Najlepšia bazénová chémia: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

číra voda v bazéneUdržať vodu v bazéne v dobrom stave počas letnej sezóny vyžaduje isté skúseností s čistením, výpomoc kvalitnej filtrácie a bazénovej chémie. Úlohou bazénovej filtrácie je očistiť vodu od pevných nečistôt. Ako však funguje najlepšia bazénová chémia a čo od nej očakávať?

Kvalitná chémia do bazéna zabezpečí dezinfekciu vody, úpravu pH, zbaví vodu množiacich sa rias a krásne ju rozjasní. To všetko v prípade, ak viete, akú bazénovú chémiu vybrať na konkrétny problém a ako ju dávkovať vzhľadom na objem vody v bazéne. Voda v bazéne totiž môže trpieť rôznymi nedostatkami, ktoré ovplyvňujú jej vzhľad, no predovšetkým hygienickosť. Nikto sa doma nechce kúpať vo vode zapáchajúcej, zakalenej, bielej či viditeľne zelenej. Ani tá najlepšia filtrácia do bazéna v tomto prípade nie je všemocná a nedokáže zmeniť chemické zloženie bazénovej vody, na ktorú vplýva viacero vonkajších faktorov.

Práve preto si v nasledujúcom sprievodcovi urobíme základný prehľad o tom, ako vybrať bazénovú chémiu a čomu venovať najviac pozornosti. Zaujímať nás budú druhy bazénovej chémie, účinok, forma aj nároky na dávkovanie. Zamerali sme sa tiež na dostupné testy a recenzie chémie do bazéna a výsledkom je rebríček so zaujímavými produktmi, ktoré si získali množstvo pozitívnych ohlasov pri používaní.

Najlepšia bazénová chémia podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Bazénová chémia MARIMEX Start set

+ Set je vhodný pre reguláciu pH vody aj pre konečnú údržbu vody pred kúpaním
+ Pre začiatočníkov aj skúsených
+ Granulátová forma
+ Vyrobené v Česku
od 29 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#PROBAZEN Multi tablety 5v1 MAXI 5 kg

+ Bazénová chémia 5v1
+ 200 g tablety na dezinfekciu, vločkovanie, likvidáciu rias, stabilizáciu pH a prejasnenie vody
+ Pre veľké bazény – 1 tableta na 20 až 30 m3 vody
+ Dávkovanie 1 krát za 5 – 10 dní
od 53 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#Marimex 11301604 Komplex 5v1

+ Multifunkčné tablety s piatimi účinkami
+ Na dezinfekciu, prevenciu proti riasam, vločkovanie, stabilizáciu tvrdosti vody a stabilizáciu pH
+ 1 až 2 tablety na 30 m3 vody každých 5 – 8 dní
+ Produkt vhodný pre zapustené a nadzemné bazény
+ 4,6 kg balenie = môže vystačiť aj na celú letnú sezónu
od 65 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#Marimex Chlor Šok 0,9 kg

+ Krátkodobo a rýchlo zvyšuje koncentráciu chlóru
+ Ničí väčšinu druhov rias
+ Účinkuje aj na baktérie a vírusy
+ Produkt vhodný pre nadzemné aj zapustené bazény + vírivky
od 14 €
⭐ 93 % Čítať recenzie
#Marimex STOP riasam 1l

+ Na zabránenie rastu rias
+ Má preventívne aj likvidačné účinky
+ Dá sa používať s chlórovou aj bezchlórovou dezinfekciou
+ Produkt vhodný pre nadzemné aj zapustené bazény + vírivky
od 9 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Marimex Komplex 5v1 1kg

+ Multifunkčné tablety s piatimi účinkami
+ Na dezinfekciu, prevenciu proti riasam, vločkovanie, stabilizáciu tvrdosti vody a stabilizáciu pH
+ 1 až 2 tablety na 30 m3 vody každých 5 – 8 dní
+ Produkt vhodný pre zapustené a nadzemné bazény
od 16 €
⭐ 86 % Čítať recenzie

Ako vybrať najlepšiu bazénovú chémiu?

Či už vlastníte zapustený bazén, polozapustený bazén alebo voľne stojaci nadzemný bazén, nevyhnete sa starostlivosti o vodu v bazéne. Čím väčší je objem vody v bazéne, tým skôr je dôležité pochopiť jednotlivé kroky. Hoci sa udržiavanie bazénovej vody zdá na prvý pohľad ako komplikovaná činnosť, akonáhle si osvojíte správny postup a pomery, je to celkom jednoduchá záležitosť, ktorá vám nezaberie veľa času. Odmenou bude krásne čistá a hygienicky nezávadná voda ako stvorená na letné kúpanie.

Hoci niektorí majitelia preferujú vypúšťanie starej vody a napúšťanie novej, je to neekologické aj neekonomické rozhodnutie (plytvanie vodou + platby za vodu). V malých detských bazénikoch je samozrejme lepšie meniť vodu pravidelne. Ide len o niekoľko desiatok litrov vody. Akonáhle je bazén z výroby vybavený otvormi na filtráciu, neváhajte s jej inštaláciou a už od prvých dní vodu v bazéne filtrujte od mechanických nečistôt. Pridajte k tomu správne nadávkovanú bazénovú chémiu (vzhľadom k objemu vody) a celú sezónu vystačíte s jedným napustením.

Na čo sa používa bazénová chémia?

Mnohí majitelia nových bazénov spočiatku veria, že vystačia s intenzívnym filtrovaním vody cez kartušovú alebo pieskovú filtráciu. Filtrácia však zachytáva len pevné nečistoty – hmyz, listy, vlasy, konáriky a ďalšie drobné nečistoty. So znečistením, ktoré je vo vode rozpustené alebo mikroskopické, si neporadí efektívne. Do bazénovej vody sa dostávajú aj kožné bunky, prach, pele či zvyšky kozmetických a opaľovacích prípravkov. Ich prítomnosť spolu s letnými teplotami vytvára podmienky pre množenie nebezpečných rias a baktérií. To, ako sa bude voda v bazéne po niekoľkých dňoch správať, závisí tiež od jej prvotného zloženia a chemickej ne/rovnováhy. A práve na všetky úskalia, ktoré súvisia so zhoršenou chemickou kvalitnou vody v bazéne, sa používa bazénová chémia.

Základné úlohy bazénovej chémie

 • Úprava pH vody – Je dôležité dosiahnuť hodnotu pH vody v intervale od 6,8 – 7,4. Nižšie pH vody ohrozuje životnosť bazéna a spôsobuje zakalenie vody, vyššie pH vody je nevyhovujúce pre pokožku a sliznice kúpajúcich.
 • Dezinfekcia vody – Používa sa chlórová a bezchlórová dezinfekcia s rovnakým cieľom – zahubiť nežiaduce mikroorganizmy, plesne a škodlivé baktérie, ktoré majú negatívny vplyv na ľudské zdravie.
 • Proti množeniu rias – Zelené až hnedé zafarbenie signalizuje premnoženie rias. Vhodný algicíd riasy zahubí a funguje aj preventívne, čo znamená, že obmedzí množenie nových.
 • Na odstránenie zakalenia vody – Kal v bazénovej vode máva rôzne príčiny. Najčastejšie ide o vyššie pH (biele zakalenie), nadbytok železa (hnedé zakalenie), riasy živé a ich pozostatky (zelené zakalenie). Najskôr je dôležité odstrániť príčinu chemickou úpravou vody a následne použiť vločkovač, ktorý mikroskopické nečistoty pospája do väčších zhlukov a padnú na dno.
 • Na úpravu tvrdosti vody – Čím je voda tvrdšia, tým viac vodného kameňa na stenách bazéna sa usádza. Vysoká tvrdosť je problémom najmä studničnej vody. Prípravok sa aplikuje krátko po napustení bazéna.

Druhy chémie do bazénu

V závislosti od očakávaného účinku sa rozlišujú rôzne druhy bazénovej chémie. Kým niektoré sú určené na rýchle riešenie konkrétneho identifikovaného problému, ďalšie sú vytvorené ako multifunkčné, aby vám pomohli obnoviť rovnováhu vody vo viacerých úrovniach už jednou aplikáciou.

Pri používaní bazénovej chémie s jedným účinkom (napríklad na úpravu pH či na dezinfekciu vod) teda počítajte s tým, že budete kupovať niekoľko rôznych produktov, pri ktorých si treba starostlivo naštudovať dávkovanie a následné procesy úpravy vody.

Bazénová chémia pre úpravu pH vody

Ak má ostatná bazénová chémia fungovať, musíte v prvom kroku docieliť neutrálne pH vody – t.j. v intervale od 6,8 do 7,4. Ak je pH vody mimo tento interval, účinnosť dezinfekcie vody klesá až na polovicu, čo znamená jej výrazne vyššiu spotrebu.

Vo vode s pH nižším ako 6,8 dochádza k predčasnej korózii kovových prvkov, blednutiu materiálov a objavuje sa zakalenie vody. Voda s pH vyšším ako 7,4 dráždi pokožku, sliznice a oči. Hodnotu pH zistíte testovacou pomôckou – môže to byť jednorazový pásik na meranie pH, digitálny pH merač alebo iné formy multitesterov. Po zistení hodnoty pH sa budete rozhodovať, či zakúpite prípravok na zníženie pH v bazénovej vode (označovaný ako pH –, pH mínus) alebo prípravok na zvýšenie pH v bazénovej vode (označovaný ako pH +, pH plus).

Po aplikácii prípravku na úpravu pH je často nevyhnutné ponechať filtračný systém v chode minimálne 8 hodín.

Bazénová chémia na dezinfekciu vody

Pravidelná dezinfekcia vody je jedným z najčastejších úkonov pri starostlivosti o vodu v bazéne. K aplikácii dezinfekcie pristupujte až po dosiahnutí optimálneho pH vody. Úlohou dezinfekcie je v priebehu krátkej chvíle zlikvidovať baktérie, plesne, kvasinky, mikroorganizmy a obmedziť množenie rias. Dostupná je chlórová a bezchlórová dezinfekcia.

Chlórová dezinfekcia je najpredávanejšia a k dispozícii v rôznych formách – ako sypký granulát, tablety aj roztok. Rozhodovať sa budete medzi dezinfekciou so stabilizovaným chlórom, ktorá je určená na priebežné používanie a má pozvoľné uvoľňovanie, alebo dezinfekciou s nestabilizovaným chlórom. Druhá menovaná predstavuje šokovú dezinfekciu používanú pri výskyte výraznejšieho znečistenia. Väčšia dávka chlóru po účinkovaní rýchlo vyprchá a nehrozí prechlórovanie.

Bezchlórová dezinfekcia predstavuje riešenie pre ľudí, ktorí majú citlivú pokožku alebo sú alergickí na chlór. Siahajú po nej aj rodičia malých detí, ktorí nechcú, aby sa ich deti kúpali v chlórovej vode. Nemá typický chlórový zápach. Dezinfekcia tohto typu funguje napríklad na báze aktívneho kyslíka, polymérov alebo peroxidu vodíka. Často ide o dezinfekciu vhodnú do víriviek s vyššou teplotou vody, kde by chlór vplyvom teploty vody rýchlo vyprchal. Okrem bezchlórovej chémie sa o dezinfekciu postarajú aj prístroje typu UV sterilizátor a ionizátor.

Bazénová chémia proti riasam

„Ideálnym“ miestom na množenie rias je stojatá, nedostatočne filtrovaná voda na celodennom slnku. Nečudo, že v bazénoch sa im darí viac, ako by sme chceli. Riasy sa množia veľmi rýchlym tempom, znižujú hladinu pH vody, zvyšujú spotrebu chlóru a ich prítomnosť sa prejavuje celkovým zhoršením kvality vody – zakalanie, zelená farba, mazľavé steny a dno bazéna.

Na likvidovanie rias vo vode nestačí použiť iba základnú dezinfekciu. Súčasne s chlórovou alebo bezchlórovou chémiou sa používa napríklad prípravok s obsahom algicídov. Hubí existujúce riasy a účinkuje aj preventívne pred rastom nových rias.

Bazénová chémia na stabilizáciu tvrdosti vody

Tvrdosť vody je ovplyvnená množstvom rozpusteného vápnika a horčíka. Vo vodovodných kohútikoch a v studniach je na prevažnom území našej krajiny tvrdá voda. Tvrdá voda neraz spôsobuje zanášanie bazénových komponentov vodných kameňom, čo má vplyv najmä na životnosť zapustených bazénov, kde sa očakáva, že vydržia dlhé roky.

Stabilizátor tvrdosti vody sa do bazéna alebo vírivky vlieva už krátko po napustení vody (ak viete, že máte všeobecne tvrdú vodu) alebo v prípade objavenia vodného kameňa a opakovaného zakalenia. Niektoré prípravky sú také účinné, že rozpustia aj dlhšie usadený vodný kameň bez ďalšieho zásahu. Najmä vo vírivkach tak eliminujete riziko upchatia trysiek vodným kameňom.

Bazénová chémia typu vločkovač/rozjasňovač

Špeciálne postavenie v bazénovej chémii má tzv. vločkovač alebo rozjasňovač, ktorý sa často používa po aplikácii iného prípravku. Či už ste hubili riasy, alebo bojovali so zakalením vody, po aplikácii prípravkov na to určených nezostane voda okamžite krásne lesklá a číra. Budú v nej naďalej plávať mikroskopické čiastočky, drobné nečistoty a mŕtve riasy.

Vločkovač účinkuje tak, že spôsobí vločkovanie/spájanie drobných častíc do väčších zhlukov. Tieto zhluky vo vode oťažejú a padnú na dno. Môžete ich odstrániť vyšším výkonom filtrácie tak, že ich na dne rozvírite, aby sa dostali k ústiu vstupu do filtračného systému alebo použijete vysávač do bazéna, ktorý dno efektívne vyčistí. Voda tak zostane po vločkovači číra, lesklá a na pohľad ideálna.

Multifunkčná bazénová chémia – 2v1, 3v1, 4v1, 5v1

Kým doteraz sme predstavovali prípravky bazénovej chémie s jedným hlavným účinkom, je dobré vedieť, že trh ponúka aj praktickú multifunkčnú bazénovú chémiu, ktorá spája niekoľko účinkov v jednom prípravku.

Výhodou je jednoduchá aplikácia, kedy stačí napríklad raz za 5 – 8 dní pridať do vody odporúčané množstvo prípravku vzhľadom k objemu vody v bazéne. Je však dôležité povedať, že majú najmä všestranný a udržiavací charakter. Ak sa objaví vážnejší problém s kvalitou vody, tak či tak sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhnete kúpe samostatného prípravku.

Čo dokáže taká multifunkčná bazénová chémia 5v1? Postará sa napríklad o dezinfekciu vody, zabezpečí prevenciu proti riasam, vločkovanie, stabilizáciu tvrdosti vody a stabilizáciu pH.

Poznámka: Ak by mala voda pred aplikáciou multifunkčnej bazénovej chémie nevyhovujúce pH, musíte najskôr samostatne upraviť pH vody, inak bude spotreba tejto bazénovej chémie veľmi vysoká alebo nedostatočne účinkujúca.

bazén s čistou vodou

Forma bazénovej chémie vs. nároky na dávkovanie

Forma bazénovej chémie rozhoduje o to, ako praktické bude dávkovanie. Niekedy sú lepšou voľbou tekuté prípravky s okamžitým účinkom, inokedy sa ideálne javia tablety do bazéna s pozvoľným rozpúšťaním/uvoľňovaním.

 • Prášok/granulát – Prášková podoba bazénovej chémie sa musí najskôr rozpustiť a dôkladne rozmiešať v niekoľkých litroch čistej vody. Treba pracovať s priloženým dávkovačom, prepočítavať množstvo prášku na objem vody v bazéne a v neposlednom rade pre bezpečnosť používať rukavice (prípadne aj respirátor). Nepracujte s práškovou bazénovou chémiou na silnom vetre.
 • Roztok – Aplikuje sa veľmi jednoducho, a to buď naliatím odporúčaného množstva priamo do vody, alebo krátkym rozriedením v niekoľkých litroch čistej vody a následným vliatím do bazéna. Výhodou je, že dávka tekutého prípravku sa dá presne vypočítať pre malý aj veľký bazén. Nevýhodou je riziko kontaktu s tekutou chémiou. Preto pri manipulácii postupujte veľmi opatrne, balenie dôkladne uzatvorte a dajte čo najďalej od dosahu detí a zvierat.
 • Tablety – Získali si za posledné roky veľkú obľúbenosť a najčastejšie ide o prípravky spájajúce viac účinkov v jednom (tablety 3v1, 5v1, …). Tablety sa jednoducho dávkujú – sú delené na kusy. V bazéne sa rozpúšťajú aj niekoľko dní. Nesmú prísť do kontaktu s pokožkou kúpajúcich sa, ani s dnom či stenami bazéna. Preto sa vkladajú do plastových plavákov, cez ktoré preteká voda a tablety sa tak pomaly rozpúšťajú. Pred nákupom zistite, na koľko m3 vody ide jedna tableta. Niekedy je jedna tableta až na 10 m3, čo znamená, že ak máte menší bazén s objemom na cca 5m3, nevyhnete sa deleniu tablety na polovicu.

Pre aké bazény je vyhliadnutá chémia vhodná?

Plánujete udržiavať vodu v klasickom bazéne bez ohrevu, v bazéne s ohrevom alebo vo vírivke? Ak ide o bazén, v ktorom sa voda zohrieva iba slnkom, môžete všeobecne siahnuť po chlórovej či bezchlórovej chémii bez obmedzenia vo výbere.

Nie každý druh bazénovej chémie je vhodný do víriviek a bazénov s doplnkovým ohrevom. Vo vode s vyššou teplotou totiž chlór veľmi rýchlo vyprchá. Objem vody vo vírivkach je rádovo niekoľko stoviek litrov (v porovnaní s tisíckami litrov v bazénoch), preto musí byť dávkovanie chémie prispôsobené na menší objem. V popise vyhliadnutého produktu preto hľadajte informáciu o tom, či je vhodný len pre bazény, alebo sa dá používať aj vo vírivkách.

Odporúčame pozrieť aj: Veľký postup, ako vyčistiť bazén po zime a ako ho udržovať v lete

Ceny bazénovej chémie

Aplikácia bazénovej chémie vyžaduje pravidelnosť. To znamená, že za niekoľkotýždňovú letnú sezónu môžete spotrebovať niekoľko balení rôznych prípravkoch. To, koľko to bude, závisí od veľkosti bazéna, počtu kúpajúcich sa, účinnosti filtrácie, dažďových prehánok, teploty vody aj okolia. Koľko napríklad zaplatíte za kvalitnú bezchlórovú chémiu do bazénu? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupné možnosti rozdelili do troch cenových kategórií.

Bazénová chémia do 10 eur

Najčastejšie ide o menšie balenia jednodruhovej bazénovej chémie, ktorá sú určená na prvý kontakt alebo na riešenie konkrétneho problému. Už v tejto cene však kúpite aj malé balenia multifunkčných tabliet bazénovej chémie.

Bazénová chémia 10 do 30 eur

Kategória, do ktorej patrí aktuálne najpredávanejšia bazénová chémia, zaujme výhodnejšou cenou v prepočte na liter alebo kilogram. Ide o balenia, s ktorými vystačíte pri letnej údržbe menšieho až stredne veľkého bazéna. Sú multifunkčné alebo určené na riešenie konkrétneho nedostatku bazénovej vody. V ponuke aj bezchlórová dezinfekcia.

Bazénová chémia od 30 eur

Ide najmä o veľké balenia bazénovej chémie rôzneho zloženia od overených značiek. Sú vhodné do bazénov s veľkým objemom vody, kedy je spotreba prípravku už pri jednej aplikácii podstatne vyššia. V prepočte na liter či kilogram je cena najvýhodnejšia v porovnaní s predchádzajúcimi kategóriami.

Najlepšie značky bazénovej chémie

 • Marimex – Známy predajca bazénov a záhradného vybavenia sa zamierava aj na predaj bazénovej chémie. Medzi top produkty patrí multifunkčná bazénová chémia Marimex Aquamar Komplex 5v1. V ponuke rôzne druhy bazénovej chémie na dezinfekciu, chlór šok, úpravu pH, na znižovanie tvrdosti vody, testery, štartovacie sady, …
 • Probazen – Obrovský výber bazénovej chémie nájdete aj v portfóliu značky Probazen. Malé aj veľké balenia pre potreby bazénov s rôznym objemom. Najobľúbenejšie sú produkty Probazen Multi tablety 5v1, Probazen Chlór šok a Probazen Maxi Kombi tablety.
 • Savo – Značka Savo sa stala synonymom pre chlórovú dezinfekciu. Za roky pôsobenia na trhu sa však jej ponuka rozšírila o množstvo ďalších užitočných produktov. Pre bazény je v ponuke chlórová dezinfekcia v granulátovej, roztokovej aj tabletovej podobe, prípravky na úpravu pH vody, vločkovače aj multifunkčná bazénová chémia.
 • Azuro – S dobrým pomerom cena/veľkosť balenia môže pozornosť kupujúcich zaujať aj značka Azuro. Medzi dobre predávané patrí multifunkčná chémia do bazéna 5v1, prípravok na chlórovú šokovú úpravu aj prípravky na úpravu pH vody.
 ProduktInfoHodnotenie 
#Bazénová chémia MARIMEX Start set

+ Set je vhodný pre reguláciu pH vody aj pre konečnú údržbu vody pred kúpaním
+ Pre začiatočníkov aj skúsených
+ Granulátová forma
+ Vyrobené v Česku
od 29 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#PROBAZEN Multi tablety 5v1 MAXI 5 kg

+ Bazénová chémia 5v1
+ 200 g tablety na dezinfekciu, vločkovanie, likvidáciu rias, stabilizáciu pH a prejasnenie vody
+ Pre veľké bazény – 1 tableta na 20 až 30 m3 vody
+ Dávkovanie 1 krát za 5 – 10 dní
od 53 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#Marimex 11301604 Komplex 5v1

+ Multifunkčné tablety s piatimi účinkami
+ Na dezinfekciu, prevenciu proti riasam, vločkovanie, stabilizáciu tvrdosti vody a stabilizáciu pH
+ 1 až 2 tablety na 30 m3 vody každých 5 – 8 dní
+ Produkt vhodný pre zapustené a nadzemné bazény
+ 4,6 kg balenie = môže vystačiť aj na celú letnú sezónu
od 65 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#Marimex Chlor Šok 0,9 kg

+ Krátkodobo a rýchlo zvyšuje koncentráciu chlóru
+ Ničí väčšinu druhov rias
+ Účinkuje aj na baktérie a vírusy
+ Produkt vhodný pre nadzemné aj zapustené bazény + vírivky
od 14 €
⭐ 93 % Čítať recenzie
#Marimex STOP riasam 1l

+ Na zabránenie rastu rias
+ Má preventívne aj likvidačné účinky
+ Dá sa používať s chlórovou aj bezchlórovou dezinfekciou
+ Produkt vhodný pre nadzemné aj zapustené bazény + vírivky
od 9 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Marimex Komplex 5v1 1kg

+ Multifunkčné tablety s piatimi účinkami
+ Na dezinfekciu, prevenciu proti riasam, vločkovanie, stabilizáciu tvrdosti vody a stabilizáciu pH
+ 1 až 2 tablety na 30 m3 vody každých 5 – 8 dní
+ Produkt vhodný pre zapustené a nadzemné bazény
od 16 €
⭐ 86 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin