[RECENZIA] Mamibot UV Lite 100 – Ručný vysávač s UV lampou pre alergikov a astmatikov

Údržba matracov, gaučov a sedačiek, no napríklad aj závesov či kobercov s vysokým vlasom – to je vždy veľmi náročná disciplína. Ide o rozmerné a často ťažké kusy, ktoré sa väčšinou nezmestia do práčky a bežný vysávač nemusí na ich vyčistenie stačiť. Pritom ide o povrchy, v ktorých si zvlášť vyžívajú rôzne mikroorganizmy a drží sa v nich nezriedka priam až obrovský objem prachu. Zvlášť osoby, ktoré sú na tieto patogény citlivejšie alebo rovno alergické majú o nemilú zábavu postarané.

Výrobcovia sa však snažia vytvoriť stále lepšie a prepracovanejšie spotrebiče, ktoré údržbu rôznych náročných povrchov uľahčujú. Jedným z nich je aj vysávač Mamibot s UV lampou. Ide o prístroj priamo vyvinutý pre boj s roztočmi a prachom vo vyššie uvedených (i ďalších) predmetoch a objektoch. V nasledujúcej recenzii Mamibota UV Lite 100 sa o tomto produkte dozviete všetko potrebné. Môžete si tak ľahko urobiť obraz o tom, či by sa u vás takéto zariadenie uplatnilo, alebo sa bez neho zaobídete.

Mamibot UV LITE -5

Značka Mamibot

Najskôr by sme mali spomenúť pár slov o výrobcovi, aby ste mali obraz o tom, s kým máme tú česť. Mamibot, či celým názvom Mamibot Manufacturing USA Inc., je americká spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou robotických a inteligentných prístrojov a spotrebičov. Ide o pomerne mladú, ale úspešnú, inovatívnu a priebojnú značku, ktorá produkty sa s dobrými ohlasmi začali predávať aj na Slovensku.

Je teda dobré vedieť, že niektoré z nich sa tešia značnej obľube. Za všetky možno menovať napríklad nový vysávač Mamibot Petvac 300, ktorý patrí medzi najpredávanejšie robotické vysávače na našom trhu. Značka ponúka tiež robotické mopy a robotické čističe okien alebo práve špeciálny vysávač UV Lite 100. Čo je na ňom špecifické a zvláštne? Prečo sa oplatí tejto recenzie venovať pár minút času?

Od spoločnosti Mamibot sme ďalej osobne otestovali:

Čo je Mamibot UV Lite 100?

Mamibot UV Lite 100 sa prezentuje ako účinný vysávač s UV lampou prispôsobený pre vysávanie náročných povrchov, ako sú vysoké a husté koberce, matrace, prístelky, závesy a záclony, poťahy, gauče apod.

Tento produkt by pritom mal byť svojou efektivitou vhodný aj pre citlivé a alergické osoby, pretože sa dokáže vysporiadať nielen s bežnými prachovými časticami, ale pôsobí navyše antibakteriálne, likviduje roztoče a ďalšie alergénne patogény a nežiaduce mikroorganizmy. Tradičný slogan hlása, že vysávač zničí 99,99% všetkých týchto „príživníkov“.

Ako vyzerá?

Na prvý pohľad je určite výhodou, že Mamibot UV Lite 100 je kompaktný ručný model. Vzhľadom k jeho účelu je to samozrejme aj nevyhnutné. Snažiť sa vyčistiť matrac alebo sedačku s mohutným vysávačom a bojovať popritom s dvojmetrovou hadicou je práve jeden z dôvodov, prečo veľa ľudí pokukuje po špeciálnom prístroji. Takže základnú podmienku – jednoduchú manipuláciu a mobilitu – tento vysávač spĺňa celkom dobre.

Mamibot UV LITE -2

  • Váži len 1,5 kg, takže vám nedá extrémne zabrať ani pri dlhšej práci.
  • Je kompaktný a v balení je už skompletizovaný, pripravený na okamžité použitie. Po vybalení sa teda môžete rovno pustiť do práce. Nestrácate čas študovaním návodu a premýšľaním, ktorá časť kam patrí alebo ako sa nasadzuje napríklad sáčok, filter, hubica alebo čokoľvek iné.
  • Prístroj je napájaný akumulátorom, takže vás v pohybe neobmedzuje ani kábel a dostupnosť elektrickej siete.
  • Ovládanie je veľmi jednoduché. Stačí stlačiť jeden gombík.

Mamibot UV Lite 100 je teda smerovaný a koncipovaný k čo najjednoduchšiemu a operatívnemu použitiu. Žiadne komplikované režimy, hromady nástavcov apod. Skrátka iba stlačiť tlačidlo a zatočiť s roztočmi. To je veľmi sympatický prístup v čase, keď sa výrobcovia snažia ľudí často omámiť lavínou funkcií, príslušenstva a možností nastavenia – ktoré nakoniec často ani nevyužijete, len za ne zaplatíte.

Design

Pokiaľ ide o samotný dizajn, tam už sme trochu na vážkach. Rozhodne nemožno vysávaču uprieť originalitu, možno až futuričnost. Naraziť na neho v obchode, asi by sme museli chvíľu premýšľali, čo to vlastne je. Či sa vám jeho prevedenie zapáči, alebo nie – to už je otázka vkusu. Pomerne odvážne je tiež farebné prevedenie. Vysávač je u nás momentálne k dispozícii len v jemnom ružovom odtieni. To nie je práve neutrálna a univerzálna farba. To však samozrejme ale nemá žiadny vplyv na funkčnosť prístroja.

V hlavnej úlohe: UV lampa

UV svetlo sa u vysávačov a pri ďalších pokročilých pomôckach objavuje už nejaký čas, takže v princípe nejde o žiadnu zázračnú novinku. Tieto lampy využívajú UVC spektrum UV žiarenia, ktoré sa niekedy označuje ako germicídne alebo sterilizačné. Zahŕňa kratšie vlnové dĺžky (pod 280 nm), má najvyššiu energiu a tiež je najrizikovejšie. A to aj pre baktérie a roztoče. Preto sa práve často používa pre dezinfekčné účely.
Treba povedať, že niekedy je u vysávačov a podobných prístrojov UV lampa skôr marketingovým lákadlom. Nie vždy má totiž dostatočný rozmer a výkon, aby bolo pôsobenie naozaj výrazne efektívne. Týka sa to predovšetkým vysávačov so širokou výbavou, kde je UV lampa len ďalšia „výhoda“ do počtu.

Mamibot na to ide našťastie z inej strany. UV lampa je tu kľúčovým prvkom a výrobca použil rozmernú a výkonnú lampu, u ktorej je možné predpokladať, že zvládne odviesť svoju prácu.

Mamibot UV LITE -3

UV lampa v Mamibot UV Lite 100 má 33 cm a 9 W výkon.

Ako sme povedali, UVC sterilizačné svetlo je nebezpečné. Vysávač je preto opatrený špeciálnymi ochrannými senzory, ktoré lampu vypnú, ak dôjde k rizikovému náklonu alebo zdvihnutie prístroja. Napriek tomu treba prikladá význam dôležitému upozorneniu – lampou by ste nikdy nemali svietiť na ľudí ani zvieratá!

Prečo sa zbaviť roztočov?

Možno si rovnako ako ja teraz kladiete otázku, prečo si teda vlastne tento vysávač zaobstarať? Skúsme si niečo povedať o roztočoch a mikroorganizmoch ako takých.

Roztoče a ďalšie mikroorganizmy v našich obydliach, to je téma, ktorá spoločnosťou rezonuje už dlho. Sú skutočne tak nebezpečné, ako sa tvrdí – alebo je to skôr reklamná masáž, ktorá má pomôcť predávať zariadenia určené k ich likvidácii?

Prach a roztoče a ďalšie patogénne vplyvy môžu negatívne pôsobiť predovšetkým na citlivé osoby a predovšetkým alergikov. Život v prostredí, kde je nadmiera týchto vplyvov spôsobuje neustále „spúšťania“ telesných reakcií, typicky častú až chronickú nádchu, kýchanie, pálenie očí, ale tiež aj rôzne kožné vyrážky. Dôjsť môže aj k rozvoju astmy. Je teda vhodné venovať upratovaniu a zbavovaniu sa týchto vplyvov zvýšenú pozornosť, najmä v domácnostiach s deťmi a citlivými osobami. Ide o súčasť prevencie rozvoja alergií a astmy a a zároveň jeden zo spôsobov, ako zvýšiť kvality spánku a života.

Dôvod je teda jasný. Ak patríte medzi alergikov a astmatikov, je tento vysávač ďalším možným spôsobom, ako ešte viac zvýšiť prevenciu. Svoju cieľovú skupinu si tento výrobok určite nájde, pripočítame ak fakt, že sa odhaduje, že na Slovensku patrí približne 40 % obyvateľstva k alergikom. Do roku 2025 má byť toto percento ešte vyššie a podľa prognóz alergie v rôznej podobe budú postihovať polovicu obyvateľstva.

Silný motor

UV lampa samozrejme nie je všetko. Vysávač musí mať tiež poriadny motor a sací výkon. V prípade Mamibota sa dočkáte motora s rýchlosťou 31 000 otáčok za minútu so sacím výkonom okolo 4 tisíc Pa. Na to, že ide o akumulátorový ručný vysávač, je efektivita sania naozaj na veľmi slušnej úrovni, to napokon aj samotné testovanie len potvrdilo. Výrobcovi sa podarilo vyvážiť výkon s hmotnosťou a spotrebou. Za tento výsledok si zaslúži palec hore.

Mamibot UV LITE -6

Filtrácia

Vysávač nasáva nečistoty a roztoče skrz nasávacie klapky (ich rýchlosť je 8000 ot./min), sú osvietené výkonnou UV lampou a končia v odpadovej nádobke s objemom 0,5 litra s vysoko účinným HEPA filtrom. Zariadenie má trojstupňovú filtráciu. Vysoká kvalita filtrácie je však skôr podmienkou než bonusom, vzhľadom k tomu, že výrobcovia vyhlasujú vysávač za ideálny pre alergikov.

Napájanie

Zariadenie využíva moderný lítium-iónový akumulátor s kapacitou 2200 mAh. Výdrž na jedno nabitie je cca 30 minút a nabíjanie trvá okolo 4 hodín. To sa na pohľad nezdá ako úplne najlepšie parametre, ale vzhľadom k výkonnému motoru a UV lampe je to celkom pochopiteľné. Pol hodina je dosť na dôkladné vysatie matrace či gauča alebo závesov. Všetko dohromady ale na jeden záťah asi nestihnete. Či je to veľké mínus, nechám na zváženie každého z vás.

Hlučnosť

Vysávač poteší nielen sacím a sterilizačným výkonom, ale aj celkom solídnou hladinou hluku okolo 60 dB, čo je na vysávač prijateľná hodnota. Laicky povedané, nie je hlučnejší, než akýkoľvek klasický vysávač (priemer 75 dB).

Recenzia Mamibot UV Lite 100: Zhrnutie a záver

Keď si odmyslíme trochu odvážny dizajn a farbu (oboje sa ale môže niekomu naopak páčiť), tak si Mamibot UV Lite 100 vedie pre svoju cieľovú skupinu dobre. Výrobcovia vsadili na výkon a jednoduchosť miesto vábničiek. Prístroj je kompaktný a pritom účinný. Pre náročnejších užívateľov, ktorí chcú udržiavať matrace, závesy a gauča v čistote a dobrom stave ide o pohodlný a užitočný nástroj. Cena pritom nie je nijako premrštená. Tento vysávač zaobstaráte v cene 150 – 170 eur.

Dobré skúsenosti „hlásia“ aj ďalší užívatelia, ktorí vysávač vyskúšali. Často oceňujú predovšetkým efektívny výkon, jednoduché použitie, tichý chod, skladnosť, kvalitu spracovania. Mamibot UV Lite 100 je teda pomerne vydarený kúsok, ktorý si zaslúži pochvalu aj pozornosť, avšak zrejme nebude úplne ideálnym spoločníkom pre tých, ktorí nie sú cieľovou skupinou – teda alergici a astmatici.

Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin