Orientačná cena pletiva alebo – Koľko stojí oplotenie pozemku pletivom?

cena pletiva
Aká je v poslednom období cena pletiva? Z akých možností máte na výber a čo všetko pri výbere oplotenia domu či pozemku zohľadniť? Poďte sa spolu s nami pozrieť na základný cenník, druhy pletív a ich vhodnosť vzhľadom k účelu či typu pozemku. Na jednom mieste sumarizujeme dôležité informácie, aby ste sa s prehľadom zorientovali v širokej ponuke pletív a plotov.

Orientačná cena pletiva

Orientačná cena pletiva z eshopu Pletiva.sk

Druh pletivaOrientační cenaProdej
Pletivo štvorhranné ZN standard, výška 1000 mm, oko 60 x 60 mm, 10 mod 32 eur Koupit online
Pletivo štvorhranné ZN+PVC standard, výška 1600 mm, oko 50 x 50 mm, 25 mod 113 eur
Koupit online
Záhradné pletivo, výška 400 mm, oko 90 x 150 mm, 25 m, poplastovanéod 44 eur
Koupit online
SET 10 m / sypaný plot, výška 1430 mm, pozinkovanýod 851 eur
Koupit online
Sypaný plot / gabionový plot, výška 0630 mmod 131 eur
Koupit online

Dôležité otázky pred výberom pletiva

Oplotiť pozemok už dávno nepatrí k zanedbateľným investíciám. Ceny materiálov rastú smerom nahor, no rovnako tak aj nároky na životnosť, odolnosť a celkovo dobrý vzhľad oplotenia.

Úloha plotu je zrejmá – vyčleniť hranice pozemku, zabezpečiť si súkromie a zvyčajne tiež bezpečný pohyb pre domáce zvieratá a malé deti. Ak bývate na samote, oplotenie pozemku nemusí byť súrnou požiadavkou. V prípade bývania v zastavanej časti obce či poblíž frekventovanej cesty, naberá potreba odolného plotu celkom odlišné požiadavky.

Je veľa možností, ako môže váš nový plot vyzerať – živý plot, drevený plot, betónový plot, plot z pletiva (štvorhranného, zváraného, panelového), gabiónový plot, … Niektoré ploty sú náročné na starostlivosť či údržbu, iné poskytujú vysokú úroveň súkromia, ďalšie sú postavené rýchlo a bez veľkých montážnych nákladov. Ako zistiť, ktorý druh oplotenia je pre vás tým ideálnym? Pomôžu vám napríklad nasledujúce body.

1. Terén

Aký je charakter terénu, do ktorého zamýšľate nové oplotenie?

Niektoré druhy pletiva, napríklad štvorhranné pletivá, disponujú veľmi dobrou prispôsobiteľnosťou a ich osadenie na pozemok sa zaobíde bez komplikovaného dorovnávania základne po stupňoch. V rovinatom teréne máte možnosti prakticky neobmedzené. Tam už pri rozhodovaní zavážia iné kritériá.

2. Súkromie

Koľko súkromia by mal nový plot poskytovať? Chcete sa izolovať od zvedavých pohľadov či stlmiť ruch od cesty, alebo preferujete priateľskejšiu atmosféru?

Konečný výber oplotenia často závisí od rázu lokality. V skôr postavených štvrtiach dominujú v zadných častiach pozemkov najmä ploty z pletiva. Smerom k domu a od ulice nájdete betónové či gabiónové ploty alebo dávnejšiu výsadbu živého plota. V novších štvrtiach hrá prím oplotenie, cez ktoré nevidno. Ide často o menšie parcely, na ktorých si chcú domáci užiť ničím nerušený oddych.

3. Pevnosť, odolnosť, a bezpečnosť

Máte psa veľkého plemena? Púšťate na záhradu štvornohých miláčikov chovaných vo vnútri? Alebo chcete chovať úžitkové zvieratá a obávate sa dravých šeliem?

Vo všetkých týchto prípadoch by ste mali siahnuť po oplotení dostatočne pevnom a odolnom, vďaka ktorému nadobudnete bezpečný pocit na svojich metroch štvorcových exteriéru. Pes, ktorý ujde – to môže znamenať nielen jeho stratu, ale aj škodu na majetku niekoho iného.

Myslite napríklad na použitie podhrabových dosiek, správne zvolené chovateľské pletivá, optimálnu hustotu ôk (existujú pletivá, ktoré sú hustejšie v spodnej časti).

4. Čas na realizáciu

Chcete mať oplotenie okolo pozemku hotové čím skôr? Alebo vám nevadí ani niekoľkomesačné čakanie na montážnu firmu?

Niektoré druhy oplotenia zvládnete postaviť svojpomocne, prípadne s pomocou rodiny či kamarátov. Iné je lepšie prenechať do rúk odborníkov. Na kompaktný a hustý živý plot si počkáte dlhé roky.

5. Životnosť plotu

Na životnosť oplotenia má vplyv najmä kvalita vstupných materiálov, použitie vo vhodnom prostredí, správna inštalácia a vonkajšie podmienky, ktoré sa nedajú vždy vopred úplne predvídať (víchrica, rozvodnený potok pri dome).

Životnosť tradičných plotov z pletiva preveril čas. Nájdete miesta, kde stoja takmer neporušené desiatky rokov. Aj pri betónových plotoch sa predpokladá dlhá trvácnosť. O niečo horšie sú už na tom drevené ploty, kde sa zanedbaná údržba nevypláca. Moderné gabiónové a sypané ploty, ako pomerne populárna novinka, ešte musia ukázať svoju konkurencieschopnosť. Tá však vo veľkej miere závisí aj od kvality samotného pletiva.

6. Vzhľad oplotenia

Plot blízko domu nemá len ochrannú a vymedzovaciu funkciu. Významne dotvára celkový dojem z vášho bývania. Už zrejme máte základnú predstavu čo áno a čo nie. Široký výber z možností ponúkajú nielen betónové ploty, ale aj pletivové ploty a kombinované ploty.

7. Cena oplotenia pozemku

Aj cena za meter oplotenia býva jedným z rozhodujúcich kritérií. Bez ohľadu na použitý materiál či druh, ak ide o nové oplotenie celého pozemku, počítajte s niekoľkotisícovou investíciou.

Svoj výber neunáhlite a starostlivo zvážte všetky možnosti, ich výhody a nevýhody. Pri výmene starého oplotenia či pri oplotení pozemku v zastavanej štvrti vopred zisťujte, ktoré strany pozemku máte za úlohu oplotiť vy a ktoré susedia. Je celkom bežné, že jedna až dve strany sú zdieľané a ich vzhľad aj náklady sa zdieľajú medzi majiteľmi susedných pozemkov.

pletivo a pes

Základné druhy pletiva

Poďme sa pozrieť bližšie na zaujímavú a rozmanitú ponuku pletív. Urobili sme prieskum aktuálnych cien (09/2022) a na záver vás čaká sumarizácia rôznych druhov pletív s orientačnou cenou za meter.

Poplastované alebo pozinkované pletivo?

V prvom rade je dôležité rozhodnúť sa, či máte záujem o pletivo poplastované alebo pletivo pozinkované.

 • Poplastované pletivo je potiahnuté kvalitným PVC plastom (najčastejšie zelenej, hnedej alebo antracitovej farby). Úlohou plastu je chrániť kovové jadro pred pôsobením vonkajšieho prostredia. Poplastovaný povrch je vysoko odolný voči zašpineniu, a dokonca aj voda po ňom veľmi rýchlo stečie. Výrobcovia pletív uvádzajú až 10 rokov bez nutnosti údržby. Ak sa vám výhody poplastovaného pletiva páčia, všímajte si skutočnú hrúbku drôtov. Uvádzaný priemer pre pletivo totiž zohľadňuje aj vrstvu plastu. (Pletivo s hrúbkou 2,5 mm môže mať v skutočnosti hrúbku drôtu iba 1,6 mm.)
 • Pozinkované pletivá sú na tom z pohľadu kvalít, odolnosti a životnosti tiež veľmi dobre. Nemajú farebnú plastovú vrstvu, čo znamená, že hoci sú „všednej“ sivo striebornej farby, nie sú náchylné na neskoršie olúpanie. Poplastované pletivo sa preto vo všeobecnosti neodporúča používať na miesta, kde môžu prísť do kontaktu so zvieratami – najmä vtákmi, ktoré tento plast rady lúpu. Pri hrúbke pozinkovaného pletiva nemusíte hľadať dva údaje. Ak je pletivo hrubé 2,5 mm, tak je takto hrubé v celom priemere.

Akú hrúbku pletiva zvoliť? 2 mm, 2,3 mm, 2,5 mm, 2,8 mm, 3,1 mm alebo 4 mm? Sila drôtu predurčuje budúcu odolnosť. Ak potrebujete plot s vyššou odolnosťou voči namáhaniu a prederaveniu, vyberajte hrubšie pletivo.

Štvorhranné pletivo, zvárané pletivo alebo plotové panely?

 • Štvorhranné pletivo (pletené, s okami) je tradíciou slovenských záhrad a ponúka dobrú kvalitu a odolnosť vzhľadom k priaznivej cene. Je vhodné na rovinu aj do šikmého terénu. Výborne totiž kopíruje krivky terénu. Má široké využitie – od domáceho po komerčné, dostupné je v mnohých veľkostiach aj farebných prevedeniach. Na správnu inštaláciu je potrebný šponovací drôt. Jednou z jeho nevýhod je riziko rozpletenia. (Cena pletiva od 3,2 € / 1 m > výška 100 cm).
 • Zvárané pletivo je mladšou alternatívou, ktorú nie je možné rozpliesť, nepotrebuje ani šponovací drôt a jeho inštalácia ide prekvapivo rýchlo a jednoducho. Zvárané pletivo je tiež už dostupné v mnohých prevedeniach – ploty vyzerajú moderne a dizajnovo prívetivo. Nie je však vhodné do šikmého terénu. Pri výbere zváraného pletiva klaďte veľký dôraz na hrúbku drôtov. Aj tu platí, že príliš malé priemery oceľového drôtu, neposlúžia tak dlho, ako očakávate. (Cena pletiva od 4,2 € / 1 m > výška 100 cm).
 • Plotové panely sú najnovším prírastkom v rodine pletív. Kým štvorhranné a zvárané pletivá môžete kupovať v rolkách na metre (pletivo 10 m, 15 m, 25 m), v prípade tohto typu najčastejšie kupujete panely o dĺžke 2,5 m. Tie sú už dostatočne spevnené a odolné. Pôsobia veľmi moderne, preto ich často vídať okolo nových nehnuteľností alebo firemných areálov. Sú vhodné viac do terénu, no po vybudovaní betónových odskokov veľmi dobre vyzerajú aj v mierne šikmom teréne. (Cena pletiva od 20 € / 2,5 m > výška 103 cm).

Ďalšie druhy pletív

Okrem vyššie spomínanej trojice sú k dostaniu aj záhradné pletivá s výškou do 90 cm na oddelenie zón na záhrade (napríklad pred psom), chovateľské pletivá (pre sliepky, zajace, …), oborové pletivá, lesnícke pletivá (pletivo hustne smerom nadol), siete proti krtkom, mobilné pletivá a dielce

Akej výšky zvoliť oplotenie okolo pozemku?

Výška oplotenia závisí od toho, koho nechcete pustiť dnu alebo naopak von. Jednou z možností je vychádzať z rizík a nebezpečenstiev – napríklad podľa toho, kam dosiahne pes (váš alebo susedov). Veľmi obľúbené sú pletivá s výškou 160 cm. Pri dobrých susedských vzťahoch je oplotenie „formálnejšie“ – pletivo s výškou 100 cm. Na miesta, kde je riziko nechceného vstupu na váš pozemok je však vhodné inštalovať silné pletivo s výškou 180 cm alebo 200 cm, ktoré odradí aj od prípadného preliezania.

cena oplotenia

Ďalšie dôležité prvky k zostaveniu oplotenia

Jedna vec je natiahnuť nové pletivo pozdĺž existujúceho stĺporadia, druhá je investovať do komplet výbavy, ktorú k oploteniu potrebujete. Budete potrebovať najmä:

 • stĺpy (guľaté alebo hranaté) istené zemnými skrutkami alebo zabétonované;
 • vzpery slúžiace na pevnejšie fixovanie stĺpa vo zvislej polohe;
 • napínací drôt, napínač drôtu, vodiace očká, objímky na stĺp – výbava najmä pre štvorhranné pletivá;
 • podhrabové dosky alebo základy, ak sa rozhodnete pre plot, ktorý by nemal podhrabať pes;
 • tienenie, ak chcete niektoré časti oplotenia izolovať pre zvedavými pohľadmi – používa sa tieniaca textília, umelý živý plot, bambusové zásteny, výsadba nenáročnej a ľahko udržiavateľnej ťahavej rastliny alebo živý plot.

Aká je orientačná cena pletiva na plot?

Ak ste sa dočítali až sem, už určite viete, že na cenu pletiva za 1 meter dĺžky má vplyv množstvo faktorov, ktoré súvisia najmä s prevedením samotného pletiva.

Cena pletiva úzko súvisí s hrúbkou použitých drôtov, ich povrchovou úpravou, výškou budúceho plotu, druhom pletiva a jeho konštrukčným prevedením. Dôležitá je aj jeho odolnosť voči mechanickému namáhaniu či vonkajším poveternostným vplyvom.

 • Za najlacnejšie sa považuje štvorhranné pletivo so štandardnou hrúbkou. Odporúčame vyhnúť sa príliš tenkým drôtom v snahe ušetriť. Cena pletiva za 1 m začína približne od 3 – 4 € a končí na sume 9 € / m (hrubý drôt, vysoký plot).
 • Pomyselný kompromis medzi cenou a modernejším vzhľadom ponúkajú pletivá zvárané. V tomto prípade sú úvodné ceny na 4 – 5 € za 1 meter dĺžky. Ak máte záujem o dvojmetrový plot, počítajte s cenou 8 – 9 € / m.
 • Cena plotových panelov sa uvádza za jeden panel, ktorého dĺžka je 2,5 metra. 2D plotové panely vyjdú od 30 – 80 € / panel. 3D plotové panely stoja od 20 – 50 € / panel.
4.9/5 - (12 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin