Najlepšie značky ručného náradia – TOP 10

Ručné náradie je základnou výbavou každej dielne – či už úplne malého hobby kútika v garáži, alebo profesionálne zariadenej dielne remeselníka. Potrebujete rozšíriť svoju výbavu? Chcete dielňu vybaviť kvalitným náradím? Potom si nenechajte ujsť nasledujúci zoznam, v ktorom nájdete najlepšie značky ručného náradia, ktoré si získali priazeň majstrov a množstvo pozitívnych hodnotení.

Ručné náradie totiž zahŕňa desiatky rôznych podkategórií. Nie je to len o kladive, kliešťoch či skrutkovačoch. Pri opravách v dome, na byte a na záhrade potrebujete z času na čas náradie rôzneho určenia, vďaka ktorému bude práca jednoduchšia a výsledok spoľahlivejší a s lepším výsledkom. Široký výber tisícov produktov však dáva priestor aj rozličnej kvalite. Nízka cena za ručné náradie sa často odráža na kvalite použitých materiálov a celkovej trvácnosti náradia. Ak si chcete do dielne kúpiť ručné náradie, ktoré vám poslúži dlhé roky, oplatí sa urobiť si v tejto oblasti základný prehľad a nekupovať lacné náradie neznámeho pôvodu.

Najlepšie značky ručného náradia

Či už stojíte pred malým alebo veľkým projektom, bez ručného náradia sa nezaobídete. Mnohí z nás držali v ruke prvé gumené alebo plastové kladivo ešte skôr ako pero, preto nečudo, že chuť majstrovať pretrváva až do dospelosti. Hodiny práce korunované pohľadom na úspešný výsledok sú pre niektorých domácich majstrov doslova balzamom pre dušu a s odhodlaním sú ochotní premeniť voľný čas za mozole rukách a zaprášené montérky. Skôr, ako sa pozrieme na kvalitné značky ručného náradia, poďme si urobiť krátky prehľad o tom, čím vybaviť domácu dielňu, aby ste v nej vždy našli to, čo potrebujete.

V domácej dielni sa zíde mať ručné náradie nasledujúcich druhov:

  • kladivá, skrutkovače ploché, skrutkovače krížové, skrutkovače hviezdicové, špeciálne profily a bity na skrutkovače, kľúče, kliešte, kliešte kombinované, kliešte štiepacie, meradlá, vodováhu, ručné píly, pomôcky na rezanie, nože, nožnice na plech, nožnice na káble, dláta, drôtené kefy, škrabky, sponkovačku, gola sadu, zverák, ručný hoblík, pilníky, sekeru, sadu vrtákov, základné ručné maliarske náradie, základné ručné stavebné náradie, základné inštalatérske náradie … a mnohé iné podľa preferovaných činností v dielni/v garáži.

Okrem ručného náradia, ktoré je poctivo „poháňané“ silou rúk, sa remeselníkom a hobby majstrom pri práci isto osvedčí aj kvalitné ručné elektrické náradie a ručné akumulátorové náradie. Medzi najviac používané druhy elektrického a akumulátorové náradia patria:

  • vŕtačky, brúsky, okružné píly, priamočiare píly, rázové uťahováky, frézy, hoblíky, teplovzdušné pištole, skrutkovače, kladivá, sponkovačky a klincovačky, …

#1 Makita

Jeden z najvýznamnejších výrobcov profesionálneho náradia – značka Makita – presviedča kvalitou už celé generácie remeselníkov a za viac ako 100-ročnú históriu priniesla na trhu množstvo inovácií a technologických vylepšení. Dnes má v portfóliu stovky druhov ručného, elektrického, akumulátorového a benzínového náradia.

Z kategórie ručného náradia si pozornosť získali „kufríkové“ súpravy náradia a gola sady Makita ideálne na prácu v dielni, na stavbe či na záhrade. Stovky spokojných recenzií sprevádzajú aj elektrické uhlové brúsky Makita s výbornou ergonómiou a výkonom – obľúbený je model Makita GA5030R.

Ak radi skladáte nábytok, nenechajte si ujsť ani akumulátorové vŕtacie skrutkovače Makita (napríklad model Makita DDF453SYE), ktorými ide práca rýchlo a od ruky. Pri dlhšej a náročnejšej práci sa ako ideálne riešenie javí aku náradie s odolnou celokovovou prevodovkou a dvomi akumulátormi v základnej výbave.

#2 Bosch

Medzi najlepšie značky náradia patrí i značka Bosch. Táto nadnárodná strojárska a elektronická spoločnosť má obrovský záber v mnohých kľúčových odvetviach. O jej ručnom, elektrickom a akumulátorovom náradí možno povedať, že spĺňa profesionálnu kvalitu, vysoký výkon a vytvára prvotriedne podmienky na používanie a obsluhu.

Náradie značky Bosch viete celkom jednoducho rozlíšiť podľa farby. Modré náradie Bosch (Bosch Professional) je vytvorené pre potreby profesionálov a na dosahovanie vysokého výkonu aj v náročných podmienkach. Zelené náradie Bosch (Bosch DIY) je vytvorené pre občasných domácich majstrov. Osloví pomerom cena/výkon a kompatibilitou naprieč vybranými druhmi náradia.

Ak by sme sa zamerali na top produkty, tak výborné ohlasy sprevádzajú napríklad kombinované elektrické kladivo Bosch GBH 240 Professional, ktoré si poradí s vŕtaním do dreva, kovu i do muriva. Skúsených majstrov presvedčila aj profesionálna uhlová brúska BOSCH GWS 9-125 S s odolným motorom a veľmi dobrou ovládateľnosťou.

#3 DeWalt

Značka DeWalt si v stavebnom priemysle vybudovala pevné a dôveryhodné postavenie. Žlto-čierne náradie zaujalo vyššími štandardami kvality a životnosťou, ktorá sa osvedčila aj v náročnejších podmienkach (riešenia pre stavenisko). Predovšetkým elektrické náradie DeWalt, ktoré je stavané na vysokú produktivitu, je vo vývoji podrobené prísnym testom (napríklad zapnuté bez prestávky dlhé dni, trasenie, preťažovanie, zmrazovanie, prašnosť, opakované zapínanie a vypínanie, zrýchľovanie a prudké brzdenie, …).

Portfólium značky DeWalt začína tým, čo k práci v dielni alebo na stavbe každý remeselník potrebuje – brúsnymi papiermi a kotúčmi, vrtákmi a bitmi. Pozornosť pútajú stabilné stavebné podstavce pre píly s mimoriadnou nosnosťou a precízne spracované sady úložných boxov/kufrov pre náradie. Samotné náradie – akumulátorové a elektrické – sa nezľakne ani výziev, o čom svedčia spokojné hodnotenia, ktoré vyzdvihujú výkon, životnosť a ergonómiu. Populárna je napríklad príklepová vŕtačka DeWalt DCD796NT, excentrická brúska DeWalt DWE6423 či rázový uťahovák DeWALT DCF922N XR 18V.

#4 Black & Decker

Značka Black & Decker patrí v súčasnosti medzi najväčších výrobcov elektrického náradia. Má za sebou viac ako 110-ročnú históriu, počas ktorej uviedli na trh viacero kľúčových inovácií, ktoré v mnohých oblastiach ľuďom značne uľahčili práce v dome, na záhrade, v dielni či na stavbe.

Zaujímavý výber nájdete napríklad v kategórii aku vŕtačok a skrutkovačov. Vŕtačky disponujú dlhou výdržou a v ich útrobách sa ukrýva technologicky vyspelý bezkartáčový motor. Aku skrutkovače oslovili kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Dostanete sa s nimi aj do ťažšie dostupných priestorov. V pracovitosti a húževnatosti nezaostávajú ani uhlové brúsky od tejto značky. V portfóliu sú šikovné uhlové, excentrické, pásové brúsky a tiež jednoručné minibrúsky na detailnú prácu na rôznych povrchoch a materiáloch.

#5 Narex

Overená česká značka Narex sa už v minulosti stala synonymom pre kvalitné vŕtačky s celokovovým plášťom (nazývané ako „narexky“). Aj dnes je výrobcom spoľahlivého elektronáradia, ktoré s prehľadom stíha tempu a pracovnému nasadeniu remeselníkov a stavbárov.

Do svojej dielne si môžete zadovážiť napríklad výborne hodnotenú 127 dielnu súpravu skrutkovacích bitov, kde sú všetky kovové prvky vyrobené z kvalitnej nástrojárskej ocele. Ide o kvalitné náradie pre profesionálne dielne a priemyselné použitie. Dobré ohlasy získala i brúska Narex EBU 150-16, ktorú ženie vysokovýkonný 1 600 W motor pre efektívne rezanie a brúsenie materiálu.

Značka na trh uviedla sadu akumulátorového náradia Narex Camouflage, ktorá pozostáva z 5 často využívaných pracovných nástrojov. Ich prednosťou je tichá prevádzka vďaka poslednej generácii elektronicky riadených bezuhlíkových motorov.

#6 Milwaukee

Bude to už 100 rokov, čo značka Milwaukee poskytuje kvalitné nástroje a vybavenie profesionálom a domácim kutilom. Ide o popredného výrobcu vysokovýkonného elektrického náradia, príslušenstva, ručného náradia, skladovacích a osobných ochranných prostriedkov. Vývoj a inovácia v produktoch sa orientujú predovšetkým poskytovanie riešení, vďaka ktorým môžete pracovať rýchlejšie, spoľahlivejšie a s ešte lepším výsledkom.

Obrovský výber náradia rôznej vybavenosti a pokročilosti nájdete napríklad v segmente brúsok, aku vŕtačok a rázových uťahovákov. Solídne vybavené, a pritom cenovo dostupné modely tu nájdu občasní domáci majstri, užívateľsky zaujímavejšia je však predovšetkým vyššia stredná trieda a trieda produktov určená pre profesionálov, ktoré ohúria prepracovanosťou a výnimočným výkonom. Viaceré modely si aj napriek vyššej cene získali vysoké hodnotenia.

#7 Parkside (Lidl)

Začínate so zariaďovaním dielne a máte pocit, že sa už iba základná výbava vyšplhá na tisíce eur? V prípade zbierky ručného, elektrického alebo akumulátorového náradia to môže byť skôr či neskôr pravdou. Ak patríte k začiatočníkom a práci v dielni sa venujete iba príležitostne, rozhliadnite sa v ponuke značky Parkside, ktorá bola ešte donedávna predávaná výhradne v predajnej sieti Lidl.

Ide o cenovo dostupnú značku, ktorý si získala priazeň mnohých kupujúcich a zaradila sa medzi najpredávanejšie značky ručného náradia v hobby segmente. Hoci na trhu nájdete výrazne drahšie značky, ktoré sa zameriavajú na potreby profesionálov, náradie Parkside zaujme dobrou cenou, širokým výberom a všestranným hobby zameraním. Pri výbere sa orientujte podľa spokojných recenzií. Niektoré produkty sú také vychytené, že sa vypredajú vždy krátko po naskladnení – či už v kamenných predajniach, alebo na e-shope. Pravidelné akciové ceny, kompatibilita akumulátorov s výrobkami v danej sérii a dobré meno v DIY segmente robia zo značky Parkside zaujímavú voľbu na zváženie.

Medzi najpredávanejšie náradie patrí napríklad PARKSIDE® Aku ručná kotúčová píla PHKSA 20-Li B3, PARKSIDE® Aku uhlová brúska PWSA 20-Li C3 a 216-dielna PARKSIDE® Súprava nástrčných kľúčov.

#8 Scheppach

Tradičnú nemeckú precíznosť prináša do dielní rokmi overená značka Scheppach. Poprednú pozíciu si vybudovala najmä v segmente náradia a strojov určených na spracovanie dreva. Sortiment strojov tejto značky pokrýva celé spektrum – od potrieb domácich majstrov až po vysoké nároky profesionálnych remeselníkov.

V popredí záujmu sú posuvné pásové píly, kotúčové píly, hrúbkovacie a plošné hobľovacie stroje, priečne píly, stolové frézky a zaujímavé kombinované stolárske stroje. V posledných desaťročiach sa sortiment rozšíril aj o výkonné stavebné stroje (vibračná technika, demolačná technika, kompresory, miešačky). Pribudlo tiež batériovo napájané náradie a záhradnícke náradie.

V rebríčkoch predajnosti a s pozitívnymi hodnoteniami od používateľov sa darí napríklad horizontálnej štiepačke Scheppach HL 760 LS 7t a búraciemu kladivu Scheppach AB 1900, ktoré je určené na stredne ťažké až ťažké búracie práce. Zaujala i veľmi odolná, no pritom ľahko manipulovateľná pokosová píla Scheppach HM 216.

#9 Extol

Dlhoročné pôsobenie na trhu má za sebou aj značka Extol. Vo svojom portfóliu má široký výber produktov v kategóriách – náradie, záhrada, meranie, stavba a inštalatérstvo. Jej sortiment je rozdelený do niekoľkých sérií v závislosti od určenia a náročnosti práce.

Nadštandardné prevedenie hobby náradia za dostupnú cenu nájdete v sérii Extol Craft. Ak sa majstrovaniu venujete častejšie a hľadáte solídnu strednú triedu pre remeselníkov, zaujať vás môže séria Extol Premium. Najvyššia séria – Extol Industrial – prináša profesionálny výkon a je vytvorená na intenzívne používanie. Jednotlivé série sa medzi sebou líšia spracovaním, cenou a na prvý pohľad aj odlišnou farebnosťou.

#10 Fiskars

Svetoznáma značka Fiskars má na svojom konte kvalitné a trvanlivé produkty, ktoré uľahčujú prácu už v dielni aj na záhrade. Ikonické oranžovo-čierne ručné náradie v modernom dizajne je vyrobené z vysokokvalitných materiálov, vyniká životnosťou a precíznosťou pri používaní. Pri vývoji produktov sa zohľadňuje bezpečnosť a pohodlnosť manipulácie.

Veľkej popularite sa teší predovšetkým ručné náradie na záhradu. V predajnosti vedú sekery, ručné kladivá, záhradné pílky a záhradné nožnice. V kvalite, ergonómii a inováciách nezaostáva ani drobné náradie rôzneho druhu na prácu okolo domu alebo v záhrade.

5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin