Najlepšie solárne sprchy: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie solárne sprchy

Solárna sprcha znie síce ako novinka na trhu, v istých obmenách a podomácky zmajstrovaných verziách už na mnohých záhradách fungovala počas leta ako ohrev vody zadarmo. Možno si aj vy spomínate na kovové rámy a nádržky natreté na čierno, kde ste sa po opaľovaní ovlažili alebo po návrate zo záhrady zbavili potu a prachu. Doba pokročila a solárne sprchy dostali nové príťažlivé prevedenie. Zhromaždili sme preto tipy na najlepšie solárne sprchy k bazénu, do záhrady alebo na chatu, aby ste sa v ponuke obchodov zorientovali a našli overenú kvalitu za primeranú cenu.

Ako takáto solárna sprcha funguje? Čo budem potrebovať pri inštalácii? Kde ju najlepšie využijete? Na všetky zvedavé otázky zodpovieme v našom sprievodcovi výberom. Je dôležité poznať, aký objem teplej vody vám bude postačovať a aké prevedenie na záhrade najlepšie využijete. Prečítali sme desiatky užívateľských recenzií solárnych spŕch a presne vieme, na aké parametre a kritéria sa pred kúpou zamerať.

Najlepšie solárne sprchy k bazénu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1MARIMEX UNO 35 - EKOSUN

 Pomer cena / kvalita 
Typ: pevná
Objem: 35 l vody
Rozmery: 210 x 14,5 cm
Hmotnosť: 10,2 kg
Kohútik na nohy: áno

[usr 5 text="true" tooltip="true"]169 € Čítať recenzie
#2FORMIDA HAPPY

Typ: pevná
Objem: 25 l vody
Rozmery: *** x 26 cm
Hmotnosť: 5,5 kg
Kohútik na nohy: áno

[usr 5 text="true" tooltip="true"]235 € Čítať recenzie
#3FORMIDRA COBRA

 Výborné hodnotenia 
Typ: pevná
Objem: 32 l vody
Rozmery: *** x cca 34 cm
Hmotnosť: 9,5 kg
Kohútik na nohy: áno

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]390 € Čítať recenzie
#4MARIMEX Ekosun UNO 20

Typ: pevná
Objem: 22 l vody
Rozmery: 208 x 13 cm
Hmotnosť: 6,9 kg
Kohútik na nohy: nie

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]104 € Čítať recenzie
#5MARIMEX 10992043 Sunny Style

Typ: prenosná
Objem: 8 l vody
Rozmery: - cm
Hmotnosť: 6,05 kg
Kohútik na nohy: nie

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]103 € Čítať recenzie
#6HANSCRAFT Blue Rainbow 3

Typ: pevná
Objem: 40 l vody
Rozmery: 214 x 20+ cm
Hmotnosť: 11 kg
Kohútik na nohy: áno

[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]188 € Čítať recenzie

Ako vybrať solárnu sprchu

Solárnu sprchu môže mať na záhrade skutočne každý. Počas viac ako polovice roka sa počas slnečných dní môžete tešiť z príjemne teplej vody. Ak sa pohrávate s myšlienkou, že si tento rok jednu zadovážite, prejdite spolu s nami nasledujúce rady a tipy, aby ste našli tú pravú solárnu sprchu, ktorú využijete na maximum.

Ako funguje solárna záhradná sprcha?

Solárna sprcha má rôzne prevedenia – od jednoduchých tmavých zosilnených “vakov”, ktoré zavesíte kdekoľvek, po luxusne vyzerajúce prevedenie s konštrukciou na výšku, ktoré sa vyníma pri záhradnom bazéne. Celú konštrukciu umiestnite na slnečné miesto. Už za 2 – 3 hodiny na slnku sa postará o zohriatie vody v zásobníku, a to až na teplotu 60 – 80 °C. Na ohrev vody nepotrebujete žiadnu inú energiu. Teplá voda, ktorú získate, je teda maximálne ekonomickým a lacným riešením. V závislosti od prevedenia máte k dispozícii menší alebo väčší zásobník na vodu (od 10 – 75 l) a zmiešavaciu batériu, ktorá čerpá teplú vodu zo zásobníka a zároveň aj studenú vodu z prívodnej hadice, aby bolo sprchovanie príjemné.

Kde a za akých podmienok môžete solárnu sprchu používať?

Solárne sprchy nájdete v ponukách e-shopov pod názvami ako solárna bazénová sprcha alebo solárna záhradná sprcha. Už z názvov je jasné, kde budú mať najlepšie využitie.

 • Ak ste majiteľom bazéna, isto oceníte krátku sprchu pred kúpaním. Zmyjete zo seba pot a prach a zbavíte sa tak množstva nečistôt, ktoré by sa dostali do bazénu. Ak ste doteraz nevlastnili solárnu sprchu, rozdiel postrehnete veľmi rýchlo – čistenie bazéna bude menej časté, ušetríte elektrickú energiu pri filtrovaní vody aj bazénovú chémiu.
 • Záhradkári a chatári nedajú na záhradnú sprchu dopustiť – v sezóne od apríla do októbra majú veľmi jednoducho k dispozícii teplú vodu, ktorou sa zbavia všetkých nečistôt.
 • Jej prínos oceníte aj vtedy, ak radi kempujete, stanujete alebo jazdíte s obytným prívesom. Síce je dopúšťanie vody o niečo zložitejšie, bez problémov zvládnete osobnú hygienu aj čistenie použitých riadov.

Kde sa teda solárna sprcha hodí? Všade tam, kde aktívne využívajú záhradu, bazén, trávia čas vonku. Ponúka perfektný a zároveň lacný spôsob, ako sa počas teplých dní osviežiť a zbaviť nečistôt a špiny.

Druhy solárnych spŕch

Solárne sprchy majú rozličné materiálové, tvarové aj dizajnové prevedenie. Existujú tri základné druhy, ktorých vlastnosti si predstavíme.

 • Závesné solárne sprchy – majú podobu závesných tmavých vakov zo spevneného syntetického materiálu. Tmavá farba priťahuje slnečné lúče a zohrieva vodu. Sú ľahko prenosné a stačí ich zavesiť na slnečné miesto. Môžu sa priebežne dopĺňať vodou z hadice, alebo ich napustíte na mieste. Nevýhodou je kratšia životnosť a absencia zmiešavacej batérie.
 • Prenosné solárne sprchy – ide o pevné vysoké konštrukcie, ktoré sa ponášajú na “vešiak”, s tým rozdielom, že tmavá základňa má tvar kužeľu alebo pyramídy. Je v nej zásobník na vodu a špirálový solárny absorbér. Výška sprchovacej hlavice je zvyčajne nastaviteľná a ak sú vybavené rýchlospojkou, nie je problémom ani zmiešavanie horúcej vody so studenou. Jednoducho im zmeníte pozíciu, stačí mať na dosah hadicu s vodou.
 • Pevné solárne sprchy – najčastejšie majú tvar “stĺpu”, v ktorom sa ukrýva solárny kolektor a zásobník na vodu. Ich dizajn je moderný, dotiahnutý na jednotku, základná podstava sa pevne montuje do podlahy alebo dlažby. Výborne vyzerajú pri bazénoch a ponúkajú rozmanité prevedenia a tvary sprchových hlavíc. Sú vybavené zmiešavacou batériou, prídavným kohútikom na opláchnutie nôh. Keďže nie sú prenosné, je pri ich inštalácii vhodné zvážiť kam pôjde odtekajúca voda.

Materiálové prevedenie

V cene do 100 € zvyčajne natrafíte na tmavý plast, ktorý v závislosti od mena značky viac alebo menej odoláva teplotným deformáciám. Stavte preto na výrobcu, ktorý má v ponuke viac rozličných modelov. Pravdepodobne nebude výroba solárnych spŕch v jeho podaní len náhodnou skúškou.
Približne od ceny 300 € vyššie natrafíte už aj na odolné hliníkové konštrukcie s vyššou hmotnosťou a solídnou životnosťou. Chrómované detaily dodávajú punc elegancie.

Aký veľký zásobník môžu mať solárne sprchy?

Medzi najpredávanejšie solárne sprchy na našom trhu patria tie s objemom od 20 – 40 litrov. Tento objem plne postačuje pre potreby viacčlennej rodiny. Ak máte malú záhradku mimo mesta, kam chodíte sami vo voľných chvíľach, vystačíte aj menším objemom, cca 10 – 15 litrov, aby sa voda stihla za čas, ktorý v nej strávite, rýchlo zohriať. Najväčšie solárne sprchy majú kapacitu na 75 litrov. Solárne kolektory však musia byť prepracovanejšie, a preto aj cena takýchto “objemných” spŕch prudko rastie smerom nahor.

bazén sprcha

Kam umiestniť solárnu sprchu?

Najlepšie miesto na umiestnenie solárnej sprchy je také, kde je dostatok slnka. Ak máte prenosnú sprchu, môžete jej miesto meniť kedykoľvek počas roka, iné je to v prípade, ak sa rozhodnete pre pevné prevedenie. Preto pozor na to, ako vrhajú tieň stromy a okolité budovy. Okrem toho nezabudnite myslieť aj na praktický prívod vody. Miesto pri bazéne je zvyčajne plne vyhovujúce.

Inštalácia solárnej sprchy

Samotná inštalácia solárnej sprchy je veľmi jednoduchou záležitosťou. Stačí zostaviť základné diely sprchy, mať pripravenú záhradnú hadicu a rýchlospojky a o pár hodín potečie teplá voda. Pevná solárna sprcha vyžaduje pevné pripevnenie pomocou priložených skrutiek do spevneného základu – dlažby, podlahy, betónovej plochy,…

Ako riešiť odtekajúcu vodu?

Problém nastáva najmä vtedy, ak sprchu používa viac osôb po sebe. Voda nestíha odtekať, hromadí sa v okolí sprchy, vznikajú mláky a blato, ničí sa trávnik alebo začne znečistená voda stekať do bazéna. Navyše, ak sa umývate mydlom, stekajúci saponát neprospieva životnému prostrediu vo vašej záhrade. Odtok vody môžete vyriešiť žliabkom priamo do kanalizácie alebo trativodom. Možností je niekoľko, šikovný domáci majster si isto poradí.

Dizajn

Skôr ako sa rozhodnete kúpiť solárnu sprchu, pozrite sa do svojej záhrady – aký štýl preferujete? Aké prevedenie by sa vám najlepšie hodilo k domu, bazénu? Hoci je väčšina solárnych spŕch tmavej farby, niektoré detaily urobia zo sprchy elegantnú lesklú dominantu, kým ďalšie sú zase ležérne a nenápadné.

Solárna sprcha s kohútikom – najlepšie riešenie k bazénu

Pri letnom šantení pri bazéne sa samozrejme nemusíte sprchovať vždy, keď z bazéna vyjdete na pár minút. Za tých pár metrov, čo ste sa prešli po trávniku, si však nohy zaslúžia opláchnutie. Kvalitné solárne sprchy k bazénu sú vybavené nízko umiestneným kohútikom na opláchnutie nôh. Za pár sekúnd máte čisté nohy a minuli ste iba minimum vody.

Údržba solárnej sprchy a uskladnenie mimo sezónu

Štandardná solárna sprcha nemá vo výbave filtráciu vody, preto je na mieste uvažovať o tom, koľko dní sa voda v nádrži udrží v nezávadnom stave, bez rozmnožených mikroorganizmov. Aké sú základné odporúčania?

 • Ak sprchu nepoužívate viac ako 2 dni, odporúča sa vodu vypustiť, systém prepláchnuť vodou a napustiť nanovo. Teplá voda, ktorá dlhšie stojí, je totiž rajom pre riasy a baktérie.
 • Ak máte tvrdú vodu, nezabúdajte na pravidelné odvápňovanie. Vodný kameň upchá sprchovú hlavicu. Zbavíte sa ho jednoducho použitím octa, jedle sódy, pri vyššej miere zavápnenia aj chemickými prostriedkami.
 • Po konci “sprchovacej sezóny” solárnu sprchu rozložte, dôkladne očistite, osušte a uskladnite na bezpečnom suchom mieste.

Cena solárnych spŕch

solárna sprcha

Pevná solárna sprcha Hawaj s kohútikom na nohy

Solárne sprchy do 100 €

Závesné solárne sprchy si môžete kúpiť doslova už za pár eur. Ich životnosť však nie je ohurujúca. Za niekoľko desiatok eur si už môžete zaobstarať prenosnú alebo pevnú solárnu sprchu v šikovnom plastovom prevedení, s optimálne veľkým zásobníkom na vodu.

Solárne sprchy do 300 €

Ak predsa hľadáte niečo štýlovejšie, z odolných materiálov, ktoré pod vplyvom tepla a slnka nestrácajú na kvalite, svoj model nájdete v drahšej cenovej hladine. Samozrejmosťou je zmiešavacia batéria, kohútik na nohy a výškovo nastaviteľná sprchovacia hlavica.

Solárne sprchy od 300 €

Nároční spotrebitelia, ktorí hľadajú dokonalý doplnok k svojmu bazénu, si na svoje príde zrejme až vo vyššej cenovej relácii, kde môžu natrafiť na kvalitné solárne sprchy z hliníka, v nadčasovom dizajne, s väčším zásobníkom na vodu a perfektnou kvalitou spracovania. Isto ocenia aj dlhú životnosť.

Najlepšie značky solárnych bazénových spŕch

 • Hanscraft – ponúka nielen nafukovacie vírivky a nadzemné bazény, aj šikovné solárne sprchy za priaznivú cenu v rozličných prevedeniach a farbách.
 • Marimex – overený distribútor a výrobca bazénového a záhradného vybavenia má vo svojej ponuke obľúbené a veľmi dobre predávané solárne sprchy s dobrým pomerom cena/kvalita.
 • Hawaj – česká značka ponúka niekoľko dostupných modelov pevných solárnych spŕch v cene od 90 – 150 €.
 • Formidra – ak hľadáte špičkové solárne sprchy s talianskym dizajnom, prezrite si ponuku značky Formidra. Jej modely sú z kvalitných materiálov, s hliníkovou konštrukciou, zvyčajne s väčším zásobníkom na vodu, no aj za podstatne vyššiu cenu (200 – 1200 €).
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1MARIMEX UNO 35 - EKOSUN

 Pomer cena / kvalita 
Typ: pevná
Objem: 35 l vody
Rozmery: 210 x 14,5 cm
Hmotnosť: 10,2 kg
Kohútik na nohy: áno

[usr 5 text="true" tooltip="true"]169 € Čítať recenzie
#2FORMIDA HAPPY

Typ: pevná
Objem: 25 l vody
Rozmery: *** x 26 cm
Hmotnosť: 5,5 kg
Kohútik na nohy: áno

[usr 5 text="true" tooltip="true"]235 € Čítať recenzie
#3FORMIDRA COBRA

 Výborné hodnotenia 
Typ: pevná
Objem: 32 l vody
Rozmery: *** x cca 34 cm
Hmotnosť: 9,5 kg
Kohútik na nohy: áno

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]390 € Čítať recenzie
#4MARIMEX Ekosun UNO 20

Typ: pevná
Objem: 22 l vody
Rozmery: 208 x 13 cm
Hmotnosť: 6,9 kg
Kohútik na nohy: nie

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]104 € Čítať recenzie
#5MARIMEX 10992043 Sunny Style

Typ: prenosná
Objem: 8 l vody
Rozmery: - cm
Hmotnosť: 6,05 kg
Kohútik na nohy: nie

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]103 € Čítať recenzie
#6HANSCRAFT Blue Rainbow 3

Typ: pevná
Objem: 40 l vody
Rozmery: 214 x 20+ cm
Hmotnosť: 11 kg
Kohútik na nohy: áno

[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]188 € Čítať recenzie

 

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej solárnej sprchy. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších solárnych bazénových spŕch z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin