Orientačná cena solárnych panelov (fotovoltika)

Aká je cena solárnych panelov? Koľko zaplatíte za domácu fotovoltickú elektráreň? A je vôbec takéto riešenie pre vás ideálne? S rastúcou cenou energií a nestabilitou na trhu idú čoraz viac do popredia technológie, ktoré sľubujú energetickú nezávislosť. Nečudo, že záujem o solárne panely a fotovoltiku narastá každým rokom.

Investícia do solárnych panelov však nie je zanedbateľná, pohybuje sa v rádoch niekoľkých tisícoch eur a na plnú návratnosť musíte počkať niekoľko rokov. Je dôležité zvážiť:

 • súčasnú ročnú spotrebu elektriny,
 • spôsob, akým a na čo ju využívate (tzv. spotrebiteľské správanie),
 • miesto na inštaláciu domácej fotovoltickej elektrárne
 • a v neposlednom rade aj lokalitu a počet slnečných dní.

Správne navrhnutá zostava však dokáže už od prvých dní zásobovať domácnosť čistou elektrickou energiou, ktorá poslúži na chod spotrebičov, osvetlenie či nabíjanie elektromobilu.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fotovoltaický solárny panel JINKO 460Wp čierny rám IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 460 Wp
📌 od 225 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
#2Fotovoltaický solárny panel JINKO 400Wp čierny rám IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 400 Wp
📌 od 199 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
#3Fotovoltaický solárny panel RISEN 400Wp čierny rám IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 400 Wp
📌 od 209 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
#4Fotovoltaický solárny panel JA SOLAR 380 Wp čierny rám IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 380 Wp
📌 od 199 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
#5Fotovoltaický solárny panel JA SOLAR 405Wp IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 405 Wp
📌 od 209 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt

Solárne kolektory vs. solárne panely

Na úvod je dôležité urobiť si krátke opakovanie. Stretnete sa s označeniami ako solárne kolektory a solárne panely. Hoci na prvý pohľad vyzerajú nápadne rovnako a využívajú energiu slnka, pracujú úplne odlišným spôsobom.

Solárne kolektory sú lacnejšie a ich využitie je menšie. Slúžia totiž na výrobu tepla, ktorým sa zohrieva voda. Nedokážu vyrábať elektrickú energiu, s ich pomocou však máte ohrev vody počas slnečných dní od jari do jesene u vás doma bez ďalších výdavkov.

Solárne panely, označované aj ako fotovoltické panely, slúžia na výrobu elektrickej energie. Dokážu premeniť slnečnú energiu na elektrinu a následne touto elektrickou energiou zásobovať spotrebiče, osvetlenie, ale aj elektrický bojler na ohrev vody. Solárne panely fungujú aj v zime, nakoľko pre nich nie je dôležitá teplota, ale množstvo slnečného svitu. Síce je výroba elektrickej energie podstatne nižšia ako od jari do jesene, pracujú aspoň na 20 % svojho výkonu.

Pre koho sú solárne panely výhodné?

Lákavé dotácie, lepšia cenová dostupnosť a neisté ceny energií spôsobili, že čoraz viac majiteľov rodinných domov a firiem uvažuje o zakúpení dostatočne výkonnej fotovoltickej elektrárne. Skôr, ako sa k tomuto kroku odhodláte, je dobré poznať výhody a nevýhody tohto riešenia.

Ešte donedávna bolo totiž ideálne, ak sa všetka elektrina priamo a okamžite spotrebovala – teda v čase, keď bola vyrobená, napríklad od 10. – 16. hodiny. Ak tak nebolo, efektivita fotovoltickej elektrárne bola nízka. V súčasnosti však už existujú zaujímavé možnosti, ako využívať aj prebytky elektrickej energie (úložisko vo vlastnej batérii, virtuálna batéria).

Komu sa oplatia solárne panely?

 • Ak staviate nový dom a uvažujete o vlastnej energetickej nezávislosti, môžete využiť služby projektantov tak, aby maximalizovali plochu strechy pre najväčší účinok.
 • Ak nie je vo vašej lokalite zavedený plyn a ste doteraz plne závislí od elektrickej energie zo siete.
 • Elektrickú energiu zo solárnych panelov najlepšie využijú rodiny, ktoré trávia čas doma počas týždňa, napríklad mama s deťmi na rodičovskej dovolenke a otec na home office. V takej domácnosti sa totiž varí, perie, sleduje TV aktívne počas dňa. Rodiny, ktoré sa spoločne stretávajú až poobede alebo podvečer už musia nájsť riešenie, pri ktorom budú výhodne čerpať elektrinu z batérie.
 • Analogicky – prednosti fotovoltickej elektrárne ocenia majitelia firiem, školy a ďalšie prevádzky fungujúce prevažne cez deň.

A aké sú záporné stránky solárnych panelov?

 • Ak žijete v severnej časti krajiny s menším počtom slnečných dní alebo ak nemáte dostatok plochy na streche orientovanej na juh či juhozápad, efektivita solárnych panelov nebude dostačujúca.
 • Treba počítať s vyššími počiatočnými nákladmi, ktorých návratnosť môže byť 6 – 10 rokov. Niekedy aj viac.
 • Celá sústava solárnych panelov zaberá na ploche strechy pomerne dosť miesta a priťažuje jej. Strecha a krovy by mali byť vo výbornej kondícii – a to aj pre prípady pravidelnej údržby.

Základné typy domácich fotovoltických elektrárni

Celková cena fotovoltaiky na rodinný dom zahŕňa množstvo nevyhnutných elementov, ktoré bez seba nedokážu fungovať. Nie sú to len samotné solárne panely, ale aj nosná konštrukcia, menič, kabeláž, batéria, montáž.

Vašou úlohou je posúdiť svoje spotrebiteľské správanie. Čo to znamená? Ide o časy, v ktorých elektrickú energiu najviac využívate. Ak ste prevažnú časť doma, máte počas dňa veľkú šancu využívať priamo vyrobenú elektrinu a nemusíte investovať do batérie, ktoré často predstavuje až tretinu investície. V opačnom prípade je už na mieste alternatíva s vlastným úložiskom energie alebo zváženie ponuky virtuálnej batérie, ktorú ponúkajú niektoré distribučné siete.

Fotovoltická elektráreň On Grid – pripojená na sieť, bez batérie

Najjednoduchšie aj cenovo najlacnejšie riešenie, pri ktorom potrebujete solárne panely, menič a odborné napojenie do súčasnej elektrickej siete. Čerpá sa iba energia, ktorú viete v danej chvíli spotrebovať. V čase, kedy solárne panely neprodukujú dostatok energie, odoberáte elektrinu zo štandardnej siete.

Fotovoltická elektráreň Off Grid – samostatný, ostrovný systém

Je vhodná na odľahlejšie miesta, pre karavany alebo chaty, kde distribučná sieť chýba. Sústavu tvoria solárne panely, menič a batéria. Spotrebujete síce všetku elektrinu, ktorú vyrobíte, no zároveň treba počítať s tým, že stabilne pokryje odber iba niekoľkých spotrebičov a osvetlenia.

Fotovoltická elektráreň On grid + Off grid

Najkomplexnejšia aj najdrahšia sústava. Je zapojená do štandardnej rozvodnej siete a v prípade jej výpadku dokáže (takmer) plnohodnotne využívať vlastnú batériu, ktorá poslúži ako záložný zdroj.

Fotovoltická elektráreň + virtuálna batéria

S novinkou prichádzajú viacerí dodávatelia energie, ktorí ponúkajú službu odberu prebytočnej energie z fotovoltickej elektrárne s tým, že v čase, kedy ju budete potrebovať, vám ju poskytnú naspäť. Je dôležité sledovať zmluvné podmienky a zistiť, ako výhodná bude cena elektriny, ktorú vám “vrátia”. V hre je totiž distribučný poplatok a dodávatelia si môžu niečo zaúčtovať za odber a následne aj za opätovné dodanie. Vo výsledku tak môžete napríklad zaplatiť 50 % štandardnej ceny elektriny.

Koľko solárnych panelov budete potrebovať?

Máte už predstavu o tom, aká sústava vám bude vyhovovať? Potom prichádza na rad kontrola ročnej spotreby za posledné roky. Koľko kilowatthodín alebo megawatthodín ste minuli? Potrebujete totiž poznať svoju priemernú ročnú spotrebu a tomu prispôsobiť počet solárnych panelov. Je dobré poznať energetické nároky domácnosti čo možno najdetailnejšie – inak spotrebúvate elektrinu v lete, cez zimu, ráno, na obed, večer,…

Na solárnych paneloch je okrem rozmerov dôležitý maximálny výstupný výkon vyjadrený vo wattpeakoch. Wattpeak (Wp) zodpovedá maximálnemu elektrickému výkonu, ktorý môže dodať fotovoltaický panel pri štandardných teplotných a slnečných podmienkach. V úplne ideálnych podmienkach je potom 1kWp = 1kWh.

Za príklad vezmime solárny panel s 400 Wp. Systém 10 takýchto solárnych panelov má potom maximálny výstupný výkon 4000 Wp a dokáže (za ideálnych podmienok) vyprodukovať až 4000 W za hodinu. Treba však počítať s tým, že výkon fotovoltaickej elektrárne sa mení v čase a v noci či počas zamračených dni jednoducho elektrinu nevyrába.

Cena solárnych panelov na výrobu elektriny

 • Cena jedného solárneho panelu s maximálnym výstupným výkonom cca 380 Wp – 460 Wp sa pohybuje priemerne od 200 – 230 €. Ak sa rozhodnete pre 10 kusov 400 Wp panelov, zaplatíte za panely okolo 2000 €.
 • Solárny menič zabezpečuje zmenu jednosmerného prúdu na striedavý. Nesmie byť v sústave poddimenzovaný a vyberá sa podľa výkonu fotovoltického systému. Menič kúpite za orientačne od 1200 € (4000W) po 2200 € (25000 W).
 • Nosná konštrukcia na jeden solárny panel s umiestnením na strechu vyjde 50 – 70 €. Pri kúpe viacerých konštrukcií cena klesá.
 • Pri solárnych batériách (systéme na uskladnenie energie) je cenový rozptyl široký – v závislosti od typu batérie a jej kapacity. Rádovo ide o sumu niekoľko tisíc eur.
 • Cena montáže solárnych panelov závisí od veľkosti celej sústavy. Počítajte so sumou cca 1000 – 2000 €. V prípade záujmu o využitie služby virtuálnej batérie musí byť fotovoltická elektráreň do siete zapojená odborníkmi a vyžaduje sa certifikovaná odborná montáž.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fotovoltaický solárny panel JINKO 460Wp čierny rám IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 460 Wp
📌 od 225 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
#2Fotovoltaický solárny panel JINKO 400Wp čierny rám IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 400 Wp
📌 od 199 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
#3Fotovoltaický solárny panel RISEN 400Wp čierny rám IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 400 Wp
📌 od 209 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
#4Fotovoltaický solárny panel JA SOLAR 380 Wp čierny rám IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 380 Wp
📌 od 199 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
#5Fotovoltaický solárny panel JA SOLAR 405Wp IP68 Half Cut

✔️ Výkonný panel vyrobený technológiou half-cut
✔️ Samočistiace sklo
✔️ Vysoká nosnosť
✔️ Záruka 25 rokov na výkon, 12 rokov na výrobok
✔️ Max. výstupný výkon 405 Wp
📌 od 209 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Pozrieť produkt
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin