Chladnička No Frost – Čo je to a oplatí sa? Tipy na najlepšie z nich

Beznámrazová technológia alebo No Frost systém. Pod týmito vzletne znejúcimi názvami sa skrýva veľmi praktická a pokročilá funkcia chladničiek a mrazničiek , ktorej princíp je ale naskrz jednoduchý a ľahko pochopiteľný. V dnešnom článku sa pozrieme na to, k čomu No Frost technológia slúži, aké výhody vám prinesie a či sa oplatí do zariadenia s touto funkciou investovať.

no frost chladnička

Stop námraze

Väčšina ľudí, snáď okrem najmladších, si pamätá staršie chladničky, u ktorých bolo čas od času potrebné vykonať pomerne komplikovaný úkon v podobe takzvaného odmrazovania. Ak ste túto činnosť odkladali, často potom bolo potrebné z mraziacej časti doslova odsekávať rozsiahle ľadové kryhy.

U modernejších zariadení už tak žalostný stav zvyčajne nehrozí, napriek tomu sa zďaleka nedá povedať, že by bežné chladničky a mrazničky boli úplne „námraze-vzdorné“. Občasnému odmrazovaniu sa u lacnejších modelov zrejme nevyhnete.

Ako odmrazovať a prečo?

Odmrazovanie by ste mali uskutočniť vždy v prípade, ak vrstva námrazy dosiahne určité hranice. Rozhodne by nemala byť hrubšia ako pol centimetra. Čo sa v takom prípade môže stať?

Predovšetkým dochádza k výraznému navyšovaniu celkovej spotreby chladničky – a to až o tri štvrtiny! Preťažovaný je motor, v priestore sa dá len ťažko orientovať a jedlo môže aj primŕzať – čo znamená, že ho oddeliť od podložky, steny alebo jednotlivé kusy od seba navzájom.

Odmrazovanie prebieha tak, že:

  • Vypojíte zariadenie z elektrickej siete.
  • Vyložíte všetok obsah a uskladníte ho na vhodnom chladnom mieste (v zime napr. balkón, pivnica alebo podobne).
  • Okolo dverí rozprestrite handry alebo utierky, ktoré zachytí odtekajúca vodu a zabráni zatečeniu podlahy. Ak je námraza značná, môžete naplniť hrniec teplou vodou a vložiť ho do chladničky či mrazničky. Dvere spotrebiča musia byť stále otvorené.
  • Po nejakom čase zoškriabnite povolený ľad zo stien vhodným plastovým nástrojom (stierkou). Nepoužívajte ale kovové škrabky či nôž, ani veľkú silu. Radšej ešte pár minúť počkajte. Mohli by ste zariadenie značne poškriabať a steny spotrebiča poškodiť.
  • Všetky priestory starostlivo vymyte a vydrhnite (vrátane tesnenia). Môžete použiť bežný prostriedok na umývanie riadu alebo aj špeciálny čistič. Použiť možno aj ocot, ktorý má dobré dezinfekčné účinky a schopnosť poradiť s nepríjemnými pachmi.
  • Veľmi dôležité je po umývanie spotrebič vytrieť úplne do sucha, inak by celá práca prišla navnivoč.
  • Chladničku môžete naplniť a opäť zapojiť.
  • Každý, kto niekedy odmrazoval, isto potvrdí, že ide o jednu z najotravnejších prác v domácnosti. Niet teda divu, že beznámrazové systémy sa tešia mimoriadnej obľube.

Princíp No Frost systému

Je jasné, že každý výrobca vyrieši systém proti námraze trochu inak. Základný princíp je ale jasný a jednoduchý. Tam, kde je sucho, nie je žiadny ľad ani žiadna námraza. A ako docieliť, aby bolo v chladničke alebo mrazničke sucho? Veľmi jednoducho …
Hlavným prvkom systémov proti námraze je ventilátor. Ventilátor sa stará o rovnomernú distribúciu vzduchu a tiež o vysúšaniu vlhkosti. Súčasťou systému potom bývajú kanáliky, ktoré v súčinnosti s ventilátorom prebytočnú vlhkosť z interiéru chladničky alebo mrazničky odvádzajú. A to je v zásade celý fígeľ.

Výhody No Frost

Aké výhody beznámrazové technológie prinášajú? V prvom rade pochopiteľne odpadá nutnosť zariadenia pravidelne odmrazovať. Na jedle sa tiež netvorí namrznutý „povlak“, takže sa v mrazničke môžete lepšie orientovať a potraviny sa tiež ľahšie rozmrazujú, a dokonca majú dlhšiu trvanlivosť. Tiež sa nestane, že by vám pokročilá námraza obmedzovala úložný priestor, alebo že by potraviny k tejto vrstve primrzli.

Ďalšia výhoda je ekonomická. Prevádzka beznámrazové chladničky je efektívnejšia. Nedochádza k preťažovaniu motora, jedlo sa rýchlejšie chladí/zmrazuje vďaka prúdeniu vzduchu po celom priestore. Dá sa teda rozhodne povedať, že o investíciu do zariadenia s No Frost systémom rozhodne stojí za to prinajmenšom zauvažovať.

Tipy na najlepšie No Frost chladničky

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Gorenje NRK 6203TX
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 334 l
Čistý objem mrazničky: 80 l
No frost: áno
Klimatická trieda: N,T,SN,ST
5 out of 5 stars (5 / 5)700 € Čítať recenzie
#2LG GBP32DSKZN
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 277 l
Čistý objem mrazničky: 107 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
5 out of 5 stars (5 / 5)570 € Čítať recenzie
#3Bosch KGE36VW4A
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 214 l
Čistý objem mrazničky: 88 l
No frost: nie
Klimatická trieda: SN-T
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)705 € Čítať recenzie
#4Samsung RB37J5018SA
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 267 l
Čistý objem mrazničky: 98 l
No frost: áno
Klimatická trieda: -
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)550 € Čítať recenzie
#5 Whirlpool ART 9811/A++SF
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 228 l
Čistý objem mrazničky: 80 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)530 € Čítať recenzie
#6WHIRLPOOL BSNF 8152 OX
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 222 l
Čistý objem mrazničky: 94 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)450 € Čítať recenzie
#7Gorenje ORK 192 R
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 227 l
Čistý objem mrazničky: 95 l
No frost: áno
Klimatická trieda: N, SN, ST, T
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)617 € Čítať recenzie

Odporúčame aj tipy na:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin