Najlepšie stavebné miešačky: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie miešačky na betón
„Je šikovná na manipuláciu, naraz namieša 2 – 3 fúriky, ľahko ju očistíš, presunieš a bez problémov odvezieš aj v kombi.“ Ak ste boli svedkom takejto debaty, isto bola reč o dobrej a spoľahlivej stavebnej miešačke. Táto výbava má pre domáceho majstra hodnotu zlata, či teda skôr kvalitne vymiešaného betónu bez zbytočných prestojov. Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie stavebné miešačky? Niekoľko zaujímavých modelov na domáce použitie nájdete sumarizované v nasledujúcom rebríčku.

Ako by povedali páni zo staršej generácie – kvalitná miešačka postaví na ulici niekoľko domov. Takéto robustné mašiny, ktoré do mierneho kopca tlačili viacerí chlapi, sa nezľakli ani prác veľkého rozsahu. Ich moderné ekvivalenty sú dostupné aj dnes, využitie však majú najmä u profesionálov, kde ocenia ich kapacitu a húževnatý výkon. Bežný majster, ktorý potrebuje svojpomocne dokončiť práce okolo domu, vybetónovať plochu pod altánkom alebo si vyrobiť vlastné obrubníky, ocení prínos veľkostne menšej stavebnej miešačky, ktorá bude pracovať zarovno s jeho tempom.

Ako vybrať stavebnú miešačku, ktorá poslúži podľa vašich potrieb? Na aké parametre sa zamerať? Všetko dôležité nájdete v nasledujúcom sprievodcovi, v ktorom si viac povieme o odlišnostiach medzi miešačkami, ktoré sa premietajú do ich ceny a využitia. Pri výbere môžete dať na skúsenosti svojich známych. Tie mávajú veľkú výpovednú hodnotu, rovnako ako dostupné testy a recenzie stavebných miešačiek. Najčastejšie sa skloňujú modely od značiek Hecht, Scheppach, Güde či Strend.

Najlepšie stavebné miešačky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1SCHEPPACH MIX 180

Najpredávanejšia
Príkon: 800 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 68 kg
Objem bubna: 180 l
⭐ 100 %385 € Čítať recenzie
#2Hecht 2141

Príkon: 650 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 51,5 kg
Objem bubna: 160 l
⭐ 100 %330 € Čítať recenzie
#3Güde GBM 160

Príkon: 800 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 70 kg
Objem bubna: 160 l
⭐ 98 %437 € Čítať recenzie
#4HECHT 2117

Príkon: 500 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 49,5 kg
Objem bubna: 120 l
⭐ 96 %264 € Čítať recenzie
#5Strend Pro CMX12

Príkon: 550 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 50 kg
Objem bubna: 120 l
⭐ 94 %249 € Čítať recenzie

Ako vybrať stavebnú miešačku

Stavebná miešačka je dobrý pomocník. Odpracuje za vás náročné premiešavanie maltových a betónových zmesí, pričom pracuje efektívne a výsledná zmes nadobúda konzistenciu, akú ste zamýšľali. Projekt detského domčeka, oprava omietky, finálne dokončenie chodníkov do záhrady, či parkovacieho miesta sa tak môže stať vaším najbližším zrealizovaným plánom. Poradíme vám, na aké parametre a vlastnosti sa zamerať, aby ste ponuke stavebných rýchlo porozumeli.

Stavebná miešačka – Stručný popis konštrukcie

Základom miešačky je otáčajúci sa bubon s rozličným objemom, v ktorom je upevnený systém lopatiek na premiešavanie stavebného materiálu. Otáčanie bubna má na starosti bočne umiestnený elektromotor (uložený pod krytom s prieduchmi), pričom pohon bubna sa deje cez ozubený pastorok a veniec osadený v stredovej časti bubna. Elektromotor môže byť jednofázový (230 V – menšie hobby miešačky) alebo dvojfázový (380 V – profi vyťažené stroje).

Bubon sa dá naklápať do rôznych uhlov, v závislosti od počtu stupňov na otočnom kolese, na ktorom pre bezpečnosť pri manipulácii nesmie chýbať poistka. Pomocou otočného kolesa (alebo páky) vymiešanú zmes vylejete do pristaveného fúrika.

Bubon je cez ložiská zavesený na stabilnom kovovom ráme. Pri manipulácii s miešačkou oceníte prítomnosťou dvoch širších kolies a rukovätí s pogumovanou protišmykovou úpravou.

Ako vybrať miešačku

Na aký účel plánujete stavebnú miešačku používať?

Pri výbere miešačky je azda najdôležitejšie zvážiť účel použitia. Od toho sa odvíja vaša celková spokojnosť a tiež životnosť stavebnej miešačky. Medzi miešačkami sú totiž výrazné rozdiely nielen z pohľadu ceny, ale aj výkonu, objemu bubna či dĺžky trvalého chodu bez rizika preťaženia.

 • Hobby stavebné miešačky sú určené na jednoduché práce okolo domu, ktoré chcete zrealizovať svojpomocne alebo za pomoci kamaráta, švagra. Najobľúbenejšie sú modely s objemom bubna 100 – 120 l, napájané na 230 V a príkonom od 500 – 800 W. Nie sú príliš robustné (tzv. dvojfúrikové), čo zjednodušuje ich presúvanie, uskladnenie a zároveň na ich prevoz vystačí auto typu kombi. Ak
 • Ak sa radíte k skúsenejším domácom majstrom, vašu pozornosť môžu zaujať stavebné miešačky s objemom 130 – 180 l, napájaním na 230 V a príkonom od 800 – 1000 W. Ponúkajú veľmi dobrý pomer cena / výkon a vnášajú do práce plynulosť. Sú skonštruované tak, aby zniesli o čosi väčšie vyťaženie a dlhší chod bez rizika prehrievania.
 • Profi stavebné miešačky disponujú objemom 200 l a viac. Ide o robustné, ťažšie vybavenie, s ktorým sa pomerne náročne manipuluje. Pracujú s príkonom vyšším ako 1000 W a na ich zapojenie bude zrejme potrebná trojfázová zásuvka (napätie 380/400 V). Hodia sa na väčšie projekty – napríklad výstavbu domu. Bez protestovania zvládajú vytvárať zvukovú kulisu na vašej ulici svojím sústavným chodom aj po celý deň. Treba však počítať s tým, že pri väčšej spotrebe betónu sa zíde viac párov rúk – nahadzovanie do bubna, odoberanie do fúrikov.

Príkon stavebnej miešačky

Príkon stavebnej miešačky predznamenáva viacero súvislosti:

 • vyšší príkon je predpokladom pre výkonnejší chod;
 • s príkonom úzko súvisí spotreba elektrickej energie;
 • často je vyšší príkon naviazaný na objem bubna (silnejší motor utiahne väčšiu váhu).

Kvalitné profesionálne stavebné miešačky pracujú s príkonom viac ako 1000 W. Zvládnu tak nepetržitý niekoľkohodinový chod bez prehrievania. Miešačky zo strednej kategórie s príkonom 800 – 1000 W si poradia s náročnejšou prácou na vašom rozpracovanom projekte. Menšie miešačky s príkonom okolo 500 – 600 W namiešajú po sebe orientačne 5 – 6 fúrikov, potom si zvyčajne vypýtajú prestávku.

Napájanie stavebnej miešačky

Staršie stavebné miešačky na betón majú na dnešné pomery zastaranú elektrotechniku, preto potrebujú trojfázovú zásuvku s napätím 380/400 V. Bez takejto inštalácie sa však nezaobídete ani pri vysoko výkonných profi modeloch s trojfázovým motorom.

Dobrou správou je, že väčšinu miešačiek na betón, ktoré sú určené pre domáce použitie, môžete zapojiť do bežnej 230 V zásuvky. Prístupu k elektrine je tak v okolí domu, na stavbe alebo na záhrade limitovaný iba dĺžkou predlžovacieho kábla.

ako betónovať

Rozmery a hmotnosť vs. mobilita

Na veľkosť bubna je priamo naviazaná mohutnosť nosnej konštrukcie. Do väčšieho bubna sa totiž zmestí prirodzene viac stavebného materiálu, čo znamená aj vyššie nároky na stabilitu celej miešačky.

Medzi jednotlivými modelmi sú rozdiely v hmotnosti rádovo až v desiatkach kilogramov. Kým hobby miešačka na betón s objemovo menším bubnom bude vážiť 40 – 50 kg, profi model až 80 – 90 kg. Na to myslite predovšetkým v situácii, ak máte v pláne s miešačkou cestovať, napríklad na chatu alebo k známemu na výpomoc. Aj z tohto dôvodu patria stavebné miešačky s objemom bubna 120 l a hmotnosťou cca 50 kg medzi najpredávanejšie. Jednoducho a jasne – domácich kutilov presvedčili praktickosťou, primeraným výkonom a prijateľnou cenou.

Viete, na čo má stavebná miešačka špeciálny “talent”? Niektorí z nás boli svedkom toho, ako sa miešačka pri presúvaní dolu kopcom rozhodla urobiť niekoľko kotrmelcov. Je preto dôležité dbať pri výbere na spoľahlivé transportné prvky. Kolesá by mali byť podľa možnosti väčšie a širšie, aby sa vám s miešačkou dobre manipulovalo cez kopu piesku a štrku na stavbe. Rovnako dôležité sú protišmykové rukoväte na hlavnej nohe, za ktoré miešačku s istotou uchopíte.

Vybavenie stavebnej miešačky

Bubon, elektromotor, kovová konštrukcia. Tam vybavenie stavebných miešačiek nekončí. Pozrite si krátky sumár dôležitých prvkov.

 • Kolesá – Dvojica kolies umožňuje presun miešačky po stavenisku. Čím väčšie a širšie, tým lepšie.
 • Nožná brzda – Nie je prítomná na každom modeli. Ak však je, je to bezpečnostný prvok naviac, ktorý fixuje miešačku na mieste.
 • Zubový veniec (na obvode bubna) – Pre vyššiu životnosť ideálne liatinový.
 • Zosilnené dno – Prednosť najlepšie hodnotených stavebných miešačiek, ktoré disponujú väčším bubnom aj výkonom.
 • Otočné koleso / Páka – Umožňuje nakláňanie bubna do strán a vyliatie stavebnej zmesi. Otočné koleso môže byť ručné s prednastavenými pozíciami alebo s vlastnou prevodovkou pre fyzicky nenáročnú manipuláciu. Na najmenších miešačkách je namiesto kolesa páka.
 • Protišmykové rukoväte – Praktická výbava pre bezpečnejšie presuny.
 • Systém lopatiek – Niektoré miešačky na betón ponúkajú vyvážené usporiadanie lopatiek pre rovnomerné miešanie v každej časti bubna.
 • Kryt na elektromotor – Kryt môže byť kovový alebo zo zosilneného nárazuvzdorného plastu. Je to nevyhnutná ochrana pre elektromotor. Pred každým spustením miešačky sa treba presvedčiť, či sú vstupy pre chladný vzduch k motoru dostatočné čisté.
 • Tepelná poistka proti prehriatiu motora – Po preťažení sa stavebná miešačka automaticky vypne, aby nedošlo k poškodeniu dôležitých komponentov. Ďalšie použitie je možné až po vychladnutí stroja.
 • Ochrana proti striekajúcej vode – Na úrovni IP 44 alebo IP 45.

📌 Vybrať kvalitnú stavebnú miešačku je polovicou úspechu. Tou druhou je vedieť, ako namiešať betón, ktorý bude vykazovať požadované kvality.

Ako sa starať o miešačku a ako ju vyčistiť?

Stavebná miešačka je vizitkou majstra, preto jej údržbu nepodceňte a za odmenu jej vždy venujte zopár minút starostlivosti. Betón zaschnutý v bubne nie je ničím, s čím by ste pri najbližšej práci chceli prísť do kontaktu. Ak nechcete použiť hrubú silu, kde je navyše riziko poškriabania bubna, budete potrebovať prostriedok na odstránenie zachnutého betónu, ktorý nie je zadarmo.

Hneď po práci sa preto snažte bubon čo najlepšie vyprázdniť. Na očistenie budete potrebovať špachtľu, vodu a kefu (alebo hrubší štetec). Bubon vystriekajte vodou – za pomoci záhradnej hadice alebo vysokotlakového čističa (pozor na oblasť motora). Na detaily dočisťovania si vezmite špachtľu a kefu. Najmä počas leta stihne na povrchu bubna časť zo zmesi rýchlo zaschnúť, preto netreba s prácou dlho čakať.

Ceny stavebných miešačiek

Investícia do kvalitnej stavebnej miešačky sa vám vráti v spoľahlivom, bezporuchovom chode, ktoré výsledkom je dobre vymiešaný betón. Dostupnú ponuku sme rozdelili do troch cenových kategórii, aby ste sa rýchlejšie zorientovali v možnostiach.

✅ Stavebné miešačky do 250 eur

Základné, objemovo menšie stavebné miešačky určené pre občasné hobby majstrovanie. S ich pomocou dokončíte menšie práce okolo domu či na terase. Pracujú s nižším príkonom a ich súčasťou je bubon do 120 l. Výhodou sú menšie rozmery (jednoduchý prevoz) a nižšia hmotnosť. Od podozrivo lacných miešačiek však ruky preč. Ich slabinou môže byť chabá konštrukcia, nedostatočné lícovanie dielov, ale aj rýchlo sa prehrievajúci motor.

✅ Stavebné miešačky od 250 do 500 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie stavebné miešačky na betón. Lákajú na veľmi dobrý pomer cena / výkon a vrhnú sa aj na väčšie projekty, kde sa počíta s dlhším chodom bez prestávok. Bubon disponuje objemom 120 – 180 l a výkon elektromotora je tiež adekvátne vyšší. Konštrukcia je v kľúčových bodoch zosilnená s dôrazom na stabilitu a udržanie rovnováhy.

✅ Stavebné miešačky od 500 eur

Potrebujete stavebnú miešačku ako pracovný nástroj? Potom sa rozhliadnite v ponuke poloprofesionálnych a profesionálnych modelov, ktoré pracujú húževnato a s vysokým výkonom dlhé hodiny. Prednosťami sú zaujímavé vylepšenia bubna, kvalitne skonštruovaný motor a bezpečná manipulácia. Počítajte s vyššou hmotnosťou aj väčšími rozmermi.

Najlepšie značky stavebných miešačiek

 • Hecht – Obľúbená značka záhradného vybavenia má vo svojej ponuke stavebné miešačky s objemom 120 l, 140 l, 180 l a 200 l. Dobrý pomer cena / kvalita, dostupnosť servisu, spokojné recenzie.
 • Scheppach – Ak hľadáte miešačku za dobrú ponuku, pozrite si ponuku overenej značky Scheppach. K dostaniu sú modely s bubnami o objeme 125 l, 140 l, 160 l a 180 l. Niektoré z miešačiek tejto značky sú na top miestach v rebríčkoch predajnosti
 • Güde – Miešačky v neprehliadnuteľnej žltej farbe ponúkajú solídny výkon, kužeľový tvar bubna (pre lepšie premiešanie), liatinový ozubený veniec a až 16-násobnú aretáciu bubna.
 • Strend – Po značkou Strend (alebo Slovakia Trend) nájdete širší výber miešačiek s rôznou veľkosťou bubna. Navrhnuté pre bežné hobby použitie. Priaznivá cena.
 • Lescha – Stavebné miešačky Lescha dávajú svojím prevedením (a aj cenou) jasne najavo, že sú vhodné na profesionálne účely. Robustné prevedenie, silný motor, dlhý chod bez preťaženia.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1SCHEPPACH MIX 180

Najpredávanejšia
Príkon: 800 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 68 kg
Objem bubna: 180 l
⭐ 100 %385 € Čítať recenzie
#2Hecht 2141

Príkon: 650 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 51,5 kg
Objem bubna: 160 l
⭐ 100 %330 € Čítať recenzie
#3Güde GBM 160

Príkon: 800 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 70 kg
Objem bubna: 160 l
⭐ 98 %437 € Čítať recenzie
#4HECHT 2117

Príkon: 500 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 49,5 kg
Objem bubna: 120 l
⭐ 96 %264 € Čítať recenzie
#5Strend Pro CMX12

Príkon: 550 W
Napätie: 230 V
Hmotnosť: 50 kg
Objem bubna: 120 l
⭐ 94 %249 € Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin