Najlepšie čističe diskov a kolies: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

čistenie diskovAko obnoviť lesk diskov na vašom aute? Aké sú najlepšie čističe ALU diskov a kolies? Táto téma bude venovaná motoristom, ktorý sa snažia dopriať svojmu autu detailnú starostlivosť a postarať sa o jeho dokonalý vzhľad. Ak chcete vybrať správny čistič diskov a kolies, musíte poznať materiál diskov, ich povrchovú úpravu a v neposlednom rade aj druhy nečistôt, ktorým sú kolesá a disky vystavené.

Blato, špina z ciest, asfalt, brzdový prach, náletová vzdušná hrdza predstavujú najčastejšie druhy znečistenia, ktoré končia na povrchu diskov kolies. Kým niektorých znečistení sa jednoducho zbavíte prúdom vody, na odstránenie ďalších si musíte na pomoc povolať sofistikovnejšiu pomoc. Špeciálny prípravok určený na čistenie diskov a kolies už vyriešil nejednu na prvý pohľad zúfalú situáciu a zabezpečil vizuálne prekvapivo dobrý výsledok.

V nasledujúcom sprievodcovi sa preto pozrieme bližšie na to, ako vyčistiť disky na aute a aké vlastnosti by mal mať kvalitný čistič diskov a kolies. Ani v tomto prípade neprehliadnite diskusie motoristov, testy a recenzie čističov ALU diskov a kolies, v ktorých nájdete veľa postrehov a skúseností z reálneho používania.

Najlepšie čističe diskov a kolies podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Auto Finesse Iron Out

Najúčinnejší čistič diskov
+ Pokročilý, pH neutrálny, reaktívny gélový prípravok
+ Špecificky sa zameriava na znečistenie na báze železa
+ Vhodný na použitie na všetky vonkajšie povrchy vrátane laku, hliníka, plastu, skla, gumové povrchy
+ Obohatený o látky, ktoré zabraňujú následnému prichyteniu nečistôt na povrch
+ Zafarbuje do červena – je vidieť, na ktorých miestach funguje
od 14 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Meguiar's Ultimate All Wheel Cleaner

TOP 2 v kvalite
+ Špeciálna priľnavá konzistencia prípravku pripomínajúca gél
+ Nesteká ani po zvislých plochách kolies
+ Vhodný na čistenie všetkých typov diskov
+ S pH neutrálnym zložením bez obsahu kyselín
+ Pri kontakte s nečistotami na báze železa zafarbenie do červena
od 21 €
⭐ 96 %
Čítať recenzie
#K2 ROTON

Najpredávanejší + Skvelé recenzie
+ Vysoko účinná kvapalina na čistenie všetkých typov diskov – hliník, oceľ, chróm aj lakované
+ Odstraňuje všetky nečistoty – vrátane usadenín z brzdových doštičiek a cestných nečistôt
+ Po rozpustení nečistôt sa zafarbuje prípravok do červena
+ Stačí opláchnuť prúdom vody – bez rizika poškriabania
+ Nízka cena
od 4 €
⭐ 94 %
Čítať recenzie
#Gyeon Q2M Iron WheelCleaner

Silný čistič ALU kolies
+ Vynikajúce čistiace a odmasťovacie schopnosti na odstránenie cestného kalu, špiny, brzdového prachu a kovových usadenín
+ Rýchlo reagujúci čistič ALU kolies a brzdových strmeňov
+ Gélová konzistencia – bez nadmerného stekania + vyšší čistiaci efekt
+ Hodnota pH je neutrálna – bezpečný aj na pravidelné používanie a na všetky typy diskov kolies
od 21 €
⭐ 92 %
Čítať recenzie
#Soft99 Iron Terminator

Aj na odolné usadeniny
+ Extrémne účinný a efektívny prípravok na odstraňovanie náletovej vzdušnej hrdze a brzdného prachu
+ Vhodný na disky kolies, lakované diely, plasty, okná, leštený hliník
+ Je pH neutrálny, k povrchom maximálne šetrný
+ Po pôsobení sa zafarbuje do červena až do tmavofialova
od 10 €
⭐ 90 %
Čítať recenzie
#Sonax Xtreme Čistič diskov - Full effect

Funkčný produkt
+ Z oceľových diskov a ľahkých zliatin jednoducho odstráni aj odolné znečistenie
+ Odstraňuje aj prach z brzdového obloženia, zvyšky oleja a gumy
+ Bez obsahu kyseliny
+ Obľúbený účinný produkt so spokojnými recenziami
od 18 €
⭐ 86 %
Čítať recenzie

Ako vybrať čistič diskov a kolies

Čistá karoséria a čisté kolesá dotvárajú celkový vzhľad auta a dojem z neho. Aj keď dáte na auto nové hliníkové disky s perfektnou estetikou, už po niekoľkých jazdách stratia pár percent zo svojho šarmu. Prach a znečistenie z ciest ich oberú o lesk. Tzv. mäkkú špinu z diskov odstránite veľmi ľahko, napríklad vysokotlakovým čističom alebo pri troche snahy iba s vedrom, saponátom a mäkkou handrou. Horšie je to v prípade tzv. tvrdej špiny. Ide o nános špiny, v ktorom sa kombinuje brzdný prach, náletová hrdza, sadze a odolnejšia špina z ciest. Čím dlhšie zostáva na diskoch a v nich, tým náročnejšie je ju odstrániť. A keďže detailná údržba diskov si vyžaduje istý čas, je dobré mať po ruke spoľahlivý čistič na disky a kolesá, ktorý odolné nánosy bezpečne a bez veľkej námahy rozruší.

Prečo je dôležité čistiť disky auta?

Nejeden majiteľ auta povie, že práve „kolesá robia auto“. Tak ako dbáme na vyvážený tlak v pneumatikách, dobrý stav pneumatík, funkčnosť kotúčových bŕzd, nemali by sme prehliadať ani stav diskov. Nejde pritom len o otázku estetiky, v hre je tiež bezpečnosť a trvácnosť tohto základného prvku každého kolesa.

Čisté disky s vysokým leskom v spojení s vyleštenou karosériou sú magnetom na pohľady okoloidúcich. Avšak, okrem viditeľných častí dochádza k hromadeniu odolnej špiny i na miestach, ktoré môžu mať vplyv na bezpečnosť jazdy. Najmä ak sa nánosy špiny dlhodobo ukladajú v miestach, ktoré môžu negatívne vplývať na účinnosť brzdového systému a zapríčiniť tak predĺženie brzdnej dráhy. V krajnom prípade môže dokonca špinavý disk spôsobovať nerovnováhu hmotností/síl pri otáčaní kolesa. Nadmerne špinavé a dlhodobo zanesené disky sú taktiež náchylnejšie na povrchové poškodenie/rozrušenie ochranných náterov a následnú koróziu.

disk na kolese

Ako vyčistiť disky a kolesá? Aké pomôcky si pripraviť?

Ak ste ručné čistenie ešte neabsolvovali a doteraz sa spoliehali na automatickú umývarku, je ten správny čas zoznámiť sa, z akých krokov čistenie diskov pozostáva. Ide síce o pracnejšiu aktivitu, no výsledok máte plne vo svojich rukách a môžete sa zamerať na každý jeden detail.

 • Pri veľmi znečistených diskoch je lepšie sňať kolesá z vozidla a na čistenie si vyhradiť dostatok miesta v tieni.
 • Na priebežné čistenie diskov, ktoré nie sú nadmerne znečistené, môžete kolesá ponechať na vozidle, no voľte čistič, ktorého zloženie nie je agresívne voči gume, karosérii či plastom, ak by došlo k ich zasiahnutiu (k čomu s veľkou pravdepodobnosťou aj dôjde).
 • Zabudnite na drhnutie, hrubé kefy a drôtenky. Budete potrebovať najmä čistič diskov (tekutý alebo gélový), ochranné rukavice, štetec na čistenie diskov v záhyboch, hadicu napojenú na vodu (alebo vysokotlakový čistič), staré handry a utierku z mikrovlákna na dočistenie.
 • Kolesá najskôr očistite prúdom vody od mäkkej špiny (blato, prach, iná špina z ciest). Nechajte ich chvíľu preschnúť.
 • Pri väčšine čističov na disky sa odporúča aplikácia v tieni, bez priameho slnka. Naneste na disk čistič a sledujte jeho pôsobenie. Za pár minút by mal uvoľniť oleje, mastnotu, zažraté nánosy špiny a ak dokáže odstraňovať aj náletovú hrdzu a brzdový prach, tak môže po reakcii meniť farbu na tmavočervenú až fialovú (indikátor „účinku“).
 • Aplikovaný prípravok nenechávajte na disku zaschnúť a neprekračujte odporúčanú dobu pôsobenia. Po reagovaní a rozrušení špiny opláchnite disky prúdom čistej vody a bezprostredne potom ich vyutierajte handrami do sucha. Ak na niektorých miestach špina zotrvala, použite menšie množstvo prípravku a štetec na dočistenie. Pozor na poškodenie a poškriabanie povrchu.
 • Medzi najpredávanejšie čističe diskov a kolies patria produkty, ktoré nepôsobia agresívne – to znamená, že neleptajú bežne používané materiály na exteriéri vozidla (oceľ, hliník, guma, plast, sklo, lak).

Čističe kolies a diskov podľa pH

Kyslý, zásaditý alebo pH neutrálny čistič diskov? Ide o dôležité rozhodnutie, ktoré úzko súvisí s materiálmi, s ktorými príde čistič do kontaktu. Najmä majitelia hliníkových, chrómových a leštených diskov by mali byť obozretnejší. Pred kúpou čističa je preto dôležité skontrolovať si jeho „kompatibilitu“ s diskami na vozidle.

Kyslé čističe diskov a kolies

Kyslé čističe diskov sú agresívne a určené na čistenie veľmi zanedbaných a neudržiavaných diskov so zapečenou špinou rôzneho druhu. Avšak, tak ako agresívne sa kyslý čistič správa k nečistotám, môže pôsobiť aj na niektoré povrchové ochranné nátery.

Predávajú sa aj ako koncentrované, s možnosťou riedenia až do pomeru 1:10. Zvyčajne majú kyslé čističe až prekvapivo rýchle reagovanie – a rovnako rýchla musí byť i práca s nimi. Vždy preto postupujte podľa návodu na používanie. Nie sú vhodné na disky, ktoré majú veľmi jemný a chúlostivý povrch, na chrómové disky či na dvojdielne disky, kde je riziko, že by zvyšky čističu zostali v medzerách a časom zapríčinili koróziu.

Zásadité čističe diskov a kolies

Zásadité čističe (alkalické) ponúkajú vynikajúci čistiaci účinok pre hliníkové a oceľové disky odolné voči alkáliám. Rýchlo a spoľahlivo účinkujú aj na odolný spálený brzdový prach. V porovnaní s kyslými čističmi sú voči materiálom šetrnejšie a nezapáchajú. Pre bezpečné používanie je dôležité sledovať informáciu o riedení.

Čističe diskov a kolies s neutrálnym pH

Na domáce čistenie diskov sa bežným užívateľom osvedčili čističe s neutrálnym pH. Sú dostupné v menších, nekomerčných baleniach s objemom okolo 500 – 750 ml a nádoba je vybavená praktickým dávkovačom pre jednoduché nanášanie. V popise produktov tohto typu sa často dočítate, že je možné ich univerzálne použiť na všetky typy diskov či kolies. Obľúbené sú pre aplikáciu nielen na disky (hliníkové, oceľové, s povrchovou úpravou), ale aj na gumu, karosériu, sklo, plast či lak. Pozornosť zaujali prípravky s nestekavou konzistenciou (čistič dobre drží na mieste pri aplikácii na zvislú plochu) a so zafarbovaním do červena až fialova ako poukázanie na nečistoty na báze železa.

Účinnosť v odstraňovaní odolnej cestnej špiny, sadzí a hrdze záleží od zloženia. V ponuke nájdete priemerné aj výborné produkty. Najlepšie čističe ALU diskov a kolies tohto druhu sprevádzajú spokojné recenzie a vedú v rebríčkoch predajnosti. Sú účinné, praktické, pohodlné na aplikáciu, no neraz je ich cena vyššia.

čistenie diskov na aute

Čo si všímať pri výbere čističa na disky a kolesá?

Chcete mať istotu, že si z množstva čističov diskov a kolies vyberiete správne? Na trhu je viacero favoritov, ktorým sa dostalo od používateľov veľa pozornosti aj výborných hodnotení. Aby ste boli so svojím výberom dostatočne oboznámení, zistite si o produkte najmä nasledujúce informácie:

 • na akú špinu čistič pôsobí a či si poradí s náletovou hrdzou;
 • na aké povrchy a materiály je/nie je vyhliadnutý čistič určený;
 • akú má konzistenciu a s tým súvisiacu rýchlosť stekania po vodorovných plochách;
 • aký je pomer ceny vzhľadom k objemu balenia;
 • ako sa aplikuje a či má rozprašovač;
 • či funguje preventívne a zamedzuje priľnutiu ďalších nečistôt;
 • aj aká je orientačná spotreba na čistenie diskov jedného auta.

Ďalšie prípravky vhodné na starostlivosť o disky a kolesá

Čistením pravidelná starostlivosť o disky na aute iba začína. Ak chcete prácu vykonať precízne a predchádzať budúcemu znečisteniu veľkého rozsahu, je dobré zadovážiť si to autokozmetiky prípravky známe ako vosky na disky a keramická ochrana na disky.

Ich úlohou je ponúknuť vyššiu mechanickú ochranu v podobe uceleného povrchového filmu a zabezpečiť rýchlejší odvod vody a nečistôt. Vďaka tomu bude následné čistenie podstatne ľahšie. Niektoré z týchto prípravkov majú trvácnosť až 2 roky a pri správnej aplikácii odolávajú vysokým teplotám, chemikáliám a vysoko účinne odpudzujú vodu i nečistoty.

Pre dokonalý dojem z krásne čistých a lesklých kolies si zadovážte aj prípravok na pneumatiky. Postranná časť pneumatík (viditeľná) zostane po aplikácii sýto čierna. Bonusom naviac môže byť UV ochrana a lepšia odolnosť voči špine a olejom.

Ceny čističov diskov a kolies

Koľko zaplatíte za kvalitný čistič ALU diskov? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Čističe diskov a kolies do 5 eur

Ide o menšie balenia čističov diskov a kolies (cca do 500 ml) určené najmä na nekomerčné použitie. Predávané v balení s rozprašovačom. Účinok niektorých produktov môže byť slabší a vyžadovať opakovanú aplikáciu, čo zvýši aj spotrebu čističa.

Čističe diskov a kolies od 5 do 20 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie čističe ALU diskov a kolies. Pomer cena/výkon je v mnohých prípadoch na veľmi dobrej úrovni. Rýchla reakcia a výborný účinok na nečistoty rôzneho pôvodu. Spokojné recenzie sprevádzajú prípravky, ktoré umožňujú použitie na rôznych povrchoch bez rizika poškodenia (napríklad na všetky druhy diskov a ich povrchových úprav, sklo, plast, gumu, lak). Veľkosť balení sa pohybuje priemerne od 200 do 1000 ml.

Čističe diskov a kolies od 20 eur

Ak máte na starosti údržbu viacerých vozidiel, isto oceníte balenie, pri ktorom je cena za liter čističa o niečo výhodnejšia. Obľúbené a známe čističe diskov a kolies nájdete aj v niekoľkolitrových baleniach typu kanister. Vždy je však dobré mať po ruke aj nádobu s rozprašovačom, aby ste si uľahčili aplikáciu na disky a dosiahli rovnomernosť a dosah aj do záhybov.

Najlepšie značky čističov diskov a kolies

 • Auto Finesse – Britská značka Auto Finesse sa zameriava na výrobu produktov určených na údržbu a ošetrenia auta. V ponuke nájdete viacero obľúbených čističov diskov v rôznych baleniach, leštiace pasty, vosky, peny, keramickú ochranu aj výbavu na detailing.
 • K2 – Značka K2 pochádza z Poľska a pomerne rýchlo zaujala cenovo dostupnou autokozmetikou. Čističe diskov a kolies K2 Roton, K2 Roton PRO a K2 Felix sa zaradili medzi najpredávanejšie.
 • Sonax – Nemecká značka autokozmetiky Sonax predstavuje vysokú kvalitu a uspokojí aj náročnejších spotrebiteľov. V portfóliu má niekoľko výborne hodnotených čističov na disky a kolesá, ktoré nedajú šancu nečistotám. Značka je pravidelne oceňovaná v auto-moto testoch a automobilových magazínoch.
 • Gyeon – Moderná juhokórejská značka autokozmetiky Gyeon zaujme už na prvý pohľad dizajnom prípravkov. Z jej ponuky vyberáme obľúbený čistič diskov Gyeon Q2M Iron WheelCleaner v baleniach rôznych objemov. Zaujať však môžu aj odmasťovače, intenzívne čističe povrchov vozidiel, autošampóny, odstraňovače hrdze, vodného kameňa aj keramická ochrana kolies.
 • Soft99 – Od japonskej autokozmetiky Soft99 zaujali najmä ochranné vosky. Má však aj čistič, ktorý je pH neutrálny, nezapácha a sľubuje rýchle odstránenie brzdového prachu, asfaltu, mastnoty a ostatných cestných nečistôt
 • Meguiars – Americká značka Meguiars patrí medzi najväčších svetových výrobcov autokozmetiky. Presvedčí profesionálov aj amatérov. Jej čističe diskov sú obľúbené pre veľmi dobrý pomer cena/výkon a konzistenciu, ktorá po zvislej ploche nesteká.
 • Kenotek – Účinné a silné čističe kolies a diskov nájdete aj u značky Kenotek. Litrový, pH neutrálny Kenotek Uni Wheel Ultra má veľmi dobré výsledky aj na hliníkových diskoch a odstraňuje všetky nánosy zo všetkých záhybov.
 • Dynamax – Slovenskú značku Dynamax netreba motoristom obzvlášť predstavovať. Jej veľké portfólio zahŕňa motorové oleje, chladiace kvapaliny, vodu do ostrekovačov, aditíva do benzínu/nafty aj autokozmetiku určenú pre interiér a exteriér. Čistič na disky Dynamax s rozprašovačom je vyrobený na dokonalé a jednoduché čistenie diskov chrómovaných, poniklovaných aj hliníkových.
 ProduktInfoHodnotenie 
#Auto Finesse Iron Out

Najúčinnejší čistič diskov
+ Pokročilý, pH neutrálny, reaktívny gélový prípravok
+ Špecificky sa zameriava na znečistenie na báze železa
+ Vhodný na použitie na všetky vonkajšie povrchy vrátane laku, hliníka, plastu, skla, gumové povrchy
+ Obohatený o látky, ktoré zabraňujú následnému prichyteniu nečistôt na povrch
+ Zafarbuje do červena – je vidieť, na ktorých miestach funguje
od 14 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Meguiar's Ultimate All Wheel Cleaner

TOP 2 v kvalite
+ Špeciálna priľnavá konzistencia prípravku pripomínajúca gél
+ Nesteká ani po zvislých plochách kolies
+ Vhodný na čistenie všetkých typov diskov
+ S pH neutrálnym zložením bez obsahu kyselín
+ Pri kontakte s nečistotami na báze železa zafarbenie do červena
od 21 €
⭐ 96 %
Čítať recenzie
#K2 ROTON

Najpredávanejší + Skvelé recenzie
+ Vysoko účinná kvapalina na čistenie všetkých typov diskov – hliník, oceľ, chróm aj lakované
+ Odstraňuje všetky nečistoty – vrátane usadenín z brzdových doštičiek a cestných nečistôt
+ Po rozpustení nečistôt sa zafarbuje prípravok do červena
+ Stačí opláchnuť prúdom vody – bez rizika poškriabania
+ Nízka cena
od 4 €
⭐ 94 %
Čítať recenzie
#Gyeon Q2M Iron WheelCleaner

Silný čistič ALU kolies
+ Vynikajúce čistiace a odmasťovacie schopnosti na odstránenie cestného kalu, špiny, brzdového prachu a kovových usadenín
+ Rýchlo reagujúci čistič ALU kolies a brzdových strmeňov
+ Gélová konzistencia – bez nadmerného stekania + vyšší čistiaci efekt
+ Hodnota pH je neutrálna – bezpečný aj na pravidelné používanie a na všetky typy diskov kolies
od 21 €
⭐ 92 %
Čítať recenzie
#Soft99 Iron Terminator

Aj na odolné usadeniny
+ Extrémne účinný a efektívny prípravok na odstraňovanie náletovej vzdušnej hrdze a brzdného prachu
+ Vhodný na disky kolies, lakované diely, plasty, okná, leštený hliník
+ Je pH neutrálny, k povrchom maximálne šetrný
+ Po pôsobení sa zafarbuje do červena až do tmavofialova
od 10 €
⭐ 90 %
Čítať recenzie
#Sonax Xtreme Čistič diskov - Full effect

Funkčný produkt
+ Z oceľových diskov a ľahkých zliatin jednoducho odstráni aj odolné znečistenie
+ Odstraňuje aj prach z brzdového obloženia, zvyšky oleja a gumy
+ Bez obsahu kyseliny
+ Obľúbený účinný produkt so spokojnými recenziami
od 18 €
⭐ 86 %
Čítať recenzie

Môže vás zaujímať:

4.9/5 - (13 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin