Ako vyčistiť mikrovlnku bez námahy? Rady a tipy

Poznáme niekoľko spôsobov, ako vyčistiť mikrovlnku bez námahy, rýchlo a s výborným výsledkom. Ako pri čistení mikrovlnky postupovať? Ako predísť jej zašpineniu?

⭐⭐⭐⭐⭐

Mikrovlnka patrí v mnohých domácnostiach k často využívaným a vyťaženým kuchynským spotrebičom. Je skvelým pomocníkom, no vzhľadom na jej menšie vnútorné rozmery, dokáže byť už po jednom rozprsknutí jedla znečistená na všetkých stenách, vrátane dvierok. Šikovné gazdinky majú v zálohe hneď niekoľko efektívnych, rýchlych a bezpečných spôsobov, ako mikrovlnku umyť a udržiavať ju v tip-top stave a funkčnosti. Mastné a zanesené povrchy a predovšetkým otvory môžu byť totiž nielen nevzhľadné, zvyšuje sa riziko poškodenia mikrovlnnej rúry.

ako umyť mikrovlnku

Ako funguje mikrovlnka?

Viete o tom, že prvé mikrovlnky vážili viac ako 300 kg a potrebovali vlastné chladenie? Od tej doby prešli veľkým kusom cesty a paradoxne sa stali jednými z najkompaktnejších spotrebičov, ktoré slúžia nielen na prihrievanie, ale aj samotnú prípravu jedla. Dnes už kvalitná moderná mikrovlnka dostala do výbavy aj niekoľko funkcií naviac – napríklad grilovanie, varenie v pare a dokonca aj klasický teplovzdušný ohrev. Vráťme sa však k podstate samotných mikrovĺn. Na akom princípe funguje mikrovlnka?

Zdrojom mikrovlnného žiarenia v mikrovlnnej rúre je magnetrónová elektrónka. Vytvára mikrovlny – vlny s veľmi vysokou frekvenciou, ktoré prenikajú priamo do potravín. Tieto elektromagnetické vlny rozkmitajú v štruktúre potravín častice, ich energia sa zmení na teplo a tým sa teplota pokrmu zvyšuje. Jedlo (či už polievka, cestoviny alebo rezeň) by sa mali vždy zohriať skôr ako riad z porcelánu, keramiky, či plastu, keďže v prípade riadu ide o podstatne pevnejší “materiál”.

Čo nepatrí do mikrovlnky?

Vždy je lepšie riešiť prevenciu, ako hasiť problémy. To platí aj v prípade údržby mikrovlnky. Avšak veľa kuchynských katastrof by sa určite nestalo, ak by sme dodržiavali pokyny výrobcu a nevkladali do mikrovlnnej rúry predmety a pokrmy, ktoré môžu prskať, fŕkať alebo dokonca až vybuchovať.

Do mikrovlnnej rúry nepatrí:

  • kovový riad, ani taniere či misky s lesklým, kovovým zdobením / lemovaním (ani alobal)
  • jednorazové plastové riady, tégliky z jogurtov (tento plast sa môže deformovať, vylučuje do jedla toxické látky)
  • polystyrénové obaly (napr. z obedného menu z donášky)
  • plastové nádoby, ktoré nie sú určené na použitie v mikrovlnke
  • feferónky, pálivé štipľavé papričky (nezašpinia síce mikrovlnku, po prekrojení vás však budú veľmi štípať oči)
  • vajíčka (vybuchujú!)
  • papierové a obedové vrecká (môžu sa zapáliť!)

💡 Spomedzi potravín a pokrmov sú kritické aj niektoré druhy syrov a omáčok (v priebehu chvíle začnú zrazu prebublávať a pripomínajú sopku), pozor aj na pečené mäso s “kožou”, ktoré prská mastnotu na všetky strany. Odporúčame zaobstarať si ochranný plastový kryt, priamo určený na používanie v mikrovlnke, ktorý veľmi efektívne zabráni jej znečisteniu. Mimo mikrovlnku ho môžete používať aj ako ochranu pokrmu pred otravným hmyzom.

Ako vyčistiť mikrovlnku?

Nasledujúce 3 postupy budú v mnohom podobné, odlišujú sa zakaždým len v jednej “účinnej zložke” a pomeroch.

1. Ako vyčistiť mikrovlnku octom?

Ocot by sme mohli označiť za jedného z najlepšie využiteľných pomocníkov v boji za čistú domácnosť. Môžeme ním vyčistiť okná, obkladačky, zbaviť sa vápenatých usadenín v kúpeľni. Ocot dokáže dokonca perfektne vyčistiť práčku, rúru, škvrny na koberci, odtok, a i.

✅ Do misky dajte vodu a ocot v pomere 3 dieliky voda : 1 dielik ocot. Vložte misku do mikrovlnky, nastavte ohrev na plný výkon a mikrovlnku pustite na 5 minút. Horúca voda sa zmení na vodnú paru a ocot v nej obsiahnutý rozbije mastnotu a uvoľní zachnuté nečistoty. Misku opatrne vyberte, počkajte kým vnútro mikrovlnky mierne vychladne a čistou hubkou / handričkou steny a dvierka zotrite.

2. Ako vyčistiť mikrovlnku citrónom?

V tesnom závese za octom je citrón. Ak by ste sa pustili do pátrania po internete, našli by ste desiatku spôsobov, ako používať citrón v domácnosti. Vo viacerých sa prekrýva s octom a dá sa povedať, že jeho hlavným konkurentom. Má však jedno veľké pozitívum navyše. Pri použití citrónu bude vaša kuchyňa krásne prevoňaná sviežou citrusovou arómou, kým pri octe zvyčajne krčíme nosom. Ako na to?

Citrón nakrájajte na kolieska a vložte do misky s vodou. Misku umiestnite do mikrovlnky, nastavte plný výkon a zohrievajte aspoň 3 minúty. Aj v tomto prípade sa mastnota krásne uvoľní a všetky nečistoty zotriete na záver vlhkou handričkou.

💡 Náš tip: Výborne fungujú aj plátky pomaranča. Aróma v domácnosti bude intenzívna!

3. Ako vyčistiť mikrovlnku jedlou sódou / sódou bikarbónou?

Do tretice – Tip bez akejkoľvek arómy. Rovnako rýchly, ktorý zvládne pokoriť aj najodolnejšie nečistoty.

Do misky nalejte 200 ml vody a pridajte 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny (čiže jedlej sódy). Rozmiešajte a vložte na pár minút ohrievať pri plnom výkone. Uvoľnené nečistoty zotrite mokrou handričkou. Na tie, ktoré zostali môžete použiť jemnú “brúsnu” pastu – do jedlej sódy pridávajte po kvapkách vodu, kým sa vám nevytvorí zmes, ktorou môžete zaschnuté fŕkance vyšúchať.

Tak čo, pustíte sa do čistenia mikrovlnky s tipom číslo 1, 2, alebo 3? Po očistení stien nezabudnite z mikrovlnky vybrať sklenený tanier a všetky dieliky, ktoré sú pod ním uložené. Umyte ich zvlášť v teplej vode so saponátom a vyčistite aj dno vašej mikrovlnky.

ako vyčistiť mikrovlnku

Ako vyčistiť ovládací panel mikrovlnky?

Pri čistení ovládacieho panelu by sme mali zvýšiť opatrnosť a dbať na to, aby do neho nezatiekli žiadne tekutiny. Je bežné, že je plný odtlačkov alebo “upackaný” od mastných rúk, preto si na jeho čistenie vyhraďte dostatok času, kedy tento bočný panel opatrne odmastíte a preleštíte. Nepoužívajte silné drhnutie ani agresívne prípravky, na lacnejších mikrovlnkách si totiž môžete rýchlo zošúchať ikonky.

A čo čističe na mikrovlnky?

Na trhu môžete nájsť niekoľko univerzálnych čističov, ktoré sú určené na čistenie rúry aj mikrovlnnej rúry alebo dokonca kontaktného grilu. V prípade mikrovlnky je však vždy lepšie siahnuť do domácich postupoch, pri ktorých nehrozí poškodenie funkčnosti zariadenia. Skúsenosti s týmito čističmi nie sú vždy pozitívne. Pri neopatrnej aplikácii môže totiž prípravok dostať cez mriežku a otvory pre mikrovlny, preniknúť do jej útrob a mikrovlnnú rúru pri najbližšom zapnutí poškodiť.

Tipy na najlepšie mikrovlnné rúry

Sú moderné, dizajnovo zvládnuté na jednotku a ponúkajú spoľahlivý výkon aj rovnomerný ohrev. Viaceré z nich majú povrchovú úpravu navrhnutú tak, aby odpudzovala akékoľvek nečistoty. Je čas na novú kvalitnú mikrovlnku?

 Produkt HodnotenieCena (od) 
#1Samsung F300G MS23F301TAS
Objem: 23 l
Tanier: 28 cm
Výkon: 800 W
Gril: NIE

[usr 5 text="true" tooltip="true"]86 € Čítať recenzie
#2Electrolux EMS 30400 OX
Objem: 24 l
Tanier: 31,5 cm
Výkon: 900 W
Gril: ÁNO
[usr 5 text="true" tooltip="true"]149 € Čítať recenzie
#3Whirlpool MWP 3391 SX
Objem: 33 l
Tanier: 36 cm
Výkon: 1000 W
Gril: ÁNO
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]259 € Čítať recenzie
#4Electrolux EMS 21400 S
Objem: 18,5 l
Tanier: 27 cm
Výkon: 800 W
Gril: ÁNO
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]85 € Čítať recenzie
#5ETA Klasico 1208
Objem: 20 l
Tanier: 25,5 cm
Výkon: 700 W
Gril: NIE
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]72 € Čítať recenzie
#6Sencor SMW 5217SL
Objem: 17 l
Tanier: 24 cm
Výkon: 800 W
Gril: NIE
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]67 € Čítať recenzie
#7Gallet FMOM 201
Objem: 20 l
Tanier: 25,5 cm
Výkon: 800 W
Gril: NIE
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie

⭐⭐⭐⭐⭐

Predchádzajúce metódy s octom, citrónom či jedlou sódou sú overené a spoľahlivé. Dokážu si poradiť s pevne prichytenými nečistotami aj silnou mastnotou. Určite sa ich oplatí vyskúšať! Ak máte svoj ďalší overený postup, budeme radi, ak sa s ním podelíte v komentároch nižšie.

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin