Najlepšie značky bicyklov: Prehľadný zoznam a TOP bicykle

Zosumarizovali sme tipy na najlepšie značky bicyklov, ktoré ponúkajú kvalitné bicykle rôznych typov a vybavenia. Ak sa totiž chystáte kúpiť nový bicykel, stojíte pred rozhodnutím, ktoré môže ovplyvniť vaše budúce cyklistické smerovanie. Mali by ste zohľadniť svoje jazdné schopnosti, telesnú konštrukciu, terén, v ktorom sa chcete pohybovať, doterajšie skúsenosti a v neposlednom rade aj finančný rozpočet. V súčasnosti nájdete obrovský výber a stovky rôznych modelov bicyklov, ktoré častokrát zamotajú hlavu aj dlhoročných bikerom.

najlepšie značky bicyklov

Ako začať pri výbere bicykla?

Za posledné roky a predovšetkým v nedávnom období zaznamenala cyklistika v našej krajine veľký pozitívny rast. Bicyklujú veľkí, malí, svoje schopnosti a limity posúvajú ďalej aj dovtedy “sviatoční” cyklisti, ktorí bicykel oprášili iba párkrát ročne. Čím viac času strávite na dvoch kolesách s vetrom opreteky, tým viac si uvedomujete kvality, ale naopak aj nedostatky svojho bicykla. Väčšina bikerov priznáva, že pri prvých bicykloch urobili neraz unáhlené rozhodnutia, a tak už po krátkej dobe menili dvojkolesového tátoša.

Moderné bicykle dokážu byť vyladené k dokonalosti, aby ste na nich v danom teréne mohli dosiahnuť maximálny výkon a dopriať si perfektný zážitok z jazdy bez obmedzení.

Zrejme nemá význam pripomínať, že cestný bicykel neukáže svoje kvality v neupravenom lesnom teréne. Práve preto si mnohí z nás nechajú poradiť od odborníkov, sledujú testy a recenzie bicyklov, vyhľadávajú zahraničné zdroje a hľadajú inšpiráciu, ktorá ich dovedie k budúcemu favoritovi.

Predsa len kúpa nového bicykla je neraz veľkou investíciou, ktorá si vyžaduje trochu prieskumu, aby ste našli značku a model presne pre svoje potreby. Niektoré bicykle sú vyrobené s ohľadom na všestrannosť, iné sa špecializujú na jazdu v horskom teréne, po štrku, či cestu do práce. Modely bicyklov však prichádzajú a odchádzajú. To, čo zostáva, je reputácia rokmi preverených značiek, ktoré si zakladajú na hodnotách, inováciách a spokojnosti zákazníkov.

aký bicykel kúpiť

Najlepšie značky bicyklov

1) Scott

Na pomyselnom prvom mieste kraľuje americká značka Scott s tradíciou dlhšou než 60 rokov. Spočiatku mala svoju výrobu zameranú na zimné športy (najmä lyžovanie), motokros, neskôr sa vybrala novým smerom, v ktorom začala žať jeden úspech za druhým. Na svojom konte má niekoľko kľúčových prvenstiev a medzi nimi počiny, bez ktorých by sme si súčasnú cyklistiku už nedokázali predstaviť. Patrí sem vôbec prvý koncept horského bicykla, aerodynamické riadidlá, prvý celoodpružený horský bicykel aj najľahší cestný bicykel s váhou rámu nižšou ako 800 g.

Ponuka bicyklov značky Scott má aj našom trhu veľké zastúpenie, čo predznamenáva aj dobrú dostupnosť servisu. Vyberať môžete predovšetkým spomedzi horských a cestných bicyklov, zaujať môžu aj prémiové elektrobicykle.

Scott Speedster Gravel 40 2021

Populárny gravel bike

Pozrieť detaily

Scott Scale 970 2021

Kvalitný horský

Pozrieť detaily

Scott Aspect 970 2021

Najlepší lacný

Pozrieť detaily

2) Cube

Neprekonateľná kvalita v každom detaile. Nemecká značka bicyklov Cube patrí k európskym lídrom na trhu v segmente horskej a cestnej cyklistiky, a pritom začínala ako malá garážová výrobňa. V súčasnosti ponúkajú náročným jazdcom vysoko funkčné modely – v na pohľad chladnom a aj menej opozeranom dizajne.

Značka má vlastné vývojové stredisko, kde sa starostlivo zaoberajú optimalizáciou geometrie a bezpečnosťou. Samotné testovanie je vždy prísnejšie ako určujú normy a bicykle sú pri ňom vystavené vysokej záťaži, aby nezlyhali ani v náročných podmienkach.

Cube Reaction C:62 One 2021

TOP kvalita

Pozrieť detaily

Cube Aim SL 2021

Cena / Výkon

Pozrieť detaily

Cube Access WS EAZ 2021

Kvalitný dámsky

Pozrieť detaily

3) Specialized

Americká značka Specialized pravidelne vzbudzuje medzi cyklistami vášne. Svoje portfólio sa snaží zameriavať na všetky typy bicyklov a možno aj na údiv konkurencie, darí sa jej prekvapivo dobre. Patrí k inovátorom, nebojí sa posúvať dovtedy neprekonateľné limity a náročným jazdcom ponúka najvyspelejšie technológie. Pri navrhovaní nových bicyklov úzko spolupracuje s lekármi, aby boli modely čo najlepšie prispôsobené anatómii jazdca.

Značka ako jedna z mála využíva vlastný aerotunel, kde testuje aerodynamiku svojich produktov. Ak si chcete kúpiť bicykel tejto značky, zvyčajne musíte navštíviť špecializovaného predajcu. Značka totiž trvá na precízne vyškolenom personále, ktorý vám dopodrobna priblíži všetky detaily.

Specialized Tarmac Disc Sport 2020

Pretekársky model

Pozrieť detaily

Specialized Rockhopper Comp 29 2x 2021

Cena / Výkon

Pozrieť detaily

Specialized Hotrock 24 2019

Odpružený juniorský

Pozrieť detaily

4) Kellys

Značka Kellys je najznámejším slovenským výrobcom bicyklov. Výborne pokrýva strednú cenovú kategóriu, a preto nečudo, že viacero modelov patrí medzi dlhodobo medzi najpredávanejšie. Výrobca sa však nedrží iba pri zemi, úspešne expanduje aj do iných krajín (viac ako 30 krajín) a odvážne sa púšťa aj do realizácie špičkovo vybavených modelov, ktoré môžu konkurovať svetovým značkám.

Motto značky znie: “Každý bike má svoje poslanie” a v tomto duchu navrhujú bicykle tak, aby vykazovali čo najlepšie jazdné schopnosti v danom teréne, či pri konkrétnom štýle jazdy. Keďže ide o lokálnu značku, môžete očakávať široký výber, kvalitný servis a dobrú dostupnosť náhradných komponentov.

Kellys Cliff 70 pánské 2020

Obľúbený crossový pánsky

Pozrieť detaily

Kellys Vanity 20 2020

Obľúbený dámsky horský

Pozrieť detaily

Kellys Arc 30 2020

Cestný - Cena / Výkon

Pozrieť detaily

5) Kross

V strednej Európe ešte chvíľu zostaneme. Značka Kross je najväčším poľským výrobcom bicyklov. Na našom trhu má stovky rôznych bicyklov naprieč všetkými cenovými kategóriami. Pravdou však je, že najviac pozornosti od kupujúcich si vyslúžili detské a juniorské bicykle, predovšetkým pre dobrý pomer cena / kvalita a aj vzhľadom na to, že tieto veľkosti bicyklov poslúžia niekoľko rokov.

Zaujímavé sú aj elegantné dámske mestské bicykle v plnej výbave, ako stvorené na príjemné výjazdy po upravených cestách alebo na nákupy do obchodu. Pánov môžu zaujať dobre vybavené trekingové / crossové bicykle s odľahčeným hliníkovým rámom a výbavou, ktorá si okrem cesty poradí aj s výjazdami cez pole.

Kross Evado 6.0 2020

Pánsky cestný

Pozrieť detaily

Kross Trans 1.0 SR dámské 2020

Dámsky mestský

Pozrieť detaily

Kross Level Mini 2.0 2021

Obľúbený juniorský

Pozrieť detaily

6) Trek

Americká značka Trek so sídlom vo Waterloo vo Wisconsine so svojimi bicyklami dlhé roky obsadzovala popredné miesta Tour de France a Giro d’Italia. Patrí k priekopníkom v mnohých oblastiach a do svojich bicyklov zahŕňa množstvo inovácií. Ako jedna z prvých si dala v 90. rokoch 20. storočia patentovať celokarbónové rámy s optimálnou kompaktnosťou a minimom dutín. Hoci spočiatku iba málokto veril, že rámy nižšej hmotnosti vydržia, potvrdili svoje kvality v najdrsnejších pretekoch.

Za najproduktívnejšiu spoluprácu sa považuje spojenie s dizajnérom, vynálezcom a cyklistom Gary Fisherom. Jej výsledkom bolo zakomponovanie dvojitého odpruženia do MTB bicyklov, obrovský vzostup fenoménu horskej cyklistiky a viacero technických riešení, ktoré priniesli veľký úspech.

Trek Emonda S 5 2020

Vysoký výkon a jazdný komfort

Pozrieť detaily

Trek Domane AL 3 2020

Kvalitný cestný

Pozrieť detaily

Trek AL 2 2020

Ľahký a efektívny

Pozrieť detaily

7) Merida

Ike Tseng – zakladateľ taiwanskej značky bicyklov Merida – sa pri návšteve USA musel vyrovnať s tým, že na obchode s bicyklami našiel nadpis, v ktorom stálo, že taiwanské bicykle neservisujú. V tom momente bol rozhodnutý, že sa pustí do výroby bicyklov, ktoré dokážu hravo konkurovať americkej kvalite. Keďže bol človekom technologicky veľmi zdatným, jeho zámer sa mu podaril.

Spoločnosť Merida patrí k svetovým lídrom v zváraní hliníka pomocou robotov. Spoje na bicykloch sú potom dokonale hladké. V Európe sa bicykle Merida stali synonymom pre vyšší nadpriemer a po špičkových modeloch sa neboja siahnuť ani profesionálni pretekári.

Merida One Forty 400 2020

Kvalitný All-Mountain

Pozrieť detaily

Merida Big Nine 500 2020

Vyšší komfort jazdy

Pozrieť detaily

Merida Speeder 200 2020

Ľahký a extra rýchly

Pozrieť detaily

8) CTM

Môže byť kvalitný bicykel vyrobený aj na Slovensku? Slovenská značka bicyklov CTM to každoročne úspešne dokazuje. Vyrobí viac ako 50 000 kusov. Jednou z predností značky je znalosť lokálneho jazdca a podmienok, ktoré naša krajina ponúka. Môže tak vytvárať produkty, ktoré výborne spĺňajú potreby koncového používateľa.

Z pohľadu ceny patrí väčšina modelov do strednej až vyššej cenovej kategórie. Obľúbené sú detské a juniorské bicykle, hneď za nimi si v predajnosti dobre vedú horské a trekingové bicykle. Posledné obdobie venujú nemalé úsilie do produkcie celoodpružených MTB a úplne nových modelov bicyklov s asistovaným elektrickým pohonom.

CTM Reeva 2017

Kvalitný dámsky horský

Pozrieť detaily

CTM Stark 4.0 2020

Pánsky cestný

Pozrieť detaily

CTM Rocky 3.0 2020

Odpružený detský

Pozrieť detaily

9) Cannondale

Americká značka bicyklov Cannondale patrí medzi rokmi overené stálice špičkovej kvality. Sponzoruje a zastrešuje profesionálne tímy v takmer všetkých kategóriách – MTB, cestná cyklistika, triatlon, enduro, … Značka vyvinula a patentovala 2 revolučné technológie pre tlmiče, aj ikonicky známu šikmolomenú ľavonohú vidlicu Lefty. Má na svojom viac ako 10 majstrovských titulov, úspechy na olympiádach a medzi profi pretekármi si už dlhé desaťročia drží legendárnu povesť. V minulosti na bicykloch Cannodale jazdil dokonca aj Peter Sagan.

Tieto bicykle uspokoja náročných jazdcov, ktorí sú ochotní priplatiť si za vysokú kvalitu. Ich súčasťou sú ľahké, no pritom vysokotuhé hliníkové / karbónové rámy doplnené o karbónovú vidlicu, aj karbónový výplet. Prevedenie a kvalita všetkých komponentov sú na vysokej úrovni a nič nenechávajú na náhodu.

Cannondale Habit 2016

TOP horský

Pozrieť detaily

Cannondale Topstone 3 2021

Hliníkový gravel

Pozrieť detaily

Cannondale Trail dámské 2021

Dámsky - Cena / Výkon

Pozrieť detaily

10) Giant

Taiwanský výrobca Giant každým rokom čoraz viac upevňuje svoju pozíciu na trhu s bicyklami. Posledné roky venuje nemalé úsilie vývoju modelov pre extrémnu cyklistiku. Už samotný názov – Giant (Gigant) – prorocky predznamenal budúci úspech. Uvádza sa, že až 55 % bicyklov po celom svete sa vyrába práve v továrňach tejto značky.

Nové materiály, pokročilé technológie a schopnosti skúsených konštruktérov sa postarali o to, že ako jedna z mála cyklistických značiek si žiadny komponent nedáva vyrábať u subdodávateľov. Preberá plnú kontrolu nad kvalitou všetkých prvkov, vďaka čomu patria bicykle Giant vysoko hodnotené aj odborníkmi. Výber bicyklov tejto značky je na našom trhu široký a na svoje si prídu rekreační, ale aj nároční až profi jazdci.

Giant Revolt 1 2021

Všestranný štrkolet

Pozrieť detaily

Giant Trance X 2 2021

Špičkový na trail

Pozrieť detaily

Giant Roam 2 Disc 2021

Trekkingový Cena / Výkon

Pozrieť detaily

Predchádzajúci zoznam nie je úplný. Ak sa ponoríte do cyklistiky, objaví sa pred vami množstvo renomovaných výrobcov, kde máte istotu vysokej konštrukčnej aj výkonovej kvality. Dnes si už aj rekreační jazdci, ktorí ešte nemajú v úmysle utrácať za bicykel tisíce eur, dokážu v strednej cenovej ponuke nájsť dobre vybavený bicykel na rôzny štýl jazdy. Pre freeriderov, BMXkárov a freestylistov dávame do pozornosti legendárnu americkú značku GT a kanadskú značku Norco. Veľmi dobré ohlasy tiež sprevádzajú české značky bicyklov – Rock Machine a Author.

Chcete byť so svojím bicyklom čo najdlhšie spokojní? Myslite na to, že niektoré prvky podliehajú skôr či neskôr opotrebovaniu a každý bicykel si zaslúži pravidelný servis – či už „domáci“ alebo v rukách odborníkov. Preto skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétnu značku, zistite si, aké sú možnosti servisu a ako ďaleko v prípade potreby budete cestovať.

Tipy na kvalitné bicykle (zoradené podľa značiek)

Scott Speedster Gravel 40 2021

Populárny gravel bike

Pozrieť detaily

Scott Scale 970 2021

Kvalitný horský

Pozrieť detaily

Scott Aspect 970 2021

Najlepší lacný

Pozrieť detaily

Cube Reaction C:62 One 2021

TOP kvalita

Pozrieť detaily

Cube Aim SL 2021

Cena / Výkon

Pozrieť detaily

Cube Access WS EAZ 2021

Kvalitný dámsky

Pozrieť detaily

Specialized Tarmac Disc Sport 2020

Pretekársky model

Pozrieť detaily

Specialized Rockhopper Comp 29 2x 2021

Cena / Výkon

Pozrieť detaily

Specialized Hotrock 24 2019

Odpružený juniorský

Pozrieť detaily

Kellys Cliff 70 pánské 2020

Obľúbený crossový pánsky

Pozrieť detaily

Kellys Vanity 20 2020

Obľúbený dámsky horský

Pozrieť detaily

Kellys Arc 30 2020

Cestný - Cena / Výkon

Pozrieť detaily

Kross Evado 6.0 2020

Pánsky cestný

Pozrieť detaily

Kross Trans 1.0 SR dámské 2020

Dámsky mestský

Pozrieť detaily

Kross Level Mini 2.0 2021

Obľúbený juniorský

Pozrieť detaily

Trek Emonda S 5 2020

Vysoký výkon a jazdný komfort

Pozrieť detaily

Trek Domane AL 3 2020

Kvalitný cestný

Pozrieť detaily

Trek AL 2 2020

Ľahký a efektívny

Pozrieť detaily

Merida One Forty 400 2020

Kvalitný All-Mountain

Pozrieť detaily

Merida Big Nine 500 2020

Vyšší komfort jazdy

Pozrieť detaily

Merida Speeder 200 2020

Ľahký a extra rýchly

Pozrieť detaily

CTM Reeva 2017

Kvalitný dámsky horský

Pozrieť detaily

CTM Stark 4.0 2020

Pánsky cestný

Pozrieť detaily

CTM Rocky 3.0 2020

Odpružený detský

Pozrieť detaily

Cannondale Habit 2016

TOP horský

Pozrieť detaily

Cannondale Topstone 3 2021

Hliníkový gravel

Pozrieť detaily

Cannondale Trail dámské 2021

Dámsky - Cena / Výkon

Pozrieť detaily

Giant Revolt 1 2021

Všestranný štrkolet

Pozrieť detaily

Giant Trance X 2 2021

Špičkový na trail

Pozrieť detaily

Giant Roam 2 Disc 2021

Trekkingový Cena / Výkon

Pozrieť detaily
5/5 - (5 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin