Najlepšie tenisové rakety: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie tenisové raketyBez tenisovej rakety sa tenis jednoducho hrať nedá. Tento druh športového vybavenia je nevyhnutnosťou a potrebujete ju od prvých pokusov o údery. O tom, či vám tenisová raketa sadne do ruky, umožní zlepšovať sa a nad súperom vyhrávať, rozhoduje viacero dôležitých technických parametrov. Spoločne sa poďme pozrieť na to, ako podľa nich vybrať vhodnú tenisovú raketu. Zároveň odporúčame aj pozrieť si tabuľku s tipmi na najlepšie tenisové rakety v kategóriách – pre tenistov pokročilých, rekreačných aj začiatočníkov.

Prečo je lepšie si tenisovú raketu kúpiť, ako požičiavať na kurte alebo v klube? Pretože vo vlastnej rakete dokážete spojiť viacero individuálnych požiadaviek – počnúc vašou úrovňou a schopnosťami, až po prevedenie rakety, ktoré dokáže ovplyvniť rýchlosť a presnosť odpalu tenisovej loptičky. Ak totiž patríte k začínajúcim alebo rekreačným hráčom, budete klásť dôraz na komfort a cenu primeranú kvalite. Raketa pre profesionála by u vás zatiaľ nenašla využitie, no výdavky na tento elegantný biely šport by zrejme predražila.

Na to, aby ste si vytvorili komplexný obraz, potrebujete aj reálne názory užívateľov. Práve preto sme prešli recenzie tenisových rakiet, odborné testy aj diskusie. Skúsenosti s používaním pri hre dokážu doplniť obraz o rakete, keďže popisy v športových obchodoch sú často oklieštené iba na základné číselné údaje, ktoré laika príliš nenasmerujú. Avšak pri výbere tenisových rakiet sú názory veľmi subjektívne. To, čo plne vyhovuje jednému, môže byť u druhého veľkým sklamaním. Práve preto je súčasťou nášho sprievodcu výberom aj zoznam značiek, v ktorých ponuke nájdete kvalitné tenisové rakety s veľmi dobrými hodnoteniami.

Najlepšie tenisové rakety na trhu

 ProduktInfoHodnoteniaCena (od) 
Pre pokročilých a profi hráčov
#1Babolat Pure Aero 2019

Hral: Rafael Nadal

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 645 cm2
Hmotnosť: 300 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 320 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
5 out of 5 stars (5 / 5)190 € Čítať recenzie
#2Babolat Pure Strike 18/20 2020

Hral: Dominic Thiem

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus1 (MP1 601-644 cm2) 632 cm2
Hmotnosť: 305 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 320 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
5 out of 5 stars (5 / 5)175 € Čítať recenzie
#3Head Graphene 360+ Speed PRO

Hral: Novak Djokovič

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 645 cm2
Hmotnosť: 310 g
Vyváženie rakety: vyváženie k ruke (menej ako 320 mm) 315 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
5 out of 5 stars (5 / 5)195 € Čítať recenzie
Pre začiatočníkov a mierne pokročilých hráčov
#1Head Graphene Touch Speed Elite

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 645 cm2
Hmotnosť: 285 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 320 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
5 out of 5 stars (5 / 5)96 € Čítať recenzie
#2Babolat Boost Aero 2019

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 660 cm2
Hmotnosť: 260 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 340 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)70 € Čítať recenzie
#3TR900 ARTENGO

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 645 cm2
Hmotnosť: 285 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 325 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)75 € Čítať recenzie
#4Head Ti. Reward

Kategória a veľkosť hlavy: OverSize (OS 690-739 cm2) 709 cm2
Hmotnosť: 285 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 325 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)29 € Čítať recenzie

Ako vybrať tenisovú raketu

Po prečítaní nasledujúcich riadkov dokážete spoľahlivo rozlíšiť, či je tenisová raketa vhodná pre začiatočníka alebo pokročilého hráča. Zoznámite sa s množstvom čísel, ktoré zapadnú do mozaiky a pomôžu vám nájsť cestu k ideálnemu športovému vybaveniu. Nie je to tak náročné, ako sa na prvý pohľad zdá. Základom je myslieť na radosť z hry a využiť príležitosť zlepšovať sa.

Na čo sa zamerať? Ak chcete zúžiť svoj výber na niekoľko horúcich adeptov, rozhodovať bude:

 • hmotnosť rakety
 • veľkosť hlavy
 • vyváženie rakety
 • prevedenie rukoväte (gripu)

Ďalšími nezanedbateľnými faktormi budú schopnosti tenistu, pohlavie, cena, ale aj značka tenisovej rakety.

ako vybrať tenisovú raketu

⏩ Hmotnosť rakety

Hmotnosť rakety sa udáva v gramoch a v prípade „dospeláckych“ veľkostí ide o hmotnosť bez výpletu. Podľa hmotnosti sa rakety delia na:

 • Ľahké rakety – hmotnosť približne od 220 – 280 g: Sú určené najmä pre deti, juniorov, začiatočníkov a ženy. Ide o ľahko ovládateľné rakety určené pre hráčov s menšou silou. Ruku rýchlo neunavia, preto nemusíte mať ani závodnú kondíciu. Nevýhodou je však nižšia presnosť aj sila pri údere do loptičky.
 • Stredne ťažké rakety – hmotnosť od 280 – 310 g: Sú určené pre pokročilých tenistov a športových hráčov. Na ovládanie rakety už musíte disponovať istou kondíciou a silou v ruke. Do hry vnáša lepší švih aj presnosť. Pre profi tenistu by však bola ešte málo stabilná.
 • Ťažké rakety – hmotnosť od 310 g: Sú určené pre profesionálnych hráčov tenisu. Aby pracovali v prospech tenistu, je nevyhnutné perfektné zvládnutie techniky a dostatočná sila v ruke. Odmenou je vysoká presnosť, stabilita aj rýchly švih.

⏩ Veľkosť hlavy

Hlava je najdôležitejšou časťou rakety. Jej súčasťou je výplet. Veľkosť plochy hlavy sa udáva v centimetroch štvorcových alebo palcoch štvorcových. Čím väčšiu hlavu raketa má, tým je väčšia šanca, že sa vám loptičku podarí zasiahnuť, no zároveň s rastúcou plochou hlavy klesá presnosť nasmerovania a loptička nemusí skončiť tam, kde ste očakávali. Ako vybrať tenisovú raketu podľa veľkosti hlavy? Opäť budú rozhodujúcim faktorom hráčske schopnosti.

 • Veľká hlava (Over-size, viac ako 690 cm2): Ideálna veľkosť pre začínajúcich a „sviatočných“ hráčov. Väčšia plocha zvyšuje šancu, že loptičku zasiahnete a z hry neujdete po prvých minútach nezdaru. Raketa s veľkou hlavou sú však menej presné.
 • Stredná hlava (Mid-plus, od 600 do 690 cm2): Hráčovi, ktorý by sám seba zaradil k pokročilým, poskytuje takáto veľkosť hlavy optimálny pomer výhod a nevýhod. Plocha výpletu je priemerne veľká a zároveň aj priemerne presná, no dáva priestor na zlepšovanie a radosť z aktívnej hry aj víťazstva
 • Malá hlava (Mid-size, menej ako 600 cm2): Ide o veľkosť, ktorej výhody ocení profesionálny hráč. Menšia plocha hlavy rakety má aj menší sweetspot (optimálny bod dopadu) a vyžaduje vysokú presnosť. Zároveň sa však do hlavy prenáša z ruky veľká energia, a loptička poletí vysokou rýchlosťou.

⏩ Vyváženie rakety

Tretím, nemenej dôležitým parametrom je vyváženie rakety, t.j. umiestnenie ťažiska, alebo inak aj balančný bod. Uvádza sa v centimetroch alebo milimetroch a ide o vzdialenosť od konca rukoväte smerom k stredu rakety. Tenisová raketa môže mať ťažisko v hlave, v strede alebo v rukoväti.

Ako toto rozloženie hmotnosti vplýva na charakter hry?

 • Vyváženie do hlavy – 345 mm a viac: Ťažisko umiestnené do hlavy pomáha zosilniť úder. Takéto vyváženie je vhodné najmä pre začiatočníkov, ktorí ešte nemajú takú kondíciu, aby dali do úderu poriadny švih.
 • Vyváženie do stredu – od 325 – 345 mm: Kompromis ideálny pre pokročilých hráčov, ktorí už vedia ako s raketou narábať. Čím bližšie je ťažisko smerom k ruke, tým môže byť hmotnosť rakety vyššia a vy ju v ruke natoľko nepocitíte.
 • Vyváženie do rukoväte – menej ako 325 mm: Riešenie vhodné pre profesionálnych tenistov. Raketa s ťažiskom v ruke môže mať už vyššiu hmotnosť, no aj napriek tomu ruku zbytočne neunaví. Zároveň je hlava rakety ľahšia, manévrovateľnejšia, rýchlejšia, no na odpal tenisovej loptičky už potrebujete značnú silu.

📌 Pozn.: Dve rakety rovnakej hmotnosti môžu mať na pocit v ruke rozdielnu váhu. Raketa s vyvážením do hlavy sa bude javiť ťažšia, rakety s vyvážením do rukoväte budete zase pôsobiť ľahšie.

podľa čoho kúpiť tenisovú raketu

⏩ Prevedenie rukoväte (gripu)

Výber správnej veľkosti rukoväte býva mnohými rekreačnými tenistami značne podcenený. Nevhodná veľkosť rukoväte má pritom dosah na kvalitu hry, no najmä – je častou príčinou zranenia zápästia, lakťa aj celkového preťaženia ruky. Jednotlivé veľkosti gripov sa medzi sebou líšia nielen dĺžkou, ale najmä hrúbkou. Základné európske delenie veľkostí gripov vyzerá nasledovne:

 • Veľkosť L0 – grip používaný na prvých detských raketách
 • Veľkosť L1 – grip vhodný pre juniorov a ženy s veľmi malou rukou
 • Veľkosť L2 – grip vyhovujúci väčšine žien
 • Veľkosť L3 – grip vhodný pre ženy s väčšou rukou a mužov s menšou rukou
 • Veľkosť L4 – grip vyhovujúci väčšine mužov
 • Veľkosť L5 – grip vhodný pre mužov s veľkou rukou

📌 Pozn. Ak si náhodou vyberiete menší grip, ešte je šanca na záchranu. Na rukoväť môžete použiť tenisovú omotávku, ktorá celkovú veľkosť (najmä hrúbku) gripu dodatočne zväčší. Z veľkej rukoväte, ktorá sa vám v ruke drží nepríjemne, však už ubrať nedokážete.

⏩ Dĺžka rakety

Aspoň pri dĺžke rakety si nemusíte robiť starosti s výberom.

Väčšina rakiet pre dospelých je štandardizovaná na dĺžku 685 mm, teda 27 palcov.

Okrajovou skupinou sú predĺžené rakety (715 – 736,6 mm) vhodné pre vysokých tenistov, obojručnú hru a zosilnené údery. Ich protipólom je malá skupina skrátených rakiet, pod 680 mm, vhodné pre juniorov a nízke ženy.

⏩ Tuhosť rámu

Tuhý rám reaguje vo všetkých miestach výpletu rovnako, no treba sa pripraviť na to, že do ruky prenáša viac vibrácii a pri hre sa skôr unavíte. Opačne sa správa flexibilný (pružný) rám, kde už musí kontrolu nad loptičkou prevziať presná muška tenistu.

 • Rakety s tuhým rámom – RA 70 a viac: Vhodné pre občasných hráčov, ktorým nebude vadiť prenos otrasov do ruky. Loptičku odrazíte aj s menšími skúsenosťami.
 • Rakety so stredne tuhým rámom – RA od 50 – 70: Ideálne riešenie pre pokročilých hráčov.
 • Rakety s pružným rámom – RA do 50: Flexibilitu nájdete u rakiet s malou hlavou, vyžadujú skúseného profesionála. Odmenou je nízka únava ruky a minimálne vibrácie do gripu.

⏩ Šírka rámu

Alebo inak aj profil rakety. Táto hodnota je udávaná v centimetroch alebo milimetroch. Môže sa pohybovať v intervale od 17 mm (profesionálne rakety) až po 30 mm (rakety na občasné použitie). Vďaka úzkemu rámu je raketa rýchla a svižná, vzduchu kladie menší odpor. Hrubší rám zase dáva do úderu viac sily, preto je väčšia šanca, že trafíte, aj keď na tenisovom kurte poskakujete iba pár krát cez letnú sezónu.

⏩ Výplet tenisovej rakety

Je dobré vedieť, že tenisové rakety pre dospelých, najmä tie kvalitnejšie, sa určite predávajú bez výpletu. Samotný výplet však neváží viac ako 15 g, preto optimálne vyváženú konštrukciu rakety ovplyvní minimálne. Čo už má dosah na kvalitu vašej hry je počet krátkych a dlhých strún výpletu.

Čím je strún viac, tým viac energie z loptičky struny pohltia. Preto na profi tenisových raketách nájdete menej strún (16 x 19). Výplet dáva loptičke dostatočný spin, rýchlosť, no má kratšiu životnosť. Na rekreačných raketách je výplet hustejší (18 x 20). Dlhšie vydrží, ale loptičke odovzdáva menšiu energiu.

kvalitné tenisové rakety

Ceny tenisových rakiet

Koľko zaplatíte za tenisovú raketu pre vášho malého juniora a na akú sumu vás vyjde výborne vyladený značkový model?

✅ Tenisové rakety do 50 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete najmä základné detské a juniorské rakety na spoznávanie sa s tenisom. Sú ťažšie, majú väčšiu hlavu a širší rám. Už po prvých tréningoch však malého hráča potešia prvé úspešné odpaly.

✅ Tenisové rakety do 100 eur

Výber v druhej kategórii je nadštandardný. Práve sem sa orientuje pozornosť všetkých dospelých rekreačných a pokročilých tenistov, ktorí hľadajú optimálny pomer cena/kvalita aj cena/výkon.

✅ Tenisové rakety od 100 eur

Kategória bez horného ohraničenia je plná kvalitných tenisových rakiet pre pokročilých a profesionálnych tenistov. Nájdete tu modely od prestížnych značiek, vďaka ktorým podáte na kurte perfektný výkon.

Najlepšie značky tenisových rakiet

Zaujímali nás testy tenisových rakiet aj názory skúsených hráčov. Ak chcete mať istotu, že si vyberiete kvalitné prevedenie, ktoré plne zohľadní vaše požiadavky, vyberajte z bohatej ponuky nasledujúcich značiek.

 • Wilson – Americká značka patrí k tradičným výrobcom športového vybavenia. Do vývoja rakiet venuje nemalé úsilie. Súčasťou rakiet je pokročilý stabilizačný systém hlavy rakety a patentované profily rakiet.
 • Babolat – Jedna z najstarších značiek venujúcich sa tenisovému sortimentu vznikla vo francúzskom Lyone. Je mimoriadne obľúbená najmä medzi profesionálnymi tenistkami, no na jej kvality nedá dopustiť ani Rafael Nadal.
 • Head – Popredný svetový výrobca športového vybavenia aj oblečenia. Jedny z najlepších tenisových rakiet pre pokročilých hráčov spájajú vysoký herný komfort, vynikajúcu ovládateľnosť a precízny švih. Obľúbené najmä u skúsených tenistov – mužov.
 • Yonex – Japonská tenisová a bedmintonová značka sa stala vážnym konkurentom veľkých svetových značiek. Stavila na vysokú precíznosť a je zaujímavé, že v mnohých parametroch dokáže prekonať aj parametre špičkových rakiet profi hráčov.
 • Dunlop – Už od počiatku organizovania Grand Slamov sa značka Dunlop spájala s najzvučnejšími tenistami doby. Rakety vynikajú v prispôsobiteľnosti, hráčovi umožňujú hrať defenzívne aj ofenzívne, sú ľahko ovládateľné, no pritom dokážu generovať obrovskú silu.
 • Artengo (Decathlon) – Obľúbené, cenovo dostupné tenisové rakety vhodné pre deti a juniorov. Ideálne na prvé spoznávanie s týmto raketovým športom. Nájdete výhradne v sieti predajní Decathlon.

tenisová raketa head

Akú tenisovú raketu kúpiť pre začiatočníka / pokročilého / závodníka?

Tenisové rakety pre začiatočníka / juniora

Prvá tenisová raketa zvyčajne nie je stavaná na výkon, preto do nej nemusíte investovať vysokú sumu. Postupne potrebujete vycibriť švih aj rýchlosť, no ešte skôr sa musíte na kurte začať cítiť isto a neujsť po prvých neúspechoch. Raketa pre začiatočníka je ľahká (do 280 g) a vyvážená do hlavy. Hlava rakety je stredne veľká až veľká (nad 690 cm2). Šanca, že loptičku trafíte pri menšej presnosti, je preto prirodzene vyššia a odpustí vám aj nedokonalosti v hre.

Tenisové rakety pre pokročilého

Čím viac času strávite pri hre, o to vyššie požiadavky budete mať na dostatočnú razanciu, ovládateľnosť, vyššiu presnosť aj rýchlosť. Pravidelný tréning sa postaral o to, že sa bez ťažkostí zvládnete trafiť do loptičky. Preto sa aj prirodzene začnete orientovať na tenisové rakety s odlišnými parametrami, než bola vaša prvá raketa. Zamerajte sa na ponuku stredne ťažkých rakiet (od 280 – 310 g), s vyvážením na stred a so strednou až menšou hlavou rakety (menej ako 660 cm2).

Tenisové rakety pre závodných hráčov

Skúsený hráč nepotrebuje na tenis iba pekné letné počasie a dovolenkový čas. Hrá kedykoľvek, v každom ročnom období a postupne si trúfa aj na turnaje. Má výborne zvládnutú techniku a dokáže odovzdať do úderu dostatok energie, aby dostal loptičku tam, kam potrebuje. Nechýba mu kondícia, rýchlosť ani presnosť. Preto aj jeho predĺženou rukou musí byť vysoko presná, rýchla a manévrovateľná tenisová raketa. Pokročilí závodní hráči sa zamieravajú najmä na ťažké rakety (od 310 g), s vyvážením do ruky a v prevedení s malou hlavou (menej ako 620 cm2).

Aký je rozdiel medzi tenisovou raketou pre muža a ženu?

Ženy sú priemerne nižšie od mužov a majú aj menšiu ruku. Dôležité je vybrať správnu dĺžku. Okrem štandardizovaných rakiet s dĺžkou 685 mm sú pre ženy totiž k dispozícii aj kratšie rakety. Po uchopení v strede gripu sa raketa smerujúca smerom k zemi nesmie priamo dotýkať zeme. S príliš dlhou raketou by ste totiž pravidelne drali raketu o kurt.

Zároveň pozor na veľkosť gripu. Radšej zvoľte o niečo menší grip a rezervu vyriešte omotávkou. Ak je držadlo rukoväte už od začiatku príliš hrubé, spôsobí vám kŕče a bolesť v zápästí a lakti.

 ProduktInfoHodnoteniaCena (od) 
Pre pokročilých a profi hráčov
#1Babolat Pure Aero 2019

Hral: Rafael Nadal

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 645 cm2
Hmotnosť: 300 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 320 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
5 out of 5 stars (5 / 5)190 € Čítať recenzie
#2Babolat Pure Strike 18/20 2020

Hral: Dominic Thiem

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus1 (MP1 601-644 cm2) 632 cm2
Hmotnosť: 305 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 320 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
5 out of 5 stars (5 / 5)175 € Čítať recenzie
#3Head Graphene 360+ Speed PRO

Hral: Novak Djokovič

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 645 cm2
Hmotnosť: 310 g
Vyváženie rakety: vyváženie k ruke (menej ako 320 mm) 315 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
5 out of 5 stars (5 / 5)195 € Čítať recenzie
Pre začiatočníkov a mierne pokročilých hráčov
#1Head Graphene Touch Speed Elite

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 645 cm2
Hmotnosť: 285 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 320 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
5 out of 5 stars (5 / 5)96 € Čítať recenzie
#2Babolat Boost Aero 2019

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 660 cm2
Hmotnosť: 260 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 340 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)70 € Čítať recenzie
#3TR900 ARTENGO

Kategória a veľkosť hlavy: MidPlus2 (MP2 645-659 cm2) 645 cm2
Hmotnosť: 285 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 325 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)75 € Čítať recenzie
#4Head Ti. Reward

Kategória a veľkosť hlavy: OverSize (OS 690-739 cm2) 709 cm2
Hmotnosť: 285 g
Vyváženie rakety: mierne k ruke (320-339 mm) 325 mm
Dĺžka rakety: štandardná dĺžka (685 mm)
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)29 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej tenisovej rakety. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu tenisovú raketu na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin