Najlepšie bazénové filtrácie: TOP 8 produktov podľa recenzií a testov

prefiltrovaná voda v bazéne
Hľadáte spôsob, ako vo svojom bazéne udržať vodu čistú a zdravotne nezávadnú? Potom ste tu správne. Bazén na záhrade je príjemným osviežením počas horúcich letných dní, kde máme dokonalý prehľad o kvalite vody. K jej udržaniu prispieva najmä účinná a výkonná bazénová filtrácia. Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie bazénové filtrácie?

Výber filtrácie do bazéna môže byť pre menej skúseného človeka veľkou neznámou. Bazén je zvyčajne investícia na niekoľko rokov a preto predpokladáme, že už priamo pri jeho kúpe dostaneme vo výbave dostatočnú silnú bazénovú filtráciu s optimálnou životnosťou. Čo však robiť, ak sa bazén predáva bez filtrácie? Alebo ak už po jednej sezóne zistíme, že priaznivá cena setu bazén + filtračný systém bola vykúpená slabým výkonom? Priblížime vám všetky dôležité vlastnosti a parametre, ktoré vás môžu doviesť k výberu vhodnej bazénovej filtrácie vzhľadom k parametrom bazénu.

O kúsok nižšie nájdete tabuľku, ktorú obsadili kvalitné bazénové filtrácie s pozitívnymi recenziami od užívateľov. Každá z nich má potenciál zaujať. Základom je zohľadniť objem vody v bazéne a frekvenciu využívania bazéna. Ak váhate medzi viacerými modelmi, odporúčame testy a recenzie bazénových filtrácií, ktoré vám poskytnú praktické informácie o ich funkčnosti, zostavení aj výkone.

Najlepšie bazénové filtrácie podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Najlepšie pieskové filtrácie do bazéna
#1Najlepšia piesková filtrácia
Marimex ProStar Profi 6
Pre bazény do: 30 m3
Prietok vody: 6,35 m3/hod.
Príkon: 450 W
Hmotnosť piesku: 33 – 35 kg
⭐ 100 %259 € Čítať recenzie
#2Marimex ProStar 4
Pre bazény do: 20 m3
Prietok vody: 4 m3/hod.
Príkon: 200 W
Hmotnosť piesku: 17 kg
⭐ 98 %159 € Čítať recenzie
#3INTEX 26646
Pre bazény do: 30 m3
Prietok vody: 6 m3/hod.
Príkon: 220 W
Hmotnosť piesku: 23 kg
⭐ 96 %159 € Čítať recenzie
#4MASTER 290729 Standard
Pre bazény do: 24 m3
Prietok vody: 3 m3/hod.
Príkon: 60 W
Hmotnosť piesku: 10 kg
⭐ 93 %100 € Čítať recenzie
#5Marimex ProStar Balls
Pre bazény do: 20 m3
Prietok vody: 4,5 m3/hod.
Príkon: 200 W
Hmotnosť filtračnej náplne: 545 g
⭐ 90 %179 € Čítať recenzie
#6Bestway 58515
Pre bazény do: 18 m3
Prietok vody: 3 m3/hod.
Príkon: 90 W
Hmotnosť piesku: 8,5 kg
⭐ 85 %88 € Čítať recenzie
Najlepšie kartušové filtrácie
#1Kartušová filtrácia Marimex 2m3/h
Pre bazény do: 6 m3
Prietok vody: 2 m3/hod.
Príkon: 45 W
⭐ 100 %54 € Čítať recenzie
#2INTEX 28602
Pre bazény do: 3 m3
Prietok vody: 1,25 m3/hod.
Príkon: 30 W
⭐ 96 %25 € Čítať recenzie

Ako vybrať bazénovú filtráciu

Voda v bazéne vydrží v dobrom stave sotva pár dní. Už po niekoľkých kúpaniach vás môže odradiť jej zakalenie, slizký povlak na dne a bočných stenách, množstvo mechanických nečistôt z okolitých stromov, zvyškov trávy a desiatky kusov utopeného hmyzu. Nič lákavé. A priam až odpudivé!

Ak ste sa rozhodli kúpiť si na záhradu prvý väčší bazén, ktorý poskytne príjemné schladenie aj dospelým, rátajte s tým, že na jeho napustenie budete potrebovať tisíce litrov vody (1000 litrov = 1 m3 vody). Opakované vypúšťanie vody počas hlavnej sezóny je nielen neekonomické (spotreba vody, spotreba elektriny), ale aj nešetrné k prírode. O vodu v bazéne sa musíme staraťzbavovaním nečistôt (filtráciou) a chemicky (chlórovanie, úprava pH vody, vločkovače, rozjasňovače).

K základnej výbave bazénu patrí teda predovšetkým bazénová filtrácia, bazénová chémia, sieťky na nečistoty a čoraz populárnejší bazénový vysávač. Pri troche snahy a pravidelnej starostlivosti o bazén to však hravo zvládnete, podobne ako množstvo spokojných kúpajúcich sa pred vami!

ako vybrať bazénovú filtráciu

Prečo je bazénová filtrácia nevyhnutnosťou?

 • Čistí bazén nielen od hrubých, voľným okom viditeľných nečistôt, ale aj od nečistôt aj vo veľkosti mikrónov. Jeden mikrón je milióntina metra alebo tisícina milimetra. Pre príklad – hrúbka ľudského vlasu je približne 50 mikrónov, t.j. 0.05 mm. Veľkosť baktérie je 2 mikróny, t.j. 0,002 mm.
 • Posilňuje účinnosť bazénovej chémie. Vďaka filtrácii voda v bazéne cirkuluje, premiešava sa a bazénová chémia sa tak dostane do každej časti bazéna rovnomerne. Ak sa domnievate, že vystačíte iba s bazénovou chémiou, mýlite sa. Rovnako tak sa mýlite aj vtedy, ak by ste sa spoľahli iba na filtráciu vody bez použitia vhodnej chémie. Bazénoví odborníci uvádzajú pomer 80 : 20, teda až v 80 % sa o čistotu vody stará bazénová filtrácia a v 20 % bazénová chémia.
 • Filtrovanie predchádza negatívnym javom, ktoré vznikajú v stojatej vode – ide najmä o rozmnoženie rias a ďalších nežiaducich mikroorganizmov, ktorým sa najlepšie darí v teplej vode bez prúdenia.

Ako funguje bazénová filtrácia?

Súčasťou filtračného systému je niekoľko nevyhnutných prvkov (o nich viac v odseku Prvky filtračného systému). Základom je čerpadlo, ktoré cez hadice/rúrky nasáva znečistenú vodu do filtra, ktorý je vybavený filtračnou kartušou alebo filtračným materiálom, najčastejšie pieskom. Vo filtri sa zachytia nečistoty a prečistenú vodu pretlačí čerpadlo naspäť do bazéna. Ide o elektrické zariadenie, ktoré vyžaduje blízkosť elektrickej siete. Na to myslite predovšetkým, ak ešte len hľadáte miesto, kde bazén postavíte.

Ako vybrať filtráciu podľa veľkosti bazéna? Rozhodujúci je objem a prietok vody

Poďme k sľubovaným matematickým výpočtom. Výkonný filtračný systém by mal celý objem vody v bazéne prefiltrovať za cca 6 – 8 hodín. Objem vody sa pritom uvádza v metroch kubických (m3) alebo litroch, pričom platí, že 1 m3 = 1000 litrov.

Pre príklad majme bazén s využiteľným objemom 18 m3.

 • Celý jeho objem dokáže za 6 hodín prefiltrovať filtrácia, ktorá má prietok vody 3 m3/hod.

Pre bazén s takýmto objemom vody sa orientujte v ponuke filtrácií s prietokom vody 3 – 4 m3/hod. Samozrejme, môžete siahnuť aj po výkonnejšej bazénovej filtrácii. Všetko je už len otázka vášho rozpočtu. Filtrácia s nižším prietokom vody by však bola nadmerne zaťažovaná, rýchlejšie opotrebovaná a voda nedostatočne prečistená.

Pri výbere bazénovej filtrácie nájdete 2 dôležité údaje. Prvým je vhodnosť pre veľkosť bazénu, napr. pre bazén s objemom vody 16 – 20 m3. A druhým je už spomínaný prietok vody vyjadrený v m3/hod.

Náš tip: Ak je bazén v hlavnej sezóne intenzívne vyťažený a hostí aj početné rodinné návštevy alebo susedov, zvoľte bazénovú filtráciu s vyšším prietokom vody.

Typy bazénových filtrácií

Kartušová alebo piesková bazénová filtrácia? Tak znie základná otázka, ktorá úzko súvisí s veľkosťou bazéna, intenzitou jeho používania aj od jeho ďalšieho vybavenia. Aké sú medzi nimi rozdiely? Aké sú ich výhody, nevýhody a určenie?

Kartušová filtrácia

Kartušové bazénové filtrácie sa vo všeobecnosti hodia pre menšie nadzemné a nafukovacie bazény s objemom cca do 8 m3 vody. Ich cena je v porovnaní s pieskovými niekoľkonásobne nižšia, no rovnako tak nižší je aj ich výkon (cca 1 – 4 m3/ hod). Práve preto nie sú vhodné pre veľké bazény, ani pre bazény intenzívne používané.

Ich základom je kartušová hlavica. Ide o špeciálne skladaný filtračný papier (“harmonika” do kruhu), cez ktorý prúdi voda. Na papieri sa zachytávajú nečistoty. Nevýhodou je pomerne častá nutnosť čistenia kartuše (vyklepaním, aj pod prúdom vody) a nízka životnosť. Za jednu kúpaciu sezónu musíte vymeniť aj niekoľko papierových filtrov a hoci ich cena nie je nijak závratná (od 2 do 8 eur, v závislosti od značky), samotná manipulácia a práca navyše môže majiteľa bazénu po čase otravovať. Aby sme jej však len nekrivdili, treba spomenúť aj dve dôležité vlastnosti. Dokáže pracovať aj pri nižších rýchlostiach prečerpávania vody a zachytáva nečistoty vo veľkosti už 10 mikrónov.

Piesková filtrácia

Ak nemáte obmedzený rozpočet, odporúčame siahnuť po pieskovej bazénovej filtrácii, ktorá si dokáže poradiť už aj s veľkokapacitnými a intenzívne používanými bazénmi. Záleží len od konkrétnej konštrukcie a parametrov, na ktoré bola zostavená. Bežne sa tento typ filtrácie používa aj pri zapustených bazénoch. Najvýkonnejšie pieskové filtrácie zvládnu za hodinu prefiltrovať až 20 m3 vody!

Jej základom je filtračná nádrž naplnená kremičitým pieskom. Cez piesok preteká voda a na jeho miniatúrnych ostrých hranách sa zachytávajú nečistoty, dokonca aj vo veľkosti iba 20 mikrónov. Na podobnom princípe sa upravuje a filtruje aj pitná voda. Pieskový filter je menej náročný na starostlivosť ako papierová kartuša. Piesok stačí prečistiť spätným preplachovaním a všetky nečistoty sa vyplavia von – mimo bazén alebo do kanalizácie. Postupom času sa však hrany na zrnkách piesku obrusujú, vyhladzujú a tak účinnosť filtrácie postupne klesá. Vtedy už musí dôjsť k výmene piesku, ktorý sa rádovo pohybuje v desiatkach kilogramoch. Takáto obnova vás však čaká približne raz za 2 – 3 roky. A aké sú nevýhody? Piesková bazénová filtrácia je rozmerovo väčšia, ťažšia aj náročnejšia na spotrebu elektriny.

čistá voda v bazéne

Základné parametre bazénovej filtrácie

 • Príkon - Keďže ide o elektrické zariadenie, ktoré bude v chode niekoľko hodín denne, jeho príkon nemusí byť úplne nepovšimnutou hodnotou. Používanie filtrácie sa do spotreby elektriny za letné mesiace premietne iba mierne. Príkon kartušových je niekoľko desiatok wattov (cca 30 - 60 W), pieskové filtrácie sú o niečo náročnejšie (do 200 W).
 • Výkon/Prietok vody - Udáva sa v metroch kubických za hodinu, alebo v litroch za hodinu. Hovorí o tom, koľko vody dokáže filtrácia prečistiť za hodinu. Vhodne zvolená filtrácia by mala zvládnuť prefiltrovať vodu do 6 hodín.
 • Hmotnosť - Kartušové filtrácie sú menšie a ľahké zariadenia. Ich súčasťou je skladaná kartuša z papiera. Pieskové filtrácie sú podstatne ťažšie, niektoré obsahujú aj niekoľko desiatok kilogramov piesku.
 • Maximálna teplota vody - Filtrácie pre bazén štandardne nie sú navrhované pre používanie s vodou teplejšou ako 35 °C. Pozor, ak máte solárny ohrev alebo tepelné čerpadlo. V istých prípadoch môžete túto teplotu prekročiť.
 • Priemery pre napájacie hadice - Ak kupujete bazén a filtráciu zvlášť, vždy si starostlivo skontrolujte priemer ventilov na bazéne s priemermi hadíc na filtrácii. Inak sa nevyhnete zháňaniu predražených redukcií a spojov.

Prvky filtračného systému

 • Filter – Ide o hlavný prvok bazénovej filtrácie, kde na kartuši alebo v piesku dochádza k zachytávaniu nečistôt.
 • Čerpadlo – Odčerpáva špinavú vodu z bazéna, tlačí ju cez filter a vracia čistú naspäť do bazéna.
 • Hadice/Rúrky – Pri nadzemných bazénoch sa najčastejšie používajú priemery 32 a 38 mm, pri zapustených až 50 mm. Sú najviac náchylné na poškodenie, pozor na zostatkovú vodu pri zazimovaní. Mráz ich totiž môže popraskať.
 • Manometer – Meria tlak vody, ktorá vstupuje na filter. Ak je tlak vysoký, filter je nadmieru znečistený. Účinnosť filtrácie vtedy klesá, prehrievanie čerpadla narastá.
 • 4-cestný ventil – Zvyčajne ponúka režimy: filtrácia, spätný preplach, čistiaci preplach a zazimovanie.
 • 6-cestný ventil – Zvyčajne ponúka rovnaké režimy ako 4-cestný ventil + dva režimy navyše: vyprázdňovanie do kanalizácie a cirkulovanie, kedy voda obchádza filtračnú nádobu (napr. na rýchlejšie premiešanie bazénovej chémie).
 • Elektroinštalácia – Nevyhnutné prvky pre zapojenie bazénovej filtrácie do elektrickej siete. Väčšina domácich filtrácii sa zapája do klasickej 230 V zásuvky, extra výkonné modely sú trojfázové (400 V).

Ceny bazénových filtrácií

Akú bazénovú filtráciu kúpiť, ak máte menší nadzemný bazén? A akú, ak hľadáte solídne a výkonné riešenie pre zapustený bazén? Nasmerovať vás môžu aj nasledujúce cenové kategórie.

Bazénové filtrácie do 50 eur

V cene do 50 eur nájdete základné kartušové filtrácie určené pre menšie nadzemné bazény. Počítajte s pomalším prietokom, nižším výkonom, no celkom schopnou účinnosťou aj na najmenšie nečistoty. Ich životnosť je iba zopár rokov.

Bazénové filtrácie do 200 eur

V cene od 50 do 200 eur nájdete aktuálne najpredávanejšie bazénové filtrácie - kartušové aj pieskové. Cenový rozptyl je natoľko široký, že sú tu modely vhodné pre menšie bazény aj stredne veľké bazény. Niektoré filtrácie si trúfajú aj na bazény s objemom 60 m3, štandardne však rátajte s objemom do 25 m3. Pomer cena/výkon je v tejto kategórii veľmi dobrý.

Bazénové filtrácie od 200 eur

V kategórii s cenou od 200 eur už nájdete filtrácie pre náročné vyťažené používanie. Disponujú vysokým prietokom vody, pevnejšou konštrukciou, dobre vyladeným čerpadlom. Tie najlepšie bazénové filtrácie si už poradia aj s veľkokapacitnými zapustenými bazénmi. A nezadýchajú sa pri tom!

Najlepšie značky bazénových filtrácií

Ak by ste zablúdili do rebríčkov predajnosti, zistíte, že sa tu opakovane nachádzajú tie isté. Patria k už stáliciam v oblasti bazénovej techniky. Vyrábajú rôzne konštrukcie bazénov aj nafukovacích víriviek. Preto nechýba ani dôležitá bazénová výbava. Vo svojej ponuke majú široký výber zaujímavých bazénových filtrácií, odstupňovaných podľa veľkosti bazénu. Tu je ich krátka sumarizácia.

 • Marimex – Aké sú bazénové filtrácie Marimex? Lákajú dobrým pomerom cena/výkon, dominujú v rebríčkoch predajnosti a výborne im to ladí s obľúbenými bazénmi v ponuke tejto značky.
 • Intex – Ďalšie dobre skonštruované filtrácie, ktoré sa svojím prevedením nedajú zahanbiť. Najväčšiu pozornosť si získali základné kartušové filtrácie s cenou do 40 eur a kvalitné pieskové za cca 200 – 300 eur.
 • Bestway – Do tretice silnejúci hráč na poli bazénov a víriviek na našom trhu. Pieskové filtrácie Bestway majú veľmi dobré hodnotenia aj predajnosť.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako zapojiť bazénovú filtráciu?

Vždy postupujte krok za krokom podľa inštalačného návodu. Ak sa vám zdá príliš komplikovaný a netrúfate si na zapojenie, zavolajte si odborníka.

Základom je mať bazén pre napúšťaním osadený na vyrovnanom a spevnenom mieste. Pevne pripojte všetky hadice a rúrky vedúce od filtrácie k bazénu. Až potom začnite s postupným napúšťaním vody. Hladina vody po napustení musí byť vyššie ako je vstup a výstup pre prečerpávanú vodu. V prípade zapustených bazénov sa musí vyriešiť aj zapojenie odtoku špinavej vody do kanalizácie.

Kde umiestniť bazénovú filtráciu?

Za ideálnych podmienok ide o miesto, kde nie je bazénová filtrácia vystavená dažďu, vetru ani priamemu celodennému slnku. Počas kúpania vodu nefiltrujte.

Ako zazimovať bazénovú filtráciu?

Ak pred zimou nadzemný bazén odkladáte na suché miesto bez mrazu, dajte si záležať nielen na očistení jeho stien, ale aj na prvkov filtračného systému. Prečistite filtračnú nádrž, nechajte ju voľne preschnúť, skontrolujte, či v hadiciach nezostala voda a všetky prvky odložte na miesto, kde ani počas zimy nebude mrznúť.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Najlepšie pieskové filtrácie do bazéna
#1Najlepšia piesková filtrácia
Marimex ProStar Profi 6
Pre bazény do: 30 m3
Prietok vody: 6,35 m3/hod.
Príkon: 450 W
Hmotnosť piesku: 33 – 35 kg
⭐ 100 %259 € Čítať recenzie
#2Marimex ProStar 4
Pre bazény do: 20 m3
Prietok vody: 4 m3/hod.
Príkon: 200 W
Hmotnosť piesku: 17 kg
⭐ 98 %159 € Čítať recenzie
#3INTEX 26646
Pre bazény do: 30 m3
Prietok vody: 6 m3/hod.
Príkon: 220 W
Hmotnosť piesku: 23 kg
⭐ 96 %159 € Čítať recenzie
#4MASTER 290729 Standard
Pre bazény do: 24 m3
Prietok vody: 3 m3/hod.
Príkon: 60 W
Hmotnosť piesku: 10 kg
⭐ 93 %100 € Čítať recenzie
#5Marimex ProStar Balls
Pre bazény do: 20 m3
Prietok vody: 4,5 m3/hod.
Príkon: 200 W
Hmotnosť filtračnej náplne: 545 g
⭐ 90 %179 € Čítať recenzie
#6Bestway 58515
Pre bazény do: 18 m3
Prietok vody: 3 m3/hod.
Príkon: 90 W
Hmotnosť piesku: 8,5 kg
⭐ 85 %88 € Čítať recenzie
Najlepšie kartušové filtrácie
#1Kartušová filtrácia Marimex 2m3/h
Pre bazény do: 6 m3
Prietok vody: 2 m3/hod.
Príkon: 45 W
⭐ 100 %54 € Čítať recenzie
#2INTEX 28602
Pre bazény do: 3 m3
Prietok vody: 1,25 m3/hod.
Príkon: 30 W
⭐ 96 %25 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej bazénovej filtrácie. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu bazénovú filtráciu z dostupnej ponuky na trhu.
[/wps_section]
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin