Najlepšie kotlíky na guláš: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie kotlíky na guláš
Ešte štvrťhodinku a naberám!“ Toto je priam až legendárne klamstvo, bez ktorého sa varenie kotlíkového guláša nezaobíde. Na dobré sa však oplatí čakať, občas aj o čosi dlhšie. Ak chcete tento rok zahájiť sezónu tak, ako sa patrí, nepremeškajte naše tipy na najlepšie kotlíky na guláš, ktoré sprevádzajú pozitívne ohlasy.

Outdoorový kotlík, ako už napovedá jeho oficiálny názov, umožňuje outdoorové (vonkajšie) varenie – teda na záhrade, v kempe, na stanovačke alebo pri chate. Je určený predovšetkým na varenie guláša, no poľahky v ňom pripravíte hustejšie omáčky s krásne sa rozpadávajúci mäskom. Ide o objemnejšie kotlíky, ktoré sú zohrievané teplom z priameho ohňa. Obľúbené sú kotlíky zavesené na trojnožke a rovnako tak aj stabilnejšie kotliny s vlastným dymovodom.

Ako vybrať kotlík na guláš, ktorý sa bude dobre obsluhovať a poslúži dlhé roky bez zmien na kvalite? Kotlík na trojnožke alebo kotlina? Aký materiál ponúka dlhú životnosť a jednoduché čistenie? Všetky dôležité informácie o vlastnostiach, parametroch, výhodách a nevýhodách nájdete v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Nič sme nenechali na náhodu, a preto sme prešli testy recenzie kotlíkov na guláš. V nich sme našli niekoľko favoritov od obľúbených predajcov, ktoré sú prehľadne zoradené v nasledujúcom rebríčku.

Najlepšie kotlíky na guláš podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1PerfectHome Klasik 16l

Náš víťaz
✔️ Objem 16 l
✔️ Dobrá cena
✔️ Jednoduché čistenie smaltu
📌 od 13 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Orion Kotlík na guláš, 13 l

Cena/výkon
✔️ Smaltovaný kotlík
✔️ Objem 13 l
✔️ Priemer 40 cm
📌 od 29 € + Trojnožka od 15 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Súprava kotlová Partyset36

S ohniskom
✔️ Kotlina s komplet zostavou
✔️ Vrátane 14 l kotlíka
✔️ Jednoduchá aj na transport
📌 od 76 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Cattara FIELD 4000 ml

Do kempu
✔️ Menšie prevedenie, vhodné pre 4-5 osôb
✔️ Kotlík nenáročný na priestor
✔️ S praktickým vekom
📌 od 26 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Klarstein Hotrod 145 liatinový

✔️ 11,4 l kotlík na pečenie, vyprážanie alebo pečenie na otvorenom ohni
✔️ Z odolnej liatiny
✔️ Praktické veko
📌 od 79 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6ACTIVA Kotlík na guláš 14 L Stew

✔️ Komplet vybavená zostava, vrátane 14 l kotlíka
✔️ Na guláš, dusené pokrmy alebo varené víno
✔️ Štýlové prevedenie
📌 od 106 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať kotlík na guláš / oheň

Kotlík na guláš netreba zvlášť predstavovať. V mnohých rodinách ešte dodnes slúži kvalitný zdedený kus. Aj keď Slovákov uchvátili záhradné grilovačky, na varení guláša pod šírym nebom je predsa len čosi mimoriadne príťažlivé a na pohľad jednoduché. Práve kotlík je nevyhnutnou výbavou, ktorá by mala spoľahlivo poslúžiť vaším kuchárskym ambíciám. Ako vybrať správny typ, materiál a veľkosť? Na akú výbavu sa zamerať?

Kotlík alebo kotlina?

V prvom kroku výberu sa zamerajte na konštrukciu. Iba tak môžete pre seba vybrať kotlík, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Na trhu sú stovky rozmanitých modelov, no konštrukcie sú iba tri základné.

Kotlík s trojnožkou

Ide o najjednoduchšie a cenovo najdostupnejšie riešenie. Základ tvorí kotlík (nádoba) s dostatočne pevným uchom na prenášanie. Za toto ucho sa kotlík zavesí na rozloženú trojnožku. Trojnožka môže byť pevná, ale aj teleskopická (rozkladacia), súčasťou balenia alebo sa dokupuje zvlášť. Trojnožka sa rozloží ponad ohnisko a kotlík zavesíte na hák.

Toto prevedenie láka nielen cenou, ale aj menšími nárokmi na uskladnenie. Kotlík s trojnožkou pomerne jednoducho odveziete v kufri auta na miesto určenia. Ak si do výbavy zadovážite aj prenosné ohnisko, odpadá starosť s bezpečným vymedzením ohniska v prírode. Nepodceňte výber trojnožky, ktorá musí byť mimoriadne stabilná a odolná. Plný kotlík nadobúda solídnu váhu a je len na trojnožke, či je vaša niekoľkohodinová snaha korunovaná úspechom alebo menšiu katastrofou.

Nevýhodou kotlíka zaveseného na trojnožke je jeho menšia stabilita. Najmä pri miešaní sa kotlík hojdá do strán, preto prvé zábery varechou vykonávajte opatrne. Netreba sa obávať, časom nadobudnete tie správne grify.

Kotlík s odnímateľnými nohami

Ak sa vám riešenie s trojnožkou nepozdáva, zaujímavým riešením je kotlík s 3 – 4 odnímateľnými nohami. Pred varením kotlík osadíte na nohy, umiestnite ho ponad ohnisko a môžete sa pustiť do práce. Aj v tomto prípade platí, že ešte stále je kotlík pomerne jednoducho prenosný.

Cena tohto riešenia je však vyššia a samotný kotlík je tiež ťažší – často z pevnej liatiny. Naviac – medzera medzi jednotlivými nožičkami nemusí byť dostatočne široká, aby sa kotlík dal postaviť ponad prenosné ohnisko. Nezostáva nič iné, iba rozložiť oheň tradične na zemi.

Kotlina

Poslednou možnosťou sú robustnejšie a stabilnejšie kotliny, ktoré pozná každý účastník zabíjačky. Je to akýsi kovový polosud na nožičkách, opatrený dvierkami, prieduchmi a dymovodom. Cez okraj kotliny sa ukladá kotlík, v ktorom sa varí guláš. Kotlík môže byť súčasťou balenia, alebo si ho dokúpite zvlášť. Na každú kotlinu pritom existuje vhodný kotlík. V produktovom popise kotliny sa zaujímajte o to, aký má byť priemer a objem kotlíka.

Samotná kotlina je väčšia a menej praktická na prenášanie. Svoje stabilné miesto má preto na záhrade pri dome alebo chate. Má však niekoľko nesporných výhod, ktoré ju udržujú v centre pozornosti a predajnosti. Materiál na oheň (brikety, triesky na podpaľovanie) vkladáte cez dvierka priamo do kotliny. V kotline tak horí kontrolovaný olej, z ktorého plameňa nešľahajú do strán. Dokonca môžete v kotline variť aj na miestach, kde je zakázané rozkladať otvorený oheň.

Dym z horenia nestúpa všetkými smermi, ale je koncentrovane odvádzaný preč dymovodom. Rovnako tak sa znižuje riziko zničenia trávnika a odpadá aj komplikované čistenie prostredia od popolu. Oheň necháte dohorieť, kotlinu vychladnúť a popol pohodlne vysypete. Jedným dychom však treba dodať, že kvalitné kotliny sú drahšou záležitosťou s vyššou hmotnosťou.

Najčastejšie používané materiály na kotlíkoch – ich výhody a nevýhody

Materiál kotlíkov sa premieta do ich životnosti a nárokov na údržbu. Dlhodobo prevláda názor, že smaltované kotlíky na guláš sú najlepšie. Poďme si v stručnej charakteristike priblížiť, či to tak ešte stále je.

Smaltované kotlíky na guláš

Smaltované kotlíky nemali dlho konkurenciu, podobne ako pri iných druhoch riadu. Smalt je zdravotne nezávadný a vytvára celistvý hladký povrch bez pórov. To je výborný predpoklad na to, aby sa počas varenia nič neprichytilo ani nespálilo. Čistenie smaltovaného povrchu je tak rýchle a pomerne jednoduché. Ide o materiál, ktorý nevytvára žiadnu pachuť a pri správnej starostlivosti vydrží roky. Avšak, už jeden pád môže ohroziť celistvosť smaltovanej vrstvy. Z tohto dôvodu sú vhodné na pokojné používanie na záhrade. Časté cestovanie (a riziko odštiepnutia smaltu) im neprospieva.

Nerezové kotlíky na guláš

Sú to práve nerezové kotlíky, ktoré posledné obdobie „šliapu na päty“ smaltovaným. O prednostiach nerezu sa mnohí z nás presvedčili už na vlastnej koži. Aj na kotlíkoch na guláš ukazuje nerez (antikor) svoju odolnosť. Pri prípadnom náraze sú kotlíky odolné voči poškodeniu a povrch zostáva súvislý, maximálne sa vyskytne drobné preliačenie. Povrch je nelepivý a jednoducho sa čistí. Výbornou investíciou na dlhé roky dopredu bude hrubostenný nerezový kotlík s hrúbkou steny viac ako 1,2 mm.

Liatinové kotlíky na guláš

Pôsobia robustne, sú ťažšie a ponúkajú vlastnosti, ktoré dokážu presvedčiť. Špičkoví šéfkuchári nedajú na liatinový riad dopustiť, dokonca ani v konkurencii modernejších materiálov. Ide o materiál, ktorý je trvácny, prirodzene nelepivý a odolný voči poškriabaniu. Nahrievanie mu síce trvá dlhšie, no akonáhle sa rozohreje, teplo v sebe výborne akumuluje a vedie ho rovnomerne celým povrchom. Liatinové steny preto nájdete nielen na kotlíkoch, ale aj kotlinách.

Medené kotlíky na guláš

Naše staré mamy a otcovia nedali na medené kotlíky dopustiť. Pre svoju takmer nezničiteľnosť sa zachovali vo viacerých rodinách a nie nadarmo sa hovorí, že guláš z medeného kotlíka nemá konkurenciu. Hoci ide o trvácne prevedenie s výbornou vodivosťou, starostlivosť o medené steny je náročnejšia a mala by nasledovať čo možno najrýchlejšie po vyprázdnení kotlíka. A to pri veselej záhradnej oslave nemusí byť aktivita, na ktorú sa hneď nájde dobrovoľník. Naviac, medi prekáža kontakt s kovovým riadom, preto používajte drevené varešky a naberačky.

Veľkosť kotlíka

O typoch kotlíkov a materiáloch už máte predstavu. Je tu však ešte jedna zásadná otázka:

  • Ako vybrať kotlík na guláš podľa objemu?

Pravdou je, že guláš v kotlíku nebudete variť pre seba, ani pre dvoch ľudí. Zvyčajne sa varí pre väčšie rodinné alebo kamarátske stretnutie, teda pôjde o väčšie množstvo.

S akým objemom počítať na jedného človeka? Je to orientačne 350 – 400 ml na človeka. Ak viete, že máte medzi blízkymi veľkých jedákov, ktorí si prídu naložiť aj opakovane, počítajte vopred s objemom 500 ml na jedného. Je to koniec koncov pochvala a radosť pre hlavného kuchára.

Teraz tento základný objem vynásobte počtom ľudí, pre ktorých chcete guláš variť. Lepšie je počítať s rezervou a kúpiť kotlík o pár litrov väčší, aby ste sa vyhli trapasu, že nemáte dosť pre všetkých. Okrem toho – rodina sa rokmi rozrastá a aj malé deti, ktoré chuť guláša nevedeli doceniť, sa neskôr s miskou rady pridajú. Nečudo, že najpredávanejšie kotlíky majú objem od 12 – 20 l.

📌 Náš tipMyslite na to, že kotlík nemôže byť gulášom naplnený až po okraj, inak ho nepremiešate a bude sa nebezpečne prelievať. Ideálne by mal guláš siahať maximálne do ¾ výšky kotlíka.

Praktická výbava ku kotlíkom

Pri kúpe kotlíka na guláš sa nezaobídete bez niekoľkých pomôcok. Niektoré z nich možno doma máte, iné si treba zadovážiť. Kotlíky sa totiž predávajú samostatne, pri ďalších je súčasťou aj vyhovujúce príslušenstvo. Čo sa vám pri varení gulášu nad ohňom zíde?

  • Ohnisko – Postaviť si ohnisko na záhrade, pri chate alebo v kempe zvládne každý. Treba si nájsť bezpečné miesto (čo najďalej od kríkov a korún stromov) a vymedziť pre oheň priestor napríklad tehlami alebo väčšími kameňmi, aby sa nerozšíril do okolia. Pomerne vyhľadávanou voľbou je prenosné ohnisko, ktoré umožňuje oheň rozložiť rýchlo a prakticky bez úprav prostredia.
  • Trojnožka na kotlík – Ak máte záujem o závesný kotlík, bez trojnožky (stojana) sa nedá používať. Trojnožka musí byť dostatočne stabilná a vyhovujúca rozmerom a hmotnosti plného kotlíka. Niektoré trojnožky sú vyrábané dokonca s kľukou a vybavené reťazou, čo umožňuje meniť výšku kotlíka nad ohňom.
  • Pokrievka na kotlík – Varenie guláša vo veľkom objeme trvá niekoľko hodín, preto nezabúdajte na vhodnú pokrievku, vďaka ktorej budete mať proces varenia pod kontrolou. Zabráni nadmernému odparovaniu vody. Základom je orientovať sa podľa obvodu kotlíka, avšak treba zohľadniť, akým spôsobom je o kotlík pripevnená rukoväť – môže do obvodu po stranách zasahovať. V takom prípade voľte pokrievku s obvodom o 1 – 2 cm menším ako je obvod kotlíka, aby čo najlepšie sadla.
  • Naberačka a varecha – Dôkladne premiešať a nabrať aj zospodu! Naberačka a varecha na kotlíkový guláš sú objemnejšie, vybavené dlhou a silnou rukoväťou.

Ceny kotlíkov na guláš / oheň

Koľko stojí kvalitný kotlík na guláš? Rozhodujúcimi parametrami je materiál, veľkosť aj celkové prevedenie. Kotlík bez trojnožky je cenovo nenáročnou výbavou, zatiaľ čo robustná kotlina je už výbavou, ktorá cenou dobehuje veľký plynový záhradný gril.

✅ Kotlík na guláš do 35 eur

V základnej cenovej relácii nájdete jednoduché kotlíky – smaltované a nerezové, zvyčajne bez ďalšieho príslušenstva (dokupuje sa zvlášť). K dostaniu sú malé párlitrové kotlíky na základné varenie – napríklad pri karavane, ale aj veľké rodinné kotlíky s objemom do 20 l.

✅ Kotlík na guláš od 35 do 70 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie kotlíky na guláš. V ich prospech hovorí pomer cena / kvalita aj cena / vybavenie. V ponuke sú robustnejšie a objemnejšie kotlíky, jednoduché kotliny aj kotlíky s odnímateľnými nohami. Z materiálov dominuje liatina, oceľ, nerez a smalt. Vždy sa zaujímajte o to, čo je súčasťou kotlíkovej výbavy v základnej cene.

✅ Kotlík na guláš od 70 eur

Žijete cez sezónu rodinnými oslavami? Máte radi stretnutia s priateľmi? Alebo sa tento rok chcete dôkladne pripraviť na súťaž vo varení guláša? Potom budete potrebovať výbavu, na ktorú sa dá spoľahnúť. Drahšie kotlíky a kotliny majú perspektívu pri správnej starostlivosti vydržať dlhé roky (až generácie) bez zmeny svojich kvalít. Výber je široký a rozmanitý. Favoritov sprevádza výborná predajnosť a spokojné recenzie.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1PerfectHome Klasik 16l

Náš víťaz
✔️ Objem 16 l
✔️ Dobrá cena
✔️ Jednoduché čistenie smaltu
📌 od 13 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Orion Kotlík na guláš, 13 l

Cena/výkon
✔️ Smaltovaný kotlík
✔️ Objem 13 l
✔️ Priemer 40 cm
📌 od 29 € + Trojnožka od 15 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Súprava kotlová Partyset36

S ohniskom
✔️ Kotlina s komplet zostavou
✔️ Vrátane 14 l kotlíka
✔️ Jednoduchá aj na transport
📌 od 76 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Cattara FIELD 4000 ml

Do kempu
✔️ Menšie prevedenie, vhodné pre 4-5 osôb
✔️ Kotlík nenáročný na priestor
✔️ S praktickým vekom
📌 od 26 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Klarstein Hotrod 145 liatinový

✔️ 11,4 l kotlík na pečenie, vyprážanie alebo pečenie na otvorenom ohni
✔️ Z odolnej liatiny
✔️ Praktické veko
📌 od 79 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6ACTIVA Kotlík na guláš 14 L Stew

✔️ Komplet vybavená zostava, vrátane 14 l kotlíka
✔️ Na guláš, dusené pokrmy alebo varené víno
✔️ Štýlové prevedenie
📌 od 106 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin