Recenzia Mamibot Mopa 580 – robotický tyčový mop na slušnej úrovni

Dávate pred kobercami prednosť pevným podlahám? Potom je pravdepodobne dôležitou súčasťou vybavenia vašej domácnosti mop. Predpokladáme, že v dnešnej dobe, kedy je možné si prácu všemožne uľahčiť pokročilými vynálezmi, už len málokto drhne podlahu v kľaku obyčajnou handrou. Ani mopy však nie sú zďaleka všetky rovnaké. Okrem klasickej pomôcky fungujúcej čisto na ručný pohon existujú aj šikovné a do detailov premyslené alternatívy, ktoré ponúkajú zase o kus väčšie pohodlie a účinnosť.

Medzi zaujímavé výstrelky modernej technológie patria akumulátorové, robotické a automatické mopy. Mopovanie môže byť tiež jednou z funkcií tyčového vysávača. Často je však táto funkcia skôr marketingový ťah a reálna účinnosť je nízka.

Dnes sa však pozrieme na jeden z mála plnohodnotných tyčových akumulátorových mopov. Máme pre vás totiž recenziu Maminot Mopa 580. Tento prístroj ponúka mopovanie ako primárnu funkciu s dôrazom na vysokú efektivitu. A k tomu pridáva všeličo navyše. Oplatí sa ho zaobstarať? S rozhodovaním sa vám pokúsime pomôcť prostredníctvom nasledujúceho testu.

Značka a produkty Mamibot

Americká značka Mamibot vnáša do svojho oboru svieži vietor a je známa inovatívnym prístupom namiesto kopírovania zabehnutých konceptov.

Na svojom konte má už niekoľko veľmi úspešných výtvorov. Patria sem napríklad:

Mnohé z týchto produktov sa aj na slovenskom trhu tešia mimoriadnej obľube. A niektoré už sme vám aj predstavili v predošlých recenziách a testoch. Dnes nás však bude zaujímať predovšetkým Mamibot Mopa 580. Čistokrvný automatický mop pre dokonalé podlahy.

Čo dokáže Mamibot Mopa 580 a kto ho ocení?

Mamibot Mopa 580 je elektrický mop poháňaný výkonným akumulátorom. Čistiacu časť tvoria dva leštiace kotúče s vysoko hustými vláknami. Rozprašovanie vody z integrovanej nádrže sa vykonáva stlačením tlačidla na rukoväti. Mop tiež ponúka funkciu voskovania. Toto je základné zhrnutie vlastností, ktoré si neskôr ešte podrobne rozvedieme. Pre koho a na aké účely je tento prístroj vhodný?

Mopa 580 predstavuje účinný nástroj pre údržbu tvrdých podláh – predovšetkým drevených, ale tiež aj umelých (laminát, vinyl), korkových, linoleových a samozrejme i dlažieb.

Naopak, ak máte v dome či byte predovšetkým koberce a jediná tvrdá podlaha je v kúpeľni alebo na chodbe, zrejme by išlo o zbytočne predimenzovaný nástroj.

Mopa 580 stojí cca 160 eur. To je bežná cena tyčového vysávača. V prípade prevahy tvrdých podláh však bude najskôr výhodnejšie obstaranie práve efektívneho a výkonného špecializovaného mopu než len vysávače 2v1, u ktorého plní mop druhoradú funkciu.

mamibot mopa 580 info

Čo je v balení?

Balenie Mopa 580 obsahuje: samotný mop (resp. diely, z ktorých sa zloží), akumulátor a nabíjačku, náhradné textilné násady z nanovlákna (2x mopovaciu a 2x na voskovanie), balenie čistiaceho a vosku prostriedku a manuál aj s prekladom.

Čiže balenie Mopa 580 obsahuje všetko, čo potrebujete, aby ste ho mohli okamžite vyskúšať alebo uviesť do ostrej prevádzky. To je u značky Mamibot dobrý štandard. Na druhú stranu nečakajte, že sa na vás z krabice vyvalí záplava všelijakých násad, príslušenstvo, hlavíc a ďalších prakticky nevyužiteľných drobnosť, čo je zase jav, na ktorý lákajú iní výrobcovia. Mamibot ide k jadru veci. Za nás je to rozhodne skôr klad ako nevýhoda.

mamibot mopa 580

Dizajn, spracovanie, ergonómia a hlučnosť

Mamibot Mopa 580 je k dostaniu v čiernom alebo bielom prevedení (testovaná verzia je biela) – v oboch prípadoch vyzerá veľmi dobre. Design je štýlový, moderný a vkusný. Esteticky rozhodne hanbu neurobí. Spracovanie je veľmi solídne. Ide poznať, že nie je vyrobený z najlacnejších plastov. Naopak konštrukcia pôsobí odolne a poctivo, pritom si zachováva komfortnú hmotnosť 3,2 kg.

V ruke je mop relatívne ľahký a naozaj sa s ním veľmi dobre manipuluje a manévruje. Tomu napomáha ergonomická, pohodlná rukoväť a tiež veľká flexibilita. Tyč možno naklápať v rozsahu až 80 °, vďaka čomu sa ľahko dostanete aj pod nižší nábytok, napr. pod posteľ alebo gauč. Rozsah otáčania je potom až 160 °. Manévrovateľnosť a ovládanie priaznivo hodnotia aj ďalšie užívateľské recenzie, takže v tomto smere sa Mopa 580 naozaj podaril.

Potom je tu ešte otázka dĺžky teleskopickej tyče. Mop má maximálne 125 cm. Pre menšie a stredné postavy je to optimálna veľkosť. Užívatelia vysokej postavy už môžu pociťovať, že tyč mohla byť aj dlhšia. S týmto problémom sa však potýka celý rad tyčových upratovacích pomôcok. Poteší naopak pomerne únosná hladina hluku. Ten sa podľa technických špecifikácií pohybuje na hladine 60 dB – čiže na úrovni tichšieho robotického vysávača. Na nočné mopovania v paneláku to síce nie je, ale cez deň určite nikomu zásadne vadiť nebude.

Za zmienku určite stojí aj LED osvetlenie. Toto prisvietenie sa nachádza na čelnej strane tela mopu a pomôže vám lepšie vidieť do temných zákutí.

Ovládanie

Ako je u značky Mamibot zvykom, aj ovládanie je veľmi jednoduché. Vypínač je rozmerný a neprehliadnuteľný, nachádza sa na tele zariadenia. Na tyči u rukoväti sú potom dve tlačidlá – jedno pre rozprašovanie, druhé prepína funkciu voskovania / mopovania.

Zásadné technické parametre

Mamibot Mopa 580 disponuje duálnym elektrickým pohonom rotačných kotúčov, ktoré vyvinú až 250 otáčok za minútu a dokážu obslúžiť až 20 m2 plochy za minútu. To však platí skôr pri veľmi nízkej úrovni znečistenia. Ale aj pri polovičnej hodnote je mop stále veľmi rýchly pracant.

Motoru poskytuje energiu odnímateľný lítiový akumulátor o napätí 14,4 V a kapacite 2200 mAh. V praxi to znamená, že na jedno nabitie vydrží približne pol hodiny až 40 minút v závislosti od náročnosti práce. Dobíjanie na 100% potom zaberie cez dve hodiny času, čo nie je ani zlé, ale ani úplne „top“.

Dôležitý je objem nádrže a ten činí 330 ml. To je pomerne priemerná a osvedčená hodnota. Neodporúčame to však s rozprašovaním preháňať.

A ešte pre zopakovanie niektoré už skôr spomínané parametre:

 • Hlučnosť: 60 dB
 • Hmotnosť: 3,2 kg
 • Materiál poťahov: nanovlákno

mamibot mopa 580 2

Celkový verdikt

Mamibot Mopa 580 je dobrý a efektívny nástroj pre pravidelnú údržbu tvrdých podlahových krytín. Skvelý je na drevené povrchy a iné povrchy, ktoré si príliš nerozumejú s vlhkosťou. Možno ich totiž vyčistiť iba s minimom tekutiny, na rozdiel od bežného mopu.

Mop však nemá vysávaciu funkciu, takže nie je určený pre zber väčších nečistôt. Ak je podlaha posiata omrvinky alebo inými väčšími časticami neporiadku, je vhodné ju najskôr pozametať. Mop naopak disponuje aj voskovacou funkciou, na čo sú určené špeciálne poťahy.

Hodnoty hluku či výdrže batérie sú na veľmi slušnej úrovni, zvlášť s prihliadnutím k cene, ktorá nie je nijako prestrelená. Zdôrazniť musíme veľmi pohodlné ovládanie a manipuláciu, ľahkosť a všeobecne pohodlnú prácu. Pochvalu si zaslúži aj kvalitné remeselné spracovanie a elegantný dizajn. Mamibot Mopa 580 si teda rozhodne zaslúži pozornosť a môže byť spoľahlivým a výkonným pomocníkom aj vo vašej domácnosti.

Výhody

 • Kvalitné spracovanie, pekný dizajn
 • Výkonné mopovanie / leštenie ako primárne funkcie
 • Funkcia voskovania
 • Veľmi príjemné ovládanie a manévrovanie, flexibilita
 • LED prisvietenie
 • Solídna výdrž batérie
 • Ideálne aj pre drevené podlahy

Nevýhody

 • Teleskopická tyč môže byť kratšia pre vyššieho užívateľa
 • Pre pravidelné upratovanie. Silné znečistenie zvláda horšie
 • Väčšie omrvinky a nečistoty je dobré najskôr pozametať alebo povysávať
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin