Ako vybrať najlepšie búracie kladivo? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie búracie kladivá

Pri väčšine rekonštrukcií a prerábok sa stretnete s búracími prácami. Ich rozsah závisí od plánovaných zmien. Ak patríte k domácim majstrom, ktorí sa neboja žiadnej výzvy, do výbavy sa vám zíde kvalitné búracie kladivo. Najlepšie búracie kladivá z ponúk predajcov ponúkajú silu a výkon, vďaka ktorému pôjde aj náročná práca prekvapivo rýchlo.

Výber búracieho kladiva však nemožno označiť za jednoduchý. Budúci majiteľ musí zvážiť zamýšľané použitie, materiály, s ktorými búracie kladivo príde do kontaktu a frekvenciu používania. V sortimente búracích kladív sú totiž obrovské rozdiely. Niektoré hobby modely sú nápomocné pri osekávaní obkladačiek v kúpeľni, ďalšie sa s prehľadom dokážu postarať o rozsiahle demolácie betónových plôch a tvrdých materiálov. Niekoľko dobre hodnotených adeptov sme na základe testov a recenzií búracích kladív vybrali do nasledujúceho rebríčka. Nebudú chýbať zástupcovia obľúbených značiek – Scheppach, Makita či Bosch. Pokúsime sa zjednodušiť váš nákupný proces, aby ste sa s prehľadom dokázali zorientovať v ponuke rozmanitých búracích kladív a vybrali pre svoje potreby prevedenie, ktoré vám spoľahlivo poslúži dlhé roky.

Najlepšie búracie kladivá podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Scheppach AB 1600

Najlepšie búracie kladivo pre väčšinu ľudí
+ Určené pre búracie a demolačné práce v súkromnom sektore
+ Štíhly tvar tela stroja – pre prácu aj v stiesnených priestoroch
+ Produkuje naozaj mohutný ráz
+ Dôkladná ochrana pred prachom
+ Mäkčené zóny na rukoväti
od 196 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Bosch GSH 16-30 0.611.335.100
Najlepšie profi búracie kladivo
+ Vysokokvalitné materiály + robustná konštrukcia = dlhá životnosť
+ Jednoducho rozbije kameň aj betón
+ Účinné tlmenie vibrácií
+ Profesionálne schopnosti
+ Výborná manipulácia vďaka veľkej rukoväti
od 1135 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Scheppach AB 1900

Parádne recenzie
+ Pre stredne ťažké až ťažké búracie práce v betóne, tehlách, kameni
+ Celokovový štíhly dizajn
+ Znížené vibrácie
+ Veľmi silný motor + ochrana proti prehriatiu
+ Madlá s mäkčenou úpravou + prídavná rukoväť
od 232 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Makita HM0870C

Kompaktný model
+ Možnosť regulácie otáčok pre veľmi presnú prácu, pozvoľný rozbeh
+ Upnutie upravené pre nástroje SDS-MAX
+ Dvanásťnásobné nastavenie sekáča
+ Hmotnosť iba 5,1 kg
+ Výstražná kontrolka
od 432 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Makita HM1203C

S upínaním SDS-Max
+ Skvelý výkon a silný motor
+ Upínanie SDS-MAX
+ Plynulý rozbeh pre precíznu prácu
+ Konštantná elektronika pre konštantné otáčky pri zaťažení
+ Bezpečnostné prvky
od 456 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Fieldmann FDBK 201301-E

Cenový tip
+ Vhodné pre domáce a hobby použitie
+ Ideálne na sekanie do betónu, tehly, kameňa či iného stavebného materiálu
+ Upínanie SDS-MAX
+ Prídavná rukoväť pre lepší úchop
+ Nízka cena
od 109 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať búracie kladivo

Aké vlastnosti a parametre by malo mať kvalitné demolačné kladivo? Ako si z obrovskej ponuky vybrať búracie kladivo podľa využitia a schopností? Postupne vám predstavíme dôležité okruhy, ktorým by ste sa pri výbere búracieho kladiva mali venovať a získať v nich všeobecný rozhľad.

búracie kladivo

Skôr ako začneme…

 • Je dobré si vopred premyslieť, na aké účely plánujete búracie kladivo používať. Bude strhávať obkladačky, vysekávať drážky na rozvody, likvidovať podlahu alebo búrať steny a betón?
 • Náročnosť práce, ktorú búracie kladivo zvládne, úzko súvisí s jeho hmotnosťou, príkonom a silou úderu. Čím vyššie hodnoty v týchto troch parametroch, tým výkonnejšie a silnejšie búracie kladivo.
 • Pri práci s búracím kladivom sa síce veľká časť práce urobí samotným nástrojom, stále však musíte kladivo držať v rukách. Pre budúceho majiteľa je dôležité oboznámiť sa aj s ergonómiou, prevedením rukoväte, možnosťami regulácie výkonu/sily. Antivibračná technológia výrazne znižuje únavu rúk.
 • Zvážte, ako často budete búracie kladivo používať. Ak chcete kvalitu, ktorá sa nezľakne búrania prvej steny, treba počítať s vyššou investíciou. Pri ojedinelej potrebe niečo zbúrať je výhodnejšie si požičať profesionálne náradie, ako sa namáhať s lacným hobby prístrojom.

Búracie kladivo, vŕtacie kladivo, kombinované kladivo – aké sú rozdiely?

Čo je búracie kladivo a aký je jeho účel? V čom sa odlišuje od vŕtacieho a kombinovaného kladiva?

Búracie kladivo sa vzhľadom ponáša na robustnú príklepovú vŕtačku a je vytvorené výhradne na búracie/demolačné práce. V závislosti od prevedenia a výkonu sa dá používať na rôzne materiály – od omietok až po železobetónové konštrukcie. Vŕtacie kladivo nevykonáva rotačný pohyb. Upnutý nástroj (sekáč, špic) sa pohybuje výhradne iba smerom dopredu a dozadu. V stene potom zanecháva stopy ako pri sekaní ručným kladivom. Na búranie sa zvyčajne dá použiť vo zvislom aj vodorovnom. Od istej veľkosti a hmotnosti je už reč o zbíjačkách, ktoré sú určené najmä na mechanické rozbíjanie vodorovných plôch (práca so silným náradím vo vzduchu by bola pre vysokú hmotnosť nemožná). Búracím kladivom nevyvŕtate do betónu otvor, resp. v istých prípadoch to možné je, no nebudete mať kontrolu nad veľkosťou otvoru.

Vŕtacie kladivo využíva pri činnosti dva druhy pohybu – rotáciu (podobne ako vŕtačka) a silný príklep na vysekávanie. Vŕtacie kladivo vytvorí súčasným vŕtaním a vysekávaním otvor i do takých materiálov, kde už nie je možné použiť vŕtačku. Nie je vytvorené na rozsiahle búracie práce.

Kombinované kladivo (vŕtacie + búracie) láka na univerzálnosť a širokú využiteľnosť. Dokáže totiž fungovať v oboch režimoch – ako silná vŕtačka do tvrdých materiálov aj ako demolačný nástroj na vysekávanie a búranie.

Na aké práce sa dá využívať búracie kladivo?

V závislosti od prevedenia, hmotnosti, príkonu a sily úderu sa búracie kladivá používajú predovšetkým na:

 • osekávanie starého obkladu a strhávanie omietok;
 • rozbíjanie dlažby a tehál;
 • vysekávanie drážok do stien či podláh (pre vedenie rozvodov);
 • búranie priečok, zväčšovanie otvorov, demoláciu stien;
 • rozbíjanie betónu, železobetónu, prírodného kameňa.

Búracie kladivá – základné delenie

V prípade pracovného náradia sa pomerne často stretávame s delením podľa využitia či intenzity používania. Nemusíte byť odborníkom na každé náradie. Stačí si všímať základné popisy a neignorovať určenie produktu. Seriózni výrobcovia nechcú sklamať svojich zákazníkov, ktorí by sa mohli mylne domnievať, že kúpili profi náradie za podozrivo nízku cenu. Rozdiely medzi jednotlivými úrovňami sú z pohľadu ceny, výkonu, vybavenosti a určenia. Inak tomu nie je ani pri búracích kladivách.

 • Hobby búracie kladivá sú určené na občasné a nenáročné využitie. Dá sa očakávať, že bez problémov zvládnu osekávanie obkladačiek, strhávanie omietok či vysekávanie drážok do stien. Ich výkon a hmotnosť patrí k najnižším v ponuke. Zaujmú nízkou cenou.
 • Búracie kladivá na stredne ťažké využitie už nájdu uplatnenie v širokej škále búracích prác – pri rekonštrukcii na dome alebo v byte. Sú silnejšie, ťažšie, drahšie a dá sa predpokladať, že tiež solídne vybavené. Zvládnu častejšie používanie a poradia si s búraním dlažby, sekaním do priečok/stien a sú vhodné na stavebné materiály ako tehla, betón či kameň.
 • Búracie kladivá na ťažké využitie sú určené do rúk profesionálov, ktorí naplno využijú ich demolačnú silu. Toto drahé pracovné náradie disponuje vysokou hmotnosťou aj výkonom, má prepracovanú ergonómiu, tlmenie vibrácií a dlhšiu životnosť. Nezľaknú sa ani hrubých vrstiev tvrdého stavebného materiálu. Cena je niekoľkonásobne vyššia v porovnaní s kategóriami vyššie.

Búracie kladivá a pohon

Medzi najpredávanejšie búracie kladivá patria modely s elektromotorom. Elektrické búracie kladivá ponúkajú konštantný výkon počas celej doby práce. Energiu čerpajú z elektrickej siete. Treba počítať s prítomnosťou kábla a predlžovačky.

Akumulátorové búracie kladivá sú tiež zaujímavou možnosťou – a to najmä vtedy, ak nechcete mať pod nohami kábel, o ktorý sa dá zakopnúť. Limitovaní však budete časom práce na jedno nabitie a dobou následného dobíjania. Ak nechcete prestoje pri práci, je fajn zadovážiť si aj ďalší kompatibilný akumulátor, alebo si pracovné AKU náradie vyskladať od jednej značky s jedným druhom akumulátorov.

Pneumatické búracie (zbíjacie) kladivá sú záležitosťou, ktorá zaujme najmä profesionálov pracujúcich aj s iným pneumatickým náradím. Ide o náradie, ktoré pracuje so stlačeným vzduchom a na dodávanie vzduchu do zariadenia je potrebný kompresor.

Hmotnosť búracích kladív

Hmotnosť je jedným z prvých parametrov, ktoré sú ukazovateľov toho, na aké účely je búracie kladivo vhodné. Vyššia hmotnosť totiž úzko súvisí aj s väčšou silou – podobne, ako je tomu pri ručnom kladive.

 • Búracie kladivá do 5 kg sú považované za hobby nástroje a sú vhodné na príležitostné búracie a osekávacie práce.
 • Búracie kladivá od 5 do 12 kg si už poradia s náročnejším a častejším používaním a nezľaknú ani tvrdších materiálov. Vo všeobecnosti ich možno označiť za najobľúbenejšiu voľbu so širokým využitím, no naďalej s optimálnou hmotnosťou.
 • Búracie kladivá od 12 kg už isto ucítite v rukách, no zároveň im môžete dať aj ťažké úlohy – búranie a demolácie tvrdých stavebných materiálov. V tejto hmotnostnej kategórii sú najmä polo- a profesionálne nástroje.

Príkon búracích kladív

Ďalší parameter, podľa ktorého sa môžete orientovať, ak chcete vymedziť oblasť využitia búracieho kladiva. Na trhu sú dostupné elektrické búracie kladivá s príkonom od 800 – 2800 W.

 • Príkon do 1200 W je typický pre ľahšie búracie kladivá na menej náročné rekonštrukcie a prerábky v byte/na dome.
 • S príkonom od 1200 – 1900 W už nájdete búracie kladivá s veľmi dobrým výkonom a podstatne širším využitím.
 • Dravé stroje, ktoré sa s vami húževnato pustia aj do náročných projektov, budú disponovať výkonom vyšším ako 1900 W.

odhalené murivo bez omietky

Energia úderu a počet úderov

Energia úderu je vyjadrená v jouloch (J). Hovorí o tom, s akou energiou pracovný nástroj búracieho kladiva (sekáč) dopadne na pevnú prekážku. Čím viac joulov, tým je búracie kladivo pri práci efektívnejšie. Väčšia sila úderu znamená aj lepší potenciál poradiť si tvrdými stavebnými materiálmi.

Okrem sily úderu natrafíte na informáciu o počte úderov za minútu. Rádovo ide o hodnoty v tisícoch, no pozor – hodnoty pri profesionálnych ťažkých modeloch môžu byť nižšie ako pri strednej a hobby triede. Pre budúceho používateľa je dôležité vedieť, či je možné počet úderov regulovať a akým spôsobom, aby sa dal chod búracieho kladiva čo najlepšie prispôsobiť typu stavebného materiálu.

Systém upínania sekáča

V súvislosti s búracími kladivami sa stretnete s pojmami SDS-Plus a SDS-Max. Ide o upínacie systémy, ktorými sa sekáč upína do nástroja. SDS-Plus sa používa v búracích kladivách určených na menej náročné práce, SDS-Max je prítomný v drahších kladivách a vzhľadom na vyššiu stabilitu aj lepší prenos krútacieho momentu je vhodný pre ťažké búracie práce.

Praktické technológie a vybavenie

Búracie kladivá sú vytvorené tak, aby zvládali náročné úlohy. Okrem odolnosti komponentov a dôrazu na silu a výkon je ich súčasťou vybavenie a niekoľko technológii, ktoré prácu s nimi zjednodušia a spríjemnia.

Pri výbere sa zaujímajte o ergonómiu a prevedenie rukovätí. V značnej miere prispievajú k celkovému pocitu z práce s búracím kladivom, preto je na mieste chcieť, aby boli pohodlné a správne tvarované. Pri dlhších prácach určite vyberajte model s antivibračným systémom.

Kvalitné demolačné kladivo bude disponovať možnosťou nastavenia rýchlosti a energie úderov, aretáciou do nepretržitého chodu, výstupom na pripojenie odsávania, prídavnými rukoväťami či signalizáciou opotrebovania uhlíkov. K práci s búracím kladivom sa vám určite zídu náhradné sekáče, ochranné rukavice, ochranné okuliare aj chrániče sluchu.

Ceny búracích kladív

Do ceny búracieho kladiva sa premieta niekoľko premenných – výkon, energia úderu, dielenské spracovanie, upínací mechanizmus, určenie. Svoju investíciu zvažujte predovšetkým z pohľadu intenzity používania. Na občasné búracie práce vystačíte s lacnejším modelom, pri častom používaní už zvážte kúpu drahšieho a výkonnejšieho modelu.

Búracie kladivá do 200 eur

V základnej kategórii nájdete predovšetkým ľahšie búracie kladivá určené na menej až stredne náročné demolačné práce. Pracuje sa s nimi dobre a do namáhavej práce vnášajú prvky rýchlosti a efektivity. Na príležitostné domáce použitie sú ako stvorené. Určite však neprehliadnite recenzie búracích kladív a zamerajte sa na modely od známych značiek. Kúpa podozrivo lacného náradia od pofidérneho predajcu na parkovisku sa ešte nikomu nevyplatila.

Búracie kladivá od 200 do 600 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie búracie kladivá od známych značiek, zaujme pomerom cena/výkon. Ide o ťažšie a zvyčajne už veľmi dobre vybavené nástroje, ktoré si poradia aj s veľkými výzvami a tvrdšími stavebnými materiálmi. Pri správnom výbere bez problémov poslúžia i na niekoľko rozsiahlych rekonštrukcií.

Búracie kladivá od 600 eur

Ak sa búracím prácam venujete vo svojej práci a hľadáte prémiovú výbavu, potom investujte do náradia s profesionálnymi parametrami. Ide o búracie kladivá, ktoré rozbijú tehly, tvrdý betón aj prírodné kamene. Je však pravdou, že zvyčajne už ide o veľké a ťažké stroje, preto, ak potrebujete búracie kladivo na strhávanie obkladačiek či vysekávanie drážok do steny, zíde sa mať vo výbave i jeden odľahčený model.

Najlepšie značky búracích kladív

 • Scheppach – Náradie známej nemeckej značky Scheppach sa u našincov teší veľkej obľube. Svedčí o tom aj predajnosť búracích kladív Scheppach. Veľmi dobrý pomer cena/výkon.
 • Bosch – Búracie kladivá značky Bosch presvedčia i náročných kupujúcich. Výborne vybavené. Prepracovaná ergonómia.
 • Makita – Kvalitná japonská značka má v ponuke búracie kladivá dostupné v rôznych cenových reláciách, čomu zodpovedá aj odlišný výkon a určenie. V ponuke nájdete dobre hodnotené hobby modely aj modely pre náročné použitie.
 • Fieldmann – Značka Fieldmann poteší širokým výberom ručného náradia, elektrického náradia aj aku náradia. Búracie kladivá Fieldmann patria k cenovo dostupnejším. Vhodné na menej časté používanie.
 • Einhell – Ak hľadáte dobrú kvalitu za rozumnú cenu, rozhliadnite sa v portfóliu značky Einhell. Nájdete v nej najmä búracie kladivá základnej a strednej triedy, ktoré presvedčia praktickosťou.
 • DeWalt – Celý rad predností a inovácií sprevádza i búracie kladivá značky DeWalt. Od základných po špičkové profesionálne modely. Spokojné recenzie. Overená značka.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Scheppach AB 1600

Najlepšie búracie kladivo pre väčšinu ľudí
+ Určené pre búracie a demolačné práce v súkromnom sektore
+ Štíhly tvar tela stroja – pre prácu aj v stiesnených priestoroch
+ Produkuje naozaj mohutný ráz
+ Dôkladná ochrana pred prachom
+ Mäkčené zóny na rukoväti
od 196 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Bosch GSH 16-30 0.611.335.100
Najlepšie profi búracie kladivo
+ Vysokokvalitné materiály + robustná konštrukcia = dlhá životnosť
+ Jednoducho rozbije kameň aj betón
+ Účinné tlmenie vibrácií
+ Profesionálne schopnosti
+ Výborná manipulácia vďaka veľkej rukoväti
od 1135 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Scheppach AB 1900

Parádne recenzie
+ Pre stredne ťažké až ťažké búracie práce v betóne, tehlách, kameni
+ Celokovový štíhly dizajn
+ Znížené vibrácie
+ Veľmi silný motor + ochrana proti prehriatiu
+ Madlá s mäkčenou úpravou + prídavná rukoväť
od 232 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Makita HM0870C

Kompaktný model
+ Možnosť regulácie otáčok pre veľmi presnú prácu, pozvoľný rozbeh
+ Upnutie upravené pre nástroje SDS-MAX
+ Dvanásťnásobné nastavenie sekáča
+ Hmotnosť iba 5,1 kg
+ Výstražná kontrolka
od 432 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Makita HM1203C

S upínaním SDS-Max
+ Skvelý výkon a silný motor
+ Upínanie SDS-MAX
+ Plynulý rozbeh pre precíznu prácu
+ Konštantná elektronika pre konštantné otáčky pri zaťažení
+ Bezpečnostné prvky
od 456 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Fieldmann FDBK 201301-E

Cenový tip
+ Vhodné pre domáce a hobby použitie
+ Ideálne na sekanie do betónu, tehly, kameňa či iného stavebného materiálu
+ Upínanie SDS-MAX
+ Prídavná rukoväť pre lepší úchop
+ Nízka cena
od 109 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin