Najlepšie dojčenské fľaše: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie dojčenské fľaše
Dojčenské fľaše patria k esenciálnej bábätkovskej výbave. Dokonca ich kupujú mamičky ešte pred pôrodom, pretože je pomerne náročné predvídať, ako bude prebiehať samotné dojčenie. Ako to už pri výbave pre bábätko býva zvykom – všetkého je mnoho, v rôznych prevedeniach a cenách, preto sa zíde každá dobrá rada alebo nasmerovanie od skúsenejších. Aké vlastnosti majú najlepšie dojčenské fľaše? Zaujímavé a veľmi dobre hodnotené produkty nájdete v nasledujúcom rebríčku.

Je pravdou, že vybrať dojčenskú fľašu nie je tak komplikované, ako nájsť najvhodnejší kočík alebo autosedačku. To však neznamená, že stačí siahnuť po prvej fľaši, ktorú uvidíte v drogérii alebo vám ponúknu v lekárni. Je totiž dôležité zvážiť využitie dojčenskej fľaše (časté alebo príležitostné), objem, vek dieťaťa, zdravotnú nezávadnosť materiálu, kompatibilitu s cumlíkmi (savičkami), šírku hrdla kvôli plneniu a čisteniu, … Ak nechcete, aby sa u vás doma hromadili kojenecké fľaše, ktoré sa neosvedčili, pozerajte sa na samotnú kúpu tejto základnej položky čo najstarostlivejšie. Viete napríklad o tom, že na trhu sú kvalitné dojčenské fľaše, ktoré sa prispôsobujú a s vaším dieťaťom “porastú”?

Pripravili sme sprievodcu výberom, v ktorom sa dozviete, ako vybrať dojčenskú fľašu podľa typu, materiálu, objemu a aké detaily neprehliadnuť. Ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc testy a recenzie dojčenských fliaš, kde nájdete favoritov od značiek Philips AVENT, Medela, NUK, Suavinex, Pura či Canpol. Väčšina z nich sa dostala aj do nášho výberu.

Najlepšie dojčenské fľaše podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Philips AVENT štartovacia sada Natural

Náš víťaz, základná sada
✔️ 2 dojčenské fľaše 125 ml s novorodeneckým cumlíkom
✔️ 2 dojčenské fľaše 260 ml s cumlíkom s pomalým prietokom
✔️ Priehľadný novorodenecký cumlík (0–6 mesiacov) + kefa
✔️ Z kvalitného polypropylénu bez BPA
📌 od 36 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2AvePharma NUK FC+ FĽAŠA SKLO LOVE

Najlepšia sklenená fľaša
✔️ Extra-široké hrdlo na jednoduché plnenie a čistenie
✔️ Z vysoko kvalitného borosilikátového skla
✔️ Objem 240 ml
✔️ Pomer cena / kvalita
📌 od 6,50 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Medela Calma

Precízne spracovaná
✔️ S jedinečným systémom ventilácie
✔️ Napodobňuje prirodzené satie z prsníka
✔️ Vytvorená pre jednoduchý prechod od dojčenia ku kŕmeniu z fľaše
✔️ Kvalitné materiály bez BPA
📌 od 25 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Philips Avent fľaša PP Antikolik

Antikoliková fľaša
✔️ Klinicky overené potlačenie koliky a nepohodlia
✔️ Navrhnutá tak, aby sa vzduch nedostával do bruška bábätka
✔️ Praktický objem 260 ml
✔️ Z materiálu, ktorý neobsahuje BPA
📌 od 6,80 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Suavinex antikoliková lahvička Zero AU

Obľúbená
✔️ Z pružného a veľmi trvanlivého silikónu
✔️ Vhodná aj pre predčasne narodené deti
✔️ Vytvorená odborníkmi z odboru pediatria a ortodoncia
✔️ Objem 180 ml, už od narodenia
📌 od 13,80 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Pura nerezová flaša s náustkom

Nerezová
✔️ Bezpečná fľaša vyrobená 100% bez plastových častí
✔️ Prispôsobuje sa a “rastie” s vaším dieťaťom - rôzne uzávery a náustky
✔️ Ľahká a nerozbitná ekologická fľaša - 15 ocenení
✔️ Objem 325 ml
📌 od 21 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať dojčenskú fľašu

Koľko dojčenských fľašiek mať v základnej výbave? Na úvod počítajte aspoň s tromi fľašami, neskôr sa môže vaša výbava zväčšovať a prispôsobovať. Spočiatku je to najmä fľaša na dojčenské mlieko, fľaša na detský čajík a fľaša na čistú vodu. Je lepšie mať ich podelené podľa určenia, aby ste si zjednodušili čistenie a udržali prehľad. Tomu všetkému však predchádza správny výber. Čomu venovať najväčšiu pozornosť?ako vybrať dojčenskú fľašu

Typy dojčenských fliaš

Sortiment dojčenských fliaš je prekvapivo obrovský a zahŕňa stovky rozmanitých produktov. Líšia sa nielen veľkosťami, farebnosťou, ale aj tvarom a špecifickým určením. Aké základné typy dojčenských fliaš sú k dispozícii?

Klasické dojčenské fľaše

Ide o štandardné fľaše v štíhlom prevedení a užším hrdlom, aké sú známe už celým generáciám. Sú vyššie a ak sú v strede tvarované, jednoducho ich do ručičiek neskôr uchopia aj deti. Výhodou je široký výber v rôznych cenových reláciách, nevýhodou je ťažšie čistenie a plnenie práškovým dojčenským mliekom. Pozor na príliš lacné dojčenské fľaše, kde nie je dostatok informácií o zdravotnej nezávadnosti materiálu.

Dojčenské fľaše so širokým hrdlom

V súčasnosti najpredávanejšie dojčenské fľaše. Ide o fľaše širšie, nižšie, pričom objem zostáva zachovaný. Jednoducho sa plnia a majú výbornú stabilitu. Rodičia oceňujú ich praktickosť pri prenášaní v taške alebo sterilizácii.

Antikolikové dojčenské fľaše

Ak počas prvých spoločných týždňov spozorujete na svojom bábätku, že po kŕmení z fľaše sa dostavia kolikovité bolesti bruška, je čas vymeniť “obyčajnú” fľašu za antikolikovú dojčenskú fľašu. Antikolikový mechanizmus je navrhnutý tak, aby sa do bruška nedostával pri saní vzduch, ktorý je jedným z hlavných dôvodov nepríjemných kŕčov a bolestí. Sanie z fľaše sa potom stane pokojným a rovnomerným.

Fľaše pre dojčené deti

Kŕmenie bábätka prináša rôzne situácie. Ak máte dostatok mlieka, no problém so samotným dojčením (bolestivosť, zápal prsníkov) alebo sa iba chystáte na niekoľko hodín z domu a potrebujete fľašu na odsaté materské mlieko, dobrou voľbou budú špeciálne fľaše pre dojčené deti, ktoré čo najvernejšie simulujú prirodzené satie z bradavky. Nemusíte mať potom obavy, že vaše bábätko radšej uprednostni satie z fľašky, ktoré je vo väčšine prípadov jednoduhšie ako z prsníka.

Dojčenské fľaše na učenie pitia

Aj pri plnom dojčení sa časom pitný režim rozširuje o pitie vody a čajov. Fľaše na učenie pitia sú určené pre deti od 6 – 8 mesiacov, ktoré s nimi už dokážu samostatne manipulovať a obslúžiť sa. Majú postranné ergonomické úchopy dobre padnúce do detských rúk, prispôsobený náustok a v ideálnom prípade aj netečúce prevedenie, ak by došlo k nečakanému prevráteniu.

Objem dojčenských fliaš

Na dojčenských fľašiach nájdete údaj o tom, od akého veku (mesiacov) sú vhodné. Väčšinou je priamo naviazaný na samotný objem fľaše. Menšie fľaše sú praktickejšie pri zarábaní menšieho objemu dojčenského mlieka, kedy sa prvé mesiace bábätko kŕmi postupne dávkami od 90 – 150 ml.

Fľaše pre bábätká od narodenia do 4 mesiacov preto majú objem priemerne od 120 – 180 ml. Obľúbenou kategóriou sú dojčenské fľaše s objemom 240 – 280 ml, ktoré sú najvhodnejšie pre bábätká od 4 mesiacov do 1 roka. Na dodržiavanie pitného režimu pri cestovaní autom či na prechádzke do parku sa už zídu detské fľaše s objemom 300 – 350 ml.

fľaša pre dojča

Materiály dojčenských fliaš

Materiál dojčenskej fľaše je jedným z najdôležitejším kritérií, a zároveň ukazovateľom kvality. Predurčuje životnosť dojčenskej fľaše a nároky na čistenie. Dôležitá je zdravotná nezávadnosť a dodržanie vysokej kvality spracovania, ktorú možno očakávať od výrobcov zameraných na „bábätkovský“ sortiment. Bude to plast, sklo alebo nerez? Každý z týchto materiálov sprevádzajú klady a zápory. Pre porovnanie si ich všeobecne zhrňme.

Plastové dojčenské fľaše

Plastové dojčenské fľaše tvoria najpočetnejšie zastúpenie. Dôvodom je predovšetkým ich praktickosť – sú nerozbitné. Rodičia bábätiek oceňujú rozmanité objemy, tvarové a farebné spracovanie, no predovšetkým nízku hmotnosť a minimálne riziko poškodenia pri náhodnom páde.

Od roku 2011 v Európskej únii platí zákaz výroby dojčenských fliaš s obsahom látky bisfenol A, ktorej sa v súčasnosti už pripisuje viacero zdravotných rizík, najmä po kontakte s teplými tekutinami, akými mlieko alebo čaj bez pochýb sú. Na certifikovaných plastových dojčenských fľašiach preto hľadajte označenie BPA Free (bez bisfenolu A).

A aké sú nedostatky plastových fliaš? Predovšetkým – s obrovskýn výberom prichádza rozličná kvalita. Niektoré plastové fľaše sú náchylné na preberanie aróm a zafarbenie. Už po pár týždňoch používania môžu byť nevzhľadne zafarbené od čaju alebo – aj napriek starostlivému čisteniu z nich cítiť isté pachy. Pri plastových dojčenských fľašiach odporúčame vyberať z ponuky známych výrobcov (Philips Avent, MAM, Medela, …) a orientovať sa podľa recenzií.

Sklenené dojčenské fľaše

Sklo je materiál, ktorý pri dojčenských fľašiach patrí k najtradičnejším. Aj keď sa s príchodom plastu dostalo do úzadia, stále má svojich zarytých priaznivcov. Ide o zdravotne nezávadný materiál, ktorý nie je náchylný na preberanie pachov, aróm, ani sa pod vplyvom tekutín nefarbí. Mimoriadne jednoducho sa preto udržuje vo vysokej hygienickej čistote, ktorá je pri starostlivosti o bábätká nevyhnutnosťou.

Avšak sklenené dojčenské fľaše sú ťažšie, drahšie a tiež rozbitné. Najviac ich preto používajú rodičia bábätiek do 6 mesiacov, ktoré s fľašami zatiaľ nemanipulujú. Ak si sklo obľúbite, nemusíte sa ho vzdať ani neskôr. Na trhu nájdete fľaše z kvalitného borosilikátového skla so zvýšenou odolnosťou voči nárazom, a rovnako sú tak k dispozícii aj ochranné návleky / obaly na sklenené dojčenské fľaše, ktoré prispievajú k ochrane pred rozbitím.

Nerezové dojčenské fľaše

Zaujímavou, no zatiaľ pomerne netradičnou voľbou sú nerezové dojčenské fľaše, ktoré prišli vyplniť medzeru medzi sklom a plastom. Ponúkajú odolnosť a nerozbitnosť, no zároveň – podobne ako sklo – nie sú náchylné na zafarbenie, ani napáchnutie.

Nemusíte mať obavu, že by vyzerali ako všedné termosky, avšak nie sú ani prvoplánovo vyzdobené detskými motívmi. Ide o dizajnovo decentné fľaše, ktorých prednosťou je nadčasovosť a dlhá životnosť. Veľmi populárne je riešenie, kedy na jednu fľašu pasujú rôzne cumlíky / náustky, čo znamená, že poslúžia dlhšie ako pár mesiacov.

Aké majú nevýhody? Výber je zatiaľ striedmy (no za to s dôrazom na kvalitu), cena však vyššia.

akú fľašu pre bábätko

Dojčenská fľaša a cumlík / savička

Nevyhnutnou súčasťou dojčenskej fľaše je cumlík / savička. Súčasťou značkových dojčenských fliaš sú jeden či dva cumlíky v balení a v ideálnom prípade budú k dostaniu ďalšie typy, dokonca v rôznych materiáloch. Aj tento zdanlivo nenápadný detail pomôže rozhodnúť vaše váhanie. Totiž – tak ako niektorým bábätkám nevyhovuje prvý ponúknutý cumlík, rovnako môžu odmietať aj satie zo savičky, ktorá im nie je príjemná.

Pri savičkách je rozhodujúcim faktorom tvar, prietok a materiál.

✅ Podľa tvaru sú savičky:

 • Kruhové savičky – pripomínajú tvar bradavky, obľúbené sú najmä bábätkami bez zúbkov
 • Anatomické savičky – sploštené alebo špeciálne tvarované tak, aby neobmedzovali rast zúbkov a nespôsobovali deformácie v ústnej dutine.

✅ Podľa rýchlosti prietoku sa savičky na dojčenské fľaše delia na:

 • Savičky s pomalým prietokom – vhodné pre novorodencov a na prvé týždne života
 • Savičky so stredným prietokom – používajú sa na fľaškách pre deti od 3 mesiacov
 • Savičky s rýchlym prietokom – priemerne vyhovujú deťom vo veku od 6 mesiacov.

Rýchlosť prietoku určuje koľko mlieka dokáže dieťatko na jedno satie z fľaše získať. Preto je dôležité nedať novorodencom savičku so stredným, ani rýchlym prietokom, keďže by nestíhali pregĺgať a hrozí riziko dusenia mliekom. Naopak, savička s pomalým prietokom je nevhodná pre polročné dojča, keďže je satie z nej veľmi pomalé, znervózňujúce a neuspokojivé.

✅ Podľa materiálu sa savičky delia na:

 • Silikónové savičky – sú bezfarebné, číre, hygienicky nezávadné a príjemné mäkké. Nevýhodou je riziko rýchleho nahryznutia, preto sú viac vhodné pre deti bez zúbkov.
 • Latexové (kaučukové) savičky – majú typicky hnedastú farbu a charakteristickú arómu, na stisnutie sú tvrdšie, preto ich niektoré deti odmietajú. Vhodné sú skôr pre staršie detičky, keďže lepšie odolávajú prípadnému zahryznutiu.

Užitočné príslušenstvo k dojčenským fľašiam

Pri starostlivosti o bábätko je každá ušetrená minúta plusovým bodom k dobru. Aj keď sa zdá, že pri fľaškách pôjde všetko jednoducho, nemusí to byť pravdou. Najmä, ak máte plačlivé dieťa, ktoré je pokojné iba vo vašom náručí. Vtedy sa môže stať, že sa v kuchyni hromadia špinavé fľaše, až dôjde na poslednú. Odporúča sa okamžité čistenie teplou až horúcou vodou za pomoci kefky, aby sa dojčenská fľaša nezanášala, ani sa v nej nezačali nadmerne množiť mikróby, ktorým sa v mlieku veľmi páči.

Obľúbenou pomôckou sa stali sterilizátory dojčenských fliaš a cumlíkov. Bez použitia chémie, iba s horúcou parou dokážu zabezpečiť precíznu dezinfekciu aj na komplikovaných miestach.

Do pozornosti dávame aj ohrievače dojčenského mlieka / výživy, ktoré fungujú na princípe ohrievania v pare alebo vodnom kúpeli. Postarajú sa o rovnomerné zohriatie obsahu fľašky, bez vytvorenia horúcich miest. Na výber máte niekoľko prednastavených teplôt, preto sa spoľahlivo vyhnete dodatočnému dohrievaniu alebo ochladzovaniu.

Nezabudnite si zadovážiť termoobal na fľašu, ktorý pripravený čajík na prechádzku udrží prijemne teplý predsalen o čosi dlhšie.

Ceny dojčenských fliaš

Od narodenia dieťaťa do troch rokov vás čaká nákup niekoľkých rôznych druhov fliaš. Budú sa odlišovať objemom, prevedením, savičkou, neskôr pribudne náustok alebo učiaci pohárik. O vašej spokojnosti rozhoduje viacero faktorov – od kompatibility savičiek, po vodotesnosť, odolnosť až nároky na údržbu,

✅ Dojčenské fľaše do 5 eur

Široký výber plastových dojčenských fliaš v rôznych tvaroch a objemoch. Nájdete tu zástupcov primeranej kvality, avšak aj produkty, ktoré nemusia splniť vaše očakávania, nehovoriac o možno zdravotnom riziku.

✅ Dojčenské fľaše od 5 do 10 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie dojčenské fľaše – z plastu a skla. Pomer cena / kvalita je veľmi dobrý, rovnako tak lákavý je aj solídny výber v rôznych tvaroch, objemoch a prevedeniach. Vedú najmä značkové dojčenské fľaše od Philips Avent, Nuk, MAM, Suavinex.

✅ Dojčenské fľaše od 10 eur

V tejto cenovej kategórii už môžete smelo očakávať vyššiu kvalitu, ale tiež aj zaujímavé príslušenstvo. Ide o značkové dojčenské fľaše (plastové, sklenené, nerezové) – s väčším objemom, viacerými “nadstavcami” (savička aj náustok), sady viacerých fliaš, dojčenské fľaše v sade s cumlíkom alebo izolačným obalom, a iné.

Najlepšie značky dojčenských fliaš

 • Philips AVENT – Aktuálne veľmi obľúbený výber dojčenských fliaš a cumlíkov, na ktorých rodičia oceňujú kvalitu spracovania a dobre premyslenú kompatibilitu. Praktické štartovacie sady fliaš aj odolné dózičky na uskladnenie materského mlieka
 • Medela – Na pohľad jednoduché a decentné, no premyslené do detailov, aby poskytovali bábätku čo najprirodzenejšie a najuspokojivejšie satie mlieka. Vhodné aj pre dojčené deti – vytvorené tak, aby nestratili záujem o satie z prsníka.
 • NUK – Obrovský výber plastových dojčenských fliaš v milých detských motívoch. Deťmi obľúbené, predávané za priaznivú cenu.
 • Suavinex – Zaujímavý výber plastových a sklenených dojčenských fliaš v top prevedení. Prémiový dizajn, savičky a cumlíky vyrábané v spolupráci odborníkmi z oblasti pediatria a ortodoncia.
 • Pura – Inovatívny koncept kvalitných nerezových dojčenských a detských fliaš, ktoré porastú s vaším dieťaťom (výmenou uzáverou). Na časti z nerezovej ocele získate doživotnú záruku.
 • Canpol – Najbohatšiu ponuku plastových a sklenených dojčenských fliaš na našom trhu dopĺňa množstvo praktického príslušenstva – kefky na čistenie, termobaly. Nízka cena, rôzne tvary a objemy.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Philips AVENT štartovacia sada Natural

Náš víťaz, základná sada
✔️ 2 dojčenské fľaše 125 ml s novorodeneckým cumlíkom
✔️ 2 dojčenské fľaše 260 ml s cumlíkom s pomalým prietokom
✔️ Priehľadný novorodenecký cumlík (0–6 mesiacov) + kefa
✔️ Z kvalitného polypropylénu bez BPA
📌 od 36 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2AvePharma NUK FC+ FĽAŠA SKLO LOVE

Najlepšia sklenená fľaša
✔️ Extra-široké hrdlo na jednoduché plnenie a čistenie
✔️ Z vysoko kvalitného borosilikátového skla
✔️ Objem 240 ml
✔️ Pomer cena / kvalita
📌 od 6,50 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Medela Calma

Precízne spracovaná
✔️ S jedinečným systémom ventilácie
✔️ Napodobňuje prirodzené satie z prsníka
✔️ Vytvorená pre jednoduchý prechod od dojčenia ku kŕmeniu z fľaše
✔️ Kvalitné materiály bez BPA
📌 od 25 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Philips Avent fľaša PP Antikolik

Antikoliková fľaša
✔️ Klinicky overené potlačenie koliky a nepohodlia
✔️ Navrhnutá tak, aby sa vzduch nedostával do bruška bábätka
✔️ Praktický objem 260 ml
✔️ Z materiálu, ktorý neobsahuje BPA
📌 od 6,80 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Suavinex antikoliková lahvička Zero AU

Obľúbená
✔️ Z pružného a veľmi trvanlivého silikónu
✔️ Vhodná aj pre predčasne narodené deti
✔️ Vytvorená odborníkmi z odboru pediatria a ortodoncia
✔️ Objem 180 ml, už od narodenia
📌 od 13,80 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Pura nerezová flaša s náustkom

Nerezová
✔️ Bezpečná fľaša vyrobená 100% bez plastových častí
✔️ Prispôsobuje sa a “rastie” s vaším dieťaťom - rôzne uzávery a náustky
✔️ Ľahká a nerozbitná ekologická fľaša - 15 ocenení
✔️ Objem 325 ml
📌 od 21 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin