Najlepšia pracovná obuv: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšia pracovná obuvV súvislosti s výkonom profesie sa nevyhnutne spája aj bezpečnosť – či už na pracovisku, alebo v teréne. Pre mnohých z nás je pracovná či bezpečnostná obuv nevyhnutnou súčasťou pracovného dňa. Keďže bez ochrany nôh, resp. chodidiel sa nedá zaobísť, prinášame vám tipy na najlepšiu pracovnú obuv, ktorú sprevádzajú pozitívne recenzie a pomer cena / kvalita hovorí jednoznačne v ich prospech.

Koľko času ste naposledy strávili výberom tenisiek na fitness alebo bežeckých topánok? Hoci v tomto druhu obuvi strávite sotva pár hodín týždenne, na jej prevedenie sa však kladú vysoké očakávania. Rovnako také, ak nie aj vyššie nároky, by ste mali mať aj pri výbere pracovných topánok, v ktorých trávite prevažnú časť dňa – niekedy aj viac ako 8 hodín. Nevyhnutne by mali spĺňať požiadavky na pohodlie, ochranu a dostatočnú bezpečnosť, aby ste sa v čo najvyššej miere vyhli riziku úrazu na pracovisku. Prečítajte si tiež tipy, ako zabrániť zápachu a poteniu nôh v pracovnej obuvi.

Ako si vybrať kvalitnú pracovnú obuv vzhľadom k charakteru povolania a jeho náročnosti? Aký je rozdiel medzi pracovnou a bezpečnostnou obuvou? Všetky dôležité informácie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Ak vás ponuka pracovných topánok prekvapí svojou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie pracovnej obuvi, kde nájdete informácie z prvej ruky. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Červa, CXS, Bennon, Canis, Adamant.

Najlepšie pracovné topánky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1 BENNON FILIPO O2 High

Najlepšia obuv pre ochranu členkov
✔️ K celoročnému využitiu ako v teréne, tak pre bežné nosenie
✔️ Vybavená vodeodolnou membránou Regi-Tex
✔️ Materiál - Nubuck hovädzinová useň hydrofóbna
✔️ Pracovná obuv podľa normy EN ISO 20347, stupeň ochrany O2
📌 od 80 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2CXS STONE MARBLE S3

Celokožená s oceľovou špicou a planžetou
✔️ Pomer cena / prevedenie
✔️ Olejuvzdorná antistatická podošva
✔️ Veľkosti 35 - 50
✔️ Obuv podľa normy EN ISO 20345, stupeň ochrany S3 SRC
📌 od 15 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Grinder S3

Celokožený zvršok z nubuku
✔️ Ultraľahká kompozitová (nekovová) špica - nižšia hmotnosť
✔️ Ochrana proti okopaniu v špici
✔️ Veľkosti 36 - 48
✔️ Obuv podľa normy EN ISO 20345, stupeň ochrany S3
📌 od 52 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4CXS ROAD AVERS

Celokožená obuv bez oceľového špicu
✔️ Dôraz na protišmykovosť
✔️ Olejuvzdorná antistatická podrážka
✔️ Veľkosti 38 - 48
✔️ Obuv podľa normy EN ISO 20345, E FO SRB
📌 od 34 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Firsty O1

Ďalšia obuv na zváženie
✔️ Podošva odolná voči olejom, pohonným hmotám a kontaktnému teplu do 110°C, antistatická
✔️ Absorpcia energie v oblasti päty
✔️ Veľkosti 35 - 50
✔️ Pracovná obuv podľa normy EN ISO 20347, stupeň ochrany O1
📌 od 17 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Členková pracovná obuv Fore S1P

Obľúbený model
✔️ S kevlarovou výstuhou a kompozitnou špičkou, ktorá je ľahšia a bezpečnejšia
✔️ Veľkosti 36 - 48
✔️ Obuv podľa normy EN ISO 20345, stupeň ochrany S1, S1P
📌 od 52 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať pracovnú obuv

Pracovná obuv nie je žiadny výmysel zákonodarcov. Je nevyhnutnou pomôckou pre ochranu zdravia a života pri práci. Pribúdajúce úrazy, častokrát končiace dlhodobými následkami, stáli za vznikom špecifickej a vysoko funkčnej obuvi, ktorá má chrániť chodidlo pred mechanickým, tepelným aj chemickým pôsobením, v závislosti od prevedenia. Utkvela vám v hlave predstava, že pracovné topánky vyzerajú ako robustné “bagandže” bez štipky módneho citu? Netreba mať predsudky! Moderná pracovná obuv, okrem dôrazu na zvýšenú ochranu nohy, už veľmi dobre zvláda aj estetické spracovanie. Práve preto si pracovné topánky od renomovaných značiek získali dobré meno aj pri trávení voľnočasových aktivít – pochôdzkach lesom, rybárčení, zdolávaní ťažšieho terénu a výstupov.

Aký je význam pracovnej obuvi?

 • V prvom rade – pracovná obuv slúži svojmu účelu. Poskytuje ochranu, stabilitu a dostatočnú podporu v spojení s primeraným pohodlím.
 • Chráni pred rizikom úrazu. Medzi najčastejšie hlásené úrazy v súvislosti s nevhodnou pracovnou obuvou patria pošmyknutia, pády, výrony, vpichy ostrých predmetov.
 • Pri správnom výbere typu aj veľkosti funguje ako prevencia pred predčasnou únavou nôh, pľuzgiermi a otlakmi. Udržuje nohy v teple a suchu. V spojení s dostatočným odpružením a podporou klenby chráni pred neskoršími ortopedickými problémami s pätou, oblúkom či prstami.

ako vybrať pracovnú obuv

Ako správne zvoliť typ pracovnej obuvi?

Medzi najdôležitejšie faktory patrí pracovné prostredie, v ktorom trávite prevažnú časť dňa a tiež prirodzene aj to, čo v práci robíte. V závislosti od toho sa menia nároky na prevedenie pracovnej obuvi a jej vlastnosti. Pracovné topánky majú rozmanitú podobu, no jedno majú spoločné – ich nosením predchádzate zraneniam a počas dňa sa cítite bezpečne a pohodlne.

V súvislosti s pracovnou obuvou sa uvádza viacero požiadaviek – vodeodolnosť, protišmykovosť, antistatické vlastnosti, reflexné prvky, zateplenie, ale aj priedušnosť. Je zrejmé, že pre prácu v obchode je potrebná typovo iná pracovná obuv ako pri práci v lese, na farme, či pri vyššom riziku nespevneného povrchu. Nasledujúce informácie vám pomôžu rýchlo si spomedzi množstva kategórií vyfiltrovať správne prevedenie.

Pracovné papuče / prezúvky

Sú pomerne obľúbené, no vzhľadom na svoje prevedenie, využiteľné iba v zamestnaniach, kde sa pohybujete v interiéri, po bezpečných plochách, bez rizika pádu ťažkého predmetu na nohu. K prednostiam patrí perfektná priedušnosť a jednoduché obúvanie. Dbajte na protišmykové prevedenie podrážky a anatomicky tvarovanú stielku.

Osvedčia sa pri práci v kancelárii, školstve, zdravotníctve, v obchode (ak nepracujete s ťažkými bremenami pri vykladaní tovaru). Zaujímavým riešením sú pracovné prezúvky s plnou prstovou časťou a tužinkou v špičke.

Pracovné sandále

Nepredstavujte si klasické letné sandále s otvorenou prstovou časťou a niekoľkými prackami na suchý zips. Pracovné sandále pôsobia o čosi solídnejšie. Typickým znakom je uzavretie v oblasti prstov aj päty a zaťahovanie cez pracky na suchý zips ponad voľný priehlavok. Opäť sú skôr vhodné do interiéru a dobrých podmienok, avšak nositeľovi už umožňujú rýchlejší pohyb z miesta na miesto.

Disponujú vzdušnosťou, ľahkosťou, sú dostatočne protišmykové. Hodia sa pre profesie v zdravotníctve, gastronómii, ale aj do skladu za podmienky, že pracujete iba s ľahkými predmetmi.pracovné topánky

Pracovné poltopánky

Na prvý pohľad evokujú pocit spoľahlivosti, rýchlosti a zdá sa, že sa príliš nelíšia od športových topánok. Pracovné poltopánky patria medzi vôbec najpredávanejšie, vzhľadom na ich univerzálnosť. Typickým znakom je výraznejšia protišmyková podrážka, lepším modelom nechýba ani výstuž v prstovej časti pre ochranu pred nárazom. Po celom obvode sú uzavreté, preto je ich miera priedušnosti o čosi nižšia.

Oceníte ich pri profesiách, kde musíte za deň nachodiť niekoľko kilometrov, či už pri práci v sklade, dielni, v hale, častých presunoch (napr. kuriér). Pri výbere pracovných poltopánok, ktoré plánujete používať v exteriéri, zvážte prítomnosť reflexných prvkov a nepremokavú povrchovú úpravu.

Pracovná členková obuv

Vyššiu mieru ochrany poskytuje obuv, ktorá čiastočne presahuje členok. Pracovná členková obuv obstojí aj v náročnejších podmienkach a dodáva chôdzi náležitú stabilitu. Eliminuje riziko podvrtnutia členka. Z hľadiska vylepšení môže dostať plnú výbavu. Nielen protišmykovú tvarovanú podrážku so zvýšenou odolnosťou voči prerazeniu, ale aj nepremokavosť, vystuženú oceľovú špičku, odolnosť voči prieniku vody (aj chemikálií), reflexné prvky či zateplenie.

Takto vybavené topánky vynikajúco poslúžia tiež aj v podmienkach, kde je vyššie riziko pádu ťažkého predmetu na nohu. Vhodné pre povolania v priemysle, poľnohospodárstve, stavebníctve aj remeselníctve.

Vyššia pracovná obuv (čižmy / gumáky)

Ak pri práci potrebujete ochranu holenných kostí, vyberte sa do ponuky vysokej pracovnej obuvi. Prevedenie týchto topánok siaha minimálne ďalších 10 cm nad úroveň členku. Ponášajú sa na turistickú zimnú obuv, nechýba im však spracovanie so zreteľom na vyššiu ochranu – teda vystužená špička, odolnosť voči prerazeniu, zatečeniu, nárazom, pohonným látkam, ochrana pred mrazom, vyššia miera absorpcie energie.

V akých zamestnaniach oceníte ich robustnosť? V hojnej miere ich využívajú stavbári, poľnohospodári, vodohospodári, lesníci či pracovníci pri obsluhe ťažkých strojov. Vysoká pracovná obuv je veľmi obľúbená aj u zásahových jednotiek (hasiči, policajti) a u členov záchranárskych tímov.

bezpečnosť na pracovisku obuv

 

Pracovná vs. bezpečnostná obuv

Denne hrozia tisícom pracovníkov na Slovensku bolestivé zranenia nôh. Murárovi spadne tehla na nohu, skladníkovi prejde cez nohu vysokozdvižný vozík, automechanik sa pošmykne na rozliatom oleji. Pracovná obuv musí zvládať vyššiu záťaž a o tom, či nejde len o “papierovú” vlastnosť, vypovedajú certifikačné testy, alebo inak známe aj ako normy. Hoci sme doteraz hovorili o pracovnej obuvi vo všeobecnosti, je tu ešte aj pojem bezpečnostná obuv. V čom je zásadný rozdiel?

Pracovná obuv

 • Spĺňa požiadavky normy EN ISO 20347
 • Obuv nemá (nemusí mať) ochrannú špicu – tužinku. Nechráni pred nárazom a stlačením.
 • Označovaná písmenom O (kategórie OB, O1, O2, O3, O4, O5)

Bezpečnostná obuv

 • Spĺňa požiadavky normy EN ISO 20345
 • Obuv bezpečnostnú ochrannú špicu – tužinku. Chráni pred nárazom (energia do 200 J) a stlačením (sila do 15 KN).
 • Označovaná písmenom S (kategórie SB, S1, S2, S3, S4, S5)

Špecifické vlastnosti pracovného prostredia

Okrem vyššie spomínaného zaradenia môžete v popise pracovnej obuvi nájsť množstvo doplnkových označení (v podobe kombinácie písmen). Hovoria o tom, aké sú špecifické vlastnosti a určenie daného modelu pracovných topánok.

Pozn. Značenie dodatočných požiadaviek je uvedené v zátvorkách. Jeden pár pracovnej / bezpečnostnej obuvi zvyčajne spĺňa viacero z týchto požiadaviek naraz.

 • Prenášanie ťažkých predmetov – Vyberajte z ponuky bezpečnostnej obuvi (S) s vystuženou oceľovou alebo kompozitovou špicou, aby ste mali obuvou postarané o dostatočnú ochranu pri náraze.
 • Prostredie s rizikom pošmyknutia – Ak sa chcete vyhnúť pádu, vyžadujte zvýšenú ochranu proti pošmyknutiu na keramickej podlahe (SRA), oceľovej podlahe (SRB), resp. oceľových aj keramických podlahách súčasne (SRC = SRA + SRB).
 • Pohyb v prostredí s ostrými predmetmi – Práce na stavbe sa spájajú s rizikom prepichnutia podrážky ostrými klincami, či podvrtnutím členka na nerovnej podlahe. Budete potrebovať podošvu odolnú proti prepichnutiu (P), posilnenú ochranu priehlavku (M) a posilnenú ochranu členku (AN).
 • Manipulácia s náradím – Pri práci s motorizovanými nástrojmi (na stavbe, v dielni, pri pílení v lese) a ostrými pracovnými pomôckami je úraz nohy častokrát katastrofický! Dbajte preto na zvýšenú ochranu proti prerezaniu zvršku (CR).
 • Práca s elektrinou – Ak chcete predísť elektrickým šokom, iskrám a úrazom pri zásahu elektrickým prúdom, potrebujete elektricky izolovanú obuv (I), antistatickú pracovnú obuv (A).
 • Vysoké teploty a chemikálie – Práca, pri ktorej prichádzate do kontaktu s chemikáliami, horľavinami, roztaveným kovom, otvoreným ohňom či tam, kde je zvýšené riziko požiaru, vyžaduje pracovnú obuv s izoláciou podošvy voči teplu (HI), či s odolnosťou voči kontaktnému teplu (HRW).
 • Chladné prostredie– Ako existuje požiadavka na ochranu voči teplu, tak môžete nájsť aj pracovnú obuv s izoláciou podošvy voči chladu (CI). Ide o prevenciu voči vzniku omrzlín, opuchov a rozvoja Raynaudovho syndrómu.
 • Vysoká vlhkosť, kontakt s vodou – Pokiaľ vaše zamestnanie vyžaduje aktivity vo vlhkom a mokrom prostredí, bez nepremokavých topánok dlho nevydržíte. Vyberajte topánky so zvrškom odolným proti prieniku a absorpcii vody (WRU), resp. s celkovou odolnosťou voči vode (WR).
 • Nerovný, nespevnený terén – Lesný a horský terén je častokrát nepredvídateľný. Ak sa pri výkone svojej profesie pochybuje v neistom, menej stabilnom teréne, budete potrebovať kvalitnú pracovnú obuv s ochranou členku (AN), priehlavku (M) a absorpciou energie v pätovej časti (E).

Ceny pracovnej obuvi

Na pracovnej obuvi sa neoplatí šetriť. Či si už hľadáte obuv na výkon profesie, alebo sa pohybujete v teréne, kde je vyššie riziko úrazu a pošmyknutia, vyberajte s prehľadom.

✅ Pracovné topánky do 20 eur

V základnej cenovej kategórii dominujú pracovné papuče, sandále a poltopánky. Dôraz sa kladie na protišmykovú podrážku, vyššiu kvalitu lepenia, odolnosť voči okopnutiu. Dobrou voľbou je obuv značiek Červa, CXS, Ardon.

✅ Pracovné topánky do 40 eur

V cene do 40 eur nájdete aktuálne najpredávanejšie pracovné topánky, ktoré ponúkajú dostatočnú ochranu chodidiel v rôznych podmienkach. Okrem zvýšenej úrovne bezpečnosti zaujme aj moderný dizajn. Vhodné aj na voľnočasové aktivity. Obľúbené značky – Červa, Bennon, CXS, Adamant.

✅ Pracovné topánky od 40 eur

Všade tam, kde potrebujete spoľahlivú obuv, ktorá nesklame ani v extrémnych podmienkach, siahnite po kvalitnej pracovnej obuvi, ktoré je navrhnutá s ohľadom presne pre dané podmienky. Vyššia ochrana pred prerazením, absorpcia nárazov, odolnosť v spojení s ľahkosťou a dizajnom, ktorý poteší aj náročných. Do pozornosti dávame výrobcov Ardon, Bennon, Uvex, Prestige.

Najlepšie značky pracovnej obuvi

Ktorí výrobcovia patria v segmente pracovnej obuvi medzi najvyhľadávanejších?

 • Canis – Jeden z popredných českých dovozcov a výrobcov ochranných pracovných pomôcok má vo svojej ponuke kvalitnú pracovnú obuv – čižmy, členkovú obuv, poltopánky aj sandále. Moderné prevedenie, výborný pomer cena / kvalita, modely vystužené oceľovou špičkou. Záštita pre obľúbenú značku obuvi CXS.
 • Bennon – Značka, ktorej produkty patria medzi veľmi dobre predávané. Špičková česká kvalita, vysoká úroveň bezpečnosti v spojení s perfektným dizajnom. Obuv vhodná pre náročné podmienky, avšak počítajte aj s vyššou cenou.
 • Prestige – Vysoké kvalitatívne vlastnosti v nadčasovom prevedení. Vhodné do práce, na rekreačné športovanie aj voľnočasové aktivity.
 • Červa – Široké portfólium produktov z oblasti obuvi, pracovných odevov a ochranných pomôcok. Výborné recenzie, cenovo dostupné, ale aj prémiovo spracované modely pracovnej obuvi.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1 BENNON FILIPO O2 High

Najlepšia obuv pre ochranu členkov
✔️ K celoročnému využitiu ako v teréne, tak pre bežné nosenie
✔️ Vybavená vodeodolnou membránou Regi-Tex
✔️ Materiál - Nubuck hovädzinová useň hydrofóbna
✔️ Pracovná obuv podľa normy EN ISO 20347, stupeň ochrany O2
📌 od 80 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2CXS STONE MARBLE S3

Celokožená s oceľovou špicou a planžetou
✔️ Pomer cena / prevedenie
✔️ Olejuvzdorná antistatická podošva
✔️ Veľkosti 35 - 50
✔️ Obuv podľa normy EN ISO 20345, stupeň ochrany S3 SRC
📌 od 15 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Grinder S3

Celokožený zvršok z nubuku
✔️ Ultraľahká kompozitová (nekovová) špica - nižšia hmotnosť
✔️ Ochrana proti okopaniu v špici
✔️ Veľkosti 36 - 48
✔️ Obuv podľa normy EN ISO 20345, stupeň ochrany S3
📌 od 52 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4CXS ROAD AVERS

Celokožená obuv bez oceľového špicu
✔️ Dôraz na protišmykovosť
✔️ Olejuvzdorná antistatická podrážka
✔️ Veľkosti 38 - 48
✔️ Obuv podľa normy EN ISO 20345, E FO SRB
📌 od 34 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Firsty O1

Ďalšia obuv na zváženie
✔️ Podošva odolná voči olejom, pohonným hmotám a kontaktnému teplu do 110°C, antistatická
✔️ Absorpcia energie v oblasti päty
✔️ Veľkosti 35 - 50
✔️ Pracovná obuv podľa normy EN ISO 20347, stupeň ochrany O1
📌 od 17 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Členková pracovná obuv Fore S1P

Obľúbený model
✔️ S kevlarovou výstuhou a kompozitnou špičkou, ktorá je ľahšia a bezpečnejšia
✔️ Veľkosti 36 - 48
✔️ Obuv podľa normy EN ISO 20345, stupeň ochrany S1, S1P
📌 od 52 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
1/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin