Najlepšie dosky na krájanie: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie dosky na krájanie

Doska na krájanie má v kuchyni nezastupiteľnú funkciu. Siahame po nej pri krájaní mäsa, zeleniny, ovocia a pečiva. Jej úloha je predovšetkým praktická a ochranná. Vždy sa totiž zíde mať po ruke pomôcku, s ktorou máte istotu, že príprava jedla pôjde čo najjednoduchšie. Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie dosky na krájanie? Vieme, že aj menšia kuchynská výbava si zaslúži veľkú pozornosť, a preto sme vybrali niekoľko tipov, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia, vysoká predajnosť a veľmi dobrý pomer cena/kvalita.

Je lepšia plastová alebo drevená doska na krájanie? Oplatí sa zvážiť kúpu sklenenej, bambusovej alebo mramorovej dosky? Má materiál dosky vplyv na ostrosť nožov? Ako sú nároky na čistenie? Zdanlivo jednoduchý výber začína mať niekoľko kľúčových bodov na zváženie. V nasledujúcom sprievodcovi „Ako vybrať dosku na krájanie“ nájdete postupne odpovede na tieto otázky. Zaujímavým zdrojom informácií sú určite aj testy a recenzie dosiek na krájanie, vďaka ktorým získate ucelenejší obraz o kvalite vyhliadnutého produktu.

Najlepšie dosky na krájanie podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Altom Krájacia doštička Organic bamboo

Vyrobená z bambusu
✔️ Ľahká a odolná
✔️ Nízka cena
✔️ Šetrná k nožom
✔️ Optimálne rozmery
📌 od 4 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Orion Doska na krájanie

Najpredávanejšia
✔️ Neprijíma pachy
✔️ Nízka cena
✔️ Vhodná aj pre keramické nože
📌 od 6 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Tescoma PRECIOSO

Najlepšia plastová doska
✔️ Inovatívne spracovanie
✔️ Antibakteriálna
✔️ Neprijíma pachy
✔️ Jednoduché čistenie
📌 od 19 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Zwilling Lopár

Vysoká kvalita
✔️ Z masívneho buka
✔️ Veľká krájacia plocha
✔️ Protišmykové podložky
✔️ Dlhá životnosť a odolnosť
📌 od 81 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Bambum Tapenade

Sada kuchynských dosiek
✔️ Dizajnovo krásna sada
✔️ Vyrobená z bambusu
✔️ Antibakteriálne vlastnosti
📌 od 48 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6BANQUET doska na krájanie BRILLANTE

Obľúbená
✔️ Jednoduchá a praktická
✔️ Z bukového dreva
✔️ Cenovo dostupná
✔️ Primerane veľká
📌 od 7 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Tescoma Presto

Pružné dosky na krájanie
✔️ Sada 3 kusov
✔️ Rôzne veľkosti
✔️ Protišmyková vrstva
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 10 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať dosku na krájanie

Pri zariaďovaní kuchyne sa zvyčajne myslí vo veľkom. Veľkú pozornosť si uchmatne samotná kuchynská linka a veľké spotrebiče, akými sú chladnička, rúra, varná doska či umývačka riadu. Po zabehnutí kuchyne prichádzajú na rad riady a kuchynská výbava. Hrnce, panvice, sety tanierov, pohárov, sady nožov. Prirodzene nechce nikto z nás krájať priamo na drahej pracovnej doske. Takže tam, kde je v pláne pravidelne variť, by nemala chýbať ani kvalitná doska na krájanie mäsa, zeleniny či pečiva. Nie iba jedna univerzálna, ideálne na každú spomenutú kategóriu potravín samostatná, aby ste si zjednodušili údržbu. Starostlivosť o dosku na krájanie je totiž dôležitá nielen z pohľadu hygieny, ale aj životnosti samotnej dosky.

Aby ste dostali čo najviac konkrétnych informácií, ktoré uľahčia vaše rozhodovanie, pripravili sme veľké porovnanie materiálov, ktoré sa najčastejšie používajú na doskách na krájanie. Samotný materiál je pri výbere kuchynskej dosky na krájanie najdôležitejším parametrom.

ako vybrať dosku na krájanie

Sklenené dosky na krájanie

Sklenené krájacie dosky zaujmú na prvý pohľad. Môžu byť číre, jednofarebné, imitujúce mramor aj s typickým kuchynským motívom. Ich neprekonateľnou prednosťou je vysoká hygiena a minimálne nároky na údržbu. Sú perfektne hladké a nevznikajú na nich ryhy, v ktorých by sa mohli zachytávať zvyšky potravín. Nepreberajú do seba pachy, arómy a nie sú náchylné na zafarbenie. Dlhodobo si tak dokážu udržať svoj perfektný vzhľad.

Avšak, do ostrého kontrastu vystupujú ich nedostatky. Ako zástupcovia výrobkov zo skla sú aj krájacie dosky náchylné na prasknutie a rozbitie. Pri opakovaných pádoch alebo neopatrnej manipulácii dokonca aj sklenené dosky, ktoré nesú prívlastok nárazuvzdorné. Ich hmotnosť je vyššia, čo komplikuje obratnosť pri manipulácii. Ak nemajú na dne protišmykovú úpravu, na kuchynskej doske sa šmýkajú. Pri kontakte s čepeľou občas nepríjemne škrípu. A to najdôležitejšie – sklenené dosky tupia ostrie nožov a „berú ich rad radom“, vrátane tých najdrahších. Preto je na vašom rozhodnutí, či dáte prednosť dokonalému povrchu na úkor častého ostrenia nožov.

Výhody

 • Na sklenenom povrchu nevznikajú ryhy, je hladký
 • Nízke nároky na čistenie
 • Vysoký hygienický štandard

Nevýhody

 • Vyššia hmotnosť
 • Vysoké riziko poškodenia, prasknutia
 • Sklenené dosky tupia nože

Plastové dosky na krájanie

Plastové dosky na krájanie predstavujú cenovo najdostupnejšiu ponuku. Najlacnejšie kúpite kdekoľvek – a to už za pár eur. Tomu často zodpovedá aj ich trvácnosť a kvalita. Plastové dosky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, tvaroch, farbách či vylepšeniach. Keďže sú ľahké a nerozbitné, jednoducho sa s nimi manipuluje. Nespôsobujú ani otupenie ostria nožov.

V prípade plastových dosiek sa deje opak. Stačí sa pri krájaní mäsa zaprieť o čosi naviac, a ryha sa okamžite objaví na doske. Do rýh sa postupne dostávajú drobné zvyšky potravín, ktoré ich zanášajú. Dosku je čoraz ťažšie vyčistiť. Naviac – lacné dosky z plastu do seba rýchlo preberajú pachy a zafarbujú sa. Ak na plastovej doske nakrájate cibuľu a vzápätí cviklu, obe potraviny si „zapamätá“. Pri výbere plastových dosiek na krájanie preto stavte na vyššiu kvalitu od známych výrobcov, kde máte deklarované vylepšené vlastnosti a odolnosť.

Výhody

 • Cenová dostupnosť
 • Nízka hmotnosť
 • Nerozbitnosť
 • Netupia ostrie nožov
 • Vhodné do umývačky riadu

Nevýhody

 • Preberajú do seba pachy a arómy
 • Náchylné na zafarbenie
 • Rýchly vznik rýh (najmä pri lacných kusoch)
 • O niečo náročnejšie čistenie

Drevené dosky na krájanie

Poďme si predstaviť pomyselných kráľov tejto kategórie. Drevené dosky patria k tradičnej výbave mnohých kuchýň a ich prednosti overil čas. Výrobe dosiek a lopárov z dreva sa venujú domáci remeselníci, ktorí ich predávajú na jarmokoch a tiež aj známi výrobcovia kuchynského náradia. Drevo ako materiál láka svojím vzhľadom, odolnosťou a zaujímavou vlastnosťou naviac, ktorá ich dostáva do vedenia pred plastové dosky. Akou?

Aj na drevených doskách sa totiž postupne objavujú ryhy a mnohí argumentujú, že sú rovnako nehygienické, ako ryhy na plastových kusoch. Avšak – tvrdé dreviny sú prirodzene plné trieslovín, ktoré zastavujú množenie mikroorganizmov v ryhách. Kvalitná drevená doska tak poskytuje antibakteriálnu ochranu. Je dobré zamerať sa na dosky z tvrdých drevín – dub, buk (z vnútornej časti kmeňa), exotické dreviny (teak, akácia). Lokálne mäkké dreviny z ihličnanov sú veľmi náchylné na vznik hlbokých rýh, nasávanie pachov a štiav zo spracovávaných surovín. Pre objektívnosť nesmieme zabudnúť ešte na dve vlastnosti – drevené dosky sú vo všeobecnosti ťažšie a nevhodné do umývačky riadu.

Výhody

 • Odolnosť a trvácnosť
 • Obsahujú triesloviny s antibakteriálnym účinkom
 • Tradičný prírodný vzhľad
 • Netupia nože

Nevýhody

 • Vyššia hmotnosť
 • Nevhodné do umývačky riadu
 • Vyššie nároky na dôkladné čistenie a bezpečné sušenie

doska na krájanie drevená

Mramorové dosky na krájanie

Luxusne vyzerajúce mramorové dosky na krájanie pôsobia na kuchynskej linke ako atraktívny dizajnový doplnok. Svojou originálnou kresbou sa výnimočne vynímajú pri servírovaní na slávnostne prestretom stole.

Ich funkčnosť v praktických bodoch výrazne pokrivkáva. Sú ťažšie a pri prípadnom páde utŕžia poškodenie alebo naopak – poškodia podlahu či dvierka kuchynskej linky. Nie sú vhodné ani do umývačky riadu. Kontakt s horúcim hrncom sa neodporúča, keďže mramor môže pri teplotných šokoch prasknúť. Hoci sú schopné vydržať dlhodobo bez škrabancov a rýh, samotným nožom spôsobujú otupenie.

Výhody

 • Nie sú náchylné na škrabance
 • Luxusný vzhľad
 • Nepreberajú pachy ani arómy

Nevýhody

 • Vyššia hmotnosť
 • Vyššie riziko poškodenia (aj pri teplotnom šoku – pozor na horúce hrnce)
 • Nevhodné do umývačky riadu
 • Otupujú ostrie nožov

Bambusové dosky na krájanie

Bambus, ako druh zdrevnatenej trávy, imponuje najmä milovníkom ekologických materiálov. Kým strom dorastá do svojej plnej veľkosti desiatky rokov, bambus zdrevnatie po približne piatich rokoch a jeho ťažba je pre prírodu menšou záťažou než výrub statných stromov.

Bambusové dosky na krájanie lákajú spracovaním a svetlou prírodnou farbou. Mnohými vlastnosťami sa ponášajú na drevené dosky na krájanie. Sú trvácne, odolné a bez obáv na bambusových doskách nakrájate všetky druhy potravín. Jednoducho sa umývajú, odolávajú vlhkosti a aj v tomto prípade sa im pripisujú antibakteriálne vlastnosti.

Výhody

 • Odolnosť a trvácnosť
 • Prírodný vzhľad
 • Nenáročná údržba
 • Šetrnejšie k nožom

Nevýhody

 • Nevhodné do umývačky riadu
 • Po čase mierne náchylné na zájdenie

Veľkosť dosiek na krájanie

Ponuka dosiek na krájanie je obrovská a zahŕňa stovky produktov rozmanitých veľkostí. V kuchyni, kde sa pravidelne varí, bude jedna doska málo. Odporúča sa mať vo výbave aspoň 3 – 4 kusy – na mäso, na pečivo, na zeleninu a ovocie. Na krájanie mäsa sú vhodné väčšie dosky, kde môžete bezpečne a hygienicky naporciovať aj 2-kilový kus mäsa. Pri krájaní zeleniny alebo ovocia sa tiež zíde väčšia doska. Cesnak, pažítku či cibuľu majte vyhradenú menšiu dosku.

Viete, ako odhadnúť veľkosť dosky, aby bola jej plocha dostatočná, a zároveň doska nezaberala zbytočne veľa miesta na linke alebo v kuchynskej skrinke? Vyberte nože, ktorými najčastejšie krájate. Pravdepodobne pôjde o porcovacie nože s dlhšou čepeľou. Čo ďalej?

 • Zmerajte čepeľ a pridajte k tejto dĺžke pár centimetrov naviac. Číslo, ktoré vám vyjde, by malo korešpondovať so šírkou dosky na krájanie (resp. jej priemerom, ak máte záujem o okrúhlu dosku). Ak je čepeľ dlhá 17 cm, voľte dosku širokú aspoň 20 cm.

Dosky na krájanie – ich prevedenie a výbava

Niektoré dosky sú tvarovo úplne jednoduché, iné sa už na prvý pohľad odlišujú. Vždy vyberajte vzhľadom k zamýšľanému účelu a najmä podľa druhu potravín, ktoré na nej budú prednostne spracovávané.

 • Dosky na krájanie mávajú často praktický závesný úchyt (okrúhly, oválny).
 • Mnohé sú vybavené drážkou po obvode, kam môžu odtekať tekutiny a šťavy pri krájaní. Toto miesto je o čosi náročnejšie na čistenie.
 • Praktickou súčasťou sú pogumované kraje, vďaka ktorým sa doska po linke nešmýka a netreba ju podkladať utierkou. Avšak, ak je pogumovanie iba „navlečené“, skôr či neskôr do neho začnú zatekať tekutiny a stane sa zdrojom množenia baktérií a zápachu.
 • Užívateľsky zaujímavé sú dosky s integrovaným ostričom nožov v jednom okraji. Ak chcete byť s kúpou spokojní, ostrič na nože by mal byť vhodný pre nože, s ktorými pracujete.
 • Niektoré dosky na krájanie sa ponášajú na miniatúrny stolík. Sú mierne vyvýšené a pod základňou sa ukrýva vysúvateľný zásobník (z plastu alebo nehrdzavejúcej ocele). Do neho môžete zhŕňať práve nakrájané potraviny.
 • Dosky na krájanie chleba môžu mať dve úrovne – prvá doska pripomína mrežu (krájací rošt), druhá je pevná. Pri krájaní pečiva potom omrvinky padajú cez otvory do spodnej časti a na linke zostáva čisto.
 • Populárne sú sady 3 – 4 dosiek na krájanie s vlastným stojanom. Pre prehľad je každá doska označená vhodným znakom (na jednej je zobrazené ovocie, na ďalšej mäso, na inej chlieb, …).

doska na krájanie veľká

Niekoľko praktických rád

 • Životnosť dosiek na krájanie je priemerne 1 – 5 rokov. Najmenej vydržia plastové, najdlhšie drevené a bambusové. Ak je doska zafarbená, plná rýh a zapácha, netreba otáľať s jej vyradením.
 • Drevo nemá rado dlhé máčanie, ani sušenie na zdroji tepla (radiátor).
 • Plastové dosky po krájaní mäsa najskôr opláchnite studenou vodou a až potom horúcou. Bielkoviny z mäsa sa totiž po kontakte s teplou vodou menia na mazľavú hmotu, ktorá priľne k povrchu ešte silnejšie.
 • Drevené dosky na krájanie sa odporúča z času na čas potrieť kvalitným olejom. Je to istá forma impregnácie, ktorá zabraňuje vniknutiu vlhkosti hlbšie do štruktúry dosky.
 • Vo všeobecnosti pri čistení dosiek vystačíte s octom (citrónom) a sódou bikarbónou. Vytvorte kašičku, ktorú nanesiete na povrch dosky. Nechajte ju chvíľu pôsobiť, opláchnite a dosku utrite do sucha. Z povrchu vytiahne škvrny, neutralizuje zápach a pôsobí ako dezinfekcia.

Ceny dosiek na krájanie

S doskou na krájanie prídeme do kontaktu takmer pred každým varením. Očakávame, že sa s ňou bude dobre pracovať, vytvorí bezpečný a nešmýkajúci sa podklad pre krájanie a jej čistenie nezaberie veľa času.

Ak by ste si bližšie pozreli ponuku dosiek na krájanie, nájdete v nich stovky rozmanitých produktov. O čom vypovedá ich cena?

✅ Dosky na krájanie do 10 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie dosky na krájanie. Niektoré poslúžia sotva pár mesiacov, iné prekvapia odolnosťou a dobrým vzhľadom aj pri častom používaní. Z materiálov vedie najmä plast, bambus a drevo. Ich kúpa síce nepredstavuje veľkú investíciu, no je dobré mať po ruke kvalitné spracovanie, na ktoré sa dá spoľahnúť. Ak chcete lacnú, no pritom dobrú dosku na krájanie, neprehliadnite dostupné užívateľské recenzie.

✅ Dosky na krájanie od 10 do 30 eur

Očakáva sa, že pomer cena / kvalita je v tejto cenovej kategórii už o čosi lepší. V prípade drevených, plastových a bambusových dosiek to tak bude. Okrem nich sa tu objavujú aj sklenené a mramorové dosky. Voľbu týchto materiálov odporúčame zvážiť z pohľadu odolnosti pri páde či nárokov na ostrenie nožov.

✅ Dosky na krájanie od 30 eur

Ak hľadáte dosku na krájanie s perspektívou dlhšej životnosti, potom v ponuke neprehliadnite kvalitné drevené dosky na krájanie od známych výrobcov. Sú vyrobené z tvrdých drevín, nechýbajú im praktické vylepšenia a aj ich dizajn ich z nich urobí ozdobu kuchynskej linky. V tejto cene (a vyššej) kúpite tiež praktické sady dosiek na krájanie.

Najlepšie značky dosiek na krájanie

 • Tescoma – Plastové a drevené dosky na krájanie v rôznych obľúbených rozmeroch a univerzálnom tvare. Páči sa nám funkčnosť a pomer cena / kvalita.
 • Altom – Cenovo dostupné a prekvapivo odolné bambusové dosky na krájanie. V ponuke aj štýlové keramické dosky s kvetinovými vzormi – ako stvorené na príjemné stolovanie.
 • Orion – Tvarovo, veľkostne aj materiálovo rôznorodé portfólio dosiek na krájanie. Praktickosť na prvom mieste.
 • Zwilling – Drevené a bambusové dosky na krájanie vyššej kvality a ceny. Udržia s vami krok aj pri častom krájaní. Dlhá životnosť.
 • Banquet – U obľúbeného predajcu kuchynského vybavenia nájdete plastové, drevené a bambusové dosky na krájanie rôznych veľkostí, farieb a tvarov. Dobrý pomer cena / prevedenie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Altom Krájacia doštička Organic bamboo

Vyrobená z bambusu
✔️ Ľahká a odolná
✔️ Nízka cena
✔️ Šetrná k nožom
✔️ Optimálne rozmery
📌 od 4 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Orion Doska na krájanie

Najpredávanejšia
✔️ Neprijíma pachy
✔️ Nízka cena
✔️ Vhodná aj pre keramické nože
📌 od 6 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Tescoma PRECIOSO

Najlepšia plastová doska
✔️ Inovatívne spracovanie
✔️ Antibakteriálna
✔️ Neprijíma pachy
✔️ Jednoduché čistenie
📌 od 19 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Zwilling Lopár

Vysoká kvalita
✔️ Z masívneho buka
✔️ Veľká krájacia plocha
✔️ Protišmykové podložky
✔️ Dlhá životnosť a odolnosť
📌 od 81 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Bambum Tapenade

Sada kuchynských dosiek
✔️ Dizajnovo krásna sada
✔️ Vyrobená z bambusu
✔️ Antibakteriálne vlastnosti
📌 od 48 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6BANQUET doska na krájanie BRILLANTE

Obľúbená
✔️ Jednoduchá a praktická
✔️ Z bukového dreva
✔️ Cenovo dostupná
✔️ Primerane veľká
📌 od 7 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Tescoma Presto

Pružné dosky na krájanie
✔️ Sada 3 kusov
✔️ Rôzne veľkosti
✔️ Protišmyková vrstva
✔️ Jednoduchá údržba
📌 od 10 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin