Ako vybrať najlepšiu teplovzdušnú fritézu? TOP produkty podľa recenzií

vyprážané jedlo z fritézyV čom sa odlišujú najlepšie teplovzdušné fritézy od ich predchodcov? Fritézy prešli za uplynulé obdobie viacerými dôležitými zmenami. Bez námahy a dlhých minút strávených pri varnej doske vyčarujú chrumkavé hranolčeky aj rezne, no už k tomu vôbec nepotrebujú litre oleja. Dokážu pripravovať obľúbené pokrmy s nižším obsahom kalórií, a tak nemusíte mať vôbec výčitky svedomia, ak si naložíte za plný tanier.

Pravda je totiž taká, že hoci fritézy patrili v minulosti k veľmi obľúbeným kuchynským spotrebičom, akosi nezapadli do trendu zdravého stravovania. V domácnostiach ich vytlačili multifunkčné hrnce, pomalé hrnce a parné hrnce a spolu s nimi aj zdravšie spôsoby prípravy jedla. Samozrejme, nemožno im ubrať na kvalitách, no ani tvrdiť, že fritovanie oslávi svoje comeback a všetci odborníci na výživu sa iba mýlili. Z času na čas však nikomu neuškodí šťavnatý rezeň v chrumkavom trojobale. Výrobcovia fritéz preto prišli na spôsob, ako vo fritézach znížiť obsah použitého oleja na jednu lyžicu! Zároveň rozšírili schopnosti moderných teplovzdušných fritéz aj na pečenie, grilovanie a dusenie bez použitia tuku.

V nasledujúcom prehľade vám približne základné druhy fritéz, ich výhody, nevýhody aj využitie v kuchyni. Prešli sme testy a recenzie teplovzdušných fritéz a výsledkom je rebríček zaujímavých modelov, ktoré najviac zaujali odborníkov i reálnych používateľov. Čítajte ďalej a dozviete sa množstvo rád, s pomocou ktorých sa zorientujete už za pár minút!

Najlepšie teplovzdušné fritézy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenie 
#1TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi
✔️ Dá sa použiť ako teplovzdušná fritéza, otočný gril, rúra, sušička ovocia
✔️ Veľký vnútorný objem – rodinný model
✔️ Inovatívna technológia dynamického prúdenia vzduchu
✔️ Dotykový ovládací panel, veľký displej, ovládanie aj cez telefón
📌 od 200 €
⭐Naša recenzia + galéria fotiek
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Klarstein AeroVital Deluxe
✔️ Na grilovanie, opekanie, fritovanie alebo pečenie
✔️ Na výber z 8 programov
✔️ Počas chodu zostávajú rukoväte aj kryt chladné
✔️ Rýchla distribúcia teplého vzduchu
📌 od 97 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Tefal Actifry Genius FZ760030
✔️ Technológia Dual Motion kombinuje horúci vzduch s jemným miešaním
✔️ 9 automatických nastavení
✔️ Jednoduché používanie + jednoduché čistenie
✔️ Veľký objem fritézy
📌 od 257 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Tefal Easy Fry & Grill & Oven 9v1 FW501815
✔️ Teplovzdušná fritéza, gril a rúra v jednom
✔️ 8 prednastavených automatických programov
✔️ Možnosť nastavenia teploty v rozmedzí 45°C až 200°C + časovač
✔️ Využiteľné dvojposchodové riešenie
📌 od 198 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Xiaomi Mi Smart Air Fryer
✔️ Na výber z 8 praktických programov
✔️ 3,5 l nádoba s nepriľnavým povrchom
✔️ Nastaviteľná teplota od 40 do 200 °C
✔️ Minimalistický dizajn, cenová dostupnosť
📌 od 72 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Lauben Hot Air Fryer 2500WT
✔️ 360° cirkulácia horúceho vzduchu
✔️ Jednoduché čistenie a manipulácia, moderný dizajn
✔️ Nastaviteľná teplota od 80 do 200 °C
✔️ 8 režimov + možnosť manuálneho nastavenia
📌 od 78 €
⭐ 86 % Čítať recenzie

Ako vybrať teplovzdušnú fritézu

Máte radi hranolky, no hľadáte náhradu za vysmážanie na panvici? Máme pre vás skvelý tip! Pomocou teplovzdušnej fritézy si dokážete pripraviť rovnako chutné, no podstatne menej kalorické pochúťky (cca iba 3 % tuku) a ušetríte množstvo času, ktorý by ste inak strávili pri panvici s prskajúcim olejom. Ako tento kuchynský spotrebič funguje? A čo by ste mali vedieť, ak máte o niektorú z týchto fritéz zálusk?

Základné typy fritéz

Spomedzi stoviek rôznych fritéz vynikajú dve odlišné „technológie“ – jedna klasická, pri ktorej sa pokrm priamo frituje ponorený do oleja a druhá zdravšia, kde sa o úpravu pokrmu postará cirkulácia horúceho vzduchu a minimálne množstvo oleja (ak je vôbec nejaký potrebný).

Klasické fritézy

Klasické fritézy (alebo aj fritovacie hrnce), ako ich poznáme už dlhé roky, pracujú s väčším množstvom oleja. Olej sa zohreje na danú teplotu (napr. od 160 – 200 °C) a následne sa do rozhorúčeného oleja vloží pripravený pokrm. Na výber máte z menších modelov, ktoré nezaberajú veľa miesta na kuchynskej linke a pripravia naraz 2 fritované porcie, ale tiež aj väčšie rodinné fritézy, ktoré s väčším množstvom oleja dokážu naraz pripraviť aj niekoľko kilogramov hranoliek. Na prvý pohľad sa líšia najmä veľkosťou, množstvo ovládacích prvkov, no tie najdôležitejšie rozdiely sú práve vo vnútri:

 • Fritézy so skrytým vykurovacím telesom – Vykurovacie teleso je ukryté pod dnom nádoby na fritovanie. Jeho zohrievaním sa teplo šíri do dna aj stien fritovacej nádoby. Môžete využívať celý priestor nádoby, no zároveň ide o spotrebič energeticky náročnejší, keďže najskôr sa musia nahriať steny a až potom sa zohrieva olej. Navyše, samotná údržba fritovacej nádoby môže byť ťažšia, pretože obvykle je pevnou súčasťou spotrebiča.
 • Fritézy s ponorným vykurovacím telesom – Ako už napovedá názov, vykurovacie teleso má podobu ponornej špirály, ktorá sa vkladá spolu s fritovacím košom do hlavnej nádoby. V porovnaní s predchádzajúcim typom ide o úspornejší spotrebič, pretože sa priamo ohrieva olej. Rovnako tak aj nádobu môžete vybrať a jednoducho očistiť mimo základňu fritézy.
 • Rotačné fritézy – V snahe znížiť vysokú spotrebu oleja môžete nájsť v niektorých modeloch naklonené dno. Fritovací kôš je vo fritéze tiež naklonený a rotuje. Takto prichádza pokrm do kontaktu s horúcim olejom v pravidelných intervaloch, bez toho, aby ste používali veľké množstvo oleja. Navyše – chuť pokrmov a ich chrumkavosť je v porovnaní s predchádzajúcimi fritovacími hrncami ešte lepšia.

Teplovzdušné fritézy

Nasledujúce riadky už budeme venovať práve teplovzdušným fritézam, ktoré v tejto kategórii spotrebičov znamenali malú revolúciu a z dovtedy nezdravej prípravy jedla vyťažili maximum potenciálu pri zachovaní výnimočnej chutnosti.

Ako vybrať teplovzdušnú fritézu

Ako funguje teplovzdušná fritéza?

Teplovzdušná fritéza používa namiesto veľkého množstva horúceho oleja horúci vzduch. Horúci vzduch prúdi od výhrevného telesa pomocou ventilátora rovnomerne celým objemom fritovacieho hrnca a vďaka tomu pokrmy nielen frituje, ale dokáže ich aj grilovať, piecť a dusiť. Na samotné fritovanie potrebuje fritéza iba lyžičku oleja, niekedy dokonca vystačí iba s vlastnou šťavou mäsa alebo marinádou.

Fritovanie v teplovzdušnej fritéze je nielen zdravšie, ale navyše aj rýchlejšie a ekonomickejšie. Je totiž jednoduchšie zohriať vzduch, ako litre oleja! Teplovzdušná fritéza vás môže navyše osloviť aj svojou multifunkčnosťou. Zvláda nielen hranolky a chrumkavé kuracie stehná, ale aj pečené buchty, pizzu, dusenú zeleninu, rizoto, kaše či rýchle ovocné koláče,…

V rámci tejto kategórie sa môžete najčastejšie stretnúť s dynamickými a statickými fritézami. Dynamické sú drahšie a počas prípravy jedla dochádza k jeho premiešavaniu.

Hlavné vlastnosti teplovzdušnej fritézy

Veľkosť fritézy

Pri výbere vhodnej veľkosti sa riaďte dvomi premennými – priestorom, ktorý môžete pre fritézu vyhradiť na kuchynskej linke alebo v skrinke, a tiež aj množstvom jedla, ktoré potrebujete naraz pripraviť. Ak varíte pre viacčlennú domácnosť, prirodzene siahnete po väčšej fritéze, no rovnako tak vás môže osloviť aj vtedy, ak si chcete teplovzdušnú fritézu kúpiť ako náhradu za rúru a ďalšie spotrebiče (napr. do menšej kuchyne v podnájme). Objem fritézy sa priemerne pohybuje od 1,5 l do 6 l, okrajovo môžete natrafiť aj na nadštandardné objemy až 9 l. V popisoch fritéz často nájdete údaj o tom, aké množstvo hranoliek dokáže fritéza na jedno spustenie naraz pripraviť.

Výkon fritézy

Teplovzdušné fritézy nemusia byť tak výkonné ako ich predchodkyne. Miesto ohrevu oleja, totiž ohrievajú iba vzduch a hoci sú drahšie, ušetríte na spotrebe energie pri ich používaní. Určite by ste však nemali siahnuť pro fritéze s výkonom nižším ako 1000 W. Pokročilejšie modely ponúkajú možnosť regulácie výkonu a teda možnosť nastaviť teplotu fritovania / pečenia podľa potreby.

Zásobníky na potraviny

Menšie fritézy majú jeden kôš na potraviny. Pri objemovo väčších fritézach sú už k dispozícii oddelené zásobníky na potraviny (či už vedľa seba alebo nad sebou) a vďaka tomu môžete pripravovať mäso aj prílohu zvlášť. Chute a vône sa síce mierne premiešajú, no ani jedna hranolka nebude utlačená mäsom.

Regulácia teploty

Pri príprave rôznych pokrmov neoceniteľná výbava! Na fritéze môžete nastaviť teplotu prostredníctvom otočného kolieska alebo na digitálnom displeji. Rozsah teplôt je približne od 50 – 220 °C. Práve vďaka regulácii teploty môžete vo fritéze pripravovať rôzne potraviny a vždy s presne takým výsledkom, aký očakávate. Teplovzdušná fritéza tak hravo zastúpi kompaktnú teplovzdušnú rúru.

Čistenie fritézy

Okrem výkonu a kapacity je pre spokojné používanie veľmi dôležitý aj spôsob, akým môžete fritézu čistiť. Lacné fritézy sa nemusia dať rozložiť, čo môže znamenať zdĺhavejšie čistenie, pri ktorom treba zvýšiť opatrnosť. Akonáhle môžete fritézu rozobrať, ľahko umyjete vnútornú nádobu pod vodou alebo dokonca v umývačke riadu.

Doplnkové funkcie a užitočná výbava

 • Indikátory – Upozorňujú na pripravenosť na použitie alebo koniec nastaveného programu.
 • Časovač – Stačí pár pokusov a jednoducho odpozorujete, koľko času potrebuje fritéza na upečenie kuraťa, zemiakov alebo pizze. S pomocou časovača získate kontrolu nad prípravou jedla. Po prejdení nastaveného času sa fritéza automaticky vypne.
 • Ovládanie – Jednoduché, intuitívne a praktické. Buď môžete fritézu ovládať pomocou otočných koliesok, alebo prostredníctvom tlačidiel a nastavené hodnoty sa zobrazujú na displeji.
 • Prednastavené programy – Kvalitná fritéza dokáže piecť, grilovať, dusiť, smažiť. V programovej výbave môžete nájsť prednastavené časy a teploty pre konkrétne druhy a množstvo surovín (viac info a recepty nájdete v návode k teplovzdušnej fritéze).
 • Bezpečnostné prvky – Ochrana pred prehriatím, odizolovanie vonkajšieho plášťa a rukoväte pred teplom, protišmyková úprava spodnej časti základne.

Testy a recenzie teplovzdušných fritéz – čo hovoria?

Hľadáte pri výbere testy, užívateľské recenzie a hodnotenia, aby ste mali istotu, že sa rozhodujete pre tú najlepšiu teplovzdušnú fritézu? Veľké e-shopy a porovnávače cien zoskupujú stovky názorov – pozitívnych, ale aj negatívnych a na základe nich si môžete vytvoriť obraz o vyhliadnutom modeli. Aké vlastnosti sú pri teplovzdušných fritézach najviac vyzdvihované a naopak – pri čom zbystriť pozornosť a kúpu si radšej premyslieť?

Pozitívne hodnotené vlastnosti

Kvalitné teplovzdušné fritézy prichádzajú s inovatívnym spôsobom tepelnej úpravy jedla. A nemusia zostať iba pri jednom spôsobe… Aké prednosti požadovať od vášho nového kuchynského pomocníka?

 • Jednoduchá príprava chutného jedla bez tuku navyše
 • Rozšírené možnosti nastavenia teploty, času + výber z viacerých programov/režimov
 • Rýchly ohrev na ideálnu teplotu
 • Bez pripekania a pripaľovania
 • Pomer cena/výkon
 • Tichý a bezpečný chod
 • Krásny dizajn a jednoduché ovládanie
 • Dobre spracovaný manuál na ovládanie + recepty

Negatívne hodnotené vlastnosti

Od teplovzdušnej fritézy očakávame, že sa postará o rýchle a bezpečné „fritovanie“ s výrazne zníženým obsahom tuku a jedlo tak bude menej kalorické. Pri niektorých modeloch to však nemusí byť úplne bez problémov ani s takým výsledkom, ako očakávate. Ak natrafíte na recenzie s opakujúcimi sa mínusmi z nasledujúceho zoznamu, zvážte radšej inú teplovzdušnú fritézu.

 • Náročná manipulácia s košíkom (zlé dosadnutie do tela fritézy)
 • Labilne pôsobiaca konštrukcia
 • Nerovnomerný výkon/nedostatočná cirkulácia horúceho vzduchu
 • Neprehľadné ovládanie

Ceny teplovzdušných fritéz

Skúsenosti užívateľov s teplovzdušnými fritézami hovoria jednoznačne v ich prospech. Na mieste je však otázka – Koľko sa oplatí investovať do tohto druhu spotrebiča? Predsa len – nejde o nevyhnutnosť, no na druhej strane, správne zvolená teplovzdušná fritéza môže do vašej kuchyne priniesť úplne nový rozmer varenia, chutí a kombinácií.

Teplovzdušné fritézy do 70 €

V cene do 70 € nájdete najmä objemovo menšie teplovzdušné fritézy, ktoré disponujú jednoduchým ovládaním a nenápadným dizajnom. Hodia sa do menších domácnosti a väčšina z nich je zároveň aj jednoduchá na údržbu.

Teplovzdušné fritézy do 150 €

Najobľúbenejšie a najpredávanejšie teplovzdušné fritézy zoženiete v cene od 70 do 150 €. Ich veľkosť, vnútorná kapacita aj programová výbava rastú spolu s cenou. Úlohu multifunkčného pomocníka už zvládajú na jednotku.

Teplovzdušné fritézy od 150 €

Niekoľko prémiových modelov v podaní renomovaných značiek zaujme predovšetkým náročných spotrebiteľov, ktorí kladú dôraz nielen na výkon a funkčnosť, ale aj výborne zvládnutý dizajn.

Najlepšie značky teplovzdušných fritéz

V testoch teplovzdušných rúr aj užívateľských recenziách sme našli jasných favoritov. Už dlhšiu dobu sa v popredí držia nasledujúce značky a ich veľmi obľúbené modely.

 • Delimano – Značka, ktorú pre masívnu televíznu reklamu netreba veľmi predstavovať. Isto ste už videli reklamy na línie Delimano panvíc a hrncov. Zaujímavé sú však aj tlakové a multifunkčné hrnce a spolu s nimi aj teplovzdušná fritéza Star.
 • Klarstein – V ponuke nemeckej značky nájdete detailne spracované fritézy v modernom dizajne s výborným výkonom a rozličným objemom. Svojim prevedením a funkčnosťou oslovia aj náročných spotrebiteľov.
 • Tefal – Populárna značka kuchynských pomocníkov zaujme širším výberom klasických fritéz, ktoré doplnili kvalitné teplovzdušné fritézy vyššieho štandardu.
 • Tesla – Širší výber teplovzdušných fritéz v rôznych objemoch, tvaroch a farbách. Obľúbené, v modernom dizajne a prakticky vybavené.
 • Cosori – Opäť širší výber a mimoriadne atraktívne prevedenie. Popredný svetový výrobca sa zameriava na kvalitné teplovzdušné fritézy, ktoré sú dostupné v malých aj veľkých kapacitách.
 • Sencor – Na prvý pohľad zaujímavé teplovzdušné fritézy Sencor predstavujú zdravšiu alternatívu klasickej fritézy, rúry aj mikrovlnnej rúry.
 • Domo – Ďalšie veľmi dobre predávané digitálne teplovzdušné fritézy so spoľahlivou cirkuláciou vzduchu. Dizajn, ktorý výborne zapadne do moderných kuchýň.
 • Nedis – Cenovo dostupné teplovzdušné fritézy s vnútorným objemom až 3 litre.

Ako funguje teplovzdušná fritéza

Náš tip: 15 výborných receptov pre teplovzdušné fritézy

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Klasická alebo teplovzdušná fritéza?

Môžete sa rozhodovať podľa ceny, alebo kvality pokrmu a množstvu kalórií. Klasická fritéza je približne o polovicu lacnejšia ako teplovzdušná fritéza s rovnakou kapacitou. Ak hľadáte spoľahlivú náhradu za panvicu s olejom, stavte na klasickú fritézu. Ak chcete znížiť spotrebu oleja a zároveň využívať fritézu aj ako multifunkčný kuchynský spotrebič, ktorý splní funkciu rúry, spokojní budete s teplovzdušnou fritézou.

Funguje teplovzdušná fritéza bez oleja?

Vo väčšine prípadov áno, záleží však o konkrétneho modelu a značky. Pár kvapiek až lyžička oleja určite neuškodí, práve naopak. Vytiahne zo surovín ich prirodzené chute.

Je fritovanie bez oleja zdravšie a chutnejšie?

Bez akýchkoľvek pochybností je jasné, že teplovzdušné fritovanie je zdravšie. Pripravené jedlo však prirodzene chutí odlišne, v porovnaní s tým, ktoré sa frituje celé ponorené v oleji. Základom je mať po ruke dobrú zbierku overených receptov, ktoré v tomto type fritézy fungujú bez chybičky a naplno dokážu rozvinúť prirodzené chute mäsa, zeleniny aj zemiakov.

 ProduktParametreHodnotenie 
#1TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi
✔️ Dá sa použiť ako teplovzdušná fritéza, otočný gril, rúra, sušička ovocia
✔️ Veľký vnútorný objem – rodinný model
✔️ Inovatívna technológia dynamického prúdenia vzduchu
✔️ Dotykový ovládací panel, veľký displej, ovládanie aj cez telefón
📌 od 200 €
⭐Naša recenzia + galéria fotiek
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Klarstein AeroVital Deluxe
✔️ Na grilovanie, opekanie, fritovanie alebo pečenie
✔️ Na výber z 8 programov
✔️ Počas chodu zostávajú rukoväte aj kryt chladné
✔️ Rýchla distribúcia teplého vzduchu
📌 od 97 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Tefal Actifry Genius FZ760030
✔️ Technológia Dual Motion kombinuje horúci vzduch s jemným miešaním
✔️ 9 automatických nastavení
✔️ Jednoduché používanie + jednoduché čistenie
✔️ Veľký objem fritézy
📌 od 257 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Tefal Easy Fry & Grill & Oven 9v1 FW501815
✔️ Teplovzdušná fritéza, gril a rúra v jednom
✔️ 8 prednastavených automatických programov
✔️ Možnosť nastavenia teploty v rozmedzí 45°C až 200°C + časovač
✔️ Využiteľné dvojposchodové riešenie
📌 od 198 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Xiaomi Mi Smart Air Fryer
✔️ Na výber z 8 praktických programov
✔️ 3,5 l nádoba s nepriľnavým povrchom
✔️ Nastaviteľná teplota od 40 do 200 °C
✔️ Minimalistický dizajn, cenová dostupnosť
📌 od 72 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Lauben Hot Air Fryer 2500WT
✔️ 360° cirkulácia horúceho vzduchu
✔️ Jednoduché čistenie a manipulácia, moderný dizajn
✔️ Nastaviteľná teplota od 80 do 200 °C
✔️ 8 režimov + možnosť manuálneho nastavenia
📌 od 78 €
⭐ 86 % Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej teplovzdušnej fritézy. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu teplovzdušnú fritézu na trhu.

Odporúčame tiež pozrieť:

TESLA AirCook Grill QG800 WiFi 07

4.9/5 - (19 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin