Najlepšie freestyle kolobežky: TOP 6 modelov podľa recenzií a testov

najlepšie freestyle kolobežky Rozhodli ste sa vypátrať najlepšie freestyle kolobežky? Za posledné roky sa freestyle kolobežky stali medzi mladými aj dospelými hotovou senzáciou. Vďaka nim si môžete užiť ten pravý adrenalín pri kaskadérskych kúskoch. Na rozdiel od bežných kolobežiek, ktoré sú stavané na presun z miesta A do B, tento typ kolobežiek znesie náročné, až agresívne zaobchádzanie a ich materiálové prevedenie vám umožní vykonávať rôzne kúsky a triky v skateparkoch, freestyle parkoch alebo aj pri jazde na nedokonale rovnom povrchu.

Tentokrát vás v našom sprievodcovi prevedieme cez niekoľko dôležitých parametrov, ktoré by ste pri výbere tohto typu kolobežky mali jasne zvážiť. Je veľký rozdiel, ak ste začiatočník alebo profesionál. Bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte s freestyle kolobežkami skúsenosti, k tomu, aby bola vaša jazda bezpečná a bezproblémová, musí poznať isté náležitosti.

Prešli sme odborné hodnotenia aj recenzie freestyle kolobežiek a prinášame prehľadný rebríček modelov, ktoré sprevádzajú pozitívne ohlasy. Sú určené predovšetkým pre začiatočníka a stredne pokročilého jazdca. Profesionál už zrejme tuší, že najlepší spôsob, ako sa dostať k špičkovej freestyle kolobežke, je vyskladať si ju z kvalitných komponentov presne podľa svojich preferencií.

Najlepšie freestyle kolobežky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Najlepšie lacné freestyle kolobežky
#1SPARTAN Stunt
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 3,3 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)46 € Čítať recenzie
#2MF One OXELO (Decathlon)
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník + oceľ
Hmotnosť: 3,6 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)47 € Čítať recenzie
Najlepšie freestyle kolobežky pomer cena / výkon
#1Street Surfing Destroyer
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 110 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 3,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)95 € Čítať recenzie
#2Street Surfing Torpedo
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 2,7 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)75 € Čítať recenzie
Najlepšie freestyle kolobežky pre náročných
#1Street Surfing Ripper
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník + oceľ
Hmotnosť: 3,9 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)125 € Čítať recenzie
#2Street Surfing Bandit
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 3,4 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)110 € Čítať recenzie

Ako vybrať freestyle kolobežku

Rýchlo rastúci akčný šport. Presne tak by sa dala v stručnosti charakterizovať jazda na freestyle kolobežke, ktorá nemá slúžiť na plynulú (a možno aj nudnú) jazdu po rovine. Po ére skateboardov a longboardov, bolo len otázkou času, kedy mladí ľudia objavia potenciál kolobežiek na rampách. Na ich požiadavky rýchlo zareagovali poprední výrobcovia kolobežiek, a tak dnes už nie je problém zohnať kolobežku, ktorá zvláda rýchlosť, skoky, nárazy či prudké zmeny.

Poďme sa spoločne pozrieť na to, aká výška riadidiel je vhodná k vašej postave a veku, aké výhody prináša odľahčený hliník, ale aj overená oceľ, kedy zvoliť drahšiu a kedy zase môžete uvažovať aj o lacnej freestyle kolobežke.

Freestyle kolobežka a klasická kolobežka – aký je rozdiel?

Hlavný rozdiel je v riadidlách – riadidlá freestyle kolobežiek majú pevnú výšku, bez možnosti nastavenia. Výškovo pevné riadidlá dokážu uniesť energiu dopadu a vašu hmotnosť tak, aby si uchovali svoju konzistentnosť a poskytli dostatočnú oporu. Pri freestyle kolobežkách sa dôraz kladie na zosilnenú výstuž – nielen v riadidlách, aj v doske, vidlici a kolieskach. Sú navrhované tak, aby si poradili s agresívnym štýlom jazdy a zhoršenými podmienkami. To však neznamená, že sú nesmrteľné.

Pri väčšom nápore môžu komponenty praskať a z času na čas je výmena koliesok alebo riadidiel nevyhnutná. Našťastie, v prípade tejto kategórie športového vybavenia, išla u mnohých výrobcov s dobrým menom “hrdosť” bokom a diely od rôznych výrobcov je možné navzájom kombinovať a dopĺňať.

Čo všetko sa dá robiť na freestyle kolobežke?

Freestyle scootering – pod týmto pojmom nájdete množstvo zahraničných, ale už aj lokálnych videí, na ktorých sa schopnosti jazdca podporené kvalitnou freestyle kolobežkou ukazujú v plnej paráde.

Video

Ten správny adrenalín a skúsenosti však nezískate po niekoľkých jazdách. Ak ste začiatočník, musíte si na tréning vyhradiť dostatok času, nájsť vhodné prostredie a postupne skúšať niektoré z najobľúbenejších trikov. Nebudeme sa púšťať do dlhého opisu, z ktorého by ste zrejme aj tak nemali jasnú predstavu, ako na daný trik. Najlepšie bude, ak si konkrétny trik a jeho prevedenie nájdete v podobe videa. Určite sa oplatí vyhľadať nasledujúce triky: Fakie, Nose Pivot, Barspin, Backflip, Frontflip, Tailwhip, Shifty, One Foot Shifty, Airwalk, Backside (180 a 360), Frontside (180 a 360), Indian Air, a i.

⏩ Nevyhnutnou súčasťou výbavy kolobežkára by mala byť ochranná helma a chrániče kolien, poprípade aj lakťov. Nestačí klasická cyklistická prilba. Nechráni totiž dostatočne zadnú časť hlavy, ktorá pri páde z freestyle kolobežky najviac ohrozená vážnym zranením.

Ako sa líši freestyle kolobežka pre začiatočníka a pokročilého?

Medzi kolobežkami môžu byť obrovské kvalitatívne rozdiely. Ak sa rozhodujete, že idete kupovať svoju prvú freestyle kolobežku a neviete, ako sa táto nová záľuba ujme, je pravdepodobné, že sa budete obzerať medzi lacnými modelmi. Tento postup sa však nemusí osvedčiť. Horšia kolobežka nebude ponúkať optimálny jazdný komfort, nenaberiete na nej odvahu skúšať nové triky a rýchlejšie sa opotrebuje, čo v konečnom výsledku môže znamenať predčasnú investíciu do ďalšej kolobežky.

Navyše, ak ide o kolobežku pre dieťa alebo teenagera, riskujete, že nezapadne medzi značkové kolobežky v streetparku, nestretne sa s úspechom a bude tvrdohlavo odmietaná.

Freestyle kolobežka pre pokročilého jazdca je minimálne 2 krát drahšia ako základná a vyznačuje sa aj vyššou odolnosťou. Vytvára dobré podmienky pre progres, menšie investície na opravy a navyše – ak vás akčná jazda na kolobežke nenadchne, rýchlo sa jej zbavíte cez bazár. Kvalitný model nebude mať núdzu o záujemcov.

ako vybrať freestyle kolobežku

Výšku riadidiel voľte podľa výšky jazdca

Dodržaním tohto základného pravidla sa vyhnete množstvu komplikácií. Riadidlá freestyle kolobežky nie sú nastaviteľné, preto by ste si mali dať záležať na správnom výbere.

Výška riadidiel nie je celkovou výškou kolobežky. Meria sa od headseatu smerom hore. Ideálne by riadidlá mali siahať po úroveň pásu, keď na kolobežke stojíte. Ak sú riadidlá nízke, jazdec sa hrbí. Ak sú vysoké, kolobežka je horšie ovládateľná pri trikoch. Všetko však záleží od preferovaného spôsobu použitia.

📌 Ak po čase zistíte, že by vášmu štýlu jazdy vyhovoval iný rozmer, riadidlá je možné vymeniť. V stručnom prehľade nájdete základné orientačné hodnoty:

 • jazdec 100 – 130 cm → výška riadidiel 35 – 39 cm
 • jazdec 110 – 140 cm → výška riadidiel 40 – 44 cm
 • jazdec 120 – 150 cm → výška riadidiel 45 – 49 cm
 • jazdec 130 – 160 cm → výška riadidiel 50 – 54 cm
 • jazdec 140 – 170 cm → výška riadidiel 55 – 59 cm
 • jazdec 150 – 180 cm → výška riadidiel 60 – 64 cm
 • jazdec 160 – 190 cm → výška riadidiel 65 – 69 cm
 • jazdec 170 a viac cm→ výška riadidiel 70 a viac cm

Dôležité parametre výberu

Doska

O tom, aká dĺžka je pre vás vhodná, rozhoduje nielen veľkosť topánky, ale aj preferovaný štýl používania kolobežky. Platí, že čím je doska kratšia, tým viac sa hodí do skateparku, na rampy a plošiny. Je obratnejšia aj rýchlejšia. O niečo dlhšie dosky sú zase určené pre street použitie. Vyberať môžete z dĺžok cca od 45 – 60 cm a v šírkach od 10 – 14 cm.

Šírka kolobežky

Šírku kolobežky určuje šírka riadidiel. V tejto športovej disciplíne objavíte najmä širšie riadidlá, ktoré sú praktické a lepšie uchopiteľné pri vykonávaní trikov.

Tvar a materiál riadidiel

Najčastejšie sa stretnete s riadidlami do tvaru “Y” a “T”.

 • T-riadidlá sú vo všeobecnosti, bez ohľadu na materiál, ľahšie a pre začiatočníkov aj jednoduchšie zachytiteľné.
 • Y-riadidlá (štýl BMX) vyžadujú viac skúseného jazdca – treba ich presnejšie uchopiť. Vďaka vzperám sú pevnejšie a teda vhodné aj na pokročilé používanie.

Na riadidlách dominujú dva kovy: hliník a oceľ. Hliník je minimálne o 30 % ľahší ako oceľ, zároveň však aj menej vydrží. Zo skúseností používateľov vyplýva, že hliníkové riadidlá sú vhodné skôr pre jazdcov začiatočníkov s hmotnosťou do 50 kg. Pokročilý jazdec a profesionál sa bude určite rozhliadať v ponuke freestyle kolobežiek s oceľovými riadidlami.

Kolieska

Sme pri malej kolobežkárskej dileme. Ak sú kolieska väčšie, kolobežka je rýchlejšia, no horšie ovládateľná. Menšie kolieska sú zase pomalšie, ale svižne reagujú na zmeny.

Najčastejšie sa stretnete s priemerom 100 – 110 mm. Pokročilí jazdci, ktorí už poznajú svoje schopnosti siahajú po priemere 120 – 125 mm. Majú skúsenosti a vedia, čo od kolobežky očakávať, preto si radi umožnia zvýšiť rýchlosť. Pre začiatočníkov a najmä deti voľte menšie priemery koliesok.

Ložiská

Ide o hodnoty v intervale od ABEC 1 po ABEC 9. Čím je číslo vyššie, tým sú ložiská presnejšie a rýchlejšie (kolieska sa „točia“ bez zadrhávania, úplne hladko a majú dlhší dojazd s nižším brzdením). Minimálne by ste mali začínať na ABEC 5, ideálne ABEC 7 a vyššie.

Brzda

Na freestyle kolobežke je prítomná iba zadná brzda. Najčastejšie ide o malú nášľapnú brzdu, ktorá vyzerá ako blatník na zadnom koliesku. Jej pritlačením dochádza k treniu až zastaveniu rotácie kolesa.

Vidlica

V súvislosti s vidlicou sa zaujímajte najmä o materiál, prevedenie a priemer kolies, ktorý vidlica pojme (v mm od-do). Natrafíte na lacné a menej odolné závitové vidlice, ktoré sa pri aktívnejšom používaní čoskoro zohnú. Ich opakom sú moderné bezzávitové vidlice, ktoré však vyžadujú aj bezzávitový headseat a spoľahlivý kompresný systém. Životnosť je podstatne vyššia, no spolu s ňou narastá aj cena kolobežky.

Headset

Inak aj hlavové zloženie. Je uložené v doske a zabezpečuje plynulosť pretáčania hriadeľa riadenia.

Kompresný systém

Kompresný systém uťahuje hriadeľ riadenia v doske. Na kolobežkách pre začiatočníkov nájdete závitový systém, ktorý treba z času na čas doťahovať (inak sa môže stať, že vidlica prestane reagovať na pohyby riadidiel, teda nenatáča sa ani koleso). Na drahších freestyle kolobežkách pre pokročilých jazdcov sú odolnejšie bezzávitové systémy (ICS, SCS, IHC), ktoré majú menšiu tendenciu sa povoľovať a udržujú perfektné spojenie medzi vidlicou a riadidlami.

Video

Ceny freestyle kolobežiek

Z čítania prechádzajúcich riadkov vám už bude zrejme jasné, že cena je dôležitým ukazovateľom kvality a predovšetkým levelu jazdeckých schopnosti. Ak vy, alebo vaše dieťa máte potenciál na zlepšovanie, doprajte si kvalitu a nešetrite na nesprávnom mieste.

⏩ Freestyle kolobežky do 60 €

Ide o kategóriu, do ktorej sa vyberie začiatočník a menej náročný používateľ. Samotné freestyle kolobežky nie sú „odfláknuté“, no rozhodne neohúria v akcii. Ak sa vám takáto technika jazdy zapáči, je vysoko pravdepodobné, že už onedlho sa budete obzerať po kvalitnejšom prevedení.

⏩ Freestyle kolobežky do 150 €

V cene od 60 – 150 € už môžete nájsť viacero zaujímavých kúskov s dobrým pomerom cena/kvalita. Ide o freestyle kolobežky určené pre pokročilých jazdcov, na ktorých sa budete cítiť istejšie aj bezpečnejšie.

📌 Ak kupujete freestyle kolobežku pre svoje dospievajúce dieťa, ktoré má výšku 170 cm a viac, nehľadajte medzi začiatočníckymi modelmi. Oplatí sa urobiť si prieskum a zorientovať sa vo freestyle kolobežkách určených pre pokročilých jazdcov.

⏩ Freestyle kolobežky od 150 €

Po tom, ako zvládnete techniku jazdy a na freestyle kolobežke ste skutočne dobrí, nastáva to pravé pátranie po špičkových komponentoch. O tom, že o túto voľnočasový športovú aktivitu je skutočne vysoký záujem, svedčí aj veľmi dobrá predajnosť drahších modelov, ktoré už ponúkajú nadštandardný komfort a dlhšiu životnosť.

📌 Pre používateľov je často dôležitá aj cena náhradných dielov. Z času na čas sa nevyhnete výmene koliesok. Isto pocítite rozdiel, ak budete musieť za jedno zaplatiť 7 € alebo 30 €. Informujte sa preto ešte pre nákupom.

kde použiť freestyle kolobežku

Najlepšie značky freestyle kolobežiek

Testy freestyle kolobežiek dávajú do popredia značky, ktoré majú v produkcii kvalitných kolobežiek tradíciu. V ich ponuke sa ukrývajú desiatky modelov pre rôznu úroveň a štýl jazdy. Ku ktorým značkám sa oplatí ísť pre inšpiráciu?

 • Oxelo – Zaujímavý výber cenovo dostupných kolobežiek pre juniorov a stredne pokročilých. Dostupné v sieti obchodov Decathlon.
 • Slamm – Britská značka má na svojom konte skutočne štýlové freestyle kolobežky, ktoré potešia aj náročnejších jazdcov. Výborné parametre aj materiály.
 • Spartan – Rakúska značka Spartan patrí na Slovensku a Ćesku k overeným stáliciam. V súčasnosti ide o najpredávanejšie freestyle kolobežka s výbornými recenziami. Na svoje si tu prídu začiatočníci, no vo vyššej cenovej relácii nájdete aj výber nadštandardne spracovaných modelov.
 • Street Surfing – Už samotný názov napovedá, že táto značka (pôvodom z Kalifornie) to s parádnou pouličnou jazdou myslí vážne a vie, ako na to. Medzi množstvom longboardov, skateboardov a pennyboardov natrafíte aj na solídne skonštruované freestyle kolobežky, ktoré prekvapia cenovkou.
 • District – Globálne uznávaná priekopnícka značka má vo svojom portfóliu predovšetkým freestyle kolobežky pre pokročilých. Vyššia cena a špičková kvalita.
 • Ethic – Ak hľadáte nadštandardné prevedenie, zablúďte do ponuky tejto francúzskej značky, ktorá sa orientuje predovšetkým na kvalitné freestyle kolobežky na skákanie a predvádzanie všetkých trikov. Pokročilé technológie a vysoká kvalita vypracovania.
 • MGP – Austrálska značka spĺňa všetky kritériá na vysoké štandardy, bezpečnosť a komfort. Je obľúbená aj medzi profi jazdcami. Ak si chcete kúpiť freestyle kolobežku tejto značky, pripravte sa na vyššie sumy.

Najčastejšie kladené otázky

Oceľová alebo hliníková freestyle kolobežka?

Odpoveď nemusí byť jednoznačná. Hliníkové kolobežky sú ľahšie, jednoducho sa ovládajú a zvládnete s nimi triky pri menšej námahe. Siahajú po nich najmä menej skúsení jazdci. Profesionál si už dá záležať na tom, aby nemusel každých pár mesiacov kupovať novú kolobežku a oželie aj o niečo vyššiu hmotnosť, ktorá je typická pre oceľovú kolobežku. Oceľ je síce ťažšia, ale aj odolnejšia.

Je nosnosť freestyle kolobežky nadštandardná?

Nie je, no je tu isté špecifikum. Zvyčajne sa uvádza nosnosť v intervale od 80 do 100 kg, pričom je lepšie, ak si ponecháte rezervu aspoň 10 – 15 %. Teda jazdec s hmotnosťou 75 kg by sa mal radšej poobzerať po kolobežke s nosnosťou 100 kg.

Nosnosť tohto typu kolobežiek je však nadimenzovaná s ohľadom na záťažové situácie, preto je freestyle kolobežka s nosnosťou 80 kg podstatne odolnejšia ako bežná kolobežka s rovnakou nosnosťou.

Kde kúpiť freestyle kolobežku?

Vyberajte špecializovaného predajcu, u ktorého nebude problém so servisom a dostupnosťou náhradných dielov. Odbornosť spoznáte aj podľa toho, že vám predajca umožní vyskladať si vlastnú zostavu a poradí, ako komponenty nakombinovať tak, aby vaša personalizovaná kolobežka vynikala nad bežnou “továrenskou skladačkou”.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Najlepšie lacné freestyle kolobežky
#1SPARTAN Stunt
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 3,3 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)46 € Čítať recenzie
#2MF One OXELO (Decathlon)
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník + oceľ
Hmotnosť: 3,6 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)47 € Čítať recenzie
Najlepšie freestyle kolobežky pomer cena / výkon
#1Street Surfing Destroyer
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 110 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 3,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)95 € Čítať recenzie
#2Street Surfing Torpedo
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 2,7 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)75 € Čítať recenzie
Najlepšie freestyle kolobežky pre náročných
#1Street Surfing Ripper
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník + oceľ
Hmotnosť: 3,9 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)125 € Čítať recenzie
#2Street Surfing Bandit
Nosnosť: 100 kg
Kolieska: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 3,4 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)110 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej freestyle kolobežky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšie freestyle kolobežky na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin