Najlepšie kompostéry: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie kompostéry

Kompostovanie predstavuje perfektný spôsob, ako bioodpad zo záhrady, terasy či kuchyne premeniť na užitočný kompost, ktorý opätovne využijete pri ďalšom pestovaní a zúrodňovaní pôdy. Pravdepodobne aj vy veľmi dobre poznáte klasické drevené konštrukcie, najčastejšie z drevených paliet, ktorými sa končí mnoho záhrad na dedine. Moderná doba však priniesla aj moderné riešenie, a keďže kompostovanie sa stalo ekologickým trendom a záľubou ľudí, ktorí sa snažia znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu, súčasný trh ponúka kompostéry, ktoré vyzerajú úplne odlišne, ako by ste si predstavovali. Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie kompostéry? Vybrali sme niekoľko obľúbených produktov -s využitím v exteriéri, ale aj interiéri.

Ako funguje kompostér? Aké pravidlá musíte dodržať? Šíri sa kompostéru do bytu zápach? V našom sprievodcovi výberom si povieme nielen o vlastnostiach a materiáloch moderných kompostérov, priblížime si aj správne zásady kompostovania, dozviete sa čo do kompostéru patrí a čo už vôbec nie a naučíme sa, ako vybrať kompostér, ktorý vystačí na rastlinný odpad, ktorý produkuje vaša záhrada alebo kuchyňa.

Najlepšie kompostéry podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Al-ko K 700

 Záhradkári odporúčajú 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 720 l
Výška: 115 cm
Pôdorys: 94 x 94 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]94,90 € Čítať recenzie
#2Plastia Vermikompostér Urbalive

 Najlepší vermikompostér 
Umiestnenie: interiér
Objem: - l
Výška: 60,5 cm
Pôdorys: 50,5 x 38 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]117,29 € Čítať recenzie
#3Prosperplast MODULE COMPOGREEN

 Produkt roku 2018 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 1200 l
Výška: 82,6 cm
Pôdorys: 198 x 72 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]79,90 € Čítať recenzie
#4JRK 800 HOBBY

 Skvelý pomer cena/kvalita 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 800 l
Výška: 135 cm
Pôdorys: 85 x 85 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie
#5Al-ko JUMBO 800

 Overená konštrukcia 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 800 l
Výška: 110 cm
Pôdorys: 125 x 110 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]62 € Čítať recenzie
#6KETER ECO 320 l

 Ideálny do menších záhrad 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 320 l
Výška: 75 cm
Pôdorys: 65 x 65 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]22,50 € Čítať recenzie

Ako vybrať kompostér

Najväčšou výhodou domáceho kompostovania je samotný výsledok – lacné, prírodné a domáce hnojivo. Dobre zvolený kompostér zúžitkuje prevažné percento domáceho a záhradného bioodpadu. Aké máte možnosti? Zvládnete si kompostér vyrobiť aj svojpomocne alebo stavíte na praktickú konštrukciu od overeného predajcu? Dôležité je zvážiť nielen jeho veľkosť, ale aj umiestnenie na pozemku / v domácnosti, materiál a čas, ktorý môžete kompostovaniu venovať.

Ako vzniká kompost / humus?

Pri štandardnom záhradnom kompostére ide v základe o úplne prirodzený prírodný proces. V presne ohraničenom priestore dôjde k urýchlenej premene bioodpadu na kompost / humus. Ak je spodná vrstva v kontakte s pôdou, preniknú do obsahu kompostéra pôdne baktérie, ktoré v spojení s vyššou teplotu a vlhkosťou rozkladajú bioodpad na organickú hmotu.

Typy kompostérov

Pozrime sa na možnosti, ktoré ponúka súčasný trh alebo vaša manuálna zručnosť. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že kvalitný kompostér si môžete kúpiť a doma iba jednoducho zmontovať alebo podomácky vyrobiť z bežne dostupných materiálov

Voľná hromada

Bežne na konci záhrad vídať hromadu konárov, pokosenej trávy. Majitelia pozemkov si možno aj bez úmyslu založili najprirodzenejší spôsob rozkladu odpadu, no s neistým výsledkom. Bioodpad sa časom rozloží, no vzniknutý kompost (tmavšia pôda) je vystavený všetkým vrtochom počasia, aj rôznym hlodavcom. Jeho kvalita a bohatosť na živiny rozhodne nie je ideálna.

Drevená ohrada / silo

O kúsok lepšie je na tom presne vymedzený priestor, zvyčajne vytýčený a ohradený starými paletami alebo inými drevenými doskami. Vyrába sa úplne jednoducho a má životnosť približne 3 – 4 roky. Na výplet sa môžu používať aj konáre a prútie. Jedna strana je odnímateľná, aby ste mali prístup na prehadzovanie bioodpadu.

Betónový kompostér (alebo z tehál a kameňov)

Betónový kompostér si môžete kúpiť alebo vyrobiť vlastnými rukami. S ohľadom na použitý materiál môže lákať najmä dlhou životnosťou, nezničiteľnosťou a odolnosťou voči vonkajším vplyvom.

Pletivový kompostér

Nejde o nič iné ako o “ohrádku” z hustejšieho pletiva. Dá sa jednoducho vyrobiť alebo kúpiť. Kvalita kompostu je však o niečo nižšia (vyššie riziko presychania, alebo naopak zmáčania od dažďa), preto sa k pletivu zvykne pridávať aj trstinová rohož alebo geotextília.

Plastový kompostér uzatvorený

Ide o veľmi obľúbené a moderné konštrukcie, ktoré sú navrhnuté tak, aby ste sa dopracovali ku kvalitnému kompostu. Na záhrade nepôsobia rušivo, kompost nevidíte ani necítite. Sú vybavené ventilačnými otvormi, horným vekom a zospodu je možné kompost jednoducho odoberať. Isto oceníte aj vysokú životnosť plastu. Organická hmota vo vnútri je vonkajším pôsobením ovplyvňovaná iba minimálne, preto to, čo do kompostu vložíte, môžete o pár mesiacov výborne zúžitkovať.

Plastový kompostér otvorený

Najčastejšie má tvar šesťuholníka, veľmi dobre sa predáva, ponúka solídnu životnosť a je jednoduchý na zloženie. V podstate ide o náhradu za klasické drevené kompostéry.

Vermikompostér

Vermikompostér predstavuje riešenie do interiéru. Nádoba s viacerými poschodiami môže byť umiestnená v kuchyni, komore, na terase alebo pivnici. Podstatou vermikompostovania je činnosť dážďoviek, ktoré spracúvajú vložený bioodpad na vermikompost, tzv. dážďovkový čaj. Takáto forma je vysoko efektívna a nesie v sebe veľké množstvo cenných živín. Hnojivom môžete zalievať izbové kvety, kvety na balkóne. Nemusíte sa obávať zápachu v domácnosti. Navyše, kompostéry do bytu aj výborne vyzerajú a predstavujú ekologický spôsob, ako naložiť s rastlinným odpadom, ak žijete v meste.

Rotačný kompostér

Je plne uzatvárateľný (dno nemá kontakt so zemou), umiestnený na stojane, okolo svojej osi otočný a chránený pred akýmikoľvek škodcami. Môže byť aj zateplený, vďaka čomu môžete kompostovať aj počas zimy. Tento typ kompostéra je však finančne náročnejší a vhodný najmä pre ľudí, pre ktorých sa kompostovanie stalo záľubou a hľadajú tie najlepšie možnosti, ako získať čo kvalitný výsledok. Otočný kompostér je rozdelený na niekoľko komôr, pričom v každej časti môže prebiehať vlastný cyklus kompostovania a po rotácii dochádza k ich premešaniu.

kompostér drevený

Hlavné zásady kompostovania

Ak s kompostovaním len začínate, máme pre vás pár základných tipov, ako začať a ako sa o priebe kompostovania správne starať:

 1. Základné pravidlo – musíte vytvárať vrstvy. Na dno novo založeného kompostu by ste si mali od suseda vypýtať trochu zrelého, hotového kompostu, ktorý už obsahuje základné živiny aj aktívne pôdne baktérie. Ak však nemáte takú možnosť, nič sa nedeje. Vašou úlohou bude vrstviť 2 – 3 diely uhlíkatého biodpadu striedavo s 1 dielom dusíkatého odpadu. Ako tento odpad rozlíšiť? Čím je bioodpad suchší a hnedšej farby, tým je v ňom vyššie zastúpenie uhlíka (konáre, suché hnedé listy, slama, slama, piliny, drevná štiepka). Naopak – vyšší obsah dusíka je v “čerstvom” bioodpade s vyšším obsahom vody a zelenšou farbou – teda čerstvo pokosená tráva, zvyšky zeleniny a ovocia, ale aj hnoj a trus. Je dobré myslieť dopredu a odkladať si suchý odpad do zásoby, inak sa môže stať, že ak viac krát do kompostéra nasypete iba trávu, celý proces znehodnotíte.
 2. Na dno kompostéra patrí čo najvzdušnejší materiál – štiepky dreva, konáre, piliny. Vzduch musí prirodzene prúdiť.
 3. Ak je kompost správne založený, ako prvá nastúpi termofilná fáza – zahrievanie na teplotu cez 50 °C spôsobené činnosťou mikroorganizmov. Aj konštrukcia kompostéra bude na dotyk teplá.
 4. Po nej nastupuje mezofilná fáza. Objem hmoty sa zmenšil, teplota sa znížila, je dôležité občas hmotu premiešať, aby sa do nej dostávalo dostatok vzduchu.
 5. Poslednou je fáza dozrievania, kedy kompost nadobúda finálnu podobu.

Spôsob vetrania

Pri výbere kompostéru sa zamerajte aj na systém cirkulácie vzduchu. Najčastejšie natrafíte na presne určené otvory, cez ktoré do kompostéra vstupuje vzduch a zároveň odchádza prebytočná vlhkosť. Kvalitné kompostéry však môžu byť vybavené aj možnosťou regulácie prieduchov čo znamená, že ak je kompost veľmi preschnutý, mierne ho polejete a ventiláciu privriete a naopak, ak je veľmi vlhký, tak ventiláciu viac pootvoríte.

Aká je kvalita plastu?

Reč bude teraz výhradne o plastových kompostéroch – plast použitý na konštrukcii by mal byť mrazuvzdorný (minimálne do teplôt, ktoré sú u nás počas zimy) a podľa možnosti aj UV stabilný a teplotne stabilný. Stretnúť sa teda môžete s určením pre nadštandardný teplotný rozsah: – 80 °C do + 110 °C. Dokonca vôbec nemusíte poľavovať ani zo svojho ekologického presvedčenia – tieto plasty sú po rokoch v prírode rozložiteľné.

Veľkosť vyberajte podľa rozlohy záhrady

Vo všeobecnosti platí celkom jednoduchá úmera – na 100 m2 záhrady pripadá 100 l objemu kompostéra. Ak máte záhradu s rozlohou 600 m2 siahnite po kompostére s objemom minimálne 600 – 700 l, keďže treba rátať aj s odpadom z kuchyne. Najpredávanejšie kompostéry majú objem 400 – 1000 l, čím pokrývajú zberné potreby prevažnej väčšiny záhrad okolo rodinných domov. Záleží však aj od konštrukcie. Počítajte s tým, že kompostovanie v otvorených silách/ohradách prebieha dlhšie, preto sa v ňom nahromadí viac odpadu, ako pri uzatvorených kompostéroch. Ak sa rozhodnete kúpiť kompostér, ktoré úlohou je bioodpad na záhrade “iba” ohraničiť, voľte objem väčší minimálne o 25 %.

Umiestnenie na pozemku

Ako a kam umiestniť kompostér? Je možné, že na prvýkrát netrafíte na správnu pozíciu. Ak chcete kompostér aktívne zapĺňať, mali by ste ho mať na dosah zo záhrady aj z domu. Je dôležité, aby mal kontakt s pôdou. Nesmie byť umiestnený na extra slnečnom mieste (vysychanie a výrazné prehrievanie), no zároveň ani v chládku (mali by ste problémy s vysokou vlhkosťou organickej hmoty). Rovnako tak nie je dobré ani príliš veterné miesto, no na druhej strane ani závetrie, kde sa lístok nepohne. Dbajte aj na to, aby ste ku kompostéru mali prístup zo všetkých strán. Nenatisnite ho úplne na susedov plot.

Cena kompostérov

Čo myslíte, oplatí sa kúpiť hotový kompostér alebo zohnať materiál a zmajstrovať ho po svojom? S pomocou nasledujúcich cenových kategórii sa lepšie zorientujete v ponuke predajcov.

Kompostéry do 40 €

Za pár desiatok eur zoženiete plastový kompostér s vekom a objemom približne do 450 – 500 l. Otvorené plastové kompostéry sú na tom s objemom lepšie – cca 650 – 800 l. V ponuke značiek Keter, Prosperplast a AL-KO nájdete niekoľko veľmi dobre predávaných modelov.

Kompostéry do 100 €

Ide o kategóriu, ktorá je na modely najbohatšia. Isto vás osloví široká ponuka tvarov, veľkostí a objemov, ale tiež i rôzne vonkajšie prevedenia a farby. Veľmi obľúbené sú aj segmentové kompostéry s objemom nad 1500 l, kedy môžete kompostovať vo viacerých nádobách zvlášť. Nájdete tu aj lacnejšie vermikompostéry a základné rotačné kompostéry.

Kompostéry od 100 €

Nadštandardné objemy, veľmi kvalitné a stabilné materiály, oku lahodiace konštrukcie. Ak to s kompostovaním a výhodami, ktoré prináša, myslíte vážne, určite vám odporúčame aj cenovo drahšie kompostéry, medzi ktorými nájdete aj kvalitné vermikompostéry v perfektnom dizajne (zn. Plastia – modely Urbalive) a odolné rotačné kompostéry.

Video

Najlepšie značky kompostérov

Ktoré značky si dobre vedú v testoch kompostérov a ktoré preverili pred vami stovky spotrebiteľov? Pri výbere kompostéra nesiahnite po prvom, ktorý sa vám núka v malom hobby obchode poblíž. Zvyčajne majú na výber len pár kusov. Stačí, ak netrafíte objem a s kompostovaním bude viac starostí, ako úžitku.

 • AL-KO – obľúbená značka má vo svojom portfóliu šikovné a dobre spracované plastové kompostéry pre stredne veľké záhrady, navyše za rozumnú cenu.
 • Urbalive – od českej značky Plastia sú v ponuke oceňované vermikopomstéry Urbalive (vhodné do bytu, kuchyne), ktoré perfektne vyzerajú a stali sa symbolom ekologického zaobchádzania s bioodpadom.
 • JRK – drahšie, prepracované kompostéry vynikajú nadštandardným objemom a odolnosťou materiálov. Vhodné aj pre náročnejších spotrebiteľov.
 • Keter – základné cenovo dostupné kompostéry, vyrobené z odolného polypropylénu. Objemy od 400 – 720 l.
 • Prosperplast – osloví vás široký sortiment (viac ako 40 modelov kompostérov) a veľmi dobrý pomer cena/kvalita. Výborné recenzie, ocenenie Produkt roka 2018 podľa Heureka.sk, vysoká predajnosť.

Najčastejšie kladené otázky

Na čo všetko využívať kompost?

Kompost môžete pridávať ku kvetom, zelenine aj do trávnika. Vo väčšom množstve sa pridáva do okolia ovocných a okrasných stromov. Prirodzeným spôsobom vraciate do pôdy cenné živiny a zvyšujete tak jej úrodnosť.

Čo patrí a čo nepatrí do kompostéra?

Do kompostéra patria predovšetkým netoxické odpady rastlinného pôvodu:

 • Rastlinný odpad z kuchyne a domácnosti – zvyšky ovocia a zeleniny, škrupiny orechov, čajové sáčky, kávová usadenina, škrupiny z vajec, zvyšky z bytových kvetov, stará zemina z kvetináčov, zvyšky jedál (nie živočíšneho pôvodu).
 • Zvyšky a odpad zo záhrady – tráva, konáre, listy, piliny, ovocie, zelenina (a ich zhnitá forma), výkaly bylinožravých zvierat, drobný drevený odpad.
 • Ďalší povolený bioodpad – vlasy, chlpy, popol z dreva, perie, papierové obrúsky.

Na opačnej strane je skupina bioodpadov, ktoré sa do kompostéru nesmú dávať. Ide predovšetkým o odpad živočíšneho pôvodu – kosti, zvyšky mäsa a koží, syry a mliečne výrobky. Prísny zákaz majú aj chemikálie, plasty, kamene, sklo, staré lieky, oleje a farby.

Za akú dobu bude kompost hotový?

Záleží predovšetkým od typu a veľkosti kompostéra. Na zrelý kompost si počkáte približne 6 – 12 mesiacov, čerstvý môžete odoberať už skôr, približne po 3 – 6 mesiacoch.

Ako vyzerá kompost pripravený na použitie?

Má hnedú až tmavohnedú farbu, nezapácha, vôňou sa ponáša na kupované substráty obohatené o množstvo živín alebo pripomína vôňu podhubia a machov v lese. Je sypký, no po poliatí v sebe dokáže udržovať vodu.

Ako kompostovať

Čo je to vermikompostér?

Chcete kúpiť kompostér do bytu? Ak sa pohrávate s touto myšlienkou, vedzte, že ide o niekoľko poschodovú nádobu (na trhu sú modely v podarenom dizajnovom prevedení). Do jej hornej časti nakladáte rastlinný biodpad z kuchyne a bytových kvetov a v spodnej časti odoberáte tekuté hnojivo – tzv. dážďovkový čaj. Pri tomto druhu kompostovania nedochádza k činnosti pôdnych baktérií, ani k tleniu/zahrievaniu organickej hmoty. Hlavnú úlohu vykonávajú kalifornské dážďovky, ktoré biodpad premieňajú na znova využiteľné hnojivo. Pri správnom udržiavaní sa vôbec nemusíte obávať zápachu, ani vínnych mušiek. Vermikompostér vyžaduje umiestnenie v teplote od +5°C do +28 °C, aby sa dážďovky udržali pri aktivite. Vermikompostér teda nie je vhodný na balkón, kde sa teplota môže vyšplhať vysoko hore. Dážďovky by uhynuli.

Náš tip: Pátrate aj po kvalitnej kosačke, vertikutátore, štiepkovači alebo nožniciach na živý plot? V sekcii Záhrada nájdete užitočné záhradné vybavenie a náradia – tipy na kvalitné produkty + návody, podľa akých kritérií ich vybrať.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Al-ko K 700

 Záhradkári odporúčajú 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 720 l
Výška: 115 cm
Pôdorys: 94 x 94 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]94,90 € Čítať recenzie
#2Plastia Vermikompostér Urbalive

 Najlepší vermikompostér 
Umiestnenie: interiér
Objem: - l
Výška: 60,5 cm
Pôdorys: 50,5 x 38 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]117,29 € Čítať recenzie
#3Prosperplast MODULE COMPOGREEN

 Produkt roku 2018 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 1200 l
Výška: 82,6 cm
Pôdorys: 198 x 72 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]79,90 € Čítať recenzie
#4JRK 800 HOBBY

 Skvelý pomer cena/kvalita 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 800 l
Výška: 135 cm
Pôdorys: 85 x 85 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]59 € Čítať recenzie
#5Al-ko JUMBO 800

 Overená konštrukcia 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 800 l
Výška: 110 cm
Pôdorys: 125 x 110 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]62 € Čítať recenzie
#6KETER ECO 320 l

 Ideálny do menších záhrad 
Umiestnenie: exteriér
Objem: 320 l
Výška: 75 cm
Pôdorys: 65 x 65 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]22,50 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového kompostéra. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších kompostérov na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin