Najlepšie nožnice na trávu: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

strihanie trávnika
Ak sa vo vás spája záhradkárske nadšenie a zmysel pre detail, potrebujete mať po ruke niekoľko šikovných pomocníkov, s ktorými si prácu na záhrade uľahčíte a dosiahnete perfektné výsledky. Vieme, čo potrebujete! Tie najlepšie AKU nožnice na trávu, vďaka ktorým sa sa poľahky zbavíte trávy aj na ťažko dostupných miestach.

Nožnice na trávu síce nie sú nevyhnutnou súčasťou výbavy, tak ako je tomu napríklad v prípade kosačky, každý majiteľ trávnika nám dá za pravdu, že starostlivosť o trávnik vyžaduje predsa len čosi naviac. Miesta okolo chodníkov, záhonov, stromov sú pre rotujúce nože kosačky nedostupné a dodatočná práca s vyžínačom zbytočne náročná. Na precízne dočistenie sa tak používajú nožnice. Mechanické, čiže ručné nožnice na trávu netreba zvlášť predstavovať. Pravdepodobne už jedny dávno vlastníte. Podstatne viac pozornosti však pútajú akumulátorové nožnice na trávu a možnosti, ktoré pri dočisťovaní trávnika (ale aj ozdobných kríkov) ponúkajú.

V nasledujúcom rebríčku tak nájdete kvalitné AKU nožnice na trávu, ktorých pomer cena/výkon je pre budúcich používateľov veľmi priaznivý. Oceňujeme, že húževnato plnia svoju úlohu a starostlivosť o trávnik zjednodušujú.

Dozviete sa, ako vybrať nožnice na trávu presne podľa svojich potrieb a na ktoré parametre najviac prihliadať. Ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc testy a recenzie nožníc na trávu, kde medzi favoritmi nebudú chýbať produkty od značiek Bosch, Fieldmann, Makita, Rivall či Fiskars.

Najlepšie nožnice na trávu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch EasyShear

Výborná kvalita - 2v1 na trávu aj kríky
+ 8 cm lišta na trávu a 12 cm lišta na kríky
+ Hmotnosť iba 530 g
+ Beznástrojová výmena nožov
+ Až 40 minút na jedno nabitie
od 50 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Fieldmann FZN 4102-AT

Najlepší pomer cena / výkon
+ Šírka lišty 11 cm
+ Odnímateľná teleskopická rukoväť
+ 30 minút na jedno nabitie
+ Odnímateľný akumulátor
od 37 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Makita DUM604ZX

Skvelé recenzie
+ TOP v rebríčkoch predajnosti
+ Extra ostrý strih
+ 4 výšky strihu
+ Výborné parametre a vysoká kvalita spracovania
od 71 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Gardena ComfortCut 9858-20

Alternatíva na zváženie
+ Vymeniteľné nože s antiadhéznou úpravou
+ Na presný a čistý strih
+ Doba prevádzky až 80 min
+ Nízka hmotnosť - iba 550 g
od 95 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Riwall PRO RASH 1236

Cenový tip
+ Na jedno nabitie až 40 min.
+ 8 cm lišta na trávu a 12 cm lišta na kríky
+ Ľahká konštrukcia
+ Jednoduché na používanie
od 24 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Fiskars Servo 113680

Najlepšie ručné nožnice na trávu
+ Kvalitné čepele zo švédskej chrómovej ocele
+ So Servo-System mechanizmom
+ Strihacia hlava je nastaviteľná v rozsahu 360°
od 22 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať nožnice na trávu

Oplatí sa zadovážiť si akumulátorové nožnice na trávu? Nie je to len ďalšia vymoženosť, ktorú treba pravidelne dobíjať? Z vlastných skúseností vieme potvrdiť, že AKU nožnice na trávu dokážu presvedčiť aj zarytých odporcov noviniek. Práve preto vám predstavíme ich prednosti a bližšie si prejdeme kľúčové parametre, funkcie a výbavu. Nebudú chýbať tri základné cenové kategórie, ani výrobcovia, ktorí ponúkajú najlepšie hodnotené AKU nožnice na trávu na trhu.

Ako vybrať nožnice na trávu

Mechanické alebo akumulátorové nožnice na trávu?

O tom, či dáte prednosť ručným alebo akumulátorovým nožniciam, rozhoduje niekoľko detailov. Pri výbere pozerajte nielen na cenu, ale tiež aj na čas, ktorý chcete strihaním stráviť. Zavážiť tiež môžu vaše fyzické schopnosti. Výhody a nevýhody oboch riešení objektívne sumarizujeme v nasledujúcom porovnaní.

Mechanické nožnice na trávu

Ide o klasické riešenie, ktoré vám umožní presné a detailné zastrihávanie okrajov trávnika. Nožnice môžu mať klasický tvar, no čoraz častejšie sa stretnete s ergonomicky krojenými rukoväťami, ktoré samotné strihanie uľahčujú. Rukoväť je vyššie nad úrovňou nožov. Otvory na prsty nemusia byť osadené iba vedľa seba, ale aj nad sebou, čo znamená, že pri strihaní sa ruka podstatne menej namáha. Pre pohodlie a bezpečnosť pri práci by mali byť rukoväte ergonomické, protišmykové a mäkčené.

Medzi ručnými nožnicami na trávu môžete natrafiť na kvalitné modely, ktoré vám pri správnej starostlivosti vydržia desaťročia. Rozhoduje o tom kvalita nožov, použitý materiál a jeho úprava. Nevyhnutnosťou je antikorózna úprava. Ak totiž nožnice zabudnete v tráve, už po niekoľkých dňoch sú ohrozené koróziou. Lepšie modely majú nože naviac opatrené špeciálnou nepriľnavou vrstvou, ktorá zabraňuje uchytávaniu zvyškov trávy a rastlín na čepeliach. Ak si vyberiete mechanické nožnice vybavené hlavicou otočnou o 180° alebo až 360 °, rozsah využitia bude ešte lepší, dokonca aj na vertikálny strih byliniek a mäkkých častí kríkov.

 • Aké sú limity ručných nožníc na trávu? Hoci v princípe môže ísť o kvalitné nožnice s dlhou životnosťou, sú vhodné predovšetkým na menšie a časovo nenáročné úpravy. Ak trpíte bolesťami chrbta, kĺbov alebo zhoršenou pohyblivosťou rúk, na manuálne zastrihávanie trávy sa nebudete tešiť.
 • A aká je ich najväčšia prednosť? Nízka cena a ich okamžitá pripravenosť. Sú k dispozícii kedykoľvek. Nemusíte čakať na žiadne dobíjanie batérií!

Akumulátorové nožnice na trávu

Ak hľadáte riešenie, ktoré časť práce prevezme za vás, na tento typ nožníc s pohonom nedáte dopustiť. Ide o prístroj, ktorý je navrhnutý tak, aby dobre padol do ruky a dal sa jednoducho ovládať. Rezné a strihacie čepele po uvedení do chodu pracujú svižne a skracujú trávu presne tam, kde potrebujete. Stačí sa s AKU nožnicami iba priblížiť k tráve alebo rastline, z ktorej potrebujete časť skrátiť. Žiadne opakujúce sa stláčanie rukovätí, ani nadmerná námaha pre ruku.

Súčasťou akumulátorových nožníc môže byť viacero nadstavcov, bezpečnostné prvky či teleskopická rukoväť s kolieskami. Vďaka nej sa k okraju trávnika nemusíte vôbec zohýbať a trávu spoľahlivo skrátite behom pár minút.

 • Prečo sú akumulátorové nožnice na trávu dobrou voľbou? Pomôžu upraviť okraje trávnika, rastliny na skalke, v záhone, bylinky v kvetináčoch. Výkonné modely si poradia s mladými prírastkami na živých plotoch a okrasných drevinách. Sú ideálne pre ľudí, ktorých trápia bolesti opornej sústavy alebo majú problémy s pohyblivosťou.
 • A aká je ich slabina? Na svoj chod nevyhnutne potrebujú energiu z akumulátora. Po jeho vybití sa nedajú používať. Na detailnú úpravu záhrady tak máte približne 30 až 90 minút, v závislosti od kapacity akumulátora. Následne treba počkať, kým sa opäť nabije.

Čepele: Počet, tvar, šírka záberu a využitie

Začnime priamo “nástrojom”, ktorý zodpovedá za samotný strih. V základnej výbave AKU nožníc nájdete strižné čepele (označované ako nože na trávu). Ponášajú sa na “prsty” a jedným ťahom dokážu ostrihať pás o šírke priemerne od 7 do 14 cm.

Šírka lišty na úpravu trávnika (záber) úzko súvisí so samotnou silou prístroja. Priemerne silné AKU nožnice majú lištu užšiu, čo znamená menší záber jedným ťahom, no na druhej strane sú nožnice v ruke obratnejšie a dostanú sa aj do úzkych priestorov. Lištu so záberom 12 cm a viac nájdete na silnejších akumulátorových nožniciach. Práca s nimi ide rýchlejšie, no v istých častiach trávnika by ste s odstupom času boli možno spokojnejší s menším záberom. Z rebríčkov predajnosti vyplýva, že medzi najpredávanejšie AKU nožnice na trávu patria modely so záberom cca 8 až 10 cm.

Okrem základných čepelí môžu mať AKU nožnice vo výbave aj rezné čepele (označované ako nôž na kríky). Ide o podlhovastú lištu s dĺžkou od 10 do 16 cm s obojstranne osadenými zubami. Ponáša sa na zmenšenú lištu, ktorá je základnou súčasťou elektrických a aku nožníc na živý plot. Poradí si s rezom tenších konárikov, letorastov a výhonkov s priemerom cca do 1 cm. S pomocou tejto lišty môžete priebežne tvarovať okrasné dreviny a udržiavať dokonalý tvar trvaliek.

 • Čo si všímať? Zamerajte sa nielen na tvar, záber a dĺžku nožov, dôležitý je tiež materiál a jeho povrchová úprava. Nevyhnutnosťou je antikorózna úprava, nadštandardom je vylepšená nepriľnavosť, ktorá sa postará o jednoduché čistenie nožov od zvyškov rastlín a je dobrým predpokladom pre dlhšiu životnosť nožov. Výmena nadstavcov by mala prebiehať maximálne jednoducho, bez použitia ďalšieho náradia.

upravená záhrada

Akumulátor: Kapacita, výdrž a nabíjanie

Pozrime sa na to, čo je zjavné:

 • Akumulátorové nožnice nemajú kábel.
 • Nelimitujú vás v pohybe po záhrade.
 • Disponujú výdržou niekoľko desiatok minút na jedno nabitie.
 • Po vybití potrebujú stráviť niekoľko hodín na nabíjačke.

V prvom kroku zvážte typ akumulátora. Dobrou správou je, že vo väčšine AKU nožníc na trávu sa používajú moderné Li-Ion akumulátory, ktoré poskytujú vyvážený výkon až takmer do posledných percent. Netrpia samovybíjaním a tak už v princípe malý a ľahký akumulátor v sebe môže ukrývať vysokú kapacitu v porovnaní so staršími typmi akumulátorov. Navyše, disponujú ochranu proti prebitiu, a rovnako tak aj ochranou proti vybitiu pod prípustnú hodnotu. Sú overené a používajú sa v mnohých druhoch AKU narádia a záhradnej výbavy.

V strednej triede AKU nožníc sa najčastejšie používajú akumulátory s kapacitou 1,3 – 1,5 Ah, ktoré zabezpečia dobu chodu na približne 30 – 40 minút.

Drahšie AKU nožnice už môžu mať vo výbave akumulátory s kapacitou 2 – 2,5 Ah, ktoré vám na jedno nabitie poslúžia približne 60 – 90 minút. Tieto hodnoty však berte iba orientačne. Na dobu prevádzky má totiž vplyv samotný záber (čím väčší záber, tým viac energie nože spotrebujú) a tiež aj hustota trávy alebo rastlín, ktoré upravujete.

Aby ste mohli AKU nožnice použiť nabudúce, nezabudnite nabiť akumulátor. Na obnovenie kapacity potrebuje pobudnúť priemerne 3 – 7 hodín na nabíjačke.

 • Čo neprehliadnuť? Akumulátor môže byť v nožniciach integrovaný “napevno” alebo odnímateľný. Ak sa dá vybrať, môžete si zadovážiť ešte jeden rovnaký akumulátor a pri práci ich postupne vymieňať. Zvládnete tak dokonca aj detailnú údržbu veľkého trávnika a záhrady bez prestojov.

Ergonómia, hmotnosť a ovládanie

Kvalitné AKU nožnice na trávu majú ergonómiu a vyváženie premyslené do detailov. Základom je optimálny tvar rukoväte, ktorá sa dobre drží, nie je tvrdá a nešmýka sa.

V základni môžu byť zabudované kolieska, ktoré zastrihávanie uľahčujú. S ich pomocou udržíte nastavenú výšku strihu.

Hmotnosť AKU nožníc sa pohybuje v intervale od 0,5 – 1,5 kg. Hoci sú ľahké prístroje veľmi pohodlné v ruke, hmotnosť zvažujte vzhľadom k očakávanému výkonu. Najľahšie AKU nožnice totiž nemôžeme zaradiť k výkonným. Sú vhodné skôr na občasné úpravy v menšom rozsahu. S rastúcou hmotnosťou rastie primerane aj húževnatosť a výkon AKU nožníc.

Ovládanie AKU nožníc je v prvom rade bezpečné a až následne pohodlné. Nožnice neuvediete do chodu jedným tlačidlom. Aby nedošlo k náhodnému spusteniu (napríklad ak si nožnice vezmú deti), musíte najskôr stlačiť bezpečnostnú poistku a až následne stlačiť spínač. Na niektorých modeloch musíte spínač držať stlačený po celú dobu chodu. Po jeho spustení sa nožnice automaticky vypnú. Vo výbave však môžete nájsť aretáciu spúšťacieho tlačidla, ktorá umožňuje plynulý chod bez držania tlačidiel.

Bezpečnostné prvky

Štandardnou súčasťou AKU nožníc je bezpečnostný spínač a poistka na uzamknutie nožníc. Páčku, resp. bezpečnostný zámok na uzamknutie oceníte najmä vtedy, ak majú k vášmu náradiu prístup aj deti.

Vyhľadávaným prvkom je tiež plastová ochrana pred trávou. Umiestňuje sa nad čepele a chráni ruku pred odfrkujúcou trávou a kamienkami.

Výbava a príslušenstvo

 • Možnosť otáčania / naklápania – Hlavu s osadenými čepeľami môžete v kĺbe natočiť smerom hore a dole, doprava a doľava. S AKU nožnicami sa potom dobre pracuje pravákom aj ľavákom. Rozsah naklonenia nožov môže byť 180° alebo až 360 °.
 • Zabudované kolieska – Praktická súčasť základne akumulátorových nožníc alebo teleskopickej rukoväte uľahčuje pohyb po tráve.
 • Teleskopická rukoväť – Do dĺžkovo nastaviteľnej rukoväte osadíte komplet základňu s čepeľami, zapojíte káblik z rukoväte do základne a AKU nožnice potom ovládate priamo cez madlo. Nemusíte sa viac zohýbať k tráve. Ideálne na údržbu väčších trávnikov.
 • Indikátor stavu batérie – Informuje o zostatkovej kapacite akumulátora.
 • Zberač na trávu – Plastová “lopatka”, ktorá sa pripevňuje do spodnej časti pod čepele. Čiastočne zachytáva zostrihanú trávu.

Recenzie nožníc na trávu

Hľadáte pri výbere užívateľské recenzie a hodnotenia, aby ste mali istotu, že sa rozhodujete pre tie najlepšie nožnice na trávu? Veľké e-shopy a porovnávače cien zoskupujú stovky názorov – pozitívnych, ale aj negatívnych a na základe nich si môžete vytvoriť obraz o vyhliadnutom modeli. Aké vlastnosti sú pri nožniciach na trávu najviac vyzdvihované a naopak – pri čom zbystriť pozornosť a kúpu si radšej premyslieť?

Pozitívne hodnotené vlastnosti

Kvalitné nožnice na trávu dokážu zrýchliť údržbu trávnika a postarať sa o jeho dokonalosť. Aké prednosti by mal mať váš nový obľúbený pomocník?

 • Nízka hmotnosť a pohodlné rozloženie hmotnosti v ruke
 • Rýchle a jednoduchá výmena strihacích nástrojov
 • Pomer cena/výkon
 • Tichý chod
 • Užitočnosť pri prácach v záhrade
 • Bezpečnostné prvky

Negatívne hodnotené vlastnosti

Od nožníc na trávu očakávame, že do údržby trávnika vnesú ľahkosť, jednoduchosť a rýchlosť bez zbytočnej únavy rúk. Ak však natrafíte na recenzie s opakujúcimi sa mínusmi z nasledujúceho zoznamu, zvážte inú alternatívu.

 • Náročná výmena nadstavcov
 • Horšie rozloženie hmotnosti
 • Slabý výkon a zadrhávanie
 • Dlhšia doba nabíjania / Krátka výdrž

Testy nožníc na trávu

Oboznámenie sa so skúsenosťami kupujúcich je pre mnohých jedným z rýchlych spôsobov, ako sa utvrdiť o svojej voľbe. Druhým spôsobom, ako sa dostať k ešte presnejším informáciám, sú dostupné testy nožníc na trávu, kde sa podrobujú prísnemu hodnoteniu odborníkov.

Aké nožnice na trávu získali vysoké umiestnenia? V zahraničných testoch uspeli výkonné akumulátorové nožnice od značiek Metabo, Stihl, Gardena, Makita, Bosch. V prípade ručných záhradníckych nožníc vedú modely, ktoré ponúkajú presné rezy, silu a jednoduchú obsluhu – najmä od značiek Fiskars a Gardena.

Ceny nožníc na trávu

Koľko investovať do nožníc na trávu? Jedným z hlavných kritérií je množstvo práce, ktoré ich na záhrade čaká a výsledok, aký by ste radi dosiahli. Ak sa k tomu pridá aj menšia fyzická náročnosť a ušetrený čas, neoľutujete ani drahšiu kúpu.

Nožnice na trávu do 20 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete ručné nožnice na trávu. Vyberajte také, ktoré majú ergonomické rukoväte a otočnú hlavu, aby sa vám s nimi pri strihaní ľahko manipulovalo pod akýmkoľvek uhlom.

Nožnice na trávu od 20 do 40 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie AKU nožnice na trávu s priaznivým pomerom cena / výkon. Síce ešte nejde o modely s extra výkonom a nadpriemernou dĺžkou chodu na jedno nabitie, pre cenovú dostupnosť majú potenciál zaujať široké publikum. Vo výbave môžu mať okrem nožov na trávu aj lištu na strihanie kríkov a teleskopickú rukoväť.

Nožnice na trávu od 40 eur

Ak si dávate záležať na kvalitnom záhradnom náradí a chcete mať po ruke výborne vybavené AKU nožnice, potom sa vyberte na prieskum medzi modely drahšie ako 40 eur. S cenou rastie ich výkon, schopnosti, výdrž batérie a celková výbava. Nezľaknú sa ani vyššej záťaže a dáte s nimi do poriadku aj väčšie plochy.

Najlepšie značky nožníc na trávu

 • Bosch – Hoci AKU nožnice Bosch patria k tým drahším, z pohľadu výbavy a výkonu patria medzi to najlepšie, čo táto kategória ponúka. Veľmi dobré výsledky v testoch, spokojné domáce i zahraničné recenzie.
 • Fiskars – Jedna z najkvalitnejších ručných nožníc na trávu. Vynikajú vysokou odolnosťou, životnosťou a premyslenou ergonómiou.
 • Fieldmann – Zaujímavý kompromis medzi cenou a kvalitou ponúkajú AKU nožnice Fieldmann. Dobrá cena, primeraný výkon a jednoduché používanie ich dostali na popredné miesta predajnosti.
 • Makita – Robustné a dostatočne výkonné AKU nožnice splnia s prehľadom aj požiadavky náročných spotrebiteľov.
 • Gardena – TOP akumulátorové aj ručné nožnice na trávu, ktoré svoju prácu zvládajú na jednotku. Kvalita spracovania + špičková ergonómia. Veľmi dobré užívateľské recenzie.
 • Riwall – Zaujímavá alternatíva cenovo dostupnejších AKU nožníc, ktoré disponujú praktickou a funkčnou výbavou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch EasyShear

Výborná kvalita - 2v1 na trávu aj kríky
+ 8 cm lišta na trávu a 12 cm lišta na kríky
+ Hmotnosť iba 530 g
+ Beznástrojová výmena nožov
+ Až 40 minút na jedno nabitie
od 50 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Fieldmann FZN 4102-AT

Najlepší pomer cena / výkon
+ Šírka lišty 11 cm
+ Odnímateľná teleskopická rukoväť
+ 30 minút na jedno nabitie
+ Odnímateľný akumulátor
od 37 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Makita DUM604ZX

Skvelé recenzie
+ TOP v rebríčkoch predajnosti
+ Extra ostrý strih
+ 4 výšky strihu
+ Výborné parametre a vysoká kvalita spracovania
od 71 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Gardena ComfortCut 9858-20

Alternatíva na zváženie
+ Vymeniteľné nože s antiadhéznou úpravou
+ Na presný a čistý strih
+ Doba prevádzky až 80 min
+ Nízka hmotnosť - iba 550 g
od 95 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Riwall PRO RASH 1236

Cenový tip
+ Na jedno nabitie až 40 min.
+ 8 cm lišta na trávu a 12 cm lišta na kríky
+ Ľahká konštrukcia
+ Jednoduché na používanie
od 24 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Fiskars Servo 113680

Najlepšie ručné nožnice na trávu
+ Kvalitné čepele zo švédskej chrómovej ocele
+ So Servo-System mechanizmom
+ Strihacia hlava je nastaviteľná v rozsahu 360°
od 22 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
4.9/5 - (18 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin