Najlepšie záchody (toalety): TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

ako vybrať toaletu

Záchod / toaleta patrí k neodmysliteľnej súčasti fungujúcej domácnosti. Bez tejto výbavy by bol komfort bývania na podstatne nižšej úrovni, no zároveň sa jeho výberu neprikladá taká dôležitosť, ako je tomu pri výbere vane, sprchového kútu, či umývadla. A to je veľká škoda! Záchod sa dennodenne používa niekoľkokrát, a tak je na mieste očakávať od neho komfort, plynulé a zároveň aj šetrné zaobchádzanie s vodou. Veď až štvrtina spotrebovanej vody v štandardnej domácnosti sa minie na splachovanie. Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie záchody (toalety)? Pozrite si nasledujúce tipy a s prehľadom sa zorientujte v riešeniach, ktoré súčasný trh ponúka.

S tým vám môže pomôcť nasledujúci rebríček, do ktorého sme vybrali veľmi dobre hodnotené modely. Pomohli nám testy a recenzie záchodov, užívateľské skúsenosti a v nemalej miere názory odborníkov z diskusií, ktorí sa montáži sanity v kúpeľniach dlhodobo venujú. Medzi záchodmi sú obrovské rozdiely z hľadiska prevedenia, kvality, spotreby vody či spôsobe splachovania a následnej údržby. Čo môže vyhovovať jednému, je nedostatočné pre ďalšieho. V nasledujúcom sprievodcovi sa preto dozviete základné rady, ako vybrať záchod, aby žiadny z kľúčových parametrov nezostal prehliadnutý.

Najlepšie záchody podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Laufen PRO H8209660000001

Najlepšie závesné WC
✔️ Precízne spracovanie
✔️ Rimless oplachový systém
✔️ Štandardné a úsporné splachovanie
📌 od 261 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Roca Nexo vario

Najlepšie voľne stojace WC
✔️ Samostatne stojace WC
✔️ Vario odpad
✔️ Hlboké splachovanie
📌 od 189 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3JIKA Lyra plus

Obľúbený model
✔️ Univerzálne rozmery
✔️ Dual Flush splachovacia armatúra - 6 l a 3 l
✔️ Sanitárna keramika
📌 od 135 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Ideal Standard T354601

Najpredávanejšie
✔️ Atraktívny dizajn
✔️ Bez splachovacieho kruhu
✔️ Sedadlo s funkciou pomalého sklápania
📌 od 268 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Aqualine PB103RW

Pomer cena / výkon
✔️ Technológia splachovania Rimless
✔️ Duálny systém splachovania - 3 alebo 4,5 l vody
✔️ Zadný a spodný odpad
📌 od 177 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Jika Zeta

Najlacnejšie
✔️ WC misa s hlbokým splachovaním
✔️ Vodorovný odpad
✔️ Štandardný model
📌 od 49 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Geberit 111.300.00.5

✔️ Set predstenovej inštalácie, klozetu a WC dosky
✔️ Jednoduchá a rýchla montáž
✔️ Súprava na tlmenie hluku
✔️ Pozvoľné, tiché sklápanie
📌 od 327 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať záchod do bytu či domu

WC, toaleta, záchod – rozličné názvy, no úloha jasná. Pri výbere záchoda sa v prvých krokoch orientujeme predovšetkým podľa priestoru a jeho možností. Niekedy zaváži aj taký detail, akým je otváranie dverí do kúpeľne alebo do ešte stiesnenejšieho priestoru WC. V ďalšom kroku je dôležité zohľadniť umiestnenie odtokov, prívodu vody a podľa toho vyberať ideálny typ záchoda.

Mnohí kupujúci robia chybu v tom, že prioritne pozerajú na dizajn záchoda a cenu. Cena je síce jedným z limitujúcich faktorov, no na záchod, ktorý bude používaný niekoľkokrát za deň po dlhé roky, by sa malo pozerať komplexnejšie. Investícia do kvalitnejšie spôsobu splachovania a precízne navrhnutej misy vám totiž môže ušetriť tisíce litrov vody za rok – a to už stojí za zváženie. Ako vybrať záchod do bytu či do domu? Čomu venovať najviac pozornosti?

toaleta

Základné typy záchodov podľa osadenia

Záchody sa predávajú v rôznych tvaroch a líniách, no z hľadiska spôsobu osadenia v priestore kúpeľne či WC sa delia na tri základné skupiny – závesné, samostatne stojace a kombinované záchody.

⏩ Závesné záchody

Závesné záchody sa radia k najvyhľadávanejším – najmä, ak je reč o nových alebo rekonštruovaných kúpeľniach. Majú totiž mimoriadne čistý dizajn a starostlivosť o okolie záchoda je veľmi jednoduché. Záchodová misa je inštalovaná na stene a s podlahou nemá žiadny kontakt. Nemusíte obchádzať nohu záchoda a podlahu okolo záchoda máte vyčistenú jedným ťahom.

Závesná záchodová misa je priamo napojená na podomietkový modul a splachovací systém, ktorý je umiestnený za predstavanou a zosilnenou priečkou. Znamená to teda, že s týmto typom záchoda sa musí počítať vopred, aby sa všetky práce vykonali ešte pred uložením obkladov. Splachovacia nádržka je ukrytá a neruší celkový dojem. Splachovací ovládač je dvojitý – na malé a veľké splachovanie. Taktiež je elegantne zakomponovaný do predstavanej priečky.

Výhodou závesného záchoda je možnosť osadiť záchodovú misu do výšky, aká vám vyhovuje. Štandardne siaha horný okraj WC misy do výšky 43 cm, ak však máte problémy s kĺbmi alebo patríte k vyšším ľuďom, môžete misu umiestniť o pár centimetrov vyššie pre pohodlnejšie vstávanie.

O nosnosti moderných závesných záchodov od renomovaných výrobcov netreba mať pochybnosti. Mnohé modely sú pri správne prevedenej inštalácii testované na nosnosť 400 kg.

⏩ Samostatne stojace záchody

Obdobou závesných záchodov sú samostatne stojace záchodové misy, u ktorých je tiež nádržka ukrytá za predstavanou priečkou, no stoja „nohou“ pevne na zemi. Majú príjemný elegantný dizajn a ich nároky na statiku steny sú podstatne nižšie, čo zjednodušuje inštaláciu a využitie.

Je zrejmé, že pri čistení podlahy okolo WC budete musieť vykonať viac pohybov. Taktiež sa nedá pohnúť s výškou misy podľa individuálnych požiadaviek. Mnohým užívateľom vyhovuje spojenie neviditeľnej nádržky (za stenou) záchodovej misy s jednoduchými líniami. Výhodou je tiež nižšia hlučnosť pri splachovaní.

Treba dodať, že závesné aj samostatne stojace záchody sa iba zriedkavo predávajú v komplet sete s nádržou a inštalačnými komponentami. Je preto dobré dať na rady skúsených predajcov alebo sa zamerať na modely, ktoré sa predávajú komplet so všetkým, aby ste sa vyhli komplikáciám pri inštalácii (výmene) a tiež, aby ste mali istotu, že záchod bude fungovať tak, ako od neho očakávate.

⏩ Kombinované záchody

Práve posledná menovaná vlastnosť moderne pôsobiacich záchodov nahráva v prospech klasických kombinovaných záchodov. Ako už napovedá samotné označenie, ide o kombináciu záchodovej misy, nádrže na vodu, splachovacieho systému a často aj WC sedadla. Jedným nákupom tak máte vybavené všetko. Zároveň sa v tejto kategórii nachádzajú aj cenovo najdostupnejšie záchody. Montáž je vo všeobecnosti celkom jednoduchá – najmä ak meníte kus za kus a hľadáte do existujúcej kúpeľne rovnaký typ, s rovnakým napojením na odpad, bez ďalších vymožeností.

Totiž – pri závesných a samostatne stojacich WC, ktoré patria k výstavným modelom popredných predajcov v oblasti sanity, už môžete dostať aj funkcie naviac. Napríklad oscilačnú sprchu (toaleta a bidet v jednom – 2v1), teplovzdušný fén, ohrev sedadla, odsávanie zápachu, či dokonca ovládanie cez aplikáciu v telefóne. Znie to high-tech na tak základnú ľudskú potrebu, ž?

Klasické kombi WC slúžia svojmu účelu a tam to končí. Lacné kombinované WC však môžu mať nadmerne veľkú spotrebu vody pri splachovaní (viac ako 8 l) alebo zle koncipovaný splachovací mechanizmus v kombinácii s členitosťou misy, čo znamená nutnosť vykonať opakované splachovanie. Ak dôjde k poškodeniu niektorého z hlavných prvkov, nevyhnete sa výmene celého záchoda.

kúpeľňa s toaletou

Napojenie záchoda na odpad

Pri rekonštrukcii kúpeľne alebo priestoru WC už zrejme máte jasné daný prívod vody a odpadu. To vám značne predurčuje výber záchoda podľa spôsobu napojenia na odpad.

Pri kombinovaných záchodoch sa môžete stretnúť so všetkými tromi možnosťami – zvislé napojenie do podlahy, vodorovné napojenie do steny a šikmé napojenie na odpad. Ak natrafíte na model „Kombi WC Vario“, znamená to, že WC môžete na odpad napojiť do podlahy, do steny aj šikmo, v závislosti od toho, ako vám to vyhovuje. Stačí potom už iba zvoliť vhodné pripojovacie koleno.

Samostatne stojace záchody najčastejšie disponujú šikmým napojením na odpad a pre závesné záchody je možné iba jediné riešenie – vodorovné, smerom do steny, na ktorej je záchod inštalovaný.

Materiál a povrchová úprava

Kým pri vaniach a sprchových kútoch máte na výber z niekoľkých solídnych materiálov, v prípade záchodov sa výrobcovia zhodli, že najlepším materiálom z hľadiska odolnosti, trvácnosti, nárokov na údržbu a hygienický štandard, bude sanitárna keramika. V prostrediach, ktoré sú ohrozené vandalizmom (staničné či verejné toalety), sa zvyknú inštalovať aj toalety z nehrdzavejúcej ocele. Čistota a elegancia keramiky, aká je štandardom v domácich kúpeľniach, im výrazne chýba.

Veľmi dôležitá je kvalita povrchovej úpravy záchodovej misy. Predurčuje vzhľad misy po rokoch používania a jej schopnosť odolávať voči vonkajším vplyvom. Patentované povrchové úpravy, ktoré sa vypaľujú súčasne s nosným materiálom, patria k tomu najlepšiemu, čo aktuálny trh ponúka. Ich súčasťou môže byť antibakteriálna úprava, odolnosť voči vápenatým usadeninám z vody či voči zmene farby. Údržba takto ošetrenej keramiky je potom mimoriadne jednoduchá.

Dobrá rada nadovšetko! Skontrolujte, či je oglazúrovaná aj výstupná časť na záchode, ktorá sa napája priamo na odpad. Práve tu zvykne bývať keramika paradoxne zdrsnená, bez úpravy. Aj keď je pod vodou, hromadia sa v nej nečistoty a neskôr sa stane zdrojom zápachu.

Rozmery záchodov

Na základe porovnávačov a dostupnej online ponuky predajcov sanity sme vytvorili sumarizáciu s orientačnými rozmermi pre jednotlivé typy záchodov.

 • Kombinované záchody patria na prvý pohľad k priestorovo najnáročnejším. Ich dĺžka je od 60 – 72 cm, šírka priemerne 36 – 38 cm a výška sedacej časti 40 – 45 cm, pričom treba dať pozor na to, aby v nej nebol zarátaný aj poklop WC sedadla.
 • Pri závesných záchodoch, o ktorých sa hovorí ako o priestorovo úspornejších, je dĺžka najčastejšie z intervalu od 48 – 56 cm. Nezabudnite na to, že splachovací systém musí byť zabudovaný v stene, pričom zvyčajne ide o predstavanú priečku vystupujúcu do priestoru. Reálna úspora priestoru tak nemusí vyjsť podľa očakávaní. Šírka sedadla je tiež priemerne 36 – 38 cm, výška nepresahuje 40 cm. Závesné WC môžete osadiť aj do inej výšky ako je štandard.
 • Pre samostatne stojace záchody platí „mix“ predošlých dvoch kategórií. Svojou hĺbkou a šírkou držia krok so závesnými záchodmi, ich výška je zase podobná kombinovaným toaletám (samozrejme bez nádržky).

Spôsob splachovania

Na spôsob splachovania a distribúciu vody v záchodovej mise sa vopred neinformuje každý. Ideálom by bolo vidieť splachovanie v praxi, no v kúpeľňových showroomoch sa s touto možnosťou nestretnete (postačí aspoň videoprezentácia). Je teda dobré vedieť, že na výber máte z troch základných spôsobov – otvorený oplachový systém, uzatvorený oplachový systém a bezokruhové splachovanie.

 • Otvorený oplachový systém – Z vnútornej strany misy je po obvode rámový okruh s drážkou, cez ktorú pri spláchnutí preteká voda. Ide o riešenie prítomné na lacnejších WC misách, nakoľko voda sa nemusí vždy dostať do prednej časti okruhu, čo znižuje účinnosť pri oplachovaní. Drážka v ráme sa zvnútra čistí náročnejšie. Kefou sa podarí iba čiastočne.
 • Uzatvorený oplachový systém – Taktiež je po obvode misy vnútorný rám, no tentokrát nie je prítomná drážka, ale rovnomerne rozmiestnené otvory v rozostupoch. Prúd vody zo splachovača sa spoľahlivo dostane aj do prednej časti misy. Nečistoty z misy sa do otvorov nedostávajú tak ako do drážky, avšak tieto otvory sú náchylné napríklad na postupné zanášanie vodným kameňom.
 • Bezokruhové oplachovanie – Jeden z modernejších spôsobov oplachovania nevyužíva prúdenie vody cez okruh. Súčasťou misy je kanálik s jemnou zaoblenou hranou, cez ktorý je pri spláchnutí rozdistribuovaná voda. Netreba mať obavy, že voda vyšplechne v prednej časti misy. Výhodou sú nižšie nároky na spotrebu vody a minimálne nároky na čistenie. Môžete ho nájsť pod označením RimLess, RimOff, RimFree.

kúpeľňa s wc

Spotreba vody

Kedysi sa na jedno spláchnutie spotrebovalo 9 – 12 litrov vody. Súčasné záchody sú z pohľadu spotreby vody výrazne šetrnejšie. Obľúbenými sa stali záchody s dvojitým splachovaním, ktoré na malé spláchnutie spotrebujú 3 litre vody a na veľké spláchnutie 6 litrov vody. Ešte úspornejším variantom sú modely, ktoré na malé spláchnutie potrebujú 2 litre vody a na veľké iba 4 – 5 litrov vody. Ročná úspora vody pri splachovaní vody vie byť v porovnaní so starým splachovacím systémom aj viac ako 50 %.

Hmotnosť a nosnosť záchoda

Hmotnosť záchoda hovorí o hrúbke keramických stien záchoda. So záchodom síce budete manipulovať iba pri prenose na miesto a inštalácii, no je dobré vedieť, že hmotnosť môže byť zo širokého rozpätia – od 10 do 50 kg, priemerne okolo 25 – 35 kg. Najťažšie sú kombinované záchody. Ak máte záujem o závesnú záchodovú misu, hmotnosť musíte zvážiť vzhľadom na statiku predstavenej priečky.

S nosnosťou sú na tom súčasné záchody veľmi dobre a spokojne môžete počítať s tým, že sú testované na záťaž niekoľkých stoviek kilogramov. V prípade záchodov s nohou nepodceňte dôkladné kotvenie do podlahy, aby nedošlo k ich prevráteniu.

Výbava a príslušenstvo k záchodom

K záchodu budete potrebovať splachovací systém a nádržku na vodu (v cene alebo sa dokupujú zvlášť), WC dosku s poklopom (jednoduchý kryt, s pomalým dovieraním, vyhrievané, svietiace), materiál potrebný na prepojenie s odpadom a na inštaláciu do podlahy alebo steny.

Ak si chcete dopriať vyšší komfort, segment toaliet ponúka atraktívne možnosti. Veľmi populárnym riešením sa stala toaleta a bidet v jednom, kedy je záchodová misa vylepšená o technológiu sprchovania s nastaviteľnou intenzitou pre vysoký hygienický štandard. Niektoré záchody je možné vylepšiť o teplovzdušný fén, automatické odsávanie zápachu, bezdotykový automatický mechanizmus pre otváranie a zatváranie krytu na sedadle. Za tieto vymoženosti sa pripláca podstatne viac a je dobré mať ich sprostredkované a nainštalované od skúsených odborníkov.

Ceny záchodov

Koľko zaplatíte za kvalitný záchod? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

✅ Záchody do 100 eur

Kategória, v ktorej nájdete desiatky závesných, samostatne stojacich a kombinovaných záchodov v štandardnom, základnom prevedení. Kvalita zodpovedá cene, preto netreba mať veľké nároky na prevedenie alebo inovácie.

✅ Záchody od 100 do 300 eur

V tejto cenovej relácii nájdete najpredávanejšie záchody mnohých druhov, o ktorých môžeme povedať, že ich pomer cena/kvalita je na veľmi dobrej úrovni. Elegantné a moderné línie, bezokrajované splachovanie, lepšia úspora vody, dvojité splachovanie. Obľúbeným doplnkom je sedadlo s tichým pozvoľným sklápaním.

✅ Záchody od 300 eur

Ak svoju kúpeľňu zariaďujete s istými nárokmi, neprehliadnite kategóriu záchodov s cenou vyššou ako 300 eur. Vyrobené z kvalitnej sanitárnej keramiky a podľa najnovších trendov dokážu poskytnúť vyšší komfort pri súčasnej nízkej spotrebe vody. Obľúbené sú závesné toalety komplet v sete nádržou a splachovacím systémom, toalety s bidetom v jednom a čierne keramické toalety.

Najlepšie značky záchodov

 • SIKO – SIKO predstavuje najväčšiu sieť predajní kúpeľňového vybavenia na slovenskom trhu. Široký výber na sklade, funkčné sety, dostupnosť náhradných dielov.
 • Jika – Český výrobca kúpeľní Jika vedie v predajnosti s overenou konštrukciou kombinovaných WC. Dobrá cenová dostupnosť.
 • Duravit – V produktovo bohatej ponuke toaliet nájdete záchody rôznych cien, prevedení aj výbavy. K obľúbeným patria praktické kombinované toalety.
 • Laufen – Švajčiarska značka Laufen prináša do kúpeľní precíznosť, kvalitu, design a udržateľnosť. Oceňujeme úsporné splachovanie a jednoduché čistenie.
 • Villeroy & Boch – Kvalitné, funkčné a dizajnérsky zaujímavé záchody. Široký výber v rôznych cenových reláciách, obľúbené aj u náročnejších užívateľov.
 • Ideal Standard – Dobrý pomer cena/kvalita. Z ponuky patria na našom trhu k najlepšie predávaným závesné a samostatne stojace modely.
 • Sapho – Česká značka Sapho prichádza presvedčiť dobrou cenou a decentným dizajnom, ktorý sa hodí do kúpeľní rôznych štýlov.
 • Roca – Značka Roca patrí k popredným svetovým výrobcom s dlhou tradíciou. Toalety môžeme zaradiť do strednej až vyššej triedy. Ponúkajú prvotriedny materiál v kombinácii inováciami v oblasti splachovania.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Laufen PRO H8209660000001

Najlepšie závesné WC
✔️ Precízne spracovanie
✔️ Rimless oplachový systém
✔️ Štandardné a úsporné splachovanie
📌 od 261 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Roca Nexo vario

Najlepšie voľne stojace WC
✔️ Samostatne stojace WC
✔️ Vario odpad
✔️ Hlboké splachovanie
📌 od 189 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3JIKA Lyra plus

Obľúbený model
✔️ Univerzálne rozmery
✔️ Dual Flush splachovacia armatúra - 6 l a 3 l
✔️ Sanitárna keramika
📌 od 135 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Ideal Standard T354601

Najpredávanejšie
✔️ Atraktívny dizajn
✔️ Bez splachovacieho kruhu
✔️ Sedadlo s funkciou pomalého sklápania
📌 od 268 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Aqualine PB103RW

Pomer cena / výkon
✔️ Technológia splachovania Rimless
✔️ Duálny systém splachovania - 3 alebo 4,5 l vody
✔️ Zadný a spodný odpad
📌 od 177 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Jika Zeta

Najlacnejšie
✔️ WC misa s hlbokým splachovaním
✔️ Vodorovný odpad
✔️ Štandardný model
📌 od 49 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Geberit 111.300.00.5

✔️ Set predstenovej inštalácie, klozetu a WC dosky
✔️ Jednoduchá a rýchla montáž
✔️ Súprava na tlmenie hluku
✔️ Pozvoľné, tiché sklápanie
📌 od 327 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie

Rekonštruujete kúpeľňu alebo zariaďujete novú? Pozrite, na čo myslieť vopred a kde si online naplánovať kúpeľňu v 3D plánovači.

5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin