Najlepšie striekacie pištole na maľovanie: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov


Maľovanie stien a nanášanie farieb na drevo či kov so sebou nesie veľa úskalí. Zabudnite tentokrát na valce, štetce, plechovky a neporiadok všade naokolo. Je čas na striekaciu pištoľ! Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie striekacie pištole na maľovanie?

Striekacie pištole na farby, laky, lazúry a impregnácie je najčastejšie vidieť v rukách profesionálov. Tí totiž potrebujú efektívny spôsob nanášania, pri ktorom môžu počítať s časovou a materiálovou úsporou. Od profesionálov zrejme nikto neočakáva viditeľné ťahy štetcom, nerovnomernosti a stečené vrstvy. Ak ste sa pri posledných renováciách potýkali s myšlienkou vymeniť klasický štetec alebo valček za šikovnejšie riešenie, nemusíte mať pred striekacími pištoľami veľký rešpekt. V širokej ponuke nájdete rozmanité konštrukcie, ktoré sa líšia technológiou nástreku, výkonom, kvalitou spracovania a určením. Rad profesionálnych prístrojov tak doplnili šikovné hobby maliarske striekacie pištole, ktoré nie sú náročné na používanie ani skúsenosti. Do aplikácie náterov, hoci aj na štruktúrované povrchy, vnášajú vítanú jednoduchosť a rýchlosť.

Podľa akých kritérií vybrať striekaciu pištoľ? Je dôležité zohľadniť druh farby a podklad? Striekacie pištole sa delia predovšetkým podľa technológie nástreku – a to na vzduchové, HVLP a bezvzduchové. Rozdiely medzi nimi sa prejavujú na úrovni distribúcie a spotreby farby. Tiež aj na kvalite výsledku. Aby sme vám výber uľahčili, pozreli sme sa na testy a recenzie striekacích pištolí. Výsledkom je rebríček s veľmi dobre hodnotenými modelmi, ktoré môžu zaujať v rámci svojej cenovej kategórie.

Najlepšie striekacie pištole na maľovanie podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Wagner Universal Sprayer W 590 Flexio
Náš víťaz
✔️ Rýchlosť práce: 15 m2 za 6 min
✔️ Objem nádobky: 1300 ml (maliarske farby) a 800 ml (laky a lazúry)
✔️ Zvládne všetky materiály bez riedenia
✔️ Plynule regulovateľný výkon
✔️ 10 rýchlosti prúdenia vzduchu
📌 od 179 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2BOSCH PFS 5000 E

Kvalitný produkt
✔️ Rýchlosť práce: 3 m2 za 1 min
✔️ Objem nádobky: 1000 ml
✔️ Jednoduché striekanie všetkých druhov farieb bez riedenia
✔️ Plynulo nastaviteľné množstvo vzduchu
📌 od 169 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Wagner ProSpray 3.20

Profi striekacia pištoľ
✔️ Vhodná aj na vysoko-viskózne materiály.
✔️ Rám optimalizovaný pre stavenisko
✔️ Vhodná pre striekanie plôch do 200m2 / denne
✔️ Kompaktná airless piestová pumpa
📌 od 2018 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Wood & Metal Sprayer W150

✔️ Rýchlosť práce: 5 m² za 10 min
✔️ Objem nádobky: 600 ml
✔️ Systém pre laky, lazúry a moridlá
✔️ Prietok: 0 – 140 ml/min, regulovateľný
✔️ Max. viskozita: 100 DIN-sec
📌 od 90 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Bosch PFS 3000-2

Cena / výkon
✔️ Rýchlosť práce: 2 m2 za 1 min
✔️ Objem nádobky: 1000 ml
✔️ Vhodná na nanášanie farby na drevo, kov aj steny
✔️ Nastaviteľný presný lúč
✔️ Celkovo nízka hmotnosť
📌 od 114 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Wagner Dynatec PSG 45
Lacné riešenie
✔️ Objem nádobky: 700 ml
✔️ Jednoduchý model pre použitie v domácnosti a na záhrade
✔️ Pre laky, lazúry, základové farby, prostriedky na ochranu dreva a oleja
✔️ Regulácia množstvo farby
📌 od 28 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať striekaciu pištoľ

Ako vybrať striekaciu pištoľ, ktorá splní vaše očakávanie? Takú, s ktorou sa môžete pustiť do rozsiahleho alebo komplikovaného maľovania? Dôležité informácie a delenia nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je striekacia pištoľ na maľovanie?

Striekacia pištoľ je prístroj, ktorého technológia umožňuje rozprašovanie náterovej hmoty. Jemné kvapôčky farby, laku, lazúry, oleja alebo impregnácie sa vo vertikálnom, horizontálnom alebo kruhovom lúči rovnomerne šíria z ústia pištole. Pri kontakte s povrchom postupne vytvárajú súvislý náterový film.

Ak máte v rukách kvalitnú striekaciu pištoľ na maľovanie a zvolili ste správny náter, pištoľ dokáže zabezpečiť rovnomerný výsledok vo všetkých miestach – a to dokonca bez veľkej námahy a pracnej aplikácie viacerých vrstiev. Na rozdiel od valčekov a štetcov ide síce o drahšiu pomôcku, no pri správnom používaní vám striekacia pištoľ šetrí čas a financie, ktoré by ste inak investovali do ďalších plechoviek s náterom alebo zodratých štetcov. Nejde o jednorazovú záležitosť. Venujte striekacej pištoli po práci dôkladnú starostlivosť a vďaka nej sa aj nabudúce blysnete svojou šikovnosťou.

Kde používať striekaciu pištoľ na maľovanie?

Striekacie pištole majú všestranné využitie.

Najčastejšie sa ich výhody spájajú s aplikáciou náterov na väčšie plochy. Použitím dostatočne výkonnej striekacej pištole eliminujete riziko šmúh, ktoré sa bežne objavujú pri práci so štetcom alebo valčekom. Výborné výsledky však dosahujú na tvarovo komplikovaných plochách (karoséria auta, kovaná brána, plot, radiátory, …), na ktorých by sa nedostatočné rozprestretie náteru prejavilo stekaním a zhlukovaním.

Pomerne rýchlo s pomocou striekacej pištole zrenovujete pórovité a štruktúrované steny v interiéri aj exteriéri. Takisto aj nová impregnácia na vyrezávanom altánku bude dotiahnutá k dokonalosti a drevo na ďalšie roky chránené.

Striekaciu pištoľ na maľovanie môžete používať na rôzne povrchy a materiály. Je však dôležité poznať, s akými farbami dokáže vami vyhliadnutá pištoľ pracovať, aby ste ju na svoje potreby pri hobby renováciách mohli aj naplno a bez obmedzení používať.

Maliarska striekacia pištoľ: Výhody a nevýhody

✅ Jednou z najväčších predností je rýchlosť, s akou striekacia pištoľ dokáže pracovať (napríklad za 1 minútu natriete plochu s rozmermi 3 m2). Spočiatku to vyžaduje istý tréning, aby ste dokázali nanášať náter v rovnomernej vrstve. Ak sa “zdržíte” na jednom mieste dlhšie, výsledný odtieň môže byť intenzívnejší.

Strata materiálu pri rozprašovaní môže byť veľmi nízka, predovšetkým, ak sa rozhodnete pre HVLP striekaciu pištoľ s minimálnym rozptylom mimo striekanú plochu a extra presným nástrekom. Bežné vzduchové striekacie pištole sú o niečo menej presné a aj rozptyl materiálu pomimo do prostredia je vyšší.

Kvalita nástreku a krytia môže dosiahnuť vysokú úroveň. Nie sú vidno žiadne stopy po ťahoch štetcom, stekajúca farba, nerovnomerné krytie či vynechané, ťažko dostupné miesta.

✅ Niektoré striekacie pištole sa dajú používať aj na iné úlohy – na ofukovanie zaprášených predmetov, poslúžia pri dezinfekcii povrchov, hnojení rastlín či trávnika.

❌ Prvotná investícia do striekacej pištole je o niečo vyššia.

❌ Pre udržanie jej funkčnosti si vyžaduje precízne čistenie po každom použití.

Striekacie pištole podľa technológie nástreku

Medzi striekacími pištoľami sú naprieč ponukou zásadné rozdiely. O to najvýraznejšie pri pohľade na využitie a spotrebu farby sa postarala samotná technológia, ktorá zabezpečuje rozprášenie farby na jemné čiastočky.

Podľa technológie nástreku rozlišujeme nasledujúce kategórie striekacích pištolí:

  • Pneumatické / vzduchové striekacie pištole – Ako médium sa na prenášanie farby používa vzduch stlačený kompresorom. Cez pištoľ prúdi veľký objem vzduchu a akonáhle sa stlačí spúšť, do vzduchu sa zamieša farba, ktorá je tlakom vzduchu na ústí rozprášená. Pri tejto metóde dochádza k rozptylu farby aj do prostredia (vysoká prašnosť), preto je vhodnejšia na exteriérové použitie. Ide o jednu z najrozšírenejších technológií, ktorá umožňuje spoľahlivý a rýchly nástrek pre väčšinu syntetických a vodou riediteľných farieb. Na nanášanie lazúr je nevhodná. Kontakt s veľkým množstvo vzduchu totiž znehodnocuje výsledok.
  • Nízkotlakové HVLP striekacie pištole – Šikovným spôsobom eliminujú nedostatok vzduchových modelov (prašnosť do prostredia). Technológia HVLP, alebo aj High Volume – Low Pressure, znamená, že pri atomizácii náterov sa využíva veľká spotreba vzduchu a iba nízky tlak na výstupe (iba do 0,7 baru, kým pri vzduchových pištoliach od 2 – 7 barov). Náter je nanášaný podstatne presnejšie, iba s veľmi malými stratami do prostredia. Treba však počítať s tým, že práca s HVLP technológiou je o niečo pomalšia.
  • Bezvzduchové / airless striekacie pištole – Úplne iný princíp (čiže bez vzduchu a bez použitia kompresoru) využívajú tzv. airless striekacie pištole (alebo aj vysokotlakové), ktoré pracujú s výkonným čerpadlom dosahujúcim desiatky až stovky barov. Nemusíte nastavovať vhodný pomer farba / vzduch, za to je však potrebné nastaviť správny nanášací tlak. Pri nanášaní sú straty materiálu minimálne. Presnosť a kvalita nástreku sú tiež na vysokej úrovni.

Striekacie pištole podľa zdroja energie

Oháňať sa so striekacou pištoľou v ruke, ktorá má na sebe zásobník s farbou a sama o sebe niečo váži, nie je jediná výzva, na ktorú sa musíte pripraviť. Na to, aby striekacie pištole dokázali s farbou pracovať, potrebujú zdroj energie. Tým je vo väčšine prípadov štandardné napájanie zo siete alebo akumulátorové napájanie.

  • Elektrické striekacie pištole – Tvoria väčšinu súčasnej ponuky a hoci sa možno bude pri práci o vás elektrický kábel trochu motať, po celú dobu práce máte istotu rovnomerného výkonu bez kolísania. Pracovať môžete tak dlho, ako potrebujete. Vzduchové striekacie pištole sprevádza okrem toho aj kompresor – je priamo súčasťou pištole, alebo ho nosíte prehodený cez rameno, poprípade je samostatne na kolieskach a s pištoľou je prepojený cez hadicu. Tieto prvky vám pri nástreku budú robiť spoločnosť, preto si všímajte všetky nevyhnutné hmotnostné a dĺžkové údaje, aby ste sa vopred pripravili na prípadné obmedzenia a vedeli ich rýchlo vyriešiť (napríklad kúpou dostatočne dlhého predlžovacieho kábla).
  • Akumulátorové striekacie pištole – Predstavujú menšinové zastúpenie, no majú svoj význam. Ak pri renovácii nechcete byť obmedzovaní káblom a elektrickou zásuvkou na dosah, zíde sa vám praktický aku model, s ktorým sa môžete vybrať hoci aj na koniec ovocného sadu. Vopred počítajte s časovým obmedzením. Na jedno nabitie vydržia 20 – 30 minút a ich výkon je o niečo nižší, ako je tomu pri elektrických modeloch.

Nádržka na striekacej pištoli – jej umiestnenie, materiál a objem

Ak je nádržka na farbu umiestnená hore, ide o gravitačnú striekaciu pištoľ, do ktorej materiál steká pod vplyvom gravitácie. Nádržka je obvykle menšia a má objem cca od 300 – 600 ml. Väčšie rozmery by ohrozovali manévrovateľnosť. Tento typ pištole môžete pri práci nakláňať do strán, čo oceníte pri piplavej, detailnej práci. Výhodou je tiež bezstratové spotrebovanie materiálu. Do trysky sa dostanú aj posledné kvapky z nádržky.

Nádržku umiestnenú v spodnej časti nájdete na tzv. sacej striekacej pištoli. Do dýzy sa materiál dostáva vytvorením podtlaku a postupne sa spotrebováva. Sacie pištole sú vhodné na väčšie plochy, nakoľko táto nádržka býva objemnejšia – od 600 – 1300 ml pri hobby modeloch. Nemusíte potom často prácu prerušovať opakovaným plnením. Tento komfort je však v kontraste s celkovo vyššou hmotnosťou pištole. Okrem toho, pre udržanie správneho chodu sa sacia pištoľ musí držať vo vodorovnej polohe, bez prudkého nakláňania. A navyše, istá časť farby zostane bez využitia na dne.

Z akých materiálov sú nádržky na nátery? Vedie najmä kov a plast. Do priehľadných plastových nádržiek vidíte a máte jasný prehľad o tom, koľko zostáva do ďalšieho plnenia. Na druhej strane, kovové nádržky sú nepriehľadné, no odolnejšie a dajú sa čistiť aj pomocou rozpúšťadiel.

Trysky – tvar a priemery

Tvar a priemer trysky predurčuje samotné použitie a rýchlosť pri práci. Kruhové trysky dokážu vytvárať koncentrovaný lúč, ktorý sa viac hodí na detailnejšie práce, kde potrebujete aplikovať farbu na menšie plochy. Trysky s plochým prierezom, s možnosťou natáčania do horizontálneho a vertikálneho smeru, zase uľahčujú nanášanie náterov na väčšie plochy a podstatne rýchlejšie.

Ako sa zorientovať v priemeroch trysiek? Vo všeobecnosti možno povedať, že menšie trysky s priemerom do 1,3 mm sú vhodné na aplikáciu podkladových a jemnejších náterov. Trysky s priemerom od 1, 3 – 1,6 mm dobre spolupracujú s lakmi a akrylátovými farbami. Trysky s priemerom od 1,6 mm a viac sú vhodné pre nátery s väčším zrnom a vyššou hustotou.

Nanášací výkon a prietoková rýchlosť

Od striekacej maliarskej pištole sa očakáva nielen rovnomernosť, presnosť, ale aj rýchlosť. Prietok farby pištoľou je vyjadrený v mililitroch za minútu, napríklad 500 ml / minútu. Logicky, čím je prietok pištole vyšší, tým by ste s ňou mali pokryť väčšiu plochu za jednotku času. O tom, ako rýchlo budú metre štvorcové pribúdať, však rozhoduje aj vaša technika a ťahy pri práci. Pri krátkom zoznámení sa však aj vy môžete dostať na deklarovaný nanášací výkon. Je vyjadrený v metroch štvorcových za minútu, napríklad 3 m2 / min, čo je pre potreby rýchleho maľovania jedným z kľúčových faktorov.

Ceny striekacích pištolí

Koľko zaplatíte za kvalitnú striekaciu pištoľ? Svoju investíciu zvažujte z pohľadu frekvencie používania. S rastúcou cenou prirodzene súvisí vyšší výkon, lepšie možnosti regulácie a minimálne straty materiálu mimo podklad.

✅ Striekacie pištole do 50 eur

Jednoduché a veľkostne kompaktné pištole na maľovanie nájdete už v cene do 50 eur. Ide o hobby modely určené na nenáročné používanie, preto ich nepostavte hneď na prvýkrát pred veľkú výzvu. Ich súčasťou je menší zásobník na materiál (teda častejšie dopĺňanie) a minimálna regulácia prietoku cez pištoľ.

✅ Striekacie pištole do 200 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie striekacie pištole. Ich schopnosti a kvalita spracovania sú na vyššej úrovni a hodia sa na väčšie projekty. Vyhľadávanými vlastnosťami sú pokročilá regulácia výkonu a prietoku, možnosť pracovať s nátermi rôznej hustoty a viskozity.

✅ Striekacie pištole od 200 eur

Poloprofesionálne a profesionálne modely na intenzívne používanie a na stavby. Dôraz sa kladie na vysoký výkon, presnosť, kvalitu spracovania a minimalizované straty materiálu pri aplikácii, hoci aj v sťažených podmienkach.

Najlepšie značky striekacích pištolí

  • Wagner – Striekacie pištole Wagner sú obľúbené a dobre hodnotené. V ponuke vzduchové a airless pištole, na drevo, kov a steny. Vhodné aj pre profesionálov a na intenzívne používanie pod vysokou kontrolou. Vyhľadávané sú modely z radu Flexio.
  • Bosch – Elektrická striekacia pištoľ na maľovanie stien od značky Bosch môže byť ideálnym spoločníkom na renovácie v dome a na záhrade. Praktické, ľahko prenosné striekacie pištole umožňujú jednoduché striekanie všetkých druhov farieb bez riedenia. Jednoduchý spôsob plnenia. Pomer cena / kvalita.
  • PowerPlus – Striekacie pištole PowerPlus patria k zástupcom cenovo dostupnejším prístrojov. Sú kompaktné, jednoduché na používanie. Modely, ktoré disponujú nastaviteľným riadením prietoku farby.
  • Einhell – Dobrá predajnosť, priaznivá cena a všestranné využitie. Elektrické systémy pre nástrek farieb od Einhell sú vhodné pre stredne veľké priestory a zvládnu pracovať s lakmi, emailami a maliarskymi farbami.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Wagner Universal Sprayer W 590 Flexio
Náš víťaz
✔️ Rýchlosť práce: 15 m2 za 6 min
✔️ Objem nádobky: 1300 ml (maliarske farby) a 800 ml (laky a lazúry)
✔️ Zvládne všetky materiály bez riedenia
✔️ Plynule regulovateľný výkon
✔️ 10 rýchlosti prúdenia vzduchu
📌 od 179 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2BOSCH PFS 5000 E

Kvalitný produkt
✔️ Rýchlosť práce: 3 m2 za 1 min
✔️ Objem nádobky: 1000 ml
✔️ Jednoduché striekanie všetkých druhov farieb bez riedenia
✔️ Plynulo nastaviteľné množstvo vzduchu
📌 od 169 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Wagner ProSpray 3.20

Profi striekacia pištoľ
✔️ Vhodná aj na vysoko-viskózne materiály.
✔️ Rám optimalizovaný pre stavenisko
✔️ Vhodná pre striekanie plôch do 200m2 / denne
✔️ Kompaktná airless piestová pumpa
📌 od 2018 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Wood & Metal Sprayer W150

✔️ Rýchlosť práce: 5 m² za 10 min
✔️ Objem nádobky: 600 ml
✔️ Systém pre laky, lazúry a moridlá
✔️ Prietok: 0 – 140 ml/min, regulovateľný
✔️ Max. viskozita: 100 DIN-sec
📌 od 90 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Bosch PFS 3000-2

Cena / výkon
✔️ Rýchlosť práce: 2 m2 za 1 min
✔️ Objem nádobky: 1000 ml
✔️ Vhodná na nanášanie farby na drevo, kov aj steny
✔️ Nastaviteľný presný lúč
✔️ Celkovo nízka hmotnosť
📌 od 114 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Wagner Dynatec PSG 45
Lacné riešenie
✔️ Objem nádobky: 700 ml
✔️ Jednoduchý model pre použitie v domácnosti a na záhrade
✔️ Pre laky, lazúry, základové farby, prostriedky na ochranu dreva a oleja
✔️ Regulácia množstvo farby
📌 od 28 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Pozrite aj:

5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin