Ako vybrať najlepšie fitness topánky? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie fitness topánky

Pár pohodlných, stabilných a podporných topánok na športové aktivity vnesie do vašich návštev fitka istotu, výkon aj menšie riziko zranení. Ako nájsť pre seba tie najlepšie topánky do fitka? Ako ich vybrať správne a na aké vlastnosti sa vzhľadom k typu tréningu zamerať? Zaujímavé tipy a inšpiráciu nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Pri pohľade na sortiment športovej obuvi sa isto všimnete rozmanitosť. Hoci pri laickom pohľade vyzerajú mnohé modely podobne, zásadné rozdiely sú v miere pružnosti, stability, podpory či tlmenia. V moderných fitkách totiž prebieha mnoho aktivít. Či už beháte na páse, posilňujete, venujete sa aeróbnemu cvičeniu, crossfitu, jóge alebo vzpieraniu, vždy budete potrebovať nohy, no zakaždým ich budete zapájať trochu iným spôsobom. Aby ste sa mohli naplno sústrediť na tréning a vaše nohy boli dostatočne chránené, potrebujete kvalitnú obuv na cvičenie.

Niekoľko zaujímavých modelov od renomovaných značiek sme starostlivo vybrali do nasledujúceho rebríčka a možno vám uľahčia rozhodovanie. Ak to s cvičením myslíte vážne a chcete zlepšovať svoj výkon, venujte výberu vhodnej športovej obuvi dostatok času. Zaujímavým zdrojom skúseností a postrehov sú tiež rôzne odborné testy, diskusné fóra a užívateľské recenzie topánok na cvičenie. Niet však nad dobrý osobný pocit, preto skúšajte a nepoľavujte zo žiadnych požiadaviek.

Najlepšie fitness topánky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Nike Metcon

Najlepšia obuv na cvičenie do fitka
+ Určené pre lifterov, trénerov a športových nadšencov
+ Vyššia úroveň stability, mobility a pohodlia
od 89 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Reebok Nano

Obľúbený model fitness obuvi
+ Funkčné, moderné, s cielenou podporou
+ Zvršok ľahký a priedušný pre maximálny komfort
od 59 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Under Armour Project Rock

Tvárou kolekcie je The Rock
+ Skvelý kontakt so zemou a skvelé pohodlie počas nosenia
+ Veľmi dobrá trakcia, odolnosť a spevnenie
od 56 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Nike Superrep Go

Dobrý pomer cena/výkon
+ Poskytujú citlivé odpruženie pre tréning s vysokým nárazom
+ Oblúk na vonkajšej strane spevňuje nohu pri pohybe do strán
od 65 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Nike Romaleos

Najlepšie vzpieračské topánky
+ Navrhnuté pre extra pevnosť a stabilitu
+ Nastaviteľné popruhy v strednej časti zaisťujú chodidlo pri tréningu
od 169 €
⭐ 90 %
Čítať recenzie
#6Nike MC Trainer 2

Obľúbený model
+ Kombinujú všestrannosť, stabilitu a dlhú životnosť
+ Vhodné na posilňovanie aj kruhové tréningy
od 75 €
⭐ 87 % Čítať recenzie

Ako vybrať obuv do fitka a na cvičenie?

Oblečené môžete mať obyčajné tričko, a dokonca aj tepláky spred niekoľkých rokov, na ktorých už vidno žmolky. Určite by ste sa však do fitka nemali vybrať v teniskách, ktoré nosíte bežne do mesta. Pravdepodobne budú niesť označenie ako „vychádzkové“ a už jeden tréning v nich sa môže premeniť na nepríjemné otlaky, odreniny a bolesť nôh či chrbta. Nohy a chodidlá zohrávajú pri cvičení zásadnú úlohu a na ich pohodlí a stabilite „stojí a padá“ celá fitness snaha. Kvalitné topánky do fitka sú vytvorené tak, aby vás podporili v pohybovej aktivite a dopriali vám radosť z pohybu. Čomu pri ich výbere venovať pozornosť?

Prečo si zadovážiť obuv do fitka?

Správne zvolená športová obuv vám umožní zdokonaľovať techniku pohybov a uľahčí vykonávanie cvikov. Váš výkon tak má potenciál narastať, keďže sa môžete naplno sústrediť na pohyb a jeho prevedenie.

Fitness obuv sa postará o vyššiu mieru tlmenia, pohodlia, fixácie, podpory či stability. Ak ide o model vytvorený pre konkrétne športové aktivity, máte väčšiu istotu, že o chodidlá bude postarané čo najlepšie.

Naopak – pri nosení nevhodnej obuvi je riziko zranenia výrazne vyššie. Čo hrozí chodidlám? Objavujú sa otlaky, odreniny, bolesti v časti prstov či klenby. Chodidlá sú stláčané do nevhodnej polohy. Dochádza k nadmernému alebo nesprávnemu zaťažovaniu svalov, objavujú sa bolesti nôh a spodnej časti chrbta. Ak je k tomu navyše podrážka aj málo priľnavá a kĺzavá, riskujete pád, ktorý neraz skončí nepríjemným úrazom s dlhým liečením.

Čo by mali spĺňať kvalitné topánky na cvičenie?

Od fitness obuvi môžete chcieť veľa. Je len na vás, či sa rozhodnete pre univerzálnejší pár fitness topánok, ktoré prevetráte dvakrát týždenne vo fitku, alebo potrebujete topánky na konkrétny typ tréningu, aby ste v nich mohli pokoriť svoje doterajšie rekordy. Pri výbere určite nepoľavte z nasledujúcich všeobecných vlastností:

 • Nekĺzavá podrážka: Podrážka fitness obuvi musí byť nekĺzavá. Na hladkých podlahách potrebujete mať istotu v každom jednom kroku. Na podlahe by obuv nemala zanechávať žiadne šmuhy.
 • Priedušný zvršok: Zvršok obuvi zostáva priedušný a dovoľuje chodidlám dýchať, inak sa nohy rýchlo spotia a okolo nich vznikne vlhké prostredie. Vo vlhkých topánkach sa rýchlo množia baktérie a vzniká zápach.
 • Spevnenie kritických miest: Ak cvičíte so závažím, dajte si záležať na tom, aby bola vrchná časť topánok dostatočne pevná. Pri páde činky potom neutrpia prsty vážnejšie poranenie.
 • Dostatočná šírka, optimálna veľkosť: Fitness obuv vám musí sedieť v každej časti chodidla. Je lepšie voliť topánky so širšou prednou časťou, aby sa váha pri cvičení mohla preniesť aj do prstov, vďaka čomu sa viete lepšie pohybovať. Príliš úzke predné špičky, v ktorých sa prsty tlačia, nie sú na tréningy vhodné.
 • Opora pre členok: Zamerajte sa na súlad členku a zadnej časti fitness topánok. Členok potrebuje pri tréningoch dostatočnú oporu a chodidlo udržanie stability. Výkroj okolo členku musí perfektne sadnúť – žiadne tlačenie, odstávanie alebo odieranie čo i len pri chôdzi.
 • Možnosť utiahnutia/uvoľnenia: Pri cvičení sa nespoliehajte na našuchovaciu obuv. Voľte model so šnúrkami alebo zaťahovacími pásmi, aby ste si voľnosť/pevnosť topánok mohli prispôsobiť podľa potreby. Na dynamickejší tréning s rýchlymi pohybmi do strán vyberajte obuv s dostatočnou postrannou oporou.
 • Dôraz na pohodlie: Akýkoľvek nedostatok vás skôr či neskôr odradí od cvičenia. Kvalitná obuv na cvičenie by mala poskytovať podmienky na zlepšovanie výkonu, no tiež aj dávku pohodlia, aby nohy pri tréningu netrpeli.

fitness topánky

Topánky na cvičenie podľa druhu aktivity

Vo fitnesscentrách a gymoch nájdete viacero zón. Individuálne, s trénerom alebo v skupine sa môžete venovať kardio tréningom, posilňovaniu, aeróbnemu cvičeniu, crossfitu, HIIT tréningu, kruhovému tréningu, jóge, pilates aj fitness tancom. Takmer každý druh pohybu a cvičenia využíva nohy iným spôsobom. Kým niektoré modely celkom schopne pokryjú aj niekoľko druhov cvičenia, ďalšie sú vytvorené priamo pre potreby konkrétneho cvičenia. Ak sa napríklad vo fitku venujete silovému tréningu a občas nepohrdnete ani poctivým crossfitom, budete potrebovať aspoň dva páry športových topánok s mierne odlišnými vlastnosťami.

Nasledujúce delenie netreba brať ako dogmu. Je to len malá pomôcka s najčastejšími vlastnosťami pre obuv na konkrétny typ tréningu/cvičenia/športu.

„Univerzálna“ fitness obuv

 • Univerzálna fitness obuv presvedčí začiatočníkov a mierne pokročilých, ktorí preferujú striedanie aktivít a ešte možno hľadajú, aký typ tréningu sa stane ich hlavnou vášňou.
 • Ideálne sú fitness topánky nižšej hmotnosti, ktoré sa príjemne nosia a takmer ich pri pohybe ani necítite.
 • Platforma nesmie byť príliš nízka ani vysoká.
 • Zvládnu primerane tlmiť dopady pri behu na bežeckom páse, no poskytnú vám aj fixáciu pri výpadoch do strán.
 • Presvedčia stabilitou a pohodlím, aj keď možno časom zistíte, že nie sú dokonalé pri všetkých činnostiach.

Obuv na silový tréning a vzpieranie

 • Pri silovom tréningu je jedným z cieľov podporiť rast svalov. Dvíhanie činiek, závaží na strojoch či vzpieranie vyžadujú, aby ste sa mohli do nôh oprieť naplno a tomu by malo zodpovedať aj prevedenie športovej obuvi.
 • Ide o činnosť, pri ktorej vzniká veľký tlak na členky a chodidlá. Obuv preto musí byť vysoko stabilná, podrážka pevná, smerom k päte mierne zvýšená, aby ste mohli lepšie udržať vzpriamenú polohu tela. Vzpieračská obuv je zvyčajne vystužená v oblasti päty a strednej časti chodidla.
 • Voľte pevnejší zvršok topánok s vyriešenou priedušnosťou/odvetrávaním. Pri nechcenom páde činky si to neodnesú prsty v plnej sile.
 • Cvičenie s činkami je náročné, preto by obuv mala vydržať viac. Nebojte sa investovať do modelu vyrobeného z trvácnejších materiálov.

Obuv na HIIT, Crossfit a kruhový tréning

 • HIIT, Crossfit a kruhový tréning precvičia celé telo funkčnými pohybmi v rýchlom slede za sebou. V rámci jedného tréningu sú často nakombinované prvky silového cvičenia, kardia, behu aj gymnastiky. Ide o intenzívne cvičenia so širokou škálou pohybov v rôznych smeroch a rozličnom zaťažení. Tomu musí prirodzene zodpovedať aj prevedenie fitness topánok.
 • Ako ideálny sa javí pevný a nižší profil podrážky.
 • Vítaná je istá miera odpruženia na tlmenie nárazov pri dopade po výskokoch.
 • Fitness obuv na tieto typy tréningov by mala podporovať chodidlo vo všetkých smeroch a obmedzovať riziko zlého došľapu alebo podvrtnutia. Umožňuje rýchle pohyby do strán. Tomu pomáha aj zosilnená bočná podpora.
 • Dynamický pohyb vyžaduje topánky s nižšou hmotnosťou a výbornou priedušnosťou.
 • Aby pri pohybe zabrali celé chodidlá, dbajte na dostatočnú šírku topánok v časti prstov. Ich stiesnenie by obmedzovalo obratnosť a spôsobovalo nepohodlie či otlaky.

Obuv jógu a pilates

 • Jóga a pilates sa celkom bežne precvičuje na boso. Studený pocit od nôh či obavy o hygienu v spoločných priestoroch však priviedli mnohých práve ku kúpe špeciálnej obuvi na jógu a pilates.
 • V zjednodušenej podobe môže ísť o protišmykové ponožky na štýl gymnastických ťapiek s gumou cez priehlavok. Náročnejších zaujmú aj v prstovom prevedení. Chránia chodidlá pred chladom, sú protišmykové a nemusíte sa obávať, že si domov prinesiete nepríjemné kožné plesne.
 • Obľúbené sú tiež minimalistické topánky na jógu/pilates, ktoré majú veľmi pružnú podrážku a zvršok tvorí mäkká tkanina pripomínajúca efekt zavinovania. Chodidlá sú chránené, rozsah pohybu nie je obmedzovaný.

Ako vybrať správnu veľkosť topánok na cvičenie?

Pri výbere športovej obuvi sa nespoliehajte na svoju „bežnú“ veľkosť. Rozdiely medzi veľkosťami jednotlivých značiek sú čoraz výraznejšie a ak nechcete ísť do kamenného obchodu, ani vracať krabice s topánkami naspäť do e-shopu, vždy chodidlá odmerajte a hľadajte pasujúci údaj v konkrétnej veľkostnej tabuľke. Niekde vám vyjde, že máte napríklad nohu veľkosti 40, inde s prekvapením zistíte, že musíte brať až veľkosť 42.

Vychádzajte zo súčasnej veľkosti chodidiel. Postavte sa bosým chodidlom na papier alebo kartón a chodidlo obkreslite. Stojte rovno, aby sa chodidlo naplno „rozvinulo“. Zmerajte dĺžku chodidla v dvoch najvzdialenejších bodoch, najčastejšie od stredu päty po niektorý z prstov na nohe (palec, druhý alebo tretí prst). Pre istotu môžete toto meranie vykonať aj pre druhú nohu a odmerané dĺžky porovnať. Ak sú dĺžky mierne odlišné (čo je celkom bežné), zapíšte si údaj chodidla, ktoré je väčšie.

Ak máte dĺžku chodidla, môžete vyberať veľkosť topánok podľa veľkostnej tabuľky, ktorá je uvedená pri vyhliadnutom modeli topánok (alebo na stránke značky). K dĺžke chodidla sa odporúča pridať 0,5 – 1 cm, aby ste sa v nových topánkach necítili okamžite stiesnene a mali aj rezervu pre ponožky.

Ceny fitness topánok

Koľko zaplatíte za kvalitné fitness topánky? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Fitness topánky do 50 eur

V cene do 50 eur nájdete predovšetkým ľahké fitness topánky s nekĺzavou podrážkou a priedušným zvrškom. Prevedením sú určené skôr na menej intenzívne použitie a všestranné pohybové aktivity, pri ktorých ešte nejdete na maximum výkonu. Vhodné pre začiatočníkov. Časom možno natrafíte na ich limity a prejdete na drahšiu, lepšie skonštruovanú fitness obuv.

Fitness topánky od 50 do 150 eur

V tejto cenovej kategórii vládne obrovská rozmanitosť. Nájdete tu najpredávanejšie topánky do fitka na rôzne druhy tréningov – od tanečného aerobiku, cez crossfitt až po vzpieranie a mnohé ďalšie. Vyberať budete z modelov od renomovaných značiek, ktoré je vo fitkách a gymoch vidno u väčšiny trénujúcich. Neváhajte sa inšpirovať!

Fitness topánky od 150 eur

Máte vyššie nároky a chcete podávať ten najlepší výkon? Potom sa obujte do fitness obuvi v prémiovom prevedení, ktorá vám poskytne to, čo pri danom tréningu najviac potrebujete – či už ide o rýchlosť, trakciu, stabilitu, bočnú podporu. V tejto cenovej kategórii nájdete športovú obuv špecializovanú na konkrétny druh športu/tréningu, v ktorej cvičia aj najslávnejší športovci.

Najlepšie značky fitness topánok

Značky zamerané na športové oblečenie a obuv produkujú veľké množstvo rôznych modelov topánok pre mužov, ženy aj deti, pričom každý rok sa technológie a materiály vylepšujú. Ak radi vyberáte medzi najlepšími, dáte na dlhoročné skúsenosti a dobré recenzie, pozrite si nasledujúci zoznam, kde nájdete značky, ktoré majú na konte obľúbené fitness topánky s výbornými hodnoteniami.

 • Nike – Fitness obuv značky Nike má medzi športujúcimi dobré meno. Obľúbené sú produktové rady Nike Metcon, Nike Romaleos, Nike Superrep GO, Nike Legend Essential, Nike Air Max.
 • Reebok – Ak ste si na športové aktivity obľúbili produkty známej značky Reebok, určite si nenechajte ujsť ani zaujímavé modely Reebok Nano, Reebok Nanoflex, Reebok HIIT TR, Reebok Flexagon.
 • Under Armour – Spojenie moderných technológií, dôrazu na pohodlie a podporu pre váš výkon prinášajú populárne fitness topánky od Under Armour. Do pozornosti dávame najmä kolekcie Under Armour Project Rock, Under Armour Dynamic Select, Under Armour Flow Dynamic, Under Armour TriBase Reign. Vyššia cena, no výnimočné spracovanie.
 • Adidas – So širokým sortimentom fitness obuvi prichádza zaujať aj legendárna značka Adidas. Užívateľsky atraktívne sú modelové rady Adidas Dropset, Adidas Powerlift, Adidas Rapidmove, Adidas Everyset.
 • Puma – Modely fitness obuvy značky Puma zaujmä dobrým pomerom cena/kvalita. Vedú najmä kolekcie Puma PWR Frame a Puma Provoke.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Nike Metcon

Najlepšia obuv na cvičenie do fitka
+ Určené pre lifterov, trénerov a športových nadšencov
+ Vyššia úroveň stability, mobility a pohodlia
od 89 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Reebok Nano

Obľúbený model fitness obuvi
+ Funkčné, moderné, s cielenou podporou
+ Zvršok ľahký a priedušný pre maximálny komfort
od 59 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Under Armour Project Rock

Tvárou kolekcie je The Rock
+ Skvelý kontakt so zemou a skvelé pohodlie počas nosenia
+ Veľmi dobrá trakcia, odolnosť a spevnenie
od 56 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Nike Superrep Go

Dobrý pomer cena/výkon
+ Poskytujú citlivé odpruženie pre tréning s vysokým nárazom
+ Oblúk na vonkajšej strane spevňuje nohu pri pohybe do strán
od 65 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Nike Romaleos

Najlepšie vzpieračské topánky
+ Navrhnuté pre extra pevnosť a stabilitu
+ Nastaviteľné popruhy v strednej časti zaisťujú chodidlo pri tréningu
od 169 €
⭐ 90 %
Čítať recenzie
#6Nike MC Trainer 2

Obľúbený model
+ Kombinujú všestrannosť, stabilitu a dlhú životnosť
+ Vhodné na posilňovanie aj kruhové tréningy
od 75 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
4.9/5 - (15 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin