Najlepšie záhradné hadice: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie záhradné hadicePripravili sme pre vás tipy na najlepšie záhradné hadice, ktoré vynikajú svojou životnosťou, odolnosťou a kvalitou prevedenia. Záhradná hadica je totiž pomôckou, bez ktorej sa zaobíde iba máloktorý majiteľ záhrady. Keďže však nejde o žiadne komplikované záhradné vybavenie s motorom a pojazdom, výber nechávajú mnohí z nás na náhodu – teda na to, čo práve príde v hobbymarkete pod ruku. A práve tu je kameň úrazu!

Ak už sa nechcete každý rok trápiť s praskajúcou záhradnou hadicou, ktorá po sezóne skončí pri kontajneri, je čas zamerať svoju pozornosť smerom ku kvalite. Rozdiely medzi “no name” a značkovými hadicami sú totiž priepastné.

 • Aké vlastnosti by mala mať kvalitná záhradná hadica?
 • Aký priemer hadice zvoliť?
 • Aký prevedenie hadice využijete najlepšie?

Všetky dôležité informácie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Ak vás ponuka záhradných hadíc ohromí svojou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie záhradných hadíc, kde nájdete informácie z prvej ruky. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Kärcher, Gardena, Fiskars, Happy Green.

Najlepšie záhradné hadice podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Gardena Hadica Flex Comfort 13 mm (1/2") 50 m

✔️ Robustná a trvanlivá záhradná hadica
✔️ Odolnosť voči tlaku až do 25 barov
✔️ Dokonalé spojenie medzi hadicou a spojkou
✔️ Záruka 20 rokov od spoločnosti Gardena
✔️ Odolná voči UV žiareniu
📌 od 67 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Kärcher - Hadicová súprava, 20m

✔️ Obsahuje hadicu 20 m s priemerom 1/2", zavlažovaciu pištoľ, pripojenie G3/4 s redukciou G1/2, univerzálnu hadicovú spojku a univerzálnu hadicovú spojku s aquastopom
✔️ Výborne ohybná a odolná proti prasknutiu
✔️ Dlhá životnosť, ľahká manipulácia
📌 od 32 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Gardena - Hadica, HighFlex Comfort 13 mm (1/2") 20 m

✔️ TOP kvalita + výborné hodnotenia
✔️ Neobsahuje ftaláty, ťažké kovy a je odolná voči UV žiareniu
✔️ Odolnosť voči tlaku až do 30 barov
✔️ Záruka od spoločnosti Gardena - 20 rokov
📌 od 35 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Gardena Hadica Classic 19 mm (3/4") 20 m

✔️ Jednoducho sa navíja, kĺže a drží svoj tvar
✔️ Neobsahuje ftaláty a je odolná voči UV žiareniu
✔️ Odolnosť voči tlaku až 22 barov
✔️ Záruka 12 rokov od spoločnosti Gardena
📌 od 34 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Waldbeck Sparkle 50 kvapková zavlažovacia hadica

✔️ Úspora vody až do 70%
✔️ Na priame zavlažovanie koreňov citlivých rastlín
✔️ Zavlažovanie celou dĺžkou hadice cez mikropóry
✔️ Dĺžka 50 m
📌 od 40 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Happy Green Naťahovacia hadica, 23 m

✔️ Trojnásobne zväčšuje svoj objem (max 23 m)
✔️ Počas nepoužívania je priestorovo úsporná
✔️ Súčasťou balenia je pištoľ so 7 stupňami rozprašovania
📌 od 23 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať záhradnú hadicu

Či už vlastníte menšiu záhradu pri dome, alebo väčší pozemok s ovocným sadom, pri praktickom a rýchlom zalievaní rastlín a trávnika je záhradná hadica nenahraditeľná. A nielen to! S jej pomocou očistíte chodníky od blata, záhradný nábytok aj auto, či napustíte bazén. Jej úloha je zrejmá, no výber o to ťažší.

V nasledujúcich riadkoch si povieme viac o tom, ako rozpoznať dobrú záhradnú hadicu od hadice, s ktorou budete mať celé mesiace iba starosti naviac. Dozviete sa viac o tom, ako vybrať správny priemer hadice, akú odolnosť voči tlaku a teplote požadovať a nebudú chýbať ani tipy na praktické príslušenstvo. Poďme na to!

ako vybrať záhradnú hadicu

Kvalitné vs. nekvalitné záhradné hadice

Balené záhradné hadice (napríklad s dĺžkou 15, 25, 50 m), ktoré nájdete pohodené v postranných boxoch v hobbymarketoch, lákajú nízkou cenou. Za necelých 20 eur môžete mať predsa hadicu, s ktorou sa dostanete na koniec dlhého sadu! Nakupujte však prezieravo. Ak máte možnosť časť hadice odvinúť a skontrolovať jej hrúbku či reakciu pri zohnutí, urobte to. Viete o tom, že niektoré z týchto vákuovo balených hadíc sú dokonca v obale “prifúknuté”, aby držali svoj objem a navodzovali dojem solídnosti?

Nákupom záhradnej hadice na metráž iba málokedy siahnete vedľa – najmä, ak si v záhradnom centre dáte poradiť. Pri nákupe cez internet si zase všímajte recenzie záhradných hadíc od reálnych spotrebiteľov, rebríčky predajnosti a vyberajte predovšetkým z ponuky overených výrobcov.

Ako vlastnosti má kvalitná záhradná hadica?

 • Je primerane poddajná – nekrúti sa, nezamotáva, nie je príliš tuhá, nekladie veľký odpor.
 • Nevypadáva zo spojovacích komponentov.
 • Nestráca zo svojich vlastností ani po čase či pri dlhšom vystavení na slnku.
 • Bez problémov zvláda bežný tlak vody zo systému.
 • Vydrží viac ako 1 sezónu (pod vplyvom tlaku vody a teplôt nestráca zo svojich vlastnosti). Napríklad na záhradné hadice Gardena dáva výrobca záruku 12 – 20 rokov.

Vnútorný priemer hadice

Pri hadiciach sa stretnete s jednotkou známou aj ako “cól”. Nejde o nič iné, ako o palec (inch, označenie „), ktorý sa používa aj pri displejoch elektroniky. Jeden cól (alebo aj palec) meria 2,54 cm. Medzi najobľúbenejšie patria hadice s vnútorným priemerom 1/2″ a 3/4″ (teda priemer 1,27 cm a 1,905 cm).

Pol-cólové hadice sa vyrábajú približne do dĺžky 30 m. Sú ľahšie, voda, ktorá z nich vyteká má dostatočný tlak. Prietok v litroch je však nižší. Ak teda potrebujete naraz dostať na danú plochu väčší objem vody (napríklad rýchle polievanie, napúšťanie bazéna), siahnite po univerzálnej trištvrte-cólovej záhradnej hadici, ktorá sa dá kúpiť dokonca aj v dĺžke do 50 m. Rátajte však s tým, že pri manipulácii je o niečo ťažšia a aj pri uskladnení zaberá viac miesta.

Dĺžka záhradnej hadice

Ak je reč o dĺžke hadice, riaďte sa predovšetkým svojimi potrebami a veľkosťou zalievanej záhrady. Hadice s dĺžkou od 20 – 50 m patria medzi najpredávanejšie. Ak sa vám s 50-metrovou bude pri odkladaní a stáčaní ťažko manipulovať, rozdeľte ju na dve časti a používajte spojenú iba v prípade potreby.

záhradná hadica

Tepelná odolnosť

Aj keď teploty v lete posledné roky atakujú maximálne 35 °C, predstavte si, že necháte záhradnú hadicu rozloženú na rozhorúčenom betóne. Hoci by ste sa takýchto extrémov mali vystríhať, dobrou správou je, že aj priemerné záhradné hadice sú materiálovo dimenzované tak, aby boli teplotne odolné do +50 °C. Tie lepšie zvládajú aj teploty do +70 °C bez poškodenia. K dostaniu sú však aj záhradné hadice s nadštandardnou teplotnou odolnosťou, teda +100 °C a počas zimy až do -20 °C. Využiť môžete skôr dolný limit, najmä ide o hadicu na chate, ktorú nestihnete odložiť pre nástupom zimy.

Svetlá alebo tmavá záhradná hadica?

Aj keď vám v obchode možno povedia, že na farebnom prevedení nezáleží, je dobré poznať nasledujúce výhody a nevýhody.

 • Priehľadné hadice sa menej prehrievajú a dlhšie si udržujú si svoju optimálnu tuhosť. Počítajte však s tým, že sú náchylnejšie na množenie rias, čo vám nemusí vyhovovať, ak chcete hadicou viesť pitnú vodu, alebo vodu do záhradnej sprchy.
 • Nepriehľadné hadice tmavších farieb sa logicky rýchlejšie zohrejú a následne zmäknú (záleží od kvality materiálu). Voda v nich je rýchlo horúca, čo je nevhodné, ak chcete hadicou polievať rastliny (všetku odstátu vodu v hadici treba najskôr vypustiť). Určite však túto vlastnosť oceníte napríklad pri dopĺňaní teplej vody do detského bazénika. Tmavé hadice tiež nemajú sklon na prerastaniu riasami.

Odolnosť voči tlaku

Pri hadiciach veľa údajov nenájdete. Tie zrejmé sa týkajú najmä dĺžky a ich vnútorného priemeru. Okrem toho by ste sa mali z popisu dozvedieť aj to, aký je maximálny (tzv. poruchový) tlak vody. Od tejto hraničnej hodnoty už môže hadica vypovedať svoju službu.

Dobrou správou však je, tlak vody v bežnom potrubí by nemal byť vyšší ako 6 barov. Na takéto používanie je teda väčšina záhradných hadíc dokonca predimenzovaná. Aj priemerné hadice si už poradia s tlakom vyšším ako 10 bar. Najlepšie záhradné hadice dokonca zvládnu nápor 25 – 30 barov. Vyšší maximálny tlak zvyčajne súvisí aj s dlhšou životnosťou hadice.

Hmotnosť záhradnej hadice

Pri klasickej polcólovej hadici by mala na 1 meter dĺžky pripadnúť váha minimálne 115 gramov. Podľa celkovej hmotnosti ľahko spoznáte, akej hrúbky má hadica steny – čím je hadica ťažšia, tým je silnejšia hrúbka steny a hadice je odolnejšia. Za veľmi dobrú hodnotu sa považuje hrúbka steny 18, resp. 19 mm.

polievanie trávnika

Špecifické typy hadíc

 • Zmršťovacie hadice – Vynikajú svojou flexibilnosťou a nenáročnosťou na uskladnenie. Dokážu približne trojnásobne narásť na dĺžke. Z 10-metrovej hadice sa po naplnení stane pod tlakom vody hadica s dĺžkou 30 m. Akonáhle z nej vodu vypustíte, zmenší sa. Nezalamuje sa, materiál je pružný, no dostatočne pevný na bežné používanie. Výhodou je nízka hmotnosť.
 • Závlahové hadice – Hadice do komplexných závlahových systémov patria medzi cenovo dostupnejšie. Počíta sa s tým, že po rozložení systému budú stabilne ležať na jednom mieste, kam dovedú vodu, preto nevadí, ak patria k menej ohybným. Dôraz sa kladie na dobrú kompatibilitu so všetkými prepojovacími prvkami a schopnosť doviezť vodu desiatky metrov ďaleko.
 • Kvapkové hadice – Na tzv. kvapkovú závlahu, ktorá je súčasťou automatického závlahového systému, sa používajú kvapkové hadice. Voda sa do pôdy a okolo rastlín dostáva postupným dávkovaním cez pravidelne rozmiestnené otvory (vstavané kvapkovače) po celej dĺžke hadice. Pri správne nastavenom tlaku v systéme voda z otvorov vyteká, resp. kvapká.

Príslušenstvo k záhradným hadiciam

 • Spojky – Vhodné spojky a rýchlospojky na záhradné hadice sú nevyhnutnou podmienkou pre rýchle, spoľahlivé a vodotesné spojenie všetkých prvkov zavlažovacej sústavy – či už na spojenie hadice s vodovodným kohútikom, prepojenie hadíc, ako aj pre spoľahlivé spojenie hadice s koncovými rozprašovačmi a pištoľami.
 • Pištole s rozprašovačom / Zavlažovacie pištole – Veľmi obľúbená a praktická výbava záhradnej hadice, ktorá umožňuje behom okamihu zmeniť typ a intenzitu prúdu – od jemnej hmly po intenzívny bodový prúd. Regulácia umožňuje bezpečne poliať citlivé kvety v záhone, ale aj umyť bicykel alebo vyčistiť záhradný nábytok od nánosov špiny silnejším prúdom.
 • Vozík na hadicu – Užitočný pomocník, ktorý šetrí váš čas, chrbticu a predlžuje životnosť hadice. Nenamáha hadicu mechanicky, uľahčuje odkladanie hadice na suché miesto so stabilnou teplotou. Pri výbere pozerajte na kapacitu vozíka – t.j. koľko metrov hadice s daným priemerom môžete na bubon navinúť. Dobre vybavené vozíky na hadicu majú aj kľuku – nezašpiníte si ruky od blata.
 • Nástenný box – Stabilne osadený box na stene blízko zdroja vody sa postará o rovnomerne a automatické navíjanie hadice. Hadica je v čase, kedy ju nepoužívate, bezpečne uložená v boxe a nekazí estetický dojem zo záhrady. Aj v tomto prípade sledujte maximálnu kapacitu boxu, t.j. akú dlhú hadicu box pojme.

Ceny záhradných hadíc

Nie je problém zohnať lacnú záhradnú hadicu, otázna je však vaša spokojnosť s používaním. Na koľko vás vyjde kvalitná záhradná hadica, ktorá bez poškodenia vydrží niekoľko sezón a pri práci s ňou nebudete strácať nervy?

✅ Záhradné hadice do 20 eur

Najširší výber záhradných hadíc od známych aj menej známych výrobcov. Neočakávajte exkluzivitu, skôr priemerné vlastnosti. V mnohých prípadoch je však prevedenie vhodné na bežné záhradné používanie, pri dodržaní základnej starostlivosti nemusí byť takáto lacnejšia hadica krokom vedľa. Dôležitý je pomer cena / metráž – 50-metrová hadica za 10 eur zďaleka nemusí polievanie záhrady uľahčiť.

✅ Záhradné hadice do 40 eur

V cene do 40 eur nájdete solídny výber značkových záhradných hadíc s výborným pomerom cena / kvalita, ktoré sprevádzajú spokojné recenzie. Rastie ich odolnosť voči tlaku aj teplote. Sú vhodné aj na intenzívnejšie používanie, veľmi dobre spolupracujú aj ďalším príslušenstvom. Spomedzi ponuky patria medzi najlepšie hodnotené produkty zn. Gardena, Kärcher, Waldbeck.

✅ Záhradné hadice od 40 eur

Dôraz na vysokú kvalitu v spojení s flexibilnosťou a nadštandardnou životnosťou. Prémiové záhradné hadice ukazujú svojim lacnejším konkurentom, kam sa v tomto segmente dá zájsť a ako dlho môže aj záhradná hadica vydržať. Nechýbajú tu ani hadice so špecifickým určením, vhodné na záťažové používanie a extrémne podmienky.

Najlepšie značky záhradných hadíc

Pre rýchlejšiu orientáciu a vyfiltrovanie schopných kandidátov odporúčame nazrieť do ponuky nasledujúcich značiek:

 • Kärcher – Nemeckú kvalitu záhradných hadíc Kärcher oceníte pri zavlažovaní stredných aj veľkých záhrad. Zvýšený prietržný tlak, dôraz na precízne spracovanie vonkajšej vrstvy, ktorá dlhodobo odoláva vonkajším vplyvom a teplotám.
 • Gardena – Azda najpopulárnejší výrobca značkových záhradných hadíc uspokojí aj potreby náročných spotrebiteľov. Vyššia cena, ale aj kvalita spracovania, predĺžená záruka až do 30 rokov. Výborné zahraničné recenzie.
 • Fiskars – Nielen kvalitné nože a sekery Fiskars, ale ľahko ovládateľné záhradné hadice odolné voči skrúteniu.
 • Happy Green – Ak vás zaujali zmršťovacie hadice, ktoré pri uskladnení šetria priestor, potom dávame do pozornosti cenovo dostupné hadice od obľúbenej zn. Happy Green.
 • Waldbeck – Flexibilné naťahovacie hadice a kvapkové zavlažovacie hadice vrátane všetkých pripojení ponúka v solídnej kvalite zn. Waldbeck.
 • Geko – Široký výber hadíc rôzneho určenia – ako na transport čistej, tak aj znečistenej vody. Zvýšená odolnosť voči usádzaniu rias, či mechanickému poškodeniu. Dobrá cena za meter.
 • Proteco – Výrobca profi a hobby záhradného náradia ponúka veľmi dobre skonštruované záhradné hadice, zo zosilnenou stenovou konštrukciou až to tlaku 30 barov. Niektoré hadice bez poškodenia zvládajú aj teploty -20 °C.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Gardena Hadica Flex Comfort 13 mm (1/2") 50 m

✔️ Robustná a trvanlivá záhradná hadica
✔️ Odolnosť voči tlaku až do 25 barov
✔️ Dokonalé spojenie medzi hadicou a spojkou
✔️ Záruka 20 rokov od spoločnosti Gardena
✔️ Odolná voči UV žiareniu
📌 od 67 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Kärcher - Hadicová súprava, 20m

✔️ Obsahuje hadicu 20 m s priemerom 1/2", zavlažovaciu pištoľ, pripojenie G3/4 s redukciou G1/2, univerzálnu hadicovú spojku a univerzálnu hadicovú spojku s aquastopom
✔️ Výborne ohybná a odolná proti prasknutiu
✔️ Dlhá životnosť, ľahká manipulácia
📌 od 32 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Gardena - Hadica, HighFlex Comfort 13 mm (1/2") 20 m

✔️ TOP kvalita + výborné hodnotenia
✔️ Neobsahuje ftaláty, ťažké kovy a je odolná voči UV žiareniu
✔️ Odolnosť voči tlaku až do 30 barov
✔️ Záruka od spoločnosti Gardena - 20 rokov
📌 od 35 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Gardena Hadica Classic 19 mm (3/4") 20 m

✔️ Jednoducho sa navíja, kĺže a drží svoj tvar
✔️ Neobsahuje ftaláty a je odolná voči UV žiareniu
✔️ Odolnosť voči tlaku až 22 barov
✔️ Záruka 12 rokov od spoločnosti Gardena
📌 od 34 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Waldbeck Sparkle 50 kvapková zavlažovacia hadica

✔️ Úspora vody až do 70%
✔️ Na priame zavlažovanie koreňov citlivých rastlín
✔️ Zavlažovanie celou dĺžkou hadice cez mikropóry
✔️ Dĺžka 50 m
📌 od 40 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Happy Green Naťahovacia hadica, 23 m

✔️ Trojnásobne zväčšuje svoj objem (max 23 m)
✔️ Počas nepoužívania je priestorovo úsporná
✔️ Súčasťou balenia je pištoľ so 7 stupňami rozprašovania
📌 od 23 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin