Najlepšie sprchové kúty: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie sprchové kúty
Plánujete projekt novej kúpeľne alebo vás čaká jej väčšia rekonštrukcia? Jedným z dominantných prvkov kúpeľne je sprchovací kút. Dokáže na seba okamžite strhnúť pozornosť a predurčuje vaše pohodlie pri sprchovaní. Ako vybrať ten najlepší sprchový kút, s ktorým budete spokojní aj po dlhšom čase?

Na sprchovacie kúty sa kladú vysoké požiadavky. Musíte zohľadniť priestor, ktorým kúpeľňa disponuje, vhodne umiestniť základné prvky a trvať na dlhej životnosti a nenáročnej údržbe. Kvalitný sprchovací kút dokáže aj v bežnej kúpeľni vytvoriť dojem elegancie až luxusu. Pri jeho výbere však musíte zvážiť viacero dôležitých kritérií.

V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa zamierame na veľkosti sprchovacích kútov, zvážime, či je lepší sprchovací kút s vaničkou alebo bez, pozrieme sa bližšie na najčastejšie používanie materiály, spôsoby otvárania dverí a náročnosť sprchovacieho kúta na priestor. Nesmie chýbať ani rebríček s výborne hodnotenými sprchovacími kútmi, ktoré zanechali dojem na spokojných majiteľov. Ak si chcete byť istejší svojou voľbou, odporúčame zamerať sa aj na dostupné testy a recenzie sprchových kútov.

Najlepšie sprchovacie kúty podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1SIKO štvrťkruh 90x90x200 Multi Mbox

✔️ Profil v lesklom chróme
✔️ Výplň z číreho bezpečnostného skla
✔️ Rokmi overený model
✔️ Celosklenené prevedenie = žiadna práca naviac
✔️ Komplet vybavený - batéria, ručná sprcha, trysky, sifón
📌 od 359 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2CERSANIT štvrťkruh 90x190 SKLO

✔️ Hliníkový profil v chrómovom prevedení
✔️ Číre sklo s povrchovou úpravou EASY CLEAN o sile 5 mm
✔️ Dvere s magnetickým tesnením
✔️ Elegantný dizajn
📌 od 269 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sprchová zástena walk-in
Swiss Aqua Technologies


✔️ Zástena s extrémne odolným sklom 8 mm
✔️ Walk-in bez profilov
✔️ S povrchovou úpravou Easy Clean
✔️ Ultramoderné prevedenie
📌 od 284 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Sprchový kút štvorec
Multi Basic SIKOMUQ80CRCH


✔️ Kvalitný posuvný sprchový kút
✔️ Výplň z bezpečnostného skla
✔️ Detailné spracovanie
✔️ Jednoduché čistenie
📌 od 214 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Ravak Blix BLRV2K 80

✔️ Výplň zo 6 mm bezpečnostného skla
✔️ Tichý pojazdový mechanizmus
✔️ S ochrannou vrstvou AntiCalc
✔️ Výklopný mechanizmus dverí pre jednoduché čistenie
📌 od 209 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Ravak 02V4010011

✔️ Sprchové zalamovacie dvere
✔️ Ideálne do vymurovaného sprchového kútu
✔️ Extra kvalitná hliníková rámová konštrukcia
📌 od 184 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Glass 1989 Step in
✔️ Pevná, voľne stojaca stena
✔️ Obojstranné prevedenie
✔️ Hrúbka bezpečnostného skla 8 mm
📌 od 376 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať sprchový kút

Na čo všetko myslieť pri výbere sprchovacieho kúta? Ak už seriózne uvažujete o sprchovom kúte, dilema vaňa vs. sprchový kút je s najväčšou pravdepodobnosťou vyriešená. Sprchovací kút je dobrou (a častokrát aj jedinou) možnosťou do malých kúpeľní. Objavuje sa však aj v priestorovo veľkorysejších kúpeľniach, v blízkosti plnohodnotne veľkej vane. Do sprchového kúta jednoducho nastúpia malé deti aj ľudia s pohybovými obmedzeniami. Môže byť vybavený masážnymi tryskami, madlami na držanie či stoličkou na sedenie. Celá očista tela prebieha za jeho stenami, čo znamená, že zvyšok kúpeľne zostane bezpečne v suchu.

Nejdeme vás presviedčať o tom, že sprchovací kút je jediná a najsprávnejšia voľba. Chceme vás previesť svetom sprchových kútov tak, aby ste sa ľahšie orientovali v rozmanitých možnostiach a vybrali si do svojej kúpeľne prevedenie, s ktorým budete maximálne spokojní aj po rokoch používania.

Ako vybrať sprchový kút

Sprchové kúty podľa typu konštrukcie

Už na prvý pohľad vidíte medzi sprchovými kútmi rozdiely. Kým niektoré sprchové kúty sú výrazné (najmä svojím tvarom, rámovaním, vzorovanou výplňou), ďalšie sa chcú tváriť nenápadne až neviditeľne (napríklad čistá platňa číreho bezpečnostného skla).

 • Rámové sprchové kúty – Tradičný koncept, ktorý nájdete v rozličných cenových reláciách – od lacných, až po drahé modely. Steny sprchového kúta sú orámované vodorovne aj zvislo. Rám dodáva výplni dostatočnú stabilitu, čo znamená, že samotná konštrukcia znesie aj intenzívnejšie používanie. Nedostatkom je v niektorých prípadoch dizajn a vyššie riziko pre usádzanie vodného kameňa a plesní v miestach orámovania.
 • Polrámové sprchové kúty – Ak chcete, aby výplň sprchového kúta lepšie vynikla, resp. opak – aby sprchový kút v priestore viac splynul, zaujímavou voľbou sú polrámové sprchové kúty, u ktorých absentuje zvislé rámovanie. Z rámu teda vidíte iba horný a spodný lem, čo pôsobí elegantne a čisto.
 • Bezrámové sprchové kúty – Najmodernejším riešením sú sprchové kúty bez rámu. Steny sprchového kúta sú vyrobené z bezpečnostného skla, na ktorom sú osadené iba kovové pánty, madlo a prvky na upevnenie o stenu kúpeľne. Sprchy pôsobia vzdušne, odľahčene a luxusne. Zabezpečenie dokonalého vzhľadu bez šmúh však môže stáť viac úsilia, rovnako tak pozor aj na horlivú a neopatrnú manipuláciu.

Materiál rámu sprchovacích kútov

Duel plast vs. hliníkové profily má jednoznačného víťaza, ktorý vyhráva v kategóriách životnosť, údržba, odolnosť aj vzhľad.

Hliníkové profily na rámových a polrámových konštrukciách vyzerajú veľmi dobre. Môžu byť v lesklej alebo matnej úprave, resp. s farebnou úpravou, ktorú si doladíte ku kúpeľňovým obkladom.

Sprchové kúty s plastovým rámom sú síce lacné a neohrozuje ich korózia, no už po niekoľkých rokoch sa na nich objavujú viditeľné nedostatky, najmä zájdenie bielej do šeda / béžova.

Veľkosť a tvar sprchového kúta

Za základ sa považujú sprchovacie kúty s rozmerom 80×80 cm. Ide o nevyhnutný priestor pre pohodlné sprchovanie dospelého človeka. Ak vám to však centimetre v kúpeľni dovoľujú, jednoznačne lepší pocit budete mať zo sprchového kúta 90×90 cm alebo 80×100 cm. Čoraz častejšie sú dokonca aj sprchovacie kúty s rozmermi 90×120 cm, resp. 90×140 cm.

Okrem priestoru je dôležité zvoliť vhodný tvar tak, aby sa do sprchového kúta dobre nastupovalo. Nevyberajte sa cestou kompromisu. Ponechajte pred dverami sprchovacieho kúta nástup so šírkou minimálne 60 cm. Z akých tvarov máte na výber?

 • Štvorec – Základný tvar, ktorý naplno využíva jeden roh kúpeľne. Zvyšné dve steny tvoria zásteny sprchovacieho kúta. Zaujímavým riešením je vymurovanie priečky v priestore a osadenie iba jednej presklenej steny s dverami.
 • Obdĺžnik – Väčšia alternatíva k štvorcovým sprchovým kútom. V priestranných kúpeľniach sú trendom walk-in sprchovacie kúty (jedna presklená stena, bez vaničky – zarovno s podlahou).
 • Štvrťkruh – Priestorovo najúspornejšie riešenie do malých kúpeľní. K dostaniu aj s hlbokými vaničkami, ktoré môžu deti využívať na kúpanie.
 • Päťuholník – Modernejšia alternatíva k oblým štvrťkruhovým sprchovým kútom. Bočný skosený vstup umožňuje využívať priestor na maximum. Vhodné do stiesnených dispozícií, kedy máte poblíž sprchy práčku alebo umývadlo.
 • Plné “U” – Jeden z novších tvarov dodáva kúpeľni punc elegancie. Sprchový kút tvaru U je zvyčajne osadený do priestoru a v kontakte je iba s jednou stenou.

Naša rada: Pri výbere sprchového kúta si všímajte predovšetkým inštalačné rozmery. Tie bývajú o niekoľko centimetrov väčšie, ako vnútorný priestor sprchového kúta. V kúpeľni rozhodujú milimetre, preto nepotrebujete žiadne nečakané komplikácie navyše.

kúpeľňa so sprchovým kútom

Sprchový kút s vaničkou alebo bez?

Či skôr presnejšie – vanička alebo žľab?

Sprchové kúty s vaničkou sú praktickejšie z hľadiska inštalácie. Vaničku iba osadíte na rovnú podlahu v kúpeľni. Ak sa vám však viac páči moderné bezvaničkové riešenie, nezaobídete sa bez žľabu. V tom prípade ide o stavebný zásah do podlahy, ktorý nemusí byť zrealizovateľný v každej kúpeľni. Zároveň musíte mať istotu precíznej práce, aby voda zo sprchy nestekala do zvyšku kúpeľne a hydroizolácia fungovala na 100 %. Sprchový kút bez vaničky (teda priamo na dlažbu, so žľabom) vyzerá elegantne, splýva s moderne zariadenou kúpeľňou.

Materiál a prevedenie vaničiek

Ak patríte k zástancom tradičného riešenia, potom si na vaničke všímajte hĺbku a materiál.

Väčšinu ponuky tvoria vaničky z akrylátu. Lákajú nižšou cenou, no môžu sa objaviť slabiny. Už pri malých nerovnostiach podlahy (a teda neodbornej inštalácii) sú náchylné na vznik prasklín. Aj tu však rozhoduje cena, ktorá sa premieta do kvality použitého akrylátu. Ďalšími používanými materiálmi sú keramika, smalt a liaty mramor. Za TOP kvalitu sa považuje posledný menovaný, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou a veľmi dobrým pocitom na dotyk bosou nohou.

Pri výbere hĺbky zvážte svoje očakávanie. Ultra nízke vaničky, s hĺbkou cca iba 3 – 4 cm pôsobia esteticky, nerušia celkový dojem z kúpeľne a pri nastupovaní do sprchy nemusíte vyvinúť žiadne úsilie. Najpredávanejšie sprchové kúty s vaničkou ponúkajú hĺbku cca 10 – 15 cm. V ponuke však nájdete aj vaničky s hĺbkou v rozpätí 20 – 40 cm, ktoré využijete na kúpanie detí. Myslite na to, že nastupovanie do hlbokých vaničiek môže byť pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou rovnako komplikované, ako do vane.

Výplň stien

Aká je vaša predstava? Chcete sprchový kút, ktorý vám poskytne pri sprchovaní súkromie alebo hľadáte prevedenie, ktoré každého ohúri svojou nenápadnosťou?

Zariadenie kúpeľne by malo v prvom rade odrážať vkus a potreby domácich. Práve preto sú výplne stien sprchových kútov tak rozmanité.

Kedysi bola jednotkou na trhu plastová výplň – polystyrol, ktorá sa používala v spojení s plastovým rámom. Dnes je na ústupe modernejším materiálom. Plastové výplne sú prevažne matné alebo s jemnou štruktúrou (kvapky, vrásnenie, bublinky), ktorá maskuje prípadné nedostatky materiálu. Táto plastová výplň je totiž náchylnejšie na vznik drobných škrabancov, ktoré by rýchlo pokazili celkový dojem.

Lepšou a na pohľad atraktívnejšou voľbou sú výplne z bezpečnostného skla, ktoré môže byť vyrobené v matnom aj čírom prevedení. Obľúbené sú dokonale priehľadné výplne so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá zabraňuje vytváraniu vodného kameňa a urýchľuje stekanie vody po povrchu. Ak potrebujete isté súkromie, stavte na dekorované sklené výplne – či už po celej ploche, alebo iba v stredovom páse, ktorý prekrýva chúlostivé časti tela.

rohová sprcha

Spôsob otvárania dverí

O kvalite sprchového kúta rozhodujú detaily – hydroizolácia, tesnenie, kvalita spracovania dielov a ich vzájomná súhra. Sprchový kút môže byť vyrobený z tých najlepších materiálov, ak však zlyháva čo i len v jednom komponente pri otváraní dverí, po každom sprchovaní budete čeliť istým nepríjemnostiam.

Viete si predstaviť, že by sa dvere na sprchovom kúte zadrhávali v koľajniciach, oškierali rám alebo nedovierali? Že vás bude deliť iba niekoľko centimetrov od toho, aby sa dali naplno otvoriť?

Pri umiestnení sprchového kúta myslite aj na to, aby mali dvere dostatok miesta na otvorenie a nestál im v ceste žiadny pevný prvok. Našťastie, aj pre menšie kúpeľne, kde klasické otváranie nie je možné, existuje zaujímavé riešenie. Aké sú základné spôsoby otvárania dverí na sprchových kútoch?

 • Posuvné otváranie – Nevystupuje do priestoru sprchy ani kúpeľne. Je priestorovo maximálne úsporné a nedochádza k stekaniu vody zo stien sprchy na podlahu. Nekvalitné posuvné otváranie (alebo ak je sprcha inštalovaná na nerovnom povrchu) však môže zadrhávať, mať komplikované čistenie alebo nedovierať. Na druhej strane, kvalitne navrhnuté posuvné otváranie je osadené na zdvojených ložiskových pojazdoch, umožňuje variabilnú inštaláciu pevnej a posuvnej časti a pri posunoch je dokonale tiché.
 • Zalamovacie otváranie – Dvere sú po šírke rozdelené na dva užšie panely. Potiahnutím madla sa dvere smerom dovnútra zložia na polovicu a odhrniete ich do strany. Opäť ide o riešenie, pri ktorom steká voda zo stien sprchového kúta priamo do vaničky. Aby ste zo sprchy bez problémov vystúpili, potrebuje sprcha dostatočnú hĺbku. Odpadá komplikované čistenie drážok.
 • Krídlové otváranie (na pántoch, tzv. “lietačky”) – Do kúpeľne, ktorá netrpí nedostatkom priestoru si môžete zaobstarať aj štýlové pántové otváranie, podobne ako na bežných dverách. Zvyčajne sa otvára smerom von, do priestoru kúpeľne. Dvere môžu byť jednokrídlové alebo dvojkrídlové, opatrené magnetickým tesnením. Ako je to s odtekaním vody? Súčasťou dverí by mala byť odtoková zberná drážka.

Ceny sprchovacích kútov

Koľko investovať do sprchového kúta? V prvom rade, isto vás nemusíme presviedčať, že ide o dôležitú a trvácnu súčasť kúpeľne, preto si na svoj výber vyhraďte dostatok času. V druhom kroku zvážte miesto.

Ak ide o menšiu kúpeľňu pre hostí, vystačíte s priemerným modelom. Na sprchovom kúte v hlavnej kúpeľni, ktorý bude používaný každý deň, už musíte mať kvalitné materiály, ktoré neprídu o svoje prednosti ani po rokoch používania.

Pre rýchlejšiu orientáciu sme sprchové kúty rozdelili do 3 základných cenových kategórií.

✅ Sprchovacie kúty do 200 eur

Jednoduché modely vhodné do menších kúpeľní so štandardnou vaničkou v cene, ale aj bez vaničky. Vhodné pre menej náročných kupujúcich, ktorí uprednostňujú priaznivú cenu pred moderným dizajnom.

✅ Sprchovacie kúty od 200 do 400 eur

Aktuálne najpredávanejšie sprchové kúty ponúkajú optimálny pomer cena / kvalita. V tejto cene už nájdete zaujímavú tvarovú aj materiálovú rozmanitosť. Vďaka tomu máte veľmi dobrý predpoklad, že nájdete model presne podľa svojich predstáv a rozmerov vyhradených v kúpeľni.

✅ Sprchovacie kúty od 400 eur

Kategória s najlepšie hodnotenými sprchovacími kútmi. Dominuje čistý dizajn, kvalitné bezpečnostné sklo, elegantný hliníkový rám, precízne spracované detaily s dôrazom na dlhú životnosť a jednoduchú údržbu.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1SIKO štvrťkruh 90x90x200 Multi Mbox

✔️ Profil v lesklom chróme
✔️ Výplň z číreho bezpečnostného skla
✔️ Rokmi overený model
✔️ Celosklenené prevedenie = žiadna práca naviac
✔️ Komplet vybavený - batéria, ručná sprcha, trysky, sifón
📌 od 359 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2CERSANIT štvrťkruh 90x190 SKLO

✔️ Hliníkový profil v chrómovom prevedení
✔️ Číre sklo s povrchovou úpravou EASY CLEAN o sile 5 mm
✔️ Dvere s magnetickým tesnením
✔️ Elegantný dizajn
📌 od 269 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sprchová zástena walk-in
Swiss Aqua Technologies


✔️ Zástena s extrémne odolným sklom 8 mm
✔️ Walk-in bez profilov
✔️ S povrchovou úpravou Easy Clean
✔️ Ultramoderné prevedenie
📌 od 284 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Sprchový kút štvorec
Multi Basic SIKOMUQ80CRCH


✔️ Kvalitný posuvný sprchový kút
✔️ Výplň z bezpečnostného skla
✔️ Detailné spracovanie
✔️ Jednoduché čistenie
📌 od 214 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Ravak Blix BLRV2K 80

✔️ Výplň zo 6 mm bezpečnostného skla
✔️ Tichý pojazdový mechanizmus
✔️ S ochrannou vrstvou AntiCalc
✔️ Výklopný mechanizmus dverí pre jednoduché čistenie
📌 od 209 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Ravak 02V4010011

✔️ Sprchové zalamovacie dvere
✔️ Ideálne do vymurovaného sprchového kútu
✔️ Extra kvalitná hliníková rámová konštrukcia
📌 od 184 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Glass 1989 Step in
✔️ Pevná, voľne stojaca stena
✔️ Obojstranné prevedenie
✔️ Hrúbka bezpečnostného skla 8 mm
📌 od 376 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin