Najlepšie drevníky: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie drevníky
Máte už zásoby palivového dreva a neviete, kde a ako ho uskladniť, aby sa nezhoršila jeho kvalita? Jednou z možností je praktický drevník. Ako vybrať najlepší drevník? Pozrite si nasledujúce tipy na prístrešky na drevo, ktoré poskytujú palivovému drevu chránené a bezpečné miesto a vďaka svojím prednostiam patria k vyhľadávaným hotovým riešeniam.

Neustále zvyšovanie cien energií zapríčinilo výrazný dopyt po palivovom dreve. Drevo, ako tradičný a obnoviteľný zdroj energie, sa v našich zemepisných končinách počas zimnej sezóny najčastejšie používa na vykurovanie v kotloch na tuhé palivo, kombinovaných kotloch a krbových kachliach. Správny druh dreva a jeho optimálne presušenie dokáže ponúknuť prekvapivo efektívnu výhrevnosť. Investícia do palivového dreva nie je zanedbateľnou položkou v rodinnom rozpočte, preto je na mieste pristupovať k budúcemu zdroju energie so všetkou zodpovednosťou. Bude to chcieť správne uskladnenie! Ak nemáte čas na výrobu prístrešku na drevo svojpomocne, voľbu praktického a hotového drevníka neoľutujete. Jednoduchý prístrešok vykazuje dostatočnú stabilitu na to, aby poskytol chránený „úložný“ priestor pre niekoľko kubíkov dreva.

V nasledujúcom sprievodcovi sa pozrieme bližšie na možnosti drevníkov – najčastejšie používané materiály, konštrukcie, ich prevedenie a vylepšenia. Dozviete sa viac o tom, aké sú hlavné prednosti používania drevníkov a nebude chýbať ani niekoľko dobrých rád týkajúcich sa umiestnenia budúceho prístrešku. Pri zostavovaní rebríčka nám boli inšpiráciou testy a recenzie drevníkov, kde sme našli niekoľko favoritov od značiek G21, Nabbi, Duramax či Rojaplast.

Najlepšie drevníky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1G21 WOH 181 242 x 75 cm

Náš víťaz, najlepší drevník
✔️ Stabilné a bezúdržbové riešenie
✔️ Na 2 m3 palivového dreva
✔️ Dizajn, s ktorým zapadne do záhrady
✔️ 10 rokov záruka na prehrdzavenie
📌 od 203 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2 DEMA 47084D Östersund

✔️ Pevná základná konštrukcia
✔️ Zo žiarovo pozinkovaného oceľového plechu
✔️ Vhodný na krátke krbové drevo s dĺžkou približne 35 cm v 2 radoch za sebou
📌 od 85 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Nabbi Woodstore

Najlepší kovový drevník
✔️ Stabilná konštrukcia z kvalitnej, pozinkovanej ocele
✔️ V modernej antracitovej farbe
✔️ Vrátane 2 oceľových nosníkov, ktoré ju ešte viac spevňujú
📌 od 97 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4DURAMAX Prístrešok na drevo

Prístrešok na drevo s kôlňou
✔️ Bezúdržbový, odoláva poveternostným podmienkam
✔️ Imitácia dreva z vonkajšej strany
✔️ Záruka 15 rokov na prehrdzavenie
✔️ Priestranné a praktické riešenie
📌 od 369 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5 ROJAPLAST DREVNÍK

Dreváreň
✔️ Vyrobený z kvalitného dreva
✔️ Tradičný vzhľad
✔️ Pre polená dĺžky max. 50 cm
📌 od 189 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať drevník / prístrešok na drevo

Pri prvom pohľade na ponuku drevníkov vám zrejme napadne, že to nie je žiadna komplikovaná konštrukcia. Väčšinu prístreškov tvoria dve postranné steny, šikmá strecha a mierne vyvýšená základňa. Drevené polená (vo veľkosti vhodnej na prikladanie) sa do drevníka rovnomerne ukladajú v niekoľkých radoch za sebou.

Úlohou naplneného drevníka je poskytnúť drevu primeranú ochranu pred vlhkosťou zhora aj zdola, neobmedziť prúdenie vzduchu, a zároveň vydržať nápor niekoľkých stoviek kilogramov dreva. Každý, kto sa už pokúšal doma svojpomocne vytvoriť stabilný prístrešok na drevo, nám dá isto za pravdu, že tlak vyvíjaný na bočné steny vyžaduje silnú konštrukciu či spevnený rám. Kvalitný prístrešok na drevo by si s týmto náporom mal prehľadom poradiť. Čomu pri výbere venovať pozornosť? A medzi akými možnosťami sa budete rozhodovať?

ako vybrat prístrešok na drevo

Čo by ste mali vedieť o palivovom dreve?

Palivové drevo ledabolo uložené vedľa vchodu alebo chodníka bude skôr či neskôr strácať zo svojich kvalít. Môže byť ohrozené nadmernou vlhkosťou a nestabilitou. Okrem toho – prikladanie vlhkými polenami je nevýhodné v mnohých smeroch. Drevo s vlhkosťou vyššou ako 25 % je menej výhrevné, produkuje viac splodín, sadzí a dechtu, čím sa zanáša celá vykurovacia sústava. Narastá celková spotreba dreva, čo znamená aj vyššie náklady na vykurovanie. Vo vlhkom dreve sa neraz ukrývajú plesne a škodcovia, ktorí sa môžu nevítane dostať do interiéru.

Do silného kontrastu vystupujú prednosti suchého dreva (vlhkosť okolo 15 – 20 %). Ideálnou voľbou je tvrdé drevo z listnatých stromov s prirodzene nižšou vlhkosťou – hrab, buk, dub, jaseň. Pri kupovanom palivovom dreve je dôležité skontrolovať mieru preschnutia. Mokré polená sú ťažšie, na dotyk studené, osamotené triesky sú prekvapivo pružné (dajú sa ohýbať). Ak kupujete drevo v dostatočnom predstihu, pri správnom uskladnení na suchom a vetranom mieste má potenciál znížiť vlhkosť aj o desiatky percent v priebehu niekoľkých mesiacov.

Suché drevo spoznáte podľa toho, že jednotlivé polená dunia, sú ľahšie, na dotyk príjemne teplé (pocit „hrejivého“ dreva), osamotené triesky nepružia, ale pod tlakom praskajú. Ak chcete mať istotu, že o vaše zásoby palivového dreva bude dobre postarané, vytvorte im ideálne miesto pomocou praktického zásobníka na drevo.

Drevník a výhody jeho používania

 • Drevníky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Pri správnom výbere vami zvolený prístrešok zapasuje na doteraz nevyužité miesto na záhrade či pri dome.
 • Drevníky sú zhotovené z rôznych materiálov. Obľúbené sú tradičné drevárne (z dreva) aj kovové drevníky s nízkymi nárokmi na sezónnu údržbu.
 • Môžete si zvoliť prevedenie, ktoré svojím vizuálom perfektne zapadne do prostredia záhrady či k vzhľadu vášho domu / chaty. K dostaniu sú vidiecke aj moderne riešené drevníky.
 • Okrem ochrany pred vlhkosťou a slnkom ponúkajú niektoré drevníky naviac ochranu pred zlodejmi. Vybavené sú uzatvárateľnými dverami (výplňou je pletivo alebo mreže).
 • Prístrešky na drevo nemusia stáť iba pri stene. Zaujímavým spôsobom predeľujú exteriér a vytvárajú zóny. Môžu byť kulisou pri kvetinovej výsadbe, záhradnom posedení alebo slúžiť ako vetrolam, kedy čiastočne zamedzia poryvom vetra smerom k domu. Ak do drevníka zakomponujete priehľad alebo starý okenný rám, otvoria pohľad do záhrady za nimi. Vznikne tak jedinečný estetický prvok záhrady.
DIY zásoby dreva

Pri ukladaní palivového dreva môžete popustiť uzdu fantáziu a pomedzi rady vsunúť malé „okno“, ktoré otvorí zaujímavý výhľad do záhrady.

Základné typy drevníkov

Dreváreň, prístrešok na drevo, stojan na drevo, drevník spojený s kôlňou alebo záhradným domčekom. Na aké riešenie si robíte zálusk? Niekoľko najobľúbenejších konštrukcií a ich vlastnosti nájdete v nasledujúcom zozname.

Stojany na drevo

Jednoduché konštrukcie, ktoré tvorí mierne vyvýšená základňa a dve bočné steny. Vyrábané bez strechy v menších rozmeroch. Môžu byť z kovu, dreva alebo kombinácie kovu a dreva. Sú vhodné na umiestnenie blízko vchodu, niektoré aj do interiéru. Ich kapacita je nízka a zvyčajne slúžia na odloženie palivového dreva, ktoré bude v dohľadnej dobe spotrebované. Niektoré sa môžu ponášať na lavičku (nízka konštrukcia s rovnou doskou). Ich umiestnenie pri vchode, kde neprší, tak plní dve funkcie súčasne.

Prístrešky na drevo

Drevárne (vyrobené z dreva) a kovové drevníky patria k najvyhľadávanejšej voľbe. Obľúbené sú pre využiteľnosť, praktickosť a nenáročné zostavenie. Základňa je izolovaná od zeme. Dopĺňajú ju dve bočné steny a šikmá strieška. Na výber je množstvo veľkostí (kapacít) – od menších, po veľkokapacitné hotové prístrešky. Umiestňujú sa pri dom, garáž, dielňu alebo altánok.

Prístrešky na drevo s kôlňou

Zaujímavé riešenie, ktoré na záhrade nielenže dobre vyzerá, no tiež plní dve funkcie naraz. Ide o priestrannejší prístrešok – s väčšou hĺbkou a výškou aspoň 180 cm. V jednej časti je priestor pre uloženie palivového dreva, druhá časť skrýva za dverami priestor na uloženie záhradného náradia.

Drevníky spojené so záhradným domčekom

Takúto konštrukciu hľadajte skôr medzi záhradnými domčekmi. To je totiž hlavná časť, ktorá je riešená tak, aby bol priamo pod strechou priestor na palivové drevo. Záhradný domček je vybavený dverami a oknom, poskytuje dostatok miesta nielen na základné náradie, ale aj na odloženie záhradného nábytku či motorizovanej záhradnej techniky. K niektorým samostatným záhradným domčekom je možné dokúpiť kompatibilný drevník – farebne ladí s domčekom a dá sa k nemu „pripojiť“. Vznikne tak esteticky príjemne pôsobiaci celok.

Drevníky vyrobené svojpomocne

Najviac používanými prvkami sú palety, plachty, asfaltové šindle, vlnitý plech, betónové pätky / tvárnice, kovové rámy a pletivo.

Palety výborne poslúžia ako dno, pretože cez medzery v nich prúdi vzduch zospodu. Po niekoľkých rokoch však začínajú práchnivieť a bude treba ich vymeniť za nové.

Pri podomácky vyrábanom drevníku je stávkou na istotu rámová konštrukcia zvarená z oceľových profilov. Na strechu sa používa zvyšná stará škridla alebo asfaltový šindeľ. Bočné steny je vhodné realizovať ako rebrík, aby polená dreva nepadali do strán.

V niektorých záhradách sú uložené zásoby dreva iba prekryté plachtou, ktorá je v strategických bodoch zaťažená. Nie je to práve ideálne riešenie, nakoľko drevo sa pod plachtou nemôže presušiť a nahromadená vlhkosť často spôsobuje jeho začernanie až hnilobu.

drevník svojpomocne

Ako zvoliť veľkosť prístrešku na drevo?

Ideálne rozmery v tomto prípade zrejme neexistujú. Drevník na 1 meter kubický dreva poskytuje iné skladovacie podmienky ako prístrešok s kapacitou na 5 – 6 kubíkov. Záleží najmä od toho, koľko dreva na zimu potrebujete uskladniť. Je preto možné, že pri dome alebo na záhrade budete mať aj viacero stanovísk. Vieme vám však poradiť, aké rozmery sú praktické z pohľadu ukladania, stability či následného odoberania.

Bude drevník pristavený k stene a prístup k nemu iba z jednej strany? Potom je vhodný drevník s hĺbkou do 75 cm, aby ste do neho mohli pohodlne uložiť dva rady polien s dĺžkou 30 – 35 cm. Drevník prístupný z oboch strán už môže dosahovať hĺbku aj 100 – 110 cm (pohodlné obojstranné ukladanie aj odoberanie napílených polien).

Výška drevníka nemusí byť prehnaná. Vystrite ruku nad seba a predstavte si, že ukladáte polená do zadného radu. Ako vysoko dosiahnete? Výška 180 – 210 cm je pre drevník plne postačujúca.

Najčastejšie používané materiály

Drevo, oceľové profily, pozinkované plechy, šindeľ. S týmito materiálmi a ich kombináciami sa môžete pri hotových prístreškoch na drevo stretnúť pomerne často.

Z dreva vznikajú vizuálne krásne drevárne, ktoré poľahky zapadnú do záhrady s prevahou drevených prvkov. Ako je známe, drevo vyniká odolnosťou a stabilitou, avšak v exteriérových podmienkach potrebuje pravidelnú starostlivosť v podobe náterov, ktoré mu zabezpečia ochranu pred vlhkosťou, hubami, plesňami, drevokazným hmyzom a slnečným žiarením. Pre udržanie vlastností a dlhú životnosť je potrebný jeden alebo dva ochranné nátery ročne.

Kovové drevníky a drevníky s plechovými stenami oslovia praktickosťou. Materiály samy o sebe sú dostatočne odolné, aby si poradili s tiažou palivového dreva. S kvalitnou antikoróznou úpravou vydržia na záhrade dlhé roky (niektoré majú predĺženú 10-ročnú záruku). Ich vzhľad síce môže pôsobiť menej prirodzene, no už aj medzi kovovými prístreškami sa nájdu atraktívne farebné kombinácie.

uloženie dreva

Kde na záhrade umiestniť prístrešok na drevo?

 • Nájdite miesto, kde nebude drevník prekážať, a zároveň nebude príliš vzdialený od vstupu do domu. Myslite na to, že brodenie cez sneh na koniec záhrady nie je tým, čo chcete absolvovať niekoľkokrát za deň. Je preto dobré vopred počítať s vybudovaním chodníka, na ktorom na nešmýka.
 • Vyhnite sa stúpaniu v teréne či schodíkom. Sneh či ľad môže znamenať veľké riziko pádu.
 • Na záhrade neumiestňujte drevník pri ohnisku ani grilovacom stanovisku. Taktiež sa neoplatí postaviť drevník v blízkosti susedného domu. Sused potom nebude mať dobrý prístup k fasáde, streche či odkvapovému systému a vás čaká práca s presúvaním dreva navyše.
 • Nepristavujte drevník k stene, ktorá je po daždi či búrke na vašom dome najviac mokrá. Aj drevo tu vždy navlhne. Celodenne tienisté miesto je tiež zlou voľbou.
 • Ak drevník prikladáte k stene, sklon strechy by mal smerovať k vám, aby prípadná vlhkosť nezatekala k stene domu / garáže. Ak však máte drevník umiestnený vo voľnom priestore, sklon strechy orientujte dozadu. Pri topení snehu nebude voda kvapkať na chodník, po ktorom chodíte pre drevo.
 • Dávate si drevo doviezť priamo do dvora? Zvyčajne ide o väčšie autá s hydraulickou výklopnou korbou alebo traktor s ramenom. Po zložení dreva vás bude čakať práca s presunom dreva, jeho pílením a následným ukladaním. Vyhliadnite si preto pre drevník pozíciu, ktorá nebude príliš vzdialená od miesta zloženia dreva.

Ceny drevníkov

Prístrešok na drevo kupujete s perspektívou dlhej životnosti a stability. Tomu by mala zodpovedať aj investícia do tejto záhradnej konštrukcie. Do ceny drevníkov sa premietajú najmä použité materiály, veľkosť a prepracovanosť.

✅ Prístrešky na drevo do 100 eur

Jednoduché stojany na drevo a kovové drevníky s menšou až priemernou kapacitou. Ich prednosťami je praktickosť a nízke nároky na zostavenie.

✅ Prístrešky na drevo od 100 do 300 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie drevníky – kovové aj z dreva, zvyčajne s kapacitou na 1 – 3 kubíky dreva. Okrem základných konštrukcií natrafíte aj na drevníky s kôľňou.

✅ Prístrešky na drevo od 300 eur

Na uskladnenie väčšieho množstva dreva budete potrebovať buď viac menších drevníkov alebo jedno komplexnejšie riešenie. To vám môže poskytnúť napríklad objemnejší drevník s možnosťou napojenia o záhradný domček či garáž. Takéto prepojenie mu zároveň poskytne dodatočnú stabilitu a odolnosť vo vonkajšom prostredí. Tradičné koncepty dopĺňajú aj dizajnové drevníky a drevníky v netradičných geometrických tvaroch (napríklad v podobe úľov).

Najlepšie značky drevníkov

 • G21 – Drevníky s veľmi dobrou predajnosťou. Kovová konštrukcia, bočné steny a strecha z pozinkovaného plechu v atraktívnych dekoroch.
 • Nabbi – Stabilný a jednoduchý prístrešok na drevo v modernej antracitovej farbe. Vhodný aj do moderne ladených záhrad.
 • Duramax – Obľúbený sortiment kvalitných prístreškov na drevo – jednoduché konštrukcie aj drevníky s kôlňou. Stabilita, bezúdržbovosť a imitácia dreva.
 • Rojaplast – Praktické záhradné prístrešky na drevo v rôznych veľkostiach. Z dreva aj odolného kovu. Jednoduché zostavenie, silné sťahovacie pásky.
 • DEMA – Jednoduché, no za to odolné kovové drevníky s pozinkovanými časťami. K dostaniu rôzne kapacity, rôzne farby, niektoré modely vrátane odkvapu na odvádzanie dažďovej vody.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1G21 WOH 181 242 x 75 cm

Náš víťaz, najlepší drevník
✔️ Stabilné a bezúdržbové riešenie
✔️ Na 2 m3 palivového dreva
✔️ Dizajn, s ktorým zapadne do záhrady
✔️ 10 rokov záruka na prehrdzavenie
📌 od 203 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2 DEMA 47084D Östersund

✔️ Pevná základná konštrukcia
✔️ Zo žiarovo pozinkovaného oceľového plechu
✔️ Vhodný na krátke krbové drevo s dĺžkou približne 35 cm v 2 radoch za sebou
📌 od 85 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Nabbi Woodstore

Najlepší kovový drevník
✔️ Stabilná konštrukcia z kvalitnej, pozinkovanej ocele
✔️ V modernej antracitovej farbe
✔️ Vrátane 2 oceľových nosníkov, ktoré ju ešte viac spevňujú
📌 od 97 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4DURAMAX Prístrešok na drevo

Prístrešok na drevo s kôlňou
✔️ Bezúdržbový, odoláva poveternostným podmienkam
✔️ Imitácia dreva z vonkajšej strany
✔️ Záruka 15 rokov na prehrdzavenie
✔️ Priestranné a praktické riešenie
📌 od 369 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5 ROJAPLAST DREVNÍK

Dreváreň
✔️ Vyrobený z kvalitného dreva
✔️ Tradičný vzhľad
✔️ Pre polená dĺžky max. 50 cm
📌 od 189 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin