Najlepšie predlžovacie káble: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie predlžovacie káble
Nie vždy sa podarí mať na dosah elektrickú zásuvku, a práve v takej chvíli je dobré použiť predlžovací kábel. Tento praktický pomocník je dostupný v mnohých prevedeniach – ako pre interiérové, tak aj exteriérové použitie. Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie predlžovacie káble? Ktoré parametre sú pre bezpečné používanie rozhodujúce?

Najčastejšie sa pri kúpe predlžovačky rozhodujeme podľa dĺžky kábla a počtu zásuviek. To však zďaleka nie sú všetky dôležité kritériá. Materiál izolácie, stupeň krytia, prierez vodiča majú zásadný vplyv na využitie predlžovacieho kábla a podmienky, v ktorých môže byť používaný. V nasledujúcom sprievodcovi si preto viac povieme o rozdieloch medzi predlžovacími káblami, ich parametroch a funkciách. Zmapovali sme sortiment, zamerali sa na rozmanité možnosti, testy a recenzie predlžovacích káblov. V nich sme našli favoritov od značiek Emos, Solight, Sencor, PremiumCord, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a stali sa základom pre náš rebríček s top produktami v danej kategórii.

Najlepšie predlžovacie káble podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Vonkajší predlžovací kábel na bubne Emos

Náš víťaz, najlepší predlžovací kábel
+ Kvalitný a vysoko odolný predlžovací kábel na navijacom bubne
+ Bezproblémová prevádzka aj s výkonnými zariadeniami
+ Bubon z odolného ABS plastu
+ Krytie IP44
+ Dĺžka 25 m
od 99 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2SENCOR SPC 53

+ Vybavený jednou zásuvkou - na záhradu, na chatu
+ Jednoduché a rýchle navíjanie
+ V tráve je žiarovo oranžovú veľmi dobre vidieť
+ Dĺžka 50 m
od 100 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Solight PS27

Najlepší klasický predlžovací kábel
+ Pomer cena/kvalita
+ Žiarivá, dobre viditeľná farba
+ Všestranné využitie
+ Dĺžka 20 m
od 27 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Emos P1313

Najlepší predlžovací kábel s vypínačom
+ Praktické prevedenie
+ S detskými clonkami
+ Max. záťaž v súčte 2300 W
+ Dĺžka 3 m
od 9 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Blow PR-160

+ Všestranné využitie
+ Priaznivá cena
+ Jedna zásuvka, žiarivo oranžový kábel
+ Dĺžka 30 m
od 14 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6PremiumCord predlžovací kabel 230V

+ Max. zaťaženie 16A/3000 W
+ 4 zásuvky s tepelnou poistkou
+ Jednoduchá manipulácia a skladnosť
+ Dĺžka 50 m
od 70 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať predlžovací kábel

Potrebujete zapojiť z jedného miesta viac kusov elektroniky, kuchynských spotrebičov alebo sa pustiť do kosenia s elektrickou kosačkou? Niet pochýb, že kvalitný predlžovací kábel nájde svoje uplatnenie v domácnosti, záhrade, garáži aj v dielni. Pri pohľade na širokú ponuku predlžovacích káblov si však každý všimne viacero odlišností. Hoci je ich úlohou priviesť elektrickú energiu aj na miesto vzdialenejšie ako je zásuvka v stene, líšia sa určením a využiteľnosťou. Kým do niektorých môžete zapojiť niekoľko kusov energeticky nenáročnej elektroniky, ďalšie zvládajú náročné podmienky v exteriéri a umožnia bezproblémovú prevádzku aj pre energeticky náročné zariadenia v dielni či na záhrade.

Skôr, ako sa pustíte do základného prehľadu o predlžovacích kábloch, položte si niekoľko jednoduchých, no zásadných otázok:

 • Kde budete predlžovací kábel používať? V interiéri alebo v exteriéri?
 • Aký dlhý predlžovací kábel potrebujete?
 • Koľkými zásuvkami by mal predlžovací kábel disponovať?
 • Aký bude v súčte maximálny príkon zapojených zariadení?
 • Máte záujem aj o vylepšenia – vypínač, prepäťová ochrana, USB porty?

ako vybrať predlžovací kábel

Základné druhy predlžovacích káblov

Predlžovacie káble majú rôzne podoby. Dajú sa však medzi nimi vyselektovať 3 kategórie, ktoré sa navzájom odlišujú využitím.

Predlžovacie káble s jednou zásuvkou

V princípe ide o najjednoduchší typ predlžovacích káblov. Na jednej strane je vidlica, ktorú zapojíte do zásuvky na stene, na strane druhej je iba jedna zásuvka. Tento typ je vyrábaný ako na interiérové, tak aj exteriérové použitie – v závislosti od izolácie, odolnosti a stupňa ochrany krytom. Môže dosahovať dĺžku niekoľko metrov až desiatok metrov. Takýto predlžovací kábel zvyčajne vidieť v dielni či v záhrade pri práci s elektrickými strojmi.

Predlžovacie káble so zásuvkami v lište / kocke

Predlžovacie káble s viacerými zásuvkami za sebou v lište patria medzi najvyhľadávanejší druh predlžovačiek. V jednom rade môže byť až 10 zásuviek, poprípade sú rozdelené do dvoch radov po 5 zásuviek. Dĺžka viaczásuvkovej predlžovačky je obmedzená, dosahuje maximálne 5 m. Poslúžia predovšetkým v domácnosti alebo v kancelárii. Sú vhodné na napojenie niekoľkých energeticky menej náročných kusov elektroniky. V prípade predlžovacieho kábla s viacerými zásuvkami totiž treba dávať pozor na to, aby nebol kábel preťažovaný príkonom v súčte vyšším ako je povolený maximálny príkon.

Okrem dobre známych lištových predlžovačiek sa o pozornosť uchádzajú aj predlžovacie káble ukončené kockou so zásuvkami na 4 stranách. Často sú vybavené montážnym dokom pre jednoduché upevnenie na stenu alebo po dosku stola.

Predlžovacie káble na bubne

Ak hľadáte predlžovačku na vonkajšie použitie (do záhrady, dielne či garáže), praktickým prevedením vás zrejme najviac oslovia predlžovacie káble na bubne. Kábel s dĺžkou 20 m, 30 m až 50 m je navinutý na bubne, ktorý je navrhnutý tak, aby nedochádzalo k jeho motaniu a pretáčaniu. Samotný kábel je tak vo vyššej miere chránený pred mechanickým poškodením a odviniete si z neho toľko, koľko práve potrebujete. Takýto typ predlžovačky je vybavený 1 zásuvkou na konci kábla alebo 4 zásuvkami napevno na samotnom tele bubna. Konštrukcia bubna je vyvážená, samostatne stojaca a nechýba jej rukoväť na prenášanie.

Je dobré vedieť, že ak na bubne zostane pri práci navinutá väčšina kábla, môže to pri používaní viesť k jeho prehrievaniu, ktoré je typické najmä pre veľmi dlhé predlžovačky. Preto nekupujte zbytočne dlhý predlžovací kábel a stavte na kvalitu a overeného výrobcu.

Vylepšenia pre predlžovacie káble

Pri predlžovačkách s viacerými zásuvkami nájdete niekoľko zaujímavých vylepšení.

 • Predlžovací kábel s vypínačom – Centrálnym podsvieteným vypínačom vypnete všetky aktuálne zapojené spotrebiče na jedno ťuknutie. Je to praktické riešenie, ak spotrebiče dlhšie nepoužívate či ak odchádzate na dlhšie z domu.
 • Predlžovací kábel so samostatnými vypínačmi – Koľko zásuviek, toľko samostatných vypínačov. Bez potreby vyťahovať vidlicu/zástrčku vypnete spotrebič pomocou malého vypínača. Takáto „individuálna“ výbava sa zíde napríklad pri malých deťoch, ak chcete zamedziť tomu, aby niektorý spotrebič nechtiac uviedli do chodu.
 • Predlžovací kábel s prepäťovou ochranou – Prepäťová ochrana slúži ako ochrana pre pripojené elektrické zariadenia pred zvýšeným napätím v elektrickej sieti.
 • Predlžovací kábel s diaľkovým ovládačom – Bezdrôtový diaľkový ovládač umožňuje rýchle zapínanie a vypínanie elektrických spotrebičov na diaľku – napríklad vtedy, ak je k nim zlý prístup.
 • Predlžovací kábel s USB – Napájacie lišty s USB patria k modernej doplnkovej výbave. Majú podobu kocky alebo doku. USB porty poslúžia napríklad na nabíjanie smartfónu, tabletu, prenosnej audiotechniky alebo digitálneho fofoaparátu.

predlžovací kábel

Dĺžka predlžovacieho kábla

Ako ďaleko od zásuvky v stene sa potrebujete dostať? K dispozícii sú predlžovacie káble v rôznych dĺžkach – štandardne od 1 m až po 50 m.

Najpredávanejšie predlžovačky pre použitie v interiéri majú 3 m, 5 m alebo 10 m. Pre použitie na záhrade, v dielni či garáži sú zase častou voľbou predlžovacie káble s dĺžkou 20 m, 30 m, 50 m, pričom 50 m je maximálna dĺžka, v akej sú predlžovacie káble dostupné. Predlžovačky od dĺžky 20 m sú pre pohodlné používanie zvyčajne navinuté na bubne, čím sa zároveň znižuje riziko poškodenia pri častej manipulácii (netreba zvyšok kábla ťahať po teréne, z bubnu odviniete toľko metrov, koľko potrebujete).

Pamätajte však, že s rastúcou dĺžkou kábla rastie aj elektrický odpor a narastá tiež riziko prehrievania. Preto vyberajte kábel takej dĺžky, ako reálne využijete. Ak premýšľate o tom, že by ste pre lepší dosah reťazili viacero predlžovačiek za sebou, nemusíte byť s výsledkom spokojní. Odpor navyše spôsobí pokles napätia a zapojený prístroj alebo spotrebič nepodá očakávaný výkon.

Počet zásuviek

Koľko spotrebičov naraz potrebujete mať zapojených v predlžovačke? Jeden, dva alebo šesť? Aj keď sa v súvislosti s predlžovacími káblami hovorí ako o dočasnom riešení k chýbajúcim elektrickým rozvodom, realita býva taká, že v mnohých domácnostiach či kanceláriách majú svoje stabilné miesto a sú v prevádzke každodenne.

Zapája sa do nich najmä elektronika (televízor, počítače, herná konzola, reproduktory, nabíjačky pre osobnú elektroniku, …) a v niektorých prípadoch aj kuchynské spotrebiče. Treba však pamätať, že každý vodič dokáže preniesť iba určitý elektrický prúd a opakované preťaženie môže viesť k veľmi nebezpečným situáciám. S tým úzko súvisí ďalší parameter – prierez vodiča.

Prierez vodiča

Pod vonkajšou izoláciou sa ukrýva vodič s istým prierezom, ktorý býva vyjadrený v milimetroch štvorcových – ide o hodnoty 0,7 mm2, 1 mm2 a 1,5 mm2. Čím je prierez väčší, tým sú schopnosti vodiča lepšie a prenesie viac elektrického prúdu.

Netreba si však mýliť priemer vodiča s prierezom vodiča. Priemer je vyjadrený v milimetroch a dá sa odmerať, kým prierez (hoci úzko súvisí s priemerom) je plošnou jednotkou vyjadrenou v milimetroch štvorcových.

Prečo sa oplatí venovať pozornosť prierezu vodiča? Prierez vodiča predurčuje maximálny prúd a maximálny príkon naraz zapojených spotrebičov. Predlžovačka pre kosačku s výkonným 2000 W elektromotorom musí mať väčší prierez ako interiérová predlžovačka na zapojenie niekoľkých adaptérov na nabíjanie telefónov.

Dôležité hodnoty sumarizujeme v nasledovnom zozname:

 • vodič s prierezom 0,7 mm2 – je určený pre maximálny príkon v súčte cca 1380 W a prúd až 6 A
 • vodič s prierezom 1 mm2 – je určený pre maximálny príkon v súčte cca 2 300 W a prúd až 10 A
 • vodič s prierezom 1,5 mm2 – je určený pre maximálny príkon v súčte cca 3680 W a prúd až 16 A

Maximálne napätie

Predlžovacie káble s napätím 220 V (230 V) sú vhodné na bežné domáce použitie a menej náročné použitie v exteriéri. Káble s napätím 380 V (400 V) sú určené na exteriérové použitie (dielňa, záhrada, stavenisko) a spravidla sú aj robustnejšie, odolnejšie voči vlhkosti a ťahaniu.

Materiál izolácie

Kde budete predlžovací kábel používať? Vodič je izolovaný PVC alebo gumou. PVC sa ako izolant používa na domácich predlžovacích kábloch. Ide o materiál ľahký, no menej odolný, ktorý pri teplotách nižších ako 5 °C začína tvrdnúť a neskôr aj praskať. Výnimkou sú žlté predlžovacie káble, ktoré sú vyrobené z mrazuvzdorného PVC.

Predlžovacie káble určené na vonkajšie použitie disponujú gumovou izoláciou. Sú síce ťažšie, no zároveň odolnejšie pri ťahu, navíjaní, manipulácii v teréne a zvládajú výraznejšie výkyvy teplôt.

Mechanickú odolnosť kábla voči namáhaniu viete vyčítať aj z kódu, ktorý začína písmenom H (napríklad H03VV-F). Za ním nasleduje dvojica čísel – od 03 po 07. Najviac náchylné na poškodenie sú predlžovačky s 03 v kóde, najodolnejšie sú zase predlžovacie káble s 07.

Stupeň krytia IP

Krytie proti vode a prachu je vyjadrené vo formáte IP, za ktorým nasleduje dvojica číslic. Prvá číslica udáva stupeň ochrany pred vnikom pevných častíc, druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vnikom vody.

Predlžovacie káble na vnútorné použitie zvyčajne nemávajú žiadnu ochranu pred vniknutím vody, sú však navrhnuté tak, aby sa do nich nezmestil prst – IP20. Nanajvýš môžu byť chránené mechanickou záklopkou. Predlžovačky na vonkajšie použitie sú odolnejšie voči vode a voči pevným časticiam, a to až na úrovni IP44 – teda ochrana krytom pred ochrana pred vniknutím telies s priemerom nad 1 mm a pred striekajúcou vodou vo všetkých smeroch.

Ceny predlžovacích káblov

Koľko zaplatíte za kvalitný predlžovací kábel s prepäťovou ochranou? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Predlžovacie káble do 20 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete prevahu predlžovacích káblov s jedinou zásuvkou alebo s niekoľkými zásuvkami v lište. Určené sú najmä na interiérové použitie, niektoré sú však skonštruované tak, aby vám poslúžili aj pri menej náročnej práci v dielni, garáži či na záhrade.

Predlžovacie káble od 20 do 60 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie predlžovacie káble, ktoré oslovia parametrami. Ich výhodou môže byť nadštandardná dĺžka, širší prierez vodiča (teda aj možnosť napájať energeticky náročnejšie prístroje), odolnejší izolačný materiál alebo praktické vylepšenia v podobe vypínačov, prepäťovej ochrany alebo USB portov. Vo všeobecnosti ide o prevahu značkových predlžovačiek, kde možno očakávať spoľahlivosť a dobrý pomer cena/výkon.

Predlžovacie káble od 60 eur

Ak plánujete predlžovací kábel využívať v náročnejších podmienkach a požadujete od neho bezproblémovú prevádzku aj s výkonovo náročnými zariadeniami, potom sa vyberte medzi predlžovacie káble s cenou vyššou ako 60 eur. K ich prednostiam patrí tiež kvalitný izolačný materiál, ktorý odoláva ťahu, namáhaniu, vode aj mrazu. Stabilný bubon s rýchlym navíjaním a zásuvky s tepelnou poistkou sú ďalším lákadlom.

Najlepšie značky predlžovacích káblov

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené predlžovačky v rôznych parametroch.

 • Emos – Najširšia ponuka predlžovacích káblov na našom trhu. Viaceré modely sa radia medzi veľmi dobre predávané. Rozmanité prevedenia, rôzne dĺžky, určenie, počet zásuviek a spokojné recenzie.
 • Sencor – Ďalšia zaujímavá ponuka predlžovacích káblov pre exteriérové a interiérové použitie. Pozornosť lákajú najmä predlžovacie káble na bubne s dĺžkou 25 m a 50 m a priaznivou cenou.
 • Solight – Kvalitné káble, meraciu techniku, konektory a antény nájdete v širokom portfóliu značky Solight. Aj o predlžovacích kábloch tejto značky môžeme povedať, že kraľujú v rebríčkoch predajnosti – a to najmä žiarivo oranžové predlžovacie káble s jednou zásuvkou v dĺžke 20 m a 30 m.
 • Blow Xtreme – Cenovo dostupné predlžovačky pre domáce použitie a niekoľko dlhých exteriérových predlžovacích káblov s uzemnenou zásuvkou na bubne (aj bez) nájdete v ponuke značky Blow.
 • PremiumCord – Značka PremiumCord je zameraná na rôzne káblové periférie k elektronike. Zaujímavý je však aj výber klasických domácich a vonkajších predlžovacích káblov v rozmanitých parametroch.
 • Brennenstuhl – Popredná medzinárodná značka pre káblové bubny, zásuvkové lišty a predlžovacie káble osloví kvalitou spracovania aj náročných kupujúcich. V ponuke tiež káblové bubny, ktoré vyhovujú potrebám profesionálov a stavbárov.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Vonkajší predlžovací kábel na bubne Emos

Náš víťaz, najlepší predlžovací kábel
+ Kvalitný a vysoko odolný predlžovací kábel na navijacom bubne
+ Bezproblémová prevádzka aj s výkonnými zariadeniami
+ Bubon z odolného ABS plastu
+ Krytie IP44
+ Dĺžka 25 m
od 99 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2SENCOR SPC 53

+ Vybavený jednou zásuvkou - na záhradu, na chatu
+ Jednoduché a rýchle navíjanie
+ V tráve je žiarovo oranžovú veľmi dobre vidieť
+ Dĺžka 50 m
od 100 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Solight PS27

Najlepší klasický predlžovací kábel
+ Pomer cena/kvalita
+ Žiarivá, dobre viditeľná farba
+ Všestranné využitie
+ Dĺžka 20 m
od 27 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Emos P1313

Najlepší predlžovací kábel s vypínačom
+ Praktické prevedenie
+ S detskými clonkami
+ Max. záťaž v súčte 2300 W
+ Dĺžka 3 m
od 9 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Blow PR-160

+ Všestranné využitie
+ Priaznivá cena
+ Jedna zásuvka, žiarivo oranžový kábel
+ Dĺžka 30 m
od 14 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6PremiumCord predlžovací kabel 230V

+ Max. zaťaženie 16A/3000 W
+ 4 zásuvky s tepelnou poistkou
+ Jednoduchá manipulácia a skladnosť
+ Dĺžka 50 m
od 70 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
4.9/5 - (8 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin