Ako vybrať najlepšiu domácu vodáreň? TOP produkty podľa recenzií

voda v dome

Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie domáce vodárne? Ak uvažujete o tom, že zásobovanie nehnuteľnosti vodou vylepšíte výkonnou domácou vodárňou, v nasledujúcej tabuľke nájdete niekoľko zaujímavých modelov, ktoré ponúkajú optimálny výkon a patria k obľúbenej voľbe spotrebiteľov.

Úloha domácej vodárne je zrejmá. Domáca vodáreň zabezpečuje vodu na miestach, ktoré nie sú napojené na verejný vodovod. Pomáha čerpať vodu zo studne, vrtu či iného vodného zdroja. Na to, aby vodu stabilne dopravila na „miesto určenia“ (do vodovodných kohútikov, toalety, práčky či umývačky) využíva tlak. Domáce vodárne sú tak prítomné nielen v rodinných domoch, ale aj v záhradách, na chatách či v iných objektoch, ktoré na svoj bežný chod potrebujú vodu.

Výber domácej vodárne nepatrí k najjednoduchším, no ak sa s najdôležitejšími parametrami zoznámite bližšie, budete vedieť, na čo sa zamerať a akým detailom vzhľadom k vašim požiadavkám venovať pozornosť. Základom je zohľadniť zamýšľané využitie (účel vodárne), umiestnenie vodárne a s tým súvisiace parametre a tiež funkcie, ktoré zabezpečia plynulý a bezpečný chod zariadenia. Zaujímavým zdrojom skúseností a postrehov sú aj v tomto prípade dostupné testy a recenzie domácích vodární.

Najlepšie domáce vodárne podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Grundfos SCALA2

Najlepšia domáca vodáreň na trhu podľa nás
+ Plne integrovaná samonasávacia kompaktná domáca vodáreň
+ Vďaka premyslenej konštrukcii a chladeniu vodou je čerpadlo tiché
+ Má všetky potrebné komponenty pre zaistenie správneho tlaku
+ Je schopné čerpať vodu z hĺbky 8 m
od 558 €
Príkon: 550 W | Max. čerpací výkon: 4800 l/h | Výtlak čerpadla: 45 m | Max. výška sania: 8 m
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Elpumps VB 25/1300 B

+ Tiché motory s dlhou životnosťou
+ Vnútorné aj vonkajšie časti sú vyrobené z antikoróznych materiálov
+ Čerpadlo má samonasávaciu konštrukciu
od 262 €
Príkon: 1300 W | Max. čerpací výkon: 5400 l/h | Výtlak čerpadla: 47 m | Max. výška sania: 9 m
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Gardena LCD Comfort 5000/5E

+ Moderný integrovaný riadiaci ventil zaručuje rýchle sanie
+ Prevádzka je jednoduchá, bezproblémová a praktická
+ Mimoriadne vhodný ako pre mobilné, tak aj stacionárne použitie
od 289 €
Príkon: 1300 W | Max. čerpací výkon: 5000 l/h | Výtlak čerpadla: 50 m | Max. výška sania: 8 m
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Gardena Eco Classic 3000/4

+ Rýchle a bezproblémové uvedenie do prevádzky
+ Pre automatické zásobovanie domácnosti a záhrady vodou
+ Automatické bezpečnostné vypínanie pri prehriatí čerpadla
od 286 €
Príkon: 650 W | Max. čerpací výkon: 2800 l/h | Výtlak čerpadla: 40 m | Max. výška sania: 8 m
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Güde HWA 1100.1 VF 93907

+ Všestranný nástroj môže byť použitý ako záhradné čerpadlo, tak ako domáca vodáreň
+ Vybavené integrovaným vodným filtrom s výmennou kartušou
+ Konštrukcia z ušľachtilej ocele a odolného plastu
od 126 €
Príkon: 1100 W | Max. čerpací výkon: 4600 l/h | Výtlak čerpadla: 46 m | Max. výška sania: 8 m
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Riwall PRO REHS 1224 F

+ Kvalitné a robustné čerpadlo určené na čerpanie a distribúciu vody
+ Veľký predfilter, odolná konštrukcia a výkonová rezerva
+ 24-litrová oceľová nádoba s vnútornou gumovou výstelkou
od 137 €
Príkon: 1200 W | Max. čerpací výkon: 3800 l/h | Výtlak čerpadla: 48 m | Max. výška sania: 7 m
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať domácu vodáreň

Úlohou domácej vodárne je postarať sa o distribúciu pitnej alebo úžitkovej vody. Nejde o zariadenie, ktoré by si vyžadovalo rozsiahlu stavebnú rekonštrukciu, ani nezaberá veľké metre štvorcové plochy. V skutočnosti má domáca vodáreň pomerne kompaktné rozmery, čo z nej robí zariadenie so širokým uplatnením na rôznych miestach. I napriek dostupnosti a veľkému výberu by však každý potenciálny záujemca mal zvážiť, na aký účel chce domácu vodáreň využívať, kde bude domáca vodáreň umiestnená a ako ju zapojí do existujúceho systému.

Čo je domáca vodáreň? Ako funguje?

Domáca vodáreň transportuje vodu z jedného miesta na druhé. Na vstupnej strane vodu čerpá/nasáva (zo studne, z vrtu či iného povrchového zdroja voda) a výstupnej strane vodu vháňa do rozvodov/vodovodných potrubí.

Ide o elektrické zariadenie, ktoré je pripojené do elektrickej siete. Základom domácej vodárne elektromotor, ktorý poháňa čerpadlo. Jeho úlohou je vodu čerpať a transportovať od zdroja vody k tlakovej nádobe. Na rozdiel od samostatného ponorného alebo samostatného povrchového čerpadla, je totiž súčasťou domácej vodárne aj tlaková nádoba s objemom na niekoľko desiatok litrov, ktorá zabezpečuje udržanie tlaku v potrubí. Čerpadlo domácej vodárne sa uvádza do chodu v situácii, kedy tlak v tlakovej nádobe poklesne pod istú nastavenú hodnotu. Nemusí bežať nepretržite. K spusteniu čerpadla opätovne dôjde pri pokles tlaku v tlakovej nádobe. Dočerpaním vody sa tlak vody v nádobe obnoví a čerpadlo sa vypne.

Domácu vodáreň tvorí:

 • čerpadlo, ktoré saním čerpá vodu zo zdroja;
 • elektromotor, ktorý dodáva energiu čerpadlu a ďalším elektricky napájaným komponentom;
 • tlaková nádoba, ktorá uskladňuje niekoľko desiatok litrov vody a udržuje tlak vody v systéme;
 • tlakový spínač, ktorý pri poklese tlaku v tlakovej nádobe zaistí zapnutie čerpadla a čerpadlo vodu do nádoby doplní, a takisto aj dá „signál“ čerpadlu, aby prestalo vodu dopĺňa pri istej nastavenej hodnote tlaku (tzv. vypínacie a zapínacie hodnoty tlaku);
 • spätná klapka, ktorá poskytuje ochranu pred vytečením natlakovanej vody z domácej vodárne.

Kde nájde domáca vodáreň využitie?

Domáce vodárne (označované ako „vodárničky“ alebo „darling“) nájdu uplatnenie na miestach, kde nie je dostatočne vyriešený verejný vodovod, ale aj v situácii, kedy chcete z rôznych dôvodov využívať dostupné zdroje vody (napríklad vodu z vlastnej studne na polievanie záhrady, chod niektorých spotrebičov, kúpanie, …).

Najčastejšie sa domáca vodáreň používa na zásobovanie domu či chaty vodou a na zalievanie záhrady. Uplatnenie tak nájde v rodinných domoch, rekreačných oblastiach a záhradných kolóniách. Využíva sa aj na zvyšovanie tlaku v potrubí, čím rieši problémy s dopravou vody do obydlia alebo záhrady.

Ako prebieha inštalácia domácej vodárne?

Pri inštalácii domácej vodárne postupujte podľa návodu na inštaláciu/používanie.

 • V blízkosti domácej vodárne sa musí nachádzať elektrická zásuvka.
 • Dodržané by mali byť teplotné podmienky prostredia, predovšetkým pri pohľade na minimá a maximá teplôt. Mínusové teploty aj vysoké teploty totiž môžu v dlhodobom meradle poškodiť funkčnosť domácej vodárne a mať negatívny vplyv na jej chod a životnosť. Pri výbere si preto v popise produktu všímajte údaj o prevádzkovej teplote (napríklad od -10 °C po + 40 °C) a zaujímajte sa aj o to, akej teploty vodu dokáže domáca voda čerpať čerpať.
 • Pre domácu vodáreň nájdite bezpečnú, rovnú a chránenú pozíciu, aby na jej chod nemali vplyv nečakané vonkajšie vplyvy. Domáca vodáreň na krivom povrchu bude hlučnejšia.
 • K samotnej inštalácii domácej vodárne potrebujete saciu hadicu (jeden koniec do zdroja vody, druhý koniec na saciu stranu čerpadla) a spojovaciu armatúru na prepojenie výtlačnej strany domácej vodárne s domovým/záhradným rozvodom vody.

Domáca vodáreň by mala byť zvolená tak, aby jej sací výkon, výtlačný výkon a prietok zodpovedali zamýšľanému využitiu. K tomu sa vám zíde krátke zoznámenie s nasledujúcimi parametrami…

voda na záhrade

Domáce vodárne podľa druhu čerpadla

Pri pohľade na bohatú ponuku domácích vodární vás v prvom kroku čaká rozhodovanie o tom, či bude čerpadlo umiestnené na povrchu (a súčasťou celej konštrukcie) alebo sa čerpadlo priamo ponorí do vrtu.

 • Domáca vodáreň s ponorným čerpadlom – Ponorné čerpadlo vhodného priemeru sa na závesnom zariadení spúšťa do úzkeho vrtu s vodou. Slúži na čerpanie pitnej alebo úžitkovej vody z väčších hĺbok. V tomto prípade sa v popise neudáva sacia výška, iba výtlačná výška, nakoľko čerpadlo je umiestnené vo vode a jeho úlohou je vodu dotlačiť do tlakovej nádoby/systému. Ide spravidla o drahšie riešenie. Vítanou prednosťou býva nižšia hlučnosť.
 • Domáca vodáreň s povrchovým čerpadlom – Čerpadlo je umiestnené na povrchu (v miestnosti, vo vodárni, v technickej miestnosti) a zvyčajne je priamo v jednej základovej konštrukcii s tlakovou nádobou. Čerpadlo vodu podľa potreby nasáva. Schopnosti povrchových čerpadiel sú však limitované sacou výškou, ktoré je približne 6 – 10 m. Z väčšej hĺbky vodu nedosiahnu. Tento typ vodární je dostupný v rôznych cenových reláciách (aj lacné domáce vodárne). Slabinou niektorých modelov je vyššia hlučnosť.

Prietok čerpadla domácej vodárne

Prietok čerpadla domácej vodárne voľte podľa toho, akú máte spotrebu vody, resp. na aké účely plánujete vodu používať. Do malej záhradky na polievanie vystačíte s nižším prietokom. Na zásobovanie poschodového rodinného domu vodou už budete potrebovať silnejšie čerpadlo.

Prietok vody sa uvádza v metroch kubických za hodinu (m3/h), v litroch za hodinu (l/h) alebo v litroch za minútu (l/min). Vo všeobecnosti sa na pokrytie potrieb rodinného domu odporúčajú zariadenia s prietokom 2 – 4 m3/h (2000 – 4000 l/h), kým na zalievanie záhrade postačí prietok okolo 1,5 m3/h.

Tento údaj však nehovorí o tom, že by ste každú hodinu mali v dome minúť 2000 l vody. Oveľa reálnejšiu predstavu získate pri prepočte na minúty, teda 2000 l : 60 min = cca 33 l/min. Ak sa v jednej chvíli spustí voda v dome z viacerých vodovodných kohútikov, v chode by bola práčka i umývačka riadu a navyše by došlo aj k spláchnutiu WC, je na vašom zvážení posúdiť, či daných 33 l vody za minútu bude stačiť. V koncovom bode systému môže dôjsť k poklesu tlaku.

Dopravná výška – sacia výška + výtlačná výška

Dopravná výška je pri povrchovom čerpadla daná súčtom sacej výšky a výtlačnej výšky, v prípade ponorného čerpadla je dopravná výška reprezentovaná výtlačnou výškou. Tento údaj zjednodušene hovorí o tom, z akej vzdialenosti/hĺbky dokáže domáca vodáreň vodu dostať (nasať) a ako ďaleko je vodu schopná vytlačiť.

Sacia výška sa interpretuje pre ležaté a zvislé potrubie nasledovne:

 • 1 meter sacej výšky zodpovedá zvislému potrubiu s dĺžkou 1 meter, resp. vodorovnému potrubiu s dĺžkou 10 metrov.

Celkovú saciu výšku zistíte súčtom zvislého aj ležatého potrubia. Ak chcete čerpať vodu zvislým potrubím z hĺbky 6 – 7 m, musí minimálne takouto sacou schopnosťou disponovať aj domáca vodáreň.

Výtlačná výška súvisí s tým, ako ďaleko dokáže domáca vodáreň vodu dotlačiť – teda od vodárne po vodovodný kohútik. Vašou úlohou bude posúdiť rozmery domu a umiestnenie rozvodov vody. V prípade záhrady sa zase zamerajte na najvzdialenejší vodovodný kohútik.

 • 1 meter výtlačnej výšky zodpovedá zvislému potrubiu s dĺžkou 1 meter, resp. vodorovnému potrubiu s dĺžkou 10 metrov.

Voda musí mať istý tlak aj v poslednom vodovodnom kohútiku, preto počítajte s rezervou cca 20 m navyše, čo zodpovedá tlaku 2 bary.

Príkon, výkon a napájanie

Domáca vodáreň je zariadenie, ktoré na svoj chod potrebuje stabilné pripojenie do elektrickej siete. Do chodu sa totiž spúšťa automaticky – v závislosti od čerpania vody zo systému. Väčšina domácich vodární umožňuje zapojenie do klasickej 230 V zásuvky. Extra výkonné modely vyžadujú zapojenie do 400 V trojfázovej zásuvky.

Príkon predurčuje výkon domácej vodárne aj budúcu spotrebu (a to najmä pri vyššej spotrebe vody a častom čerpaní vody). Príkon sa orientačne pohybuje v rozpätí od 600 – 1500 W.

Výkonnejšie domáce vodárne s príkonom cca 1200 – 1500 W budú disponovať vyšším prietokom, lepšími parametrami sacej aj výtlačnej výšky, čo sa premieta do stabilného tlaku v systéme aj pri väčšom odbere v danej chvíli.

Tlaková nádoba

Úlohou tlakovej nádoby je vytlačiť vodu do potrubia. Ponáša sa na zváraný kontajner a môže dosahovať rôzne objemy. Vďaka tlakovej nádobe máte menšiu zásobu vodu okamžite k dispozícii po otvorení vodovodného kohútika, a dokonca aj prúdi pod optimálnym tlakom. Ubúdaním vody však tlak v tlakovej nádobe klesá a akonáhle tlak klesne na tzv. spínací tlak, čerpadlo sa uvedie do chodu a dočerpá chýbajúci objem vody. Po dosiahnutí tzv. vypínacieho tlaku sa čerpadlo vypne.

Aký objem by mala mať tlaková nádoba domácej vodárne? Táto hodnota úzko závisí od frekvencie využívania domácej vodárne a množstva vody, ktoré budete čerpať. Pre malé záhrady a chaty postačí objem nádoby cca 40 l, pre menší bungalov cca 50 – 60 l, pre viacpočetnú rodinu je vhodná nádoba s objemom okolo 80 l.

Dôležité súčasti domácej vodárne

 • Tlakový spínač – Ovláda zapínanie a vypínanie čerpadla v závislosti od tlaku vody v systéme.
 • Spätná klapka – Zabraňuje spätnému toku vody zo systému do prostredia okolo vodárne.
 • Filter – Zachytáva nečistoty v rozvodoch pitnej alebo úžitkovej vody.
 • Ochrana proti chodu nasucho – Pri nedostatočnej hladine vody sa zastaví chod čerpadla, aby nedošlo k jeho poškodeniu.
 • Tepelná ochrana motora – Zabezpečí vypnutie zariadenia, v prípade že by mohlo dôjsť k jeho prehriatiu.
 • Návod na montáž a obsluhu – Dôležitá súčasť balenia, v ktorej nájdete inštalačný návod, prevádzkové teploty a ďalšie náležitosti pre správne sprevádzkovanie.

Aké vlastnosti bude mať kvalitná domáca vodáreň?

Domáca vodáreň má dôležitú úlohu a očakáva sa od nej bezproblémová funkčnosť – a teda zásobovanie vodou kedykoľvek podľa potreby. Ide o zariadenie, ktoré by vám malo vydržať niekoľko rokov v bezporuchovom stave, a tomu často zodpovedá i vyššia obstarávacia cena. Ak chcete domácu vodáreň vybrať s prehľadom a byť so svojou voľbou spokojní, zamerajte sa kľúčové vlastnosti, ktoré sú typické pre kvalitné zariadenia. Medzi ne patrí najmä:

 • robustná a odolná konštrukcia,
 • rýchla inštalácia,
 • spoľahlivá prevádzka,
 • optimálny výkon vzhľadom k príkonu,
 • odolnosť čerpadla proti železitej a vápenatej vode,
 • kvalitné komponenty,
 • zabudovaná tepelná ochrana motora,
 • tichý chod,
 • dobré meno výrobcu,
 • dostupný servis / náhradné diely.

Ceny domácich vodární

Koľko zaplatíte za kvalitnú domácu vodáreň? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch kategórií.

✅ Domáce vodárne do 200 eur

V tejto cene nájdete širokú škálu domácich vodární určených najmä pre menšie objekty – záhradky, chaty či menšie rodinné domy. Viaceré z nich patria medzi obľúbené a veľmi dobre predávané. Pred kúpou si všímajte dôležité parametre – saciu výšku, výtlačnú výšku, prietok vody. Nemusia dosahovať maximálne hodnoty, ani sa to od nich pri danej cene neočakáva. Lepšiu kvalitu spoznáte napríklad i podľa spokojných užívateľských recenzií.

✅ Domáce vodárne od 200 do 400 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie domáce vodárne, presvedčí lepším výkonom aj kvalitou prevedenia. Ide prevažne o domáce vodárne od známych značiek, ktoré majú na konte širší výber domácich vodární s rôznymi druhmi čerpadiel (ako povrchové, tak ponorné). Poradia si s náročnejším využitím a zabezpečia zásobovanie vodou aj vo viacpočetných domácnostiach.

✅ Domáce vodárne od 400 eur

Ak hľadáte riešenie, ktoré zabezpečí spoľahlivú distribúciu vody aj do rozsiahlejšieho objektu alebo veľkého poschodového rodinného domu, vyberte sa medzi drahšie domáce vodárne. Oslovia top výkonom, výbornými parametrami a vysokou kvalitou spracovania. Vyrobené pre intenzívne využívanie a s ohľadom na bezpečnú prevádzku.

Najlepšie značky domácich vodární

Nájsť tú najlepšiu domácu vodáreň pre váš „projekt“, ktorá sa postará o bezproblémové zásobovanie vodou, vyzerá na prvý pohľad ako náročná úloha. Zadefinujte si presné očakávania a poraďte sa so skúsenejšími, aby ste mali domácu vodáreň s dostatočnou rezervou i výkonom. V žiadnom prípade nekupujte domácu vodáreň neznámej značky od pofidérneho predajcu. Aké značky si získali dobré ohlasy a ponúkajú solídne vybavené domáce vodárne na rôzne účely?

 • Grundfos – Moderné, plne vybavené domáce vodárne Grundfos sa vyznačujú tichou prevádzkou, nenáročnou inštaláciou a vysokou spoľahlivosťou. Nájdu širokú škálu uplatnenia v domácnostiach aj záhradách. Vyššia kvalita, vyššia cena.
 • Elpumps – Pre kombináciu priaznivých cien a solídnej odolnosti si značka Elpumps získala silné postavenie v našom regióne. Niektoré povrchové domáce vodárne Elpumps disponujú výškou sania až 9 m.
 • Gardena – Značka Gardena je známa pre široký sortiment záhradného náradia, no v jej portfóliu nájdete i zavlažovacie systémy a čerpadlá. Domáce vodárne s nižším prietokom (vhodné napríklad do záhrady alebo na chatu) oslovia veľmi dobrou cenou a tichou prevádzkou. Drahšie a výkonnejšie modely sa nezľaknú ani intenzívnejšieho využitia v domácnosti.
 • Güde – Ak hľadáte profesionálnu viacobežnú domácu vodáreň, ktorá si poradí aj s prečerpávaním väčšieho množstva vody, pozrite si zaujímavú ponuku nemeckej značky Güde.
 • AL-KO – Skvelá výbava, vysoký tlakový výkon, dlhá životnosť a tichá prevádzka. S tými prednosťami sa o pozornosť kupujúcich uchádzajú domáce vodárne značky AL-KO. Dostupné v rôznych výkonových úrovniach aj cenách.
 • GEKO – Cenovo dostupné domáce vodárne GEKO sú vytvorené pre zásobovanie rodinných domov, chát a iných objektov pitnou alebo úžitkovou vodou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Grundfos SCALA2

Najlepšia domáca vodáreň na trhu podľa nás
+ Plne integrovaná samonasávacia kompaktná domáca vodáreň
+ Vďaka premyslenej konštrukcii a chladeniu vodou je čerpadlo tiché
+ Má všetky potrebné komponenty pre zaistenie správneho tlaku
+ Je schopné čerpať vodu z hĺbky 8 m
od 558 €
Príkon: 550 W | Max. čerpací výkon: 4800 l/h | Výtlak čerpadla: 45 m | Max. výška sania: 8 m
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Elpumps VB 25/1300 B

+ Tiché motory s dlhou životnosťou
+ Vnútorné aj vonkajšie časti sú vyrobené z antikoróznych materiálov
+ Čerpadlo má samonasávaciu konštrukciu
od 262 €
Príkon: 1300 W | Max. čerpací výkon: 5400 l/h | Výtlak čerpadla: 47 m | Max. výška sania: 9 m
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Gardena LCD Comfort 5000/5E

+ Moderný integrovaný riadiaci ventil zaručuje rýchle sanie
+ Prevádzka je jednoduchá, bezproblémová a praktická
+ Mimoriadne vhodný ako pre mobilné, tak aj stacionárne použitie
od 289 €
Príkon: 1300 W | Max. čerpací výkon: 5000 l/h | Výtlak čerpadla: 50 m | Max. výška sania: 8 m
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Gardena Eco Classic 3000/4

+ Rýchle a bezproblémové uvedenie do prevádzky
+ Pre automatické zásobovanie domácnosti a záhrady vodou
+ Automatické bezpečnostné vypínanie pri prehriatí čerpadla
od 286 €
Príkon: 650 W | Max. čerpací výkon: 2800 l/h | Výtlak čerpadla: 40 m | Max. výška sania: 8 m
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Güde HWA 1100.1 VF 93907

+ Všestranný nástroj môže byť použitý ako záhradné čerpadlo, tak ako domáca vodáreň
+ Vybavené integrovaným vodným filtrom s výmennou kartušou
+ Konštrukcia z ušľachtilej ocele a odolného plastu
od 126 €
Príkon: 1100 W | Max. čerpací výkon: 4600 l/h | Výtlak čerpadla: 46 m | Max. výška sania: 8 m
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Riwall PRO REHS 1224 F

+ Kvalitné a robustné čerpadlo určené na čerpanie a distribúciu vody
+ Veľký predfilter, odolná konštrukcia a výkonová rezerva
+ 24-litrová oceľová nádoba s vnútornou gumovou výstelkou
od 137 €
Príkon: 1200 W | Max. čerpací výkon: 3800 l/h | Výtlak čerpadla: 48 m | Max. výška sania: 7 m
⭐ 94 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin