Najlepšie hliníkové rebríky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie hliníkové rebríky

Stabilný hliníkový rebrík je prvou voľbou pre výškové práce v domácnosti, na záhrade, okolo domu či chaty. Využijete ho pri maľovaní, umývaní okien, čistení odkvapových žľabov, strihaní stromov… Umožňuje vám ľahko sa dostať na vyššie, nedostupné miesta, a to je určite dobrý dôvod, pre ktorý sa oplatí aspoň jeden vlastniť. Aké vlasnosti a prevedenie majú najlepšie hliníkové rebríky? Prinášame niekoľko tipov na dobre hodnotené produkty. Možno sa niektorý z ich hodí k vašim aktivitám a bude spĺňať vaše požiadavky.

Bez potrebných znalostí sa neskúsený spotrebiteľ v ponuke rebríkov rýchlo stratí. Neriskujte zlý výber a prejdite si spoločne s nami dôležité otázky. Aké typy rebríkov poznáme? Do akej maximálnej výšky potrebujete dosiahnuť? Bude používaný vonku alebo vo vnútri? Vystačíte s hobby rebríkom alebo potrebujete profi rebrík stavaný na záťaž? V sprievodcovi Ako vybrať rebrík nájdete všetky odpovede, zaujímavé čísla aj hodnoty.

Rozlíšiť kvalitný rebrík od lacného môže byť na prvý pohľad náročné. Rozhliadnite sa preto v ponuke značiek s dobrým menom a nedajte sa zlákať veľmi nízkou cenou. Pri práci vo výškach ide o bezpečnosť a vaše zdravie. Recenzie rebríkov od reálnych majiteľov vám zase poskytnú obraz o stabilite, životnosti, možnostiach nastavenia a jednoduchosti manipulácie.

Najlepšie hliníkové rebríky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1G21 GA-SZ-4x4-4,6M

 Multifunkčný 
Typ: kĺbový multifunkčný
Počet priečok: 16
Dĺžka: max 4,7 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 13 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]82,99 € Čítať recenzie
#2VENBOS RATIO 44 3x7 priečok

 Obľúbený 
Typ: univerzálny, 3 diely
Počet priečok: 3x7
Dĺžka: po vysunutí 4,23 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 11 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]79,90 € Čítať recenzie
#3G21 3-dielny 7,6m 3x11 priečok

Typ: univerzálny, 3 diely
Počet priečok: 3x7
Dĺžka: 7,6 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 17,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]137,90 € Čítať recenzie
#4G21 GA-TZ13-3,8M

Typ: teleskopický
Počet priečok: 13
Dĺžka: 3,8 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 11 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]86,90 € Čítať recenzie
#5ELKOP Profi VHR P 9,77m 3x15 priečok

 Profesionálny 
Typ: univerzálny, 3 diely, profi
Počet priečok: 3x15
Dĺžka: 9,77 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 28,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]229 € Čítať recenzie
#6ALVE FORTE 3x12 priečok

Typ: univerzálny, 3 diely, profi
Počet priečok: 3x12
Dĺžka: 8,41 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 26,6 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]220 € Čítať recenzie
#7Schůdky ELKOP ALW 404

Typ: schodíky
Počet priečok: 4
Pracovná výška: cca 1 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 3,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]25,87 € Čítať recenzie

Ako vybrať hliníkový rebrík

ako vybrať rebríkV prvom kroku zvážte účel použitia. Do malého bytu sa chodia jednostranné schodíky s 3 – 4 priečkami, z ktorých dosiahnete k stropu, napr. pri vešaní záclon. Maliari nedajú dopustiť na štafle – klasický dvojitý rebrík do tvaru písmena A. Pre údržbu záhrady a okolia domu najlepšie využijete univerzálny výsuvný trojitý rebrík. Ten sa vám osvedčí aj pri umývaní okien na stenách okolo schodiska. Najmä, ak môžete jednotlivé časti umiestniť do rôznych výšok.

Treba zohľadniť nielen výšku, do ktorej by ste radi dosiahli, ale aj frekvenciu používania rebríka. Vo väčšine domácnosti sa totiž rebrík používa pár krát za rok, preto nepodceňujte ani uskladnenie rebríka – či už v komore, garáži, dielni…

Aké druhy hliníkových rebríkov poznáme?

 • Jednoduchý rebrík

Základná konštrukcia s niekoľkými priečkami, určená na opretie o pevnú stenu alebo zakliesnenie medzi konáre stromov.

 • Dvojitý výsuvný rebrík

Skladá sa z dvoch častí, pričom jedna z nich je výsuvná a umožňuje vysoký dosah. Každá časť sa dá použiť ako samostatný jednoduchý rebrík.

 • Trojitý výsuvný rebrík

Skladá sa z troch častí, 2 z nich sú výsuvné. Každá časť sa dá použiť ako samostatný jednoduchý rebrík.

 • Dvojitý rebrík do A

Známy aj ako dvoják, štafle. Kovové reťaze alebo spevnené textilné popruhy držia samostatne stojaci rebrík tvorený 2 dielmi, ktoré sú spojené v hornej časti. Rebrík sa nemusí o nič opierať, vhodný aj do voľného priestoru.

 • Viacúčelový/univerzálny rebrík

Tvorí ho niekoľko dielov, najčastejšie 3 – 4. Umožňuje vyskladať všetky druhy rebríkov, ktoré boli spomenuté vyššie – od jednoduchých na opretie o stenu, až po dvoják s výsuvnou treťou časťou. Je vybavený pevnými zarážkami proti rozloženiu a hákmi s poistkami na zavesenie jednotlivých častí smerom do výšky. Má široký záber využitia a u spotrebiteľov vedie ako najobľúbenejší.

 • Kĺbový rebrík

Môžete ho prestavať nielen do klasických konštrukcií, ale vznikne z neho aj na šikovné lešenie alebo sa zloží ako „leporelo“. Ide o ďalší z radu obľúbených multifunkčných rebríkov s výbornou predajnosťou.

 • Teleskopický rebrík

Je netradičným, no skutočne zaujímavým riešením, najmä, ak potrebujete so sebou rebrík často voziť v aute alebo chcete ušetriť viac miesta pri uskladnení. Vysuniete iba toľko priečok, koľko potrebujete. Predáva sa v jednoduchom prevedení, aj multifunkčnej verzii. Jeho cena je podstatne vyššia.

 • Rebrík na strechu

Miesto stabilnej základne s pogumovanými prvkami má špeciálne strešné háky, ktorými sa zachytáva o hrebeň strechy. Povrchová úprava je vysoko protišmyková, odstup priečok od strechy je zvýšený, aby vznikol bezpečný priestor pre prednú časť chodidla.

 • Hliníkové schodíky

Na jednej strane je 2 – 5 stupňov, druhá strana má stabilizačnú, opornú funkciu. Stupne nemusia mať charakter priečok, môže ísť o priestrannejšie nášľapné plochy – schodíky. Vhodné do bytov, obchodov, na pracoviská.

 • Špeciálne druhy rebríkov

Majú využitie predovšetkým u remeselníkov alebo v stavebných firmách. Sú stavané na vyššiu záťaž, čomu zodpovedá aj vyššia kvalita materiálov a spracovania. Patria sem aj klasické drevené rebríky, ale tiež aj moderné laminátové, ktoré nevedú elektrický prúd a sú vhodné pre elektroinštalatérov a montérov.

Ako spoznať bezpečný rebrík? Norma EN 131

Pri výbere rebríka väčšinou rozhoduje výška, do ktorej chceme dosiahnuť a cena. Už menej sa zaujímame o kvalitu použitých materiálov, životnosť rebríkov a s nimi aj našu bezpečnosť. Rebrík kupujete na horizont niekoľko desiatok rokov dopredu, preto sa spoločne pozrime aj na najdôležitejšie čísla a hodnoty o ktorých sa hovorí v norme EN 131.

 • Rebríky sa delia do 2 kategórií – na hobby rebríky a profi rebríky. Každý rebrík musí prejsť v akreditovaných skúšobniach testom životnosti, pri ktorom sa nasimuluje tzv. “kročajový efekt”. Hovorí o tom, koľko výstupov vydržia priečky rebríka bez náznakov poškodenia. Hobby rebrík, určený na bežné domáce použitie, musí vydržať minimálne 10 000 výšľapov. Profi rebrík, vhodný na pravidelnú záťaž do firiem, musí zvládnuť viac ako 50 000 výšľapov.
 • Medzera medzi priečkami musí byť v rozsahu 250 – 300 mm a po celej dĺžke rebríka musia byť zachované rovnaké odstupy.
 • Hrúbka materiálu použitého na rebrík nesmie byť tenšia ako 12 mm, minimálny prierez priečky je 20 x 20 mm. Minimálne hodnoty platia v zásade pre lacné hobby rebríky, s rastúcou kvalitou rastie aj hrúbka použitých materiálov a sila/prierez priečok.
 • Minimálna šírka medzi hlavnými stojkami je 280 mm.
 • Základňa, ktorá je v kontakte s terénom, musí byť vybavená gumovým obutím. Pri dĺžke nad 3 metre aj stabilizátorom.
 • Nosnosť každého nášľapného stupňa je 150 kg. Sila jednej priečky prestavuje zároveň aj nosnosť celého rebríka. Štandardná nosnosť rebríkov je preto 150 kg.

Základné parametre rebríkov

Na rade sú vaše individuálne požiadavky na prevedenie rebríka.

Hmotnosť rebríka

Pri posudzovaní toho, ako sa vám bude pri práci s rebríkom manipulovať je jeho hmotnosť jedným z kľúčových parametrov. Predstave si, že máte pred sebou sad stromov, ktoré treba ostrihať, alebo, že je treba vyčistiť odkvapové žľaby po celom obvode domu. Ultra ľahký rebrík však neznamená výhru. Na jeho výrobu použili tenšie materiály a ušetrili aj na priereze priečok a stojok. Ak máte vyhliadnuté 2 podobné modely – ako prevedením, tak aj celkovou dĺžkou, voľte ten, ktorý je o pár kilogramov ťažší.

3 dôležité “výšky” rebríkahliníkový rebrík do záhrady

V popisoch pri rebríkoch sa môžete stretnúť s 3 údajmi o výške.

 • Dĺžka/výška rebríka – základný technický údaj, ktorý môže byť vyjadrený v centimetroch, metroch, alebo ako “počet dielov x počet priečok”. Napr. hliníkový rebrík 3×11 môže znamenať 3-dielny výsuvný rebrík s 11 priečkami na každej časti. Pri odstupe priečok 250 mm a nutnom kotvení prvkov môže byť celková dĺžka rebríka cez 7,5 m.
 • Tzv. oporná výška – hovorí o výške rebríka pri opretí o stenu pod uhlom cca 65 – 75°. Ide o kolmicu vedenú z miesta, kde sa rebrík dotýka steny, smerom k zemi. Rebrík postavený na pevnom podloží a opretý o budovu pod týmto uhlom je vyhodnotený ako bezpečná pozícia. Rovnako to platí aj pre dvojitý rebrík typu do A – nevyužívate jeho plnú výšku, ak má 4 m, po rozložení siaha cca do max. 3,5 m.
 • Pracovná výška – hovorí o tom, kde dosiahne priemerne vysoký človek, ak bude stáť na 3. priečke od hora. Na posledné dve priečky sa kvôli bezpečnosti nesmie vychádzať, slúžia ako opora pre kolená a rukami sa môžete držať stojok. V prípade trojitého výsuvného rebríka odpočítajte 4 najvyššie priečky (mali by ste stáť na 5. stupni zhora).

Šírka rebríka

Čím je rebrík širší, tým nadobúda lepšiu stabilitu. Spolu s tým však rastie aj jeho hmotnosť a horšia manévrovateľnosť v priestore. Minimálna hodnota 280 mm je akceptovateľná len pre výsuvné diely. Väčšinou natrafíte na šírku od 450 mm, aby ste mohli pohodlne stáť v pracovnej obuvi na jednej priečke.

Materiál rebríkov

Je rozdiel, ak si chcete kúpiť hliníkový rebrík na vešanie záclon alebo rebrík na práce v skutočných výškach. Ľahké a aj cenovo dostupné hobby rebríky sú vyrábané zo zváraných profilov. Tento spoj nemusí byť z predných strán vidieť, zvykne byť zaleštený, aby nerušil na vizuálnom dojme a neodradil od kúpy. Zváraný profil je vyrobený z valcovaného plechu, ktorý je tenší, s minimálnou hrúbkou 1,2 mm, čo pri pravidelnom zaťažení nemusí poskytovať dostatočnú bezpečnosť.

Drahšie hobby rebríky a profi rebríky sú vyrobené z ťahaného hliníkového profilu, ktorý nemá žiadne švy, čím narastá aj jeho odolnosť. Stabilita, hmotnosť a aj životnosť rebríka je podstatne vyššia. Hrúbka materiálu začína približne na 1,4 mm a môže byť v rozličných častiach (podľa miery zaťaženia) silnejšia. V predajni môžete na prvý pohľad takýto rebrík rozoznať podľa zašednutého odtieňa. Tie s vysokým leskom budú pravdepodobne so zváraných profilov.

Doplnková výbava

 • Stabilizačné prvky – Pogumované komponenty s vrúbkami, ktoré sa nasúvajú na základňu rebríka, ale tiež aj hroty a kliny, ktoré sa zapichujú do mäkšieho podložia.
 • Nášľapná plošinka na priečku – Využijete ju, ak dlhšie stojíte v jednej výške.
 • Poistné háky – Slúžia na zachytenie hornej opornej časti rebríka o pevný objekt.
 • Transportné kolieska – Výbava väčších a ťažších rebríkov.
 • Pracovná plošina – Doplnková výbava k rebríku, ktorý sa dá prestavať na menšie lešenie.
 • Strešné úchyty rebríka na auto – Praktická doplnková výbava pre majstrov a montérov.

Video

Cena hliníkových rebríkov

Koľko zaplatíte, ak hľadáte hliníkové schodíky do bytu? Akú sumu si pripraviť na kvalitný výsuvný rebrík do záhrady a okolo domu?

Hliníkové rebríky do 50 €

V základnej cenovej kategórii dominujú hliníkové rebríky vyrábané zo zváraných profilov. Sú ľahšie, vhodné skôr na občasné, domáce používanie. Nájdete tu veľký výber hliníkových schodíkov, jednoduchých rebríkov na opretie o stenu, aj niekoľko obľúbených trojdielnych, univerzálnych rebríkov so 6 – 7 priečkami na jednom diele (rebríky 3×6, 3×7).

Hliníkové rebríky do 150 €

Dá sa kúpiť kvalitný skladací rebrík za 50 – 150 €, ktorý vydrží aj častejšie používanie? Bez problémov. V druhej cenovej hladine nájdete niekoľko najpredávanejších hliníkových rebríkov s výbornými hodnoteniami a v takom prevedení, aké vám vyhovuje. Robustné viacúčelové rebríky (3×8 až 3×11 priečok), teleskopické rebríky, šikovné kĺbové rebríky. Ide o overené značky ponúkajúce veľmi dobrý pomer cena/kvalita.

Hliníkové rebríky od 150 €

Na záver nám zostala kategória, v ktorej nájdete veľa rebríkov s označením profi. Ak ste náročný spotrebiteľ alebo je jednoducho rebrík súčasťou vášho pracovného dňa, hľadajte rebrík s bohatou výbavou, posilnenou bezpečnosťou a pre dlhšiu životnosť stavte skôr na ťahaný ako zváraný profil. Univerzálne hliníkové rebríky dosahujú nadštandardnú výšku – sú v prevedení 3×12 až 3×17 priečok.

Najlepšie značky hliníkových rebríkov

Hľadáte výrobcu, ktorý venuje spracovaniu rebríkov patričnú dôležitosť a dáva si záležať nielen na ich kvalite, ale bezpečnosti svojich produktov? Pozrite sa na značky, ktoré uspeli aj v testoch rebríkov a vo svojom portfóliu majú široký výber hobby aj profi prevedení. Chvália ich nielen bežní spotrebitelia, ale aj odborníci z “fachu”.

 • Venbos – Podľa spotrebiteľov sú rebríky značky Venbos hodnotené ako “perfektné” (modely Ratio). Sú skonštruované z kvalitných hliníkových profilov, určené na hobby použitie, čomu zodpovedá aj primeraná cena.
 • G21 – Výrobca záhradného vybavenia dostal našincov najmä cenovo dostupnými kĺbovými a teleskopickými rebríkmi. Tie môžete zložiť do malých rozmerov a rozložiť iba toľko priečok, koľko potrebujete.
 • Alve – česká spoločnosť Alve má svoju dcérsku spoločnosť aj u nás – Alve Slovakia. Ich sortiment patrí medzi najširší a najrozmanitejší na trhu. Ponúkajú kvalitné hliníkové aj laminátové rebríky, plošiny, lešenia, schodíky. Lína Forte je určená pre profesionálov, línia Eurostyl pre domáce použitie.
 • Igotherm – Značka je známa výrobou elektrických krbov, záhradného nábytku a prístreškov nad dvere. Vo svojej ponuke má však aj niekoľko dobre predávaných kĺbových a univerzálnych rebríkov za nízku cenu.
 • Proteco – výrobca remeselníckeho náradia pre profesionálov uvažoval komplexne, a preto do svojej ponuky zaradil aj viac ako 60 druhov rebríkov, v kĺbovom aj výsuvnom prevedení, s možnosťou osadenia v rôznych výškach – napr. na schodoch.
 • Elkop – Bohatá ponuka rôznorodých rebríkov – od základných schodíkov, až po 3×17 priečok. Robustnejšie prevedenie, nadštandardné dĺžky a dobré hodnotenia.

Najčastejšie kladené otázky

Aká by mala byť bezpečnosť práce s rebríkom?

 • Rebrík musí stať na vodorovnom pevnom podloží. Nesmie sa nakláňať do strán. Ak stojí na mäkkom podloží, budete potrebovať stabilizačné hroty.
 • O opornú plochu je opretý v odporúčanom uhle, t.j. 65 – 75°. V prípade dvojitého rebríka do A sú retiazky alebo textilné pásky napnuté.
 • Pri vystupovaní aj zostupovaní sa držte bočných stojok, čelom k priečkam.
 • Bez istenia nevystupujte vyššie ako na 3. priečku od vrchu. V prípade trojitého výsuvného rebríka, nestojte na posledných 4 priečkach.
 • V daždi a prudkom vetre prerušte prácu.
 • Pri práci sa nenakláňajte príliš do strán. Meníte tak ťažisko rebríka a zo stabilnej polohy sa môže dostať do vratkej.
 • Rebrík nepreťažujte. Rešpektujte maximálnu nosnosť udávanú výrobcom.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1G21 GA-SZ-4x4-4,6M

 Multifunkčný 
Typ: kĺbový multifunkčný
Počet priečok: 16
Dĺžka: max 4,7 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 13 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]82,99 € Čítať recenzie
#2VENBOS RATIO 44 3x7 priečok

 Obľúbený 
Typ: univerzálny, 3 diely
Počet priečok: 3x7
Dĺžka: po vysunutí 4,23 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 11 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]79,90 € Čítať recenzie
#3G21 3-dielny 7,6m 3x11 priečok

Typ: univerzálny, 3 diely
Počet priečok: 3x7
Dĺžka: 7,6 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 17,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]137,90 € Čítať recenzie
#4G21 GA-TZ13-3,8M

Typ: teleskopický
Počet priečok: 13
Dĺžka: 3,8 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 11 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]86,90 € Čítať recenzie
#5ELKOP Profi VHR P 9,77m 3x15 priečok

 Profesionálny 
Typ: univerzálny, 3 diely, profi
Počet priečok: 3x15
Dĺžka: 9,77 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 28,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]229 € Čítať recenzie
#6ALVE FORTE 3x12 priečok

Typ: univerzálny, 3 diely, profi
Počet priečok: 3x12
Dĺžka: 8,41 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 26,6 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]220 € Čítať recenzie
#7Schůdky ELKOP ALW 404

Typ: schodíky
Počet priečok: 4
Pracovná výška: cca 1 m
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 3,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]25,87 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového rebríka. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších hliníkových rebríkov z dostupnej ponuky na trhu.
2.3/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin