Najlepšie hracie deky a hrazdičky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie hracie deky a hrazdičky

Je pravdou, že na výbavu pre bábätko by si budúci rodičia mali vyčleniť istý rozpočet. Nezaobídete sa bez kočíka, postieľky, autosedačky a časom pribudne aj jedálenská stolička. Určite sa vám však bude hodiť aj hracia deka s hrazdičkou. Jej úlohou je bábätko zabaviť a rozvíjať jeho zmyslové aj motorické schopnosti. Ponuka v obchodoch je bohatá a každý výrobca sa snaží zaujať svojím prevedením. Ako v množstve modelov spoznať najlepšie hracie deky? Inšpirujte sa našim výberom.

Ako vybrať hraciu deku pre bábätko? Aké prevedenie by mala mať hrazdička? V našom manuáli vám predstavíme všetky dôležité parametre, zameriame sa na vybavenosť a veľkosť hracej deky vzhľadom k veku vášho dieťatka a jeho pokrokom. Dobre zvolená hracia deka môže poslúžiť dlhšie ako pár mesiacov, pôsobí na rozvoj sluchu, hmatu aj zraku a ak je pre bábätko pútavá, neváha prekonávať samo seba a hravo dostane sa z jednej strany na druhú. A to možno považovať za hlavný prínos hracej podložky.

V našom sprievodcovi nájdete aj odporúčania na obľúbené značky, ktoré neváhajú spolupracovať s odborníkmi na vývoj, aby vytvorili produkt prínosný pre najmä pre deti. Keďže cena kvalitného prevedenia nemusí byť vôbec najnižšia, prezrite si pred kúpou aj recenzie hracích diek a hrazdičiek pre bábätko. Dozviete sa informácie o kvalite materiálov, možnostiach prania a čistenia a tiež aj celkovej odolnosti.

Najlepšie hracie deky a hrazdičky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1BRIGHT STARTS Deka na hranie 5v1

 Najobľúbenejšia 
Rozmery: hodnota
Vekové určenie: 0-36 mes.
Výbava: mantinely, svetlo, hudba,
hryzátka, hrkálky
[usr 5 text="true" tooltip="true"]89,99 € Čítať recenzie
#2Bright Starts Deka na hranie s hrazdičkou

Rozmery: priemer cca 81 cm
Vekové určenie: od narodenia
Výbava: svetlo, hudba, hryzátka,
hrkálky, zvonček, vankúš žirafa
[usr 5 text="true" tooltip="true"]54,99 € Čítať recenzie
#3Fisher Price hracia deka 3v1

Rozmery: priemer cca 81 cm
Vekové určenie: od narodenia
Výbava: hudba, 5 hračiek - zvieratiek
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]34,96 € Čítať recenzie
#4Baby Mix Hracia deka sovičky

Rozmery: priemer cca 89 cm
Vekové určenie: od 3 mesiacov
Výbava: 5 hračiek
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]24 € Čítať recenzie
#5Tiny Love deka s hrazdičkou
Gimini Move and Play


Rozmery: 114 x 106 cm
Vekové určenie: od narodenia
Výbava: svetlo, hudba, zrkadlo,
závesné hračky

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]100,33 € Čítať recenzie
#6PlayTo s melódiou zvieratká

Rozmery: 128 x 118 cm
Vekové určenie: od 3 mesiacov
Výbava: mantinely, hudba, závesné hračky

[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]40,40 € Čítať recenzie
#7Taf Toys Deka s hrazdou More

Rozmery: 135 x 90 cm
Vekové určenie: od narodenia
Výbava: zrkadlo, závesné hračky

[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]62,19 € Čítať recenzie

Ako vybrať hraciu deku

Rozvoj zmyslov je počas prvého roku života veľmi progresívny. Novorodenec vidí približne na vzdialenosť 20 – 30 cm a rozoznáva hlas matky, vo veku 4 mesiacov sú zmysly bábätka už na úrovni dospelého človeka. Okrem vašej starostlivosti, prihovárania sa, spievania a pestovania, potrebuje aj rozmanité stimuly, ktoré pôsobia na jeho zmysly, rozvíjajú mozog a učí sa tak spoznávať svet. Hracia deka nikdy nenahradí náruč matky, ani nie je odkladacím miestom na dlhé hodiny. Je však výborne navrhnutým priestorom, kde na ploche cca 1 m2 vaše bábätko vidí, cíti a počuje celú plejádu zaujímavých podnetov. Je to určite prínosnejšie ako pohľad na prázdny strop! Ak sa rozhodujete, akú hraciu deku kúpiť, veríme, že odpovede nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to hracia deka / podložka?

Ide o príjemne polstrovanú deku, ani tvrdú ani príliš mäkkú, ktorá je zložená z viacerých pestrofarebných textílií a herných elementov. Tými môže byť hrazdička, mäkké textilné hračky, zrkadielko, šušťavé výčnelky, mäkké pružinky, hrkálky, svetelné a hudobné prvky. Najčastejšie je štvorcová, okrúhla, obdĺžniková alebo do tvaru kvetu. Súčasťou jej výbavy môžu byť aj polstrované mantinely a interaktívny panel s prednastavenými melódiami a príjemným upokojujúcim svetlom.

V základnom prevedení ide o iba o samotnú deku, ktoré je zložená z viacerých textílií, ktoré majú na dotyk odlišný povrch a zaujímavú farebnosť. Medzi rodičmi však vedú hracie deky s hrazdičkou. Najčastejšie ide o dva pružné oblúky fixované krížom o seba do rohov deky, ktoré ponúkajú úchyty na rozmanité hračky a hrkálky. V poslednom období sa zvýšila aj predajnosť verzií s mantinelom – bočné strany deky môžete zdvihnúť a pripevniť o oblúky (dieťatko sa neodkotúľa preč) alebo je súčasťou deky po obvode mierne vyvýšený penový val.

Čo je to hrazdička pre bábätko?

Nebojte sa, nikto nejde vášho drobčeka trénovať v gymnastike 🙂 . Pod hrazdičkou si môžete predstaviť rámovú konštrukciu s visiacimi hračkami, hrkálkami, pískajúcimi gumovými zvieratkami, ktorú umiestnite ponad bábätko uložené na deke/paplóne. Existujú aj hrazdičky na detskú autosedačku alebo ponad kočík. Hracia deka nie je jej súčasťou. Ak chcete minimalizovať kontakt bábätka s plastami, dávame do pozornosti aj jednoduché, no zato krásne drevené hrazdičky, ktoré vydržia celé generácie.

Video

Prečo sa oplatí kúpiť hraciu deku?

Čo hracia deka naučí vaše dieťatko? Nejde len o vyhodené peniaze za “zbytočnosť”? Podľa našich skúsenosti a aj skúseností mnohých rodičov pre vami má aj táto súčasť výbavy svoje opodstatnenie:

 • Pre bábätko získate ďalší bezpečný priestor – Je na zemi a nemôže spadnúť z výšky. Navyše leží rovno, čo je pre jeho zdravý telesný vývin najprirodzenejšia poloha.
 • Pôsobí na rozvoj zmyslov – Pestré farby pútajú zrak, zlešpujú zaostrovanie a sledovanie okolitých predmetov. Pískanie, šušťanie, hrkanie a melódie ho učia identifikovať, z akej strany prichádza zvuk. Vďaka rozličným materiálom objavuje zaujímavé povrchy.
 • Podporuje motorický vývin – Hracia deka je presne ten priestor, kde už veľa bábätiek urobilo svoje prvé prevrátanie z chrbátika na bruško a začali “pásť barančeky”. Načahuje sa za hračkami, zlepšuje úchop, objavuje okolité predmety a každým týždňom sa pokúša dostať o malý kúsok ďalej.
 • Predstavuje známy priestor aj v neznámom prostredí – Často cestujete mimo domov k starým rodičom a na návštevy? Nové prostredie môže na najmenšie bábätká pôsobiť stresujúco, preto je vždy dobré mať po ruke miesto, ktorý pozná a dôveruje mu. Hracia deka tieto vlastnosti dokonale spĺňa. Dá sa jednoducho zložiť a pocestuje s vami kdekoľvek.

Ako spoznať kvalitnú hraciu deku pre bábätko?

 • Je vyrobená z kvalitných, zdravotne nezávadných materiálov.
 • Kvalita šitia je výborná.
 • Dá sa ľahko čistiť vlhkou handričkou alebo môžete textilné časti oprať v práčke.
 • Oblúky hrazdičky držia na svojom mieste. Neodpoja sa ani vtedy, ak dieťatko k sebe niektorú hračku prudko stiahne. V mieste ukotvenia sú bezpečne prekryté látkou.
 • Svetelné a zvukové prvky je možné regulovať alebo úplne vypnúť.
 • Môžete ju jednoducho zložiť a prenášať.
 • Je rozvrhnutá do niekoľkých farebných zón tak, aby čo najdlhšie pútala pozornosť dieťaťa.

Základné vlastnosti a výbava hracej deky

Veľkosť

Veľkosť hracej deky vyberajte podľa toho, ako dlho chcete, aby bola deka využívaná a koľko priestoru jej u vás na podlahe môžete vyhradiť. Na prvé mesiace vystačíte aj s menšou hracou dekou s rozmermi 50 x 80 cm alebo 75 x 75 cm. Pamätajte, že čím menšia je plocha, tým skôr sa vám bábätko z deky odkotúľa.

Ak chcete neskôr používať hraciu deku napríklad aj ako podložku pri hraní, keď už dieťatko sedí, siahnite po rozmere cca 100 x 100 cm a viac. Hracie deky s mantinelmi majú v úplne rozloženom stave rozmery až 120 x 120 cm, čo už je dostatočne veľký hrací priestor. Samozrejme platí, že v neskorších mesiacoch oblúky hrazdičky odpojíte.

Materiál

Materiál hracej deky by mal byť príjemný, nedráždivý a extra jemný. Tak, aby na jemnej pokožke bábätka nespôsoboval žiadne podráždenie. Vedie bavlna (aj v prevedení BIO bavlna) a kvalitný polyester. Výhodou bavlny je jej vysoká savosť, priedušnosť aj pevnosť. Má však tendenciu krčiť sa, deka z bavlnených textílie je ťažšia a o niečo dlhšie schne. Polyester ponúka dobré izolačné vlastnosti (oceníte, ak máte studené podlahy), nekrčí sa, deka je ľahšia a rýchlejšie uschne. Na niektorých hracích dekách môžete objaviť aj hrejivý flanel.

Farebnosť

Čím farebnejšie tým lepšie. Zabudnite na svoje estetické preferencie a netrvajte stoj čo stoj na tom, že hracia deka musí mať tlmené šedé odtiene alebo ladiť s farbou stien v obývačke. Dieťa potrebuje čo najrozmanitejšie stimuly, preto je výrazná pestrofarebnosť viac ako vítaná.

Mantinely

Zvýšené okraje hracej deky vytvárajú mäkkú ohrádku – zábranu pred odkotúľaním z deky, pri pár týždňových bábätkách dokonca zamedzujú aj neželanému prúdeniu okolitého vzduchu a drobček je chránený pred prievanom.

Hrazdy a ich prevedenie

Samostatné hrazdičky jednoducho položíte ponad bábätko a môže sa hrať. Ak je hrazdička súčasťou deky, zvyčajne má tvar dvoch oblúkov, ktoré sa pretínajú krížom a smerujú do rohov deky, alebo ide o širší hrací pás, ktorý sa upevňuje cez stred deky a v niektorých prípadoch je možné ho dokonca aj polohovať do rôznych uhlov. Bábätko sa tak pri pasení barančekov pozerá na seba v zrkadle.

Hračky

Ich úlohou je zaujať pozornosť, rozvíjať záujem. Dieťa si ich obzerá, načahuje sa za nimi a skúša ich hmatom. Najlepšie je, ak šuštia, hrkajú, blyštia sa alebo pískajú. Aj z tohto dôvodu klaďte dôraz na kvalitu a overenú značku, aby ste mali istotu, že hračky niečo vydržia a nebudú pre vaše dieťatko nebezpečné.

Ak dieťa prestanú zaujímať, ľahko ich odopnete a môžete zavesiť nové.

Svetelné a hudobné prvky

Tieto elementy sú zvyčajne súčasťou hlavného panelu, ktorý je umiestnený buď v jednej časti deky, alebo je zavesený na hrazdičke. Súčasťou výbavy je niekoľko milých melódií a tlmené svetlo v rôznych farbách. Aby ste sa vyhli neželanému “vyhrávaniu”, hľadajte také prevedenie, kde sa zvuk a svetlo dá ľahko ovládať.

Video

Hlavné míľniky vo vývoji dieťaťa od narodenia po 1.rok

Prečo novorodenci výborne reagujú na čierno-biele hračky? Kedy sa začnú bábätká zaujímať o hračky zavesené nad sebou?

Novorodenec má zmyslové vnímanie prvé dni a týždne veľmi obmedzené. Vidí iba na 20 – 30 cm, rozoznáva hlas matky a reaguje na vyššie tóny. Už vo veku dvoch týždňov však jeho pozornosť vedia upútať kontrastné hračky – v bielo-čiernej farebnosti. Preto sa čiernej a bielej farby na hracích dekách a hračkách nebojte – majú svoje opodstatnenie.

Úchopový reflex novorodenca je veľmi vyvinutý, no aby ste jeho funkčnosť zachovali, mali by ste ho i naďalej vhodnými hračkami rozvíjať. Hračky na hrazdičke môžu byť dobrým stimulom na koncentráciu zraku aj postupné natáčanie do ľavej a pravej strany.

Bábätko približne vo veku dvoch mesiacov sa dokáže pretočiť z chrbátika na bruško. Začne sa zaujímať o textúru a farebnosť deky, na ktorej doteraz ležalo. Hračky z hrazdy môžete zložiť a položiť ich na deku. Dieťatko sa za nimi bude načahovať, čím sa budú trénovať jeho chrbtové svaly a získa v tejto pozíciu väčšiu istotu. Je dobré, ak je jedna časť deky vybavená šušťavými a rôzne tvarovanými prvkami, ktoré isto zaujmú jeho pozornosť.

Vo veku približne pol roka bude pre dieťatko väčšina plochy hracej deky prebádaná. Začne sa zaujímať o pestrofarebné hračky s rôznymi zvukovými efektami. Postupne sa naučí sedieť, plaziť a štvornožkovať. Hrazdičku môžete odložiť a deku používať naďalej ako príjemnú izoláciu a priestor pre každodennú hru.

Cena hracích diek a hrazdičiek

Koľko sa oplatí do hracej deky investovať a čo za svoje peniaze dostanete?

Hracie deky a hrazdičky do 30 €

Za pár desiatok eur natrafíte na hracie deky menších rozmerov s jednoduchými hrazdičkami. Ich farebnosť môže byť v niektorých prípadoch slabšia a pôjde skôr o tlmené farby. Svetelné a zvukové prvky chýbajú. Samostatné hrazdičky v tejto kategórii sú plastové so stojanom, alebo s klipami určené na zachytenie o autosedačku alebo kočík. Za cenu do 30 € zoženiete aj široký výber rozmerovo väčších termopodložiek alebo penové puzzle.

Hracie deky a hrazdičky do 60 €

Najširší výber produktov nájdete v cenovej relácii od 30 – 60 €. Viaceré z nich patrie madzi najpredávanejšie hracie deky na našom trhu. Sú primerané veľké, farebne krásne spracované. V ich výbave nájdete hrazdičky, zrkadielka, závesné hračky, loptičky, zvukové aj svetelné módy a tiež aj mantinely. Ak hľadáte eko drevenú hrazdičku s farbami s atestom pre deti, pripravte sa na sumu približne 30 – 50 € (bez hračiek, iba konštrukcia).

Hracie deky a hrazdičky od 60 €

Ak ste náročným spotrebiteľom a hľadáte perfektne vybavené a rozmerné hracie deky s množstvom doplnkov, pripravte si sumu 60 € a viac. Ide o viacúčelové deky z kvalitných materiálov a od špičkových výrobcov, preto sa nemusíte obávať sklamania.

Najlepšie značky hracích diek a hrazdičiek

Hracia deka PlayTo s mantinelmi

Hracia deka PlayTo s mantinelmi

Vybrali sme tých najlepších výrobcov s výbornými hodnoteniami. Zakladajú si na kvalite, odolnosti, bezpečnosti, no aj na pútavosti a ich snahou je prispieť k správnemu a zdravému rozvoju najmenších detičiek. Ktoré značky vedú v testoch hracích diek a sprevádzajú ich spokojné recenzie?

 • Fisher Price – Už niekoľko rokov patrí značka Fisher Price medzi najobľúbenejších výrobcov hračiek. Jej deky sú pestrofarebné, veselé, s množstvom zaujímavých a pútavých detailov. Krásne safari motívy.
 • BRIGHT STARTS – Zastupuje aktuálne najpredávanejšie hracie deky na našom trhu. Na výber máte viac ako 30 rôznych prevedení pre chlapcov aj dievčatá vo veľmi pekných farbách. V ponuke aj viacúčelové hudobné deky so svetelným projektorom.
 • Tiny Love – Výborné hodnotenia a predajnosť v zahraničí. Priestranné deky a výborná výbava. Vhodné aj pre náročných spotrebiteľov. Nádherné neopozerané detské motívy.
 • Taf Toys – O niečo drahšie, no kvalitne spracované hracie podložky a deky s hrazdičkami v jemných pastelových odtieňoch.
 • Baby Mix – Najbohatšia ponuka cenovo dostupných hracích diek. Prívetivá cena, no o niečo menšie rozmery a slabšia výbava.
 • Lamaze – Žiarivé hracie deky od overeného výrobcu detských hračiek, ktoré si rozhodne získajú pozornosť dieťaťa.

Najčastejšie kladené otázky

Od kedy je vhodné používať hraciu deku pre bábätká?

Hoci väčšina výrobcov uvádza údaj “od narodenia”, predsa len je dobré nechať bábätko aspoň počas prvých týždňov života zosilnieť a starostlivo ho chrániť na bezpečnejších miestach. Neriskujte, že sa pri hre staršie dieťa pošmykne a spadne na novorodeniatko, ktoré leží na zemi. Po tom, ako sa spolu zžijete, bude jednoduchšie využívať hraciu deku. Aj z tohto dôvodu odporúčame, aby ste deku začali využívať približne od 4. týždňa života.

Do akého veku sa používa hracia deka pre bábätká?

Dokedy dieťa neprekoná jeho hranice. Chuť objavovať a skúmať je aj u najmenších detí veľmi silná, preto už možno po 6 – 7 mesiacoch nebude deka zaujímavá. No aj naďalej môže poslúžiť ako podložka na sedenie pri hre. Pre staršie dieťa sa hodí aj penová skladacia hracia podložka alebo penové puzzle. Pokryjú podstatne väčšiu plochu (napr. 150 x 180 cm), chránia dieťa pred úderom o tvrdú podlahu, majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a sú veľmi jednoduché na údržbu.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1BRIGHT STARTS Deka na hranie 5v1

 Najobľúbenejšia 
Rozmery: hodnota
Vekové určenie: 0-36 mes.
Výbava: mantinely, svetlo, hudba,
hryzátka, hrkálky
[usr 5 text="true" tooltip="true"]89,99 € Čítať recenzie
#2Bright Starts Deka na hranie s hrazdičkou

Rozmery: priemer cca 81 cm
Vekové určenie: od narodenia
Výbava: svetlo, hudba, hryzátka,
hrkálky, zvonček, vankúš žirafa
[usr 5 text="true" tooltip="true"]54,99 € Čítať recenzie
#3Fisher Price hracia deka 3v1

Rozmery: priemer cca 81 cm
Vekové určenie: od narodenia
Výbava: hudba, 5 hračiek - zvieratiek
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]34,96 € Čítať recenzie
#4Baby Mix Hracia deka sovičky

Rozmery: priemer cca 89 cm
Vekové určenie: od 3 mesiacov
Výbava: 5 hračiek
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]24 € Čítať recenzie
#5Tiny Love deka s hrazdičkou
Gimini Move and Play


Rozmery: 114 x 106 cm
Vekové určenie: od narodenia
Výbava: svetlo, hudba, zrkadlo,
závesné hračky

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]100,33 € Čítať recenzie
#6PlayTo s melódiou zvieratká

Rozmery: 128 x 118 cm
Vekové určenie: od 3 mesiacov
Výbava: mantinely, hudba, závesné hračky

[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]40,40 € Čítať recenzie
#7Taf Toys Deka s hrazdou More

Rozmery: 135 x 90 cm
Vekové určenie: od narodenia
Výbava: zrkadlo, závesné hračky

[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]62,19 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej hracej deky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších hracích diek z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin