Najlepšie záhradné nožnice: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie záhradné nožnice

Najlepšie záhradné nožnice ponúkajú presný a čistý strih, presvedčia ostrosťou, odolnosťou a ergonómiou, ktorá nespôsobuje namáhanie ruky ani po niekoľkých desiatkach prestrihov. Kde také hľadať? Napríklad aj v nasledujúcom rebríčku, do ktorého sme starostlivo vybrali niekoľko veľmi dobre hodnotených záhradných nožníc od známych výrobcov.

Našu pozornosť sme zamerali na záhradné nožnice, ktorých pomer cena/výkon je z hľadiska využitia pri konkrétnej činnosti v záhrade viac ako ideálny. Pripravili sme sprievodcu výberom, v ktorom sa dozviete, ako vybrať záhradné nožnice presne podľa svojich potrieb a na ktoré parametre najviac prihliadať. Ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc aj testy a recenzie záhradných nožníc, kde nájdete favoritov od značiek Fiskars, Felco, Bosch, Gardena či Extol.

Najlepšie záhradné nožnice podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Nožnice záhradnícke FELCO 2

Najlepšie záhradné nožnice na trhu
+ Model vhodný pre veľkú ruku
+ Pre použitie vo vinohradoch, sadoch a záhradníctvach
+ Komfortná a robustná rukoväť
+ Strih do priemeru 25 mm
+ Kvalitné ostrie a protiostrie
od 64 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2P90 FISKARS 111960

Vysoká kvalita spracovania
+ Profesionálne dvojsečné nožnice
+ Prevedenie rukovätí tlmí nárazy a znižuje únavu svalov
+ Špeciálne zakalená horná čepeľ
+ Priemer do strihu 26 mm
+ Obľúbená značka
od 25 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Fiskars UPX82

Kvalitné nožnice na konáre
+ Násada so strihacou hlavou
+ Vynikajúci dosah do stromov a hustých kríkov - max. dosah 350 cm
+ Mechanizmus výrazne znižujúci vynaloženú námahu
+ Strihať možno dvoma spôsobmi
od 76 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Bosch Pro Pruner Professional

Najlepšie záhradné AKU nožnice
+ Pre rýchle a efektívne strihanie bez námahy
+ Na jedno nabitie až 4500 prestrihov
+ Čepeľ s výbornou geometriou
+ Optimálna hmotnosť
od 130 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Gardena B/M 8904

Skvelý pomer cena/výkon
+ Ergonomické rukoväte
+ Možnosť prispôsobenia rozovretia rukoväte
+ Vyrobené v Nemecku
+ Presný a čistý strih
+ Integrovaná, nestratiteľná pružina
od 20 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Extol Premium 8872108

Lacné záhradné nožnice - cenový tip
+ Ostrie z kvalitnej japonskej ocele
+ Antikorózna úprava
+ Protišmyková rukoväť z pevného, no ľahkého hliníka
+ Na strih do priemeru 20 mm
od 13 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať záhradné nožnice

Mať v ruke kvalitné záhradné nožnice znamená veľkú šancu pokoriť náročné výzvy a dosiahnuť starostlivosť o rastliny s mimoriadne presným strihom. Ponuka tohto základného záhradkárskeho vybavenia je prekvapivo široká, a preto je dobré venovať pozornosť výberu správneho prevedenia. Ako vybrať záhradné nožnice na prestrihávanie okrasných kríkov? Akými prednosťami by mali disponovať záhradné nožnice na konáre? Poďme si povedať viac o základných typoch nožníc na záhradné práce, ich prevedení a výbave.

záhradné nožnice

Výber záhradných nožníc podľa využitia/účelu

Skôr, ako sa pustíte do výberu, zvážte účel používania záhradných nožníc. Kým niektoré záhradné nožnice sú vhodné na strihanie byliniek a okrasných kríkov, ďalšie si poradia so živým plotom, viničom, prestrihom koruny ovocných stromov alebo s nimi poľahky upravíte anglický trávnik k dokonalosti. Od ich účelu sa odvíja samotné prevedenie – záhradné nožnice sa líšia predovšetkým veľkosťou, silou, priemerom strihu, no aj počtom čepelí.

Záhradné nožnice na trávu

Nožnice na trávu majú samostatnú kategóriu. Nie je náročné ostrihať trávové steblá, no keďže je ich pri obrubníkoch veľa, chceme, aby strihanie prebiehalo rýchlejšie. V tejto kategórii preto nájdete nielen úzke ručné nožnice s dlhou čepeľou, ale aj viacero obľúbených akumulátorových modelov, ktorých strihací nástroj pripomína hrebeň (lištu) a jeho záber je tak podstatne širší.

Záhradné nožnice na bylinky a menšie kríky

Zvyčajne ide o jednoručné záhradné nožnice s kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou, s ktorými sa veľmi dobre manipuluje. Vzhľadom na menšie parametre nespôsobujú únavu rúk. Pri strihaní s nimi môžete dosiahnuť želanú presnosť a šetrnosť k háklivejším rastlinám.

Záhradné nožnice na živý plot

Záhradné nožnice na živý plot predstavujú jeden z najvyhľadávanejších typov. Sú určené na zrezávanie a tvarovanie okrasných drevín, čomu zodpovedá sila čepelí a priemer strihu. Okrem jednoručných a obojručných záhradných nožníc s dlhými štíhlymi čepeľami, sa o pozornosť hlásia aj akumulátorové, elektrické a benzínové záhradné nožnice s dlhou lištou (až do 65 cm), ktorá je osadená sústavou rezných nožov. Práca s nimi ide rýchlo a presne.

Záhradné nožnice na konáre

Záhradné nožnice na udržovanie korún stromov a prestrihovanie konárov majú v slovenských záhradách neohrozenú pozíciu. Ovocinári ich používajú na rôzne druhy rezov počas roka. Je dôležité vybrať záhradné nožnice, ktoré zvládnu pokoriť aj väčšiu výzvu. Priemer strihu, odolnosť čepelí, prevedenie rukovätí a dosah sú v tejto podkategórii najčastejšie vyhodnocované kritériá. Okrem ručných záhradných nožníc sú obľúbenou voľbou aj teleskopické záhradné nožnice na konáre.

Vrúbľovacie záhradné nožnice

Vrúbľovacie štepárske nožnice poznajú predovšetkým majitelia ovocných sadov a viničov. V balení môžu obsahovať niekoľko matíc /typov nožov na vrúbľovanie – omega, V, anglický alebo bočný. Neprehliadnite maximálny priemer strihu. V recenziách záhradných nožníc hľadajte informáciu o tom, či vyhliadnutý model ponúka presný a čistý strih tak, ako sľuboval.

Multifunkčné záhradné nožnice

Ako už napovedá samotný názov, tento typ záhradných nožníc chce presvedčiť zvládnutím viacerých funkcií. Netreba však od nich očakávať neohrozenú univerzálnosť. Vo všeobecnosti ide o kvalitné, robustnejšie jednoručné záhradné nožnice (vhodné na strihanie okrasných drevín a konárov), ktoré majú v rukovätiach integrované ďalšie praktické náradia (podobne ako vreckový nožík). Ich súčasťou tak môžu byť napríklad kliešte na káble a olamovací nožík.

strihanie v záhrade

Záhradné nožnice podľa pohonu

Obrovská časť ponuky záhradných nožníc je ovládaná manuálne. Ručné záhradné nožnice sú kedykoľvek pripravené na použitie a môžete si ich so sebou zobrať do záhrady, sadu, vinice či na chatu. O tom, ako únavná bude po niekoľkých prestrihoch práca s nimi, rozhoduje kvalita spracovania. Značkové záhradné nožnice sú skonštruované tak, aby ste nemuseli vynakladať veľkú námahu. Avšak, čím sú ťažšie (a väčšie), tým skôr očakávajte únavu rúk.

Akumulátorové záhradné nožnice sú prispôsobené najmä na strihanie trávy (s vidlicou) alebo strihanie živých plotov (s lištou). Ich prevedenie a tvar sa od základnej predstavy o nožniciach líšia. V ponuke však nájdete aj niekoľko šikovných akumulátorových nožníc na konáre s jednoručným ovládaním, ktoré na jedno nabitie vykonajú až tisíce prestrihov. Počítajte s vyššou hmotnosťou. Čas používania je obmedzený na výdrž akumulátora.

Jednočepeľové alebo dvojčepeľové záhradné nožnice?

Jednočepeľové záhradné nožnice sú menej náchylné na poškodenie a jednoduchšie na údržbu.  Majú iba jednu ostrú čepeľ. Strihať s nimi môžete aj staršie a suché konáre. Keďže lepšie odolávajú opotrebovaniu, zvládnu kontakt s pieskom či drobným štrkom, a tak dobre poslúžia aj pri zostrihávaní koreňov. Dvojčepeľové záhradné nožnice sú síce náročnejšie na údržbu, sú však veľmi ostré a umožňujú vykonať veľmi presný rez čerstvých konárov.

Jednoručné alebo dvojručné záhradné nožnice?

Najčastejšie sa používajú jednoručné záhradné nožnice. Sú ľahšie, obratné, pohodlné na používanie a pri práci s nimi budete mať jednu ruku voľnú. Dôležité je však zvážiť ich účel. Tie najlepšie z nich zvládajú strih konárov s priemerom max. do 20 – 25 mm. Masívnosť pružiny či kvalita prevodu určujú, ako jednoduché, resp. namáhavé bude používanie jednou rukou.

Dvojručné záhradné nožnice sa ovládajú oboma rukami a potešia nejedného ovocinára. Okrem dĺžky čepelí sa zamerajte na ergonómiu rukovätí a celkový dosah (k dispozícii tiež nožnice s teleskopickými rukoväťami). Dokážu vyvinúť veľkú silu, vďaka čomu s nimi pokoríte aj konáre s priemerom 45 – 50 mm.

Anvil alebo Bypass nožnice?

Bypass nožnice majú dvojicu zakrivených čepelí, tvoria väčšinu sortimentu a možno ich považovať za obľúbenejšie. Spôsob, akým strihajú, ich predurčuje na všestranné použitie. Robia pekný čistý rez, bez nadmerného poškodenia živého tkaniva stoniek.

Anvil nožnice majú rovnú ostrú hran u a spôsob strihania sa dá prirovnať sekaniu nožom po doske na krájanie. Výhodou je nepochybne sila, akú dokážu Anvil nožnice vyvinúť, avšak k miestu, kde strihajú nie sú najšetrnejšie (tkanivo v reze sa dlhšie hojí). Preto sa používajú skôr na suché a mŕtve drevo.

Hmotnosť a veľkosť záhradných nožníc

Tieto parametre úzko súvisia s určením nožníc. Majte jasno v tom, na čo budete záhradné nožnice používať, aký výkon od nich očakávate a kam s nimi chcete dosiahnuť. Menšie a ľahké nožnice sú obratnejšie a vhodné na dlhšie trvajúcu údržbu záhrady, kým po veľkých obojručných nožniciach siahnete pár krát za rok – napríklad pri strihaní stromov. V popise niektorých nožníc nájdete napríklad informáciu o tom, že sú určené pre veľké ruky.

Priemer strihu

Priemer strihu záhradných nožníc sa udáva v milimetroch a ide o maximálnu vzdialenosť rozídených čepelí. Čím je priemer strihu väčší, tým hrubšie konáre dokážu nožnice pokoriť. Záleží však aj od toho, kto ich používa. Ide síce o dôležitý údaj, no pri používaní v praxi nemusia nožnice zvládnuť maximum, ak nemáte dostatok sily v ruke, a to môže viesť k poškodeniu čerstvého dreva.

Ak máte záujem strihať napríklad konáre s priemerom do 20 mm, voľte nožnice s priemerom strihu min. 25 mm a ideálne s prevodovým mechanizmom, vďaka ktorému zvládnete náročné strihanie s veľkou presnosťou a bez vyvinutia veľkého úsilia.

Rukoväte záhradných nožníc

Ostré a nehrdzavejúce čepele doplnené o pohodlné a odolné rukoväte – to chceme od spoľahlivých záhradných nožníc. Rukoväte nožníc by mali ponúkať silu, optimálne tvarovanie a sklon, pohodlie a protišmykovú úpravu. V niektorých prípadoch sú dokonca mäkčené a vykazujú odolnosť voči teplotným výkyvom a vlhkosti. Vyhnite sa kúpe lacných záhradných nožníc, ktorých rukoväte sú iba potiahnuté tenkým tvrdým plastom. Spôsobujú mozole a plast na kovovom základe dlho nevydrží.

nožnice na konáre

Praktické vylepšenia záhradných nožníc

 • Zámok nožníc – Užitočný bezpečnostný prvok, ktorý zamedzuje rozchodu čepelí pri nepoužívaní nožníc. Zámok je umiestnený na rukoväti, dostupný už priamo pri držaní nožníc v jednej ruke. Ide o prevenciu pred zranením.
 • Zárez na strihanie drôtu – Podobne ako na kombinovaných kliešťoch, aj na záhradných nožniciach býva prítomný zárez na strihanie drôtu. Oceníte ho najmä vtedy, ak sa staráte o rastliny fixované drôtom.
 • Teleskopická násada – Výbava nožníc určených na strihanie konárov. Môže byť súčasťou balenia, alebo sa kompatibilná násada dokupuje zvlášť. Dosah nožníc sa s násadou dokáže navýšiť až o 4 metre.
 • Natáčanie strihacej hlavy – Umožňuje presnejší strih aj pri ťažkej dostupnosti na niektoré miesta.
 • Prispôsobenie rozovretia rukoväte – Niektoré nožnice disponujú plynulým roztvorením podľa veľkosti ruky pri uchovaní ideálneho prenosu sily pri strihu.

Starostlivosť o záhradné nožnice

Hovorí sa, že tie najlepšie záhradné nožnice vydržali slúžiť niekoľkým majiteľom. Záleží však od toho, ako sa o ne ich majitelia starali. Záhradné nožnice sú stavané na presnosť a čistý strih, preto si pravidelnú starostlivosť zaslúžia najmä čepele. Udržujte ich suché, bez zvyškov rastlín, miazgy a vlhkosti. Pravidelne ich brúste – či už doma alebo využitím profesionálnych služieb. Niektoré konštrukcie si vyžadujú olejovanie. Pri strihaní chorých častí nezabúdajte na dezinfikovanie nožníc, aby ste chorobu nerozšírili aj na zdravé rastliny.

Ceny záhradných nožníc

Koľko zaplatíte za kvalitné a profesionálne záhradné nožnice? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Záhradné nožnice do 20 eur

Ide o široký výber ručných záhradných nožníc rôzneho typu, ktoré sú určené na základnú starostlivosť o záhradu. Niektoré zvládnu nenáročné používanie, iné prekvapia výkonom a kvalitným spracovaním. Zamerajte sa na značkové produkty so spokojnými recenziami. Všímajte si hodnotenie kvality čepelí, prevedenie rukovätí, hmotnosť nožníc a priemer strihu.

Záhradné nožnice od 20 do 60 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie záhradné nožnice v rôznych konštrukciách a vybavenosti. Môžete od nich očakávať spoľahlivosť, nižšiu mieru únavy ruky, aj použitie odolnejších materiálov. K ručným modelom sa pridávajú aj základné akumulátorové záhradné nožnice – napríklad na trávu alebo na prestrihovanie konárov.

Záhradné nožnice od 60 eur

Najlepšie materiály s vysokou odolnosťou, nadpriemerná šírka strihu, silné, no pritom pohodlné rukoväte – ručné záhradné nožnice s touto cenou uspokoja aj profesionálnych ovocinárov a majiteľov viníc. O pozornosť sa hlásia aj obojručné nožnice a modely s teleskopickou násadou alebo teleskopickými rukoväťami. Výber akumulátorových nožníc je tiež široký a ich rezný výkon rastie úmerne s cenou. Zaujímajte sa o výdrž/počet prestrihov na jedno nabitie a celkovú hmotnosť nožníc s akumulátorom.

Najlepšie značky záhradných nožníc

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené a prakticky skonštruované záhradné nožnice.

 • Fiskars – Fínska spoločnosť je najznámejšia výrobou nožníc, sekier a veľmi kvalitných nožov. Ponuka osloví aj náročných záujemcov. Špičkové záhradné nožnice vytvorené na zvládanie maximálnej záťaže, použitie profesionálnej ocele.
 • Felco – Výber spoľahlivých a kvalitných pomôcok do záhrady od švajčiarskej značky Felco presvedčí pomerom cena/výkon. Záhradné nožnice v profesionálnej kvalite, modely vytvorené aj pre veľké ruky.
 • Bosch – Ak máte záujem o akumulátorové záhradné nožnice na strihanie konárov, neprehliadnite ponuku nemeckej značky Bosch. Spokojné recenzie, veľmi dobrá predajnosť.
 • Gardena – Mimoriadne kvalitné záhradné náradie nájdete v portfóliu nemeckej značky Gardena. Obľúbenými sa stali teleskopické strihacie kopije pre špeciálnu starostlivosť o stromy aj šikovné a pohodlné ručné záhradné nožnice.
 • Extol – Česká značka elektrického, pneumatického a ručného náradia zaujme cenovo dostupnými záhradnými nožnicami. Obľúbené sú krokovacie (prevodové) aj vrúbľovacie záhradnícke nožnice.
 • StrendPro – Ponuka záhradných nožníc StrendPro zaujme cenovou nenáročnosťou. Desiatky modelov nájdete v cene od 2 do 15 eur.
 • Proteco – Pri starostlivosti o rastliny v záhrade dobre poslúžia aj cenovo dostupné záhradné nožnice Proteco. Odľahčená konštrukcia, kompaktné rozmery, jednoduché používanie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Nožnice záhradnícke FELCO 2

Najlepšie záhradné nožnice na trhu
+ Model vhodný pre veľkú ruku
+ Pre použitie vo vinohradoch, sadoch a záhradníctvach
+ Komfortná a robustná rukoväť
+ Strih do priemeru 25 mm
+ Kvalitné ostrie a protiostrie
od 64 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2P90 FISKARS 111960

Vysoká kvalita spracovania
+ Profesionálne dvojsečné nožnice
+ Prevedenie rukovätí tlmí nárazy a znižuje únavu svalov
+ Špeciálne zakalená horná čepeľ
+ Priemer do strihu 26 mm
+ Obľúbená značka
od 25 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Fiskars UPX82

Kvalitné nožnice na konáre
+ Násada so strihacou hlavou
+ Vynikajúci dosah do stromov a hustých kríkov - max. dosah 350 cm
+ Mechanizmus výrazne znižujúci vynaloženú námahu
+ Strihať možno dvoma spôsobmi
od 76 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Bosch Pro Pruner Professional

Najlepšie záhradné AKU nožnice
+ Pre rýchle a efektívne strihanie bez námahy
+ Na jedno nabitie až 4500 prestrihov
+ Čepeľ s výbornou geometriou
+ Optimálna hmotnosť
od 130 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Gardena B/M 8904

Skvelý pomer cena/výkon
+ Ergonomické rukoväte
+ Možnosť prispôsobenia rozovretia rukoväte
+ Vyrobené v Nemecku
+ Presný a čistý strih
+ Integrovaná, nestratiteľná pružina
od 20 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Extol Premium 8872108

Lacné záhradné nožnice - cenový tip
+ Ostrie z kvalitnej japonskej ocele
+ Antikorózna úprava
+ Protišmyková rukoväť z pevného, no ľahkého hliníka
+ Na strih do priemeru 20 mm
od 13 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
3.7/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin