Najlepšie kuchynské váhy: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie kuchynské váhy
Kuchynská váha je nevyhnutnou súčasťou kuchyne, kde sa pravidelne varí, pečie alebo zdravo stravuje. Aké prednosti majú najlepšie kuchynské váhy? Ak tá vaša má už najlepšie roky za sebou alebo si zariaďujete kuchyňu novou výbavou, inšpiráciou sa môžu stať nasledujúce tipy, ktoré majú vo svojich kategóriách potenciál zaujať a pozitívne ich hodnotia aj súčasní majitelia.

Čo chcieť od kvalitnej kuchynskej váhy? Predovšetkým presnosť a odolnosť. Ak často varíte a skúšate nové receptúry, z času na čas, to jednoducho nepôjde hrnčekovou metódou, ani len tak “od oka”. Vážiť môžete sypké a tekuté suroviny, čo znamená, že by kuchynská váha mala odolávať potenciálnemu zanášaniu. Je to síce výbava, ktorá môže byť odložená v zásuvke, to však neznamená, že jej svedčí zanedbaný vzhľad a špinavé tlačidlá. Mnohé kuchynské váhy majú tieto vlastnosti na vysokej úrovni a tak je ich používanie nielen spoľahlivé, ale aj s perspektívou dlhej životnosti.

Na trhu nájdete stovky rozmanitých kuchynských váh. Síce je ich úloha rovnaká, líšia sa tvarom, veľkosťou, materiálom, dizajnom, doplnkovými funkciami. Ako vybrať kuchynskú váhu, ktorá vám bude čo najlepšie vyhovovať? To najdôležitejšie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Prevedie vás jednotlivými možnosťami, aby bol váš rozhodovací proces čo najjednoduchší. Prešli sme testy a recenzie kuchynských váh a v nich sme našli niekoľko favoritov, ktorých nájdete v nasledujúcom rebríčku.

Najlepšie kuchynské váhy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1ETA Dori 6778

Najlepšia digitálna kuchynská váha
✔️ Nadčasové nerezové prevedenie
✔️ Presnosť váženia na 1 gram
✔️ Veľká dvojlitrová misa
✔️ Intuitívne ovládanie
📌 od 22 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Xiaomi Hoto Smart Kitchen Scale

Inteligentná váha
✔️ Výnimočná presnosť na 0,1 gramu
✔️ Možnosť prepojenia so smartfónom cez Bluetooth
✔️ Vhodná aj na precíznu prípravu kávy
✔️ Elegantné línie, výborne čitateľný displej
📌 od 27 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sencor SKS 4001

Obľúbený model s miskou
✔️ Výborná cena
✔️ Kapacita až 5 kg, presnosť 1 gram
✔️ Veľký displej aj veľké tlačidlá
✔️ Automatické vypnutie pri nečinnosti
📌 od 11 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Catler KS 4010

Luxusné a kvalitné spracovanie
✔️ Kvalitné nerezové prevedenie
✔️ Veľký podsvietený displej a dotykový ovládací panel
✔️ 4 senzory pre vyššiu presnosť váženia
✔️ Váživosť do 5 kg
📌 od 20 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Soehnle 67080

Skvelé recenzie, vysoká nosnosť
✔️ Nadčasový dizajn, z bezpečnostného skla
✔️ Vysoká nosnosť 15 kg - aj pre veľké varenie a pečenie
✔️ Výborne čitateľný displej
✔️ Pomer cena / kvalita
📌 od 32 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6ETA Storia 5777

Najlepšia mechanická váha
✔️ Atraktívny dizajn, vhodný ako praktický doplnok na kuchynskej linke
✔️ Stabilné celokovové prevedenie
✔️ Rozsah merania do 5 kg
✔️ Misa s objemom 2 l
📌 od 40 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať kuchynskú váhu

Na čo sa pri výbere kuchynskej váhy zamerať? V prvom rade na intenzitu používania a teda na to, ako často budete kuchynskú váhu používať. Ak pravidelne, potom stavte na kuchynskú váhu z odolnejších materiálov a vyššou presnosťou, aby bolo jej používanie dlhodobo pohodlné a spoľahlivé. Ak pečiete iba sporadicky a aj doteraz ste si celkom slušne dokázali poradiť bez váhy, vystačíte so základnou kuchynskou váhou, do ktorej netreba veľa investovať, no je dobré, ak sa doma v niektorej skrinke ukrýva. V ďalších krokoch sa budete rozhodovať medzi mechanickou a digitálnou váhou, maximálnou kapacitou váženia, presnosťou a dizajnom.

Typy kuchynských váh

Mechanická alebo digitálna kuchynská váha? Tradičné alebo moderné riešenie? Oba druhy nájdete v ponuke predajcov, hoci digitálne kuchynské váhy majú v zastúpení podstatne navrch.

Mechanické kuchynské váhy

Mechanické kuchynské váhy nepotrebujú žiadny zdroj energie. Kedykoľvek sú pripravené poslúžiť. Stačí surovinu položiť na podnos / do misky a počkať, kým sa ručička ustáli. Okrajovým sortimentom sú obdĺžnikové mechanické váhy s posuvným pásmom, aké si možno ešte pamätáte z obchodov. Ak stavíte na kvalitu, môže vám mechanická váha poslúžiť dlhé roky s nulovými prevádzkovými nákladmi. Populárne sa stali mechanické váhy v retro dizajne, ktoré sú zároveň aj zaujímavým estetickým doplnkom na kuchynskej linke. Avšak, majú niekoľko slabín – sú spravidla väčšie, ťažšie, a presnosť váženia kolíše od +/- 5 g až po +/- 20 g.

Digitálne kuchynské váhy

Digitálne kuchynské váhy patria k najpredávanejším, a to aj napriek tomu, že na svoj chod potrebujú batérie. Nečudo – hlavným lákadlom je ich rozmanitosť, rýchlosť váženia, presnosť a extra jednoduché ovládanie. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, čo sa premieta do ich ceny. K dostaniu sú v širokom cenovom rozpätí. Najčastejšie vážia s presnosťou na 1 – 2 g, najlepšie z nich už vážia veľmi presne – s odchýlkou iba 0,5 gramu a dokonca aj 0,1 gramu! K ich prednostiam patrí funkcia dovažovania (nulovanie váhy pri pridávaní ďalších surovín), automatické vypnutie, pamäť na merania, výpočet nutričných hodnôt, stopky (budík), intuitívne ovládanie. Takáto výbava síce nemusí byť prítomná v každej digitálnej kuchynskej váhe, z bohatej ponuky si však viete vybrať takú výbavu, aká sa vám zíde.

Kuchynská váha Soehnle 67080

Kuchynská váha Soehnle 67080

Kuchynské váhy podľa konštrukcie

Medzi kuchynskými váhami už na prvý pohľad vládne rozmanitosť. Niektoré sa predávajú s miskou, iné majú sotva pár centimetrov na výšku, ďalšie sa dajú zavesiť na stenu a alebo majú podobu hlbšej lyžice. Ktoré prevedenie kuchynskej váhy sa vám hodí najviac?

 • Kuchynské váhy s miskou – Takúto konštrukciu nájdete medzi mechanickými aj digitálnymi váhami. Miska je odnímateľná – dá sa používať na váženie ingrediencií a neskôr na ďalšiu prípravu. Jej objem je priemerne 1 – 3 litre. Váhy s miskou majú vo väčšine prípadov základňu v okrúhlom alebo zaoblenom tvare.
 • Kuchynské váhy bez misky (doskové) – Aktuálne najpopulárnejšie kuchynské váhy. Majú tvar nízkej dosky (materiál nerez, bezpečnostné sklo, drevo, bambus – a ich kombinácie), v ktorom je osadený displej a zopár ovládacích prvkov. Suroviny vážite buď nasypaním na dosku, alebo vezmete ktorúkoľvek nádobu z kuchynského riadu a využijete funkciu TARA (váha sa vynuluje a môžete jednoducho a presne vážiť). Minimálne nároky na priestor, veľmi dobrá stabilita.
 • Závesné kuchynské váhy – Ideálne riešenie do kuchýň, kde sa suroviny vážia častejšie, a zároveň sa nechcete zdržovať vyberaním váhy zo skrinky. Váhy majú svoje pevné miesto – sú zavesené na stene. Skladajú sa z dvoch zvislých častí, pri vážení sa jedna z nich odklopí do vodorovnej polohy. Pri takomto riešení je mimoriadne dôležitá kvalitná inštalácia na stenu či bočnú stranu vysokej kuchynskej skrinky. Najmä v situácii, ak váhu s max. nosnosťou 5 kg hranične zaťažíte.
 • Vážiaca lyžica – Ide o rozmerovo menšie váhy tvaru lyžice s nosnosťou do 500 g s pozoruhodnou presnosťou (0,1 g). Slúžia na precízne váženie surovín. Ocenia ich kulinári, ktorí pracujú s komplikovanejšími receptúrami, športovci, ľudia na špeciálnych diétach a tiež vášniví kávičkári.

Materiál kuchynských váh

Plast, nerez, sklo, drevo. Táto štvorica materiálov patrí pri výrobe kuchynských váh k najviac používaným. Majú priamy vplyv na cenu, odolnosť a vzhľad kuchynských váh.

Medzi plastovými kuchynskými váhami nájdete aj najlacnejšie modely, no rovnako tak dobre hodnotené váhy v strednej cenovej relácii. Plast umožňuje rozmanité tvarové a farebné prevedenie. Súčasťou váhy býva číra alebo nepriehľadná plastová miska. Váhy sú ľahšie, preto môžu mať občas problémy so stabilitou.

Nerez, bezpečnostné sklo, drevo a bambus sa používajú na výrobu dizajnovo jednoduchých kuchynských váh typu doska alebo závesných váh. Sú dostatočne pevné a upravené tak, aby boli odolné voči tekutinám a poškriabaniu. Pre stabilitu by mali byť opatrené protišmykovou úpravou dna alebo priľnavými nožičkami. Pri uskladnení nezaberajú veľa miesta.

Zaťaženie kuchynskej váhy a presnosť váženia

Hľadáte kuchynskú váhu s nosnosťou 3 kg, 5 kg, 10 kg alebo 15 kg? Bežným domácnostiam postačia kuchynské váhy, ktoré môžete zaťažiť surovinami o hmotnosti do maximálne 3 – 5 kg. Ak počas leta žijete prípravou rozmanitých zaváranín, marmelád a džemov, zíde sa vám váha s vysokou kapacitou, ktorá bez problémov odváži aj 15 kg várku v hrnci. Je dobré počítať s tým, že takéto vysokokapacitné kuchynské váhy majú o niečo väčšiu plochu na váženie. Okrem maximálneho zaťaženia sa zíde poznať informáciu o tom, akú najnižšiu hmotnosť kuchynská váha odváži. Ak zvládne odvážiť už 2 g suroviny, považuje sa za kvalitnejší model.

Akú presnosť váženia požadovať? Pri bežnom varení a pečení vystačíte s toleranciou váženia 1 – 2 g. Zároveň ušetríte, keďže váhy s takou presnosťou váženia patria k cenovo pomerne dostupným. Občas majú aj gramy zásadný význam a preto odporúčame detailistom, ktorí sa venujú precíznej príprave kulinárskych dobrôt, siahnuť po digitálnej kuchynskej váhe s toleranciou 0,1 – 0,5 g.

pečenie a varenie

Ďalšie dôležité parametre

 • Merné jednotky – Kuchynské váhy predávané na našom trhu merajú v gramoch a kilogramoch. Tie lepšie vybavené dokážu pracovať aj mililitrami, litrami, librami a uncami.
 • Objem misy – Ak je váha vybavená misou, najčastejšie dosahuje objem 1 – 3 l.
 • Protišmykové nožičky – Základná výbava zabezpečujúca stabilitu kuchynskej váhy na linke alebo stole.
 • Zobrazovanie merania – Nameranú hodnotu môžete na mechanických váhach odčítať z priamej alebo okrúhlej číselnej stupnice. Na digitálnych váhach je prítomný podsvietený displej. Čím väčšie čísla, tým lepšia čitateľnosť.
 • Ovládanie – Na digitálnych kuchynských váhach je zopár základných tlačidiel. Jedno na zapnutie / vypnutie váhy, druhé na aktivovanie funkcie TARA. Na kuchynských váhach so stopkami nájdete ešte o dve tlačidlá naviac (pre nastavenie času).

Užitočné funkcie

 • Dovažovanie (TARA) – Patrí k najvyhľadávanejším funkciám. Jednoduchým stlačením tlačidla s označením “Tara” opätovne vynulujete váženie. Do jednej misy tak môžete postupne pridávať všetky ingrediencie presne podľa gramáže v recepte.
 • Zmena merných jednotiek – Jednoduché prepínanie medzi librami a kilogramami. Využiteľné vtedy, ak z času na čas varíte podľa anglických receptov.
 • Automatické vypnutie – Po istej dobe nečinnosti sa váha automaticky vypne.
 • Podsvietený displej – Uľahčuje čítanie zobrazenej hodnoty.
 • Indikátor stavu batérie – Upozorní na vybíjanie batérie.
 • Indikátor preťaženia – Upozorní na nadmerné zaťaženie váhy, aby nedošlo k jej poškodeniu.
 • Časovač / stopky – Výbava drahších váh, praktická funkcia pri častom pečení.
 • Nutričná kalkulačka – Kuchynská váha s nutričnou kalkulačkou zobrazuje okrem váhy surovín aj ďalšie údaje – predovšetkým počet kalórií, proteínov, tukov, sacharidov, vlákniny, … Tieto údaje sú v nej pre istú databázu potravín prednastavené a dokáže ich prepočítať vzhľadom na vážené množstvo konkrétnej suroviny. Moderné váhy už získavajú ďalšie informácie cez Bluetooth po prepojení s telefónom.

Ceny kuchynských váh

Koľko zaplatíte za kvalitnú kuchynskú váhu?

✅ Kuchynské váhy do 15 eur

V cene do 15 eur nájdete zastúpené prevažne jednoduchšie kuchynské váhy z plastu, nerezu alebo kombinácie týchto materiálov. Ide o digitálne doskové váhy alebo váhy s miskou. Ponúkajú základné váženie (s možnosťou dovažovania) a primeranú presnosť. Obľúbené sú modely od značiek Sencor, Emos, ETA.

✅ Kuchynské váhy od 15 do 30 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie kuchynské váhy. Z materiálov dominuje nerez, bezpečnostné sklo a drevo. Váhy majú rozmanitý dizajn – nadčasový, univerzálny, moderný, ale aj za retro. Natrafiť už môžete aj na kuchynské váhy s presnosťou váženia +/- 0,1g. Pozornosť zaujmú populárne kuchynské váhy od značiek Catler, ETA, Xiaomi, Beurer, Soehnle.

✅ Kuchynské váhy od 30 eur

Hľadáte váhu s váživosťou 15 kg? Máte záujem o kuchynskú váhu s nutričnou kalkulačkou? Je pre vás veľmi dôležitá vysoká presnosť váženia? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, potom zamerajte svoju pozornosť na váhy s cenou vyššou ako 30 eur. Nielenže výborne vyzerajú, ponúkajú náročným používateľom aj čosi naviac v podobe vylepšení a užitočných funkcií.

Najlepšie značky kuchynských váh

 • ETA – Obľúbená značka spotrebičov pre kuchyňu a domácnosť má na svojom konte niekoľko desiatok kuchynských váh v rôznych prevedeniach. Výborný pomer cena/kvalita. Dôraz na precízne spracovanie.
 • Xiaomi – Inteligentná kuchynská váha s presnosťou váženia 0,1 g. Prepojenie s telefónom cez Bluetooth, minimalistický dizajn.
 • Sencor – Opäť široký výber obľúbených kuchynských váh za prijateľnú cenu. Nerezové a plastové modely, rôzne farby a tvary. Veľmi dobrá predajnosť a spokojné recenzie.
 • Tescoma – Základné digitálne aj mechanické váhy za dobrú cenu, priemerne do 15 eur.
 • Soehnle – Široká ponuka kuchynských váh v rôznych konceptoch a materiáloch. Vhodné do moderných aj tradičných kuchýň. K dispozícii aj váhy s nosnosťou do 15 kg.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1ETA Dori 6778

Najlepšia digitálna kuchynská váha
✔️ Nadčasové nerezové prevedenie
✔️ Presnosť váženia na 1 gram
✔️ Veľká dvojlitrová misa
✔️ Intuitívne ovládanie
📌 od 22 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Xiaomi Hoto Smart Kitchen Scale

Inteligentná váha
✔️ Výnimočná presnosť na 0,1 gramu
✔️ Možnosť prepojenia so smartfónom cez Bluetooth
✔️ Vhodná aj na precíznu prípravu kávy
✔️ Elegantné línie, výborne čitateľný displej
📌 od 27 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Sencor SKS 4001

Obľúbený model s miskou
✔️ Výborná cena
✔️ Kapacita až 5 kg, presnosť 1 gram
✔️ Veľký displej aj veľké tlačidlá
✔️ Automatické vypnutie pri nečinnosti
📌 od 11 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Catler KS 4010

Luxusné a kvalitné spracovanie
✔️ Kvalitné nerezové prevedenie
✔️ Veľký podsvietený displej a dotykový ovládací panel
✔️ 4 senzory pre vyššiu presnosť váženia
✔️ Váživosť do 5 kg
📌 od 20 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Soehnle 67080

Skvelé recenzie, vysoká nosnosť
✔️ Nadčasový dizajn, z bezpečnostného skla
✔️ Vysoká nosnosť 15 kg - aj pre veľké varenie a pečenie
✔️ Výborne čitateľný displej
✔️ Pomer cena / kvalita
📌 od 32 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6ETA Storia 5777

Najlepšia mechanická váha
✔️ Atraktívny dizajn, vhodný ako praktický doplnok na kuchynskej linke
✔️ Stabilné celokovové prevedenie
✔️ Rozsah merania do 5 kg
✔️ Misa s objemom 2 l
📌 od 40 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
4.9/5 - (9 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin