Najlepšie prekvapkávacie kávovary: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie prekvapkávacie kávovary

Ak hľadáte tipy na najlepšie prekvapkávacie kávovary, pozrite si náš výber, do ktorého sa dostali obľúbené modely v rôznej vybavenosti, cene a dizajne. Vybrali sme nadštandardne vybavené kávovary, kávovary s dobrým pomerom cena/výkon aj cenový tip s kompaktnými rozmermi.

Rozhodnúť sa pre správny kávovar z ponuky stoviek rozmanitých modelov si vyžaduje zorientovať sa v dostupných možnostiach, rozdieloch a poznať svoje kávové preferencie. Je lepší pákový, kapsulový alebo automatických kávovar? Odpoveď nájdete v našom obsiahlom sprievodcovi Ako vybrať kávovar. Teraz sa však budeme venovať výhradne prekvapkávacím kávovarom. Dozviete sa, ako prekvapkávací kávovar pripravuje kávu, aká je káva z prekvapkávacieho kávovaru, aj aké výhody a nevýhody súvisia s prekvapkávačmi na kávu. Zaoberať sa budeme ich konštrukciou, dôležitými parametrami, funkciami a výbavou, aby ste pred nákupom získali rýchly prehľad. Odporúčame zamerať pozornosť na dostupné testy a recenzie prekvapkávačov na kávu, vďaka ktorým získate ucelenejší obraz o kvalite vyhliadnutého produktu a dojmoch z reálneho používania.

Najlepšie prekvapkávacie kávovary podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Philips Saeco HD 7459

Najlepší pomer cena/výkon podľa nás
✔️ Kanvica s objemom 1,2 l
✔️ Nadčasová kombinácia farieb aj materiálov
✔️ S časovacom a automatickým vypnutím
✔️ Funkcia proti odkvapkávaniu Drip Stop
✔️ Inteligentný ukazovateľ hladiny vody
📌 od 55 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Klarstein Aromatica II Duo

Prekvapkávač s mlynčekom
✔️ Kanvica s objemom 1,25 l
✔️ 5 voliteľných stupňov mletia
✔️ Udržiavanie teploty po dobu 40 minút
✔️ Filter s aktívnym uhlím pre lepšiu kvalitu vody
✔️ Permanentný filter s pozlátením
📌 od 179 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Smeg 50´s Retro Style

Retro prekvapkávač
✔️ Dizajn 50. rokov
✔️ Sklenená kanvica s objemom 1,25 l
✔️ Non-drip systém
✔️ Udržiavanie teploty pod dobu 40 minút
✔️ Možnosť nastaviť intenzitu arómy
✔️ V 8 krásnych farbách
📌 od 202 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4SENCOR SCE 7000BK

✔️ Integrovaný mlynček na kávu
✔️ Možnosť nastaviť hrubosť mletia kávy
✔️ Sklenená kanvica s objemom 1,5 l
✔️ Tepelne izolovaná rukoväť kanvice
✔️ Vyberateľný umývateľný trvalý filter + ďalšie užitočné funkcie
📌 od 129 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5ETA 3174 Inesto

✔️ Kanvica s objemom 1,5 l
✔️ Udržiavanie teploty po dobu 40 minút
✔️ Funkcia Drip Stop
✔️ Jednoduché ovládanie
✔️ Ľahko umývateľný povrch
📌 od 52 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Esperanza EKC 006

Najlacnejší prekvapkávač na kávu
✔️ Jednoduchý, základný filtračný kávovar
✔️ Kompaktné rozmery, vhodný do malých kuchýň
✔️ Opakovane použiteľný filter
✔️ Kanvica s objemom 0,6 l
📌 od 20 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať prekvapkávací kávovar

Máte radi klasickú zalievanú kávu – „turka“? Chceli by ste si dopriať chuť takejto kávy viackrát za deň, no bez usadeniny? Ak si nepotrpíte na tom, že ráno musí začať iba silným espressom a ani nevyhľadávate mliečne kávové nápoje, prekvapkávací kávovar môže byť tou správnou voľbou, ako mať po ruke šálku kávy príjemnej chuti bez kávovej usadeniny. Ako vybrať prekvapkávací kávovar a čomu venovať pozornosť?šálka kávy

Čo je prekvapkávací kávovar? Ako funguje?

Prekvapkávací kávovar využíva princíp filtrácie. Ide o elektrický kávovar. Jeho neodmysliteľnou súčasťou je nádoba na vodu, ohrevné teleso, filter na mletú kávu a kanvica, do ktorej sa zbiera hotová káva.

Do filtra nasypete pomletú kávu a horúca voda sa cez filter nechá pomaly pretekať. Vylúhovaná káva sa zbiera v kanvici, ktorá je umiestnená pod filtrom. Káva je čistá, bez usadenín. Tie zostávajú naďalej v sitku. Naraz dokáže pripraviť nie jednu či dve šálky kávy, ale podľa potreby aj výrazne väčšie množstvo, napríklad až 1,2 litra kávy. Najlepšie využitie tak nájde v domácnostiach, kde sa pije káva vo väčšom množstve alebo v kancelárii a firemných kuchynkách, kde je spotreba šálok kávy výrazne vyššia.

Kávovar na prekvapkávanú kávu – výhody a nevýhody

Uvažujete, či je pre vás prekvapkávač na kávu dobrou voľbou? Nasledujúce výhody a nevýhody môžu vaše rozhodovanie zjednodušiť.

 Výhody 
 • Prekvapkávací kávovar je spomedzi iných elektrických kávovarov cenovo dostupnejším riešením. Základné modely kúpite už v cene okolo 20 eur.
 • Na výber sú rôzne veľkosti – kompaktné prekvapkávače vhodné do malých kuchýň až väčšie prekvapkávacie kávovary so vstavaným mlynčekom a kanvicou s nadštandardne rodinným objemom.
 • Naraz zvládne pripraviť aj väčšie množstvo kávy, najčastejšie pre 2 – 10 šálok. Množstvo kávy viete prispôsobiť podľa potrieb.
 • Vytvára kávu bez kávovej usadeniny s jemnejšou chuťou.
 • Pracuje samostatne, nevyžaduje zdĺhavú obsluhu. Základom je doplniť vodu a primerané množstvo mletej kávy. Onedlho si odoberiete kanvicu s hotovou kávou.
 • Poteší veľmi jednoduché, zrozumiteľné ovládanie a nízke nároky na údržbu. Postačí očistiť kanvicu a filter na kávu.
 Nevýhody 
 • Káva nie je pripravovaná pod tlakom (nejde o espresso). Je filtrovanná, a teda menej intenzívna a so slabšou arómou.
 • Nepripravuje mliečne kávové nápoje. Mlieko, mliečnu penu, smotanu si môžete do šálky dodať dodatočne.
 • V domácnosti, kde sa pije káva iba v malom množstve, bude potenciál prekvapkávača zrejme nevyužitý.

Objem kanvice vs. množstvo kávy

Jedným z najdôležitejších parametrov je objem kanvice na kávu. Prekvapkávacie kávovary ponúkajú rôzne objemy – a to od 0,5 – 2 l. Najpredávanejšie prekvapkávače majú kanvice s objemom 1 l, 1,25 l alebo 1,5 l. Na jednu šálku kávy sa počíta s objemom cca 100 – 125 ml, čo znamená, že prekvapkávací kávovar s objemom 1 l môže pri využití maximálnej kapacity pripraviť naraz 8 – 10 malých šálok kávy.

S veľkosťou kanvice však súvisí nielen počet šálok kávy, ale aj objem zadnej nádoby na vodu, ktorá je o čosi väčšia, ako kanvica. To sa potom prirodzene premieta do celkovej veľkosti kávovaru a nárokov na spotrebu energie. Pri výbere objemu kanvice preto starostlivo zvážte, aké množstvo kávy plánujete naraz pripravovať (či už pre seba, v rámci kolektívu kolegov, alebo pre väčšie rodinné návštevy).

Materiál kanvice – sklo alebo nerez?

S kanvicou prekvapkávača budete v kontakte najčastejšie. Druh materiálu, z ktorého je vyrobená, môže mať priamy vplyv na pocit z používania a vašu spokojnosť.

Sklenené kanvice sú rozšírenejšie. Ide o tradičný materiál so známymi vlastnosťami. Kanvice zo skla sú priehľadné, a preto okamžite vidíte množstvo kávy. Jednoducho sa udržujú v hygienickej čistote a väčšina z nich je vhodná do umývačky riadu. Sú však krehkejšie (pozor na nárazy) a káva v nich rýchlejšie chladne. Prekvapkávač so sklenenou kanvicou máva často vo výbave funkciu udržiavania teploty (spodný ohrev kanvice).

Nerezové kanvice zaujmú nadčasovým dizajnom a lepšími termoizolačnými vlastnosťami. Síce do kanvice z nerezu neuvidíte, jej prednosťou je odolnosť a trvácnosť. Schopnosť akumulovať teplo niektorí výrobcovia ešte vylepšili a kanvice sú vytvorené na štýl termosiek. Udržia kávu teplú niekoľko hodín bez potreby prihrievania.

Príkon prekvapkávacieho kávovaru

Prekvapkávací kávovar potrebuje na svoj chod zapojenie do elektrickej siete.

Príkon v tomto prípade súvisí s veľkosťou samotného kávovaru a rýchlosťou ohrevu vody. Väčšie prekvapkávače na kávu disponujú väčším príkonom, aby ste na šálky kávy dlho nečakali (cca od 1000 – 1500 W). Menšie prekvapkávače sú primerane rýchle aj pri nižšom príkone (cca 500 – 800 W).

káva turecká

Užitočné funkcie a výbava

 • Časovač – Prítomnosť časovaču umožňuje naplánovať, kedy sa prekvapkávač kávy uvedie do chodu. Stačí naplniť filter mletou kávou, doplniť vodu a nastaviť čas, kedy má začať s filtráciou kávy. Ráno vás tak prebudí vôňa čerstvej horúcej kávy a nemusíte si kvôli nej ani privstať.
 • Nastavenie intenzity arómy – Kvalitné prekvapkávacie kávovary umožňujú zvoliť silu/intenzitu arómy. Na výber býva jemná, stredne silná a silná káva.
 • Anti Drip (Drip Stop) – Užitočná funkcia, vďaka ktorej káva po odobratí kanvice zo základne prestáva z filtra kvapkať. Vyhnete sa tak zbytočnému zašpineniu. Niektoré modely umožňujú z prefiltrovanej kávy odliať do šálky aj počas chodu. Výstup na filtri sa na chvíľu uzatvorí. Dôležité je však vrátiť kanvicu rýchlo na pozíciu (máte na to cca 10 – 30 sekúnd).
 • Udržiavanie teploty – Zvyčajne ide o funkciu prekvapkávačov so sklenenou kanvicou. V skle totiž káva rýchlejšie chladne. S pomocou funkcie udržiavania teploty (ohrev pod kanvicou) zohrieva prístroj hotovú kávu v kanvici ešte 30 – 40 minút.
 • Automatické vypnutie pri nečinnosti – Prekvapkávače kávy sa po istej dobe nečinnosti automaticky vypnú. Môže ísť o pár minút, no aj desiatky minút – v závislosti od vybavenosti daného modelu.
 • Funkcia odvápňovania – Hoci sú prekvapkávacie kávovary nenáročné na čistenie (umývanie kanvice a filtra), z času na čas sa ich útroby zanesú vodným kameňom z tvrdej vody. Najlepšie prekvapkávacie kávovary vás na potrebu odvápnenia upozornia indikátorom. Bonusom naviac môže byť prítomnosť režimu odvápňovania alebo filter s aktívnymi uhlím, ktorý vylepšuje vlastnosti a chuť vody.
 • Ochrana proti prehriatiu – Bezpečnostný prvok, ktorý dohliada nad tým, aby sa pri intenzívnej príprave kávy prístroj neprehrial
 • Vstavaný mlynček na kávu – V poslednom období ide o vyhľadávanú výbavu. Integrovaný mlynček pomelie kávu krátko pred filtráciou. Káva je tak vždy perfektne čerstvá. Mlynček naviac disponuje aj niekoľkými stupňami hrubosti mletia kávy.

Základné druhy filtrov

Filter je dôležitou súčasťou prekvapkávacieho kávovaru a má vplyv na čistotu kávového nápoja, jeho intenzitu a chuť. Do držiaka nad kanvicou sa umiestňuje jednorazový papierový filter alebo permanentný filter vhodný na opakované použitie.

Papierové filtre predstavujú základné riešenie a sú prítomné v najlacnejších prekvapkávačoch. Ide o spotrebný materiál, čo znamená, že sa nevyhnete investícii na ďalšie dokupovanie. Odporúčame, aby ste si zistili cenu náhradných filtrov vopred. Plastové permanentné filtre nájdete v lepšie vybavených prekvapkávačoch. Musia byť vyrobené z netoxického a teplotne stáleho plastu. Kovové permanentné filtre sú typické pre drahšie mašinky. Výhodou je trvácnosť a jednoduchá údržba. S pozlátenou vrstvou nepridávajú káve žiadnu príchuť navyše.

Ovládacie prvky

Dobrá správa – prekvapkávacie kávovary sa jednoducho ovládajú a ich používanie si veľmi rýchlo osvoja aj technicky menej zdatní používatelia. Základom je tlačidlo na uvedenie do chodu. V závislosti od funkcií a vybavenosti potom pribúda tlačidlo na udržiavanie teploty, tlačidlá pre časovač, nastavenie intenzity kávy alebo hrubosti mletia, ak ide o prekvapkávač so vstavaným mlynčekom. Prekvapkávače na kávu s časovačom majú aj malý displej, na ktorom vidíte nastavený čas.

Dizajn prekvapkávacích kávovarov

Výber vzhľadu a farebnosti kávovaru je vo všeobecnosti vecou vkusu a individuálneho estetického cítenia. Dizajnovú rozmanitosť uvidíte aj v kategórii prekvapkávacích kávovarov. Nájdete tu prevahu čierno-nerezových modelov v čistých líniach, ale tiež elegantné svetlé modely a krásne farebné prekvapkávače na kávu v retro dizajne, ktoré na seba okamžite strhnú pozornosť.

Ceny prekvapkávacích kávovarov

Koľko stojí kvalitný prekvapkávací kávovar?

✅ Prekvapkávacie kávovary do 40 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete prekvapkávače na kávu so základnou výbavou. Neponúkajú síce pokročilejšie funkcie, oceníte však, ak budú mať vo výbave časovač. Dostupné sú modely s objemovo menšou kanvicou, no aj modely s kanvicou s objemom 1,5 l. Zaujímajte sa o druh filtra. Ak chýba permanentný filter, na pravidelné používanie budete potrebovať kompatibilné papierové filtre.

✅ Prekvapkávacie kávovary od 40 do 80 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie prekvapkávacie kávovary. Ponúkajú optimálny pomer cena/výkon aj lepší výber z doplnkových funkcií. Vyhľadávaná je napríklad funkcia udržiavania teploty. Výber je bohatý, k dostaniu sú modely s kanvicami v rôznych objemoch. Potešia aj na pohľad a krásne zapadnú do modernej, klasickej či retro kuchyne.

✅ Prekvapkávacie kávovary od 80 eur

Ak sa u vás pije väčšie množstvo filtrovanej kávy, potom sa vám zíde kvalitný prekvapkávač na kávu s bohatšou výbavou – napríklad aj so vstavaným mlynčekom na kávu. K obľúbeným funkciám patrí tiež udržiavanie teploty, nastavenie hrubosti mletia, výber z niekoľkých úrovní intenzity kávy. Dizajnom a kvalitou spracovania potešia aj náročných kupujúcich.

Najlepšie značky prekvapkávacích kávovarov

 • Philips – Prekvapkávače na kávu značky Philips potešia príjemnou cenou a čistým dizajnom.
 • Klarstein – Ak hľadáte prekvapkávací kávovar so vstavaným mlynčekom, pozrite si zaujímavú ponuku solídne vybavených modelov od nemeckej značky Klarstein
 • Smeg – Jedinečný retro dizajn v spojení s výkonom a pokročilou funkčnou výbavou. Krásne farby, jemné línie, vyššia cena.
 • Sencor – V ponuke značky Sencor dominuje niekoľko cenovo dostupných, základných prekvapkávačov na kávu s časovačom a umývateľným filtrom. K dostaniu aj model z vyššej rady s integrovaným mlynčekom.
 • ETA – Prekvapkávací kávovar ETA Inesto ponúka priaznivú cenu, 1,5 l kanvicu, udržiavanie teploty, Drip Stop funkciu a vyberateľný filter.
 • Esperanza – Aktuálne najlacnejší elektrický prekvapkávač na kávu v základnej výbave.
 • Electrolux – Aj značka Electrolux poteší esteticky pekne spracovanými modelmi za veľmi dobrú cenu. Objem kanvice až 1,65 l.
 • Sage – Prekvapkávací kávovar s objemom kanvice až 1,8 l očarí náročných kupujúcich. Je výkonný, pracuje rýchlo, disponuje pokročilými možnosťami nastavenia (nastavenia teploty aj času macerácie kávy).
 • Bosch – Širší výber prekvapkávacích kávovarov v rôznych cenách, vrátane cenovo dostupných. Biele, červené, čierne aj nerezové modely v modernom dizajne a s dobrým výkonom.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Philips Saeco HD 7459

Najlepší pomer cena/výkon podľa nás
✔️ Kanvica s objemom 1,2 l
✔️ Nadčasová kombinácia farieb aj materiálov
✔️ S časovacom a automatickým vypnutím
✔️ Funkcia proti odkvapkávaniu Drip Stop
✔️ Inteligentný ukazovateľ hladiny vody
📌 od 55 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Klarstein Aromatica II Duo

Prekvapkávač s mlynčekom
✔️ Kanvica s objemom 1,25 l
✔️ 5 voliteľných stupňov mletia
✔️ Udržiavanie teploty po dobu 40 minút
✔️ Filter s aktívnym uhlím pre lepšiu kvalitu vody
✔️ Permanentný filter s pozlátením
📌 od 179 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Smeg 50´s Retro Style

Retro prekvapkávač
✔️ Dizajn 50. rokov
✔️ Sklenená kanvica s objemom 1,25 l
✔️ Non-drip systém
✔️ Udržiavanie teploty pod dobu 40 minút
✔️ Možnosť nastaviť intenzitu arómy
✔️ V 8 krásnych farbách
📌 od 202 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4SENCOR SCE 7000BK

✔️ Integrovaný mlynček na kávu
✔️ Možnosť nastaviť hrubosť mletia kávy
✔️ Sklenená kanvica s objemom 1,5 l
✔️ Tepelne izolovaná rukoväť kanvice
✔️ Vyberateľný umývateľný trvalý filter + ďalšie užitočné funkcie
📌 od 129 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5ETA 3174 Inesto

✔️ Kanvica s objemom 1,5 l
✔️ Udržiavanie teploty po dobu 40 minút
✔️ Funkcia Drip Stop
✔️ Jednoduché ovládanie
✔️ Ľahko umývateľný povrch
📌 od 52 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Esperanza EKC 006

Najlacnejší prekvapkávač na kávu
✔️ Jednoduchý, základný filtračný kávovar
✔️ Kompaktné rozmery, vhodný do malých kuchýň
✔️ Opakovane použiteľný filter
✔️ Kanvica s objemom 0,6 l
📌 od 20 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ďalšie zaujímavé tipy:

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin