Najlepšie kotly na tuhé palivo (drevo, uhlie, pelety): TOP produkty podľa recenzií a testov

Najlepšie kotly na tuhé palivo

Zvyšujúce sa ceny za elektrinu a plyn nabádajú k návratu ku klasickému vykurovaniu tuhými palivami. Drevo, uhlie, koks, ale aj pelety sú lacnejšie, ponúkajú zaujímavú ekonomickú alternatívu a aj akýsi návrat k tradičnému spôsobu vykurovania. Koniec koncov, v niektorých regiónoch Slovenska ide doteraz o dominantný spôsob vykurovania menších aj väčších nehnuteľnosti. Ako vyzerajú a aké vlastnosti ponúkajú najlepšie kotly na tuhé palivá? Prinášame tipy na zaujímavé prevedenia, ktoré svojou kvalitou, účinnosťou a životnosťou rozhodne zaujmú.

Kvalitné kotly na tuhé palivá prešli veľkými technologickými a materiálovými zmenami. I naďalej existujú rôzne varianty – na drevo, na uhlie, na pelety, no v súčasnosti vedú najmä kombinované kotly, ktoré vám dovoľujú používať 2-3 druhy tuhého paliva (napr. drevo a uhlie). Ide o investíciu na minimálne 10 – 15 rokov, preto si výber správneho kotla zaslúži vašu pozornosť. Viete, aký má byť výkon kotla vzhľadom k obytnej ploche? Ktoré emisné triedy ponúkajú vysoký komfort? Ak chcete čo najviac ušetriť na palive, investujte do kotla s vysokou účinnosťou, min. od 80 % vyššie. Takýto kotol dokáže z paliva vyťažiť maximum.

Väčšina užívateľov sa domnieva, že komfort pri používaní kotla tohto typu je nižší ako pri plynových typoch. Nezaobídete sa bez dokladania paliva a pravidelného čistenia kotla od popola. Alebo sa tomu dá vyhnúť? Odporúčame do pozornosti testy a recenzie kotlov na tuhé palivá, kde objavíte nielen plusy a mínusy, ale aj kvalitu a bezobslužnosť najmodernejších automatických kotlov na tuhé palivá.

Najlepšie kotly na tuhé palivo na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Viadrus U22 ECONOMY


Typ: splyňovací
Výkon max.: 25 kW
Materiál: liatina
Palivo: drevo
Emisná trieda: 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1320 € Čítať recenzie
#2ATMOS DC 18 SP


Typ: splyňovací
Výkon max.: -
Materiál: -
Palivo: drevo, pelety
Emisná trieda: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2550 € Čítať recenzie
#3Attack DPX 25 PROFI


Typ: splyňovací
Výkon max.: 25 kW
Materiál: oceľ
Palivo: drevo
Emisná trieda: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1510 € Čítať recenzie
#4ATMOS D 14 P


Typ: automatický
Výkon max.: 14 kW
Materiál: -
Palivo: pelety
Emisná trieda: 5
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1300 € Čítať recenzie
#5Slokov Variant SL34D

Typ:-
Výkon max.: 33 kW
Materiál: oceľ
Palivo: suché drevo
Emisná trieda: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1300 € Čítať recenzie
#6ATMOS DC 25 S


Typ: splyňovací
Výkon max.: 25 kW
Materiál: oceľ
Palivo: drevo
Emisná trieda: 4
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1520 € Čítať recenzie

Ako vybrať kotol na tuhé palivo

Výber to rozhodne nebude jednoduchý. Aby ste sa lepšie zorientovali v ponuke a pojmoch, pripravili sme nákupného radcu, ktorý vám pomôže spoznať základné parametre, rozdiely, výhody a nevýhody jednotlivých typov kotlov. Hoci vo veľkej miere rozhodujú vaše finančné možnosti, aj v rámci svojho rozpočtu si predsa zaslúžite poznať to najlepšie, čo trh v tejto kategórii ponúka.

Kotol na drevo, pelety alebo uhlie?

Rozhodnutie, či kúpiť kotol na drevo, uhlie alebo pelety, ovplyvňuje predovšetkým dostupnosť paliva. Sú lokality, kde je dostupnejšie drevo, inde zase čierne alebo hnedé uhlie. Okrem nich existujú aj tuhé palivá z odpadových prírodných materiálov – uhoľné brikety, biomasa, drevené brikety a pelety.

Ešte pár rokov dozadu o voľbe kotla rozhodovalo predovšetkým palivo. Nielen cena, ale aj jednoduchosť objednávky, dopravy a možnosti uskladnenia. S drevom sa prirodzene viaže viac úkonov – drevo musíte naštiepať, pripraviť a uskladniť na suchom mieste. S peletami táto pracnosť ubúda – získavate pripravenú komprimovanú formu tuhého dreveného paliva s vysokou výhrevnosťou.

Keďže trh ovládli kombinované kotly s palivovou univerzálnosťou (možnosť spaľovania viacerých druhov tuhého paliva), karta sa priklonila k výberu kotla podľa technológie spaľovania. Predurčuje totiž účinnosť ohrevu aj celkové náklady spojené so spotrebou paliva.

kotol na drevo uhlie brikety

Emisné triedy a účinnosť pri spaľovaní

S kotlami na tuhé palivo úzko súvisia emisné triedy, ktoré bližšie upravuje norma STN EN 303-5. Kotly sú rozdelené do 5 emisných tried podľa ich účinnosti a množstva vypúšťaných emisií. Kotly s nízkou emisnou triedou (1,2) sa považujú za vysokú záťaž pre životné prostredie. V súčasnosti nájdete v ponuke predajcov predovšetkým modely s emisnou triedou 3, 4, 5.

V súvislosti s emisiami úzko súvisí aj účinnosť kotla. Hovorí o tom, ako efektívne dokáže kotol pri spaľovaní využívať palivo. Pre čo najvyššiu úsporu paliva by ste sa mali orientovať medzi modelmi s účinnosťou vyššou ako 80 – 85 %. Ide o ekonomickejšie a aj podstatne ekologickejšie riešenie.

Prísun vzduchu a paliva

Schopnosť riadiť spaľovací proces je pri kotloch na tuhé palivo kľúčová. Nevadí vám, ak budete každé 3-4 hodiny prikladať drevo alebo by ste boli radšej za kotol, ktorý svoj chod aj spaľovanie paliva riadi sám?

Prísun vzduchu môže byť prirodzený alebo nútený.

 • Pri prirodzenom hrá hlavnú úlohu ťah komína, ktorý v ohništi vytvára podtlak. Cez otvory je nasávaný vzduch a palivo v ohništi horí. Regulácia horenia je mechanická, závislá od človeka, ktorý nastavuje prieduchy.
 • Pri nútenom prísune vzduchu je súčasťou kotla odťahový ventilátor, ktorý v ohništi vytvára podtlak. Regulácia prebieha automaticky, kotol dokáže lepšie využívať energiu horenia a prispôsobovať svoj chod.

Prísun paliva je jednoduchší na vizualizáciu: kotol s ručnou dodávkou paliva potrebuje, aby ste pravidelne prikladali palivo a kotol so samočinnou dodávkou paliva dokáže sám automaticky prikladať palivo zo zásobníka.

Typy kotlov na tuhé palivá

Pravda je taká, že väčšina spotrebiteľov pozerá iba na nákupnú cenu kotla. Obyčajný základný kotol so zastaralou technológiou je trikrát lacnejší ako moderný automatický kotol. Spotreba paliva a záťaž pre životné prostredie v podobe vyšších emisií sú však za roky používania v prípade lacného kotla výrazne vyššie. Sú preto na mieste otázky: Ako funguje kotol na tuhé palivo? Aké typy kotlov na tuhé palivá rozlišujeme?

Prehorievací kotol na tuhé palivo

Základný, lacný kotol so staršou technológiou a prirodzeným prísunom vzduchu spaľuje naraz celú dávku vloženého paliva. Spaliny prechádzajú skrz palivo, a preto nie je možné dobre kontrolovať horenie. Jeho účinnosť je nízka, od 50 – 70 %. Pri spaľovaní vzniká nadmerné množstvo splodín, preto sa zaraďuje do emisnej triedy 1 alebo 2. Palivo prikladáte ručne a pravidelne, raz za 2 – 4 dni čistíte kotol od popola.

Odhorievací kotol na tuhé palivo

Je na tom o niečo lepšie, no tiež svojimi parametrami príliš neohúri. Manuálne vložené palivo (drevo/uhlie) nehorí naraz celé, postupne sa dostáva k horákom iba isté množstvo paliva, ktoré “odhorieva”. Spaliny odchádzajú oddelenou cestou, nejdú cez palivo, čím sa zlepšujú možnosti regulácie horenia. Účinnosť kotla je cca 60 – 75 %.

Splyňovací kotol na tuhé palivo

Náročnejšia technológia využíva spaľovanie plynu. Drevo/uhlie v zásobníku sa vysušuje, jeho sušením vzniká prchavý horľavý plyn, ktorý sa v oddelenej časti spáli a vzniká teplo. Súčasťou kotla je ventilátor, ktorý reguluje prívod vzduchu a spolu s ním aj horenie. Aj pri spaľovaní tuhého paliva v prehorievacom a odhorievacom kotle vzniká horľavý plyn, no problémom je, že uniká voľne do komína, bez využitia. Účinnosť spaľovania je pri splyňovacom type podstatne vyššia – cca 75 – 90 % a patrí do emisnej triedy 3, 4, v ideálnom prípade aj 5.

Automatický kotol na tuhé palivo

Predstavuje vysokú mieru automatizácie, t.j. samostatného chodu. Vhodným palivom sú pelety. Zo zásobníka podľa potreby automaticky prikladá palivo, za pomoci ventilátoru reguluje spaľovanie paliva, dokáže automaticky zapáliť palivo aj ho zahasiť a najvyššie modely zvládajú aj automatické čistenie od popola. Vašou jedinou úlohou je dopĺňanie peliet do zásobníka cca raz za 4 dni. Jeho účinnosť je 80 – 97 %, zaraďuje sa do emisných tried 4 a 5. Daňou za pokročilé prevedenie a komfort je vysoká cena. Pripravte sa tiež aj na väčšie priestorové nároky – kotol + objemný zásobník.

Ohrev vody

Teplo, ktoré kotol vytvára, je možné používať aj na ohrev vody. Môžete si zaobstarať akumulačnú nádrž, v ktorej sa bude teplá voda uskladňovať. Bez chodu kotla však teplú vodu neočakávajte, preto je takéto riešenie nepraktické najmä počas mesiacov mimo vykurovacej sezóny. Existuje aj úsporné riešenie v podobe ohrievačov vody na tuhé palivo, kde je ohnisko umiestnené priamo pod smaltovanou nádobou s vodou.

drevo na zimu

Aký výkon kotla zvoliť?

Jedným z najdôležitejších parametrov je výkon samotného kotla. Môžete sa rozhodnúť pre samostatný výpočet, lepšie je však ponechať to na odborníkov.

Pri výpočte výkonu kotla treba zohľadniť nielen veľkosť obytnej plochy, ale aj počet členov domácnosti, nároky na vykurovanie jednotlivých miestností (napr. v niektorých častiach domu sa počas zimy kúri menej), stav a vek nehnuteľnosti, úniky tepla, izoláciu stien aj lokalitu. Úplne iné nároky na výkon kotla bude mať zateplená novostavba s rozlohou 100 m2 na juhu Slovenska a iné starší dom s rovnakou rozlohou na severe krajiny. Zosumarizovali sme základné čísla, vďaka ktorým sa pri výpočtoch lepšie zorientujete.

Výpočet orientačného výkonu kotla:

 • Nová budova s modernou inštaláciou a rozvodmi tepla, kde sú tepelné straty nízke, potrebuje na 1 m2 obytnej plochy výkon 70 – 80 W (ak uvažujeme o objeme – na 1 m3 cca 30 – 35 W).
 • Starší dom, bez zateplenia, so staršími rozvodmi a väčšími tepelnými stratami potrebuje na 1 m2 približne 150 – 160 W ( na 1 m3 cca 60 – 70 W).

Plochy vypočítate jednoducho – dĺžka x šírka, pre objem dĺžka x šírka x výška. Nepočítajte s priestormi, kde nie je vykurovacie teleso (napr.kumbál, komora, vstupný priestor, garáž) Pre komfort bývania nie je dobré zvoliť kotol so slabým výkonom, no ani predimenzovaný kotol nie je dobrým riešením. Znižuje sa životnosť a účinnosť inak silného kotla, pretože je často zadechtovaný.

Príklad: Máte nový zateplený dom s rozlohou 120 m2: 120 x 70 W = 8400 W = výkon kotla 8,4 kW. Alebo – Výška miestností je 2,7 m. Vykurovací objem je teda 324 m2. Počítame 324 x 30 = 9720 W = výkon kotla 9,7 kW. Kotol s výkonom cca 9 kW by mal byť pre vykurovanie vášho domu dostatočný.

Správnosť orientačného výpočtu si môžete overiť aj druhým spôsobom:

 • Vypočítajte objem vykurovaného priestoru (v m3).
 • Ak ide o zateplený dom v teplejšej časti Slovenska, vynásobte objem x 25. Ak ide o zateplený dom v chladnejšej časti Slovenska, vynásobte objem x 27. Ak ide o nezateplený dom, vynásobte objem x 33.
 • Výsledok vydeľte číslom 1000. Získali si orientačný výkon kotla v kW.

Príklad: Nový zateplený dom na strednom Slovensku – rozloha 120 m2, vykurovací objem 324 m3. Počítame 324 x 27 = 8748; 8748 : 1000 = orientačný výkon kotla 8,7 kW.

Video

Ceny kotlov na tuhé palivo

Chcete kúpiť kotol a pri tom ušetriť? Je nepísaným pravidlom, že o čo nižšia je počiatočná investícia, o to vyššie sú náklady na údržbu, opravy a najmä spotrebu paliva. V troch cenových kategóriách vám priblížime možnosti a výbavu kotlov na tuhé palivo.

Kotly na tuhé palivo do 1000 €

Ide o kategóriu kotlov s účinnosťou cca do 75 %, s prehorievacou alebo odhorievacou technológiou, čo znamená aj manuálne dokladanie paliva a čistenie kotla. Väčšina z nich patrí do nízkych emisných tried. Ak uvažujete o kúpe kotla za nízku cenu, zvážte model, ktorý je možné prestavať tak, aby neskôr vyhovoval prísnejším normám.

Kotly na tuhé palivo do 2000 €

Najpredávanejšie kotly na tuhé palivá nájdete v cene od 1000 – 2000 €. Nepredstavujú síce najvyšší technologický pokrok, lákajú skôr priaznivým pomerom cena/ výkon. Ide najmä o splyňovacie kotly s emisnou triedou 3, 4 a účinnosťou od 80 % vyššie. Svojim majiteľom šetria náklady na palivo a zároveň predstavujú riešenie, ktoré je povolené používať aj po roku 2022.

Kotly na tuhé palivo od 2000 €

K splyňovacím kotlom pribúdajú aj kvalitné kotly na pelety s automatickou technológiou (vybavené zásobníkom, automatickým prikladaním, reguláciou aj čistením od popola). Liatinová konštrukcia je nahradená odolnou oceľovou. Ide o modely, z ktorých väčšina spĺňa prísne emisné normy a poskytuje vysokú účinnosť spaľovania. Hoci je počiatočná investícia vyššia, úsporu pocítite každý rok na omnoho nižšej spotrebe paliva.

Najlepšie značky kotlov na tuhé palivo

Keďže rozhodne nechcete kupovať kotol na horizont 2-3 roky, mali by ste sa poobzerať po značkách, ktoré vedú v testoch kotlov na tuhé palivo. Dávajú si záležať na technológiách a ponúkajú vysokú účinnosť spaľovania, vyrábajú kotly s najlepšími emisnými triedami a snažia sa o použitie materiálov, ktoré vykazujú dlhú životnosť. Na ktorých výrobcov sa zamerať?

 • Attack – Najväčší slovenský výrobca tepelnej techniky ponúka široký výber splyňovacích kotlov na tuhé palivo v strednej cenovej hladine. Kvalitná kotlová oceľ a extra nízka koncentrácia škodlivých emisií.
 • Atmos – Cenovo dostupné české splyňovacie kotly na tuhé palivo sú konštruované na spaľovanie rôznych druhov pevného paliva (kombinovaný kotol). Sú odporúčané kurenármi, najmä pre svoju dobrú funkčnosť a životnosť materiálov.
 • Opop – Ďalšia česká značka sa zameriava najmä na produkciu ekologických kotlov za primeranú cenu. Tomu zodpovedá vyššia účinnosť spaľovania, najmodernejšie technológie a nízke emisie.
 • Viadrus – Overená a tradičná česká značka sa kurenárskej technike venuje veľmi dlhú dobu. Za ten čas si získala verných klientov a rozšírila svoju ponuku aj na plynové a solárne vykurovanie. V jej ponuke nájdete základné kotly na drevo a uhlie, ale aj drahšie modely s vysokou účinnosťou, spĺňajúce najprísnejšie normy.
 • Dakon – Obľúbená česká značka prešla v oblasti kotlov na tuhé palivo veľkým vývojom. Od základných kotlov, k plneautomatickým na spaľovanie drevených paliet. Najlepšie emisné triedy 4 a 5.

Video

Najčastejšie kladené otázky

Kotol na tuhé palivo – Ako je to s montážou?

Je dobré vedieť, že nie každý predajca kotlov ponúk v rámci svojich služieb aj odbornú montáž. Montáž “po svojom” sa nemusí oplatiť a vzniknuté chyby môžu byť neodstrániteľné. Urobte prieskum vo svojom okolí a zistite kontakty na technikov a skúsených kurenárov, ktorí sa montážou daného typu kotla zaoberajú. Zároveň vám poskytnú aj hodnotné referencie týkajúce sa značky a modelovej rady kotla. Aj do budúcna budete mať istotu, že bude vedieť riešiť prípadné problémy a poruchy.

Revízia kotla – kedy a ako?

Pravidelnou revíziou kotla znižujete riziko poruchy kotla, škody na majetku, predlžujete životnosť kotla a znižujete spotrebu paliva. Neudržiavaný kotol môže byť rizikom nielen pre vašu domácnosť, ale aj susedov. Navyše, bez revíznej správy vám žiadna poisťovňa škodu neuhradí. Práve naopak, ako “bonus navyše” obdržíte mastnú pokutu. Nejdeme maľovať čerta na stenu, miesto hasenia vážnych problémov, je v rámci prevencie vhodné absolvovať pravidelné kontroly. Revíziu kotla môže vykonávať iba autorizovaný servisný technik, ktorý má licenciu na servis kotla vašej značky.

Pri plynových kotloch s výkonom od 5 – 500 kW je zákonnou povinnosťou každý rok vykonať revíziu, resp. raz za tri roky odbornú skúšku. V prípade kotlov na tuhé palivo s výkonom od 20 – 30 kW je raz za 10 rokov zákonná povinnosť kontroly efektívnosti prevádzky, pri výkone od 30 – 100 kW raz za 4 roky, pri výkone vyššom ako 100 kW je povinná kontrola raz za 2 roky. Pri kotloch na tuhé palivo s výkonom nižším ako 20 kW sa povinnosti kontroly síce neudávajú, je však dobré raz za čas zveriť jeho kontrolu do rúk skúseného odborníka. Ročne tak ušetríte stovky kilogramov tuhého paliva.

Nesmiete však zabúdať na pravidelné revízie komína. Postupné zanesenie až upchávanie sadzami významne zvyšuje riziko požiaru, horenie sadzí dosahuje teplotu až 1000 °C a spôsobuje obrovské škody. V prípade komínov napojených na kotol s tuhým palivom je potrebné absolvovať revíziu komína 1 x za 4 mesiace.

Dôležité info: Ak máte doma starší kotol s nízkou emisnou triedou (1, 2), od roku 2022 ho nebudete môcť prevádzkovať. Odporúča sa zakúpiť iba kotly s emisnými triedami 3, 4 a 5. Na tieto cenovo drahšie nízkoemisné kotly s účinnosťou vyššou ako 85 % však môžete získať tzv. zelené dotácie. Viac info na stránke www.zelenedotacie.sk

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Viadrus U22 ECONOMY


Typ: splyňovací
Výkon max.: 25 kW
Materiál: liatina
Palivo: drevo
Emisná trieda: 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1320 € Čítať recenzie
#2ATMOS DC 18 SP


Typ: splyňovací
Výkon max.: -
Materiál: -
Palivo: drevo, pelety
Emisná trieda: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2550 € Čítať recenzie
#3Attack DPX 25 PROFI


Typ: splyňovací
Výkon max.: 25 kW
Materiál: oceľ
Palivo: drevo
Emisná trieda: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1510 € Čítať recenzie
#4ATMOS D 14 P


Typ: automatický
Výkon max.: 14 kW
Materiál: -
Palivo: pelety
Emisná trieda: 5
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1300 € Čítať recenzie
#5Slokov Variant SL34D

Typ:-
Výkon max.: 33 kW
Materiál: oceľ
Palivo: suché drevo
Emisná trieda: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1300 € Čítať recenzie
#6ATMOS DC 25 S


Typ: splyňovací
Výkon max.: 25 kW
Materiál: oceľ
Palivo: drevo
Emisná trieda: 4
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1520 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového kotla na drevo, uhlie alebo pelety. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších kotlov na tuhé palivo na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin