Najlepšie veslovacie trenažéry: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Veslovací trenažér je výbornou voľbou nielen pre aktívnych športovcov. Aj keď nie je tak pretláčaný ako bežecké pásy či stacionárne bicykle, predstava veslovania v domácom prostredí už nemusí byť vôbec vzdialená. Tento typ trenažéru má potenciál osloviť svojou komplexnosťou. Iba máloktorá “mašina” totiž v takej miere precvičí až 80 % zo všetkých svalových skupín. Poskytne vám silový aj kardio tréning a dokonca pomôže aj pri chudnutí. Je tu však jedna zásadná otázka – ako vybrať najlepší veslársky trenážér, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám?

Pozrime sa na základné otázky:

  • Aká je vaša súčasná fyzická kondícia?
  • Ste “vodák” celým srdcom a nechcete prísť o formu ani počas zimy, alebo ste si veslársky trenažér iba pár krát skúsili v posilňovni?
  • Máte doma dostatok miesta, kde môže tento typ trenažéra stáť, či hľadáte skladaciu konštrukciu?
  • Aký máte rozpočet?

Nasledujúceho sprievodcu sme vytvorili tak, aby ste si dokázali vyfiltrovať vhodný trenažér presne podľa svojich požiadaviek – či ste začiatočník, alebo máte na prístroj tohto typu vyššie nároky. Na úvod je však dobré však dobré poznamenať, že v posilňovniach si zacvičíte na profesionálnych strojoch, ktoré sú stavané na vysokú, niekoľkohodinovú záťaž denne. Ak plánujete cvičiť trikrát týždenne, nemusíte kupovať niekoľkotisícový model.

Okrem všeobecných rád a delení, vám predstavíme aj základné cenové relácie a renomovaných výrobcov v tejto oblasti. Prešli sme testy a recenzie vesovacích trenažérov a výsledkom zhodnotenia všetkých plusov a mínusov je prehľadná tabuľka s modelmi, ktoré majú vo svojej cenovej kategórii a výbave vždy čosi naviac nad konkurenciou. Premýšľate, či je pre vás veslársky trenažér vhodnou voľbou? Už za pár minút čítania budete mať jasno!

Najlepšie veslovacie trenažéry na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Concept2 D/PM5

Brzdný systém: odpor vzduchu
Regulácia záťaže: elektronická
Nosnosť: 225 kg
Hmotnosť: 28 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1040 € Čítať recenzie
#2NORDICTRACK RX800

Brzdný systém: odpor vzduchu
Regulácia záťaže: ručne
Nosnosť: 130 kg
Hmotnosť: 45 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]650 € Čítať recenzie
#3inSPORTline Yukona

Brzdný systém: magneticky
Regulácia záťaže: elektronická
Nosnosť: 110 kg
Hmotnosť: 20,5 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]300 € Čítať recenzie
#4inSPORTline Thenar

Brzdný systém: magnetický
Regulácia záťaže: ručne
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 31,2 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]345 € Čítať recenzie
#5Veslovací trenažér 500 DOMYOS

Brzdný systém: magnetický
Regulácia záťaže: elektronická
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 37 kg
Skladací mechanizmus: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]375 € Čítať recenzie
#6Capital Sports Stream M2

Brzdný systém: vzduchovo-magnetický
Regulácia záťaže: elektronická
Nosnosť: 100 kg
Hmotnosť: 33,5 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]500 € Čítať recenzie

Ako vybrať veslovací trenažér

Na trhu sa môžete stretnúť s veslovacími trenažérmi, ktoré sa líšia v kľúčových vlastnostiach a je dobré ich poznať. K nim patrí predovšetkým brzdný systém, spôsob ovládania záťaže, či konštrukčná odolnosť. Vo všeobecnosti platí, že rastúca cena súvisí priamo úmerne aj s kvalitou a odolnosťou trenažéra. Počítajte s tým, že lacný veslovací trenažér v základe simuluje iba taký pohyb pri veslovaní, ktorý nemusí byť plynulý a občas vami trhne. Jeho drahší náprotivok však aj pri “veslovaní” v obývačke verne napodobní pravý odpor vody, dokonca aj so zvukom žblnkotania. Prečo sa oplatí veslovať? Počuli ste už o prínose veslovanie a chcete si to vyskúšať aj v pohodlí domáceho prostredia?

Veslovací trenažér Capital Sports Stream M2

Veslovací trenažér Capital Sports Stream M2

Veslovací trenažér: Na chudnutie, budovanie sily aj kondície

Ešte donedávna boli stroje tohto typu určené predovšetkým pre aktívnych športovcov a profesionálnych veslárov, ktorí sa potrebovali udržať v dokonalej forme aj mimo sezónu. Veľkej popularite sa však momentálne tešia v posilňovniach, športových klubovniach a na veslárskych strojoch súťažia medzi sebou už dokonca aj tímy stredoškolákov. Má veslovací trenažér potenciál poraziť bežecký pás?

Na bežeckom páse vykonávate pohyb, ktorý bežne poznáte – teda rýchlu chôdzu alebo beh. Ak ste ešte doteraz necvičili na veslovacom trenažéri, po jednom tréningu môžete zrazu cítiť svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Veslovanie je špecifický pohyb, pri ktorom sa komplexne zapájajú svaly rúk, chrbta, brucha a celých nôh. Pri cvičení dokáže precvičiť až 80 % svalov a čo naviac, ide o kardiovaskulárne cvičenie, pri ktorom rastie tep vášho srdca.

Pravidelným tréningom posiľňujete srdce, zvyšujete pľúcnu kapacitu, budujete svaly a máte skvelú príležitosť efektívne zredukovať svoju hmotnosť. Áno, veslovacie trenažéry sú presne tým typom workoutu, pri ktorom sa chudne, formuje a zlepšuje fyzická kondícia.

Typy veslovacích trenažérov

Poďme si teraz bližšie predstaviť kategórie veslovacích trenažérov podľa technológie brzdného systému. Niektoré využívajú pomerne jednoduchý (a žiaľ aj opotrebovateľný) brdzný systém, ďalšie vám výborne umožňujú posúvať svoju výkonnosť a nezľaknú sa ani intenzívneho používania.

⏩ Veslovacie trenažéry s pružným lanom

Ide o úplne základné lacné prevedenie, kde vám záťaž kladie gumový expander. Siahajú po nich začiatočníci, no nemusia byť dobrou voľbou ani na rozbeh. Pohyb pri tréningu totiž nie je plynulý a od pokračovania môžu skôr odradiť. Navyše, tieto laná (expandéry) sa časom vyťahajú.

⏩ Veslovacie trenažéry s hydraulickými tlmičmi

Odpor pri veslovaní kladú hydraulické piesty s vodou alebo vzduchom. Mechanicky (ručne) meníte záťaž pootočením koncovky so stupnicou záťaže. Vďaka tejto technológii brzdného systému nie je trenažér prehnane veľký. Býva voľbou začiatočníkov, ktorí si nechcú zapratať byt veľkým strojom. Životnosť tlmičov je v závislosti od používania 2 – 5 rokov. Pohyb pri veslovaní nie je úplne prirodzený, no lepší v porovnaní s prvou kategóriou.

⏩ Veslovacie trenažéry s magnetickou brzdou

Stredná trieda veslovacích trenažérov dostala do výbavy magnetickú brzdu. Tento spôsob vytvárania odporu (alebo aj záťaže) je pomerne často využívaný aj pri stacionárnych bicykloch a eliptických trenažéroch. Odpor vzniká pôsobením permanentných magnetov, ktoré sa približujú alebo vzďaľujú od zotrvačníka, čím dochádza k zmenám magnetického poľa a následne k zmene brzdného účinku. Magnety sú zvyčajne umiestnené na lište a ich vzájomným posúvaním ovplyvňujete záťaž pri veslovaní. Nastavenie môže prebiehať manuálne alebo elektronicky. Výhodou je dobrá cenová dostupnosť, solídny výber, tichý chod a široký rozsah nastavenia záťaže.

⏩ Vzduchové veslovacie trenažéry

Hľadáte veslovací trenažér s príjemným záberom, na ktorom je pohyb rovnako prirodzený ako v člne? Zaujímavým riešením sú trenažéry, ktorých súčasťou odporového mechanizmu sú vetráky s lopatkami. Reguláciou smeru lopatiek nastavujete záťaž. Nájdete ich aj vo fitnesscentrách, kde ich jediná nevýhoda – vyššia hlučnosť – zaniká v hluku ďalších strojov.

⏩ Magneticko-vzduchové veslovacie trenažéry

Táto kategória trenažérov predstavuje ideálnu kombináciu, dokonca aj pre náročných aktívnych športovcov. Spája plynulosť vzduchových trenažérov s tichosťou a širokým rozsahom nastavenia záťaže, aký nájdete u magnetických. Zvyčajne majú výborne vybavený počítač s pokročilými meracími funkciami a záťaž môžete nastavovať pohodlne – elektronicky a dokonca aj bezdrôtovo.

⏩ Vodné veslovacie trenažéry

Tento typ trenažéra je tak trochu otázkou kompromisu. Na jednej strane “veslujete” proti skutočnej vode (odpor kladie voda v nádrži), na druhej strane je nastavenie záťaže priamo závislé od dolievania, resp. odlievania vody, ak to preženiete. Vodný veslovací trenažér “žblnká”, je rozmerovo aj váhovo väčší a jeho plnohodnotné využitie je skôr pre komerčné účely.

Video

Regulácia záťaže

Regulácia záťaže úzko súvisí s cenou aj použitým brzdným systémom. Pre lacnejšie veslovacie trenažéry je typická mechanická regulácia, kedy musíte jednoducho pootočiť kolieskom alebo posunúť regulátor na stupnici záťaže. Pri prestavovaní záťaže musíte s veslovaním na chvíľu prestať.

Ak sa rozhodnete pre trenažéry s elektronickou reguláciou (najčastejšie na displeji), odpor nastavujete tlačidlami “+” a “-”, alebo máte na výber niektorý z prednastavených programov, ktorý záťaž reguluje priebežne, podľa profilu trate, resp. sa záťaž prispôsobuje tepu vášho srdca. Niektoré drahšie stroje majú možnosť regulácie vyriešenú dokonca už aj bezdrôtovo – priamo v rukoväti trenažéra.

Samostatnou kapitolou sú už spomínané vodné trenažéry, kde k regulácii odporu dochádza dolievaním vody do nádrže.

Pojazd veslovacieho trenažéra

Nevyhnutnou súčasťou veslovacieho trenažéra je horizontálna os osadená sedadlom. Táto časť sa nazýva aj pojazd. Zaujímať by vás mala jeho dĺžka. Ak máte výšku do 180 – 185 cm, budú vám vyhovovať zrejme všetky veslovacie trenažéry, aké na našom trhu nájdete. Ak ste vyšší, musíte v popisoch modelov sledovať informáciu, pre akú maximálnu výšku sú vhodné. Pri veslovaní by ste mali totiž vykonávať pohyb v plnom zábere. Ak tomu tak nebude, cvičenie bude nepohodlné a aj menej účinné.

Sedlo sa pozdĺž kovovej osi pohybuje pomocou koliesok. Tie môžu byť plastové (rýchlejšie sa opotrebúvajú, typické pre lacnejšie modely), alebo je pojazd vybavený ložiskami (sú trvácne, vhodné na vyššiu zátaž a tiché).

Rozmery vs. priestor

Vopred si premyslite, kde veslovací trenažér umiestnite. Nedá sa zasunúť pod posteľ, ani rýchlo odložiť do skrine. Najväčší priestor prirodzene zaberá na dĺžku. K dostaniu sú aj skladacie veslovacie trenažéry, ktoré majú najčastejšie vo výbave transportné kolieska. Získate mobilný cvičebný stroj s hmotnosťou od 15 – 45 kg. Nižšia robustnosť je vítaná najmä v menších priestoroch. Ak plánujete intenzívny tréning, voľte pevné prevedenie, ktoré vydrží vysokú záťaž.

Nosnosť veslovacieho trenažéra

Nosnosť veslovacieho trenažéra netreba podceniť. Predovšetkým, ak vážite viac a máte vyhliadnuté modely s nosnosťou blízko vašej váhy. Vždy rátajte s rezervou minimálne 20 %. Ak vážite napríklad 85 kg, je pre vás lepšou voľbou veslovací trenažér s nosnosťou 150 kg (nie 100 kg). Stroj s vyššou nosnosťou totiž menej podlieha opotrebovaniu. Do špičkových strojov sa môžete smelo oprieť. Nosnosť býva až 200 kg.

Aké údaje veslovací trenažér meria?

Dokonca už aj tie najlacnejšie veslovacie trenažéry sú vybavené počítačom – ide o merač s obrazovkou, ktorý je umiestnený na hlavnej konzole. V základnom prevedení ide o jednoduchý nepodsvietený displej, z ktorého môžete odčítať údaje o čase, rýchlosti, prejdenej vzdialenosti a odhadovanom počte spálených kalórií.

Lepšie vybavené veslovacie trenažéry už používajú pokročilejšiu metriku a vyhodnocovanie výkonu. Ich súčasťou môže byť aj hrudný pás, ktorý meria tep srdca a v závislosti od toho mení záťaž a “profil trate”. Ovládanie záťaže sa teda môže diať elektronicky, ale aj automaticky – v závislosti od zvoleného programu.

Pomerne vyhľadávanou funkciou sú prednastavené programy a súťažné režimy, ktoré simulujú veslovanie na skutočnej vode a menia záťaž v rôznej “etape” trate tak, aby ste pri cvičení nešli jedným stereotypným tempom.

Údržba a záručný servis

Skôr, ako rozhodnete kúpiť vyhliadnutý veslovací trenažér, zistite, aké sú podmienky záručného a pozáručného servisu. Je pre vás dôležitá predovšetkým informácia, či tento servis dokáže zabezpečiť samotný predajca (e-shop, kamenná predajňa), ale je potrebné kontaktovať výrobcu. V ideálnom prípade získate kontakt na autorizovaný servis. Ak ide o komplikovanejší stroj vo vyššej cene, neváhajte a využite možnosť odbornej montáže priamo u vás doma alebo posilňovni. Získate istotu, že všetky komponenty sú osadené presne podľa návodu.

Video

Ceny veslovacích trenažérov

Cena veslovacieho trenažéru odráža mnohé faktory. Medzi nimi predovšetkým kvalitu použitých komponentov, technológiu brzdného systému, nosnosť a životnosť.

✅ Veslovacie trenažéry do 300 eur

Ak ste ešte neveslovali a chcete tento typ posilňovacieho stroja vyskúšať, na úvod vystačíte aj s lacnejším modelom. Najčastejšie ide o veslovacie trenažéry s magnetickým brzdným systémom, alebo sa o odpor starajú hydraulické tlmiče. Pripravte sa však na to, že nejde o pohyb, ktorý by bol vo všetkých ohľadoch dokonalý. Na stroji sa síce poriadne zapotíte, no z veslovania nemusíte mať príjemný pocit. Naviac – funkcie počítača a aj spôsob ovládanie záťaže budú patriť k základným. Nosnosť je priemerne do 120 kg.

✅ Veslovacie trenažéry do 600 eur

V strednej cenovej kategórii nájdete viaceré aktuálne najpredávanejšie veslovacie trenažéry vhodné pre domáce použitie. K ich prednostiam patrí kvalitný magnetický brzdný systém, vyššia odolnosť konštrukcie a pomerne vyhľadávaná možnosť zloženia trenažéru. Počítač dostáva do výbavy prednastavené programy s rôznou intenzitou a náročnosťou tréningu. Samozrejmosťou sú kvalitné protišmykové prvky a komfortný pojazd osadený kvalitnými zapuzdrenými ložiskami. Nosnosť trenažérov je priemerne 150 kg.

✅ Veslovacie trenažéry od 600 eur

Ak už máte za sebou veslárske skúsenosti a vyskúšali ste tento typ stroja v niekoľkých posilňovniach, predchádzajúce cenové kategórie vás zrejme neoslovia. Potrebujete totiž kvalitný veslovací trenažér, ktorý vám umožní zlepšovať sa. Za svoju investíciu získate výborne vybavený trenažér so špičkovými komponentami a funkciami, ktorý je stavaný aj na intenzívne používanie. Pohyb na ňom si môžete užívať plynule a v plnom zábere. Nosnosť trenažérov s vyššou cenou je približne 150 – 200 kg.

Najlepšie značky veslovacích trenažérov

Veslovací trenažér je vo väčšine prípadov investícia vyššia, ako pri iných cvičebných strojoch. Nie je ešte pre domáce použitie natoľko rozšírený, aby si konkurencia navzájom tlačila ceny dolu. Pre kupujúceho je však dobrou správou, že na tento typ trenažéra sa špecializujú skutoční odborníci, ktorí pôvodne vytvárali stroje predovšetkým pre profi športovcov. Nazreli sme do zahraničných testov veslovacích trenažérov, kde sme našli TOP značky s výbornými hodnoteniami. Do nasleujúceho zoznamu sme však pridali aj pár výrobcov, ktorých veslovacie trenažéry ponúkajú optimálny pomer cena/kvalita, dobre sa predávajú a od našincov získavajú veľmi dobré hodnotenia.

  • Norditrack – Americká značka NordicTrack , patrí už viac ako 30 rokov medzi tie najlepšie značky fitness zariadení pre domáce použitie, pričom je zameraná najmä na “kardio stroje”. Dôraz je kladený predovšetkým na vysokú kvalitu spracovania.
  • Concept2 – Jedna z najprestížnejších značiek bola založená profesionálnymi športovcami, ktorí s veslovaním uspeli aj na majstrovstvách sveta. Už v roku 1981 vytvorili prvý veslovací trenažér, ktorý sa stal hitom. V tejto oblasti patrí značka k trend makerom a v jej ponuke nájdete kvalitné veslovacie trenažéry vhodné pre náročných aj pre športovcov.
  • Insportline – Jeden z najväčších predajcov športových strojov a vybavenia si pod svoj záštitu vzal aj predaj veslovacích trenažérov, ktoré ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/kvalita a dlhodobo patria k najpredávanejším na našom trhu.
  • Kettler – Zaujímavou alternatívou sú aj veslovacie trenažéry od nemeckej značky Kettler. Obsadili stredné cenové pásmo a do výbavy dostali všetko, čo pre komfortný domáci tréning potrebujete. Sprevádzajú ich výborné recenzie zo zahraničia.
  • Domyos (Decathlon) – Veslovacie trenažéry Domyos nájdete výhradne u predajcu Decathlon. Majú nízku cenu a sú vhodné predovšetkým pre menej náročných kupujúcich.
  • Capital Sports – Nemecká značka Capital Sports, ktorá sa špecializuje na výrobu strojov, náčinia, príslušenstva a oblečenia pre všetky rôzne druhy cvičení a športov zaujme svojimi dobre skonštruovanými vodnými veslovacími trenažérmi.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Concept2 D/PM5

Brzdný systém: odpor vzduchu
Regulácia záťaže: elektronická
Nosnosť: 225 kg
Hmotnosť: 28 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1040 € Čítať recenzie
#2NORDICTRACK RX800

Brzdný systém: odpor vzduchu
Regulácia záťaže: ručne
Nosnosť: 130 kg
Hmotnosť: 45 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]650 € Čítať recenzie
#3inSPORTline Yukona

Brzdný systém: magneticky
Regulácia záťaže: elektronická
Nosnosť: 110 kg
Hmotnosť: 20,5 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]300 € Čítať recenzie
#4inSPORTline Thenar

Brzdný systém: magnetický
Regulácia záťaže: ručne
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 31,2 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]345 € Čítať recenzie
#5Veslovací trenažér 500 DOMYOS

Brzdný systém: magnetický
Regulácia záťaže: elektronická
Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 37 kg
Skladací mechanizmus: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]375 € Čítať recenzie
#6Capital Sports Stream M2

Brzdný systém: vzduchovo-magnetický
Regulácia záťaže: elektronická
Nosnosť: 100 kg
Hmotnosť: 33,5 kg
Skladací mechanizmus: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]500 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového veslovacieho trenažéra. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší veslovací trenažér na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin