Najlepšie čističe na gril: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

rošt a grilČistenie grilu – aktivita, ktorá síce nerobí radosť, no je nevyhnutná pre udržanie dobrého stavu grilu a prípravu budúcich grilovaných pochúťok. Ak si chcete túto pravidelnú činnosť uľahčiť, nenechajte si ujsť naše tipy na najlepšie čističe na gril. A nielen to…

V nasledujúcom sprievodcovi sa pozrieme na to, prečo a ako gril čistiť. Grilovačky totiž vládnu letným mesiacom a v nejednej domácnosti už pribudol gril na drevené uhlie, plynový gril či elektrický gril. Súčasťou každého grilu je grilovacia plocha, ktorú tvorí mriežka, rošt, rovné alebo rebrované platničky. Ak pri grilovaní nepoužívate alobalové tácky, tieto horúce plochy sú priamo v kontakte s grilovaným mäsom aj zeleninou. Je tak celkom prirodzené, že niektoré dôležité komponenty grilu sa zanášajú mastnotou, zvyškami jedlami a pripálenými nečistotami. Žiadny grilmajster sa nebude chváliť zanedbaným grilom. Aby vám gril slúžil ako na začiatku, zíde sa mať vo výbave niekoľko užitočných pomôcok na čistenie grilu.

Našu pozornosť zaujali nielen mechanické pomôcky, ale aj čističe na gril v sprejovej podobe. Po aplikácii sľubujú rýchle odstránenie mastnoty a pripálených nečistôt – a to bez námahy i z ťažko dostupných miest. Prešli sme recenzie čističov na gril, porovnali názory a skúsenosti, zamerali sa na pomer cena/výkon a výsledkom starostlivého výberu je nasledujúci rebríček s produktami, ktoré možno uľahčia vaše rozhodovanie pred nákupom.

Najlepšie čističe na gril podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Siguro Oven and Grill Cleaner

✔️ Penový čistič na rúry a grily
✔️ Mastnotu a pripečené nečistoty podľa recenzií odstraňuje veľmi dobre
✔️ Krásna pomarančová vôňa + jednoduchá manipulácia
📌 od 4 € / 500 ml
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#Campingaz BIO čistiaci sprej

✔️ Vysokoúčinný sprej pre ľahkú údržbu grilov
✔️ Už po 5 minútach pôsobenia odstraňuje mastnotu a nečistoty z grilu
✔️ Biologicky šetrný k životnému prostrediu
📌 od 13 € / 500 ml
⭐ 96 % Čítať recenzie
#Pe-Po Gril čistič na grily

✔️ Čistič grilov s citrusovou vôňou
✔️ Vhodný na čistenie a odmasťovanie grilov, grilovacieho príslušenstva a krbových skiel
✔️ Nenarušuje povrch kovových ani sklenených častí materiálov
📌 od 5 € / 500 ml
⭐ 92 % Čítať recenzie
#HG Čistič na rúry a grily 500 ml
✔️ Čistič na rúry a grily odstraňuje rýchlo a dôkladne zapečený tuk
✔️ Pôsobí bez nadmerného drhnutia či leštenia
✔️ Je tiež ideálny na čistenie platničiek z ušľachtilej ocele
📌 od 8 € / 500 ml
⭐ 90 %
Čítať recenzie
#Weber čistič roštov

✔️ Pomocník na odstránenie zvyškov jedla, mastnoty a ďalších nečistôt z grilovacích roštov
✔️ Vysokoúčinný sprej
✔️ Jednoduchá aplikácia a jednoduché použitie
📌 od 12 € / 300 ml
⭐ 86 %
Čítať recenzie

Ako vybrať čistič na gril

Grilovanie sa vo všeobecnosti spája s dobrou spoločnosťou, lákavou vôňou grilovaných dobrôt a plnými bruškami. Tak, ako sme kedysi zakladali táboráky a hľadali najrovnejšie palice na opekanie, postávame dnes okolo záhradného grilu a obdivujeme jeho schopnosti. Ponuka grilov je v súčasnosti obrovská a uspokojí aj tých najnáročnejších.

Avšak, či už vlastníte jednoduchý lacný gril na drevené uhlie, alebo ste si zaobstarali robustný plynový gril, nedá sa vyhnúť starostlivosti o gril. Ak budete vedieť ako na to a nepodceníte pravidelnosť, samotné čistenie grilu vám počas sezóny nemusí zabrať viac ako 5 minút. Poďme si preto povedať viac o tom, prečo gril čistiť, ako často gril čistiť a a akými pomôckami pôjde práca pekne od ruky a s perfektným výsledkom.

Prečo čistiť gril? Dôvodov je prekvapivo veľa

Ak čistenie grilu a roštov pravidelne odkladáte a považujete ho za nepríjemnú povinnú jazdu, nasledujúce dôvody, prečo gril čistiť, vás motivujú venovať sa tejto činnosti so skalnou pravidelnosťou.

 • Na grilovacej ploche sa zachytáva mastnota a pripálené zvyšky jedla. Neudržiavaný gril pôsobí zanedbaným dojmom.
 • Staré nečistoty pripálené na grilovacej ploche sú pri ďalšom grilovaní zdrojom zápachu a nepríjemného dymenia.
 • Na čerstvé plátky mäsa sa zo špinavého roštu lepia zvyšky pripálenín a sadzí. Zašpinená grilovacia plocha tak znehodnocuje budúce pokrmy – oberá ich o chuť, môže zapríčiniť ich rýchlejšie pripaľovanie, trhanie a nepekný vzhľad.
 • Mastná grilovacia plocha je lákadlom pre hmyz. Steak „korenený“ mŕtvou muchou – toto si nikto z nás nechce ani len predstavovať…
 • Špinavý a zanesený gril (nielen grilovacia plocha) máva za následok nerovnomerný ohrev a problém s distribúciou vzduchu od prieduchov. Celkovo bude gril postupne podávať čoraz horší výkon.
 • Zanedbávanie čistenia grilu vedie skôr či neskôr k skráteniu jeho životnosti. Rizikom je najmä predčasná korózia. Zhorené zvyšky jedla do seba opätovne nasávajú vzdušnú vlhkosť a neraz spôsobujú hrdzavenie.

okrúhly gril

Ako často gril čistiť? Jedna odpoveď neexistuje

Odpoveď na túto otázku nie je jednotná. Kým niekto griluje päťkrát od jari do jesene, ďalší rozpaľuje gril dvakrát za týždeň. Od frekvencie používania sa odvíja aj potreba čistenia grilu. Základom je vyčistiť gril vždy pred začiatkom grilovacej sezóny a na jej konci – teda pred uskladnením grilu a ukončením používania. Čistenie pred zimným uskladnením obmedzí riziko hrdzavenia, čistenie grilu na jar ho zase zbaví prachu, pavučín a umožní vám vykonať rýchlu kontrolu neporušenosti jeho komponentov.

Všetky čistenia medzi tým (počas grilovacej sezóny) už závisia od individuálneho používania. Ak by ste sa spýtali skúsených grilmajstrov, dostanete odpoveď, že gril čistia nielen po každej grilovačke, ale podľa potreby aj počas nej, najmä ak dochádza k väčšiemu pripaľovaniu ako je bežné.

A čo si predstaviť po činnosťou „čistenie grilu”? Najčastejšie ide o čistenie roštov, mriežky a kontaktnej grilovacej plochy. To je nevyhnutný základ. Pravidelnú údržbu vyžaduje tiež ohnisko, veko grilu, prieduchy a ventilačné záklopky, odkvapkávacie nádoby na tuky a šťavu, pri plynových griloch i horáky a detektory tepla. Akákoľvek časť grilu, ktorá je mastná, zanesená sadzami alebo pripáleninami, potrebuje prečistenie.

Najdôležitejšie pomôcky na čistenie grilu – kefy, kartáče, čističe na gril a iné

Pri čistení grilu sa nezaobídete bez poctivej manuálnej práce. Niektoré časti pôjdu ľahko, pri iných sa možno zapotíte, no s vhodnými pomôckami sa dopracujete k výbornému výsledku.

Mechanické čistenie grilu

Na čistenie grilu sa používajú najmä oceľové kefy, oceľové drôtenky a oceľové špachtle a stierky. Sú dostatočné odolné a drsné, aby rozrušili aj silno pripečenú vrstvu nečistôt. Obľúbené sú čistiace kefy typu „triangle“, čiže s trojuholníkovou hlavicou so štetinami, s ktorými budete mať pri čistení veľmi dobrý záber. Okrem nich sa oplatí zadovážiť si aj úzku kefu, ktorá sa jednoducho dostane medzi jednotlivé tyčky roštu. K dostaniu je tiež dvojitá úzka kefa, s ktorou ide práca pri precíznou čistení roštu dvakrát tak rýchlo.

Mechanické pomôcky majú rôzne tvary a dĺžky rukovätí. Ak má kefa či kartáč krátku rukoväť, umožní vám lepší prenos sily a rýchlo odstránite aj zatvrdnutú špinu. S pomocou kartáču s dlhou rukoväťou zase dosiahnete hlbšie a ďalej do grilu.

Pri výbere mechanických pomôcok na čistenie grilu sa zaujímajte o veľkosť, materiál štetín/kartáčov a materiál rukoväte. Tá býva najčastejšie plastová, pogumovaná alebo drevená, aby sa do nej rýchlo neprenášalo teplo z grilu. Praktickým prvkom je odolná slučka na zavesenie.

Ak je grilovacia plocha ošetrená nepriľnavou vrstvou, opatrne s použitím mechanickej sily. Ostré oceľové štetiny kartáča ju môžu poškodiť. Preštudujte si preto v návode, ako na čistenie vášho grilu, kde nájdete aj odporúčané (alebo naopak nevhodné) pomôcky na čistenie.

Čistiace prostriedky na gril

Aby sa čistenie grilu nestalo nočnou morou grilmajstrov, vznikli účinné čističe na grily a rošty, ktoré sú určené na odstraňovanie mastnoty, pripálenín a iných nečistôt, ktorým sú grily vysavené. Často ide o čistiace prostriedky, ktoré sú vhodné na čistenie grilov, rúr a krbových skiel. Mastnotu a nečistotu uvoľňujú, rozpúšťajú a už po niekoľkominútovom pôsobení sa aj odolná špina dá jednoducho zotrieť hubkou alebo handričkou.

Čističe na gril majú tekutú podobu. Predávajú sa v baleniach s objemom cca od 300 – 750 ml. Buď sa aplikujú na handričku/hubku a následne sa nanesú na znečistenú plochu, alebo sú v nádobke s rozprašovačom a aplikácia prípravku na zašpinený rošt vám zaberie pár sekúnd. Mimoriadny záujem kupujúcich vzbudzujú čističe na gril s nestekavou konzistenciou, ktoré lepšie držia na mieste aplikácie.

Pri kúpe čističa na gril sa zaujímajte, na aké povrchy a materiály je určený, ako čistič správne aplikovať (napríklad na teplý gril vs. na vychladnutý gril) a ako plochy dočistiť po pôsobení čističa. Všetky tieto informácie by mali byť dostupné na balení čistiaceho prípravku.

Aj pri výbere čističa na grily a rošty máte možnosť rozhodnúť sa, či pôjdete cestou „sily a rýchleho pôsobenia“, alebo uprednostníte ekologický rozmer a zvolíte produkt šetrnejší k životnému prostrediu. Agresívne čističe dráždia pokožku a sliznice a pri manipulácii s nimi treba používať ochranné rukavice a okuliare.

veľký gril

Ako čistiť gril? Na čo sa zamerať?

Každý typ grilu má iné nároky na čistenie.

 • Ak sa chystáte vyčistiť elektrický kontaktný gril, vašou úlohou bude vyčistiť kontaktné plochy a odkvapkávacie nádobky. Zvyčajne vystačíte so saponátom, teplou vodou a hubkou alebo mäkkou handričkou. Takýto gril je elektrickým spotrebičom, ktorý sa dá používať podľa potreby aj celoročne, preto by bola škoda zanedbať jeho stav.
 • Čistenie grilu, ktorý pracuje so sálavým teplom a otvoreným ohňom (grily na drevo, drevené uhlie, brikety) je náročnejšie. Hlavný grilovací rošt (mriežka) sa dá odňať a na jeho čistenie môžete použiť oceľové kartáče, čistič na gril, ale aj nádobu s teplou vodou a saponátom, do ktorej rošt ponoríte. Pozornosť si zaslúži aj ohnisko – potrebujete vyčistiť od sadzí a pripálenín. Tlejúce uhlíky nikdy nevyhadzujte do odpadu, počkajte, kým vyhasnú. Vyčistite aj prieduhy a ventilačné záklopky, aby sa pri budúcim grilovaní nezasekli.
 • A ako vyčistiť plynový gril? Hoci sa vyhnete zašpineniu od sadzí, počítajte s detailnejším čistením viacerých komponentov. Na plynovom grile sa čistí najmä rošt, hladké grilovacie plochy, veko, vaňa grilu, horáky, flavorizéry aj systém na zachytávanie tuku.

Praktické domáce a babské rady, ako vyčistiť gril

 • Ak nemáte nič iné po ruke, stavte na jedlú sódu a ocot. Kombinácia týchto dvoch základných kuchynských ingrediencií vie byť účinná v rozrušovaní mastnoty a odolnej špiny.
 • Nápomocné môžu byť aj mokré noviny. Vychladnutý rošt odoberte z grilu a zabaľte do mokrých novín. Hrubá špina vplyvom vlhkosti poddá a o pár hodín ju jednoducho stiahnete hubkou.
 • Vyskúšajte ručný parný čistič. Horúca para totiž spoľahlivo zmäkčí tvrdé nečistoty.
 • Pripaľovaniu sa dá predchádzať. Základom je pravidelne premazávať rošt olejom alebo použiť špeciálny sprej na premazávanie roštov.

Na čo si pri čistení grilu dávať pozor?

 • Pozor na drsnú silu – Niektoré materiály a povrchové úpravy na griloch a roštoch neznesú drsné zaobchádzanie. Porušením glazúr a náterov riskujete pripaľovanie a uvoľňovanie škodlivých látok.
 • Pozor na koróziu – Gril neponechávajte v kontakte s vodou dlhšie, ako to je nevyhnutné. Vždy po vyčistení ho dôkladne vysušte. Nenechávajte ho ani na otvorenom priestranstve, kde je vystavený dažďovým prehánkam a rose.
 • Pozor na popálenie – Niektoré časti grilu sa lepšie čistia ešte teplé. Pri manipulácii s nimi zvýšte opatrnosť a používajte vhodné ochranné rukavice. Elektrický gril pred čistením vypojte z elektrickej zásuvky.

Ceny čističov na gril

Koľko zaplatíte za kvalitný čistič na rošt grilu?

Čističe na gril do 4 eur

Ide o tekuté, sprejové a penové čističe s objemom priemerne do 500 ml vhodné na odstraňovanie mastnoty a pripálenín z grilu. Niektoré spoľahlivo účinkujú už po jednej aplikácii, pri iných musíte aplikáciu zopakovať, čo môže zvyšovať čas práce aj spotrebu prípravku.

Čističe na gril od 4 do 8 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie čističe na grily a rošty. Pomer cena/výkon je na veľmi dobrej úrovni. Bonusom naviac môže byť príjemná, nerušivá vôňa. Viaceré z týchto čističov sú okrem grilov vhodné aj na rúry či krbové sklá, čo znamená výborné využitie v domácnosti.

Čističe na gril od 8 eur

Ak máte záujem o ekologické čističe na gril, čističe na na gril v objemovo väčšom balení alebo vás láka kúpa celej čistiacej sady (čistiace prípravky + kefy a kartáče), pripravte sa o niečo vyššiu cenu. Rovnako tak viac si priplatíte za čistiace prípravky, ktoré sú špeciálne navrhnuté na čistenie konkrétneho typu/značky grilu.

Najlepšie značky čističov na gril

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú v portfóliu obľúbené čističe na rošt grilu.

 • Siguro – Značka domácich spotrebičov a potrieb do domácnosti zaujala viacerými penovými čističmi na rôzne povrchy – napríklad na nerez, sklo a zrkadlá, grily a rúry, koberce a čalúnenie. Dobrý pomer cena/kvalita.
 • HG – Holandská značka HG sa zaoberá výrobou prostriedkov zameraných na špecializované čistenie a vysoko kvalitnú ochranu povrchov. HG čistič na rúry a grily je overeným produktom, ktorý nečistoty a pripálený tuk odstraňuje rýchlo a dôkladne.
 • Pe-Po – Pe-Po, čiže pevný podpaľovač. Presne takto si pamätáme značku, ktorá sa stala synonymom pre podpaľovače do krbov, kachiel či grilov. V portfóliu má okrem rôznych druhov podpaľovačov aj brikety, zápalky a účinné čističe určené na grily a krbové sklá.
 • Weber – Majiteľom grilov značky Weber sa bude pozdávať výber z čistiacich pomôcok od tejto značky. Čističe na rošt, ušľachtilú oceľ, lakované povrchy, sprej na premazanie roštov a široký výber kief, kartáčov a škrabiek vznikli s cieľom poskytnúť Weber grilom tú najlepšiu starostlivosť.
 • Campingaz – Ak hľadáte čistič na gril biologický šetrný k životnému prostrediu, nájdete ho v ponuke francúzskej značky Campingaz. Známa je najmä milovníkov prírody, kempovania a grilovania.
 • Cif – Rokmi overená značka Cif má na trhu široký sortiment čistiacich prípravkov rôzneho zloženia s rôznym určením. Krémové čistiace prípravky a čistiace spreje do kúpeľne a kuchyne či obľúbené tablety do umývačky riadu dopĺňa aj čistiaci sprej na rúru a gril.
 ProduktInfoHodnotenie 
#Siguro Oven and Grill Cleaner

✔️ Penový čistič na rúry a grily
✔️ Mastnotu a pripečené nečistoty podľa recenzií odstraňuje veľmi dobre
✔️ Krásna pomarančová vôňa + jednoduchá manipulácia
📌 od 4 € / 500 ml
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#Campingaz BIO čistiaci sprej

✔️ Vysokoúčinný sprej pre ľahkú údržbu grilov
✔️ Už po 5 minútach pôsobenia odstraňuje mastnotu a nečistoty z grilu
✔️ Biologicky šetrný k životnému prostrediu
📌 od 13 € / 500 ml
⭐ 96 % Čítať recenzie
#Pe-Po Gril čistič na grily

✔️ Čistič grilov s citrusovou vôňou
✔️ Vhodný na čistenie a odmasťovanie grilov, grilovacieho príslušenstva a krbových skiel
✔️ Nenarušuje povrch kovových ani sklenených častí materiálov
📌 od 5 € / 500 ml
⭐ 92 % Čítať recenzie
#HG Čistič na rúry a grily 500 ml
✔️ Čistič na rúry a grily odstraňuje rýchlo a dôkladne zapečený tuk
✔️ Pôsobí bez nadmerného drhnutia či leštenia
✔️ Je tiež ideálny na čistenie platničiek z ušľachtilej ocele
📌 od 8 € / 500 ml
⭐ 90 %
Čítať recenzie
#Weber čistič roštov

✔️ Pomocník na odstránenie zvyškov jedla, mastnoty a ďalších nečistôt z grilovacích roštov
✔️ Vysokoúčinný sprej
✔️ Jednoduchá aplikácia a jednoduché použitie
📌 od 12 € / 300 ml
⭐ 86 %
Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin