Ako zapojiť a kam umiestniť práčku?

Tešíte sa na novú práčku, ale vašu radosť trochu kazí predstava, že nebudete vedieť, ako ju zapojiť? Jednou z možností je nechať si práčku nainštalovať od profesionálov (niektoré internetové obchody dnes v rámci skvalitňovania svojich služieb túto možnosť ponúkajú), avšak treba počítať s tým, že zvyčajne ide o ďalší finančný výdavok naviac. Ďalšou možnosťou je zapojiť práčku svojpomocne. V skutočnosti nejde o nič až tak náročného, takže aj keď nepatríte medzi obzvlášť technicky zdatných jedincov, s veľkou pravdepodobnosťou si s inštaláciou práčky poradíte … predovšetkým, ak budete mať pri ruke správny návod. Práve teraz vám taký návod poskytneme.

Kam práčku umiestniť?

V prípade práčky sa treba zamyslieť aj nad samotným umiestnením. Väčšina ľudí nemá doma priestoru až tak nazvyš a umiestnenie často vychádza skôr z núdze a nevyhnutnosti než z čohokoľvek iného. Napriek tomu je dobré vedieť, že sú miesta, kde by práčka stáť z rôznych dôvodov nemala. O aké miesta ide?

  • V prvom rade je dôležité, aby práčka nestála niekde, kde by mohlo dochádzať k výraznému poklesu teplôt až pod bod mrazu. Slabo izolované či dokonca nevykurované priestory nie sú vhodnou voľbou. Práčku samozrejme môžete umiestniť napríklad do pivnice, ak tam udržujete teploty v rozumných medziach. Pri poklese teplôt pod 0 ° C by mohlo dôjsť k zamrznutiu vody v práčke. Úplne nevhodnou voľbou je teda napríklad balkón.
  • Práčku umiestňujte vždy na pevný a rovný podklad. Práčka musí stáť vodorovne. Ak to podklad neumožňuje, môžete čiastočne vytvoriť rovinu nastavením nožičiek práčky.

ako zapojiť práčku

Práčku do kúpeľne, kuchyne alebo do pivnice?

Aké výhody a nevýhody poskytuje umiestnenie práčky v rôznych miestnostiach? Kúpeľňa či kuchyňa sú najčastejšou voľbou v bytoch. Naozaj len málo bytov má k dispozícii niečo ako špeciálnu technickú miestnosť. Umiestnenie práčky je vždy skôr kompromis.

Kúpeľňa sa javí ako logická, pretože práčka pracuje s vodou, mokrou bielizňou atď. V kúpeľni tiež býva kôš na špinavé prádlo. Ergonomicky ide teda o zrejme relatívne najvýhodnejší variant. Najmä v panelákoch sú však bytové kúpeľne často naozaj stiesnené, a ak napríklad nedáte dopustiť na vaňu, môže sa pokojne stať, že pre práčku už sa vhodné miesto nenájde.

⏩ Druhou, pomerne populárnou voľbou je kuchyňa. Dnes sú módne predovšetkým vstavané práčky, ktoré dizajnovo perfektne splynú s kuchynkou linkou. Prednú stranu práčky môžu aj prekrývať dvierka kuchynskej linky, takže nijako nenarušuje estetický dojem kuchyne. Horšie je to s voľne stojacou práčkou, ktorá v kuchyni zrejme natoľko štýlovo pôsobiť nebude. Ale čo už. Výhodou umiestnenia v kuchyni môže byť napríklad všeobecne viac manipulačného priestoru pri nakladaní a vykladaní bielizne. Tiež sa nemusíte obávať, že by nejaká prekážka obmedzovala otváranie dvierok práčky naplno.

⏩ Ďalšou možnosťou je pivnica, práčovňa alebo iná miestnosť viac technického rázu, mimo hlavné obytné priestory. To môže byť v mnohých ohľadoch ideálne riešenie. Neruší vás hluk z práčky, máte dosť priestoru, nejaká tá voda na podlahe pri práci s mokrou bielizňou alebo pri poruche až tak vážnym problémom (dôležité je povedať, že moderné práčky už majú rôzne systémy a poistky typu Aqua-Stop, čím sa vytečenie práčky stáva menším strašiakom). Nevýhoda je pomerne zrejmá – a môže to byť predovšetkým vzdialenosť pri prenášaní bielizne. Túto možnosť zvážte najmä, ak periete menej často, alebo v prípade, že ste si vo vzdialených priestoroch vytvorili komplet práčovňu aj so sušičkou, žehliacou doskou a žehličkou v skrinke. Potom už len zavolať na pomoc členov rodiny, aby vám pomohli koše čistého oblečenia vyniesť do skríň.

Ako práčku zapojiť?

Predpokladajme, že miesto pre práčku už máte vybrané. Teraz teda prejdime rovno k jej zapojeniu. Pokúsime sa o maximálnu prehľadnosť, jasné a zrozumiteľné popísanie všetkých dôležitých bodov.

1. Odstránenie obalu

Ešte pred tým, než sa pustíte do samotnej inštalácie, sa uistite, že nikde nezostali zvyšky obalov alebo polystyrénov, ktorými je práčka upevnená v krabici. Veľmi dôležité je tiež odstrániť skrutky, ktoré upevňujú bubon počas prepravy. K tomu dostanete presný návod spolu s práčkou. Rozhodne práčku nespúšťajte bez ich odstránenia. Môže to ísť ťažšie než očakávate. Koniec koncov, musia udržať bez pohybu celý bubon. Ak sa obávate, že práčku pri vyťahovaní skrutiek poškodíte, zavolajte na servisnú podporu alebo si pozrite videá a recenzie danej práčky (alebo aspoň práčku danej značky) na internete. Niekedy miesto sily treba použiť správny tlak.

2. Napúšťacia hadica

Súčasťou balenia bude okrem práčky aj napúšťacia hadica s gumovými tesneniami. Tie môžu byť už osadené v hadici, alebo niekde v balení. Skontrolujte to a prípadne skompletizujte hadicu. Zapojte jeden jej koniec k zadnej časti práčky, druhý pripojte k prívodu vody.

Môže sa stať, že hadica, ktorá je súčasťou balenia, nebude dosť dlhá a nedosiahne k prívodu vodu v stene. Potom je samozrejme potrebné dokúpiť dlhšiu, rozhodne sa nepokúšajte o žiadne amatérske nadstavovanie dĺžky pribalenej hadice. V prípade, že hadica po zapojení kvapká, je najskôr na niektorom konci málo utiahnutá. Dotiahnite ju rukou alebo náradím, no nepoužívajte žiadnu veľkú silu – mohli by ste poškodiť tesnenia, hadicu, prívod alebo aj práčku.

3. Odpad

Ďalšou fázou je pripojenie práčky k odpadu. V ideálnom prípade stačí napojiť odtokovú hadicu na odpad. Ak práčka stojí mimo dosahu odvodu odpadu, budete musieť použiť improvizované riešenia. Takéto sú však vždy trochu háklivé, a tiež ani nevyzerajú dobre. Ak nie je iné riešenie, môžete viesť odpadovú hadicu napr. do vane či blízkeho umývadla.

4. Zapojenie do elektriny

A zostáva to najjednoduchšie. Zapojiť práčku do zásuvky. Aj tu je potrebné mať na pamäti určité veci. Práčka by mala byť vždy priamo zapojená do zásuvky ideálne s vlastným ističom. Úplne nevhodné je zapojenie práčky cez predlžovaciu šnúru.

Tým je inštalácia hotová. Ako vidíte, nie je to nič zložité, ide o pár krokov, ktoré pravdepodobne zvládnete sami. Do rúk si každopádne vezmite manuál od práčky, pred inštaláciou ho starostlivo preštudujte a postupujte v súlade s ním, aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom.

Tipy na obľúbené sušičky bielizne

Práčku už zapojenú pravdepodobne máte, ale čo takto zaobstarať ešte sušičku bielizne? Tu je rebríček tých najobľúbenejších na trhu.

 ProduktInfoHodnotenieOrientačná cena 
#1LG RC91V9EV2Q
Pre náročných zákazníkov
✔️ Energetická trieda: A+++
✔️ Typ sušičky: kondenzačné
✔️ Kapacita: 9 kg
✔️ Spotreba energie: 194 kWh
✔️ Záruka 10 rokov na kompresor a motor
✔️ Program pre alergikov
✔️ Technológia Eco Hybrid™ šetrí energiu alebo váš čas
[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 € Čítať recenzie
#2Bosch WTW87467CS
Skvelé hodnotenie zákazníkov
✔️ Energetická trieda: A+++
✔️ Systém sušenia: Tepelné čerpadlo
✔️ Kapacita: 7 kg
✔️ Spotreba energie: 159 kWh
✔️ Rýchly program = usušenie počas 40 minút
✔️ Funkcia samočistenia kondenzátora
[usr 5 text="true" tooltip="true"]540 € Čítať recenzie
#3LG RC80EU2AV4D
99% spokojnosť s produktom
✔️ Energetická trieda: A+++
✔️ Typ sušičky: kondenzačné
✔️ Kapacita: 8 kg
✔️ Spotreba energie: 176 kWh
✔️ Vhodná pre alergikov
✔️ Automatické čistenie kondenzátora
✔️ Inteligentné ovládanie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]550 € Čítať recenzie
#4Beko DPY 8506 GXB1
Veľmi obľúbená
✔️ Energetická trieda: A+++
✔️ Systém sušenia: Tepelné čerpadlo
✔️ Kapacita: 8 kg
✔️ Spotreba energie: 177 kWh
✔️ 16 programov
✔️ Chytré senzory pre šetrné sušenie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]430 € Čítať recenzie
#5AEG AbsoluteCare T8DBG48WC
Cena / výkon
✔️ Energetická trieda: A++
✔️ Typ sušičky: kondenzačné
✔️ Kapacita: 8 kg
✔️ Spotreba energie: 235 kWh
✔️ Prispôsobuje čas a spotrebu podľa naplneného objemu
✔️ Sušte pri nízkych teplotách
✔️ Opatrené filtračným systémom ÖKOFlow
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]460 € Čítať recenzie
#6SAMSUNG DV90T5240AT
Najlepšia zn. Samsung
✔️ Energetická trieda: A+++
✔️ Typ sušičky: kondenzačné
✔️ Kapacita: 9 kg
✔️ Spotreba energie: 194 kWh
✔️ Senzorické sušenie - 3 senzory pre ideálne sušenie
✔️ Wifi ovládanie cez aplikáciu
✔️ Zabráni tiež poškodeniu oblečenia
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]650 € Čítať recenzie

 ✅ Pozrite si aj:

Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin