Ako vybrať najlepší keramický gril a aké má výhody? TOP produkty podľa recenzií

keramický grilAké sú najlepšie keramické grily a v čom tromfnú grily z iných materiálov? Keramické grily si už aj na našom trhu získavajú čoraz väčší priestor a pozornosť kupujúcich. Z hľadiska prevedenia ide o neprehliadnuteľné grily, ktoré sa na záhradách okamžite stávajú centrom záujmu. Ak sa grilovaniu venujete s vášňou a chcete zlepšovať svoje grilovacie majstrovstvo, presvedčia vás výnimočnými schopnosťami a všestranným použitím.

Tipy na overené a kvalitné keramické grily (tzv. kamado grily) nájdete v nasledujúcom rebríčku. Ak sa chcete s keramickými grilmi zoznámiť bližšie, to najdôležitejšie o nich nájdete v prehľade „Ako vybrať keramický gril“. V prípade grilov tohto typu totiž nejde o lacnú investíciu, preto sa oplatí poznať čo najviac detailov a parametrov, aby ste mali ucelenejší obraz o tom, čo keramické grily ponúkajú a ako sú vybavené. Neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie keramických grilov, v ktorých nájdete cenné dojmy z reálneho používania.

Najlepšie keramické grily podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Big Green Egg L

Najlepší keramický gril na trhu
+ Skvele udržuje a rovnomerne distribuuje teplotu po celom priestore
+ Rozsah teploty od 70 °C do 350 °C
+ Rozsiahla varná plocha s priemerom 46 cm
+ Overená značka, výborná kvalita
+ Ikonický dizajn
od 1872 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Klarstein Kingsize kamado gril

+ Ideálny na priame i nepriame grilovanie, pomalé dusenie, údenie a pečenie
+ 2 cm hrubá keramická stena na udržiavanie vnútornej teploty
+ Bohaté príslušenstvo v cene
+ Jednoducho sa rozohreje na 350 °C
od 1145 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Monolith Icon

+ Gril z masívnej keramiky vybavený grilovacím roštom s priemerom 33 cm
+ 4 metódy tepelnej úpravy (priame a nepriame grilovanie, údenie a pečenie)
+ Vhodný aj ako perfektný cestovný kamado gril
+ Overený značkový gril
od 879 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Proteco 62.22-GK-55-B

+ Dizajnový keramický gril na drevené uhlie s priemerom 55 cm
+ Gril je samočistiaci
+ Vhodný na priame aj nepriame grilovanie, pomalé dusenie, údenie a pečenie
+ Pomer cena/kvalita
od 666 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Kamado BBQ Maxima

+ Zvládne všetky techniky grilovania
+ Jednoduché premiestňovanie vďaka podvozku s kolieskami
+ Vybavený 2 sklopnými bočnými stolíkmi
+ Výsuvný popolník pre jednoduché čistenie
od 619 €
⭐ 96 % Čítať recenzie

Ako vybrať keramický gril

Moderné keramické grily sprevádza niekoľko superlatívov. Vynikajú výbornými tepelnými vlastnosťami, univerzálnym použitím, dlhou odolnosťou, no i vysokou cenou. Od ostatných sa odlišujú nielen dizajnom a hmotnosťou, ale aj ohromným teplotným rozsahom a prekvapivo nízkymi nárokmi na údržbu. Prečo sa keramické grily označujú ako kamado grily a čo od nich očakávať? To vám prezradia nasledujúce riadky…

Čo sú keramické grily? Aká je ich história?

Ako už napovedá samotný názov, keramické grily sú vyrobené z hrubostennej keramiky, ktorá je žiaruvzdorná a potiahnutá glazúrou. Z keramiky sú vytvorené najdôležitejšie prvky – spodná „vyhňová“ časť a veko. Hrúbka keramiky, jej schopnosť viesť a udržiavať teplo predurčuje grilom výborné tepelné vlastnosti. Okrem výrazne lesklého glazovaného povrchu a zaujímavej farebnosti (čierne, zelené, červené), je typickým poznávacím znakom keramických grilov aj tvar obrieho vajca. Sú zaoblené a pripomínajú staroveké riady. Nečudo, tam (a ešte ďalej) totiž siaha ich pôvod…

Keramické grily bývajú označované ako kamado grily alebo grily kamado. Kamado je názov pre tradičný varič z hliny, ktorý sa už pred tisícročiami používal v Japonsku a v rôznych podobách pretrváva dodnes predovšetkým v ázijských krajinách (kamado vo voľnom preklade znamená sporák). Po 2. svetovej vojne sa hlinené nádoby mushikamado dostali aj do USA, kde sa stali inšpiráciou a predlohou pre súčasnú podobu keramických grilov.

Z čoho pozostáva keramický gril?

Dominantnou časťou grilu je keramická vyhňa/základňa a keramické veko. Súčasťou grilu tiež býva rozlične veľká kovová konštrukcia, ktorá slúži ako nohy grilu a dodáva grilu v priestore stabilitu. Konštrukcia môže byť opatrená kolieskami pre jednoduchší transport z miesta na miesto, keďže samotný keramický gril má pomerne vysokú hmotnosť. Po obvode obrieho keramického „vajca“ môžu byť tepelne izolované madlá/rukoväte či odkladacie plochy na grilovací riad.

Vo vnútri spodnej časti grilu sa nachádza ohnisko pre uhlíky a otvor, ktorým regulujete prívod vzduchu k palivu. Tento otvor slúži aj na vymetanie grilu. Nad ohnisko sa umiestňuje silný rošt. Súčasťou odklápacieho veka je ďalší regulovateľný prieduch/komín a teplomer.

Lepšie vybavené keramické grily vyzerajú ako komplexné „stanice“ na prípravu rôznych jedál. Majú širšie postranné odkladacie plochy, pozostávajú z niekoľkých častí alebo sú priamo zabudované do grilovacieho kúta na terase.

Aké palivo je vhodné do keramických grilov?

Svet grilov nadobudol za posledné desaťročia rozmanité podoby. Ku klasickým grilom, na drevo, uhlie či brikety s atmosférou a vôňou dreva pribudli výkonné plynové grily s plynulo nastaviteľnými horákmi aj elektrické grily, ktoré lákajú na jednoduchú obsluhu a minimálnu náročnosť príprav.

Keramické grily chcú aj v prípade paliva zaujať unikátnosťou. Nefungujú totiž s drevom ani briketami, ako by sa na prvý pohľad dalo očakávať. Ako palivo treba použiť drevené uhlie – ideálne z tvrdého dreva, ktoré horí čisto a ponúka krásnu arómu dreva. Drevené uhlie dokáže dosiahnuť intenzívnejšiu teplotu horenia, s čím úzko súvisí aj nižšia spotreba. Po ukončení grilovania sa nespálené kúsky dreveného uhlia dajú opätovne použiť.

keramický gril použitie

Keramické grily a ich využitie

V súvislosti s keramickými grilmi by mal každý záujemca poznať ich ohromujúci teplotný rozsah. Väčšina keramických grilov dosahuje teploty z rozpätia od 90 – 350 °C, niektoré modely 400 °C až 500 °C. Keramické grily tak ponúkajú veľmi široké uplatnenie, a to i vzhľadom výborným schopnostiam tepelnej akumulácie a rovnomernej distribúcie nahromadeného tepla stenami grilu. Prúdenie vzduchu a vnútornú teplotu dokážete nastaviť s takou presnosťou, ako by tomu bolo v elektrickej rúre.

Keramické grily sú skvelé na grilovanie, pečenie, varenie v pare aj údenie. Pripravíte v nich tie najšťavnatejšie steaky, dokonalú grilovanú zeleninu, upečiete chlieb, koláče, a dokonca aj pizzu (pravá pizza potrebuje teplotu 300 °C).

Pre koho je keramický gril ideálnou voľbou?

Keramický gril je vzhľadom na vyššiu cenu, robustné prevedenie a parádne schopnosti záležitosťou, ktorá nadchne predovšetkým náročných grilmajstrov hľadajúcich možnosti, ako svoje grilovacie zručnosti posunúť zase raz o úroveň vyššie.

Ocenia ho tiež milovníci dokonale pripraveného jedla. Ide o všestranného pomocníka, s ktorým na záhrade zvládnu pripraviť rozmanité druhy pokrmov.

Výhody a nevýhody keramických grilov

Prešli sme dostupné lokálne i zahraničné recenzie keramických grilov a zamerali sa na diskusné fóra, v ktorých si majitelia grilov odovzdávali skúsenosti. Výsledkom sú nasledujúce zoznamy, v ktorých nájdete zosumarizované prednosti keramických grilov a ich prípadné slabiny, aby ste o nich mali komplexnejší obraz.

Aké sú výhody keramických grilov?

 • všestranné využitie – od grilovania, cez pečenie, varenie až po údenie
 • široký teplotný interval – až do 400 °C
 • rýchlo dosiahnutá teplota
 • výborná akumulácia, vedenie a udržiavanie tepla
 • nižšia spotreba dreveného uhlia
 • jednoduché ovládanie prúdenia vzduchu pomocou klapiek na prieduchoch
 • robustná konštrukcia
 • životnosť a odolnosť – odolávanie korózii, bez deformovania a lúpania
 • atraktívny dizajn
 • nízke nároky na údržbu

Aké sú nevýhody keramických grilov?

 • vyššia hmotnosť (náročnejšia manipulácia)
 • vyššia cena
 • riziko poškodenia/prasknutia pri páde

steak

Čomu venovať pozornosť pri výbere keramického grilu?

Ak ste už niekedy gril kupovali, isto viete, akými rozmanitými parametrami a výbavou oplývajú. Aj pri výbere keramického grilu treba vychádzať z rovnakých zásad. Zvážte predovšetkým, ako často bude gril používaný a pre koľkých hostí naraz chcete pripravovať pokrmy.

Vo všeobecnosti nie sú keramické grily vhodné na časté presuny. Viaceré modely majú síce kolieska, no slúžia skôr na kratšie presuny po záhrade. Viac im svedčí stabilná pozícia. Vzhľadom k tomu, že vážia desiatky kilogramov a sú z keramiky, na opakované prevážanie na chatu alebo do kempu zvoľte kompaktnejší a ľahší gril z iného materiálu.

Veľkosť keramického grilu

Keramické grily pôsobia robustne a sú verné povesti obrieho vajca. Odhliadnuc od jeho vonkajšej objemnosti, kľúčovou zostáva pracovná plocha definovaná priemerom roštu.

Rošt je najčastejšie okrúhleho alebo mierne oválneho tvaru. Jeho priemer predurčuje, koľko porcií naraz dokážete pre hostí pripraviť. Na menších griloch s roštom do priemeru 35 cm pripravíte 2 alebo 3 porcie naraz. Na rošt s priemerom od 35 do 55 cm naukladáte porcie pre 4 až 8 ľudí. Ak hľadáte gril, ktorý vám bude nápomocný aj pri organizovaní väčšej párty, voľte rošt s priemerom 60 cm a viac.

Výbava a príslušenstvo keramického grilu

Čím je vybavený kvalitný keramický gril? Jeho základnou súčasťou je stojan/základňa s nožičkami, veko/kupola, prieduchy s reguláciou, teplomer a komín.

Medzi praktickú výbavu patria tiež transportné kolieska, madlo/rukoväť, závesné prvky, kutáč, postranné výklopné odkladacie plochy/stolíky i ochranný plášť.

Dobré meno výrobcu

Pohľad na ceny keramických grilov dáva tušiť, že sa do ich výroby nepohrnie každý výrobca grilov na scéne. Značkové keramické grily sú výrazne drahšie a lákajú na dlhú životnosť. V takom prípade si svoju investíciu premyslite aj z pohľadu budúceho servisu či prípadnej kúpy náhradných dielov. Vopred sa informujte, o tom, či tieto služby výrobca poskytuje. Predzvesťou vyššej kvality býva nadštandardne dlhá záruka.

Ceny keramických grilov

Koľko zaplatíte za kvalitný keramický gril? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Keramické grily do 500 eur

V tejto cene nájdete keramické grily menších rozmerov. Niektoré majú dokonca uvedené ako výhodu jednoduchšie premiestňovanie z miesta na miesto, no vzhľadom na desiatky kilogramov a rozbitnosť keramiky je predsa len lepšie vyhradiť im stabilné miesto. Dobrú kvalitu ponúkajú menšie značkové grily. Pri cenovo výhodných väčších keramických griloch neznámeho pôvodu nemusíte mať k dispozícii servis ani náhradné diely.

Keramické grily od 500 do 1000 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie keramické grily, presvedčí pomerom cena/výkon a „rodinnými“ parametrami. Zvyčajne ide o grily s roštami vo veľkosti od 35 – 55 cm, na ktorých pripravíte pokrmy pre viac ľudí naraz. Sú väčšie, robustnejšie a zaujmú atraktívnym, neopozeraným dizajnom. Výborné predávané sú modely s bohatou výbavou.

Keramické grily od 1000 eur

Ak si robíte zálusk na prémiový gril od svetovo najlepších značiek keramických grilov, investícia bude vysoká. Od drahých keramických grilov je však na mieste očakávať vysoký výkon, dlhú životnosť, vysokú kvalitu materiálov aj spracovania. Výbavou a dizajnom tromfnú akékoľvek iné druhy grilov.

Najlepšie značky keramických grilov

Radi si vyberáte medzi najlepšími? V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené keramické grily.

 • Big Green – Americká značka Big Green vyrába legendárne zelené „vajíčka“ už od roku 1974 a za ten čas sa na trhu s keramickými grilmi stala ikonou. Grily sú vyrobené z prvotriednej, vysokoodolnej keramiky, ktorá vznikla na základe pokročilého technologického vývoja. Nezameniteľný dizajn, enormná obľúbenosť a výborné vlastnosti.
 • Klarstein – Dizajnovo prívetivé keramické grily s bohatou výbavou zaradila do svojho portfólia i značka Klarstein. V ponuke menšie a cenovo dostupnejšie grily, aj veľké grilovacie stanice na odolnom nerezovom stojane s vysokozaťažiteľnými kolieskami.
 • Proteco – Overená a spoľahlivá česká značka náradia má v ponuke keramické grily s atraktívnym pomerom cena/výkon. Ideálne na grilovanie, pečenie, dusenie aj údenie.
 • Kamado – Samotný názov dáva jasne tušiť hlavné zameranie. Širší výber kamado grilov rôznej veľkosti a vybavenosti, ktoré lákajú na rozmanité využitie pri vonkajšej príprave jedla. Dostupné v nadčasovej čiernej aj neprehliadnuteľnej červenej farbe.
 • Monolith – Nemecké grily Monolith presvedčia robustnou keramikou a výbornou výbavou. Dostupné v rôznych veľkostiach. Najväčšie modely sú dokonca zasadené do stabilného dreveného stolíka s veľkými kolieskami.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Big Green Egg L

Najlepší keramický gril na trhu
+ Skvele udržuje a rovnomerne distribuuje teplotu po celom priestore
+ Rozsah teploty od 70 °C do 350 °C
+ Rozsiahla varná plocha s priemerom 46 cm
+ Overená značka, výborná kvalita
+ Ikonický dizajn
od 1872 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Klarstein Kingsize kamado gril

+ Ideálny na priame i nepriame grilovanie, pomalé dusenie, údenie a pečenie
+ 2 cm hrubá keramická stena na udržiavanie vnútornej teploty
+ Bohaté príslušenstvo v cene
+ Jednoducho sa rozohreje na 350 °C
od 1145 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Monolith Icon

+ Gril z masívnej keramiky vybavený grilovacím roštom s priemerom 33 cm
+ 4 metódy tepelnej úpravy (priame a nepriame grilovanie, údenie a pečenie)
+ Vhodný aj ako perfektný cestovný kamado gril
+ Overený značkový gril
od 879 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Proteco 62.22-GK-55-B

+ Dizajnový keramický gril na drevené uhlie s priemerom 55 cm
+ Gril je samočistiaci
+ Vhodný na priame aj nepriame grilovanie, pomalé dusenie, údenie a pečenie
+ Pomer cena/kvalita
od 666 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Kamado BBQ Maxima

+ Zvládne všetky techniky grilovania
+ Jednoduché premiestňovanie vďaka podvozku s kolieskami
+ Vybavený 2 sklopnými bočnými stolíkmi
+ Výsuvný popolník pre jednoduché čistenie
od 619 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin