Najlepšie kalové čerpadlá: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie kalové čerpadlá

Pri výbere kalového čerpadla treba zohľadniť hneď niekoľko dôležitých premenných – čo budete odčerpávať, aké hlboké je miesto odčerpávania a ako často ho budete používať. Aké parametre a prevedenie majú najlepšie kalové čerpadlá? Keďže vieme, že takáto výbava môže byť pre niektoré domácnosti nevyhnutná, dali sme si záležať, aby sa do nášho rebríčka dostali modely, ktoré vynikajú vo svojej kategórii – v závislosti od použitia.

Určite nám totiž dáte za pravdu, že nemá význam zaobstarať si drahé čerpadlo, ktoré chcete využiť výnimočne a zase naopak – neoplatí sa kupovať lacný model z plastu, ak viete, že budete čerpadlo používať pravidelne a chcete od neho spoľahlivý výkon. Aj preto sú ceny kalových čerpadiel v takom širokom rozptyle a možno o to ťažšie sa bez prehľadu orientuje.

Náš nákupný poradca prejde všetky dôležité otázky a zaujímavosti týkajúce sa kalových čerpadiel. Poradíme vám, ako vybrať prevedenie, ktoré vám za vaše investované peniaze ponúkne maximálny výkon. Dávame do pozornosti aj užívateľské recenzie kalových čerpadiel, v ktorých nájdete cenné informácie a skúsenosti s používaním. Ako to už niekedy býva – „papier“ znesie veľa a aj deklarovaná top kvalita môže v náročných podmienkach predčasne zlyhať.

Najlepšie kalové čerpadlá podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Obľúbený model
Fieldmann FVC 4001-EK
Druh: ponorné kalové
Príkon: 750 W
Max.prietok: 12 000 l/hod
Ponorná hĺbka: 8 m
Výtlak: 8 m
Max. priemer častíc: 35 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]49 € Čítať recenzie
#2Güde GS 1103 PI
Druh: ponorné kalové
Príkon: 1100 W
Max.prietok: 20 000 l/hod
Ponorná hĺbka: 7 m
Výtlak: 8 m
Max. priemer častíc: 35 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]52 € Čítať recenzie
#3Elpumps BT 6877 K
Druh: ponorné kalové
Príkon: 1600 W
Max.prietok: 28 000 l/hod
Ponorná hĺbka: - m (dĺžka káblu 10 m)
Výtlak: 18 m
Max. priemer častíc: 50 mm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]257 € Čítať recenzie
#4Elpumps NEPTUN
Druh: ponorné kalové
Príkon: 800 W
Max.prietok: 15 000 l/hod
Ponorná hĺbka: - m
Výtlak:9 m
Max. priemer častíc: 45 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]135 € Čítať recenzie
#5EXTOL PREMIUM SPF 1000 G4
Druh: ponorné kalové
Príkon: 1000 W
Max.prietok: 5 500 l/hod
Ponorná hĺbka: 7 m
Výtlak: 40 m
Max. priemer častíc: 50 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]110 € Čítať recenzie
#6Extol Craft elektrické
ponorné nerezové 414163

Druh: ponorné kalové
Príkon: 1100 W
Max.prietok: 16 500 l/hod
Ponorná hĺbka: - m
Výtlak: 11 m
Max. priemer častíc: 35 mm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]105 € Čítať recenzie
#7AL-KO DIVE 5500/3
Druh: ponorné kalové
Príkon: 800 W
Max.prietok: 5 500 l/hod
Ponorná hĺbka: - m
Výtlak: 30 m
Max. priemer častíc: mm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]139 € Čítať recenzie

Ako vybrať kalové čerpadlo

Kalové čerpadlá využijete najmä na odčerpávanie znečistenej zakalenej vody, splaškov a fekálií. Tam ich úloha zďaleka nekončí. Poslúžia aj pri odčerpávaní vody zo zatopenej pivnice, šachty alebo stavebného výkopu, či dokonca aj vtedy, ak sa bez námahy potrebujete zbaviť vody z bazéna na konci sezóny alebo vyprázdniť nádrže a sudy s dažďovou vodou na záhrade. Hoci nejde o zariadenia dennej potreby, niekedy dokážu byť nenahraditeľné a doslova zachrániť situáciu.

Rozhodujete sa, aké kúpiť kalové čerpadlo na žumpu? Potrebujete mať jasno v hlavných parametroch? Zaujímajú vás overení výrobcovia? Máme pripravených pár praktických rád pre rýchle zorientovanie.

Základné delenie čerpadiel pre domáce použitie

Ak ste majiteľom domu so záhradou, vaša základná výbava užitočnými prístrojmi a zariadeniami je pomerne bohatá. Medzi nimi nájdete aj niekoľko druhov čerpadiel:

 • Hlbinné čerpadlá na vodu – Tlakové ponorné čerpadlo dokáže vodu odčerpať až z hĺbky 80 – 90 m. Ak máte doma “studňu”, vodu z nej používate buď na pitie (v prípade vyhovujúcej kvality), alebo ako úžitkovú vodu na zavlažovanie záhrady.
 • Povrchové záhradné čerpadlá – Takýto typ je umiestnený nad povrchom a jeho úlohou je zabezpečovať konštantné odčerpávanie alebo transport vody z jedného miesta na druhé. Využívané najmä na prečerpávanie vody na záhrade a poľnohospodárskom pozemku.
 • Kalové čerpadlá – Zvládajú odčerpávanie vody s prímesou odpadov, kalov a splaškov. Majú zosilnenú konštrukciu, sú vyrobené s chemicky odolných materiálov a v prípade potreby si pomocou drviča si dokážu poradiť aj s väčším znečistením.

Ako vybrať kalové čerpadlo

Druhy kalových čerpadiel podľa umiestnenia

Rozlišujú sa 2 základné konštrukčné prevedenia – povrchové a ponorné kalové čerpadlá.

Povrchové kalové čerpadlá je potrebné umiestniť na suché miesto – vždy nad hladinu odčerpávanej vody/kalu. Najzaujímavejším parametrom je v tomto prípade maximálna sacia hĺbka. Udáva, z akej hĺbky dokáže telo čerpadla odčerpávať vodu. V prípade kalových čerpadiel ide v priemere o hĺbku 6 – 10 m. Využitie majú najmä pri odčerpávaní vody z bazéna, jazierka, studne, či zaplavenej pivnice.

Konštrukcia ponorných kalových čerpadiel dovoľuje ich umiestnenie priamo do kalu, septiku, či inak znečistenej vody. V ideálnom prípade až na samé dno žumpy alebo jamy. Najväčšiu pozornosť venujte maximálnej ponornej hĺbke – hovorí o tom, do akej hĺbky môžete ponoriť telo čerpadla bez rizika jeho poškodenia alebo oslabenia výkonu. S výtlakom si nemusíte robiť starosti. Je jasné, že čerpadlo dokáže kal vytlačiť podstatne vyššie, ako je ponorené. Ide o praktické riešenie vhodné do náročnejších podmienok.

Výtlak kalového čerpadla

Ak už viete, aký konštrukčný typ čerpadla vám vyhovuje viac, nasleduje jedno z hlavných kritérií – maximálny výtlak.

Maximálny výtlak hovorí o výške, do akej dokáže čerpadlo vytlačiť odčerpávanú vodu/kal. Treba však počítať s tým, že výtlak tohto typu čerpadla je podstatne nižší ako výtlak klasického vodného čerpadla. Priemerne sa pohybuje na hodnote 10 – 25 m, no ak si chcete priplatiť za profi verziu, niektoré modely prekonajú aj výškový rozdiel 70 – 80 m.

Pri povrchových čerpadlách je situácia o niečo málo výhodnejšia. Často sa uvádza pojem dopravná výška, ktorá je súčtom sacej hĺbky a maximálneho výtlaku. Ak povrchové kalové čerpadlo dokáže odsať vodu z hĺbky 8 m a disponuje výtlakom 20 m, malo by si poradiť s celkovým prečerpaním po trase max. 28 m. Nezabúdajte však na to, že čerpadlo treba umiestniť vo vhodnej výške, aby takýto „pokus“ vôbec fungoval.

Prietok vody/kalu – čerpací výkon

Čerpací výkon (alebo aj prietok vody/kalu) sa udáva v litroch za hodinu. A keďže v niektorých situáciách môžu rozhodovať minúty, je výkon kalových čerpadiel tým najšpičkovejším parametrom, ktorý hravo porazia iné typy čerpadiel.

Pre porovnanie – výkonné vodné čerpadlo zvládne prečerpať 1000 l vody za hodinu, kvalitné kalové čerpadlo 15 – 20 krát viac. Ide o ohromujúce číslo, ktoré naznačuje silu zariadenia. Pre občasné, menej náročné používanie určite vystačíte aj s nižším čerpacím výkonom – okolo 5000 – 6000 l/h.

Počítajte s tým, že čísla budú pri reálnom používaní určite nižšie. Čerpací výkon klesá s výškou výtlaku a maximálny prietok sa dá dosiahnuť iba pri minimálnej výške výtlaku – čiže iba v prípade, že je čerpadlo ponorené tesne pod hladinu. Aj z toho dôvodu je základný čerpací výkon dimenzovaný do naštandardných hodnôt.

Priechodnosť pevných častíc

Parameter, ktorý hovorí o tom, s akými veľkými nečistotami a časticami v kale si čerpadlo poradí, nájdete pod označením maximálna priechodnosť častíc. Priechodnosť je vyjadrená v milimetroch. Hovorí o schopnosti čerpadla poradiť si pieskom, štrkom, bahnom, biologickým odpadom aj mechanickými nečistotami.

Pri základných modeloch dosahuje hodnotu 5 mm, pri drahších čerpadlách určených do náročnejších podmienok sa môžete stretnúť s hodnotou až 35 – 50 mm. Nemusíte sa obávať, že by sa čerpadlo nasatím väčšej častice zadrelo. Nedôjde k tomu. Mechanizmus zabraňuje vniku častíc, ktoré by mohli čerpadlo poškodiť.

Kalové čerpadlá a ich využitie

Aj medzi kalovými čerpadlami nájdete podstatné rozdiely. Niektoré čerpadlá sú vhodné na nenáročné úlohy, čomu zodpovedá aj maximálna priechodnosť častíc iba do 5 mm. Odčerpajú vodu zo zabudovaného bazénu alebo pivnice. Ak chcete kúpiť kalové čerpadlo na žumpu, musíte sa poobzerať po zariadení, ktorého priechodnosť je minimálne 25 – 30 mm, má zosilnenú konštrukciu, ochranu proti preťaženiu a bezpečnostné prvky, ktoré regulujú jeho chod, aby ochránili motor (napr. tlakový spínač – plavák). Profesionálne výsledky podáva kalové čerpadlo s rezacím nožom (drvičom) – pred nasatím väčšie kusy poseká a húževnato odsaje nečistoty a masu, s ktorou by si menej vybavené modely neporadili.

Elektrické alebo benzínové kalové čerpadlo?

Ak sme už pri rozdieloch, jeden dôležitý sme zatiaľ prehliadali – pohon kalového čerpadla. Určite sa stretnete s prevahou elektrických prístrojov, ktoré zvalcovali tie benzínové. Ak máte prístup k elektrickej sieti, bude voľba elektrického kalového čerpadla jednoznačná – je tiché, ľahké a menej náročné na prevádzkové náklady. Pozor – pri vysokovýkonných čerpadlách treba rátať s trojfázovým elektromotorom a s tým súvisiacim zdrojom napájania.

Najväčšou výhodou benzínových kalových čerpadiel je možnosť voľného pohybu. Využijete ich na ťažšie dostupných miestach, kde nie je prístup k elektrickej sieti.

Kvalita materiálu

Cena čerpadiel rastie spolu s kvalitou použitých materiálov.

Lacnejšie modely, určené na menej frekventované používanie, kombinujú plast a kov. Tie, ktoré sú viac vystavené tlaku vody vo väčších hĺbkach či chemickému zloženiu kalu, sú vyrobené z odolnej nehrdzavejúcej ocele alebo špeciálnej hliníkovej liatiny.

Detaily, ktoré zavážia

 • Hmotnosť čerpadla – Z času na čas musíte čerpadlo prenášať. Najľahšie vážia okolo 5 – 6 kg, robustnejšie neraz presiahnu až 25 kg.
 • Tlakový spínač (plavák) – Kvalitné kalové čerpadlo by malo byť vybavené tlakovým spínačom, tzv. plavákom. Automaticky vypne chod čerpadla, akonáhle voda klesne pod určitú hodnotu. Zamedzí tak chodu nasucho. Čerpadlá, ktoré sa používajú často, sú vybavené aj opätovným zopnutím pri dosiahnutí zvýšenej hladiny. Odpadá starosť o kontrolu septiku alebo žumpy. Prečerpávanie sa deje vždy podľa potreby.
 • Automatické vypnutie pri chode na sucho – Ak aj čerpadlo nie je vybavené tlakovým spínačom, dokáže detekovať, že hladina vody/kalu klesla pod minimálnu hladinu, kedy by už mohlo dôjsť k nebezpečnému chodu naprázdno. Niekedy stačí, že čerpadlo nie je ponorené a dochádza tak k jeho nadmernému prehrievaniu.
 • Tepelná ochrana motora – Alebo aj tepelná bezpečnostná poistka vypína motor pri zvýšení teploty nad povolený rámec.

Ceny kalových čerpadiel

Koľko investovať do čerpadla, ktoré potrebujete ako zálohu? Akú sumu zaplatiť za čerpadlo, ktoré bude mať pravidelné využitie na viacerých miestach? Tri cenové hladiny približujú základné rozdiely:

Kalové čerpadlá do 50 €

Za kalové čerpadlo nemusíte zaplatiť celý “majland” a šikovnú výbavu nájdete už v cene do 50 €, dokonca aj niekoľko kusov najpredávanejších kalových čerpadiel značiek Fieldmann, GÜDE a Hecht. Ide o ľahké, kompaktné elektrické modely kombinujúce plast s kovom. Parametre vôbec nie sú zlé – maximálna ponorná hĺbka do 8 m, výtlak do 10 m a max. prietok od cca. 5000 l/h a viac. Vhodné pre občasné, menej náročné používanie.

Kalové čerpadlá do 150 €

Podstatne lepšiu výbavu, zvyčajne postačujúcu pre bežné potreby domácnosti, nájdete v cene od 50 – 150 €. Kvalita spracovania a použité materiály sú na vyššej úrovni. Nechýbajú bezpečnostné prvky, ktoré chránia motor, celokovové prevedenie a zaujímavá výbava v podobe plaváka, drviča, sekacích nožov a pod. Max. priemer častíc dosahuje až 35 mm. Ak hľadáte kvalitné kalové čerpadlo na fekálie, poobzerajte sa práve v tejto kategórii.

Kalové čerpadlá od 150 €

Všetky parametre a kvality rastú smerom hore. Ak potrebujete čerpadlo, ktoré pokorí aj ťažké výzvy a viete, že u vás doma/pri práci/na stavbe/na pozemku bude mať pravidelné využitie, nebojte sa investovať. Za svoje peniaze dostanete silný prístroj, ktorý disponuje špičkovými vlastnosťami a svoju úlohu vykoná v podstatne kratšom čase, ako jeho lacnejší “kolegovia”.

Kalové čerpadlo na bazén, jazierko, pivnicu

Najlepšie značky kalových čerpadiel

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktorým sa darí v testoch kalových čerpadiel a presvedčili aj spokojných spotrebiteľov, o čom svedčia ich pozitívne recenzie.

 • Fieldmann – Česká značka má vo svojom portfóliu základné kalové čerpadlá v rozumnej cene. Vhodné na občasné odčerpávanie kalných kvapalín. Max. veľkosť častí do 35 mm pri modeli Fieldmann FVC 4001-EK.
 • GÜDE – Kalové čerpadlá v dobrej strednej triede objavíte v ponuke nemeckej značky GÜDE. Obľúbené pre pomer cena/výkon. Hodnotenie “Veľmi dobrý” v Heimwerker Praxis.
 • Elpumps – Kombinácia priaznivej ceny a dlhoročných skúseností maďarskej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na čerpadlá rôzneho druhu a “vodnú” techniku. Vyššia trieda a veľmi dobré parametre.
 • Extol – Známa značka náradia ponúka širší výber cenovo dostupných ponorných kalových čerpadiel.
 • AL-KO – Neprehliadnuteľné modely v červeno-čiernej farbe sú aj napriek nižšej cene vystavané s ohľadom na výkon a robustnosť.

Najčastejšie kladené otázky

Ako predĺžiť životnosť čerpadla?

 • Rešpektujte pokyny v návode na používanie a nesnažte sa čerpadlo hnať do krajných výkonových hodnôt. Hoci by malo zvládnuť aj zaťaženie, prispievate k jeho rýchlejšiemu opotrebovaniu. Ak napríklad potrebujete odčerpávanie z hĺbky 8 m, pátrajte po čerpadle, u ktorého je maximálna sacia/ponorná hĺbka o niečo vyššia.
 • Dodržujte predpísané priemery prietokov pre sanie alebo vytláčanie. Nezmenšujte ich, riskujete prehriatie motora.
 • Čerpadlo neponárajte hlbšie, ako je povolené. Vyšší tlak okolitého prostredia môže čerpadlo znefunkčniť.
 • Ponorné kalové čerpadlo nesmie ísť na sucho. Voda totiž chladí motor, ktorý sa môže v zlých podmienkach prehriať a zničiť.
 • Počas zimy si dajte záležať na dôkladnom očistení a osušení čerpadla. Voda sa po zamrznutí rozpína a útroby čerpadla môže vážne poškodiť.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Obľúbený model
Fieldmann FVC 4001-EK
Druh: ponorné kalové
Príkon: 750 W
Max.prietok: 12 000 l/hod
Ponorná hĺbka: 8 m
Výtlak: 8 m
Max. priemer častíc: 35 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]49 € Čítať recenzie
#2Güde GS 1103 PI
Druh: ponorné kalové
Príkon: 1100 W
Max.prietok: 20 000 l/hod
Ponorná hĺbka: 7 m
Výtlak: 8 m
Max. priemer častíc: 35 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]52 € Čítať recenzie
#3Elpumps BT 6877 K
Druh: ponorné kalové
Príkon: 1600 W
Max.prietok: 28 000 l/hod
Ponorná hĺbka: - m (dĺžka káblu 10 m)
Výtlak: 18 m
Max. priemer častíc: 50 mm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]257 € Čítať recenzie
#4Elpumps NEPTUN
Druh: ponorné kalové
Príkon: 800 W
Max.prietok: 15 000 l/hod
Ponorná hĺbka: - m
Výtlak:9 m
Max. priemer častíc: 45 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]135 € Čítať recenzie
#5EXTOL PREMIUM SPF 1000 G4
Druh: ponorné kalové
Príkon: 1000 W
Max.prietok: 5 500 l/hod
Ponorná hĺbka: 7 m
Výtlak: 40 m
Max. priemer častíc: 50 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]110 € Čítať recenzie
#6Extol Craft elektrické
ponorné nerezové 414163

Druh: ponorné kalové
Príkon: 1100 W
Max.prietok: 16 500 l/hod
Ponorná hĺbka: - m
Výtlak: 11 m
Max. priemer častíc: 35 mm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]105 € Čítať recenzie
#7AL-KO DIVE 5500/3
Druh: ponorné kalové
Príkon: 800 W
Max.prietok: 5 500 l/hod
Ponorná hĺbka: - m
Výtlak: 30 m
Max. priemer častíc: mm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]139 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového kalového čerpadla. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších kalových čerpadiel na trhu.

Zdroje:
https://www.testberichte.de/testsieger/level3_kleine_hausanlagen_tauchpumpen_2785.html

4.9/5 - (11 votes)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin