinovačka je jedným z najtradičnejších prvkov výbavy pre bábätká. Jej prínos je overený celými generáciami. Súčasná ponuka je už natoľko rozmanitá z pohľadu strihov, zapínania a materiálov, že rodičom pribudne pri výbere vhodnej zavinovačky jedna malá vráska naviac. Vybrať klasickú zavinovačku so šnurovaním? Alebo sa vám viac osvedčí rýchlozavinovačka? Aký je rozdiel medzi zavinovačkou a spacím vakom? To všetko a ešte viac sa dozviete z nasledujúceho sprievodcu „Ako vybrať zavinovačku“.

Hoci to nie je také komplikované rozhodovanie, ako napríklad výber kočíka či autosedačky, nikto nechce doma hromadiť nehodiacu sa výbavu. Správne zvolená zavinovačka môže prispieť k pokojnému spánku a postarať sa o správnu termoreguláciu bábätka – a to sú prvé mesiace jeho života veľmi dôležité úlohy. Odporúčame pozrieť si aj dostupné recenzie zavinovačiek pre bábätko. V nich nájdete dojmy rodičov ohľadom kvality materiálu, šitia, údržby či spokojnosti bábätka.

Najlepšie zavinovačky na spanie podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1NEW BABY Luxusná Zavinovačka z Minky

Náš víťaz, najpredávanejšia zavinovačka
✔️ Kombinácia 100 % bavlny a hebkého minky materiálu
✔️ Zapínanie na zips
✔️ Výborná cena, veľmi dobré recenzie
✔️ Univerzálny dizajn
✔️ Zdobená krásnym vyšívaným srdiečkom
📌 od 19 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Zavinovačka LITTLE ANGEL

S pevným chrbtom
✔️ Klasická zavinovačka v kvalitnom prevedení
✔️ Nádherné poťahové látky
✔️ Veľmi dobré termoregulačné schopnosti
✔️ Jednoducho sa udržuje v čistote, s vyberateľnou vložkou
📌 od 45 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3LOVE TO DREAM SwaddleMe Up 50/50 Winter

Zimná rýchlozavinovačka
✔️ Inovatívny strih - krídla na uvoľnenie rúk
✔️ Extra teplo a pohodlie
✔️ Ideálne na pokojný prechod zo zavinovačky do spacieho vaku
✔️ Kvalitná bambusová výplň - top vlastnosti
📌 od 45 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Babynomade® Fleur de Coton®

Ľahká celoročná zavinovačka
✔️ Vhodná pre deti od 0 do 6 rokov
✔️ Zo špeciálnej bavlnenej tkaniny
✔️ Vnútorný opasok na suchý zips
✔️ Otvory na bezpečnostné pásy
✔️ Precízne spracovanie
📌 od 62 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Spací vak Perle-Small Sleeping Bag Kaloo

Alternatíva zavinovačky
✔️ Jemný mäkký spací vak pre deti
✔️ Vhodný už pre deti od 0 mesiacov
✔️ Spĺňa najprísnejšie bezpečnostné kritériá
✔️ Originálny francúzsky dizajn
📌 od 37 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Eva Kiedroňová zavinovačka Dráčik

Perová zavinovačka
✔️ Perová zavinovačka (perinka) je vhodná pre deti od narodenia
✔️ Plnená čerstvo vyčisteným, ručne páraným husacím perím
✔️ Ponúka pohodlie, pocit istoty, bezpečia a tepla
📌 od 65 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať zavinovačku na spanie pre bábätko?

Na klasické šnurovacie zavinovačky nedali generácie pred nami dopustiť. Bohaté, husto plnené zavinovačky s naškrobeným ozdobným riasením po okrajoch sa v rámci rodiny dedili ako nostalgická, no stále plne funkčná výbava. Používanie zavinovačiek odporúčajú dokonca aj pediatri, pretože vo všeobecnosti ich výhody pri uvedomelom používaní vysoko prevyšujú zopár nevýhod.

V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať rôznym typom a strihom zavinovačiek, povieme si viac o výhodách (a nevýhodách) ich používania. Dozviete sa viac o materiáloch, veľkostiach a praktických vylepšeniach.

Základné otázky pred výberom zavinovačky

 • Umiestnenie: Máte záujem o zavinovačku na spanie do postieľky alebo o zavinovačku do kočíka / autosedačky?
 • Ročné obdobie: Potrebujete letnú alebo zimnú zavinovačku?
 • Zapínanie: Uprednostňujete rýchle zapínanie alebo chcete zavinovačku s veľkou mašľou?
 • Vek dieťaťa: Hľadáte zavinovačku pre novorodenca alebo spací vak pre niekoľkomesačné bábätko?

Ak máte odpovede na tieto otázky, rýchlejšie sa v bohatej ponuke zavinovačiek zamierate na to správne prevedenie!

ako vybrat zavinovačku

Prečo používať zavinovačku?

So zavinovačkami majú rodičia veľmi dobré skúsenosti. Nejde o žiadny výstrelok, ktorý vzbudzuje zbytočné vášne. Dokonca ich nesprevádzajú ani protichodné tvrdenia a boj rodičov s opačným názorom.

Kvalitná zavinovačka totiž bábätku poskytuje príjemné a bezpečné miesto na spánok. Už v brušku je zvyknuté na stiesnené podmienky a tie dokáže počas prvých týždňov života zavinovačka celkom verne napodobniť. Ručičky bábätka sú v zavinovačke schované vo vnútri, čo znamená, že je menšie riziko náhodného prebratia šklbavými pohybmi. Kvalitná zavinovačka sa postará o optimálny teplotný komfort, ktorý je pre novorodenca s nedostatočne vyvinutou termoreguláciou mimoriadne dôležitý. Dokáže ho teda udržať v príjemnom teplúčku. A keďže je bábätko počas spánku v jednej stabilnej polohe na chrbátiku, nehrozí nechcené prevrátenie na bruško a zadusenie.

Väčšina zavinovačiek pre novorodencov má naviac spevnenú chrbtovú časť. Ak bábätko uspíte na rukách kolísaním, bez rizika prebratia ho pohodlne uložíte do postieľky. Vďaka vystuženej zavinovačke si bábätko môžu pohodlne podržať v rukách aj tí členovia rodiny, ktorí majú pred manipuláciou s drobčekom veľký rešpekt.

A aké sú spomínané nevýhody zavinovačky? Treba starostlivo dbať na to, aby sa bábätko v zavinovačke neprehrievalo. Pre správny vývoj bedrových kĺbov by tiež nemalo stiahnuté tráviť v zavinovačke celé dni.

Ako dlho používať zavinovačku?

Zavinovačka v klasickom prevedení je prednostne určená pre bábätká od narodenia do približne 3. až 4. mesiaca života. Dlhšie v klasickej zavinovačke nevydrží. Vyrastie z nej a začne mať iné spánkové potreby.

Mnohé zavinovačky sa dajú používať aj neskôr – vybratím chrbtového spevnenia sa zmenia na štvorcovú prikrývku do postieľky alebo ich môžete používať ako podložku pri hre s hrazdičkou. Slávnostné zavinovačky s atlasovou čipkou okolo hlavičky nie je problém predať ďalej alebo posunúť v rámci rodiny.

Po zavinovačke väčšina bábätiek prechádza na spánok v spacom vaku. Ručičky sú voľné, telo a nožičky sú zazipsované v príjemne mäkkom vaku, z ktorého sa neodkopú a zároveň nehrozí riziko, že sa nechtiac zamotajú do paplóna. Použitie tenkého paplónika v detskej postieľke sa odporúča až od 12. mesiacov veku, respektíve v období, kedy ho batoľa začne akceptovať. Niektorým detičkám totiž vyhovuje veľkostne vhodný spací vak až do 3 rokov.

Základné typy zavinovačiek pre bábätká

Klasické zavinovačky

Ide o zavinovačky, ktorých základom je štvorcová „perinka“ s dvomi zaoblenými okrajmi proti sebe. Tvorí ich výplň (z páperia, z dutého vlákna) a poťah. Mnohé tradičné zavinovačky majú v zadnej časti priestor na vloženie kokosovej výstuže. Sú určené predovšetkým na použitie v postieľke či pri pestovaní.

Hrúbka výplne môže byť rozličná – v závislosti od toho, či ide o zavinovačku letnú alebo zimnú. Súčasťou niektorých býva vyberateľná vložka, vďaka čomu si ich hrejivosť prispôsobíte napríklad podľa aktuálnych teplôt.

Zapínanie na klasických zavinovačkách je riešené šnurovaním alebo mašľami. Niektoré modely sú navrhnuté tak, že majú sťahovacie šnúry v dvoch až troch úrovniach. Chvíľu tak trvá, kým si mamička zvykne na o čosi náročnejšiu manipuláciu, no dokáže bábätko zavinúť tak, ako práve potrebuje. Iné kombinujú suchý zips na prekladoch, doplnený o vonkajšiu výraznú mašľu, ktorou zavinovačku finálne zaviniete.

K dispozícii sú v rozmanitých vzhľadoch, farbách, motívoch a cenách. Ide o najpredávanejšie zavinovačky vôbec.

Rýchlozavinovačky

Manipulácia so sťahovacími šnúrkami nevyhovuje všetkým a občas sa stáva, že už pokojné bábätko sa pri zavinovaní nechtiac znova rozruší. Práve preto vznikol koncept rýchlozavinovačiek. Síce nie sú tak nadýchané a prispôsobiteľné ako tradičné zavinovačky, získali si veľký okruh priaznivcov a častokrát sa vo výbave nachádzajú oba typy.

Aj rýchlozavinovačka je v základe štvorec – jednoduchý, zaoblený alebo s ozdobným volánom. Zapína sa pomocou pásov suchého zipsu. Šnúrky chýbajú, avšak našitá dekoračná mašľa môže byť na prednej strane prítomná. Ak máte zálusk na tento typ zavinovačky, odporúčame siahnuť po prevedení s hladkým poťahom. Plyšový alebo froté poťahový materiál sa do miniatúrnych háčikov suchého zipsu zachytáva, následkom čoho vznikajú nepekné zatrhnutia.

Ďalšie typy zavinovačiek

Okrem zavinovačiek, ktoré sa používajú v postieľke, sú v ponuke aj zavinovačky na iné účely. Veľmi obľúbené sú zavinovačky do autosedačky, ktoré sa vkladajú ako „vložka“ do vajíčka. Sú šité z materiálov, ktoré už pri menšej hrúbke výplne (niekedy bez výplne) poskytnú optimálny teplotný komfort. Veľmi jednoducho sa zapínajú a počítajú s prítomnosťou 5-bodového bezpečnostného zapínania.

Ďalšou kategóriou sú zavinovačky do kočíka, ktoré sú priamou konkurenciou fusakom do kočíka. Sú vyrobené z mäkkých a teplučkých materiálov, zapínajú sa na suchý zips, v okolí hlavičky je hrubší lem so sťahovaním. Ich súčasťou môžu byť otvory na bezpečnostné pásy. Nepremokavá povrchová úprava im chýba.

Zavinovačky a spacie vaky nájdete v e-shopoch často v jednej kategórii. Ide totiž o výbavu určenú pre spánok bábätka. V zavinovačke má bábätko zavinuté ručičky, v spacom vaku sú ruky voľné. Existuje však aj „kríženec“ spacieho vaku a zavinovačky. Je to spací vak s krídelkami, ktoré najskôr držia ručičky pri tele. Neskôr sa dajú odňať a ruky dieťatka sa uvoľnia.

zavinovačka pre bábätko

Veľkosti zavinovačiek

Pri zavinovačkách klasického typu, ktoré vychádzajú zo štvorcového tvaru, je dĺžka jednej strany cca od 70 do 100 cm. Menšie zavinovačky sú určené pre novorodencov alebo predčasne narodené detičky. Poskytnú im dostatočnú tesnosť, a teda aj príjemne teplo. Väčšie zavinovačky sú vhodné pre väčšie bábätká, ktoré už z novorodeneckej zavinovačky vyrástli.

Najčastejšie používané materiály

Zavinovačka je v tesnej blízkosti bábätka, ktoré v nej trávi pomerne dlhý čas, preto by mal byť kvalitný, certifikovaný a bezpečný materiál, jedným z hlavných bodov výberu.

Zohľadniť by ste mali druh výplne (husacie páperie, bambusové vlákno vs. syntetické jemné vlákno) a poťahu – v oboch prípadoch tiež nároky na starostlivosť. Informujte sa vopred o spôsobe prania, maximálnych teplotách a možnostiach sušenia. Aby ste predišli častému praniu škvŕn, odporúča sa do zavinovačky vkladať ešte zloženú bavlnenú látkovú plienku.

Na zavinovačky sa používajú najmä prírodné materiály ako bavlna, froté, flanel či bambus. Ich prednosťou je veľmi dobrá znášanlivosť, mäkkosť a savosť. Vyhovujú citlivej pokožke bábätka a nespôsobujú podráždenie. Na poťah z vonkajšej strany sa zvyknú používať jemné syntetické materiály s dlhším vlasomplyš alebo baby minky materiál. Navodzujú efekt hrejivosti a aj napriek „huňatejšiemu“ vzhľadu preschnú pomerne rýchlo. Vidieť ich najmä na zimných zavinovačkách.

Spôsob zapínania

Spôsobom zapínania sme sa už venovali pri základných typoch zavinovačiek, nezaškodí si však pripomenúť možnosti tohto dôležitého prvku. Novorodenci spia prevažnú časť dňa a budete ich niekoľkokrát za deň či noc ukladať a uspávať. To znamená jediné – častú manipuláciu so zavinovačkou. Čokoľvek, čo vás bude zdržiavať, môže byť vo výsledku na príťaž.

 • Na zavinovačkách dominuje sťahovacie zapínanie cez šnúrky. Niekedy ide plynulo a bez veľkej námahy, inokedy sa šnúrky v tuneloch brzdia a nie je možné perinku dobre prispôsobiť.
 • Zapínanie na suchý zips je podstatne rýchlejšie, čo oceníte napríklad pri nočnom kŕmení a prebaľovaní. Prispôsobiteľnosť zavinovačky je o čosi slabšia.
 • Pomerne obľúbenou je kombinácia suchý zips vo vnútri a veľká stuha na sťahovanie z vonkajšej časti.
 • Pre spacie vaky je typické zapínanie na umelohmotný zips alebo cvoky umiestnené na ramenách.

Hrejivosť zavinovačky

Pri niektorých zavinovačkách nájdete uvedenú pomerne neznámu hodnotu tog. Vyjadruje hrejivosť zavinovačky (anglického Thermal Overall Grades). Vyššie číslo znamená vyššiu hrejivosť.

 • Ak je v miestnosti teplota vyššia ako 25 °C (napríklad letné noci), vystačíte s ľahkou priedušnou zavinovačkou s hrejivosťou 0,5 tog.
 • Do spálne s teplotou od 19 – 23 °C voľte stredne hrejivú zavinovačku s hrejivosťou 1,5 – 1,7 tog.
 • V chladných priestoroch s teplotou 17 – 19 °C je vhodné siahnuť po vysokohrejivej zavinovačke s hrejivosťou 2,5 – 3 tog.

Ceny zavinovačiek

Koľko zaplatíte za kvalitnú zavinovačku pre bábätko? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

✅ Zavinovačky pre bábätká do 30 eur

Extra široký výber rýchlozavinovačiek, zavinovačiek do auta, do kočíka a jednoduchších spacích vakov. Top predajnosť. Rozmanitá farebnosť a milé detské motívy. Výplňou je najčastejšie antialergické duté vlákno.

✅ Zavinovačky pre bábätká od 30 do 60 eur

Zavinovačky pre bábätká, ktoré presvedčia spracovaním – ľahké letné zavinovačky aj hrejivé zimné zavinovačky. Rôzne druhy zapínania, rozmanité strihy, moderné aj elegantné motívy a predovšetkým – certifikované materiály vysokej kvality.

✅ Zavinovačky pre bábätká od 60 eur

Chcete kúpiť zavinovačku ako darček? Hľadáte luxusnejšie prevedenie z tých najlepších materiálov? Táto cenová relácia už prináša dizajnovo krásne a neopozerané modely. Objavujú sa aj tradičné zavinovačky plnené prvotriednym páperím s výbornými termoregulačnými vlastnosťami.

Najlepšie značky zavinovačiek

 • New Baby – Veľký výber zavinovačiek rôzneho strihu a prevedenia. Trendy farby, dobrá predajnosť aj recenzie. Dobrá cenová dostupnosť.
 • Little Angel – Klasické zavinovačky v kvalitnom spracovaní. Vyrobené z textílií v krásnych a žiadaných motívoch. Viaceré modely so spevnenou chrbtovou časťou.
 • Love to Dream – Prechodové zavinovačky s odnímateľnými krídlami. Uľahčujú prechod zo zavinovačky do spacieho vaku. Navrhnuté tak, aby podporovali zdravý vývin bábätiek. Výrobky s certifikátmi.
 • Babynomade – Praktické a príjemné zavinovačky do autosedačky a kočíka. Mnohé vyrobené ako dvojstranné, naviac s pohodlnou kapucňou. Dobrá cena.
 • Eva Kiedroňová – Perové zavinovačky plnené tým najjemnejším, ručne páraným husacím perím.
 • Baby Nellys – Obrovská ponuka zavinovačiek a spacích vakov v obľúbených strihoch. Vyrobené z príjemných látok. Výplň antialergické vlákno, zapínanie na stuhu a zips.
 • Mamo-Tato – Široká ponuka cenovo dostupných spacích vakov, zavinovačiek a fusakov. Príjemná 100 % bavlna, s výstužou aj bez, najčastejšie s jednoduchým zapínaním na zips.
 • Träumeland – Luxusne spracované zavinovačky, spacie sety a spacie vaky vyrobené s dôrazom na bezpečný a zdravý spánok bábätka. Certifikované materiály, nastaviteľné vetranie, so strihom uľahčujúcim nočné prebaľovanie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1NEW BABY Luxusná Zavinovačka z Minky

Náš víťaz, najpredávanejšia zavinovačka
✔️ Kombinácia 100 % bavlny a hebkého minky materiálu
✔️ Zapínanie na zips
✔️ Výborná cena, veľmi dobré recenzie
✔️ Univerzálny dizajn
✔️ Zdobená krásnym vyšívaným srdiečkom
📌 od 19 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Zavinovačka LITTLE ANGEL

S pevným chrbtom
✔️ Klasická zavinovačka v kvalitnom prevedení
✔️ Nádherné poťahové látky
✔️ Veľmi dobré termoregulačné schopnosti
✔️ Jednoducho sa udržuje v čistote, s vyberateľnou vložkou
📌 od 45 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3LOVE TO DREAM SwaddleMe Up 50/50 Winter

Zimná rýchlozavinovačka
✔️ Inovatívny strih - krídla na uvoľnenie rúk
✔️ Extra teplo a pohodlie
✔️ Ideálne na pokojný prechod zo zavinovačky do spacieho vaku
✔️ Kvalitná bambusová výplň - top vlastnosti
📌 od 45 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Babynomade® Fleur de Coton®

Ľahká celoročná zavinovačka
✔️ Vhodná pre deti od 0 do 6 rokov
✔️ Zo špeciálnej bavlnenej tkaniny
✔️ Vnútorný opasok na suchý zips
✔️ Otvory na bezpečnostné pásy
✔️ Precízne spracovanie
📌 od 62 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Spací vak Perle-Small Sleeping Bag Kaloo

Alternatíva zavinovačky
✔️ Jemný mäkký spací vak pre deti
✔️ Vhodný už pre deti od 0 mesiacov
✔️ Spĺňa najprísnejšie bezpečnostné kritériá
✔️ Originálny francúzsky dizajn
📌 od 37 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Eva Kiedroňová zavinovačka Dráčik

Perová zavinovačka
✔️ Perová zavinovačka (perinka) je vhodná pre deti od narodenia
✔️ Plnená čerstvo vyčisteným, ručne páraným husacím perím
✔️ Ponúka pohodlie, pocit istoty, bezpečia a tepla
📌 od 65 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Potrebujete poradiť s výbavičkou pre bábätko?

Hniezda pre bábätká | Dojčenské fľaše | Detské lehátka pre bábätká | Detské ohrádky | Detské postieľky | Detské hracie deky a hrazdičky | Kočíky | Autosedačky | Zimné fusaky | Matrace do detskej postieľky | Cumlíky | Prebaľovacie podložky

5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin