Recenzia osobnej váhy Xiaomi Mi Body Composition Scale 2

Je to už pekných pár rokov, kedy z našich domácností začali miznúť klasické analógové osobné váhy a nahradili ich vtedy „super-moderné“ digitálne váhy. Lenže dnes už sú aj staré digitálne váhy skôr len dozvukom minulosti. Teda nie, Nezmenil sa vyložene princíp fungovania ani sme sa o túto pomôcku neprestali zaujímať. Avšak, dnes sa už málokto uspokojí s osobnou váhou, ktorá nevie nič iné ako… vážiť.

Trendom sú smart váhy. Také, ktoré vám povedia oveľa viac, než akú máte hmotnosť. Zmerajú populárne BMI, odhadnú podiel svalovej hmoty, kostí či vody v tele a tak ďalej. Lákavé možnosti pre každého, kto sa venuje športu, chudnutiu alebo sa len zaujíma o svoje fyzično.

Ako si však vybrať tú správnu osobnú váhu – takú, ktorá ponúkne nielen zaujímavé možnosti, ale aj výsledky zodpovedajúce realite? Jednou z možností je sledovanie recenzií. Napríklad takých, ako sú tie naše. A v dnešnej recenzii sa pozrieme na veľmi populárnu osobnú váhu od značky Xiaomi. Čaká vás recenzia osobnej váhy Xiaomi Mi Body Composition Scale 2.

Osobnú váhu som testoval po dobu 2,5 mesiaca.

O značke Xiaomi

Tej časti populácie, ktorá je aspoň trochu zbehnutá v moderných trendoch a elektronike, snáď nie je vôbec potrebné túto značku predstavovať. Ale pre tých ostatných…

Xiaomi je čínska značka. Mohli by sme povedať celkom mladá, ale rozhodne nejde o nejakého zelenáča. Naopak, za 11 rokov existencie sa značka Xiaomi vyšvihla vo svetového lídra v oblasti mobilných technológií aj ďalšej elektroniky. Za sebou nechala aj mnohých tradičnejších výrobcov.

Xiaomi je už od samého začiatku vnímaná ako značka silne inovatívne, s veľkou invenciou a ťahom na bránu. Jej ďalšou devízou je skvelý pomer ceny a výkonu. Xiaomi dokáže už roky ponúkať veľmi vyspelú a skvele vybavenú elektroniku – a to často za ceny, na ktoré sa mnohí tradičnejší výrobcovia nezmôžu. Platí to nielen pri mobilných telefónoch, ale aj pri ďalších šikovných hračkách, ktorých Xiaomi ponúka celú plejádu.

Elektrokolobežky, hodinky a náramky, domáce spotrebiče (najmä robotické vysávače) alebo práve aj osobné váhy. Tých značka ponúka hneď niekoľko – respektíve ide o viacero radov. Medzi najvýznamnejšie patria váhy Xiaomi Mi Smart Scale a Xiaomi Mi Body Composition.

Práve druhá spomínaná séria nedávno priniesla novinku v podobe váhy Xiaomi Body Composition Scale 2. Tá momentálne patrí medzi najpredávanejšie smart váhy nielen v rámci značky Xiaomi, ale celkovo. Už to je iste sám o sebe dôvod sa o ňu zaujímať.

Rozbalenie a základné predstavenie

Váhu dostanete v elegantnej krabici, súčasťou príslušenstva sú iba 4 ceruzkové batérie (AAA) a návod. Nič iné na to, aby ste váhu mohli ihneď sprevádzkovať, napokon nepotrebujete. Pokiaľ ide o dizajn, je to pekný kúsok. Xiaomi koniec koncov v tomto smere málokedy zaspí. V dizajne sa typicky prejavuje invencia a futuristické poňatie, ale aj minimalizmus.

Dizajn

Váha je biela, štvorcová so zaoblenými rohmi. Doska je z tvrdeného skla. V každom rohu ju zdobí svetlo šedé koliesko. Nejde však iba o okrasu. Tieto kolieska sú kovové snímacie elektródy. Práve vďaka nim dokáže váha zmerať nielen vašu hmotnosť. Pri vážení preto treba stáť čo najväčšou plochou chodidiel práve na nich.

Váha má 30 x 30 cm a na výšku iba 2,5 cm. Je teda naozaj mimoriadne priestorovo úsporná a hladko ju môžete šupnúť aj pod veľmi nízku pohovku, posteľ alebo kamkoľvek inam. Váži 1,7 kg.

Displej

Displej je „neviditeľný“ – resp. nie je viditeľný, kým sa nezobrazia hodnoty. Tie sú potom solídne čitateľné. Xiaomi však očakávateľne nešla cestou snahy dostať na displej čo najviac informácií, naopak. Tento displej zobrazí len základné hodnot. Ťažisko informačnej sily potom leží v mobilnej aplikácii Mi Fit (Zepp Life) – Android / iOS. Váhu je teda potrebné spárovať s mobilným telefónom.

Tým sa dostávame k istému dôležitému faktu. Váha je bez spojenia s mobilnou aplikáciou celkom k ničomu. Resp. využijete sotva 10 % jej možností. S tým treba pred kúpou počítať, pre niekoho to môže byť nevýhoda. Ale v Xiaomi už sú takí. Ostatne – táto značka je predovšetkým výrobcom mobilných telefónov, a tak jej počínanie dáva aj obchodný zmysel.

Čo všetko sa dozviete?

Senzory z mangánovej ocele dokážu vážiť s presnosťou na 50 g. To je samo o sebe nielen dobré, ale stále nadpriemerné. Väčšina váh zvláda rozlíšenie do 100 g. S tým sa spája aj ďalšia výhoda – Body Composition Scale 2 váži už od 100 g! Väčšina váh až od niekoľkých kg. Ako kuchynská váha sa síce asi neosvedčí, ale môžete na ňu vážiť aj veľmi ľahké predmety a stále s vysokou presnosťou. Horná hranica je 150 kg. Vybrať si môžete aj váženie v iných jednotkách – napríklad v librách.

A čo ďalej? Váha dokáže spočítať vaše BMI, ale tiež priamo ukázať, koľko máte percent telesného tuku, svalovej hmoty či telesnej vody. Odhaduje dokonca aj bazálny metabolizmus alebo pomer bielkovín a viscerálneho tuku či kostnú hmotu. Celkovo ponúka 13 rôznych údajov o stave vášho tela. V tomto smere tak predstavuje opäť jednoznačný nadpriemer v rámci súčasnej ponuky.

Váha vám na základe nameraných dát určí optimálnu váhu, typ postavy alebo odhadne vek vášho tela.

Veľmi zaujímavou funkciou je analýza vašej rovnováhy. Pokiaľ sa na váhu postavíte jednou nohou, môžete získať veľmi zaujímavé dáta, ktoré vám môžu pomôcť pri prevencii pádov a zranení alebo vám ukázať, akým smerom na sebe pracovať či aké nedostatky by stálo za to kompenzovať.

Aplikácia

Všetky tieto pokročilé informácie dostávate pochopiteľne prostredníctvom spomínanej aplikácie Mi Fit (Zepp Life) v mobilnom telefóne. Váha dokáže pracovať s profilmi až 16 užívateľov, takže aj vo veľmi početnej domácnosti sa každý dostane k svojim hodnotám.

Ukážka z aplikácie Zepp Life, Xiaomi Mi Body Composition Scale 2

Pri jednotlivých profiloch by som mal najväčšiu výhradu. Váha totiž podľa informácií výrobcu dokáže rozlíšiť jednotlivých užívateľov (podľa váhy, asi aj dosahu zariadenia v okolí pri zapnutom Bluetooth a váha vyžaduje aj povolenie polohy).

Ak však v domácnosti máte dvoch ľudí s podobnými váhovými hodnotami, ich dáta sa budú prekrývať. Tzn. zváži sa jeden, ale synchronizáciou sa dáta nahrajú do telefónu aj druhému užívateľovi s rovnakou váhou. Jednotlivé merania sa dajú aspoň mazať, takže nedôjde k skresleniu dát.

Doteraz sme pri testovaní neprišli na to, ako týchto dvoch užívateľov od seba odlíšiť (v prípade, že každý používateľ má svoj telefón). Inak je možné v aplikácii prepínať medzi až 16 profilmi.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 – zhrnutie a hodnotenie recenzie

Osobnú váhu Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 zaobstaráte už za cenu okolo 25 eur, ide teda o pomerne cenovo dostupný výrobok. Tým chceme však zároveň naznačiť, že nemôžete počítať s „lekárskou“ presnosťou nameraných hodnôt.

Informácie poskytnuté váhou budú vždy skôr orientačné, môžu vám pomôcť sledovať váš pokrok pri chudnutí či športovaní. Nemali by však slúžiť ako nespochybniteľný podklad pre dôležité rozhodnutia.

Veľmi sympatické je množstvo atraktívnych hodnôt, ktoré váha meria (resp. odhaduje) a ich podrobné zobrazenie v aplikácii, vrátane možnosti práce so štatistikami. Pokiaľ si však nerozumiete s mobilnými telefónmi, váha vám nič zásadné (okrem zváženia hmotnosti tela) nesprostredkuje.

V každom prípade ide o výrobok, ktorý môže ponúknuť štýlový dizajn, skvelé funkčné možnosti v spojení s atraktívnou aplikáciou a tiež cene primeranú presnosť. Pre záujemcov o moderné technológie a inteligentné „hračky“ do domácnosti môže byť váha Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 výbornou voľbou za úplne prijateľné peniaze.

Váhate či kúpiť alebo nekúpiť? Za nás rozhodne kúpiť, pretože sa jedná o kvalitný produkt, ktorý môžeme odporučiť.

⭐⭐⭐⭐⭐

Naše zhodnotenie – 96 %

Výhody

  • Nízka cena (cca 20 – 30 eur)
  • Počet nameraných hodnôt (13 rôznych údajov)
  • Dobrá aplikácia s množstvom zaujímavých štatistík (môžete smelo porovnávať aj vaše historické dáta)
  • Minimalistický a pekný design váhy
  • Meria aj nízke váhy od 100 gramov (jedinečnosť v rámci ponuky trhu)

Nevýhody

  • U dvoch ľudí s podobnou váhou sa môžu prekrývať informácie na dvoch mobilných telefónoch. Neprišli sme na to, ako týchto používateľov oddeliť. Dáta sa synchronizujú obom užívateľom, avšak jednotlivé merania idú následne mazať a nechať si iba tie vaše.
  • Takmer nepoužiteľné zariadenie bez mobilného telefónu (zobrazí iba váhu na displeji)

Galéria

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin