Najlepšie bežecké topánky: TOP 10 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie bežecké topánky

Kvalitné bežecké topánky sú nevyhnutnou výbavou každého bežca. Nezáleží na tom, či len chcete začať behať, alebo už trénujete na maratóny, ich výber patrí ku kľúčovým. Rozhoduje o tom, do akej miery prepadnete vášni menom beh, ako ľahké a zdravé budú vaše kroky a aj aké úspechy a pokroky v behu zaznamenáte. Viete o tom, že pri behu zaťažujete svoje chodidlá až 3-násobkom svojej skutočnej hmotnosti? Práve preto sme dali dohromady tipy na najlepšie bežecké topánky, ktoré svojím prevedením a výkonom zaujali.

Výmena klasických tenisiek za bežecké by však nemala stáť len na vonkajšom vzhľade. Každé chodidlo má svoje individuálne potreby, a preto to, čo sedelo vášmu partnerovi alebo známemu, vám nemusí vyhovovať vôbec. Postupne krok po kroku si prejdeme všetky základné body, v ktorých sa naučíte ako správne vybrať bežecké topánky, aby sa z neistých prvých výbehov po okolí stal beh v rýchlom tempe.

V našom sprievodcovi vám priblížime rozdiely medzi bežeckými topánkami na asfalt a do terénu a povieme si niečo o pronácii a supinácii. Pri behu musíte skĺbiť svoje očakávania, skúsenosti aj fyzické možnosti. Práve preto môžete byť pri kúpe tohto druhu výbavy maximálne nároční, aby ste našli prevedenie, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám. Veľmi dobrým ukazovateľom kvality sú tiež aj recenzie a testy bežeckých topánok, kde sa dozviete dôležité kvalitatívne vlastnosti o vyhliadnutom modeli.

Najlepšie bežecké topánky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktHodnotenieCena (od) 
Najlepšie dámske bežecké topánky 2021
#1Nike W REACT INFINITY RUN FLYKNIT 2

[usr 5 text="true" tooltip="true"]140 € Čítať recenzie
#2adidas ULTRABOOST 21 W

[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 € Čítať recenzie
#3Nike WMNS AIR ZOOM PEGASUS 37

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]98 € Čítať recenzie
#4Nike WMNS AIR ZOOM VOMERO 15

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]125 € Čítať recenzie
#5Nike ZOOMX VAPORFLY NEXT%

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]235 € Čítať recenzie
Najlepšie pánske bežecké topánky 2021
#1adidas ULTRABOOST 21

[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 € Čítať recenzie
#2Asics GEL-KAYANO 27

[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 € Čítať recenzie
#3Asics GEL-DS TRAINER 26

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]140 € Čítať recenzie
#4Nike AIR ZOOM VOMERO 15

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]142 € Čítať recenzie
#5Asics GEL-NIMBUS 23

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]170 € Čítať recenzie

Ako vybrať bežecké topánky: Krok za krokom všetko dôležité

Beh je po chôdzi druhým najprirodzenejším pohybom s veľkými benefitmi pre fyzické aj psychické zdravie. Priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém, udržuje funkčnosť svalov a kĺbov, efektívne pomáha spaľovať kalórie, odbúrava všadeprítomný stres a vyplavuje veľké množstvo hormónov, vďaka ktorým sa budete cítiť výborne a plní energie. Ide o finančne nenáročný šport, pretože vyžaduje iba váš čas, odhodlanie a kvalitnú bežeckú obuv. Tá je pri behu alfou a omegou úspechu, pohodlia a tiež aj zachovania vášho zdravia.

Ak budete chcieť na sebe ušetriť, môžu si to odniesť vaše kĺby a zadovážite si zranenie, ktoré radosť z behania úplne vymažú. Skôr, ako sa rozhodnete kúpiť bežeckú obuv, ktorú máte už dlhšie v hľadáčiku, prejdite si postupne bod po bode základné otázky a nájdite oodpovede na všetky otázky, ktoré vás zaujímajú.

Zvážte predovšetkým:ako vybrať bežeckú obuv

 • Po akom povrchu budete behať (asfalt, terén, dráha)
 • Či chcete bežecké tenisky na tréning, preteky alebo beh cez les
 • Aká je vaša hmotnosť (s ohľadom na systém tlmenia), výdrž a skúsenosti
 • Ako často a ako intenzívne máte v pláne trénovať
 • Akú máte techniku behu a aký je váš nášľap (cez pätu, cez prsty, pronácia, supinácia)

 

Účel používania bežeckých topánok

Najskôr si ujasníme hlavné rozdielnosti medzi bežeckou obuvou vzhľadom na účel jej použitia. Pokročilý bežec, ktorý si do diára naplánoval niekoľko maratónov, bude uvažovať o niekoľkých druhoch bežeckej obuvi a z jeho skúseností by mali vychádzať aj začiatočníci, ktorí sa chcú prezuť z bežných športových tenisiek.

 • Bežecké topánky na tréning sú stavané na vyššiu záťaž, pravidelné používanie a miera tlmenia je posilnená. Ich úlohou je poskytnúť nohe výbornú ochranu, ochrániť pred bolesťami a poskytnúť stabilitu pri behu. Z toho dôvodu je ich hmotnosť o niečo vyššia.
 • Bežecké topánky na preteky sú skonštruované s ohľadom na dosiahnutie vyššej rýchlosti a maximálneho výkonu. Daňou za nižšiu hmotnosť, ktorá nebrzdí pretekára, je aj menšie tlmenie, a teda aj rýchlejšia únava chodidiel.

Rozhoduje povrch, po ktorom beháte

Láka vás behať po spevnených cestách alebo po voľnom teréne? Ak to s behom myslíte vážne, časom si zrejme zadovážite topánky pre každý povrch zvlášť. Rozličné povrchy totiž vyžadujú aj rozličné prevedenie topánok.

Aká je charakteristika bežeckých topánok na asfalt?

…alebo aj na spevnené štrkové a vyšliapané poľné cesty. Takýto typ bežeckých topánok dokáže tlmiť dopad na tvrdý povrch a zároveň zabezpečí, aby ste vďaka nim nepociťovali každú nerovnosť alebo kamienok. Ponúkajú výborné odrazové vlastnosti, perfektnú priedušnosť a tie kvalitnejšie z nich vám vydržia aj tisíc odbehnutých kilometrov. Z hľadiska hmotnosti sú ľahšie, ich podošvy sú priľnavé a nešmýkajú sa na hladkých povrchoch.

Aká je charakteristika bežeckých topánok do terénu?

Pre voľný beh cez les budete potrebovať bežeckú obuv, ktorá poskytne nohe vysokú stabilitu. Ich úlohou je zamedziť vyvrtnutiu členku, bez rizika pošmyknutia pokoriť aj konáre, korene, kamene a iné nerovnosti nespevneného povrchu. Vykazujú vynikajúce vlastnosti v mokrom a kĺzavom prostredí. Ich podrážka je členitá, hrubšia, materiály sú spevnené a v ideálnom prípade aj nepremokavé. Daňou za takéto prevedenie je pochopiteľne vyššia hmotnosť a horšia priedušnosť.

Najčastejšie ich nájdete s prívlastkami offroad, trail alebo cross. Ak sa chystáte túru, kde budete chôdzu striedať s behom v miernom tempe, zablúdiť môžete aj medzi turistické topánky.

Aké sú ďalšie druhy a delenia bežeckých topánok?

Vo všeobecnosti platí, že cestné bežecké topánky sú ľahšie a priedušné, zatiaľ čo trailové sú o niečo ťažšie, pretože pre ochranu nohy majú robustnú podrážku a viacvrstvový nepremokavý zvršok. Okrem základných typov môžete natrafiť aj na zopár ďalších pojmov:

 • Tretry – ideálne na beh po atletickej dráhe, v podrážke majú odrazové “klince”.
 • Barefoot – obuv, ktorá navodzuje pocit chôdzi na boso. Drop je nulový, podrážka maximálne flexibilná. Úlohou topánky je chrániť chodidlo pred poškodením. Nútia k prirodzenému pohybu aj držaniu tela.
 • Minimalist – drop je znížený, no nie úplne nulový, ako pri barefoot. Topánky neobsahujú veľa tlmiacich prvkov, a tak i naďalej umožňujú dobrý kontakt s terénom. Úroveň ochrany pred nerovnosťami terénu je predsa len o niečo vyššia.
 • Cushioning – označenie pre bežecké topánky s pokročilým tlmením pri došľape. Predstavuje väčšinu najpredávanejšej bežeckej obuvi na našom trhu a zahŕňa modely pre asfalt aj voľný terén.

Pozn.: Drop je výškový rozdiel medzi pätou a špičkou. Pri cushioning topánkach je drop 10 – 12 mm, pri minimalist – max do 8 mm, pri barefoot 0 mm.

ako vybrať bežecké topánky

Technika behu a biomechanika chodidla

Topánky vám pri skúšaní sedeli, ale už po prvom behu pociťujete únavu chodidiel a výraznú bolesť? Zrejme ste nezhodnotili, v akom stave je vaša klenba, na akú časť chodidla prioritne došľapujete a aká je biomechanika vášho chodidla – teda prirodzený pohyb členku a chodidla. Nemusíte ísť rovno k ortopédovi, väčšinu odchýlok a rozdielov dokážete zistiť aj sami doma. Stačí odsledovať, do ktorej strany sú zošľapané vaše bežne nosené topánky a jednoduchým testom zistiť stav klenby. Ako na to?

Došľap pri behu – Päta alebo špička?

Tri štvrtiny bežcov došľapujú cez pätu, preto je aj väčšina podporných a tlmiacich prvkov práve v tejto časti. Ide o pohodlný typ behu, pretože päta predstavuje väčšiu stabilitu a aj riziko vychýlenia nohy do strán je, v porovnaní s došľapom na špičku, nižšie. Prenos energie pri dopade je však cez pätu podstatne vyšší. Neskúseným bežcom môžu hroziť únavové zlomeniny alebo problémy s achilkovou a s kolennými kĺbmi.

Je dokázané, že naši pradávni predkovia pri behu na boso došľapovali cez špičku, kde stavba prednej časti chodidla dokázala pohltiť energiu dopadu lepšie ako päta. Náročnejšiemu behu cez špičku sa dá tréningom naučiť, no so štandardnou bežeckou obuvou to bude zrejme náročné. V takom prípade dávame do pozornosti bežeckú obuv s prívlastkom minimalist.

Zlatou strednou cestou je došľap na strednú časť chodidla – nie je tak náročné osvojiť si ho a hlavne – päty aj celý pohybový aparát pocítia pri behu úľavu.

Biomechanika chodidla

Určite ste už počuli o nohách do tvaru X alebo do tvaru O. Biomechanika hovorí o tom, do akej strany smeruje pohyb chodidla a členku. Pri dlhodobo nevhodnom pohybe potom dochádza nielen k vyšľapaniu topánok na jednej strane, postupne sa “štýlu” chôdze prispôsobuje aj ostatné kosti a kĺby dolných končatín. Rozlišujeme 3 základné typy nášľapu:

 • Neutrálny nášľap – váha sa rozkladá rovnomerne, päta zostáva vo svojej priamej polohe a chodidlo nevybočuje do vonkajšej ani vnútornej strany. Ide o najprirodzenejší aj najzdravší nášľap.
 • Pronácia – pri dopade je chodidlo aj päta vychýlené do vnútornej strany. Ide o stav typický pre “nohy do X”, trápi najmä ľudí s nadváhou, plochou nohou a častejšie aj ženy. Podrážka vašich topánok bude o niečo viac zošľapaná na vnútornej strane (ženy to ľahko spozorujú na skosených opätkoch). Pri výbere sa zamerajte na bežeckú obuv so zvýšenou podporou v mieste klenby.
 • Supinácia – ide o opak pronácie. Chodidlo aj päta sú pri nášľape vychýlené na vonkajšiu stranu, a aj preto je podrážka topánok z tejto strany viac zošľapaná. Takýto typ nohy je typický pre mužov a aktívnych športovcov. Existuje bežecká obuv s podporou supinácie – zabezpečuje vysokú stabilitu a zabraňuje vtlačeniu vonkajšej strany chodidla do topánky.

Klenba chodidla

Vezmite si hnedý kartón alebo farebný papier. Chodidlo v tenkej vrstve potrite krémom alebo telovým mliekom a otlačte na papier.

 • Máte nízku klenbu a plochú nohu, ak je odtlačok vašej nohy plný po celej dĺžke chodidla. Riziko pronácie je vysoké. Voľte bežeckú obuv s vysokou úrovňou podpory a aj v bežnej obuvi noste ortopedické vložky. Vaše nohy sú vystavené zraneniam.
 • Máte vysokú klenbu, ak sa na papier otlačila päta, predná časť nohy a zvyšok plochy chodidla naznačuje len tenká línia na vonkajšej strane. Potrebujete topánky, ktoré nohám zabezpečenia dobrú flexibilitu.
 • Máte normálnu, primerane členitú klenbu, ak je na papieri otlačená päta, predná časť nohy a a spojovacia časť medzi nimi zaberá cca tretinu až polovicu šírky chodidla.

Nezabudnite! Ak zvolíte bežeckú obuv s podporou v oblasti klenby alebo do topánok vložíte športové ortopedické vložky, podvihne sa aj priehlavok smerom hore. Pozerajte preto nielen na členitosť vnútornej výstelky, ale aj na časť topánky, ktorá obopína váš priehlavok. Nikdy nekupujte topánky, ktoré vás už pri skúšaní tlačia na priehlavku.

Ako správne vybrať veľkosť bežeckej topánky?

Ako postupovať pri výbere vhodnej veľkosti bežeckej obuvi? Existuje niekoľko overených pravidiel, ktoré spoľahlivo fungujú a vaše nohy budú ako v bavlnke.

 • Pripravte sa na to, že veľkosť bežeckých topánok môže byť iná, ako veľkosť vašej bežnej obuvi. Dokonca, aj keď prechádzate z jednej značky na druhú, môže byť rozdiel aj +/- jedno číslo.
 • Obujte si ponožky, v ktorých budete behať a obidve chodidlá obkreslite na papier. Merajte od okraja päty po najdlhší prst (nemusí to byť palec!). Dĺžky porovnajte. Ak je jedna noha o pár mm dlhšia (čo je bežný jav), vyberajte veľkosť podľa “väčšej” nohy.
 • K dĺžke nohy prirátajte 5 – 7 mm a v tabuľke ku konkrétnemu modelu vyhľadajte vyhovujúcu veľkosť topánok.
 • Topánky skúšajte v poobedných hodinách, kedy je už noha mierna opuchnutá.
 • Prsty nesmú byť stiesnené. Malíček sa nesmie tlačiť o bočnú výstelku, palec sa nesmie dotýkať prednej časti. Vo vnútri topánky si prstami vyskúšajte zahrať “na klavír”.
 • Po dôkladnom zatiahnutí šnúrok by sa vám nemala vyzúvať päta (mierny pohyb hore a dolu je povolený).
 • Priehlavky nesmú byť príliš utiahnuté. Zhorší sa prúdenie krvi a nohy rýchlejšie opuchnú. Niekedy postačí zmeniť spôsob šnurovania.
 • Rátajte s tým, že po náročnom behu sa môžu objaviť aj opuch a odreniny. Pri najbližšom obutí by ste mali mať priestor aj pre náplasť, naďalej bez tlačenia.

Náš tip: Nízka hmotnosť nie je automaticky výhodou. Menej gramov znamená zároveň aj menej materiálu, nižšiu úroveň tlmenia a rýchlejšie opotrebovanie. Pri bežnom tréningu stavte na komfortné bežecké topánky s funkčným tlmením. Pár gramov navyše pravdepodobne ani nepocítite.

Cena bežeckých topánok

Prepadli ste behu a potrebujete sa zorientovať v cene bežeckých topánok? Čo považovať za bežnú výbavu a čo už považovať za nadštandard?

Bežecké topánky do 60 €

Ak s behom začínate a hľadáte, aká intenzita a štýl tréningu by vám vyhovovali, pravdepodobne siahnete do kategórie základných bežeckých topánok, ktoré sú konštruované s dôrazom na ľahkosť. Ich odolnosť však nie je ohurujúca.

Bežecké topánky do 150 €

Viacero aktuálne najpredávanejších bežeckých topánok nájdete v cene od 60 – 150 €, medzi nimi aj niekoľko víťazov testov a modely, ktoré odporúčajú aj skúsení bežci. Vybrať si môžete so širokej ponuky cestných aj trailových topánok. Miera tlmenia a kvalita prevedenia sú podstatne vyššie a rovnako tak vzrástla aj ich odolnosť pri narastajúcom zaťažení.

Bežecké topánky od 150 €

Náročný bežec isto zablúdi aj medzi drahšie modely. Ponúkajú špičkové materiály, vysokú kvalitu šitia a lepenia, perfektné podmienky pre stabilitu aj podporu chodidla. Vynikajú výbornou životnosťou a nezradia ani pri dlhších maratónoch.

Najlepšie značky bežeckých topánok

Značka, ktorá nesklame? Víťazi testov bežeckých topánok? Alebo rozumný pomer cena / kvalita? V nasledujúcom zozname nájdete výrobcov, ktorých ponuke sa rozhodne oplatí venovať pozornosť.

 • Nike – Jeden z najznámejších výrobcov kvalitnej obuvi má vo svojej bohatej ponuke atraktívne modely s aktívnym odpružením a perfektnou cirkuláciou vzduchu.
 • Adidas – Kvalitná bežecká obuv s množstvom spokojných hodnotení. Vytváraná s ohľadom na perfektný výsledok a vysokého pohodlie pri behu. Za vašu pozornosť stoja edície UltraBoost, Solar Glide, Terrex Agravic.
 • Asics – Značka odporúčaná skúsenými bežcami a výborne hodnotená v odborných testoch. Obrovský výber, veľmi dobrý pomer cena/kvalita, vysoká životnosť a maximálna stabilita od nášľapu až po pätu.
 • Salomon – Víťaz testov bežeckých topánok v rôznych odborných magazínoch. Výborný výber, zaujímavé dizajny a najmä dôraz na optimálny záber pri kontakte s terénom, priedušnosť a antibakteriálne prevedenie.
 • Reebok – Ďalšia známa značka s ponukou dizajnovo sviežich modelov za prijateľnú cenu. Vhodné aj pre začiatočníkov.
 • Mizuno – Perfektné materiály a najmodernejšie technológie v snahe priniesť bežcom z behu skutočnú radosť. Vhodné na intenzívne tréningy a vysoký výkon. Ponúkajú vysokú odolnosť a stabilitu – nesklamú ani náročných bežcov.
 • New Balance – Bežecké tenisky New Balance vás môžu zlákať nízkou cenou. Vhodné pre začiatočníkov, v príjemných neutrálnych dizajnoch. Ideálne na stredne intenzívny beh po spevnenom teréne aj na indoor workout.

Najčastejšie kladené otázky

Kde kúpiť kvalitné bežecké topánky?

Neporadíme vám konkrétnu predajňu alebo e-shop, výborným ukazovateľom kvality je však komunikácia so zákazníkom a znalosti, ktoré sú pri výbere ochotní poskytnúť. Ak natrafíte na predajcu, ktorý nepozná rozdiel medzi pronáciou a supináciou, hľadajte ďalej. V dobrej kamennej predajni si môžete vyskúšať bežeckú obuv aj na šikmej plošine, aby ste vedeli, ako pracuje noha v topánke a či sa prsty príliš netlačia k špičke. Pri online nákupe zase máte možnosť bezproblémového vrátenia či výmeny tovaru, v prípade, ak vám topánky nesadnú. Ak sa rozhodnete pre overené značky, s množstvom výborných recenzií, určite neurobíte krok vedľa.

Ako dlho používať bežecké topánky a po akej dobe ich vymeniť?

Špeciálne súťažné maratónky sa údajne patria do koša po jednom preteku. V kvalitných bežeckých topánkach na bežný tréning by ste mohli odbehnúť aj 1000 km. Ak budete behať 3 x do týždňa po 7 km, jeden pár vám vydrží rok. Nejde o to, že by sa topánky pred vašimi očami rozpadli, no pod vplyvom záťaže, techniky a hmotnosti bežca sa ich hlavné oporné a ochranné funkcie zhoršujú. A hoci je možno vonkajšie opotrebovanie minimálne, úroveň tlmenia je zhoršená a k vašim kĺbom sa prenáša omnoho viac otrasov, ako tomu bolo na začiatku.

bežecké topánky

Ako sa starať o bežeckú obuv?

 • Hneď po návrate z behania, očistite všetky hrubé nečistoty, najlepšie teplou vodou, saponátom a kartáčikom
 • Aby ste predišli nepríjemnému zápachu a šíreniu plesní, po každom behu vyberte vnútorné vložky a topánky dôkladne vysušte.
 • Ak chcete zvýšiť ich nepremokavosť, pomôže impregnácia. Vždy prostriedkom vhodným na daný materiál. Počítajte s tým, že prídete o priedušnosť. Iné je to v prípade obuvi to terénu a do každého počasia, kde je nepremokavosť vyhľadávanou vlastnosťou.
 • Zabudnite na pranie v práčke a sušenie v sušičke. Otrasy v bubne a prací prášok negatívne pôsobia na moderné materiály a lepené spoje, ktorých je na bežeckej obuvi skutočne veľa.

Líšia sa bežecké topánky pre mužov a ženy?

Okrem množstva iných delení, majú bežecké tenisky aj to základné, na dámske a pánske. Rozdiely medzi nimi sú výrazné. Chodidlá žien sú užšie, flexibilnejšie, inak tvarovo krojené a minimálne v časti prstov by bol žene pánsky model široký. V špičkových modeloch sa dokonca rozlišujú celkovou konštrukciou a prevedením tlmenia. Ak vám však na nohu perfektne sadla topánka určená pre opačné pohlavie, nehľadajte ďalej. Existujú totiž aj výnimky, tak na čo sa obmedzovať 🙂

Aké by mali byť zimné bežecké topánky ?

V ľahkých bežeckých topánkach, v ktorých ste prebehli dlhé trasy počas leta, v zime zrejme neuspejete. Iba, ak by bola suchá a bez mínusových teplôt. Bežecké topánky do snehu vyžadujú vyšší trailový dezén na podrážke, ktorý si lepšie poradí so snehom a ľadom. Nohy v suchu vám zabezpečí membránová úprava (napr. Gore-tex).

 ProduktHodnotenieCena (od) 
Najlepšie dámske bežecké topánky 2021
#1Nike W REACT INFINITY RUN FLYKNIT 2

[usr 5 text="true" tooltip="true"]140 € Čítať recenzie
#2adidas ULTRABOOST 21 W

[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 € Čítať recenzie
#3Nike WMNS AIR ZOOM PEGASUS 37

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]98 € Čítať recenzie
#4Nike WMNS AIR ZOOM VOMERO 15

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]125 € Čítať recenzie
#5Nike ZOOMX VAPORFLY NEXT%

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]235 € Čítať recenzie
Najlepšie pánske bežecké topánky 2021
#1adidas ULTRABOOST 21

[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 € Čítať recenzie
#2Asics GEL-KAYANO 27

[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 € Čítať recenzie
#3Asics GEL-DS TRAINER 26

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]140 € Čítať recenzie
#4Nike AIR ZOOM VOMERO 15

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]142 € Čítať recenzie
#5Asics GEL-NIMBUS 23

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]170 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových bežeckých topánok. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepšej bežeckej obuvi z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin