Najlepšie odsávačky hlienov: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie odsávačky hlienov

Plný noštek a nádcha môžu vážne skomplikovať život už aj najmenším deťom od prvých dní života. Keďže si ešte nevedia vyfúkať nos, je nevyhnutnou súčasťou výbavy pre bábätko aj odsávačka hlienov. Aby sme vám túto úlohu uľahčili, zostavili sme prehľadný rebríček s tipmi na najlepšie odsávačky hlienov pre deti.

Ide o pomôcku, ktorá má svoj neoceniteľný prínos. Hromadenie sekrétu v detskom nošteku môže spôsobiť zatekanie hlienov, ohroziť ušká aj priedušky a podporiť šírenie nebezpečných infekcií. Kritickou skupinou sú novorodenci a prvé týždne ich života. Z fyziologického hľadiska totiž nedokážu dýchať ústami, a preto potrebujú dokonale priechodný noštek.

V našom sprievodcovi sa budeme tentokrát venovať všetkým dôležitým aspektom, ktoré súvisia s odsaváčkami hlienov. Predstavíme vám základné delenie, ich výhody aj nevýhody. Pri našom prieskume sme prešli cez stovky recenzií odsávačiek hlienov a množstvo diskusií na fórach. Vieme, s čím majú rodičia najlepšie skúsenosti a aj na aké skryté hrozby myslieť.

Najlepšie odsávačky hlienov na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Najlepšie elektrické odsávačky hlienov

#1Albert Nosová odsávačka hlienov

 Najlepší pomer cena / výkon 

Napájanie: 2 x AA batérie
Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]39.20 € Čítať recenzie
#2AGU Baby

Napájanie: 2 x AA batérie
Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]42,90 € Čítať recenzie
#3Beurer NA 20

Napájanie: 2 x AA batérie
Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]38,90 € Čítať recenzie
Najlepšie ostatné odsávačky (na vysávač, balónikové, ...)

#1Baby Vac Arianna 2

 Najlepšia voľba na vysávač 

Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]14,54 € Čítať recenzie
#2NOŠTEK

 Cena / výkon 

Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10,64 € Čítať recenzie
#3SUAVINEX

 Najlepšia anatomická
hadičková
 


Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]8,19 € Čítať recenzie
#4Baby Ono

 Najlepšie balóniková 

Priehľadná zberná nádoba: nie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2,30 € Čítať recenzie

Ako vybrať odsávačku hlienov

Kvalitná odsávačka hlienov by mala patriť do povinnej výbavy pre bábätko. Obnoví priechodnosť dýchacích ciest a váš drobček sa už za pár sekúnd nepohodlia môže opäť zhlboka nadýchnuť. Áno, čítate správne, pre väčšinu malých detičiek nie je odsávanie hlienov príjemnou procedúrou a niekedy dokáže zamestnať oboch rodičov naraz. V krízových situáciách, kedy vaše dieťa lapá po dychu, môže však ísť o nevyhnutnosť.

Existuje niekoľko druhov odsávačiek hlienov, pri ktorých sa oplatí poznať základný princíp fungovania aj cenové hladiny. Ľahšie sa rozhodnete, akú odsávačku kúpiť, ak potrebujete noštek vyčistiť v noci, na cestách,…Aby sme nezostali len pri produktovej časti, povieme si všetky dôležité informácie aj o tom, ako uľaviť zahlienenému dieťaťu a čo všetko môžete urobiť, aby sa cítilo lepšie.

Ako dýchajú bábätká?

Na úvod sa pristavíme pri najmenších detičkách. Odsávačka hlienov sa môže používať od narodenia po obdobie, kedy sa dieťatko naučí samo vyfúkať noštek. Tie šikovnejšie to zvládnu približne okolo 2.roku života, niektoré to naučia až pani učiteľky v škôlke.

U novorodencov je nesmierne dôležité, aby mali priechodný nos. Ich jazyk je totiž väčší a pokrýva celé horné podnebie a aj z tohto dôvodu dýchajú výhradne nosom (približne do 2. – 3. mesiaca života). Čo sa stane, ak má novorodenec plný nos? Začne silno plakať, aby sa do jeho pľúc dostalo určité množstvo vzduchu. Spolu s rizikom syndrómu náhleho úmrtia dojčiat môže upchatý nos predstavovať vážne ohrozenie.

Dýchanie nosom má pre najmenšie bábätká aj ďalší význam – vzduch sa prechodom cez horné dýchacie cesty zohreje a prefiltruje – znižuje sa tak riziko vážnych zápalov priedušiek a pľúc.

ako vybrať odsávačku hlienov

Prečo odsávať hlieny z nosa?

Určite ste aj vy stretli s názorom odporcov, ktorí tvrdia že odsávanie hlienov iba zvyšuje produkciu ďalších hlienov a dostávate sa tak do zamotaného kruhu. Treba vedieť, ako na to a postupovať podľa návodu na krabičke a odporúčaní pediatra. Hlieny sa totiž z nošteka nedostanú “len tak” a stávajú sa živnou pôdou pre rôzne baktérie, ktoré prestupujú hlbšie do dýchacích ciest. Z pôvodne neškodného soplíka sa môže stať komplikovaný zápal dutín, stredného ucha a až vážne ochorenia dolných dýchacích ciest.

Aby toho nebolo málo, hlieny s pôvodcami rôznych ochorení zatekajú cez hltan do žalúdka a môžu spôsobiť hnačky a zvracanie.

Veľkým problémom je samotné kŕmenie. Pri dojčení (ale aj satí z fľašky) musí bábätko vytvoriť perami vákuum. Ak nemôže dýchať, prijímanie potravy (mlieka) sa stáva veľmi náročné a bábätko je mrzuté, netrpezlivé, čo vytvára zhoršené problémy pre rýchle zotavenie. Navyše, plačom sa produkcia hlienu iba zvyšuje.

Výhody a nevýhody jednotlivých typov odsávačiek

Akú odsávačku hlienov pre dojča si zaobstarať? Cena nosnej odsávačky môže začať už na sume 1 €, ale tiež byť aj stonásobne vyššia. Zdá sa to neuveriteľné, ale je to tak. Základné rozdiely sú v samotnej konštrukcie a spôsobe odsávaniu hlienov. Kým niektoré odsávačky sú menej účinné, s inými dosiahnete perfektné výsledky bez rizika poškodenia sliznice.

⏩ Hadičková odsávačka hlienov

Ide o najjednoduchší princíp odsávania. Odsávačku tvoria 2 hadičky a jedna malá plastová nádoba s vrchnáčikom, v ktorej sa hromadí odsávaný hlien. Jednu hadičku vložíte do nošteka, druhú do svojich úst a ťahom sa pokúšate odsávať hlieny.

🔍 Lákadlom je nízka cena (základné prevedenia už od 1- 2 eur), dobrá dostupnosť v lekárňach, nehlučnosť a spratné rozmery. Treba sa však pripraviť na to, že odsávanie prebieha dlhšie a vyžaduje spoluprácu dieťaťa. Ak sa dieťa príliš hýbe, zvyšuje sa riziko poškodenia sliznice. Tento typ odsávačky je síce lacný, ale odsávanie s jej pomocou je najmenej efektívne. Vhodné skôr ako provizórne riešenie do kabelky, keď s dieťatkom niekam cestujete.

⏩ Balóniková odsávačka hlienov

Základ balónikovej odsávačky tvorí gumený balónik a plastový nástavec do nošteka. Balónik stlačíte, vložíte do nošteka a uvoľníte. Vznikne podtlak, ktorý by sa mal pričiniť o to, že hlien je vtiahnutý do balónika. Opakujete párkrát, kým sa noštek úplne nevyčistí. Balóniky nájdete v rôznych trendy farbách, najlepšie je však zaobstarať si priehľadnú verziu, kde budete vidieť, či je vaša snaha úspešná.

🔍 Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj tu platí, že odsávačka je nehlučná, lacná a nemáte problém ju použiť kdekoľvek potrebujete. Pripravte sa však na to, že si neporadí s hustejším hlienom, ani hlienom, ktorý je hlbšie v dýchacích cestách. Účinnosť odsávania nemusí byť dostatočná.

⏩ Odsávačka hlienov na vysávač

Prechádzame k najobľúbenejšiemu riešeniu s veľmi dobrým pomerom cena/výsledok. Odsávačky hlienov na vysávač nie sú komplikované pomôcky, vo svojej podstate sa ponášajú na hadičkové odsávačky (a niektoré sa dajú používať aj pomocou úst). Jedna hadička sa vkladá do nošteka, na konci druhej je plastový kónický nástavec, ktorý pasuje do väčšiny štandardných vysávačových trubíc. V strede medzi hadičkami je nádoba na hlien, ktorá sa dá odpojiť a jednoducho vyčistiť.

🔍 Nemusíte sa obávať, že podtlak, ktorý po zapnutí vysávača vzniká, je nejakým spôsobom nebezpečný. Odsávanie môžete najskôr vyskúšať na sebe – nie je bolestivé, maximálne tak v nose šteklí. Už za pár sekúnd dokážete odsať dostatok hlienu, aby sa dýchanie uvoľnilo a vyčistilo. Ide o skutočne účinné odsávanie. Nevýhodou je však používanie vysávača, ktorého hlučnosť dieťa vystrašiť a rovnako tak nahnevať aj susedov v byte vedľa, ak budete odsávať počas noci.

⏩ Elektrická odsávačka hlienov (+ na baterky)

Pomerne sofistikovaným riešením je elektrická odsávačka hlienov, ktorá je však v skutočnosti napájaná na tužkové batérie. V plastovom tele, ktoré pri odsávaní držíte v ruke sa ukrýva nádoba na hlieny. Do nošteka vkladáte silikónový nástavec. V balení môžete nájsť niekoľko veľkostí nástavcov, v závislosti od veku dieťaťa.

🔍 Odsávania nie je hlučné, je dostatočne účinné a nie je problém si takýto typ odsávačky vziať so sebou aj na cesty. Jedinou nevýhodou je vyššia cena. V tomto prípade sa skutočne oplatí sledovať recenzie nosových odsávačiek – nie každý model je dobre navrhnutý a aj schopný vykonať to, čo sľubuje. A kto iný by vám to lepšie sprostredkoval, ako rodičia, ktorí s nimi prišli do kontaktu! Overené elektrické odsávačky nájdete aj v našom rebríčku.

Ceny odsávačiek hlienov

V porovnaní s inými vecami, ktoré patria do detskej výbavičky, je odsávačka hlienov takmer nepatrnou položkou. Dá sa využiť počas niekoľkých rokov a ak plní svoj účel, sú spokojní rodičia, no predovšetkým detičky.

Odsávačky hlienov do 7 €

Už za pár eur viete kúpiť odsávačku hlienov z kategórie hadičkové a balónikové. Sú vhodné najmä ako rezerva, ktorá s vami bez problémov pocestuje kdekoľvek.

Odsávačky hlienov do 20 €

V cene do 20 € natrafíte predovšetkým na odsávačky na vysávač. Sú tu aj zaujímavé sady hadičkových a balónikových, kde nájdete niekoľko nástavcov a praktické púzdro. Priemerná cena odsávačky na vysávač je 10 €.

📌 Naša rada – Ak sa rozhodnete pre nosnú odsávačku na vysávač, voľte takú, u ktorej sa dá odpojiť kónická časť do vysávača a môžete tak cez hadičku odsávať hlieny aj cez ústa. Vhodné na použitie v noci, alebo ak nemáte prístup k elektrickej sieti.

Odsávačky hlienov od 20 €

Posledná cenová kategória je určená pre elektrické odsávačky, ktoré sa líšia nielen prevedením, ale aj doplnkovou výbavou, výkonom a celkovou účinnosťou. O svojom vyhladnutom favoritovi si pohľadajte čo najviac reálnych hodnotení, aby ste si vybrali správne.

Najlepšie značky odsávačiek hlienov

Ktoré značky majú dobré hodnotenia v testoch odsávačiek hlienov pre deti? Hľadáte dobrú kvalitu za rozumnú cenu? V užšom hľadáčiku môžu byť práve modely od nasledujúcich výrobcov. Ich predajnosť je veľavravným ukazovateľom.

 • Baby Ono – V ponuke nájdete obľúbené balónikové odsávačky hlienu (cena cca 2 €) a aj v súčasnosti najpredávanejšiu elektrickú odsávačku hlienov (cena 30 €)
 • Arianna – Zástupca overených nosných odsávačiek na vysávač, ktoré nájdete pod označením Baby-Vac
 • Haxe – Veľmi dobrá a kvalitná elektrická odsávačka hlienov so spokojnými recenziami.
 • Vitammy – Vitammy Colibri a Vitammy Tucano sa držia v TOP 10 predajnosti na slovenskom trhu.
 • Chicco – Lacné základné nosné odsávačky (balóniková a hadičková) za nízku cenu

odsávačka hlienov pre novorodenca

Najčastejšie kladené otázky

Ako správne odsávať soplík?

Z odsávania hlienov sa môže stať pokojný rituál, ale aj náročný boj. Záleží na vašej technike, cviku a schopnostiach pripraviť svoje dieťatko na odsávanie. Samotné odsávanie nie je bolestivé a v konečnom výsledku prináša úľavu. Niektoré detičky si dokonca aj sami držia odsávačku a je to pre nich forma hry. Aby odsávanie prebehlo bez problémov a častého opakovania, je dobré osvojiť si nasledujúci postup:

 • Pred odsávaním streknite do každej nosnej dierky sprej alebo kvapky z morskej vody. Záleží od veku, pre novorodencov sa odporúča kvapkať.
 • Počkajte niekoľko minút, kým morská voda hlien uvoľní a zriedi. Bude sa dať lepšie odsávať. Morská soľ v takýchto roztokoch navyše dezinfikuje sliznice nosa a spomaľuje množenie patogénov.
 • Priložte odsávačku k nosnej dierke tak, aby pokrývala celé ústie a začnite odsávať.
 • Ak hneď nezachytíte soplík, pohybujte s odsávačkou mierne do strán, opatrne krúžte.
 • Ak ste od lekára dostali na predpis kvapky do nosa (napr. Pamycon), aplikujte ich až po odsatí hlienov, aby sa im vytvorili lepšie podmienky na účinok.
 • Odsávanie vykonávajte vždy podľa potreby, aj v noci – akonáhle postrehnete, že sa vášmu dieťatku zle dýcha.

Ako údržbu vyžaduje odsávačka hlienov?

 • Pred prvým použitím prepláchnite časti, ktoré prichádzajú do kontaktu s noštekom a sliznicou, horúcou vodou (alebo tak, ako uvádza výrobca).
 • Po každom použití sa musia dôkladne vyčistiť všetky časti, ktoré prišli do kontaktu s hlienom, inak hrozí ich premnoženie. Najlepšie je čistiť ich okamžite, dostatočne teplou až horúcou vodou. V niektorých baleniach sú priložené aj praktické štetinové kefky.
 • Všetky časti nechajte pred odložením do krabičky dôkladne preschnúť na vzduchu, aby nedošlo z zaplesneniu.

Mám zahlienené dieťa: Ako mu uľaviť?

Plný nos dokáže znervózniť aj dospelého človeka, nehovoriac o najmenších deťoch, ktoré si samé nedokážu pomôcť. Okrem odsávania, je dobré prijať aj nasledujúce opatrenia:

✅ Pravidelne vetrajte. Suchý, prekúrený vzduch dráždi sliznice nosa, spôsobuje ich opuch a nadmernú produkciu sekrétu. Je navyše aj záťažou pre pľúca, oslabuje imunitu a horšie sa nám dýcha.

✅ Pokúste sa v domácnosti udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu v rozmedzí od 45 – 65 %. Na to, aby ste mali teplotu v miestnosti a vlhkosť vzduchu pod kontrolou, môžete použiť aj šikovnú meteostanicu. O optimálnu vlhkosť sa môžu starať zvlhčovače vzduchu, odparovače alebo aspoň mokrá utierka prehodená cez okraj detskej postieľky.

✅ Jednou z účinných babských rád je aj cibuľa. Prekrojte cibuľu a položte ju na zem pri posteľ. Jej intenzívne silice (typická cibuľová vôňa) majú antibakteriálne účinky a pomáhajú pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

✅ Aby ste zabránili zatekaniu hlienov, podložte matrac v postieľke zrolovanou dekou alebo osuškou do mierne šikmej polohy. Nepodkladajte pod dieťatko vankúše, môže to byť nebezpečné. Ak podložíte matrac, máte istotu, že nezostane tvárou zaborené v mäkkom vankúši.

✅ Vyskúšajte silu éterických olejov. Nielenže príjemne prevoňajú domácnosť, dokážu uľahčiť dýchanie. Na nádchu a plný nos je odskúšaným riešením eukalyptový esenciálny olej, ktorý má antibakteriálne účinky a je skvelý aj na inhalovanie. Moderné elektrické aróma difuzéry dokážu nielen šíriť mikroskopické čiastočky oleja, ale zároveň aj zvlhčovať vzduch v miestnosti.

✅ Medzi mamičkami je posledné roky populárne aj preplachovanie dutín tzv. konvičkou – ide o špeciálne tvarovanú plastovú nádobku, do ktorej sa dáva vlažný soľný roztok. Dieťatko je v predklone nad vaňou/umývadlom a dýcha ústami. Cez jednu dierku sa leje do dutín voda a druhou vytekajú hlieny a voda. Možno je to na pohľad drastické riešenie, treba to však vyskúšať (nájdete aj videá na youtube.com). Pri dodržaní postupu nehrozí žiadne vdýchnutie vody. Soľný roztok dutiny prepláchne a dezinfikuje.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Najlepšie elektrické odsávačky hlienov

#1Albert Nosová odsávačka hlienov

 Najlepší pomer cena / výkon 

Napájanie: 2 x AA batérie
Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]39.20 € Čítať recenzie
#2AGU Baby

Napájanie: 2 x AA batérie
Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]42,90 € Čítať recenzie
#3Beurer NA 20

Napájanie: 2 x AA batérie
Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]38,90 € Čítať recenzie
Najlepšie ostatné odsávačky (na vysávač, balónikové, ...)

#1Baby Vac Arianna 2

 Najlepšia voľba na vysávač 

Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]14,54 € Čítať recenzie
#2NOŠTEK

 Cena / výkon 

Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10,64 € Čítať recenzie
#3SUAVINEX

 Najlepšia anatomická
hadičková
 


Priehľadná zberná nádoba: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]8,19 € Čítať recenzie
#4Baby Ono

 Najlepšie balóniková 

Priehľadná zberná nádoba: nie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2,30 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej nosnej odsávačky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s vybrať najlepšie odsávačky hlienov na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin